NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTEA, 6e Jaargang. Maandag 2'J April 1889. No. 1785. ABOUHBHEHTSPEIJS: ADVERTENTIES: I nimmer bestaat uit twee bladen. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1-20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Eirangere G. L. DAVBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 81 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem, 27 April 1889. Zondag 28 April zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier de verzame ling japansche teekeningen nog tentoon gesteld zijn. Dien dag is de toegang vrij* Het museum op het stadhuis werd heden bezocht door den heer R. Arce, van Sucre, zoon van den President van Bolivia. De haarlemsche paarden- en leder- markten zullen worden gehonden op Maandag 6 en Dinsdag 7 Mei e. k. Voor het akte-examen voor onder wy- zeres, gehouden op 26 April te Amster dam zijn geëxamineerd 8 candidaten, toegelaten 4, nl. de dames: "N. Tip, H. P. P. Wils, M. A. Witsenburg en M. H. Zieren, allen te Haarlem. Naar men verneemt, zullen op Zondag 28 April eenige leden van het Neder- landsche Natuur- en Geneeskundig con gres te Leiden met hunne dames, onder geleide van den voorzitter van het congres, professor W. F. R. Suringar, een uit stapje maken naar Haarlem, om de hy- acinthententoonstelling in de tuinbouw inrichting der firma E. H. Krelage Zoon te bezichtigen. De hyacinthenpronkbakken zullen dan juist op zijn mooist zijn. Bij deze gelegenheid heeft de heer Krelage uit zijne particuliere bibliotheek in een der lokalen zijner inrichting eene tentoonstelling ingericht van de oudste literatuur over tuinbouw en plantkunde. Deze tentoonstelling zal voor belangstel stellenden ook nog op 29 en 30 April en 1 Mei geopend zijn, alleen van 2 tot 4 uur des namiddags. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van „Volksbelang" is besloten, te ondersteunen het adres aan den Koning van „De Unie", „Algem. Kies- en Stem recht" en de „Soc. Democr. Bond", hou dende verzoek tot afschaffing van alle accijnzen. Van de 234 leden was slechts een dertigtal opgekomen, waarvan vier tegen stemden. Morgen (Zondag) namiddag te 2 ure zal de kinderspeeltuin aan de Bakker straat, gesticht door de vereeniging „Volks- belang" alhier, worden geopend. Daar er nog een klein tekort in de kas van de commissie is, doet zij een beroep op hen die in deze waarlijk nut tige stichting belangstellen. De volgende week zal een gezelschap tooneelisten uit Brussel in den schouw burg alhier opvoeren de bekende comédie: Le monde oü l'on s'ennuie. Met den len Juni gaat de exploitatie van de Haarlem-Zandvoort Spoorwegmij. over bij de H. IJ. S. M. Voor den dienst van mouvement is aangewezen de heer J. C. van Lockhorst en voor dien van weg en werken de heer W. van Doorn, beiden eerstaanwezend ambtenaar der H. S. M. De lokaaltreinen op de lijn Haarlem Uitgeest zullen gedurende de zomerdienst regeling weder stoppen aan de Klever laan, den Kruidbergerweg en te Drie huizen. Zooals men weet heeft de Tramweg- Maatschappij voor hare trams een hulp brug gemaakt bij de Kruisbrug. Niemand mag daar passeeren behalve hare rijtui gen en om te zorgen dat dit voorschrift niet wordt overtreden, staat aan de eene zijde een beambte van de Tramweg Maatschappij, aan de andere zijde een politie-agent. De trambeambte is er echter beter aan toe dan de politie-agent, want hij heeft een bankje waarop hij kan gaan zitten, terwijl de agent die natunrlyk op de brug moet blijven en niet heen en weer loo- pen mag, uren achtereen moet staan. Zou het niet mogelijk zijn, hem ook ge legenheid te geven tot zitten? Door de politie alhier is heden morgen aangehouden een soldaat van het 7de re giment infanterie in garnizoen te Hoorn, die sedert 24 dezer van zyn korps was gedeserteerd. Te Driehuizen op het buitengoed „Westerveld" hetwelk bestemd is voor begraafplaats, is men thans aangevangen met het maken van een gebouw en per ron voor aankomst der treinen. Men meldt ons uit Haarlemmermeer: Van de Vrijdag alhier gehouden ver pachting van 't grasgewas langs Rijn lands dijkgronden was de opbrengst zeer hoog, 8372, zijnde circa 145 per H.A. In 1887 was de opbrengst f 106 per H.A. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 26 April. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep Biervlietsch. Versteeg, met 160 levende-, 10 doode kabelj., 80 lev. 30 doode lengen 19 heilbotten, 500 doode schelv., 12 punt rog en 11 ben vleet, terwyl door 28 korders en beugers 12 tot 64 tongen, 15 tot 24 kl. id., enkele rog~ gen, 4 tot 10 mandjes kl. schol en 1 to*1 3 manden schar werden aangevoerdlev* kabelj. gold f 1, doode id. 60 ct., lev* lengen f 1 a ƒ1.10, doode id. 40 ets., heilbot 7.50 k ƒ9, gr. tong 65 ct., kl. id 25 ct. per stuk, schelv. 16.50 het honderd, rog 2.50 per punt en 41 ct. per stuk, vleet ƒ7.50 per ben, kl. schol ƒ2 8, 2.35 per mandje en schar 1 per mand. De Donderdagavond ver schenen Staatscourant bevatte de afkon diging van het besluitgedateerd 25 April 1889, waarby de Raad. van State, waarnemende het Koninklijk gezag, heeft goedgevonden en verstaan: lo. te bepalen dat door de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Jus titie, in eene openbare vereenigde ver gadering der Staten-Generaal zal worden aangeboden een ontwerp van wet tot benoeming van eene Regentes van het Koninkrijk, zoolang het in het eerste lid van art. 38 der Grondwet omschre ven geval niet heeft opgehouden te be staan 2o. de leden der beide Kamers uit te noodigen zich op Dinsdag 30 April 1889, te 3 uren, ter behandeling van genoemd wetsontwerp in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezonden aan den Raad van ministers, aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie en aan de beide Kamers der Staten-Generaal. Het bericht dat de amster- dam8che brievenbestellers een adres tot den minister hebben gericht, ter verkrij- J ging van hooger bezoldiging, is in zoo- j verre onjuist, dat de directeur van het] postkantoor er niet van op de hoogte was gesteld. Intusschen had de directeur zelf reeds op loonsverhooging voor de bestellers aan gedrongen en wat meer zegt ook verkregen. De directeur achtte, met het oog op de inwerkingtreding van dit be sluit, het tijdstip nog niet gekomen, die gunstige beslissing aan hen mede te deelen, gelijk thans echter is geschied. (Hbl.) Tegen eene vrouw, die te Amsterdam in eene bank van leening een nagemaakt bankbiljet van f 25 (goed voor 25 sigaren) in betaling wilde ge ven, is proces-verbaal opgemaakt. Dat men te Schiedam zich zoolang met het oude, lage houten sta tionsgebouw heeft moeten behelpen werd veroorzaakt door bet molenrecht. Het onoogelijke 0ude gebouw wordt na 1 Juni afgebroken en het volgens de eischen des tijds ingerichte nieuwe sta tionsgebouw met tunnel en verhoogde perrons op dien dag in gebruik genomen. Men schrijft uit Apeldoorn, 22 April, aan het U. D.: „Heden nacht te ongeveer 2 uur ver nam men het geroep van moord uit eene woning, waarin v. d. W. eene herberg houdt, en op eene kamer de bekende Jannetje Struik met eene jufir. K. woont. Deze personen verklaren, dat genoemde v. d. W. hen met een stuk hout ge voelig heeft geslagen, hetgeen aan de bloedsporen te zien is, en blijkbaar Jan netje heeft willen vermoorden om geld te bekomen, hetgeen hij moet veronder stellen dat J. S. bezit, en hij naar het schijnt dringend noodig heeft. Heden zouden deze twee vrouwen eene andere woning betrekken. V. d. W. verklaart daarentegen, dat de beide vrouwen sa men vochten, en hij op het moordge- roep toeschootmaar hij schijnt zich dan toch nog den tijd gegeven te hebben zich te kleeden alvorens te gaan helpen. Hoe het zij, de justitie zal deze zaak wel ophelderen. De officier van justitie van de rechtbank te Zutfen is gewaar schuwd, en de politie bewaakt het huis en de bewoners." Een loffelijk voorbeeld ter navolging gaf een fabrikant te Leeuwar den, die al zijne werklieden en de man heeft er nog al eenige pensioen verzekerde zonder eenige opoffering van hunne zijde. De uitdrukking „al zijne werklieden" is echter niet geheel correct. Zij moest eigenlijk luiden: allen op e'én na. Die éene namelijk was niet bereid de man moet sterk aan de sociaal-demo cratie doen de verlangde opgaven van naam, voornaam en tijd van geboorte te verstrekken, zonder te weten waartoe ze zouden dienen. Hij wist niet of hij er wel toe verplicht was, zou er zich nog eens op bedenken enz. En of men hem al beduidde, dat zoo iets meermalen ge beurde, dat zulk soort van vragen in den regel door ieder beantwoord worden, het hielp niet, hij zag de verplichting daar toe niet in. De patroon sloot dus de verzekering voor al zijne werklieden.... op den na, waarvan hy de gegevens miste om tot handelen te kunnen overgaan. Dat de werklieden met dankbaarheid deze goedgunstige verzekering aanvaard den, en de den leelijk op zijn neus keek, dat laat zich denken. (P. G. C.) Merkwaardig is hetgeen de Morning Posteen der grootste engelsche bladen, over de komst van Boulanger te Londen zegt „Het recht tot verblijf op onzen bodem is reeds sedert meer dan een eeuw op volkomen duidelijke grondslagen vast gesteld en wordt met onbeperkte onpar tijdigheid gewaarborgd. Fransche prik kelbaarheid kan geen verbittering doen ontstaan uit het feit, dat generaal Bou langer van een regel gebruik maakt, door wiens toepassing Fdere Fransch- man, die zijn land verliet uit louter po litieke gronden in tegenstelling van mis dadige, een toevluchtsoord heeft gevon den. Of hij royalist, of republikein, im perialist of boulangist isdit is een aangelegenheid, waarover het brltsche publiek zich niet bekommert. De voor waarde waaronder hij vrij kan komen en gaan is dat hij de wetten van het land, onverschillig of er sprake is van samenzwering of andere dingen, gehoor zaamt. Wanneer zijne handelingen daar mede in strijd zijn, zal zijne vrijheid worden beperkt, maar in geen geval, zelfs wan neer hij een troon verlaten had, wordt hij als iets anders beschouwd, dan als een particulier, die dezelfde aanspraak heeft op toelating tot het koninkrijk als de armste joodsche of poolsche vluchte ling Generaal Boulanger valt dus in Engeland dezelfde ontvangst te l eurt als iederen voornamen Franschman, die te voren een deel der publieke opinie in Frankrijk beheerachte. Met hem als volksman of als dapper generaal op een zwart stdjdros heeft Engeland openlijk of ambtelijk niets uit te staan, noch zal generaal Boulanger, naar wij gelooven, zich niet aan de plichten houden, die met de aanspraak op de gastvrijheid des lands samengaan, die spreekwoordelijk geworden is, ja, met het land één is.... De doorluchtige overleveringen van het britsche rijk verleenen een toevluchtsoord aan allen, wier verban;ing slechts om staatkundige reden plaats heeft en be schermen zulke lieden tegen iedereen. Do engelsche bodem is vrij voor het individu, maar de engelsche staatkunde heeft niets met de zaak uitstaande." Het hotel, waar de generaal verblijft, is niet eens het aantrekkingspunt voor nieuwsgierigen. Slechts eenige heeren van de pers komen hem bezoeken, in de hoop iets nieuws van hem te vernemen. Donderdagavond kreeg hij bezoek van lord Raudolph Churchill. Een officier had voorgesteld om Boulanger uit be leefdheid tot eerelid te maken van een der militaire sociëteiten van Londen, voor zoolang zijn verblijf in Engeland zou duren, maar het voorstel werd zoo koel ontvangen, dat men er wel geen gevolg aan zal geven. Met het voorjaar komt de tijd om op reis te gaan en een aantal gekroonde hoofden hebben reisplannen gevormd. Zelfs de czaar wordt het in zijn paleis te Petersburg te benauwd en hij wil zich eens verademen op duitschen bodem. uil hel engelschvan Anna Katharina Green. 5) II. Eeniqe kentbbkens. Juffrouw Daniels trad bevende een stap naderbij en ik dacht dat zij wilde spreken, maar zij trok zicb oogenblik- kelijk weer terug, nog altijd met die vreemde aarzeling. Wat den heer Gryce betreft,j'deze scheen niets te bemerken. Mijnbeer, misschien zoudt gij wel zoo goed willen zijn pij tot aan de kamer van dat jonge meisje te vergezellen; ik denk dat ik er u wel eenige kenteekenen kan laten zien, die bewijzen dat wij bier niet voor niets zijn gekomen. Ik zou het gaarne willen gelooven. zonder mij de moeite te geven het te zien, zeide de heer des huizes bits, maar enfin, als er iets bizonders is. doe ik beter mij naar uw verlangen te voegen. Waar is de kamer van dat meisje, juffrouw Daniels? Ik.... ik heb baar de kamer van de derde verdieping die op de binnenplaats uitziet, gegeven, stotterde zij met angstig gelaat. Het vertrek is groot en voor eene naaika mer goed verlicht, en zij was zoo lief dat.... Deze bizonderheden schenen den beer Blake weinig be langstelling in te boezemen, hij bewoog ongeduldig zijne band, terwijl hij zijne handschoenen aantrok, toen gaf hij haar een teeken om hem den weg te wijzen. Zij scheen nu nog angstiger te worden. Het schijnt mij toe dat het onnoodig is, dat mijnheer zich de moeite geeft naar boven te gaan, mompelde zij, terwijl zij zich tot den heer Gryce wendde, ik hen er zeker van, dat als gij hem verteltdat de gordijnen ge scheurd zijn, de stoel omvergeworpen is en het venster open stond, en... Maar de heer Gryce was de trap reeds op met den heer Blake, die door dit verzet vast besloten scheen. O, mijn God, mompelde juffrouw Daniels zachtjes, wie zou zoo iets hebben kunnen voorzien? Zij was zoo geschokt dat zij mijne aanwezigheid niet bemerkte. Zij ijlde naar de kamer op de derde verdieping en ik volgde haar op den voet. Hl. Wat zich in de latafel bevond. In gepeins verzonken, volgde de heer Blake met de oogen de bewegingen van den heer Gryce, die hem met eene on verstoorbare volharding al de bizonderheden aanwees, die ons reeds waren opgevallen. De heer des huizes hield zijn hoed nog in zijn hand en had een indrukwekkend voorko men, zoo scheen ten minste juffrouw Daniels er over te den ken. die hem van uit een hoek der kamer angstig- be- Gij ziet het, er is sprake van eene gewelddadige ont voering riep den heer Gryce uit, want zij heeft zelfs geen tijd gehad, hare bezittingen mede te nemen. En terwijl hij zich plotseling naar de latafel keerde, opende hij een der laden, om de aandacht van den koelbloedigen toeschouwer te trekken. Oogenblikkelijk liet juffrouw Danielc een onderdrukten kreet hooren en ging zoodanig voor de latafel staan, dat zij het opentrekken van de andere laden kon beletten. Mijne heeren. denkt er als 't u blieft aan, dat een meisje zoo eenvoudig als Emily is er volstrekt niet van zal houden, dat hare kleederen door vreemdelingen zouden worden doorsnuffeld. De heer Gryce schoof dadelijk de lade dicht en ant woordde Gij hebt volkomen gelijk, juffrouw, en ik vraag u verschooning voor de wel wat ruwe manieren van een inspecteur van politie Juffrouw Daniels trad nog dichter hij de latafel, om dit meubel met haar tenger lichaam te beschutten; in hare oogen lag een bijna woeste blik en zij waren steeds ep den heer Blake gevestigd, alsof zij de bewegingen van dezen man nog meer vreesde, dan die van den detective. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1