„Weldadigheid naar Vermogen" POLITIEK OVERZICHT. volg afgelegd o. a. door de dames S. Boekenoogen en A. J. Bijleveld, alhier. Naar wij vernemen hebben zich voor den op 12 Mei e. k. te houden kwartet-wed strijd aan het sportterrein //de Phoenix", een twaaftal kwartetten aangemeld. By het Bestuur der Vereeniging: hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Drie voor huiskuecht of oppasser. Twee voor koetsier. Een voor ziekeuoppasser. Drie voor kantooriooper. Een voor portier. Een voor loopwerk. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Ee.i voor koekbakke>-sk»ech'. Een voer b.oodbakk-.rskuecht. Een voor bloemistknecht. Een voor polychromeerden Eeu voor witter. Een voor zageuvijler. Twee voor metselaar. Eeu voor zand vormer. Twee voor timmerman. Zeven voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Twee voor burgerwasehvrouw. Vier voor burgernaaister. Twee voor brei-ter. Ecu voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenworden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). BINNENLAND. Door het departement van Marine zijn besteld bij de firma Fried. Krupp te Essen1 kanon van 28 cM. A, 1 dito van 21 cM. A., beide met torenaffuit, 1 dito van 21 cM. A., met centraal pivot-afiuit, en 3 dito van 17 cM. L,35. met central pivot-affuiten. De oplevering van dit materieel zal in 1890 plaats hubben. Spoedig zal een begin kun nen worden gemaakt met den aanleg van electrische geleidingen tusschen den Haag en Amsterdam en Rotterdam waardoor de residentie in telephonische gemeenschap met de twee grootste koop- steden zal worden gebracht. Omtrent het geval van den plotselingen dood van den onderwijzer aan de gemeenteschool te Oude-Wetering meldt het Leidsch Dagblad Uit Oude-Wetering wordt gemeld dat de onderwijzer van de gemeenteschool aldaar het Vrijdag te kwaad kreeg met een paar leerlingen, die hem beleedigden en schopten, waarop hij zich zóo kwaad maaktedat hij weldra nederviel. De gansche school was in rep en roer. De heer Kimmel, geneeskundige, werd dade lijk ontboden; doch kon niet anders dan den dood constateeren. De geheele ge meente is door dit zoo treurig voorval diep getroffen. De overledene laat eene brave vrouw met drie kinderen na. Volgens andere berichten aan genoemd blad heeft het geval zich aldus toege dragen. De onderwijzer genoot in het dorp veler achtingwas een man, die zeer nauwgezet zijn plicht betrachtte, en voor zijn huisgezin een uitnemend vader. Hij was echter sedert eenigen tijd lydende, zóó, dat de geneeskundige hem reeds aangeraden had alle te sterke in- Het U. D. verneemt, dat de opbrengst van de Fancy Fair en de ver loting van de poppententoonstelling ten bate van het kinderziekenhuis te Utrecht de belangrijke som van f 12,017.77-^ bedraagt. Wedstrijden. Tegen Zondagochtend waren drie bonds- tochten uitgeschreven voor leden van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond, en wel voor de utreehtsche, de noordbrabantsche en de zuidhollandsche rijders. Uit Rotterdam begaven zich on geveer te uur ruim twintig wielrij ders op weg naar Gorinchem, het eind doel van den tocht, waar men zich met de rijders uit de andere provincie ver- eenigde. Na een gezellig samenzijn van eenige uren keerde men naar de respectieve woonplaatsen terug. In het geheel waren er te Gorinchem ongeveer 70 wielrijders bijeen. Uit Renkum deelt men aan de N. R. C. aangaande het wedervaren van hel 14-jarige meisje, dat met een gedeserteerden Belg heimelijk de ouder lijke woning verlaten had, nog het vol gende mede Na te Oosterbeek op den trein te zijn gegaan naar Nijmegen, heeft het meisje aldaar hare klompen tegen schoenen ver wisseld, en daarna werd de reis naar Breda voortgezet. Vervolgens ging men naar Mechelen en daarna naar Brussel, waar de vader van den ontvoerder woont. Een dag en nacht heeft men te diens huize doorgebracht, maar hetzij de huisvesting niet beviel, hetzij de de serteur bevr:esd was voor ontdekking, het ouderlijk huis werd verwisseld voor een logement, totdat de middelen waren uitgeput. Toen nam men al bedelende de terugreis naar Nederland weder aan. Bij 's Hertogenbosch gekomen, schreef het meisje naar huis, met verzoek klee- dingstukk' n te zenden naar Groesbeek, alwaar zij ze in ontvangst zou nemen. De vader ging daarop zelf naar Groes beek, en met behulp van den gemeente veldwachter en den rijks-veld wachter gelukte het de vluchtelingen meester te worden. Naar Nijmegen vervoerd, brachten zij daar in opsluiting den nacht door; ver volgens werden zij naar Arnhem gezon den en verder naar Oosterbeek overge bracht, alwaar de man, Pierre Jean Jo seph van Blankenberg, zich hier noe mende Karei Bosman, werd opgesloten, terwijl het meisje naar het ouderlyk huis werd teruggebracht. Aan het Handelsblad wordt uit Eindhoven van 14 April gemeld Nadat gisteren alles rustig was geble ven, kwam gisterenavond te 9 uren onge veer eene bende werkstakers uit Gestel, waarbij zich een troep andere werklieden die met de werkstaking niets te maken hadden, had aangesloten. Klaarblijkelijk waren zij opgehitst. Te Gestel hadden zij bij eenige ingezetenen de ruiten ver brijzeld en kwamen waarschijnlijk met hetzelfde doel naar hier. De politie was echter van hun voornemen verwittigd en had de straten, die toegang verschaffen, afgesloten. Toen de bende na herhaalde aanmaning om rustig uit een te gaan, toch bleef doordringen, was de politie genoodzaakt van de blanke sabel gebruik te maken. Er werd eene charge gemaakt, die ten gevolge had, dat de hoop uiteen werd gedreveD. Verschillende personen ontvingen letsel of verwondingeen kind, hetwelk waarschijnlijk tusschen het ge drang was geraakt, ontving mede een De werkstakers hebben eenigen hunner naar Apeldoorn gezonden (na onderling het reisgeld bij elkaar te hebben gebracht) om te onderzoeken hoe het daar gesteld isdaar kwamen zij tot de ontdekking, dat de werklieden voor het oude loon mogen doorwerken, terwijl zij hier ver plicht zijn voor het verlaagde tarief te werken. Hierover waren zij het meest verbitterd en dit moet dan ook de voor naamste reden der werkstaking zijn. In de villa van een der fabrikanten bleef geen enkele ruit heel, en ook bij anderen hebben zij deerlijk huis gehouden. Een vrouw te Zulichem had ging B. W. Blydenstein en Ce. werd door besturende vennooten het ver slag uitgebracht over het jaar 1888. Het dividend bedraagt 63/* pCt. In plaats van den heer E. Jannink Azn., die als commissar s aftrad en niet dadelijk her kiesbaar was, werd tot commissaris ge kozen de heer P. van Gelder, lid der firma H. E. van Gelder en Co. te Am sterdam, die de benoeming aannam. In de tevens gehouden algemeene ver gadering van leden der Credietver- e e n i g i n g onder beheer van de Twent- sche Bankvereeniging, werden als leden der commissie van admissie, in plaats een wondje aan haren vinger, waarop van heeren P. L. C. Driessen en A. zij geen acht sloeg. Bij het verrichten Jannink, die aan de beurt van aftre- van huiswerk kwam er vuil in, waar- j en dadelijk herkiesbaar waren, door bloedvergiftiging ontstond, tenge- gekozen de heeren J. A. Laan, lid der volge waarvan zij Zondag is overleden.firma Bloemendaal en Laan te Wormer- veer, en J. H. de Vries, lid der firma P. de Vries en Zonen te Amsterdam. meldt uit Beetster-i drukken te vermijden. Dien morgen had w hij met lust zijn arbeid aangevangen en sabelhouw, waardoor het ernstig gekwetst beloofde zelfs zijn leerlingen eene kleine j werd. belooning, indien ze hun werk met lust De werkstakers zijn van plan te blij— volbrachten. Twee van de brutaalste ven volharden en hebben de meisjes ge- jongens zochten den onderwijzer echter dreigd, haar van de fabriek te zullen te grieven en overlaadden hem zelfs j halen, indien zij Maandag weer gaan met scheldwoordentoen hij hen ver-1 werken voordat het loon weer op den maande. Daarop wilde hij ze uit deouden voet is gezetde vermindering klasse verwijderen en ofschoon zij zich i van het loon komt voornamelijk ten ua- daartegen verzetten waren zij weldra deele der doosjesvullers. Deze ontvangen buiten. Toen de onderwijzer daarnavoor eene plaat, dat is 200 doosjes, 6 brengende 54 st. naar de klasse terugkeerde, viel hij cent, en nu slechts 5 cent voor de 206 J In de op 13 dezer te Enschedé ge- eensklaps achterover en gaf in de armen j doosjes, dit moet eene aanzienlijke ver- houden jaarlijksche algemeene vergade- zijner tchtgenoote, die inmiddels op hetmindering U11-- Men zwaag De brigade maréchaussees is uit Ap pelscha hierheen teruggekeerd en in den veenpolder te Beets ingekwartierd. Een paar verveners zijn met het werk begonnenna Paschen begint het bagger- werk overal. Financieele Mededeelingen. Het nieuwe manifest door Boulanger aan 't fransche volk gezonden en Zondag door Laguerre op een feestmaal te Ver sailles voorgelezen, vult een groot ge deelte der kolommen van eenige bladen. Het is een merkwaardig stuk vol wijs- geerige, geschiedkundige en historische Maandag is te Amsterdam, onder voor- aanhalingen, beloften aan alle partijen, zitterschap van den heer G. Eltzbacher, hevige aanvallen op het parlementarisme, president-commissaris, de gewone alge-Een politiek programma bevat het echter meene vergadering gehouden van aan- j nïet en hierin is de generaal dus als deelhouders der Haarlem-Zand- zoovele anderen, die gaarne met het be- voort S p o o r w e g-m a a t s c h ap p yV staande willen breken, zonder te weten Door den directeur, den heer Eduard j Wat daarvoor beters in de plaats te stel- J. J. Kuinders, werd verslag uitgebracht len. Hij belooft een eeuwigdurende repu- over den toestand der Maatschappy ge- bliek, omdat hij dezen regeeringsvorm als durende 1888. Daaruit bleek, dat van het de eenig mogelijke beschouwt; aan de aanlegkapitaal groot 600.000 tot en met monarchisten van alle kleuren belooft hij 31 Dec. 18b8 was besteed 593,226.25^-, de afschaffing van het parlementaire be en dat op de exploitatie een batig saldo J ginael dat hun in den weg staat van ƒ1348.04 is verkregen, welk bedra; op vernieuwingsfonds-rekening wordt overgebracht. Deze onbevredigende uit komst vindt, blijkens het verslag, hoofd zakelijk zijne oorzaak in het bizonder on gunstige weder, dat bijna den geheelen zomer van 1888 heeft geheerscht. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg 201,900 personen, en aan goederen werden 3,700.658 KG. getransporteerd. De inkomsten op exploitatie bedragen te zamen ƒ50,005.39, of 5883 per kilo meter per jaar en zijn afkomstig van het personenvervoerƒ41.453.76; het goe derenvervoer 3930.56; huur van gedeel ten van stationsgebouwen en terreinen ƒ880; buffetpacht, bestelloon, rangeerloon en div. ƒ2986.06 en telegraaf ƒ755.01. Nadat de voorgelegde balans en winst en verliesrekening door de vergadering waren goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur der maatschappij, overeenkomstig den in de vorige alge meene vergadering geuiten wensch, onder handelingen met de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij voor de exploitatie van de HaarlemZandvoort Spwm heeft gevoerd. Door deze onderhandelingen zijn beide maatschappijen het eens geworden over een exploitatie-contract, dat als datum van aanvang 1 Juni 1889 aangeeft. Aan dit contract, dat nog door beide partijen moet geteekend worden, hechtten de aan deelhouders met algemeene stemmen hunne goedkeuring. Het contract bevat de volgende bepa lingen Het is gesloten voor 5 jaar en 7 maanden. Yan de bruto-ontvangst gaat eerst af ƒ34,000 voor exploitatie-kosten en ƒ6000 voor vernieuwingsfonds. Van het overblijvende ontvangt de Haarlem- Zandvoort Mij. eerst 10.000. Het ove rige wordt verdeeld: '/i aan de H. IJ. S. M 3U aan Haarlem Zandvoort, totdat de ontvangst dezer laatste, met inbegrip der 10,000, 25,000 zal bedragen. Het dan nog overblijvende wordt tusschen beide maatschappijen gelijk verdeeld. In verband met dit contract werden eenige wijzigingen der statuten goedgekeurd. De heer Eltzbacher, die als commis saris moest aftreden, werd herkozen. Ver tegenwoordigd waren 74 aandeelen, uit gerucht toegeschoten was, den geest. 1 zijn van het weekloon voor hen ring van commanditaire vennooten van 'de Twentsche Bankvereeni- de clericalen evenals in zijn toespraak te Tours, den godsdienstvrede en een open Republiek; aan de democraten en socia listen, de verbetering van den toestand des volks; in 't kort het boulangisme is het universeele middel, dat de vreese- lijke politieke en sociale wonden w aaraan Frankrijk lijdt, zal heelen. Het slot van het manifest is een vinnig protest tegen de exceptioneele rechtspraak, waaraan de regeering hem onderwerpt. Wanneer men bedenkt zegt de lndép. beige dat de manifesten des generaals niet door hem alléén worden opgesteld, is het onmogelijk, niet te be merken hoezeer de stijl, de opstelling en de uitdrukking daarvan telkens verschil lend zijn. Niet alleen veranderen zij tel kens naar den eisch van het oogenblik, maar ook, zou men zeggen, naar de par ticuliere ingeving van den raad, het mi nisterie van dienst, dat hem omringt. Want rondom den generaal bevindt zich een soort van geheimzinnig kabinet, waarin de belangrijke stukken die voor het publiek bestemd zijn, in elkander worden gezet. Zijne redevoeringen zegt het blad zijn inderdaad r.iet de uitdrukking van persoonlijke gedachten; maar zij zijn het werk van een ongenoemde verzame ling, van een regeering die zich heeft opgeworpen in de Republiek, naast die van het wettig gezag. Zoo s ook de re devoering die Laguerre nu weer heeft gehoaden en zij zal geen andere uitwerking hebben dan dat zij een argument te meer zal worden waarop de beschuldiging steunt, welke Boulanger voor het hooggerechts hof heeft gebracht. Na afloop van het feestmaal, waarin Laguerre het manifest heeft voorgelezen, ontstond er naar gewoonte weder een hevig tumult, gefluit en gesis, kreten vóór maar ook tegen Boulanger weer klonken en dit laatste wel in grooter mate dan men zou vermoeden. De politiek van durven welke in Frank rijk steeds den boventoon heeft gevoerd en thans door de regeering wordt toege past, schijnt ook nu haar uitwerking niet te missen, van daar dat velen die vroeger het leve Boulanger deden weerklinken, nu van opinie veranderd zijnde weer haan draait nergens sneller dan in Frank rijk Mannen die men nog voor kort op de handen heeft gedragen, als martelaars beschouwd van de publieke zaak, met name Laguerre, le Hérissé en Robert Mitchell, waren Zondag verplicht zich tegen een troep gepeupel te verdedigen dat hun allerlei beleedigingen nariep. Het open rijtu g waarin de drie boven genoemde personen zich bevonden, werd bij de mairie door de aldaar geplaatste chasseurs a pied in bescherming geno men. Het werd op de binnenplaats ge laten en de soldaten dreven de menigte t-rug. De commissaris deed het drietal voor zich verschijnen en zeide hun dat de kreet van //Leve Boulanger" door een persoon was geuit, die zich in het rijtuig bevond en hij deswegen hun namen zou opnemen en proces-verbaal opmaken. Le Hérissé ontkende dat men geroe pen had. //Hadden wij het gedaan", zeide hij, //dan zouden wij een overtreding, maar geen misdaad hebben begaan. "Wij zijn afgevaardigden, bijgevolg onschend baar en wij sommeeren u, in naam der wet, on3 in vrijheid te laten gaan." Toen het proces-verbaal was opgemaakt kon het drietal vertrekken en begaf zich per rijtuig naar Parijs. Boulangisten en anti-boulangisten gingen daarop huns weegs. Zooals uit de verkiezingen voor de arrondissements-raden bleek, hebben velen deze gebruikt om nog eens te protestee ren tegen de regeering, door op Boulan ger te stemmen. Te Charenton verkreeg hij 1748 stemmen de andere kandida ten slechts 1535. Ook in enkele andere plaatsen vereenigde Boulanger een vrij groot aantal stemmen op zich, doch bleef in de minderheid. De dnitsche bladen onthouden zich van beschouwingen over den tegenwoor- digen toestand in Frankrijk, en bepalen zich tot eene bloote mededeeling van feiten. De National Zeitung verbreekt het eerst het stilzwijgen en geelt eene be schouwing over de aanstaande tentoon stelling. Daarin zegt het blad dat Dait- schers noch Italianen met leede oogen zullen zien dat de Parijzenaars een suc ces met hunne tentoonstelling behalen, vooral zoo deze er toe kan bijdragen de geschokte republiek weder te bevestigen en te voorkomen dat Frankrijks geschie denis de vernedering ondergaat melding te moeten maken dat deze eeuw zich zag besluiten met de dictatuur van Bou langer. Ten slotte zegt de Nat. Zeit. dat in dien de Franschen-zelvcn niet weten of zij hun verleden moeten zegenen of vloe ken, het buitenland nog minder zal weten, waaraan zich te houden. In Engeland gaat men tot in 't on eindige voort te protesteeren tegen de iersche politiek der regeering. Zondag had dit weder plaats te Blackheach op eene meeting door den democratischen bond van Zuid-Londen belegd. Nu de parnellisten door den afloop van het proces-Parnell zijn gezuiverd van den blaam, hun aanvoerder aangewreven, tracht men hun het gedane onrecht op allerlei wijzen te vergoeden. Zoo is er sprake van, aan Parnell het eereburger schap van Edinburg aan te bieden en zelfs zou men die onderscheiding willen toekennen aan Gladstone, lord Rosebery en Carnebie. De zaken in Ierland gaan iutusschen weder minder goed. De onderkoning, de markies van Londonderry, heeft op 't punt gestaan zijn ontslag te nemen we gens zijne gebleken impopulariteit. Is deze afstand voorloopig nog onzeker, het gerucht van een anderen afstand, name lijk die van de vesting Kabat Nadir, van Perzië aan Ruslnad, is geheel on waar. In het Lagerhuis hee!t Fergusson verklaard op een desbetreffende vraag dat de perzische gezant ten eenenmale bedoeld gerucht onwaar noemt. VISSCHERIi. Nieuwediep, 15 April. Heden kwamen van de groote viascherij binnen de aioepen Pernis, seh. Meijboom, met 90 levende-, 100 doode kabeljauw, 8 levende-, 9 doode lengen, 9 heilbotten, 800 schelv., 9 ben vleet en 10 punt rog; Groen van Prinstererach. v. d. Velden, met 1 heilbot, 650 achelv., 3 ben rog en 46 punt vleetBiervliet, ach. Ver- Op de tafel naast haar brandde een kleine lamp Het meisje droeg een eenvoudig zwart kleedje zonder sleep Alles was gereed voor den nachtelijken tocht Michael had ook juffrouw Brown een deel van den slaapdrank weten te doen gebruiken in een glas wijn Maar hoe, wanneer iemand beweging hoorde in huis? hoe, als de nachtelijke navor- Bchers ontdekt werden? Kwartier voor eenen! Natalie bewoog zich nog niet Hoe, als de deur waarachter men Essy Carr dacht te vinden, eens weerstand bood aan de pogingen om haar te openen? Nu dan zou toch wel blijken of zich iemand in den toren bevond en moest men andere middelen aanwen den om haar te bevrijden Een uur en nog steeds vernam zij niets Natalie wachtte nog altijd op het teeken om hare kamer te ver laten Eindelijk, kwartier over eenen, werd door een reet onder hare deur een klein stuk wit papier geschoven. Zij stond snel op en het briefje openende las zij de woorden Kom, alles is gereed Zij verbrandde het papier aan de kaars en sloop «onder gedrnisch de kamer uit In den gang kwam Michael haar tegemoet Beiden slopen Carlingfords kamer voorbij naar de trap. Natalie legde een oogenblik haar oor aan het sleu telgat, duidelijk hoorde zij de zware, regelmatige ademha ling van den beschonken man. Zij ijlden verder tot de plaats, waar Lionel von Raven hen wachtte. Zonder een woord te uiten reikten zij elkan der de hand. daarop ging het weer voorwaarts, terwijl Mi chael eene kleine lantaren aanstak. Men trad naar buiten en versnelde nu den tred slechts enkele woorden wisselend. Na een snelle wandeling haalde Raven den sleutel uit den zak en stak dien in het slot; er was een oogenblik van ademlooze spanning. Zou de deur opengaan? Voorzichtig, maar met krachtige hand draaide Raven den sleutel om, de deur week, zij was open. Het ergste is voorbijzeide hij met een zucht van verlichting. Een vochtige, benauwde lucht woei hun tegemoet. Ra ven ging het eerst in de doffe, donkere ruimte; hij bood Natalie de hand, Michael volgde hen. Hij sloot daarop de deur en schoof er. hoewel niet zonder moeite, den gren del voor -Thans zijn wij veilig voor stoornis, kom Natalie zeide Raven. Michael hief den lantaren omhoog en het licht viel op een tweede deur, die wel gegrendeld maar niet afgesloten was. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. DE GEVANGEN!! IN DEN TOBEN. Een oogenblik zagen Raven en Natalie elkander aan, toen sprak de eerste zacht: Dit moet de kamer zijn waarin het arme schepsel gevangen wordt gehouden Als ik de grendels afgeschoven heb moet gij het eerste binnengaan, want wellicht slaapt zij en de verschijning van eene vrouw in hare kamer zou haar veel minder verschrikken dan die van een man. Ik zal hier wachten tot gij mij roept. Hij schoof de grendels die goed geolied waren gemak kelijk weg. De deur was open. Natalie nam met raste hand den lantaren en trad over den drempel. Zij zag eene kleine, gewelfde ruimte, die zeker vroeger eene cel was geweest De vensters waren klein, hoog in den muur aangebracht en met zware traliën voorzien Het geheele ameublement bestond uit een stoel, een houten ta fel, een kastje en een klein ledikant, waarop eene men- schelijke gedaante lag. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2