NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. L U T T R A, 6e Jaargang. Donderdag 9 Mei 1889. No. 1794. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. B I A N E N L A D. i'EÏÏILLE T O N. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. -a-clefoonminiiiics' 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte.' Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de PuHicite Btravghe G. L. BAVBE Sg Co., JOHN F. JONJiS, Snee., I'arijs 3llis Favlotirg Uontmartre. Haarlem, 8 Mei 1889. Burg. en Weth. van Haarlem zullen op Donderdag 23 Mei e. k., 'snam. te 2 uren, in het openbaar ten Raadhuize aanbesteden „het vernieuwen van eenige kei- en klinkerbestratingen, benevens de levering van straatklinkers voor het gewoon on derhond der bestratingen". De keibestrating bedraagt eene opper vlakte van ruim 800 M2. en de klinker bestrating eene van ruim 2600 M2. De commissie der vereeniging tot uit breiding der kunst en oudheden op het stedelijk museum alhier, heeft aan de gemeente ten geschenke aangeboden een schilderij door Jacob Ruysdael voorstel lende „een hut in het duin". Aan de heeren Gebr. Merens alhier, is vergunning verleend tot uitbreiding door verbouwing, van de fabriek van caoutchouc-artikelen aan het Zuider-Bui- tenspaarne get. no. 56, kad. sectie F, no. 5792. In den ouderdom van ruim tachtig jaren is overleden de lieer Abraham van der Linden, gedurende eene lange reeks van jaren architect van het krankzinni gengesticht Meerenberg. Benoemd tot hoofd der school te Akersloot, J. Serné, onderwijzer alhier. „CRESCENDO" gaf Dinsdagavond een concert, met me dewerking van de solisten mevr. Orelio van 't Zant, eerste coloratuur-zangeres, den heer J. M. Orelio, eerste baryton, beiden van de Nederlandsehe Opera te Amsterdam, en den heer Joh. Steenman. Het programma was samengesteld als volgt: 1. a. 't Was Stormig j£oor N. H. An ti. Aan de Lente driessen. 2. Uw naam (Duo voor so praan en baryton R. Hol. 3. a. Allemanda {.Romance Viool. JPJfc». c. Gondoiiere k d. Introduction e Gavotte' 4. Bekroond op het kwartet Concours te Wormerveer den 28en April 1889. a. Waakt op Solo- A. M. de Jong. b. Sluimerlied) KwartetJ. Bastiaans. 5. Duo van Anna Beilinguitde onvoltooide Ned. Opera, „Al- brecht Beiling" (sopraan en baryton.). 11. F. R. Brandts-Buys. 6 Zomeravond (koor)H.F.R.Brandts-Buijs 7. Broederliefde (koor) Gevaert. 8. Reeit en Aria van den Nach tegaal uit de Komische Opera „de Trouwdag van Jean nette" (sopraan)F. Masse. 9. a. Benedicts ).^^Mackenzie. b. Sérénade Andalouse) Sarasate. 10. Gooiland (zeven sonnetten) (baryton) C. Adriessen Jr. 11. Nederland en de Zee (koor). C. Andrlessen Jr. Het verdient opmerking dat de zang nummers, voor de eerste maal in Haar lem, geheel hollandseh warenslechts mevr. Orelio zong no. 8 met fransschen tekst. Het vele goede dat wij 3teeds bij deze zangvereeniging opmerkten, kenmerkte haar ook nu weder. Groot klankvolume bij groote eenheid en zuiverheid. Was het wonder dat onder de leiding van den heer Andriessen ook nu weder een ver rukkelijk geheel tot stand kwam? De solonummers waren velevoor eerst had de sopraan zich met een om vangrijke taak belast. Gevoel, warmte en voordracht wist zij in haar zang te leg gen, alleen in de hoogere registers kon zij ons niet geheel bevredigen. De heer Orelio maakte met zijn zeer fraai barytongeluid, een diepen indruk. Ook bij hem valt de voordrachtswijze zeer te roemen, vooral was dit het geval n no. 10. Omtrent den heer Steenman kan slechts éen meening bestaan en wel die, dat hij zijne toehoorders van den aanvang van zijn spel tot het einde wist te boeien. Zijn zuivere streek en virtuositeit bleken vooral in de Sérénade andalouse, van Sarasate. Nogmaals, „Crescendo" heeft hare leden Dinsdag een verrukkelijken avond ver- schalt. Tot poldermeester van den Schoor' broekerpolder onder de gemeente Heem stede is gekozen de heer C. van dei- Weiden aldaar. Men meldt uit Haarlemmermeer: Maandagavond kwamen onder presi dium van den heer J. W. Lantzendorf- fer. burgemeester dezer gemeente, te Hoofddorp een 40tal ingezetenen bijeen, ter bespreking van te houden festivitei ten op den 12en Mei. Bij acclamatie werd besloten, den 40en verjaardag van de troonbestijging van Z. M. Willem III te vieren door een algemeen feest te Hoofddorp, waartoe alle bewoners dei- gemeente zullen worden uitgenoodigd. Na de benoeming van een bestuur van 19 ledeD (voorzitter de heer J. W. Lant- zendorffer), werd eene algemeene verga dering uitgeschreven tegen Woensdag (heden) avoud, tot nadere bepaling dn- feestelijkhejd. VISSCHERIJ. Zandvoort, 6 Mei. Van 29 April tot 4 Mei jl. kwamen alhier aanstuur man A. Paap, besomming f103; st. D. v. Duijn, bes. f 101; st. J. Koper, bes. f 99st. J. Keesman, bes. f 89st. P. Paap, bes. f76; st. A. Paap, bes. f67; st. M. Keesman, bes. f 66st. H. v. Ko- ningsbruggen, bes. f61; st. E. Paap, bes. f55; st. W. Paap, bes. f55; st. A. Ko per, bes. f 54; st. F. Zwemmer, bes. f43; st. 8. Paap, bes. f 35st. C. Koper, bes. f 25. De prijzen der visch warentarbot f 5 per stuk, tong van fO.10 tot f 0.70 per stuk, schol van f 0.50 tot f 1.30 per snees, bakschol f 2 tot 4.50 per mand, scharren fl.80 tot f3.70 per mand. Nieuwediep, 6 Mei. Twaalf beu- gers brachten heden 10 tot 100 roggen en trekker 50 tal haring ter afslag; rog gold 35 a 75 cent per stuk en haring 40 a 75 cent per tal. De kotter 11. 1). 63, sch. Smit, besomdc voor 73 groote-, 34 kl. tongen en een partijtje schar en ponen f 45. 7 Mei. Zeventig korders en beu- ge rs brachten 20 tot 120 groote-, 10 tot 40 kleine tongen, 20 tot 120 roggen, 3 tarbotten, 1 tot 5 mandjes kl. sch' 1 en 1 tot 2 manden schar ten afs'-.g terwijl door trekkers 40 tal haring werd aangevoerd gr. tong gold 50 a 60 cent, kleine id. 20 cent, rog 42 a 16 cent, tarbot 9 all per stuk, kl. schol ƒ1.70 a 2 per mandje, schar ƒ1.10 a 1.25 per mand en haring 60 a 70 ct. per tal. Z. M. de Koning heeft Zon dag weder voor het eerst na zijn ziekte op de kamer der Koningin met H. M. en het prinsesje gedineerd. Het Stbl. no. 4 1 bevat een I kon. besluit tot het toekennen van vrij dom van accijns voor zout, benoodigd bij het maken van cement, en Stbl. no. 42 een tot het toekennen van vrijdom van den accijns voor zout, benoodigd bij het vervaardigen van verfstoffen. Behalve het door den minis ter van Justitie in de laatste bijeenkomst den Eerste Kamer toegezegd wetsont werp, betreffende gedwongen winkelne ring, zal ook een wetsontwerp houdende verbod van het dragen van wapenen, weldra de Tweede Kamer bereiken. (Fad.) De consul-generaal van Frankrijk te Rotterdam beeft bij vlei- nd schrijven ter kennis van mejuffrouw C. M. Rantwijk, te Scheveningen, gebracht, dat bij besluit, van den President van de Fraosehe Republiek, dd. 11 Februari, haar is toegekend de groote gouden me daille le klasse, wegens hare zelfopof ferende daad en moedig gedrag, aan den dag gelegd op de 21en November jl., door in zee te gaan, ten einde den franschen matroos Framjois Personique, schipbreu keling van de Angote redden. De directeur-generaal der parijsche tentoonstelling, de heer Berger, stelde Maandag bij de opening het nederl. comité aan den President der Republiek voor. Tevens wees hij er op, dat de nederl. afdeeling geheel aan de energie der inzenders en aan het comité te dan ken wa9, daar alle officieele en financi- eele hulp had ontbroken. De President ging ook langs het javaansche dorp naar de Javaantjes, die hem hartelijk toe juichten. Uit het pas verschenen ver slag aan den Koning van de bevindin gen en handelingen van het geneeskun dig staatstoezicht in het jaar 1887, blijkt o. a., dat roodvonk en mazelen vooral in Zuid-Holland heerschten, alwaar het rood vonk, met uitzondering van de noorde lijke duinstreek, in elk gedeelte der pro vincie voorkwam. Croup kwam het meest in Noord-Holland voor, alwaar in Am sterdam 112 personen aan de ziekte stier ven. Typhus kwam het meest in Noord en Zuid-Holland voor, in Zuid-Holland 109, in Noord-Holland 104 gevallen, terwijl in Limburg slechts 13 sterfge vallen aan die ziekte werden waargeno men. De geringste sterfte kwam in 1887 voor in Groningen en Friesland, de grootste in Noord-Brabant en Zuid-Hol land. De sterftecijfers zijn als volgtOp duizend inwoners stierven in Noord-Bra bant 23,34, in Gelderland 20.39, in Zuid- Holland 23.36, in Noord-Holland 22.05, in Zeeland 19.51, in Utrecht 21.97, in Friesland 18 78, in Overijsel 22.60, in Groningen 18.18, in Drente 20.09, in Limburg 21.24. Volgens de officieele opga ven waren op 1 Januari des vorigvn jaars in het rijk gevestigd: 506 med. doctoren volgens de oude wet, 291 art sen, tevens med. doctor, 376 artsen, 564 plattelands- en stedelijke heelmeesters en 40 eervol ontslagen officieren van ge zondheid, dus te zaraen 1783 burger ^e- neesheeren, benevens 67 otiicieren van gezondheid in werkelijken dienst. Het aantal geneesheeren bedroeg 9 meer dan op 1 Januari van het jaar 1887. Nog waren op 1 Januari 1888 in het rijk gevestigd 72 tandmeesters, 798 vroed- vrouwen, 611 apothekers, 129 apothe- kers-bedienden oude wet 3 hulpapothe- kers, 75 leerling-apothekers en 432 apo- thekersbedienden nieuwe wet. De heer P. W. ScheLtema Beduin zal den I8n Mei a. s. tegen Edge rijden, om het één-mijl driewieler Kampioenschap der Catford Club te Londen. De heer Edge, de mijl-kampioen van 1888, werd verleden jaar op de scheve- ningsche wielerbaan door den heer Scheltema Beduin tot driemaal toe ge slagen. Een zeer treurig voorval had Maandagavond omstreeks 12 uren aan de Paviljoensgracht te 's-Hage plaat3. Eene bejaarde vrouw, die kort geleden het ziekenhuis verlateD, had sprong in eene vlaag van krankzinnigheid te water. Haar zoon sprong om haar te redden haar na. Het gelukte aan voorbijgangers de moeder, ofschoon bewusteloos, te redden doch, blijkbaar niet wetende dat ook de zoon te water lag, duurde het vrij lang alvorens men tot die wetenschap te- komen ook den jonkman trachtte te redden. Men haalde slechts een lijk op. De moeder overleed Dinsdagochtend. In eenige huisgezinnen te Amersfoort hebben zich verschijnselen van vergiftiging voorgedaan, ten gevolge van het gebruik van metworst, die men zich tegen 20 cent per kilo bij de wed. Van 't W. had aangeschaft. Deze win kelierster kocht de worst tegen 20 cent per kilo van een haar onbekenden man. Zij geeft voor niet geweten te hebben, dat de worst bedorven was zelve heeft zij er niet van gegeten. De zaak is in handen der politie. Enkelen van de ver bruikers zijn weer hersteld, maar de overigen zijn nog lijdende. (Utr. mi.) Dinsdagochtend is door den eersten trein van Arnhem naar Utrecht, nabij een overweg aan station Wolf hezen, overreden een werkman der inktfabriek te Bennekom, genaamd M. R., oud 30 jaar, weduwnaar, nalatende één kind. De dood volgde onmiddellijk. Men meldt ons uit Frede- riksoord Reeds herhaaldelijk is in de Algemeene Vergadering van Afgevaardigden der „Maatschappij van Weldadigheid" be toogd, dat het met bet oog op de op leiding van jongelieden uit die Maat schappij, wenschelijk zou zijn, een „eigen drukkerij" op te richten. De bezwaren daaraan verbonden, hoofd zakelijk van linancieelen aard, bleken echter onoverkomelijk te zijn. Het be stuur der Maatschappij heeft nu echter een contract gesloten met den heer G. Hovens Gréve, die eene flinke drukkerij in het naburige Steenwijk bezit, om jon gelieden uit de Maatschappij in het druk kersvak op te leiden. l ij deze regeling staat op den voor grond, dat de risico van de onderneming geheel voor rekening van den heer Ho- vens Grève blijft. De „Maatschappij" uit hel ent/elsch, van Anna Katharina Green. 14) VII. Hbt iiüis aan den kruisweg van Granbï. Wat ik van lien weet, is niet veel, zeide hij, maar het is voldoende om hen ei- voor te laten ophang-en. Eenigen tijd lang hield men hen voor arm en zij maakten geen schitterende zaken met hunne herberg; maar tot op den dag, dat de bank van Rutland werd bestolen, koes terde men geen kwade gedachten omtrent hen Toen be greep men wat voor schelmen zij waren en men heeft hen van nog grooter misdaden verdacht ofschoon daarvan niets bewezen is Zooals gij weet. zijn zij tot twintig jaar dwang arbeid veroordeeld, maar zij zijn twee maanden geleden ontvlucht en sedert dien tijd heeft men niets van hen ge hoord O, het is een mooi paar, gij weet natuurlijk, dat er sprake is van vader en zoon. Wanneer is de herberg gesloten? Op den dag, toen zij gevangen genomen werden. Is zij sedert dien tijd niet geopend? Slechts éénmaal, en wel door inspecteurs van politie, die er in rondg-esnuffeld hebben Wie heelt den sleutel? Dat weet ik niet. .Mijne voorzichtigheid gebood mij niet verder te vragen, en na mijne rekening betaald te hebben, vertrok ik naar Putney, waar ik h. tijds aankwam om met den laatsten trein naar New-York te vertrekken. Den volgenden morg-en om vijf uur was ik weer thuis, en ik g-'ng dadelijk mijne ontdekkingen aan het hoofd bureau mededeelen. Denzelfdeu dag- kregen twee agenten het bevel, om de Schoenmakers op te sporen en waar zij zich ook bevonden, hen gevangen te nemen VIII. Een opgevangen woord. Denzelfden avond had ik hij de kleine deur een langdu rig- onderhoud met Fanny; zij was zeer opgewonden, en zoodra zij mij zag, snelde zij mij tegemoet. Ik heb vandaag- o zooveel gehoord' Wat dan? Vertel het mij dan. Zij legde hare hand op haar hart, en zeide zacht fluisterend Ik was zoo bang-, dat ik dacht flauw te vallen, toen ik zulk eene schoone dame het woord misdaad hoorde uit spreken en Welke schoone dame? viel ik haar in de rede. - Begin nooit een verhaal in het midden, lief kind; ik wil g-aarne alles weten Welnu dan! hernam zij wat kalmer, juffrouw Daniels Heeft bezoek gehad van eene dame; zij was ge kleed Ga doorga doorzeide ik ongeduldig - - deze bizonderheden kunnen mij niets schelen; zeg mij haar naam en laten wij ons niet met haar toilet bezighouden. Haar naam? herhaalde Fanny levendig Hoe zou ik dien kunnen weten! Voor zoover ik weet, is zij mij niet komen bezoeken Maar hoe zag zij er uit? Gij hebt haar toch gezien, nietwaar Dat had ik u willen zeggen toen gij mij in de rede zijt gevallen Zij zag er uit als eene koningin; ik heb nooit zulk eene groote dame gezien; met haar fiuweelen sleepjapon en groote diamanten Ziet zij er donker uit? Hare oogen en haar haar zijn gitzwart. En heeft zij eene slanke fiere gestalte? Fanny knikte toestemmend Kent gij haar? fluisterde zij. Dat juist niet, maar ik geloof wel dat ik weet wie zij is. Deze dame heeft juffrouw Daniels dus heden een. bezoek gebracht Ja maar ik denk wel, dat zij wist dat mijn meester toen juist niet thuis was.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1