LÏÏTTRA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ABVERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNEN L A N D. FEUILLETON. Donderdag 2 Mei 1889. No. 1788. Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 222. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte.' Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Aboünementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de JPvilicite Btrangère G. L. BAH BB §r Co., JOHN F. JON BS, Snee., Farijs 31 lis Faubourg Montmartre. Haarlem, 1 Mei 1889. Het getal bezoekers van het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis alhier is in de maand April jl. geweest335 tegen en 203 zonder betaling. Zondag 5 dezer zal door de ,/Haarlem- sche Vëloeipèdeclub" bij wijze van proef, in den omtrek een zoogenaamde „Schnit- zeljacht" worden gehouden. Zang en Vriendschap. Het concert, dat Dinsdagavond door bovengenoemde zangvereeniging in de groote zaal der //Vereeniging" werd ge geven, onderscheidt zich in hoofdzaak daarin van de vorige, dat het ons gege- v n was kennis te maken met een drie tal artisten, welke tot heden vreemd waren op haarlemschen bodem. Mejuffrouw Bertha Post van Purmerend, hoewel in de muzikale wereld verre van een onbe kende, zong voor de eerste maal in ons midden en de beide dames Henriette en Anna Roll, van Amsterdam, bewezen alhier voor de eerste maal hunne vaar digheid in het klavierspel. Werkelijk is er veel reden om //Zang en Vriendschap" met deze keuze geluk te wenschen Mej. Post toch boeide ons zeer door baar fraai sopraangeluid in de heerlijke aria uit het oratorium //Elias". In den aan vang niet zoo krachtL', nam haar geluid allengs mebr in kracht en omvang toe en toen bleek welk een goede school zij doorlooi en heeft. In de drie liederen in het tweede ge- ueelte trof ons dc groote buigzaamheid van haar orgaan. Warmte straalde door in het ,/Aus deinen Augen fliessen meine Lieder", var, Ries, gevoel in «lm Maien" van Hiller, en het zeer toegejuichte /..Haartje van Schalkwijk" van onzen Hol bewees dat het sehalksche element haar niet vreemd i?. Met ingenomenheid zullen velen met ons de kennismaking met mej. Post hernieuwen. Zeker kan dit laatste ook gezegd worden van de beide pianis ten, die een pianoduo van Brahms en twee van Saint-Saëns ten gehoore brach ten. Vooral trof ons de juiste overeenstem ming die haar samenspel kenmerkte. Zij ontleenen aan elkander haar kracht. De verrukkelijke vertolking van Brahms' z/Sonatt, Opus 34bis" verzei erde voor die van de ,/Variations sur un thème de Beet hoven" en //Danse macabre", van Saint- Saëns, een niet minder goeden uitslag.Deze was dan ook zoodanig, dat zij het zeer dankbare publiek een extranummer niet meenden te mogen onthouden. Beter hulde aan het geachte tweetal was moeilijk denkl aar dan de zeer fraaie corbeille, die het vanwege het bestuur der liedcr- tafel ten deel viel. De door de vereeniging uitgevoerde toonwerken bestonden uit //Neêrlands Taal", van Stille; //Omhoog", van Heinze; z/Sauls Lierzang", van Gevaert; //Germi nal" van Riga en //Soldatenkoor uit Faust", van Gounod. Vooral in het altijd schoone werk van Heinze viel weder eene zeldzaam goede overeenstemming der ver schillende partijen waar te nemen, die met de talentvolle leiding van den heer Robert dit werk tot zijn volle recht deed komen. De moeilijke compositie van Ge vaert werd eveneens glansrijk ten gehoore gebracht en zelfs in de gevaarlijke pas sage van den versnelden maat was niet het minste spoor van onzuiverheid waar te nemen. Ook in //Germinal" bleken de zangers zeker van hun zaak te zijn, ofschoon dit toonwerk ons als zoodanig niet bizonder heelt kunnen boeien. In ieder opzicht hebben wij echter reden over het concert van Dinsdagavond ten volle tevreden te zijn. Door eene onduidelijkheid in de op gave is in de mededeeling van den uit slag van het concours hippique, Zondag te Heemstede gehouden, eene misstelling geslopen, die verbetering eischt. Niet het paard Poplin brak bij den val een zijner pooten, maar de berijder, de heer Patte, brak een been. Letteren en Kunst. Als hoofdredactrice van het weekblad voor jonge dames De Hollandsclie Lelie uitgevers Cremer Co. te 's-Hage, zal met 1 Juli optreden de bekende schrijf ster mevr. S. M. S. Van Wermeskerken, geb. Julius (Johanna Van Woude), wier wliollandsch Binnenhuisje" zooveel bij val vond. Inhoud //Hollandsche Lelie" No. 44Huishoudkunde. Onze tui nen. De abt Crozes, door F. Smit Kleine. Omzwerving buiten door L. V. Nagel. Muziek, door Carmen. Een levensdoel, door J. Ch. Blok. Raadsel. Wedstrijd van 16 Januari 1889. Weekkalender. Van het Loo meldt men aan het HbladDe kentering in den toestand van Z. M. den Koning begon veertien dagen geleden, en sedert ging de beter schap met reuzenschreden vooruit, zóó zelfs, dat Z. M. in de laatste dagen te zes uur 's morgens reeds gekleed was. Voor- en namiddags neemt de Koning echter wat rust, wat hem door de ge- neesheeren geboden is. Van de chroni- 6che kwaal, waaraan Z. M. lijdende is, heeft hij thans betrekkelijk weinig hin der, en reeds sedert een dag of tien is Z. M. in zijn uiterlijk aanmerkelijk vooruitgegaan, zoodat men waarlijk niet kan zeggen, dat de Koning er slecht uitziet. Met de noodige voorbereiding is aan Z. M. mededeeling gedaan van de over neming zijner regeeringsbezigheden door den Raad van State. Het besluit, waarbij dr. Vlaanderen tot ridder van den Nederlandschen Leeuw werd benoemd, is door Z. M. zelf bij den ministerraad uitgelokt, terwijl Z. M. wist, dat Hij zelf het niet zou kunnen teekenen. Zoowel deze onderscheiding als de medaille van de Eikenkroon, geschon ken aan den ziekenoppasser Hemmes, werd door den Koning zelf den begif tigde overhandigd. Zes dagen geleden heeft Z. M. zijn verlangen te kennen gegeven, te begin nen 3 Mei (de datum is door den Ko ning zelf bepaald) weder de regeerings- taak te aanvaarden. De noodzakelijkheid van een regentschap t eeft dus opgehou den te bestaan. In Luxemburg zal het regentschap mede een einde nemen. Dr. Vinkhuijzen heeft Dinsdag zijn gewoon bezoek ten paleize gebracht. Van eene buitenlaDdsciie reis des Ko- nings is geen oogenblik sprake geweest. Evenmin wordt nog een verblijf in de open lucht reeds wenschelijk geacht. Uit Luxemburg wordt van 30 April gemeld Men verwacht alhier een besluit van de Staten-Genw aal te 's Hage en de ontvangst van stukken met i lichtingen van de geneesheeren van den koning-groothertog om ter zake van het regentschap eene beslissing te nemen. Men hoopt dat de hertog van Nassau benoemd zal worden tot stad houder van den koning-groothertog. In dien deze den minister-president van het groothertogdom kan ontvangen, dan zal hij zich naar het Loo begeven. -"-'D e regeering heeft, gel ij k reeds met een enkel woord werd gemeld, het beloofde wetsontwerp tot voortzetting der arbeidsenquête ingediend. Nu de op neming van fabrieken en werkplaatsen door deskundige ambtenaren, door twee personen van technische kennis en erva ring, een goed eind is gevorderd, achtte zij het o genblik gekomen om het tijde lijk gestaakte werk der enquête binnen kort weder op te vatten, opdat binnen niet te langen tijd met kennis van zaxen kunne worden beoordeeld in hoever als nog verbetering, uitbreiding of aanvul ling der arbeidswetgeving wenschelijk zal zijn. Volgens het voorstel der regeering zal de enquête geschieden door een staats commissie, gesplitst in ardeelingen, die zich kunnen verplaatsen. Aangezien het van groot belang kan zijn, dat de getui gen tijdelijk aan hun gewone omgeving worden onttrokken en de leden der com missie niet te zeer onder indrukken van localen aard geraken, zal de staatscom missie, indien wenschelijk, niet altijd in de woonplaats zelve der te hooren per sonen zittingen behoeven te houden, maar ook kunnen vergaderen in een nabijge legen gemeente, waar tevens de geschikte loealiteit aanwezig is. In de behoefte aan personen, die der commissie ter zijde staan, zal worden voorzi n door de toe voeging van ren secretaris en drie adj H nct-secretarissen. De wel eens gebleken moeilijkheid om getuigen op te sporen zal worden vermin derd door de bevoegdheid van de leden der commissie om fabrieken en werk plaatsen persoonlijk te bezoeken, hetgeen tevens van groot nut kan zijn tot het verkrijgen van de noodige kennis der onderwerpen, waarover de verhooren loopen. De ervaring in België heeft de doelmatigheid bewezen van den thans voorgestelden weg. Voor zoover de aard eener staatscom missie en de speciale roeping van deze dit toelaten, wordt bij de regeling van de verhooren de enquête-wet van 1850 gevolgd. Verschillende bepalingen van die wet zijn op haar toepasselijk ge maakt. Het aantal leden der commissie zal 13 zijn, met inbegrip van den voorzitter en den secretaris, de laatste bezoldigd. Aan de leden is (voor zoover dit wordt ver zocht) geheimhouding opgelegd van het geen zij in fabrieken en werkplaatsen hebben gezien. Echter zullen de vraag punten, de processen-verbaal der vraag punten en de schriftelijke oorkonden, naar gelang er stof voorhanden is, ge drukt en algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Na het eindigen van de werk zaamheden zal een verslag aan den Ko ning worden uitgebracht, vergezeld van de noodige bescheiden en voorstellen. De regeering wil de wet van kracht doen blijven tot 1 Januari 1891. Aan het ministerie van Wa terstaat wordt naar het U. D. meldt een wetsontwerp voorbereid tot wederin voering van het stelsel van octrooien voor uitvindingen. Naar men ons meldt, is de treinenloop tusschen HollandParijs voor het aanstaande zomerseizoen voorloopig aldus geregeld: Amsterdam vertrek: 7.30 12.55 5.55 Utrecht vertrek: 8.16 1.37 6.37* Pari/s aankomst: 6.15*11.43*6.10 Farijs vertrek: 8.15 11.00* Utrecht vertrek: 6.35*10.54 Amsterdam aank.: 7.20*11.37 De met een geteekende uren van vertrek en aankomst zijn des avonds na 6 uur. (Avp.~) Volgens the Standard zal de engelsche regeering morgen haar eind besluit nemen in zake de vergunning van het invoeren van vee uit Nederland. De conservatieve leden van het parlement drin gen sterk aan op intrekking der vergun ning. Het parlementslid Birkbeck zal Donderdag de regeering vragen of zij voornemens is gevolg te geven aan de motie van den raad van beheer van het Landbouwkundig Genootschap, waarin de wenschelijkheid is uitgesproken van een samensmelting vanalle bestaande engelsche wetten en verordeningen betreffende vee ziekten. Uit het jaarverslag der Ned. Vereeniging //De Stuers," tot het verstrekken van kunstledematen aan be hoeftige verminkten, over 1888, blijkt dat de toestand reden gaf tot groote dankbaarheid. Het nadeelig saldo van f212 over 1887 werd door eene gift uit Utrecht geheel gedekt. In 1888 werden aan 74 personen 78 kunstledematen kunstoogen en andere toestellen uitgereikt, te weten48 kunst- beenen, 2 voeten, 9 wreven, 1 hand, 3 steun toestellen, 2 paar krukken, 11 oogen en een beenbeugel. Sedert de oprichting der Vereeniging werden 465 personen geholpen. De ontvangsten bedroegen f2663.31 waarvan f 352.11 aan giften. Het ledental vermeerderde met 9 en bedraagt thans 730. De uitgaven bedroegen f2835.41|, waarvan f 1202.92 aan kunstledematen. Met waardeering maakt het bestuur gewag van wijlen graaf W. van Limburg Stirum (den uitvoerder van het geestelijk testament van wijlen den luit.-generaal De Stoers) door wiens ijver en inspan ning de Vereeniging werd opgericht en tot bloei gebracht. Dit jaar is mr. W. J. Snouck Hurgronje aan de beurt om als bestuurslid af te treden. Het Congres te Amsterdam tegen de prostitutie werd Dinsdag ge opend. 50 leden waren tegenwoordig, waaronder 20 bekende socialisten en 3 dames. Bij de voorloopige werkzaamhe den werden de heeren Pierson en Roche mont bij acclamatie tot voorzitter en secretaris benoemd; tot viee-voorzitter de heer Menno Huizinga, van Harlingen, met 23 stemmen tegen 19, die op den heer Fortuyn waren uitgebracht. Een langdurig debat volgde over het voorstel van den heer Fortuyn, om ook in de algemeene samenkomsten debat toe te laten; dit werd verworpen met 36 tegen 19 stemmen. Tot voorzitter van de sectie-Recht werd benoemd mr. Van Swinderen, van uit hei engelsch, van Anna Katharina Green. 8) IV. Het verhaal van Thompson. Ik zag den heer Gryce met steeds klimmende verbazing aan en zeide tot hem Om dus duidelijk en meer stellig te spreken moet gij iets gezien hebben, dat mij is ontsnapt. Ik heb niets gezien, dat niet gezien kon worden door ben, die hunne oogen weten te gebruiken, antwoordde hij droogjes. Ik zweeg en was zeer gegriefd. Gij hebt eene schitterende gelegenheid gehad, ver volgde hij, en moet het mij niet wijten, dat gij de feiten niet zoodanig hebt bestudeerd, om daaruit eene persoonlijke meening gevormd te kunnen hebben. Meer gekwetst dan ik wilde laten blijken, vergezelde ik hem stilzwijgend tot aan het bureau van politie, terwijl ik mijzelf beloofde, Gryce, voordat deze zaak geëindigd zou zijn, op zijn oordeel over mij te doen terugkomen. Ik deed onderzoek naar den politie-agent, die den vorigen nacht den dienst had waargenomen in de tweed» Avenue en vroeg hem, of hij tusschen elt en twaalf uur iemand de deur van den heer Blakes huis had zien in- of uitgaan; deze deur bevond zich zooals men weet in eene kleine dwarsstraat. Neen. zeide hij, maar mijn collega Thompson heeft ons hedenmorgen iets zonderlings verteld, hetgeen door hem gezien was. Wat dan? Hij liep gisteravond tegen middernacht door de tweede Avenue, toen hij in den hoek van de straat onder een lan taarn twee mannen en eene jonge vrouw zag staan Zoodra zij den politie-agent zagen, scheidden zij zich van elkander af; de twee mannen verdwenen in de Avenue en de vrouw liep hem tegemoet. Daar Thompson niets van die bewegingen begreep, wachtte hij hare komst af; maar in plaats van hem te naderen, bleef zij staan bij het hek van het huis van den heer Blake, en maakte eene beweging alsof zij het wilde openen, toen deinsde zij plotseling verschrikt terug, verborg haar gelaat in hare handen en vluchtte in de richting vanwaar zij gekomen was Nieuwsgierig geworden, naderde Thompson het hek en keek er doorheen, om te zien, wat de oorzaak van den hevigen schrik van de jonge vrouw kon geweest zijn; hij ontdekte toen tot zijne groote verbazing het bleeke gelaat van den heer Blake, die aan den anderen kant van het hek tegen de traliën leunde Op zijne beurt deinsde de politieagent achteruit, en voor bij den tijd had zich te herstellen, was de heer Blake ver dwenen; een oogenblik later schudde Thompson aan de deur, maar deze was gesloten. Heeft Thompson zelf u dat verteld? J a Dat is inderdaad eene vreemde geschiedenis, en ik raad u en uw collega aan er niets van over te vertellen, want het is niet voorzichtig te veel te spreken, als er sprake is van mannen als van den heer Blake. Terstond zocht ik Thompson op, maar hij had niets bij het verhaal van zijn kameraad te voegsn dan alleen dat de jong-e vrouw groot en slank was en dat zij bijna ge heel en al in een doek was gehuld. Ik onderzocht vervol gens zoo omzichtig mog'elijk de familiezaken van den heer Blake en ziehier wat ik vernam Hij bemoeide zich volstrekt niet met de zaken der huis houding en hij ging weinig uit, uitgezonderd ter gelegen heid van belangrijke staatkundige vergaderingen Hij was een man, die door zijn schoon uiterlijk, zijn lioogen rang en zijn onmetelijk vermogen, bestemd was om in de wereld te schitteren, maar wat zeer vreemd was hij had zulk een afkeer van de gezelligheid, dat hij zelfs voor de uitnoodi- gingen tot een diner bij zijne grootste vrienden bedankte. Wat meer zegt, bij mijdde voortdurend het gezelschap van vrouwen en nooit, in de kerk noch op straat, noch ergens elders, zag men hem in gezelschap van eene vrouw. Dit feit bij een jong menscb hij was op dit tijdstip on geveer vijf en dertig jaar, rijk en ongetrouwd zou ver klaring noodig hebben, als men niet wist, dat bij tot eene familie behoorde, die bekend was om hare buitensporighe den Elk mannelijk lid had eene bizondere eigenaardigheid aan den dag gelegd. Zijn vader, een boekenliefhebber, voer

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1