POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD MEERS. Groningen; tot secretaris mr. Van Len- nep, van Amsterdam; tot voorzitter van de sectie-hygiëne werd benoemd dr. Her- mamdes, van Geldermalsen; ds. Monnier van Utrecht tot vice-voorzitter; de heer Huizinga tot secretaris; in de sectie- maatschappelijke toestanden werd ds. Koch met 33 tegen 16 stemmen op den heer Fortuyn tot voorzitter benoemd; de heer Van Hoogstraten tot secretaris. Daarna begonnen de werkzaamheden van het congres met redevoeringen door de heeren Pierson, do Lavaleye (Luik), J, J. De Rochemont, Joh. Van 't Linden- hout, Mendes Chumaceira en J. C. Van Schermbeek en de dames Klerckv. Hogendorp en Kruyf van de directie van het asyl Steenbeek. In een met zorg bewerkt ver slag kan men kennis maken met hetgeen door het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, alsmede door hare at'deelingsbesturen, in het afgeloopen jaar is verricht. Er blijkt uit, dat het hoofdbestuur er in geslaagd is, in vele opzichten ten bate der dieren werkzaam te zijn. Het bestuur mag in de eerste plaats wijzen op het resultaat, op het gebied der vivisectie aan 's Rijks Veeartsenij school verkregen. Ook met betrekking tot de invoering van het slachtmasker zijn door het be stuur verblijdende resultaten verkregen. De invoering der muilkorvenwet te 's-Hage heeft het bestuur wederom veel moeite en onaangenaamheden berokkend. Evenals in 1886 zijn ook dit jaar ruim 200 muilkorven voor minvermogenden beschikbaar gesteld, van welk aanbod natuurlijk gretig gebruik is gemaakt. De opgevangen honden werden aanvankelijk naar het asyl gezonden, doch later heeft de politie, hoofdzakelijk op grond dat er in bedoelde inrichting geen genoegzame beschikbare ruimte aanwezig was, de dieren onder eigen beheer genomen. Door het asyl werden in 1888 opge nomen 394 honden, waarvan 153 door de politie te 's-Hage waren gezonden en 241 door de politie te Utrecht en door particulieren uit onderscheidene plaatsen. Het bestuur acht 't verblijdend, dat er Stemmen opgaan om in de zoogenaamde muilkorvenwet verandering te brengen. De groote grief tegen de wet is, meent het bestuur, de hooge boete, op de terug gave van den in beslag genomen hond gesteld. Ten slotte zij vermeld, dat het bestuur voornemens is, een adres tot wijziging der wet van 1875 (op de hondsdolheid) bij de Regeering in te dienen. De zesde algemeene verga dering van de afdeeling „Noord-Holland" van de vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee stamboek" zal gehouden wor den op 8 Mei a. s., des voormiddags te 11 ure, in 't Hotel „de Roskam" van L. de Goede, te Hoorn. Aan een particulier sch rij- ven uit Pretoria is het volgende ontleend Nederlanders, die een handwerk ver staan of bekwaamheid bezitten op admi nistratief, bouwkundig of landbouwkun dig gebied, onderwijzers, en in het alge meen alle bekwame, oppassende personen kunnen ztker zijn in de zuid-afrikaansche republiek eene flinke positie te verwer ven, daar het gebrek aan arbeidskrachten zoo groot is, dat de loonen tot 18 a 24 gulden per dag gestegen zijn, terwijl men er voor f 100 per maand rijk kan leven. Bij den uitgever J. A. Meeuwis- sen te Amsterdam is verschenen „Gids voor inleggers bij de Rijkspostspaarbank en voor hen die het wenschen te wor den," bewerkt door P. J. F. du Bois, hoofdcommies ter directie dier bank. Wij bevelen dit ons na lezing uitstekend gebleken boekske, dat op de post- en hulpkantoren voor slechts 10 cents ver krijgbaar is gesteld, ieder belanghebbende ten zeerste aan. Maandagavond is bij het rangeeren der Gooische stoomtram op het emplacement van de N. R. S. te Amster dam, de hoofdconducteur van Gils tus- schen den trein geraakt. Een zijner beenen werd verbrijzeld en is afgezet. Men meldt ons uit Hilver sumOp de le voorjaarsmarkt was heden vrij wat vee aangevoerd, waar onder veel van uitstekende kwaliteit. De handel was levendig en de prijzen enorm hoogvoor guste-koeien werd besteed van f 180f200 en voor versche-kalf- koeien beliepen de prijzen van f200 f 230. Aanstaanden Dinsdag wordt de tweede voorjaarsmarkt gehouden. Twee der opvarende jon- gens van Zr. Ms. instructiebrik Castor zijn de vorige week te Hoorn van dien bodem gedeserteerd en drie dagen later nabij Gouda door de politie opgepakt. Heel dien afstand hadden zij te voet af gelegd. Zij bevinden zich thans in arrest aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, waar zij voor den krijgsraad zullen terechtstaan. De scheveningsche vrouw, wier zonenwegens mishandeling voor eenige weken in de gevangenis zijn op gesloten en die uit wanhoop over dit feit reeds trachtte zich te verdrinken, moest in het gasthuis worden opgeno men, waar haar toestand van dien aard werd bevondendat haar overbrenging naar een krankzinnigengesticht noodig was. Juist toen daaraan Zaterdag gevolg zou worden gegeven, brak zij door een val haar been. De heer George W. Va n Biene, uitgever te Rotterdam, heeft een adres aan het gemeentebestuur aldaar ingediend, met verzoek om 20 aanplak borden in deze gemeente te mogen plaatsen en hem uitsluitend recht tegen retributie tot aanplakken te verleenen, terwijl hij zich verbindt kosteloos alle politie- en gemeentestukken aan te plak ken. Wordt dit verzoek toegestaan, dan wordt het baantje van den bezoldigden stadsaanplakker overbodig en voorzien in een meer doelmatige wijze van affigeeren. Een arbeider te Lobith over kwam Zaterdagnacht een vreemd geval, hetwelk zeker den betrokken persoon niet aangenaam zal hebben gestemd. Van de markt te Gendringen komende, alwaar hij eenige varkens had gekocht, had hij zoo hier en daar wat veel aangelegd, waardoor hij den terugtocht meer in den nacht moest afleggen. Hierdoor geraakte hij van den weg af en kwam zoodoende over de grenzen. Door de duitsche doua nen opgemerkt, werd hij wegens verbo den invoer van varkens beboet voor 105 mark en bovendien in arrest gehouden tot den volgenden dag. vraagstukken hij dankbaar herdacht en verklaarde op dien weg te zullen voort- streven. Met de dankbetuiging aan allen die hadden medegewerkt om te doen zien, door welke middelen de arbeiders be schermd en hunne belangen behartigd kunnen worden, verklaarde do keizer de tentoonstelling geopend. Na een geest driftvol, driemaal herhaald „leve de kei zer!" en het zingen van het volkslied, als antwoord op het gesprokene, deed het hooge gezelschap eene wandeling door de tentoonstelling. Sommige bladen melden dat de ameri- kaansche afgevaardigde ter Samoa-con- ferentie Bates den rijkskanselier monde ling verontschuldigingen zou hebben aangeboden voor zijn scherp geschrift over deze kwestie. Men beweert eehter uit goede bron dat Bismarck nog met geen der afgevaardigden heeft gesproken. Dat een dergelijke verontschuldiging, die trouwens moeilijk met de waardig heid van een lid der conferentie in over eenstemming kan worden gebracht, zou hebben plaats gehad, wordt daardoor zoo goed als gelogenstraft. Het zou in die omstandigheden den kanselier niet moeilijk zijn gevallen onder vier oogen voorwaarden te bedingen, iets wat Bates ter wille van zijn positie wel geenzins zou hebben aangedurfd. Naar men verneemt zal de conferentie over drie weken geëindigd zijn en dus waarschijnlijk na afloop van dien tijd dit zoo belangrijke vraagstuk voor Duitsch- lands koloniale macht zijn opgelost. Van de Samoa-eilanden zei ven komt een belangrijke tijding. Volgens rapport van den korvetkapitein Erard heeft het op perhoofd Malietoa, door de Duitschers gevangen gezet op een der Maarschalks eilanden, eene bijeenkomst gehad met de andere hoofden op de Samoa-eilanden en daarna den korvetkapitein op plechtige wijze zijn leedwezen betuigd over zijne vroegere handelwijze en hem het verzoek kenbaar gemaakt, dat de keizer het voor gevallene mocht vergeven. Bewogen door zooveel onderworpenheid heeft de keizer dan ook besloten Ma lietoa op vrije voeten te stellen. Men weet dat Malietoa door de Duit schers onttroond werd en Mataafa zijn plaats innam, een daad die door Amerika werd gewraakt. Heel behendig weet Duitschland thans te goeder ure de mo lens naar den wind te zetten. Of echter Malietoa weder op den troon, komt blijft echter nog de vraag. Pinancieele Mededeelingen. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering der Deli-Maatijzijn verslag en balansenz. goedgekeurd en het dividend vastgesteld op f452 per aandeel. Aangaande den oogst van 1888 werd medegedeeld dat de weersgestel-llieid gunstiger en de productie grooter is dan in 1887. Ook de kwaliteit van het pro duct schijnt mee te vallen. De beteekenis van de arrestatie van den duitschen inspecteur van politie Wohlgemuth schijnt met de politieke winden te zullen verwaaien. Reeds heeft de zwitsersche Bondsraad last gegeven hem weder over de grenzen op duitschen bodem te zetten. De kleermaker Lütz, die Wohlgemuth heeft ontmaskerd, zal du echter den bout op den kop krijgen. Men zegt dat hij tal van brieven ontvangen, daarvan ver scheidene beantwoord heeft en zijne hou ding zeer verdacht is. Bij gebrek aan politieke beslommerin gen houdt de duitsche keizer zich voor 't oogenblik bezig met de zeer belang rijke tentoonstelling van inrichtingen tot voorkoming vau ongelukken bij den ar beid. Dinsdag is deze door keizer Wil helm zelf, in tegenwoordigheid van de keizerin, de ministers, de leden van den bondsraad en een aantal hooge ambte naren en officieren geopend. In zijne openingsrede zeide de keizer de tentoon stelling met ingenomenheid te begroeten, want zij herinnerde hem aan zijnen kei zerlijken grootvader, wiens maatregelen tot bevordering van heb welzijh der arbei ders en tot oplossing der maatschappelijKe Rechtszaken. In de Maandag gehouden zitting van den Hoogen Raad nam de advocaat-gene raal mr. Patijn conclusie in de zaak van den dordtschen zoutzieder, veroordeeld door de rechtbank te Dordrecht en het Hof te 's Hage, tot eene zeer hooge geld boete. De vraag, die het daarbij gold, of het ingesteld hooger beroep nietig moest worden geacht, beantwoordde adv.- gen. toestemmend. Hij concludeerde tot verwerping. Uit braak 27 Mei. Godard zal in Aug. een groote ballonwedstrijd te Brussel orga- niseeren. De stad looft 4 prijzen uit. De winner zal hij zijn, die het dichtst bij den Eiffeltoren terecht komt. In België is sprakevande inrichting van een duitsch-belgisch spoor wegverkeer naar en van Ostende, daar de concurrentie van vreemde spoorwegen, in het bizonder van de hollandsche, dreigt het transitoverkeer van en naar Nederland geheel uit belgische handen te nemen. Niet ver van Gibraltarzijn de fransche stoomboot Vüle de Havre en de britsche Barnesmorevan Liverpool, tegen elkaar gevaren. De ViUe de Havre zonk dadelykvier der opvarenden ver dronken. Het andere schip werd zwaar Op den 708ten verjaardag van Klaus Gro'.h, lag op zijn tafel een bundeltje platduit3che gedichten onderopving in* een recipient d-n titel: „Wat de kievitsprook". (Wat1 houd daarvan schoot hij de kievit sprak). De vervaardiger is de zanger van de getrouwen van Jever, die ieder jaar vorst Bismarck de eerste kie vitseieren zenden. De opdracht van het boekje luidt: An uns' Baas, An Claas, An uns' Baas so groot An Claas Groth. Te Keulen is een eigenaar dig feest gevierdeen gouden en tegelijk een „papieren" jubilé. Het was namelijk jongstleden Zondag 50 jaren geleden dat de administratie der Kolnische Zeitung contract maakte met het Huis Philipp Knöckel te Neustadt tot het leveren van papier ten behoeve van haar blad en tevens het tijdstip waarop de 20,000ste rol papier ohneEnde, zooals het voorde tegenwoordig in gebruik zijnde rotatie persen geleverd wordt, werd gebezigd. Aan het personeel van beide industrieele inrichtingen was te dezer gelegenheid een feest bereid. Bij de vermelding van deze gebeurte nis in genoemd blad, wordt aangeteekend dat elke rol papier ongeveer 400 kilo weegt en eene lengte heeft van 6640 meter. Voor dat zij geheel is afgedrukt wordt zij 8000 maal in de machine om gedraaid om 16,000 exemplaren, aan beide zijden bedrukt, in een uur af te leveren. De 20,000 rollen hebben alzoo 1(50 mil- lioen omdraaiingen gemaakt en 320 mil- lioen exemplaren van de Köln. Zeit. voort gebracht. De geheele lengte van het be drukte papier zou alzoo 265,600 kilom. of 35,413 V3 duitsche myl bedragen, dat meer dan zes maal de omtrek der aarde. Om voor het vervolg wan ordelijkheden der trambeambten te voor komen, moet de overheid te Weenen be sloten hebben, alle tramlijnen aan zich te trekken. De hongaarsche Handels- bank in Pesth kocht in de maand De cember van het vorig jaar in een beken den ijzerwinkel eene ijzeren cassette, maar gaf die een paar maanden later terug om ze te ruilen voor eene grootere. De kleine cassette werd weder in het magazijn geplaatst en dezer dagen deed zich een kooper voor. De bediende in het magazijn opende de cassette en zag tot zijne niet geringe verbazing twee brie ven liggen, die beide met vijf lakken waren verzegeld. Spoedig droeg men de cassette met den inhoud naar het kan toor der Bank, die de brieven als haar eigendom herkende. Er bevond zich een som van veertig duizend gulden in. Aan zulk een Bank zou men niet gaarne zijn spaarpennin gen willen toevertrouwen. Het katholieke n-c ongres te Madrid heeft eenparig eene verklaring aangenomen dat de paus de natuurlijke scheidsrechter is over alle internationale geschillen. Te Lissabon heeft een op roer onder de wijnkoopersknechts plaats gehad. De politie dreef de rumoermakers met de blanke sabel uiteen en nam er tien gevangen. In het dorpje Lazzatebij Caminogo in Italië had den vorigen Woensdag een feest plaats ter herinne ring aan Alessandro Volta. In het huisje, dat de groote natuurkundige jaren lang des zomers bewoonde, en waar hij de naar hem genoemde galvanische zuil heeft uitgevonden, werd een gedenksteen onthuld. Van alle kanten van Italië wa ren geleerden gekomen om het feest mede te vieren en geheel Lazzate was in Zon dagsdos. Volta ging onder de boeren door voor een toovenaar en de oude mannen die hem nog gekend hadden, gaven het jon gere geslacht menige aardige episode ten beste. Zoo vertelde er een, dat Volta tien hunner elkaar de hand liet geven en allen omver wierp door eene aanraking met de hand of een stok. Een andermaal zagen zij hoe de toovenaar met een stok in het water sloeg, zoodat er blaasjes aan de oppervlakte kwamen, die hij dan met den in- vogels dood. Soms dompelde hij eene brandende kaara in het water, hield ze tien minuten on- der en bracht ze brandend weer te voor schijn. Vaak voorspelde Volta, dat er een tijd zou komen, waarin de wagens zonder paarden zouden worden voortbewogen. Volta was zeer bemiddeld en deed zeer veel goed onder de armen van het Te Warschau is onlangs een muziekonderwijzer in de diepste ar moede gestorven. De buren kenden zyn naam niet eens en eerst toen men zijne papieren onderzocht bleek wie hij was en dat men hier den erfgenaam van eene erfenis van circa een ton gouds voor zich had. Die erfenis was hem reeds vijf jaar geleden vermaakt door zijn overleden zuster en de rechtbank had herhaaldelijk oproepingen gedaan, maar de arme man was van armoede tot dronkenschap ver vallen en had in de laatste jaren geen krant meer in handen gehad. De groote feesten ter vie- ring van Amerika's onafhankelijkheid, hebben Maandag te New-York en elders de Vereenigde Staten een aanvang genomen. Reeds vroeg in den morgen scheepte de president der Unie zich met zijn ministers te Elisabethport in, om de groote parade der vloot bij te wonen, waaraan door 500 schepen deelgenomen werd. Na af loop van deze plechtigheid, welke een indrukwekkend schouwspel opleverde zette het vaartuig van den president, door twaalf oorlogsbodems begeleid, koers naar New-York, waar bij zijne landing 21 saluutschoten werden gelost. De heer Harrison werd verwelkomd door den burgemeester en de feestcommissie, en hield 's middags eene openbare audiëntie. Avonds had in het Metropolitan-ope- rahouse een groot bal plaats, waar het letterlijk stroomde van de bezoekers; hoeveel animo er voor het bal bestond, blijkt o. a. ook hieruit, dat voor de laat ste toegangsbewijzen niet minder dan 500 dollar per stuk was betaald. Dinsdag werden de feesten met eene godsdienstoefening in de Sint- Pauluskerk, waar de staatspresident zich op Washington's zetel nederzette, 's Mid dags begaf hij zich naar het gebouw der schatkist in Wallstreet, om er eene re devoering uit te spreken en verschil lende voordrachten aan te hooren. Daarna volgde eene groote wapenschouwing en 's avonds een feestmaal van 800 couverts. De dag werd besloten met een reusach tig vuurwerk. Heden wordt te New-York een mons ter-optocht gehouden, waaraan ruim 75000 personen, 150 muziekkorpsen en 100 triomfwagens zullen deelnemen, en die in zinnebeeldige voorstellingen de in dustrieele ontwikkeling van het land zal te zien geven. Naar men zegt, zal deze stoet 20 mijlen lang zijn. Groote tribunes zijn overal opgericht; vensters langs den weg werden tegen fabelachtige prijzen verhuurd en zitplaat sen werden met 5 tot 12 gulden betaald. Vanwege het stadsbestuur zijn echter ook volkstribunes opgericht, waar de toe gang kosteloos is. Een inwoner van Ne w-J e r- sey, wien het huwelijk blijkbaar geen rozen baarde, heeft, om zich op zijn we derhelft te wreken, een oude wet opge schommeld, welke in New-Jersey nog altyd bestaat, en daarvan de toepassing gevraagd. Bij die wet nu wordt bepaald, dat, wanneer eene vrouw door middel van reukjes, haarzalfjes, blanketsel, val- sche haren, kunsttanden en laarzen met hooge hakken een man weet te verlei den en tot een huwelijk met baar te bewegen, zij gestraft zal worden op de zelfde wijze, als had zij zich schuldig gemaakt aan hekserij De erfgenaam van den j a- panschen troon is een negenjarige knaap, prins Haru. Bij zijne opvoeding is ge broken met de traditie, die voorschreef hoe de prinseu moesten worden grootge bracht. Prins Haru heeft buitenlandsche onderwijzers en is een levendige, eer zuchtige knaap. Met zijn gevolg van edelen verschijnt hy overal, hij is een uit tegen een ieder, die hem ran Shakespeare sprak; hij had nooit de verdiensten van dezen goddelijken dichter willen erkennen, uitgezonderd die, dat hij op gelukkige wijze mooie woorden wist samen te flansen. Een oom van Blake koesterde een diepen haat jegens alle leden van het gerechtshof; en zijn grootvader had zulk een afkeer van visch, dat zijne vrienden, als zij hem tot een diner uit- noodigden, dit gerecht van het menu moesten verbannen. Als Blake dus ook zoo zonderling was om zich op een af stand van de vrouwen te houden dan was hij zeker in zijne voorouders gerechtvaardigd Een oud vriend van hem, die hem op het congres van Washington had vergezeld, verzekerde mij, dat hij vroeger vurig het hof had gemaakt aan juffrouw Evelyn Blake zijne nicht Deze had later een schitterend huwelijk gesloten met een Franschman. een graaf de Mirac, een mauvais sujet op leeftijd maar schat rijkkort daarop was zij weduwe geworden. Maar dit alles was de moeite niet waard, vermeld te worden, want hoe wel de gravin vrij was en New-York bewoonde, scheen zij niet in goede verstandhouding met haar vroegeren aan bidder te leven. Ik herinnerde mij de schilderij, die ik in het kabinet van Blake gezien had ik vroeg hem, die mij deze inlichtingen verschatte of deze dame zeer donker was, en op zijn toe stemmend gebaar meende ik de sjhaduw van een spoor te hebben gevonden. Maar toen ik Gryce deze bizonderheden meedeelde, lachte hij mij in het gezicht uit en verzekerde hij mij, dat als ik de waarheid wilde opvisschen, die op den bodem van dien put verborgen lag, ik er slechts na zeer veel moeite in zou IV. Eene schoonhbid van New-York. Onze pogingen om de schuilplaats van het jonge ver dwenen meisje te ontdekken, schenen vruchteloos de adver- tentiën door juffrouw Danielsgeplaatst, bleven zonder resul taat. en ik begon den moed te verliezen, toen ik eenige bizonderheden vernam omtrent de zonderlinge gewoonten van de huishoudster van Blake, dank zij het gebabbel van Fanny, het aardige kamermeisje Ik maakte haar eenige dagen lang vurig het hof en was er in geslaagd haar ver trouwen te winnen. Mijn ijver werd uit zijn slaap gewekt, en ik vroeg mij af, of de zaak na dit alles er wel zoo wanhopig bijstond, als ik gemeend had. Als juffrouw Daniels een spook was, had Fanny mij verteld, dan zou zij geen meer zwervend bestaan geleid hebben, men zou zeggen dat het haar onmogelijk is, eene minuut bedaard te blijven Zij loopt de trappen op en af, gaat weg en komt weer terug; wij weten niet meer, wat van hare grillen te denken Dan is zij ook dikwijls bleek en zenuwachtig, hare handen trillen zoodanig dat zij geen bord van de tafel kan optillen. Als mijnheer Blake thuis is, ligt zij altijd op den loer, en wat zeer zonderling is is dat zij nooit bij hem binnentreed, maar voortdurend op en neer loopt, de handen wringt, en, alsof zij krankzin nig was voortdurend zacht spreekt. Ik heb meer dan eens gezien dat zij de hand naar den deurknop uitstrekte en dan verschrikt terugdeinsde, en als mijnheer Blake bij toe val zijne kamer verlietvluchtte zij zoo spoedig mo gelijk. Ik weet niet wat dat alles beteekent, maar ik heb mijne vermoedens, en als zij het verstand niet verloren heeft, dan.... enz. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2