VISSCHERU. POLITIEK OVERZICHT. voor de suikornijverheid. Tevens zijn met hem de heeren Krom, opzichter van den indischen waterstaat, en Nijenhuis, tim merman, belast met het toezicht op het bouwen der huizen van bamboes. Deze waren reeds vervaardigd te Priok en naar hier overgezonden in genummerde stukken. Heden zijn de Javanen in hunne schilderachtige, gekleurde kleedij aan het werk getogen om de bamboeshuizen, die de firma Decauville op het terrein had overgebracht met haren miniatuurspoor weg, in elkaar te zetten. Het terrein, dat de commissie voor de javaansche kampong ter beschikking gekregen heeft, beslaat nagenoeg eene oppervlakte van vijfduizend vierkante meter. Het is ge legen aan de oostzijde van het plein der Invalieden, naast de gebouwen der fransch-indische koloniën. In platten grond heeft het den vorm van eene L. Eerst heeft men aan den weg eene vrije ruimte van ODgeveer duizend vierkante meter, en dan heeft men den monumen talen ingang, bestaande uit twee torens, waarvan de onderhelft vierkant en het bovengedeelte achtkant is. Zij zijn stroo- geel gekleurd, afgezet met rozenroode lijsten, en gedekt met puntige stroodaken. Rechts en links van die beide torens staan twee lagere vierkante gebouwen met een houten balkon om hunne eerste verdieping, waarover een puntdak van stroo aan vier zijden uitsteekt. Achter deze vier constructies aan de linkerhand ligt een bureau voor het per soneel, dat eveneens met een overstekend stroodak is gedekt. Iet3 verder op het terrein ligt tegen woordig eene houten keet, die voor huis vesting der Javanen ingericht is. Zij waren den 9en Maart uit Indië vertrok ken en zijn een dag eerder te Parijs aangekomen dan men vermoed had. De inrichtingen waren dus nog niet geheel voor hen gereed; maar de commissie is met moederlijke zorg hieraan te gemoet gekomen, door aan de bruine vrienden alles te verschaffen, wat zij in het rede lijke verlangen kunnen. Zij krijgen brood, koffie, soep en gebraden vleesch, en het is een aardig kijkje, de javaan sche vrouwen in hare veelkleurige sa rongs in een kring nedergehurkt te zien, als zij bezig zijn den maaltijd klaar te maken. Die afkomstig van Bantam zijn, kun nen stroohoeden vlechten en wandel stokken snijden er is een jongetje van acht jaar oud, dat al heel handig is in het stroo vlechten. Wollen dekens en wollen ondergoed, laudanum en kinine, eene flinke kachel en het voorschrijven van een behoorlij ken leefregel zijn natuurlijk de eerste dingen, waaraan de commissie heeft gedacht. Toen ik heden op het terrein was, trok juist een fransch linieregement met volle muziek voorbij. Dadelijk lieten al de Javanen hunne bamboezen ter zijde om te gaan kijken naar die nooit aan schouwde vertooning. Over de schutting van het terrein zag men voortdurend de bruine gezich'en van de inlanders uit Cochinchina ver rijzen, die de buren der Javar.e zijn. De Cochinchineezen begonnen dadelijk een praatje met de Javanen, door te wijzen dat ook zij een natuurlijke chig non op het hoofd hadden, hetgeen hun trots scheen te zijn. Maar het overleg kon niet verder gaan dan door gebaren. Misschien zal men dezen zomer elkaar wel beter verstaan. De Javaantjes zijn zeer eindelijk, en vragen voortdurend naar water om zich te baden, dat hun morgen ter beschikking zal worden ge steld. De hoofdzaak in het dorp zal zijn de gamelang, door de commissie in bruik leen gekregen van den heer Mundt, die te Parakan Salak in de Preanger Re gentschappen woont en aldaar thee, kof fie en kina plant. Deze wil zijne fraaie gamelang ten geschenke geven aan zijne geboortestad Hamburg, en hij is thans zoo goed geweest de geheele inrichting, die door drie-en-twintig muzikanten be speeld wordt, vooraf in bruikleen af te staan voor de parijsche tentoonstelling. Voorts heeft de zoon van Mangko- Negoro, onafhankelijk vorst in Soera- karta, de beleefdheid gehad, zijne fraaie kleederdrachten in bruikleen af te staan voor de danseressen en voor de muzi kanten. Er zal in de kampong gelegenheid zijn aan eene voortreffelijke indische rijsttafel te eten, en wie daarvan niet mocht houden, zal er ook op zijn euro- peeseh kunnen eten de keuken zal in handen zijn van den bekenden parijschen restaurateur Chevet. De oorspronkelijke begrooting van tachtig duizend gulden is reeds verre overschreden voor de geheele inrichting, en voordat alles goed in ex ploitatie is, zal er meer dan het dubbele zijn uitgelegd. Maar er bestaat hoege naamd geen vrees, dat die som niet ruim weder zal binnenkomen. De commissie hoopt, dat in het bizonder de Nederlanders, die Parijs bezoeken, elkaar ten vijf ure des namiddags zullen aantreffen in de kampong. De beste thee en de beste koffie uit Indië zal er op kosten der planters voor niet geschon ken worden, en er zal eene inrichting zijn van de firma Lukas Bols uit Am sterdam, om holiandsche likeuren te drin ken. Eene andere firma, Hulstkamp en Zoon en Molijn (Hoogeweegen) uit Rot terdam, zal eveneens op het Plein der Invaliden, niet verre van de kampong, eene inrichting maken voor het proeven van holiandsche likeuren. Woensdag vergaderde in //Hotel du Passage" te Amsterdam het Provinciaal Comité voor antirev. kies- vereenigingen voor Noord-Holland, be staande uit de heeren ds. J. C. Klomp voor Hilversum ds. R. Mulder voor Haarlemds. W. B. Renkema voor HoornH. P. v. Son voor Nieuwer- Amstel, J. Moll voor Enkhuizen, P. Frans voor Schagen, H. Waller en J. C. van Eijken voor Amsterdam, en mr. J. C. Sasse voor Zaandam. De districten Den Helder, Alkmaar, Edam, Weespen Purmerend waren niet vertegenwoor digd. Gekozen werd tot voorzitter de haer H. Waller alhier, tot vicevoorzitter de heer T. N. v. d. Muelen te Weesp, tot secretaris de heer J. C. van Eijken alhier. Std De luchtreiziger G. Grais deelt mede: dat de reden waarom hijjl. Zaterdag niet te Amsterdam heeft kun nen opstijgen, daarin was gelegen, dat zijn kleine ballon alleen berekend is voor de zwaarte van een man met valscherm, en de regen die dien dag van 1-2% uur viel, door den ballon zwaarder te maken, het opstijgen heeft belet. Vooraf was dan ook aangekondigd, dat de toegangsbewij zen voor een volgenden keer zouden gel dig zijn, indien het weder de opstijging en nederdaling mocht beletten. Hij heeft nu alle voorzorgen genomen, om Zater dag te 3% uur precies, op te stijgen. In de Uilenburgers teeg te Amsterdam viel Woensdagmiddag eene vrouwdie met glazenwasschen bezig wasuit eene tweede verdieping en kwam op een kind terecht. De vrouw was onmiddellijk dood het kind werd ter verpleging naar het gasthuis vervoerd. Midden in de drukte, welke Woensdagavond in de Haarlemmerstraat te Leiden on3tond door het venten van 't socialistisch blad Recht voor Allen, baant een heer zich eenen weg door de menigte en vraagt op kalmen toon aan onzen colporteur Wat kost dat blad Drie cent, burger Zoo En hoeveel heb je er nog Nog ongeveer vijftig Nu, hier heb je twee gulden, geef mij die dingen maarjou werk is af- geloopenga jij nu maar naar huis, vriend, voegt hij hem toe en zich tot de menigte wendend met de vraag Willen jullie me helpen, die vodden te verscheuren geeft hij zelf het voor beeld. Een daverend Oranje boven een ravotten om toch een blad in handen te krijgen en 't te verscheuren, is het eenige antwoord. Onze socialist is in- tusschen afgedropen en na een paar minuten is 't in de Haarlemmerstraat weer kalm en rustig. Uit Utrecht wordt gemeld: De poppententoonstelling was Donder dag toegankelijk tegen een toegangsprijs van 10 ets. De scholen le soort gaven na den middag vacantie; een paar mensch- lievende heeren hadden zorg gedragen dat ook de niet meer schoolgaande kin deren van onvermogende ouders toegang konden bekomen; men kan dus begrijpen hoe groot de toeloop dien dag was, te meer daar ook een beroep op werkbazen en fabrikanten gedaan was om de kinderen hunner werklieden dit genot te verschaf fen en daardoor tevens het goede doel: de kostelooze verpleging van arme zieke kinderen, te steunen. Geleerd door de ervaring de beide vorige dagen opgedaan, waren uitstekende maatregelen van orde genomen, zoodat alle kleinen de tentoonstelling goed kon den zien. Het was inderdaad aangenaam, die blijde opgetogen gezichtjes dier kleinen te zien, hunne uitroepen van bewonde ring te hooren, die hun telkens onwille keurig ontsnapten. En dankbaarheid was op aller gelaat, niet het minst op dat der moeders, te lezen toen zij nog hunne kleinen zagen onthalen op chocolaad en gebakjes, die ook alweer door het onbe- schrijfelyk milde dames-comité werden verstrekt. Het strekt niet alleen deze dames tot groote eer dat hare slechts te loven be moeiingen zoo wel zijn geslaagd, maar allen in Utrecht, in ons land en ver daar buiten, die een steentje hebben aangedra gen aan ons kinderziekenhuis. Maar toch aan de dames komt de hoogste lof toe. Als men verneemt dat de opbrengst der tentoonstelling en der verloting bruto ten bate van dat zieken huis zal worden afgedragen, dan zal men zich verzekerd houden dat de namen dier dames blijvend aan het ziekenhuis voor arme kinderen zullen verbonden zyn. Woensdagmiddag was reeds het ge zamenlijk ontvangen bedrag tot f 10,000 gestegen. Daarbij komt nu nog de opbrengst van het bal op Woensdagavond waar ééne dame talrijke rozenknopjes van ééne nieuwe soort voor een rijksdaalder per stuk verkocht en die van heden, zoo dat de genoemde som nog aanmerkelijk zal worden overschreden. De sympathie die der dames geschon ken wordt, blijkt dan ook meer en meer. Nog Woensdag werden zij zeer verrast door eene even groote als prachtige ver zameling bloemen uit de kassen van den heer Schrober te Putten, terwijl ook van den heer De Groot (bloemkweeker te Utrecht) prachtige bouquetten werden ont vangen. De jonge dames, die den verkoop had den op zich genomen, kweten zich met grooten ijver. Ook deze verdienen inzon derheid dank voor de recht lieve manier waarop zij den heeren het geld uit de beurs wisten te kloppen. Allen, die aan deze tentoonstelling hebben medegewerkt, hebben van hun streven de schoonste zelfvoldoening, daar zy in alle opzichten de zeer hooggespan nen verwachting heeft overtroffen. De Rijnspoor alleen had Dinsdag en Woensdag meer dan 1000 bezoekers der tentoonstelling aangebracht. De totale opbrengst zal nader worden medegedeeld. Nog wordt gemeld In eene der nevenzalen van het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen had Donderdagmiddag, gedurende het bezoek aan de poppententoonstelling door de kinderen van den werkenden stand, eene eigenaardige plechtigheid plaats. Mevrouw Twiss, de presidente van het dames comité, bracht in welgekozen bewoor dingen hulde aan de ecre-presidente, de echtgenoote van onzen burgemeester, mevrouw Boer, en verklaarde dat vooral aan haren naam en medewerking het succes te danken was, waarin men zich mocht verheugen. Onder luiden l ij val der aanwezigen reikte zij aan mevr. Boer een fraaie bouquet over. Maar deze bracht al de eer terug op mevrouw Twiss, de ziel van geheel het liefdewerk, dat zonder hare onvermoeide werkzaamheid en invloed ongetwijfeld nimmer zoo wel geslaagd zou zijn als thans het geval is. Harerzijds overhandigde zij aan mevr. Twiss een lauwerkrans. Of men de eer nu al van de eene op de andere wil schuiven, alle medewer kende dames mogen weltevreden zijn, dat haar liefdadig doel zooveel steun ge vonden heeft. Men spreekt thans reeds van eene totaal opbrengst van ƒ12.000. In eene der b ij eenkomsten in het laatst van de vorige week van het Leger des Heils te Utrecht, was een geniesoldaat, die als spreker optrad en eene korte rede hield, waarin hij zich zeer ongunstig uitliet over het leven der militairen in de kazernen; hij zeide nl., dat de militairen daar als //beesten" leefden. Een tweetal korporaals van de vesting artillerie, die als toehoorders de vergade ring bijwoonden, vonden in die uitdrukking aanleiding hun chef zulks mede te deelen, wegens de smet, die daardoor op de in de kazerne gehuisveste militairen gewor pen werd. Naar aanleiding daarvan is de genie soldaat gestraft met acht dagen politie kamer. In de vorige week werd als deserteur door de politie te Vianen bij het korps genietroepen teruggebracht een Van Geffen uit Yianen. Van G., die al daar woonde met eene vrouw en drie kinderen, doch tengevolge van verschil lende omstandigheden niet trouwen kon, o. a. ook door de weigering tot het ge ven van toestemming door zijn meisjes vader, had in eene vlaag van moedeloos heid besloten, in plaats van den echte lijken staat dan maar den militairen stand in te treden. Hij had dan ook reeds eene verbintenis aangegaan en was bij het korps zijner keuze, de genie troepen, reeds aangekomen, toen zyn meisje die zeer begrijpelijk met zijn besluit in het geheel niet ingenomen was en bovendien ook intusschen haren weerspannigen vader had weten te ver teederen en te bewegen haar de zoozeer verlangde toestemming niet langer te onthouden hem den volgenden Zon dag in zijn kwartier ging opzoeken en aldaar het verzoek deed of v. G. met haar mede mocht gaan. De daartoe be- vo gde onderofficier stond dit geredelijk toe, te meer daar er geen redenen wa ren hem thuis te laten blijven en niet vermoedende dat het hare bedoeling was, hem voorgoed weer mee naar huis te nemen. V. G. ging alzoo met zijne vrouw in spe mede, die hem verzekerde dat hij weer vrij was, want men had het haar toch immers zelf gezegd, dat zij hem mee kon nemen. V. G. keerde alzoo in zijne woning terug en toog's Maandags morgens op zijne gewone wijze weer aan den arbeid. Hij vermoedde dan ook niet, toen de gemeenteveldwachter Donderdagochtend zijne wening binnen trad, dat het was om hem als deserteur te arresteeren en naar het korps terug te brengen, ten einde volgens de krijgs wetten zijne straf voor deze euveldaad te hooren uitspreken. Is het wonder dat schrik en ontzetting heerschte in de zeer armoedige, doch zindelijke woning van v. G.? Het is dan ook geen kleinigheid, in plaats van voor het altaar, voor den krijgsraad te worden gebracht. Intus schen even gemoedelijk als hij met zijn meisje naar Vianen was teruggekeerd, toog hij thans weer met den gemeente veldwachter naar zijn korps op marsch. Daar aangekomen deed de politieman aan den commandant een omstandig ver haal van den toestand, waarin v. G. verkeerde, hoe hij geheel en al te goe der trouw zich zoo zwaar vergrepen had aan het misdrijf tegen de krijgstucht, enz., hetgeen door den overtreder zelf op eene ongekunstelde wijze werd bevestigd. Gelukkig voor hem had de commandant zijne verbintenis nog niet bekrachtigd en vond deze in zijne aanstaande vrouw, drie kinderen en verdere antecedenten aanleiding genoeg om daartoe niet over te gaan en hem aan zijn gezin terug te geven. Als er sprake is van loopen of de duivel je op de hielen zit, dan liep zóo v. G. andermaal naar Vianen terug en zal er nu misschien wel nooit meer aan denkenom met een wanhopend hoofd soldaat te worden. (Z7. D.) Men meldt uit Valkenburg aan de N. R. Ct. De gedenkzuil, waarvan jl. Maandag alhier de eerste steen werd gelegd wordt vervaardigd uit Sibbersteenzij wordt 10 M. lang met eene middellijn van 5.40, op een fondement van 6 M. boven het fondement vormt ze een drie hoek op eene der vlakken is het wapen van Nederland, op het tweede dat van Limburg en op het derde de volgende inscriptie in gothisch aangebracht schrift z/Het hertogdom Limburg 50 jaren hereenigd met het koninkrijk der Nederlanden 1839 1889 opgericht door de vereeniging het Geuldal, jaar MDCCCLXXXIX." In den steen is eene looden bus ge metseld, inhoudende de volgende oorkonde: //Deze eerste steen is gelegd op Maan dag 8 April 1889 door den E.Achtb. h. Loisel, burgemeester van Valkenburg en eere-president van het Geuldal." Het driehoekig gedeelte is gekroond met 3 valken. Het geheel is in streng gothischen stijl ontworpen door den architect Jos. Cuypers te Amsterdam. Financieele Mededeelingen. De Zweedsch - Noorweegsche Spoor wegmaatschappij roept eene t ijeenkomst van - obligatiehouders op, die op 1 Mei te Londen zal worden gehouden. Daar zoodanige vergadering, ingevolge de be palingen der leening, afgedrukt op de obli- gatiën, met drie vierden der aanwezige stemmen, vertegenwoordigende minstens de helft der obligatiën, bevoegd is, voor alle obligatiehouders bindende besluiten te nemen, zoo is eene onverwijlde inle vering van obligatiën bij het comité zeer gewenscht. Zandvoort 11 April. Van 1 tot8 April jl. kwamen alhier aan: „Zv. 1." stuurman A. Paap, besomming 127 ,/Zv. 8." stuurm. M. Keesman, bes. 80; z/Zv. 5." li. v. Koningsbrug- gen, bes. 67//Zv. 9." stuurm. C. Ko per, bes. 65; „Zv. 13." stuurm. P. Paap, bes. 60; „Zv. 15." E. Paap, 60; 3." D. v. Duijn, bes. 52; „Zv. 16." stuurm. W. Paap, bes. 48; „Zv. 2." J. Koper, bes. 38; 10." A. Koper, 25. De prijzen der visch waren: Bakschol 0.90 a 5.25 per mand; scharren j 0.80 a 2.60 per mand; tong 0.10 a 1 per s uk; schol 0.25 a 0.55 per stuk; rog 0.55 per stuk. De franscho Senaat is heden als hoog gerechtshof vergaderd en heeft een aan vang gemaakt met het proces tegen den ex-generaal Boulanger. Tot het laatste oogenblik heeft do rechterzijde neiging betoond om hare tegenwoordigheid te onthouden aan deze terechtzitting, maar heeft ten slotte toegegeven; alleen het lid Montesquiou-Fesenzac is zich blijven verzetten en heeft in een schrijven aan den president van den Senaat in alles behalve parlementairen vorm te kennen gegeven dat hij aan de zittingen niet zou deelnemen. De zittingen zullen worden gehouden in het Palais Luxembourg. De samenstelling van het hof is ale volgtHeden zal de senaat in speciale zitting een commissie benoemen, die de instructie en de beschuldiging zal leiden. Deze commissie benoemt haren president, die als rechter van instructie zal fun- geeren. Dit gaat vooraf aan het optre den van het Hooggerechtshof en dit college zal, zoodra het bijeengekomen is, uit een der vier vice-presidenten van den Senaat den vice-president van het hooggerechts hof kiezen, waarschijnlijk zal dit Hum- bert, oud-zegelbewaarder, zijn. De procu reur-generaal Qucsnay de Beaurepaire, zal daarna een inleiden i voorloopig re quisitoir lezen en vervolgens zal het hof het besluit nemen dat tot de vervolging wordt overgegaan. Na deze formaliteiten zullen de zittingen in geheim comité worden gehouden om over de competentie van het Plof te beraadslagen en de plaats der verhooren vast te stellen. De sena toren zullen de zwarte toga met witte bef en de procureur- en de advocaten- generaal zullen de roode toga dragen. zou de luisteraar er geweest zijn? Ook de gravin stond op Wie is daar? vraagde zij, terwijl zij door het halfdonker trachtte te zien. Nie mand echter was te zien, geen g-eluid deed zich meer hooren. Carlingford deed een paar schreden vooruit, maar de gravin weerhield hem. Neen, zeide zij, ga niet verder; het is stellig een der gasten geweest, maar hij kan niets gehoord hebben, wij zijn te ver weg van de plek waar ik hoorde lachen Kom, geleid mij naar de balzaal terug, men zou ons er kunnen missen. Nog niet, zeide hij smeekend, maar de gravin trad hem voorbij. Neen. sprak zij levendig en eenig-szins haastig, men slaat ons gade en ik wil geen voorwerp van spot zijn. Reeds had zij den terugweg naar het huis ingeslagen en Carlingford kon niet anders dan haar zijn arm aanbieden; daarbij sprak hij met van toorn bevende stem: Wilt gij mij gedurig in onzekerheid houden? zal ik dan nooit het jawoord van u erlangen? Zij zag lachend tot hem op. Beste vriend, verwacht g-ij dan werkelijk, dat ikrus- ig blijf zitten om eene declaratie aan te hooren, terwijl klaarblijkelijk een derde persoon in de nabijheid is? Neen, de eenzaamheid is goed voor twee, niet voor drie! Maar gij geeft mij geen gelegenheid Maurits, is dat rechtvaardig? Het huis is vol gasten en ik mag mij toch niet met u alleen bemoeien Eene vrouw moet altijd den schijn bewaren Gij vergeet dat ik wellicht reeds te veel waagde door hierheen te komen, gij ziet zelf het resultaat ervan Zoo had zij zich slim uit dezen toestand weten te redden en hem herinnerd aan de mogelijkheid, dat het gezelschap zich wellicht over hen vroolijk maakte, als iemand onbe scheiden genoeg was om te vertellen, dat hij aan de voeten van de schoone gravin had gelegen. Carlingford klemde de tanden op elkander maar hij zeide verder geen woord en weinige minuten naderhand betraden zij de danszaal weer Toen zij in de deur stonden, fluisterde Carlingford zijne gezellin toeGij zult mijn geheim be waren, nietwaar? Zij keek hem aan alsof zij de vraag geheel overbodig vond en antwoordde even zacht: Zeker. Toen nam zij hare hand van zijn arm en trad op de vrouw des huizes toe, met wie zij geheel onbevangen een gesprek begon. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Da Ruïne. Gij zijt vermoeid, zullen wij een weinig uitrusten? vroeg- Lionel von Raven, nadat hij met gravin Carida ge danst had Vermoeid is het goede woord niet, ik ben uitgeput, geheel uitgeput. Zij sprak de waarheid, wat zij in haar gesprek met Car lingford had geleden, had hare zenuwen geschokt en zij had eenige rust zeer noodig. Ik moet u spoedig alleen spreken, fluisterde zij, zoodra zij ver genoeg van de anderen verwijderd waren om niet meer door hen te worden gehoord; er is geen tijd te verliezen. Hebt gij iets ontdekt? vroeg Raven. Zij leeft nog, fluisterde Therese Zijt gij daar wel zeker van? Volkomen. Herinnert gij u niet dat ik vroeger reeds zeide, dat hij te laf is om een misdaad te begaan, die ge vaar tengevolge zou kunnen hebben. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2