oogenblik naar omstandigheden zeer guns tig. De ernstige stoornissen van het ze nuwleven zijn geheel geweken; de slaap is rustig en verkwikkend; de voeding is voldoende, en de krachten des Konings nemen zichtbaar toe. De Zut p h. Ct. meldt, d a t Z. M. de Koning Donderdag zijnen geneesheer dr. Vlaanderen met de ridderorde van den Gouden Leeuw van Nassau begif tigde. Naar het verneemt, is de oud-minister van Oorlog, generaal Reuther, lid van de Tweede Kamer, zeer ernstig ongesteld. In zijn toestand komt geen verandering. Tot leeraar aan de leer- hoeve voor zuivelbereiding te Oudshoorn, die op 1 Mei geopend zal worden, is benoemd de heer Wakker van Utrecht. Heden vertrok de heer C. M. Pleijte, conservator aan het ethno- graphisch museum van //Artis", als af gevaardigd lid der koloniale commissie voor de nederlandsche inzending op de tentoonstelling naar Parijs, om toezicht te houden op de expositie der nederland sche koloniale inzendingen. De directeur der openbare Handelschool te Amsterdam, dr. J. IT. H. Hulsmann, zal, evenals ten vorigenjare, met eenige leerlingen der hoogste klasse zijner school een studiereis maken naar Twente, ten einde met de twentsche ex port-industrie kennis te maken. Daarna zal de reis worden voortgezet naar de Ruhr en de Lenne tot Iserlohn. De terugreis zal over Frankfort a'M. of over Keulen geschieden. Gedurende de beide Paasch- dageu werden op de lijn Amsterdam Edam der N. H. T. M. ruim 1700 reizigers vervoerd. l)e brievenbestellers te Amsterdam zijn voornemens een ver zoekschrift te richten tot den minister van Waterstaat, waarbij zij om verbete ring hunner geldelijke positie vragen. Zij hebben hunnen directeur met dat voornemen in kennis gesteld. Het uitvoerend comité tot stichting van een herstellingsoord voor drankzuchtigen heeft eene circulaire uit gevaardigd, waarin krachtig tot deelne ming aan de stichting wordt opgewekt, en nader de plannen worden uiteenge zet en een beroep wordt gedaan op den geldelijken en zedelijken steun van het nederl. volk. Het comité beschouwt de drankzuchtigen als zieken, die aanspraak hebben op liefderijke en doeltreffendo verleging, zoowel om hun zelfswil, als omdat zooveel mogelijk de maatschappij van hun verlost, hun gezin tegen hen beschermd, volgende geslachten voor de gevolgen hunner ziekte bewaard moe ten worden. Dit alles acht het comité alleen mo gelijk in eene inrichting, even geschikt tot verpleging en genezing van lijders aan drankzucht, als onze krankzinnigen gestichten dit zijn tot verpleging en ge nezing van lijders aan verstandsverbijs tering; m. a. w. in een herstellingsoord voor alcoholisten, waar de dronkaard (of wie op weg is het te worden) voor zijn krank lichaam zoowel als voor zijne kranke ziel, voor zijn verslapten wil, zijn vervalscht rechtsgevoel, zijne maar al te dikwijls ontaarde zeden, eene be handeling kan vinden, zooals, ook bij de grootst denkbare toewijding, onmogelijk in den schoot van het gezin kan worden verstrekt. Reeds leveren, zoo getuigt het comité, sedert tal van jaren in Amerika, En geland, Duitschland en andere landen dergelijke instellingen de treffendste uit komsten op. 25 tot 40 pet. genezen er duurzaam; haar nut is buitendien on berekenbaar groot. De geneeswijze is er steeds tweeledig: moreel en physiek. Volstrekte onthou ding geldt als eerste, onwrikbaro regel, maar de marteling daarvan wordt ver zacht, terwijl naast het weerstandsver mogen van het lichaam tevens dat van de j geest wordt gewekt en versterkt en met ernst wordt gearbeid aan de aan kweeking van godsdienstig en zedelijk gevoel, en het inprenten van christelijke beginselen. Hiertoe is, behalve de leiding van een kundig geneesheer, in de eerste plaats noodig krachtige persoonlijko invloed, waardoor de lijderaanvankelijk be- heerscht, allengs zich tot eigen krachts inspanning voelt bezielen, zoolang tot hij in staat is om zelfs: andig en duurzaam het hoofd te bieden aan zijn eigenaardige verzoeking. Het comité meent dat in den regel een jaar behandeling voldoende zal zijn. In volstrekt ongeneeslijke gevallen kan alleen een voortdurend verblijf vrijwaren tegen recidief. Het herstellingsoord dat het comité hier te lande wil stichten, zal waarschijn- !lyk zijn ingericht tot verpleging van mingegoeden, aangezien rijkeren in het buitenland kunnen worden verpleegd en dit allicht zullen verkiezen. Daarom moeten de verpleegkosten zoo laag mogelijk worden gesteld, terwijl de inrichting uit den aard der zaak eene kostbare moet zijn, zullen het toezicht (waaraan veel gelegen is), zoowel als de gelegenheid tot werkverschaffing en am bachtsoefening voldoen aan de onvermij delijk hooge eiscken. Een voorloopig beroep op de sympa thie van ons volk gedaan, leidde reeds tot betuiging van instemming van 500 landgenooten, meest mannen, wier ambts ervaring het ruimste waarnemingsveld biedt tot het bestudeeren der dronken schap in hare oorzaken, verschijnselen en ver reikende gevolgen. Reeds hee:t het comité een landgoed en directeur op zicht, en wanneer het gelukt eene toereikende som bijeen te brengen, dan zal op kleine schaal wor den aangevangen en gelijdelijk de in richting voor een grooter aantal verpleeg den worden opengesteld. Het uitvoerend comité estaat uit de heeren mr. R. D. Baart de la Faille, dr. J. B. de la Faille, prof. J. P. v. d. Lith, dr. Nijkoft, dr. J. C van Perzijn, dr. L. Th. Pompe, dr. W. P. Ruijsch en H. Hoyer, secr.-penn. te Dordrecht, welke laatste gaarne op aanvrage nadere inlichtingen verstrekt. Te Leiden is Dinsdag een bewoner dier stad, op ouderwetsche wijze ter aarde besteld. In zijn uitersten wil had hij bepaald, dat zijn stoffelijk over schot niet naar de rustplaats zou worden gereden, maar gedragen. De eenvoudige kist, zonder handvatsels of schroeven, werd op een baar van Leiden naar het kerkhof' te Oegstgeest gedragen; de tocht duurde ongeveer twee uren. De familie volgde in koetsen het lijk. Een der brugwachters aan de Watersloot te Delft, die met het afgeven van kaartjes was belast geweest, had de ontvangen gelden ten bedrage van f 18 in het wachthuisje in eene ongesloten lade geborgen den volgenden morgen bij het huisje komende, vond hij de deur open staan, die met een valschen sleutel moet zijn geopenden het geld ver dwenen. In de Woensdag gehouden gemeenteraadszitting te Delft is met 15 tegen 5 stemmen aangenomen een voor stel van den l.eer A. J. Kipp ter intrek king van het raadsbesluit van 2 April jl. nopens de vervulling der betrekxing van directeur der hoogere burgerschool en om nu te bepalen, dat de oproeping zal plaats hebben voor een leeraar in de ned. taal- en letterkunde, tevens direc teur, op eene bezoldiging van f3000. Door dit besluit kan dus geen der tegenwoordige leeraren in aanmerkin: komen voor de betrekking van directeur dier inrichting. Als bizonderheid deelt men mede, dat te Charlois eene kat het leven schonk aan vier jongen, die aan de ach terzijde aan elkaar gegroeid zijn, en wel zoo, dat ze precies een kruis vormen. Twaalf heeren te Nijmegen die gezamenlijk in eenige buitenlandsche loterijen spelen, hadden dezer dagen een aardig buitenkansje. Op een aan de com binatie behoorend hongaarsch lot viel namelijk de hoogste prijs, zijnde 100.000 florijnen. NijmCt.) V als c he bankbiljetten. Te Oosterbeek werd dezer dagen ten ge- gemeentehuizc onwetend een valach bank biljet van f 25 uitgegeven. Toen het teruggebracht werd, en de kas werd nagezien, bleek het, dat zich daar nog een valsch biljet van f 25 bevond. De bekende verslaggever van den utrechtschen gemeenteraad schrijft o. a. aan zijn blad, deW. R. C.x ....Daar waren de heeren Kemper, Van Beuningen en Schuurman, die allen meenden dat eerst de plannen van aan leg van het Park moesten zijn goedge keurd, alvorens dit gebouw als sta-in- den-weg den bouwmeester aan banden legde voor den bouw hunner villa's. Niet alzoo de heeren De Beaufort, (zooals reeds gezegd) De Muralt,Royaard: Witteveen en De Geer! Dezen hadden het voorstel, de een met genoegen, de ander met groot genoegen, een derde met sympathie, weer een ander met blijdschap en de laatste, prof. De Geer, met vreugde begroet. Deze laatste legde zijne vreugde dan ook op de meest ondubbelzinnige wijze aan den dag, want onze oude mentor, die er nog niet aan denkt zelf in een museum van antiquiteiten te gaan zitten wat ook jammer zou zijn, al was liet ook als marmeren buste was zoo vroolijk van middag, dat de lieele Raad weer schudde van het lachen. Eerst leverde hij ons eene beschrijving van de bezoekers van ons tegenwoordig museum op de 3e verdieping van het stadhuis. Hoe zij hijgend van het trappen- klimmen boven kwamen en dan allen lust misten om hunne vermoeide aandacht - die ook al in de longen schijnt te zitten te wijden aan de antieke voor werpen, die daar zijn uitgestald. Daarna vermaakte hij ons dertigen op 3 na waren we compleet met de schets van het inwendige van het museum. Geen ruimte, was de voorname klacht. Men kon de voorwerpen, die bij elkaar behoorden, niet bij elkaar plaatsen. Het eerste vertrek dat men binnentrad leverde al het bewijs er van. Daar vond men modellen van de Weerdsluis, pijnigings werktuigen uit de 16e eeuw en de eerste muntstukken dio op 's rijks munt alhier geslagen waren, bijeen. Welk verband ter wereld bestaat er nu, zoo vroeg professor, tusschen geld, eene pijnbank en een sluis? Nu, professor, men moet zelf eene antiquiteit in onze moderne maatschappij zijn, of al zijne geestdrift aan antiqui teiten wijden, om dat niet in te zien, zou ik haast zeggen. Maar ik wil liever eene mildere ver onderstelling wagen, nl. dat gij altyd geld in overvloed hebt, nooit althans zonder geld hebt gezeten, en dus ook nooit op de pijnbank van onze verlichte 19e eeuw hebt gelegen. Ik feliciteer u daarmede van ganscher harte, en ik hoop dat het altoos zoo voor u blijven moge wat het geval wel zijn zal. Maar, als ge nu na deze mijne toe lichting inziet, dat er verband en wel een innig verband bestaat tusschen geld (dat wel op een museum, maar niet in onzen zak zit) en een pijnigingswerktuig, dan behoef ik u, o scherpzinnige, die er nog heden op hebt gewezen dat zoo'n museum nut kan stichten, er toch niet op te wijzen, dat het aanschouwen van de modellen der Weerdsluis menigeen tot nadenken zal brengen en tot het be wustzijn hoe wenschelijk het is, ook aan zijne beurs eene sluis te maken, desnoods met een sluiswachter er bij, die het voortdurend spuien belet (Goddank, dat ik die zedepreek kwijt benNiet er om lachen, hoor, professor En in het Hoogeland, dat beloofde va derhuis voor ons kostbaar archief, zoo wou dat ik college bij hem geloopen had.) En die zolderMooi beschotenZéo mooi dat de heeren elkaar gevraagd had den, of dat beschieten verleden jaar eerst had plaats gehad. Van hetgeen daarbo ven was niet van den hemel, maar van pannen wist prof. niet af, want op het dak was hij niet geweest, bij zijn bezoek aan het toekomstige museum. En de kosten waarvan de heer Witte veen gesproken had waren niet noe menswaard Ja, de voorwerpen moesten overgebracht worden, maar het Hooge land was voor een museum als geknipt. Een blauw zijden behang om een vertrek in style Empire te behangen, hebben we om een middeleeuwsch vertrek te meu- bileeren, hebben we overvloed van meu belen. Alleen zullen we eenen stoel of tafel, die nu tegen den muur staat om niet te laten bemerken dat er een poot van kapot is, een weinig moeten laten repareeren maar anders kunnen we maar zóó verhuizen. Wat was er tegen zulke vroolijke ar gumenten te zeggen Met 25 tegen c stemmen werd het Hoogeland aangewe zen als bestemd voor ons stedelijk mu seum, en de aanleggers van het wandel park kunnen nu rekening houden bij het ontwerp van hunne villa's met dit oude gebouw, dat daar midden tusschen zal komen te staan.... Een slimme oplichterslaag- de er dezer dagen in de firma Deumer- Cramer in de Viestraat te Utrecht een rijwiel met toebehooren te ontfutselen. Een jongmensch van beschaafd, fat soenlijk uiterlijk komt den winkel bin nen en vraagt of men daar rijwielen herstelt. Op het bevestigend antwoord, verhaalt hij te Arnhem bij zijn oom ba ron Nagel gelogeerd te zijn geweest, waar door het achteruitzetten van een rijtuig in den stal zijn rijwiel zeer be schadigd was. Den volgenden dag zou oom dit wiel komen brengen, om het te herstellen, en tevens wellicht over liet aanschaffen van een nieuw wiel te spre ken, aangezien oom wel niet zou willen, dat zijn neef op een onooglijk hersteld wiel reed. IntU3schen beziet hij eenige rijwielen en kostuums, die in den win kel gereed liggen, en kiest een kostbaar sportkostuum uit. Hij zegt dat zelf wel te kunnen betalen, en bij het opgeven van zijn adres: ,/E. Hoogland, Spoor straat", deelt hij mede, dat hij de meid den volgenden dag het geld zal laten brengen. De heer Deumer Cramer biedt aan het kostuum te laten bezorgen, doch hij zegt„o pak het maar in" en neemt het onder den arm. Nog verder spre kende over rijwielen enz., zegt hij, dat het hem zoo spijt, dien dag niet te kun nen rijden, te meer daar hij bezoek krijgt van sportvrienden: hij eindigt een „rover" te leen te vragen, en komt een paar uur later in zijn gekocht kostuum een te leenen wiel van eene waarde van f200 halen. Met welgevallen staarde de heer Deu raer-Cramer den ryder na, maar dat was ook het eenige genot hem door het jongmensch bereid, want deze kwam niet terug. Bij onderzoek door de politi' bleek, dat do oplichter niet in de Spoor straat woonde, maar in het hotel //Bel- levue" zijn intrek had gehad, en daar zijn kostuum had aangetrokken en had gegeten. Hij was ingeschreven onder den naam van Eduard Quack en had zijn uitgetrokken kleederen achtergelaten. Het kwam den heer Deumer-Cramer voor, dat hij een duitsch accent had, wellicht is hij dus reeds over de grenzen en zal moeilijk op te sporen zijn. Nader meldt men Het is der amsterdam3che politi mogen gelukken den //Sportman," die de vervolgde de heer De Geer, daar hebben firma Deumer-Cramer te Amsterdam wat we maar wenschen kunnen j heeft opgelicht voor een rijwiel en een i._gportkostuum, Woensdag te Utrecht aan te houden, ten huize van den rijwielen- handelaar Boekholdt, Kolksteeg, alwaar hij zich met een vriend vertoonde, om een tweede safety in bezit te krijgen. Het is nog niet bekend, waar hij het wiel lietdaar het een fabrieksmerk draagt,/Diena Ikoestert de heer Deumer-Cramer de hoop, dat ontdekkïn; daarvan nog zal kunnen volgen. De we alles dikke muren, licht zooveel als we noodig hebben en als we desnoods willen maken, een mooi hu s, alsof het voor een museum gebouwd was, eene onderverdieping waar de zware voorwerpen, die we nu niet op het stadhuis durven brengen, kunnen liggen en op den zolder.... professor zou vinger en duim wel willen aflikken..., een allerliefst pijnigingskamertjv(Zou je'm niet omhelzen dien professor Ik persoon in kwestie, E. M., is thans in arrest. Te Utrecht heeft Maandag, avond een 19-jarige dienstbode door verdrinking een einde aan haar leven gemaakt. Dien avond namelijk met een paar vriendinnen een danshuis aan den Leidscheweg binnentredende, zag zij daar haar voormaligen vryer en wel in gezel schap van een ander meisje, hetgeen zy zich zoozeer aantrok, dat zij een zenuw toeval kreeg. Weder bijgekomen, spoedde zij zich ijlings naar buiien en hoewel op den voet gevolgd wordende, had zij zich toch reeds in de vaart gestort, vóór dat men haar had kunnen bereiken. Toen men haar weinige oogenblikken later weder op het droge had gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken en kon de te hulp geroepen geneeskun dige slechts den dood constateeren. Door de gemeentepolitie te Utrecht werd Zondagavond een 14-jarige knaap aangehouden en in bewaring ge bracht en welter zake van openbare dronkenschap De slager A.wonende aan de Bouwstraat te Utrechtwas den avond van den 2den Paaschdag met zijn zuster uitgegaan en vond bij zijn terug komst te lOJf uur het geheele huis met gas vervuld. Hij beging de onvoorzich tigheid een lucifer aan te strijken waarop een zóó geweldige ontploifing onstond dat alles in het hui3 werd ver nield. Geen ruit bleef gespaard en zelfs de ruiten van het tegenover liggend huis moesten het ontgelden. A. en zijn zuster werden op den grond geworpen. De laatste is nog steeds bewusteloos en len vreest voor haar het ergste. Een ;eniesoldaat en zijn beminde, die juist op het oogenblik der ontploffing pas seerden, werden eveneens op den grond geslingerd, doch herstelden zich spoedig> Nabij het station Oister- wijk is Woensdagnacht een goederen trein in aanraking gekomen met een voertuig, dat men een paard bespannen met aardewerk beladen was. De wagen werd verbrijzeld, doch de voer man en het paard bleven gelukkig on gedeerd. Te L i e s s e 1, N.-B., had een twintigjare boerendochter de onvoorzich tigheid onder de wieken van den molen door te loopen, toen deze in beweging waren. Het gevolg was, dat het rechter gedeelte van het hoofd geheel werd ver brijzeld haar toestand is hopeloos. De stationschef te IJ 1st is disciplinair gestraft, omdat hij geweigerd heeft het klachtenboek van zijn station, op aanvrage van het publiek, beschikbaar te stellen. Te Ter Apel heeft op Paasch- Maandagavond een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij van vuurwapenen en messen is gebruik gemaakt, zoodat o. a. een der vechtenden in den mond, en een ander door den arm geschoten is. Het waren ditmaal geen veenarbeiders, maar jongelui, die t-.-t de burgerij van Ter Apel en Ter Apelkanaal behooren. Sedert opgeschoten jongens met revol vers in den zak ioopen, is de veiligheid er niet op verbeterd. V an het geval is proces-verbaal op gemaakt. Rechtszaken. Twee katwijksche vischvrouwen, schoon zusters nog wel, hadden op een avond in Maart oneenigheden gehad, 's Morgens ontmoetten zij elkander weder op het strand en zonder verdere aanleiding vloog de eene de andere in het haar, gat' haar een slag op het hoofd cn wierp haar tegelijkertijd een hoeveelheid peper in de oogen, waardoor ontsteking en beletsel tot werken ontstond. De bekl. voerde Donderdag voor de haagsehe rechtbank tot hare verdediging aan. dat zij op genoemd tijdstip bizon- der prikkelbaar was. Zij had de peper niet bij zich met het oogmerk om hare schoonzuster daarmede te gooien, doch had juist boodschappen gedaan, toen zij haar ontmoette. i e substituut-officier van justitie refi. 15 dagen gevangenisstraf. Uitspraak Donderdag a. s. Zij hield plotseling stil en gat' Fanny een teeken zich te verwijderen. Wacht een oogenblik, viel mijnheer Gryce haar zachtjes in de rede, gij hebt gezegd, Fanny, dat de oogen en het haar van miss Emilv zwarter waren dan de uwe? O ja, mijnheer. antwoordde Fanny gemaakt glim lachend, terwijl zij de linten van haar mutsje verschikte Laat ons uw haar zien Men een vroolijken glimlach zette zij haar mutsje af O zeer aardig, dat is zeer aardig En de andere dienstboden? Gij hebt hier andere dienstboden, nietwaar? Nog twee anderen mijnheer, antwoordde juffrouw Daniels. Is hun haar niet zoo donker, als dat van juffrouw Emily Hun haar is bijna hetzelfde als dat van Fanny, mijnheer Mijnheer Gryce legde zijne hand op zijne borst, hetgeen bewees dat hij voldaan was, en hij liet de aardige dienst bode vertrekken Laat ons nu naar de binnenplaats gaan zeide hij. Maar op hetzelfde oogenblik werd de deur van het salon geopend en er kwain iemand langzaam de gang binnen; het was de eigenaar van het huis dien ik dadelijk her kende. Hij was gekleed om uit te gaan en hield zijn hoed in de hand; wij bleven stilzwijgend staan toen wij hem zagen, terwijl juffrouw Daniels tot over hare ooren kleurde. De heer Blake is, zooals gij misschien weet. een man met een elegant voorkomen, fier, koel en ietwat somber. Gryce ging hem tegemoet Mijnheer Blake nietwaar, zeide hij, terwijl hij zeer eerbiedig groette. De aangesprokene bief eensklaps het hoofd op. alsof hij uit een droom werd opgeschrikt, en toen hij den kalm glimlachenden heer Gryce zaggroette hij hem vrij achteloos terug Vergun mij, dat ik mij aan u voorstel. vervolgde mijn chef Ik ben Grycehoofdinspecteur van politie Men heeft ons dezen morgen meegedeeld dat een jong meisje bij u in dienst op zonderling-e wijze uit uw huis was verdwenen, en ik ben hier met een mijner agen ten gekomen, om te zien of de zaak belangrijk genoeg is om er een onderzoek naar in te stellen Ik vraag u ver schooning dat ik uw hui3 ben binnengetreden en ik stel mij geheel ter uwer beschikking. De heer Blake fronsde lusteloos zijne wenkbrauwen en toeu hij juffrouw Daniels bemerkte, zeide hij tot haar: -- Gij dacht dus, dat de zaak ernstig was. Niet in staat om een woord uit te brengen, maakte zij een toestemmend gebaar. Hij bleef haar aankijken met eene uitdrukking van twij fel in het gelaat, en zeide Ik kan niet gelooven dat het noodzakelijk is tot zulke i maatregelen onze toevlucht te moeten nemen; dit jonge j meisje zal ongetwijfeld terugkomen, anders Hij haalde zijne schouders op en greep naar zijne hand schoenen Gryce beschouwde deze handschoenen met eene buiten gewone opmerkzaamheid en antwoordde: De moeielijkheid is deze: het schijnt dat zij niet alleen I vertrokken is, maar dat zij geholpen is of wel opgelicht door personen, die door inklimming uw huis zijn binnen- gedrongen. Dat is een vreemdsoortige zaak merkte de heer I Blake op maar zonder de minste belangstelling te toonen, als gij zeker zijt van hetgeen gij zegt. dan is er inder daad reden genoeg, een onderzoek in te stellen, en ik wensck volstrekt niet te verhinderen dat de gerechtigheid de ver drukten ter hulpe snelt; maar En hij haalde opnieuw de schouders op, ten teeken van ongeloof en onverschilligheid. [Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2