NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABOXTXTEUEXTTSFRUS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. IN TIJGERKLAUWEN. 6e Jaargang. Dinsdag 16 April 1889. No. 1775. ?oor Haarlem, per 3 maanden11.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. D.t bind verschijnt dagelijts, behalve op Zon- en Feestdagen, r.t lean: züeine Houtstraat No. 8, Haarlem, b'elefooiiEesszstEsier ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 rents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en cosrantiera. fóireeteurea-tltgevers J. €1. PEfciBtKUmifll en J. BS. Hoofdagente» voor Hst Buitenland: Compagnie Oenerals de Pubiieite Ütrangère O. L. ÜAJJBE Co., JOH. I. JONES, Suer., ïarys, 31bis ïaubourg Montmartrs. Haarlem, 15 April 1889. Het examen voor onderwijzer, 13 dezer te Amsterdam gehouden, is met goed aevolg afgelegd o. a. door den heer D. Voerman, alhier. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de openbare meis jesschool voor lager onderwys te 's Her togenbosch is geplaatst o. a. mej. A. C. Graaff, hoofd eener bizondere school alhier. Zondagmorgen hadden de leden der commissie die zich ten doel hebben gesteld een cricket-club voor jongens van 12-18 jaar uit den werkenden stand op te richten en te besturen, een vergadering belegd in wWeten en Werken" waar tot de samenstelling van deze jongensclub werd overgegaan. Reeds hebben zich rnim tachtig jongens tot deelneming aan gemeld en van dezen waren er een der tigtal ter vergadering aanwezig. De heer D. de Clercq voerde namens de com missie het woord en deelde mede dat men over veertien dagen een begin zou maken met de oefeningen, welke te 9 uur 's morgens aanvangende, op het ter rein der kazerne aan den Schoterweg zullen plaats hebben en tot 12 uur zul len duren, terwijl het speelseizoen is be paald van 15 April tot 1 October. Er werden uit de aanwezige jongens zeven boden benoemd in de verschillende wij ken, tot inning der contributie. Dat de contributie zoo laag is gesteld, 5 cents per week, heeft zeker veel bij gedragen om velen tot het lidmaatschap aan te moedigen. Ten slotte geschiedde voorlezing van het reglement waarmede allen instemden. Men heeft inderdaad reden zich te verheugen over de aanvankelijk reeds zoo goed geslaagde pogingen der com missie, wier leden tijd en krachten dis ponibel stellen om tal van wakkere jon gelieden in te wijden in het zoo aange name en gezonde cricket-spel, waarvan de resultaten te aanschouwen zullen zijn in een j aarlij kschen huishoudelijken of openbaren wedstrijd. Wij wekken met aandrang allen op, die de pogingen der commissie op prijs stellen en de jeugdige club willen steunen, daarvan blijk te ge ven door als donateur toe te treden, hetgeen men wordt door de betaling van eene contributie van slechts f 2.50, of meer, 's jaars. Heden morgen is een goederenwagen van de H. IJ. S. Mpij., bespannen met een paard, aan de Bakenessergracht te water gereden, doordat hij in aanraking kwam met een boom. De voerman, ge naamd de Braber, die mede te water was geraakt, is spoedig gered, terwijl daarna paard en wagen op het droge zijn ge bracht. Zaterdag namiddag 11. is door de politie alhier bekeurd de bierhuishouder J. H, wonende Leidschestraat, ter zake het ver- koopen en voorhanden hebben van ster ken drank in het kleinzonder ver gunning. De S t an daar d verneemt, dat de minister van Binnenlandsche Zaken Donderdag een bezoek op Het Loo heeft gebracht en bij H. M. de Koningin ten gehoore is toegelaten. BI ij kens nadere berichten, heeft hertog Adolf van Naussau op het feestmaal ten paleize in zijn troost op den Koning-Groothertog het volgende gezegd//Wij drinken hiermede den Koning heil toe, wien de Hemel de be proeving eener langdurige, pijnlijke ziekte doet ondergaan. Onze gemeenschappelijke toost gaat gepaard met den wensch en de bede, dat de voorzienigheid hem de kracht geve om het zware hem opge legde lijden met gelatenheid te dragen en dat zij zijne dagen nog langen tyd ver- lenge. Leve de KoningNadat deze troost met geestdrift was toegejuicht, hernam de hertog: //Drie-en-twintigjaar geleden heb ik mijn vaderland verloren; thans heb ik bij u een nieuw vaderland gevonden. Ik drink op den voorspoed en het welzijn van dit land. Ik bid God, mij altoos het inzicht en de krachten te geven om den weg te vinden, die tot het welzijn des lands leidt, en dien niet te verlaten. Ik ledig mijn glas tot den laatsten droppel en wil u eenige woorden zeggen, die ik hoop, dat weer klank zullen vinden in uwe harten en in die van alle LuxemburgerswMir willen bleiwen wat mir sin (Wij willen blijven wat wij zijn Deze toost werd met eene onbeschrijfelijke geest drift begroet. Wijlen de hoogleeraar Don ders heeft aan het gasthuis voor ooglij ders te Utrecht f2000 vermaakt. Bij de nederlandsehe spoor- wegbesturen bestaat naar men verneemt, het voornemen, ook de pupillen van de Kweekschool voor de zeevaart te Leiden tegen militair tarief te vervoeren, mits zij in uniform gekleed zijn. Door het hoofdbestuur der schippers vereeniging „Schuttevaer" te Zwolle is een adres verzonden aan Ged. Staten van N.-Holland, verzoekende af doende maatregelen te willen nemen tot verbetering van het Noorder Spaarne. Het congres van werklie" den, door het centraal bestuur van het Alg. Nederl. Werklieden-Verbond tegen 21 en 22 April uitgeschreven, en dat die dagen te Amsterdam zou bijeenko men is uitgesteld tot 9 Juni (2e Pinks terdag.) Bij kon. besluit z ij n op pen~ sioen gesteld, de majoor 3e reg. huzaren P. van Tienhoven, ten bedrage van f 1600, en de kap!.-magazijnmeester bij 's rijks centr. mag. van mil. kleeding, uitrusting enz. te Delft, P. J. Beausar, ten bedrage van f 1560, en benoemd bij het wapen der cav. en wel bij hun tegenwoordig korps, tot ritmeester, de le luit. L. G. baron van Boetzelaer, van het 2de reg. huzaren, en tot majoor de ritmeester jhr. A. W. van der Wïjck, van het 3de reg. huzaren. De Ballon-Parachute. Men schrijft uit Amsterdam van 13 dezer Het was kwart over vieren. Hoog zwol de schommelende ballon boven alle men- schenhoofden uit. De zakken zand, die het gevaarte aan de aarde bonden, wer den afgehaakt. Een tiental mannen in witte kielen hielden den ballon met moeite in toom. Even te voren was de parachute vastgebonden, zóó dat een enkele ruk haar van den ballon zou kunnen schei den. De luchtreiziger nam afscheid van zyne vrienden. Ieder, die hem nabij stond, vreemd en eigen, drukte hem de hand. Ging hij niet eenen tocht aanvaarden, die hem het leven kosten kon En allen 8 c h t e n dat hij de reis zou onder nemen, op gevaar af van straks vermor- seld terug gedragen te worden. Par- b 1 e u, men had niet voor niemendal twee kwartjes betaald! De reiziger zelf was kalm. Veerkrachtig wipte hij schrijlings in den hoepel, die onder aan den ballon bevestigd was, hield zich aan de touwen vast en liet zijn beenen slingeren in de ruimte. L o s, klonk het bevel en in snelle vaart steeg de ballon naar boven. In een oogwenk rees hij 6700 meter. Een frissche bries dreef hem naar het Oosten, over de Sporttribune heen, in de richting van den Amstel. Met ingehou den adem oogde ieder den overmoedigen aeronaut na. Plotseling voer eene rilling door de menigte. Eene wriemelende ge daante rukte de parachute los en scheidde zich af van den ballon, dio van zijn last bevrijd, zijn tocht door de wolken met tienmaal versnelde vaart voortzette. In- tusschen daalde de gedaante, hangende aan de parachute, pijlsnel naar omlaag. Nog weinige oogenblikken en zij zou te pletter vallen. Een kreet van ontzetting steeg omhoog uit duizend kelen. Goddank, toen kreeg de wind vat op het scherm, en ontplooiden zich de banen. De snel heid van den val werd nu vertraagd, en zeer geleidelijk daalde de man van lucht laag tot luchtlaag en bereikte eindelijk heelhuids de aarde. De opstijging en neer daling had nauwelijks 4 minuten geduurd, Maar in de angstige spanning, die zij verwekte, scheen het een half uur te zijn. De ballon vervolgde zijn weg en na bijna uit het gezicht geraakt te zijn, zag men ook hem dwarrelend da'en. Eenige oogenblikken na den man met de para chute, is hij neergekomen ook in gaven toestand. Toen Grais zoo heet de luchtreiziger op het terrein terug verscheen, klonken luide hoera's. Men nam hem op de schouders en droeg hem in triomf naar de tribune. Daar vertoonde hij zich aan de menigte, en er steeg te zyner eer geestdriftig gejuich op. De man verdiende deze hulde. Had hij niet zijn leven gewaagd om al deze menschen een oogenblik van emotie te verschaffen Als het verkeerd afgeloopen was, als de parachute zich niet op tijd ontplooid, als er wie weet welk eene kleinigheid ge haperd had, zou hij in zijn val vermor- seld zijn geworden. Maar op deze mo gelijkheid was ieder voorbereid, ja zij verwekte eigenlijk de emotie. Ware aan eene opstijging en nederdaling geen le vensgevaar verbonden, er zou geen mensch naar komen kijken, laat staan er entree voor betalen. Het moet dus wel erkend worden: de amerikaansche luchtreiziger Grais geeft de menschen waar voor hun geld. Die man daar in de hoogte, bijna op goed geluk zich naar beneden stortende.... het is iets om nooit te ver geten. De verdienstelijke hoofd- onderwijzer, de heer D., te Oudewete ring, werd zooals men bericht, Vrijdag jl. onder zijne werkzaamheden, in de school door een beroerte getroffen en was dadelijk een lijk. Vr ij dagmiddag werden te Arnhem weder twee valsche bankbiljet ten van f 25 in betaling ontvangen. In een klein sigarenwinkeltje werd voor 0.50 sigaren gekocht en betaald met een biljet van j 25, waarvan de valsch- heid door den winkelier te laat werd ontdekt. De vrees voor schade is aldaar zoo groot, dat verscheidene kantoren geen bankbiljetten van f 25 in ontvangst ne- menr, dan geteekend door den laatsten uitgever, ten einde bij eventueele ont dekkingvan valschheid de herkomst van het ontvangen biljet te weten. Op de klompenmaker ij van de weesinrichting te Neerbosch is lang zamerhand een nieuwe industrie ontstaan. Het vorige jaar kwamen op Neerbosch amerikaansche en ook engelsche dames, die bij haar bezoek aan de klom pen ma kerij bestellingen deden van heel kleine klompjes. Deze dienen om bloemen en andere knutselarijen in te bergen, nadat ze zijn opgehangen. De laatste weken ontving men ook vele bestellingen uit ons land. De klompjes worden zeer net afgewerkt en beschilderd met bloempjes en mooie figuren, wat voor de weesjon gens een nuttige en aangename bezigheid geeft. De opbrengst van deze industrie is bestemd voor den bouw van een nieuw weeshuis. Te Groesbeek is aangehou den de belgische deserteur, die het 14- jarige meisje uit Renkum geschaakt had. Hij was voornemens zich naar Duitsch- land te begeven, en is na zijne aanhou ding gevankelijk naar Arnhem vervoerd. Uit de Bilt wordt gemeld: Verleden Vrijdagavond zijn de reizigers met de Centraalspoor van Utrecht naar Zwolle aan een groot gevaar ontkomen. Nabij het station de Bilt had eene baldadige hand dwars over de rails van den spoorweg een stuk ijzer gelegd, van ongeveer anderhalven meter lengte. Gelukkig zag de wisselwachter Knop pers, die het licht ging ontsteken, het liggen en kon het nog tijdig verwij deren. Naar men verneemt, is de vermoede lijke dader bekend. Uit Eindhoven wordt na der gemeld, dat de meisjes, werkzaam aan de eïndhovensehe lucifersfabriek, Zaterdagochtend weder aan het werk zijn gegaan. Ongeveer 150 jongens heb ben den arbeid gestaakt wegens vermin dering van hun loon. Alles is echt r rustig. Het blijkt thans dat het schot, door den zoon op zijnen vader to Alfen bij Tilburg gelost, aan een onge luk te wijten, en het bewijs geleverd is, dat hierbij aan geen boosaardig opzet is te denken. De dader bevindt zich dan ook reeds op vrije voeten. De getroffene is aan de beterende hand, zoodat men alle hoop heeft hem in het leven te be houden. Uit Limburg klaagt men aan het D. v. Z.-H. over het dooden van postduiven door het uitstrooien van ver- jiftigd voeder voor kraaien. De postdui- ven-vereeniging wde Adelaar" te Gulpen, heeft daartegen de hulp van den minis ter van Oorlog ingeroepen. Ook in Limburg begint men de bedelaars te weren. Te Gulpen zijn er Vrijdag 6 tegelijk achter slot ge bracht. Aan een van hen werd bij de visitatie gevaagd, of het bij hem geven- den geld uitsluitend gebedeld was antwoordde//Ja maar ik laat ook niets liggedan molensteenen en heet ijzer". Toen de politie de twee laatsten Roman van Kabl Hellmeh. 58) ZESTIENDE HOOFDSTUK. De Ruïne. Als Carlingford echter argwaan koesterde als hij eens bemerkte, dat er iets gebeurd was met het slot? Geen nood, daar zullen wij voor zorgen. Ik vermoed overigens, dat Carlingford Essy onder een of ander voor wendsel hierheen gelokt heeft en stellig weet zijn zuster van het onrecht, dat teg-en Essy wordt begaan Gij zegt dat juffrouw Brown eveneens bekend schijnt te zijn met de zaak? Dan moeten wij er voor zorgen, dat zij in den nacht, waarin wij de ongelukkige willen bevrijden, een slaapdrank gebruikt, dien Michael ons wel verschaffen zal. Toen ik de arme Essy zag nederstorten, merkte Natalie op. meende ik werkelijk dat zij dood was, maar waarschijnlijk heeft de slag haar zoodanig bedwelmd, dat zij niet recht wist wat er verder met haar gebeurde, en volkomen lijdelijk in zijn handen is gebleven. Als zij het verstand maar niet verloren heeft en mij nog maar herkent, zeide Raven, het zou vreeselijk zijn als wij haar in zulk een toestand vonden, dat zij niet in staat was om te zeggen wat er met haar gebeurd was. Zij zou u waarschijnlijk herkennen en zelfs wanneer zij al het andere vergeten had, zou zij toch wel weten of zij werkelijk wettig- gehuwd is. Gij spreekt als een vrouw, liefste, haar wordt de juiste beoordeeling van eene zaak altijd toegefluisterd door haar gevoel. Ik mag niet aan de toekomst denken noch daarover spreken, en toch heb ik die zalige hoop. Is het slechts mijn verlangen dat deze hoop wakker roept? Misschien wel; in ieder geval moeten wij de hoop blijven behouden. Nog een tijdlang- bleven zij te zamen, nu en dan een woord met elkander wisselend en gelukkig in het bewust zijn van elkanders nabijheid. Eindelijk verklaarde Natalie dat zij naar het huis moest terugkeeren en Raven gaf toe. Wat zouden de volgende dagen brengen? ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. de valsche sleutel. Twee dagen later was alles in gereedheid, behalve de sleutel, dien Raven zelf in Londen wilde hestellen. Michael had zijne meesteres een slaapdrank voor juffrouw Brown gegeven, henevens touwladders en een revolver, de laatste voor het geval van nood. Natalie beval hem, om op eene wijze die niet in het oog viel, baron von Raven uit den salon, waarin het gezelschap verzameld was, in de biblio theek te brengen, daar zij hem nog iets te zeggen had en verdere mededeelingen van hem wenschte. Daarop begaf gravin Carida zich naar den salon bij de anderen, en na een poos voegde zich ook baron von Raven bij het gezel schap, zicli uitsluitend bezighoudende met de vrouw des huizes Ik moet u verzoeken mij heden na het diner te excu- seeren, mevrouw, zeide hij tot haar. Naar aanleiding van een telegram dat ik van uwen bediende ontving, moet ik nog heden op reis. Ach, dat spijt mij. Gij zult niet lang wegblijven, naar ik hoop? Niet langer dan 24 uur, denk ik, ik wenschte wel, dat ook die korte stoornis in mijn aangenaam verblijf hier, kon worden vermeden, maar de zaak is dringend. Er is toch niets anders gebeurd? Goddank geen ziekte het betreft eenvoudig een zaak-aangelegenheid. Nu, maak het af zoo spoedig gij kunt, antwoordde de gastvrouw sentimenteel. Toen men zich des avonds vóór het diner weder in den salon bevond, riep gravin Carida Carlingford naast zich en zeide: -Ik heb alle moeite gedaan om baron von Raven het verschil tusschen een palm en een pignonie aan het ver stand te brengen. Kom nu hier, dan zal ik u ook onder richt geven in botanie. DAGBLAD

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1