"ballon bevestigd, zoodat op zeker oogen- blik, als de draad was afgebrand, de pop moest vallen. Het toeval deed de pop terecht komen in een boom, en honder den hadden zich, sommigen van de Hoogesluis, buiten adem geloopen, om getu gen te zijn van de nederdaling van de man met de parachute. In de Bloemstraat te Am sterdam wilde een beschonken opgescho ten jongen zich ophangen. Toen men hem dit belette, werd hij zoo woest, dat zes agenten noodig waren, om hem naar het politiebureau te brengen. In verband met het bericht omtrent de aanhouding van den werk baas van het pand in de Gortestraat te Leiden, dat is uitgebrand, is nog die nende dat door den officier van justitie te 's-Hage in raadkamer tegen dien werk baas is gevraagd slechts ingang met be vel tot gevangenneming ter zake van op zettelijke brandstichting, waardoor gevaar voor menschenlevens en gemeen gevaar voor goederen bestond. Op grond van geene voldoende aanwij zingen, heeft de rechtbank den rechtsin gang geweigerd, doch voortzetting van het onderzoek bevolen, zoodat thans de zaak in handen van den rechter-com- missaris is. Het proces-verbaal van den commis saris van politie te Leiden is dus niet te niet gedaan door den officier van justitie. Men schrijft uit Scheve- ningen Onder de vele bizonderheden, welke bij het stranden en vergaan van de Ango indertijd werden vermeld, zal men niet vergeten hebben de moedige daad van mej. C. M. van Rantwijk te Scheve- ningen, de dochter van den boekhouder van dien naam aan het Kurhaus, die ter hoogte van het artillerie-park eene hand boven de golven ziende uitsteken, niet alleen daarheen liep, maar den dren keling, die verder afdreef, volgde, einde lijk aan de beenen greep, naar het strand trok en daarna zelve in zwijm viel en met den geredde naar het Kurhaus werd gevoerd. Yan vele zijden ontving deze jonge dame bij die gelegenheid blijken van belangstelling en waardeering, terwijl in menig orgaan van de fransche pers een woord van lof werd gewijd aan die daad van redding van den landgenoot, Francis Personique. Den -'3en April jl. ontv ng mej. van Rantwijk een blijvend aandenken aan dit feit vanwege de lezeressen van het weekblad de Hollandsche Lelieen wel eene gouden medaille met de volgende inscriptie: Mejuffrouw C M. van Rant wijk, aangeboden door de lezeressen van de Hollandsche Lelie aan de eene zijde, en aan de keerzijde//Ter herinnering aan de moedige daad door haar vol bracht op den 21sten November 1888." Drie nieuwe w ij zen van af pakken van handbrandspuiten, door den heer Brantenaar brandspuitmeester te Rotterdam ontworpen werden aldaar onder zijn leiding Zaterdagavond be proefd in tegenwoordigheid van hoofd lieden der brand weer,den adjunct-directeur van de gemeentewerken, den heer Nijs- sen, en verschillende belangstellenden. De raeening van heeren hoofdlieden en de overige aanwezige deskundigen was zeer gunstig. Vele voordeelen bieden deze nieuwe wijzen van afpakken aan; op de le plaats gaat alles ordelijk en rustig. Het ontpakken volgens bet tegenwoordig gebruik brengt veel wanorde en stoornis mede, door het vallen ot gooien met pompstokken en zuigbuizen, die volgens het nu gebruikte systeem van zelf moe ten vallen bij het losmaken der riemen. De vele tegenstand die het ontpakken ontmoet bij het losmaken der lederen slang, doet onnoodige stoornis in de orde bij brand ontstaan, en het verspreid lig gen der pompstokken en zuigbuizen op het terrein van den brand, geeft voor oningewijden eene groote wanorde te aanschouwen en belemmert ook het spoedige watergeven. Alle deze dingen komen bij het nieuwe systeem nief voor de aard der afpakking geeft daar geene gelegenheid toede verschillende onder- deelen zijn alle practisch geplaatst, zoo, dat niets los komt wat niet los behoeft te zijn, en alles in die volgorde ligt, als waarin het gebruikt moet worden, zoo dat geen voorwerpen ter hand genomen worden, om weer neergelegd te worden. Het benoodigde komt eerst in de handen als het noodig is. De proeven werden genomen met be hulp van vier geaffecteerden van spuit no. 8, en de uitslag was, dat gemiddeld in het tijdsverloop van 15 tot 22 secon den de spuit gereed was om water te geven. De werkzaamheden daartoe be staan in het uitloopen in rechte lijn, zon der bochten of krommingen, van 50 me ter lederen slang, het aanschroeven der zuigbuizen en het insteken der pomp stokken. De gewone, nu gebruikte wijze van afpakken vordert gewoonlijk 1^ k 2 minuten, terwijl de nieuwe wijze gemid deld 18 A 20 seconden duurt, en dit resultaat is verkregen met manschappen, die nog niet voldoende geoefend waren. Het groote voordeel dat deze nieuwe wijze aanbiedt, is dan ook volkomen ge bleken, en vooral het wegnemen der stoornis, op de oude wijze niet te ver mijden, werd geprezen. (N. Jl. C.) B ij den heer Th. de R ij k, rijtuig- en wagenmaker te Rotterdam was ter bezichtiging gesteld een in zijne werkplaats naar een gewijzigd construc tieplan vervaardigde wagen voor de red dingboot der Zuidhollandsche Maatschap pij tot redding van schipbreukelingen. Woensdag wordt de wagen vervoerd naar Vlugtenburg, bij 's-Gravenzande, om daar gestationneerd te worden. Hij heeft eene lengte van 36 voet. Het onderstel komt in hoofdzaak overeen met dat van een gewoon voertuigde wielen zijn evenwel voorzien van 20 centimeter breede banden, om aan het strand het wegzakken in het zand zoo veel doenlijk te voorkomen. Het bovengedeelte bestaat uit twee aan elkander verbonden, op een afstand van 23 centimeter naast elkan der liggende balken, die in eene sterk afhellende richting zijn geplaatst. Tus- achen die balken bevinden zich 9 zeer licht beweegbare rollen, waarop de kiel der reddingboot komt te rusten. Van deze balken strekken zich rechts en links acht armen uit, behoorlijk aan elkander ver bonden, waarin de boot als in eene bed ding rust. Aan het bovenste of hoogste gedeelte dezer bedding is een lier aan gebracht, waarmede de boot, uit zee terugkeerende, weder op den wagen wordt gebaald. Door twee of meer paar den getrokken, kan het geheele gevaarte op gemakkelijke wijze door den voerman worden bestuurd. Door de sterke helling komt de wagen, wanneer in tijd van nood de reddingboot naar een bepaald punt van het strand wordt vervoerd, aan den éÓDen kant in het water op den zandigen bodem te rusten. De beman ning neemt plaats in de boot, die wordt losgemaakt en dan van zelve langs de rollen voorwaarts in zee schiet. Uit Arnhem wordt gemeld Het verslag van den toestand der //Ver- eeniging tot het verschaffen van geschikte woningen aan de arbeidersklasse te Arn hem" wijst op een finaneieelen vooruit gang in 1888. Het kapitaal in porte feuille bedroeg 1 Januari 11. 25.000 nominaal. De 133 woningen der Yeree- niging waren per week ad ƒ158.30 ver- i huurd, of ƒ8231,60 per jaar; slechts ƒ41,10 bleef oningevorderd. Uit Tilburg schrijft men aan de N. R. O.: Werden onlangs zeer vele fabrikanten genoodzaakt een suppletoir-patent (waar voor het betaalde gelukkig werd terug gegeven) te nemen, thans moeten het de muziekvereenigingen ontgelden. Evenals in 1879 werd dezer dagen den presiden ten van verschillende muziekgezelschap pen bij deurwaarders-exploot beteekend om voor elke uitvoering of .repetitie, waarbij leden tegenwoordig zijn, patent te nemen. Reeds hebben enkele besturen zich per adre3 tot den minister van Fi nanciën gewend om daarvan ontheven te worden. Uit S t a v o r e n w o r d t v a n 2 8 April gemeld Het lyk van den passagier, die den 3laten December II. vermoedelijk van de spoorboot over boord gesprongen is, is heden mi<idag door de bemanning van de Prins van Oranje halfweg Stavoren en Enkhuizen opgevischt. Een bij de gerechtelijke schouwing op het lyk ge vonden spoorkaartje SneekAmsterdam was met bovengenoemden datum ge stempeld. Het lijk is voorloopig naar de begraafplaats te Enkhuizen gebracht. Te Bergen-op-Zoom is Zon dagochtend eene 88-jarige dame om het leven gekomen door het in brand gera ken van hare kleederen. Een kwartier vóór de ontdekking van het ongeval zat zij nog rustig voor de ontbijttafel, met eene warme stoof' onder de voeten. Ver moedelijk hebben hare kleederen daar door vuur gevat. Men vond haar geheel verschroeid en gedeeltelijk verkoold. Pinaneieele Mededeeliagen. Het comité tot waarneming der be- belangen van de houders van 5 pet. obli- gatiën der Swedish and Norwegian Railway Company Limited heeft den heer R. A. J. Snethlage, spoorweginge-> nieur te 's-Hage, opdracht gegeven, op de plaats zelve een onderzoek in te stellen naar den toestand en de vermoe delijke rentabiliteit der onderneming. De heer Snethlage was voorheen ingenieur le klasse bij de staatsspoorwegen op Java, was werkzaam bij de opname van den spoorweg naar de Ombiliënvelden op Sumatra's Westkust en laatstelijk hoofd ingenieur bij de Zuid-Afrikaansche Spoor wegmaatschappij. De heer Snethlage zal waarschijnlijk reeds den 5den Mei a. s. naar Lulea vertrekken. Het is thans gebleken, dat de geza menlijke verliezen van het Koper syndi caat te Parijs 121 millioen francs be dragen, ongerekend het verlies, dat naar den tegenwoordigen prijs geleden moet worden op den voorraad koper van het syndicaat. K OLONIËN. (Uit bataviasche bladen van 25-27 en de Deli Ct. tot den 30n Maart jl.) BATAVIA, 22 Maart. De Atjeh-correspondent van de Loc. meldt dd. 10 Maart, dat tusschen Boe- kit-Karang en Lamjong de locomotief, die tegenwoordig voor den trein op ver kenning wordt uitgezonden, door het springen van eene granaatmijn geh uit de rails is geworpen, waarbij de ma chinist zich ernstig heeft bezeerd. Weder zag men het werkpersoneel van de tram onder den kalmen inge nieur Yan Dorp derwaarts vertrekken, om bedaard en vastberaden, onder het moorddadig vuur, datgene te herstellen, wat de mijn {verwoest heeft. Hunne kalmte en moed bij dergelijke gelegen heden dwingen ons, eerbied en achting voor die kloeke mannen af; het is te hopen, dat eene koninklijke beloonin^ voor den chef en het personeel niet ach terwege zal blijven." Panglima Polim heeft op de door hem gevraagde samenkomst met Toekoe Neq aan deze vergiffenis gevraagd voor vroe ger onrecht en zijne hulp ingeroepen bij voorkomende gelegenheden. Verder was niets van hem vernomen. De regeering heeft den directeur van burgerlijke openbare werken aan geschreven om maatregelen te nemen tot vrijwaring van de residentie Soerakarta tegen overstroomingen. Het Soerab. Hbl. schryft: De rijstspeculanten hier ter plaati konden zich met hun stapelproduct wel eens vastwerken op de manier van het parijsche koper-syndicaat, nl. door te veel voorraden in ta slaan. Reeds zitten hunne pakhuizen eivol, en nog kwam er buiten verwachting een partijtje van 22.000 picols van Saigon ex Theresa. De prijzen dalen dan ook steedsde no teering is thans 145 per koyang voor Saigonrijst. De bevolking van Bengawan-Djero, de onlangs door bandjirs zwaar geteis terde desa in Soerabaya, i3 nu, dank zy het toestaan van fondsen voor eenige werken in het lamongansche, geholpen. Sedert een paar dagen ziet men in het, district Kedok-an pl. ,m. 600 menschep aan dan weg werken, eene karwei die wellicht eerst over een paar maanden j afgeloopen zal zijn, en waaraan zij een goed daggeld kunnen verdienen. Op die wijze komen zy de geleden schade bij de jongste overstroomingen eenigszins te boven. Maar nog verkeeren in deafdee- ling Lamongan verscheidene honderden gezinnen in nood. Men leest in het Bat. Nbl.i Sedert 1859 is bekend, dat te Patji- tjan een soort marmer wordt gevonden, dat het europeesche marmer in fraaiheid evenaart en in hardheid overtreft. Onge veer een jaar geleden werd aan eene te Amsterdam op te richten vennootschap de exploitatie der Patjitari marmergroe ven door de regeering gegund, tegen be taling van een toen vastgestelden pacht schat, met welke exploitatie, voor zoo verre wij weten, nog geen begin is ge maakt. Intusschen is onlangs te Kedirie, zoo wordt ons bericht, marmer gevonden van zoo goede kwaliteit en zoo bizonder fraai van kleur, dat het met de beste euro peesche soorten kan wedijveren. De hier reeds ontvangen monsters, stukken van ongeveer een halven meter middellijn, bevinden zich op dit oogenblik in de ateliers yan den heer Yassalle, waar ze met spoed worden gereed gemaakt voor de parijsche tentoonstelling. Nagenoeg alle kleuren zijn vertegenwoordigdroom kleur, rood, zwart, geel en groen, de laatste soort doorweven met aderen van goudgeel. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan de control. 2e kl. bij het binnenl. bestuur J. van Hengel en P. J. M. Meijboom; een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den adsist.-resid. van Sintang (Wes- terafdeeling van Borneo) S. W. Tromp, en aan den bewaarder 3e kl. bij het ka daster, E. Verstijnen. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. der genie A. Zon. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bl. van 24 tot 27 Maart.) GEHUWD: H. J. P. Haacke en C. J. von Liebenstein, Padang. C. J. Albers en J. W. A. Romswinckel, Soe- rabaja. J. Renne en E. E. Mahieu, Soerabaja. H. E. G. Thesnuh en B. Theéingh, Soerabaja. C. C. de Jongh en Th. A. Bolt, Pontianak. J. J. Deeleman en A. Born, Batavia. Ds. J. F. Thieme, wedr. van J. A. P. de Jongh van Arkel en C. C. M. van V oo- ren, wed. van H. W. C. Veldmann, Soerabaja. BEVALLEN: M. Waddell-L:ttle, d., Sawaan. E. Reinders-Lever, z., Soe rabaja. A. A. Gerritsz-Anthonij, Soerabaja. J. E. C. Groeneveldt-Van Dijk, z., Kramat. Hassner, Medan. H. Mangold-Peelen, z, Medan. OVERLEDEN: L. H. P. Boon-De Sturler de Frienesberg, 56 j., Padang. Jongste zoontje van T. Boon, Tjila- tjap. J. Aubert, 5 j.; J. PI. Scheer, 47 j.; C. Knosz, 42 j.; T. Teijes, 36 j.; allen te Soerabaja. K. Heijnis, 25 j., Macassar. G. Heinbach, Penang. G. J. Schuuring. 28 j., Kwaloe. E M. F. Herckenrath, 2 m., Medan. POLITIEK 0VE UZIGIT. De zoon van den bekenden redacteur van de IntransigeantHenri Rochefort. heeft zich te Bona in Afrika met een pistoolschot van het leven beroofd. Men weet niet wat de oorzaak van dezen zelfmoord is. Volgens de Radical was het een liefdesgeschiedenis, volgens an dere geruchten kan de ontvangst van een telegram, waarvan de inhoud niet is uit gelekt, er de oorzaak van zijn geweest. De overledene was 29 jaar oud en alge meen bekend. Hij had Olivier Pain op zijne avontuurlijke tochten vergezeld en was geruimen tijd in het gevolg van de Brazza, aan den Congo. Vóór korten tijd was hij teruggekeerd uit Argentinië na een belangryken ontdekkingstocht in Columbia. Volgens de Evenement heeft de jonge Rochefort zware koortsen aan den Congo opgedaan, die zijn terugkeer naar Frankryk noodig maakten. Hij be- vond zich sedert eenige dagen te Parijs tijdens de huiszoekingen bij zijn vader en hij vertrok kort na de verzegelen zijner koffers naar Bona. Men gelooft dat de heer Rochefort een vrygeleide van de fransche regeering zal vragen om de begrafenis van zyn zoon bij te wonen. De Intransigeant *erscheen Maan. dag zonder artikel van Rochefort. Het blad la Bataille heeft een valschen streek uitgehaald. Het nummer van dat blad, dat Maandag is verschenen bevatte op de vierde bladzijde de vierde blad van de Intransigeantrauwkeurig nagevolgd. De artikelen waren geteekend°: Henri Rochefort, T. Barrière, Philippe Dubois enz. en daaronder stond met groote letters//Terugkeer van Rochefort te Parijs."Uit de verscnillende vervalschte artikelen bleek dat Rochefort en de redacteurs van het blad geheel van staat kundige meening waren veranderd en in van voorstanders volslagen tegen standers van Boulanger waren geworden. De couranten-venters hadden de vierde bladzijde naar buiten gevouwen en ver kochten nu zonder blikken of blozen de Bataille voor de Intransigeant. Er terstond door de directeuren van het laatstgenoemde blad tot den procureur der Republiek de aanvrage gericht om op de valsche exemplaren b( leggen. Verscheidene couranten venters hebben zich naar de verschillende commissarissen van politie begeven om te vragen of mochten voortgaan la Bataille te verkoo- pen en de daarover gehoorde magistraats personen hebben geantwoord dat beide titels onder de oogen van het publiek moesten worden gebracht opdat niemand bedrogen zou worden. Het gerucht loopt thans dat ieder der onderteekenaars van de nagebootste artike len den directeur der Bataille een proces zal aandoen. Het gaat den boulangisten, na het vertrek van den generaal en eenige zijner warmste aanhangers, niet voor den wind. Het verblijf van den generaal in Enge land geeft den engelschen bladen stof tot allerlei beschouwingendie niet overvloeien van ingenomenheid met hun gast. Nochtans maakt men het hem niet moeilijk, maar de toon die de bladen aanslaan, overeenstemmende met dien van het Zaterdag door ons aangehaalde arti kel uit de Morning Postbewyst dat Al bion slechts een koel gastheer voor hem is. Evenwel behoeft men in Engeland niet die bezwaren tegen het verblijf van den generaal te hebben als in België. Engelands macht en onaihankelijke lig ging doen het geschreeuw over den gene raal lichter tellen. En daarbij komt dat het ernstige karakter van liet boulan- gisme getemperd wordt door de verre afwezigheid van haar natuurlijk centrum. Wordt de nieuwsgierigheid van hetcou- rantenlezend publiek in alle opzichten bevredigd wat betreft het doen en laten der boulangistische partij,over eene andere aangelegenheid, de Samoa-conferentie, zal vooreerst geen woord buiten de muren komen van het vertrek, waar de com missie te Berlijn vergadert. Dit geschiedt op voorstel van graaf Herbert von Bis marck, alweer uit vrees voor de onbe scheidenheid en voorbarigheid der pers, die de beraadslagingen zou kunnen be moeilijken. De amerikaansche gedelegeer den keurden dit voorstel goed onder voor behoud, dat men bij ernstige moeilijk heden niet meer aan geheimhouding zou zijn gebonden. Een tijding uit Alexandrië aan de Times meldt dat Karthoem, de stad waar Gordon sneuvelde, is veroverd door de troepen van den den Mahdi vijandigen sheikEl Senoessi en de over de stad aange stelde goeverneur van den Mahdi ge vlucht is. De tijdingen uit Afrika berei ken ons langzaam, want dit feit moet reeds vóór drie weken hebben gehad. GEMENGi) iMELWS. In CCD dorp by Charleroi werd een kind van 10 jaren smoordron ken thuis gebracht. Men had het kind eene groote hoeveelheid jenever laten IV. Het vbbhaal van Thompson. Bij den hoek van de straat hielden wij een oogenblik stil, om voor de laatste maal een blik te werpen op het huis, het bijgebouwde gedeelte en de ladder waarlangs juf frouw Emily moest zijn ontvlucht. Het is eene vrij duistere zaak, - zeide de heer Gryce een oogenblik later. en ik kan maar niet begrijpen, waarom dit jonge meisje op zoo vreemde manier een huis heeft verlaten, waarin zij langer dan een jaar heeft gewoond Zonder die bloeddruppels zou ik nooit gedacht hebben, dat eene vrouw zulk een stoutmoedig avontuur zou durven on dernemen Wij moesten noodzakelijk haar portret hébben, "want het haar, de zwarte oogen. een bleek gelaat en eene slanke gestalte, dat alles te zamen vormt eene zeer vage beschrijving om daardoor in eene groote stad als New-York een meisje terug te vingen. A. havoegde hij er op een toon van tevreden heid bij, daar komt de heer Blake; hij heeft zeker zijn bezoek niet afgelegd. Laten wij eens hooren of hij ons nu niet iets beters kan mededeelen. En terwijl hij zijne schreden verhaastte, sprak hij den heer Blake aan en deed hem eenige vragen. Laatstgenoemde bleef staan, beschouwde den spreker met afgetrokken blik en antwoordde luid genoegom door mij verstaan te worden Het spijt mij mijnheer, dat ik u de inlichtingen niet kan geven, die gij van mij vraagt, maar ik weet volstrekt niet, wie dit jongs meisje was, en ik heb dezen morgen voor het eerst vernomen, dat er eene naaister in mijn huis j woonde, want al de bizonderheden van de huishouding gaan 1 uitsluitend juffrouw Daniels aan. De heer Gryce groette eerbiedig en deed eene nieuwe vraag. Ik heb haar misschien gezien, hernam de heer Blake, ik weet het niet, maar het is mogelijk, want ik j ontmoet dikwijls dienstboden in de vestibule," maar of zij groot of klein, blond of donker, mooi of leelijk is, ik weet er niets meer van dan gij mijnheer. En koel eene buiging met het hoofd makende vroeg hij Is dat alles? Het was nog niet geëindigd, want de heer Gryce ging voort met spreken. De heer Blake beschouwde hem met verwondering, toen j antwoordde hij hoffelijk. Ik bémoei mij nooit weer met de bedienden, als zij het huis verlaten. Henry was een uitstekende kamerdie naar, maar uitte nog al dikwijls zijne eigen meening, en dat duld ik niet bij lieden die bij mij in dienst zijn Ik heb hem weggezonden, en weet niet wat er van hem ge worden is. De heer Gryce nam afscheid en de heer Blake verwij derde zich met langzame en fiere schreden, en keerde naar huis terug Ik zou niet gaarne dagelijks met dien man willen verkeeren, zeide ik, terwijl ik mijn chef naderde, want hij heeft eene manier van spreken, die u niet op nw ge mak stelt. Het is echter mogelijk, dat gij met hem te doen zult hehbën Ik zag hem verwonderd aan. Als juffrouw Emily geen teeken van leven geeft of als wij er niet in slagen haar op 't spoor te sporen dan ben ik voornemens u in de nabijheid van het huis te laten blijven om op uw gemak de levenswijze van den heer Blake en de gewoonten van zijne omgeving te"bestudeeren. Al« er w-erkelijk iets geheimzinnigs is, dan moet het zich in de woning van den heer Blake bevinden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2