Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken die niets gevraagd heeft bij een schade van vijfhonderd francs, nu eene ver goeding komt eisehen van vijf of zee francs voor een jarapluitl Pardon, mijnheer, antwoord de zij op gevattesi toon, de schade van vijfhonderd francs betref de beurs van den heer O.eille, maar de schade van achttien francs komt in de beurs van mevrouw Oreille, en dat is niet hetzelfde. Wees zoo goed mij te zeggen hoe de zaak zich heeft toegedragen. Zoo is het gebeurd, mijnheer: Ik heb in mijne vestibule een soort van bronzen meubel, waarin men parapluies en wandelstokken zet. Gisteren nu, zette ik thuiskomende de parapluie daarin. Nu moet ik u zeggen dat daar juist 'boven een plankje is voor kaarsen en lucifers. Ik strekte mijn arm uit en nam vier lucifers. Ik strijk er een aan, zij o-'tbraudt niet, ik strijk een andere aan, deze ontbrandt en gaat dadelijk uit. Ik strijk eeu derde aa:., ook deze gaat uit. Dat waren toch lucifers van het goevemementmerkte de directeur ter sluiks op. Zij begreep het niet en ging voort Dat kan wel. De vierde vatte echter vuur en ik stak mijn kaars aan, vervolgens ging ik naar mijn slaapkamer om naar bed te gaan. Maar na verloop van een kwartier scheen het mij of ik een brand lucht rook. Ik ben altijd zoo bang voor brand I O, als wij ooit brand krijgenzal het mijn 6c"huld niet zijn. Vooral sedert dien schoorsteen brand, dien wij gehad hebben, leef ik niet meer. Ik sta dus op, ga mijn kamer uitik zoek op den reuk af als een jachthond en ten slotte bemerk ik aat mijn parapluie in brand staat. Waarschijnlijk is er een lucifer in gevallen. U ziet in welken toestand zij nu is. Het is inderdaad een droevig ge val, zeide de directeur. Op hoeveel begroot u de schade Zij antwoordde niet terstond, maar dacht een oogenblik na over het cijfer, dat zij zou noemen. Toen zeide zij,zich grootmoedig willende houden. Laat u haar repareeren. Ik laat het aau u over. Neen, mevrouw, dat kan ik niet. Zeg mij hoeveel u vraagt. Maar... ik denk... dat.., nu, mijnheer, ik wil er niets aan ver dienen. Ik zal de parapluie bij een fabrikant brengen en haar met goede zijde laten overtrekken, en ik zal u de nota breugeD, boven de acht francs zal ik niet gaan. De directeur kon een glimlach niet weerhouden. Ik moet u zeggen, mevrouw, dat u op een heel aardigen inval gekomen zijf, jammer dat uw echt genoot mij heden morgen een geheel ander verhaal gedaan heeft... Mijn echtgenoot, hoe... wie... wat...? Ja, mevrouw, uw echtgenoot heeft mij verhaald, dat zijn parapluie gis teren aan het ministerie van Oorlog verbrand is en hij heeft mij ook schadevergoeding gevraagd, ik zei hem echter dat onze maatschappij in dit geval geen vergoeding kan geven daar het ougeluk niet ten zijnen huize heeft plaats gehad. Waarlijk ik bewonder uwe fantasie. Mevrouw Oreille was opgestaan, zij hield zich aan de leuning van ha- reu stoel Vost, daar zij in onmacht dreigde te vallen. De directeur bood haar beleefd zijn arm met een veelbeteekenende beweging naar de deur. Bevende en ontdaan maakte zij een verlegen buiging voor den al- lijd nog glimlachenden directeur en verwijderde zich snel met de ver nielde parapluie in de hand. Woe dend begaf zij zich naar eeu vrien din, bij wie zij haar overkropt ge moed lucht gaf. Toeu zij thuis kwam was de heer Oreille juist voor het het middagmaal van zijn bureau teruggekeerd. Verwonderd zag hij op, toen zijne echtgenoote zich met een diepen zucht ia een fauteuil liet vallen. Scheelt er iets aan, lieve? zeide hij op meewarigen toon. Mevrouw Oreille gaf geen ant woord met gesloten oogen en ge balde vuisten bleef zij zitten, een oogenblik later zeide zij Ik wiet niet dat gij van mor gen bij de... de Maternelie waart aangegaan. Gij hadt het mij toch gisteren gezegd. Ja, maar gij hebt geweigerd. Ik dacht er u een pleizier mee te doen, omdat gij zoo vreeselijk over die parapluie zijt uitgevaren. Weder volgde er een huiselijk tafreeltje, maar wie thans zege vierde, *ordt niet verhaald. Een week later had de heer Oreil le een prachtige splinternieuwe parapluie. 8 11\ :S K I A li. Nu er betere t ij dingen van 't Loo komen, maakt meer dan een zich bezorgd dat het thans wel eens spaak kan loepen met het in te stellen Regen t- sehap en de stagnatie van 's lands zaken weder kan terugkeeren. /,Naar H ons voorkomt schrijft de //Standaard," is deze vrees ten eenenmale ongegrond. Van tweeën eén toch. Of de blijde tijdingen uit het Loo houden aan, en dan lijdt het geen twijfel of onze Koning, geheel zichzelf weer meester, zal zelf bestendiging van rust begeeren en de eerste zrjn om met geheel zijn volk een regentschap van de Koningin voorshands weHschelijk te keuren. Wenschelijk voor 's Koning3 rust en voor 's volks welzijn. «Of wel, de beterschap zal onverhoopt slechts een vleugje blijken en in nieuwe onhelderheden ondergaan en dan kan noch Baad van State noch Staten-Gene- raal aarzelen, en volgt de benoeming van eeneu regent buiten medeweten van Zijne Majesteit om. //Zij er dus dank en vreugde voor eiken dag van verademing en beterschap, aan onzen lijdenden Koning geschonken. Eu zij er volkomen onbezorgheid over den gang van 's lands zaken. Voor wille keur is hier geen speelruimte. De Grond wet en de wet beslissen." Nude opneming van fabrie ken en werkplaatsen door deskundige amb tenaren, door twee personen van techni sche kennis en ervaring, een geed eind is gevorderd, acht de Regeering het oogen blik gekomen om het tijdelijk gestaakte werk der arbeidsesquête binnenkort weder op te vatten, opdat binnen niet te langen tijd met kennis van zaken kunne worden beoordeeld in hoeverre alsnog verbetering, uitbreiding of aanvulling der arbeidswet geving wenschelijk zal zijn. De Reg. heeft derhalve een wetsont werp ingediend, waarbij de voortzetting van de enquête wordt gelast. Dit zal geschieden door eene staatscom missie, geplitst in afdeelingen, die zich kunnen verplaatsen. Het aantal leden der commissie zal 18 aijn, met inbegrip van den voorzitter en den secretaris, de laatste bezoldigd. Aan de leden der Staatscommissie is (voor zoover dit wordt verzocht) geheim houding opgelegd van hetgeen zij in fa brieken en werkplaatsen hebben gezien. Na het eindigen van hare werkzaam heden brengt de commissie een versLtg aan den Koning uit, vergezeld van de noodige bescheiden en voorstellen. Deze wet zal van kracht blijven tot 1 Januari 1891. Donderdagavond is te Utrecht eene afdeeling opgericht van de Ned. Yer- eeniging tot bescherming van dieren. Aan //de T ij d" wordt uit Hi 1- legom geschreven Uw bericht van Don derdag jl. betreffende den dollen hond vau hier was niet juist en onvolledig. Bedoelde dolle hond heeft hier meer dan twee honden gebeten. Minstens zeven zijn, als gebeten, deels door de eigenaren en deels door de politie afgemaakt. Yan meer belang was het echter, dat behalve de persoon uit de Haarlemmermeer, die zich op 's Rijks kosten naar Parijs heeft begeven, om zich onder behandeling van dr. Pasteur te stellen, nog twee per sonen uit deze gemeente, tot bloedens toe, door denzelfden hond gebeten waren. Hoewel het gemeentebestuur maatrege len had genomen, en aan bedoelde perso nen (twee werklieden) kennis was gege ven, dat ze zich op 's Rijks kosten onder behandeling van dr. Pasteur, te Parijs, kondeD stellen, weaschten dezen daarvan geen gebruik te maken. Ze gaven er de voorkeur aan, eene reis naar St. Hubert te makea, um daar aan het graf van deu patroon-heilige, waar reeds duizenden ge nezing hebben gevonden van bedoelde vreeselijke ziekte, zijne voorspraak in te roepen. De te Deventer gewoond hebbende en in de omstreken maar al te goed bekende vyleckapper Mack, die dezer dagen nit de gevangenis te Arnhem werd ontslagen, waar hij 8 maanden had door gebracht wegens tal van oplichtsrijen te Arnhem, Nijmegen, Wageniugeu en Zut- fen gepleegd, is dezelfde persoon die Woensdag te Amsterdam werd aangehou den, als verdacht zich te Utrecht aan op lichterij te hebbe* schuldig gemaakt van eene velocipede en een sportkostuum, bij deu heer Deumer Cramer. Vrijdag is door de rijkspoli- tie uit de gevangenis te Utrecht naar die te Groningen overgebracht Teuiis Oskam, uit Tuil en 't Waal, tot eene gevangenis straf vau acht jaren veroordeeld, ter zake van mishandeling van zijne echtgenoote, welke den dood ten gevolge heeft gehad. Hij zal aldaar voorloopig zijne straf on dergaan. Door den heer W. A. Schol- ten, te Groningen, is aan L. Bijlstra, die voor 5 jaren in de stroopapierfabriek te Sappemeer een arm verloor, levenslang een wekelijksch pensioen verleend van f 1.50. Te Wietmarschen heeft de knecht van een landbouwer op het Patisch- feGst zooveel eieren gegeten, dat hij zijne gulzigheid met zijn leven heeft moeten betalen. UËMËNtil) nieuws. De landverhuizing uit Ier land neemt eeu buitengewoon grooten omvang aan. Te Queenstown gingen ver leden week 18000 en te Liverpool 10000 emigranten scheep. Zooals de toren ran Babel, zal ook het vat van Hiidelberg op de parijsshe tentoonstelling worden over troffen. De stad Epernay heeft een ton gezonden, die met ch&mpagHe moet wor den gevuld en %6o groot is, dat de wagen, waarop ze ligt, door li ossen moet wor den getrokkeB. Ongelukkkig is de wagen nabij CrezeDzy op een derde van den afstand tot Parijs in de modder blijven stekeB, zoodat men om hulp heeft moeten zenden. Zooals wij reeds berichtten zijn de zakkenrollers en oplichters reeds nu, voor de parijsche tentoonstelling is geopend, te Parijs reeds druk aan het werk. Een dier slimme gauwdieven had een nieuwe streek bedacht. Hij kwam in de voornaamste hotels en stelde zich voor als de intendant van de prinses Elmane- Eidjania-Témocin, die met een gevolg van twintig negers, Parijs zou komen bezoeken. Deze prinses was de dochter van den dervish der oase Témocin in Algerië. Hars rijkdom was onberekenbaar. Zij zoude met haar geheele gevolg de tentoonstelling en alle parijsche merkwaardigheden gaan be zoeken en de intendant voegde er bij, dat zij zeer mild was en het geld met volle handen om zich heen zou strooien. De hotelhouders, hopende hier een kip te vangen die goed zou kunnen worden geplukt, verleenden den intendant de meest uitgebreide gastvrijheid en leenden hem geld. Alles zou terecht komen wan neer de prinses den 18den komen zou. Maar wie er kwam geen prinses en tot gruoten schrik der hoteliers verscheen ook de intendant niet meer. Met het ge leende geld en weldoorvoed, was hij sr van door gegaan en de tien bedrogen ho telhouders konden niets anders doen dan de politie zijn signalement geven 1 Sport op elk gebied! Te Bouveret, in het kanton Wallis, wordt thans een wedstrijd van fransche cn zwifc- sersche waschvrouwen gehouden. De be kroonde zal een eerste-klasse-spoorwegbil- jet ontvangen, waarmede zij Parijs en Genève zal mogen bezoeken, en eveneens eene kaart voor de 1ste klasse van Parijs naar Londen en Liverpool. Het bosch van Eontainebleau heeft eene nieuwe eigenaardigheid gekre gen. Het is nl. de uiterste zuidwestelijk van Parijs gelegen plaats, Yan waar bij helder weer de Eiffeltoren zichtbaar is. Paaschwandelaar8 hebben Verscheidene pun ten ontdekt, vanwaar men den toren het best kan zien. Een daarvan is de Gorge d'Apremont, bij Barbiston, op bijna 60 kilometer afstands van Parijs. Het bom bardement der stad in 1870 was te Bar biston hoorbaar. In een spoorwegtunnel nabij Perth, in Schotland, heeft een hevige ont- ontploffiug plaats gehad. Een groote rots stortte naar beueden, waardoor een aantal weiklieden ernstig gewond werd, terwijl ten hunner 10 voet werd weggeslingerd. Het ongeluk schijnt veroorzaakt door een vonk uit de locomotief, die in ©en kist met ontplofbare stof viel. Volgens oude russischeze- den omhelst men elkander in den paasch- nacht of op den paaschmorgen. Daarbij worden de woorden uitgesproken //Chris tus is opgestaan", en geantwoord: gJa Hij is waarlijk opgestaan"; waarna men elkan der driemalen op de wangen kust. Het is, in Petersburg althans, niet meer de gewoonte onbekende of zeer weinig bekende dames op deze wijze te begroeten, maar onder bekenden is het nog geoorloofd, en men kan op eersten paaschdag de deur niet uitgaan of meu ziet een paar koetsiers of porders elkander in de armen vallen. Bij den dienst in do paleiskapei worden ook soldaten, afgevaardigd door de verschil lende regimenten, uitgenoodigd en deze worden alsdan ook soms door den keizer gekust. Met het oog daarop is verleden jaar voor Paschen iu het politieblad be kend gemaakt, dat het de uitgenoodigde soldaten verboden was in hunne snorren pommade te smeren 1 De nadeelen (1) van de tele foon. Op het laatst gehouden genees kundig congres te Washington heeft dr. Clarence Blake gewezen op de nadeelen van het gebruik der telefoon voor het ge hoor. Door de zwakke intensiteit der tonen wordt het gehoor te zeer ingespannen en vermoeid, zoodat het te prikkel vatbaar wordt voor de gewone geluiden. Dergelijke ongunstige invloed werd ook door de oor heelkundigen dr. Bornet en dr. Pomeroy waargenomen. Aan den commandant van de t Missouri" die zijn lading overboord wierp om de 700 passagiers van de veronge lukt® //Danmark" op te nemen, zal een kostbaar geschenk worden aangeboden door de bevolking van New-York en vele anderen als herinnering aan zijn mensch- lievend gedrag. Dat de zoogenaamde lynch wet, het //oog om oog tand em tand" in Amerika nog in haar volle kracht is be wijst weder eene gebeurtenis in het stadje Alleyan (Michigan) waar het volgende zonderlinge tragi-comische geval plaats had. Een tiental vrouwen met karwatsen ge wapend en die de gewone voorzorg om zich van esn masker te voorzien niet had den genomöB, aangevoerd door een gemas- kerden kerel, zijn des nachts het huis van een zekeren Hurlbert binnengedrongen, werkman in een papierfabriek. De gemas kerde, bijgestaan door de lieve poppetjes die hem vergezelden, wierpen zich op Hurl bert, sleepten hem uit zijn bed en het huis uit. Daar werd Hurlbert door de lieve dametjes uit alle macht afgeracseld, zonder dat zij op zij i e jammerkreten acht- sloegen en zij hielden niet op voordat hunne armen van vermoeidheid slap hingen. En wat was de aanleiding tot de straf oefening dier hellevegen Hurlbert sloeg zijne vrouw all? dagen en men zeide dat een zijner kinderen tengevolge zijner mis handelingen was overleden. In Amerika bemoeit men zich met de zaken van anderen en als men dat doet, doet men 't goed ook. TE HAARLEM. Op Zondag 28 April 1889. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Rivière. Afscheidsrede. Nam. 2 ure, Kuolteubelt. 17e Zondag. 's Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, O. Schrieke, pied. te Zandvoort. "Woensdagavond 8 ure, Hoog. Kakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dcbry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. Bevestiging van Lidmaten, 's Avonds 5 ure, Mulder. Kloiu Heiligland. Voorm. 10 ure, 'a Avonds 5 ure, Schotel. luthersche Kerk, Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, dr. W. H. Stenfert Kroese, pred. te Enschedé. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderkerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, Laughout. '3 Avonds 6 ure, Langhout. Bevestiging van ouderlingen en diakenen. Woensdagavond 8 ure, Langhout. Ds. Poolman zal dsze week geen catehisatie houden. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, L. H. F. Creutzberg. Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 7 ure, J. C. Boon. Doopsbediening Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemensïaal Voorm. 10 ure, J. JD. van Arkel. Nam. 2J/a ure, J. D. van Arkel. IHecmstLedle. Voorm. 10 ure, P. J. Moeton, pred. te Haarlem. Ifiillegome Voorm. 10 ure, M. Bachli Feat. Houtrijk en SPolanen. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaarndam. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. SpaarndaiB Nam. 2% ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9% ure, J. C. Boon, pred. te Beverwijk. Zandvoort. Voorm. 10 ure, dr. L. Heldring, pred. te Middelburg. Nam. 2% ure, O. Schrieke. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 27 April. De prijzen der Aardappelen waren als volgt Frieache Dokkuminer Jammen f2.90 a 3.20, do. Franeker Jammen f 2.70 h 2.90, dito Engelsche f2.50 a 2.60, Zeeuwsche Spuische Jammen f4.50 h 5.60, Goldcrsche blauwe f 0.h 0.Prui sische Hamburgers f4.h 4 40, Saksische Jam men f2.25 a 8.10, dito Roode f2.a 2.70, Zeeuwsche Flakkeesche f 0.h 0.-, alles per Heet.; nieuwe Malta 10 a 11 ct. per Kg. Suiker: Biet- kalm, Geraffineerd lusteloos. Petroleum vast. Amer. Loco f 8 E., Sept. Dec. f8.20 E., consumtie f9,25. Nobel onveranderd. Hoorn, 25 April. Kaas: Ter waag gewogen 156 stapels, wegende 40,026 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 32,50 Hooi id. f 0,Commissie di. 25,50, middelbare f 25, Leiden, 26 April. Aangevoerd 10 partijen. Gouds she Kaas f12,a 18,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, Schiedam, 27 April. Moutwija f 8.25, Jenever 113.75, Amst. Proef f15. Zwolle, 26 April. Boter, Prima Gras f22,— a 24,afwijkende f20,a 21,50. 2e soort f 18,a 19—. gastvrij gebrom ontvangen. Ben je daar, leeglooperben je nog eens naar bier gezwalkt Morgenvader Toinoz, antwoordde de koetsier met een glimlach, klaagt ge alweer IIk heb weder voor u gezorgd Hier zijn twee heeren, die uw koper komen zien. O, dat is wat anders; welkom heeren, weest zoo goed hier langs te loopen, als 't u behaagt. Hij bracht ons bij het venster en wij zagen nu een gezet mannetje in zijne hemdsmouwen, met een pillow broek aan en een aller wonderlijkst gevormd hoofd: uitstekende kakebeenen, glinste rende oogen, die diep in de kassen stonden, borstelige wenk brauwen en een klein schuinliggend voorhoofd. Gij weet, vervolgde hij, dat ik slechts op he stelling werk en ik u dus niet veel kan laten zien Hij rommelde in een hoek en haalde uit een pak vodden een vaas te voorschijn van oostereehen vorm, geheel bedekt met gravuren en van kunstigen vorm. Hier hebt ge mijn werk en dit, zeide hij, eeuige photografieën toonende, zijn de modellen waaruit gij kunt kiezen. Onze keus bepaalde zich tot een schotel en een vaas en hij noemde daarop een prijs, die ons niet te duur voorkwam. Het eenige punt dat moeilijkheid aanbood was het vast stellen van den leveringstijd. Het mannetje vroeg een maand en wilde daar niet afgaan. Terwijl mijn metgezel trachtte om den termijn te verkorten, zag ik op een ton stukken erts liggen waarin metaaldeeltjes schitterden. Is dit kopererts? vroeg ik den graveur. De oogen van Toinoz schoten vonkjes gelijk aan de me taaldeeltjes, die in het erts fonkelden. Er is koper in, antwoordde hij met een geheimzin nige beweging aan het hoofd, maar er is ook nog iets anders... goud..., mijnheer, schoon en goed goud in de bergen. Wat, wordt hter goud gevonden? riep ik uit. Daar boven, antwoordde hij in een soort van verrukking den vinger omhoog heffend; waar?.... dat valt niet met juistheid te zeggenDe berg bewaart zijn geheim en verbergt zijn goud zoo goed als een gierigaard. Alleen hij het dooien van de SEeeuw rolt de stroom stukken rots omlaag in de bergpassen van Angon en die stukken be vatten goudIk alleen weet ze te onderscheidenik maak het op uit den vorm en aan het gevoel en ik raap ze opDat zal de bruidschat zijn van mijn dochter Phi- lomèue!Philo zal eenmaal rijk zijn, zeide hij met een min achtenden blik naar Jacques Sonnerat, en ik zal haar slechts ten huwelijk geven aan een jonkman, die ook wat meebrengt De jonge koetsier scheen zich niet veel aan deze opmer king te storen, die blijkbaar aan zijn adres gericht was en haalde slechts de schouders op, waarbij hij glimlachte en met zijne oogen knipte. Hij ging deu kelder uit onder voorwendsel het ontbijt te bestellen, een iburger-ontbijl», en wij gingen inmiddels het gehucht eens rond. Ik liet mijn vriend in de stille aanschouwing van een waterval en ik volgde de beek, die door het lover der noteboomen glin sterde. Zoo bereikte ik binnen enkele minuten den zoom van een weide, die juist gemaaid was en die door een heg van hazelaars doormeugd met wilde wijnstruiken van den weg werd afgescheiden. Aan deu andereu kant van dien groenen muur, hoorde ik twee jonge, vroolijke stemmen, die in de schaduw der appelbommen babbelden, en mij langs den berm omhoog hijschende kon ik de beide praters zien, een meisje van omstreeks twintig jaar bezig met het ge maaide gras om te keeren en Jacques Sonnerat. Te midden van de welriekende hooischelven vormden beide jongelie den een paar, waarop het oog met welgevallen kon rusten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6