HANDSCHOENEN» FeesielijM voorheen GEZ. GrBASVEliD, GROOTE HOUTSTRAAT 2. mm tulp, Scheepmakers Gevraagd, TE HUUR, C.GERBER Jr. Flinke Haaister Heerenhandschoenen met twee patentsluitingen getamboereerd van af f 1,50. Een sluiting getamboereerd fl,25. B 1 N E L A I). POLITIEK OVERZICHT. BURGERLIJKE STAM). Letterlievende Vereeniging Adv crtenliëu. Maandag 13 Mei, Afdeeling HAARLEM en OMSTREKEN. huis en Me Ssilr praai. Kruisstraat 3, Haarlem, Het Pak Oh net!!! Voor f 1,25 Bericht wederom de ontvangst van eenige nieuwe collectiën Katoenen Zijden Kinder-, Dames- en Heerenhandschoenen. Gekleurde, Zwarte en Witte Glacé Dames- en Heerenhandschoenen. 2-Knoops Glacé Dameshandschoenen, getamboereerd fl, 4-Knoops getamboereerd fl,25 en 6-Knoops getamboereerd fl,50. ALLE PRIMA KWALITEITEN. omdat de ontwerpers zich eerst wilden verzekeren van geschikte eindpunten. Deze zijn nu verkregen te Amster dam door den geconcessionneerden tram weg Leidschebrug-Concertgebouw en te Haarlem op den hoek van de Baan en den Kleinen Houtweg, waar de ont werpers hebben aangekocht een deel van het vroegere buitengoed „Veldzicht," om daar ter plaatse een station te bouwen. üe afstand van de Leidschebrug af tot aan de Baan is 18 kilometer en zal in iets meer dan een half uur kunnen worden afgelegd. Terwijl de stations van den Holland- schen spoorweg zoowel te Amsterdam als te Haarlem liggen aan de noordelijke grenzen der gemeenten, zijn de nieuwe stati ns diametraal daartegenover gelegen, mist aan de zuidzijde. Sedert den aanleg van den Holland- schen spoorweg, nu vijftig jaar geleden, verdubbelde de stedelijke bevolking en hebben beide gemeenten zich vooral naar het zuiden uitgebreid. In verhou ding van het drukke verkeer is de af stand van vele stadsdeelen tot de stati ons daardoor veel te groot geworden.^ De nieuwe spoorweg zal dus in drin gende behoeften voorzien en door de gunstige ligging der eindpunten aan den Hout te Haarlem en te Amsterdam nabij Vondelpark en Concertgebouw, zal ook een geheel nieuw zeer levendig ver keer tusschen deze ontspanningsoorden kunnen ontstaan, dat krachtig zal bij dragen tot ontwikkeling en verdere be bouwing der omgelegen stadswijken. De spoorweg sluit zich verder geheel aan bij het in en rondom Amsterdam geprojecteerde net van tramwegen. Donderdag heeft Z. M. de Koning voor het eerst na zijne ziekte zich in de open lucht begeven. Geruimen tijd heeft Z. M. mot de Koningin ver toefd op hel kleine bordes van het park. In verband methetéOjarig jubilé der troonsbestijging van Zijne Ma jesteit den Koning, is door den minister van Marine de gunstige beschikking ge nomen, dat op den algemeenen feestdag, Maandag 13 dezer, de arbeid aan's rijks werven zal stilstaan en het personeel dier inrichtingen vrijaf zal worden ge geven, met behoud van daggeld. Van de maritieme gebouwen zal dien dag, alsmede op Zondag te voren, worden gevlagd. Rechtszaken. Het hof te 's-Hage behandelde het hooger beroep, door het openb. min. zoo wel als door den bekl. ingesteld, in de bekende zaak van den kleedermaker, laatstelijk te Delft woonachtig, die dooi de haagsche rechtbank tot 5 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, ter zake van het in 1887 en 1888 te Amsterdam en in 1888 en 1889 te Delft namaken van binnenlandsche muntspecie met liet oog merk om die voor echt uit te geven. De adv.-gen., mr. Telders, vorderde bevestiging van het vonnis, met uitzon dering voor wat de opgelegde straf be treft, welke hij op 8 jaar wenschte be paald te zien. Uitspraak op 16 Mei. In Duitschland is thans van niets an ders sprake dan van de omvangrijke werkstaking in de westfaalsche kolen mijnen. Het is opmerkelijk dat de burgerij, de stads- en staatsbeambten veelal sym pathie vóór de werkstakers toonen, zoo dat verschillende landraden en burge meesters als bemiddelaars en raadgevers tusschen de arbeiders en hunne patroons optreden en dikwijls de vergaderingen der werkstakers bezoeken om voorstellen tot verzoening en schikking te doen. Nog opmerkelijker is dat zij de socia listen die hen trachten op te ruien, niet willen aanhooren. De koninklijke landraad heeft de ge ruststellende verzekering gegeven, dat de militairen alleen geroepen zijn om de arbeiders, die aan het werk willen blij ven, te beschermen, doch niet om tegen de werkstakers op te treden zoolang deze de openbare rust niet verstoren. Te Gel- senkirchen werd eene vergadering der werkstakers geopend met „Leve de kei zer en gesloten met „Leve de land raad, de burgemeester en de keizer l" Ook vermaande de voorzitter tot het be waren der rust. Eenige op zich zelf staande vechtpar tijen tusschen politieagenten en mijnwer kers zijn gebleken het gevolg te zijn geweest van persoonlijke veeten zonder andere beteekenis. Zeer opmerkelijk is het dat noch te Bochum noch te Dortmund, noch ergens anders de burgerij militairen tot hare bescherming wenschte te zien komen. De burgemeesters vreesden geene onge- reldheden. Zelfs wordt van vele zijden beweerd dat juist door het militaire machtsvertoon het uitbreken der werk stakingen op vele plaatsen verhaast en verergerd is. Daarentegen werd Donderdag in den ministerraad de vraag behandeld of de werkstakende districten niet in staat van beleg moesten worden verklaard. Er is echter besloten eerst nog de meening der bezitters van mijnen en der hoogste regeerin^sbeambten in Westfalen te ver nemen. Het aantal werkstakers wordt thans op honderdduizend geschat, daar onder begrepen de tegen hunnen zin werkelooze metaal-arbeiders. In het dis trict Essen wordt nog gewerkt. Daar schijnen de patroons zich met hunne werklieden op vriendschappelijke wijze te verstaan. Aanstaanden Woensdag zal de eindbeslissing volgen. Zoo ver thans bekend is, zijn er in het geheel twaalf personen gedood, waar onder eene vrouw, en drie en twintig zwaar gewond. Vele goederentreinen zijn gestaakt. De prijzen der levensmiddelen rijzen. De Rhein. Westphal. Zeitung meldt nog dat Krupp voor zijne gietstaalfabriek contracten heeft gesloten in Boven-Silezie en Engeland, waar hij voor den tijd van 2 maauden ten volle verzekerd is van steenkolen. Het aantal werkstakenden in de mijndistricten Dortmund, Witten, Bochum en een gedeelte van Essen te zamen bedraagt 70,000 het verlies van dagelijksche opbrengst 71,000 ton kolen. Verscheidene ijzerwerken en hoogovens staan stil. In zake het proces-Boulanger c. s valt te vermelden dat uit eene mede- deeling van een lid van het hooge ge rechtshof blijktdat de instructie nog geene materieele bewijzen in handen heeft van eenen aanslag tegen de veilig heid van den Staat. Intusschen word' uit goede bron gelogenstraftdat de instructie wel zou kunnen afspringen. Men gelooft dat tot het in staat van beschuldiging stellen met algemeene stemmen zal worden overgegaan. Er loopen weder geruchten van aan slagen op den Czaar. Men beweert dat er een revolverschot op hem gelost is en dat verscheidene jonge officieren in dit geval betrokken zijn. Postkantoor Haarlem. Opgave van brieven en verdere stuk ken, geadresseerd aan onbekende perso nen, welke brieven door de afzenders kunnen worden opgevraagd. B r e v e n. Verschuil, G. v. Ven, M. Kappelhof, N. Niennina, Wed. Lasschuit, D. v. Aken allen Amsterdam; P. Sluiters, C. Lin- denaar, beiden 's Gravenhage; M. Snoek, HaarlemW. v. Andel, Haarlemmer meer; Mevr. v. Glijmen, Hillegom; A. v. Kleef Mr., Rotterdam; Wed. Been tjes? M. Boonstra? Briefkaarten. J. Loman, L. Jacobs, J. v. Lemel, allen Amsterdam. Buiten 1. Brieven. Mevr. J. Weil, Mevr. Peupin Koppe naal, beiden Parijs; A. Alblas, Ville- neuve (Fr.); Mevr. P. de Clercq, Batavia; W. P. Stammeier, Tegal. Verzonden geweest door het hulpkan toor Heemstede: Mevr. Frank, Amsterdam. PROGRAMMA van de Muziekuitvoering in de Sociëteit Trou moet Blij eken, op Zondag 12 Mei 1889des namiddags van 35 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps,onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. Alle Zeit Vor auf, Marsch, Unrath. 2. Ouverture „Pkèdre" (geïnstrumenteerd door Kriens) Massenet. 3 a. Prelude uit de Engelsehe opera „Nahdesda, Thomas, h. Serenata (geïns. door Kriens), Mosz- kowïcy. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra Maritana, Wallace. 5. Ouver ture „Tutti in Maschera", P&rdrotti. 6 a. Wiegelied, Brahms, h. Die Wachtparade kommt, Mlenberg. 7. Grosse Fantasie aus der Oper. „Zigeunerin", Balfe. GEBOORTEN: 9 Mei. A. T. Stokman-Henzei, z. R. P. v. Raaphorst-V. d. Horst, d. C. Kriege-V. Meesscher, z. 11. M. E. van Asten Becker, d. OVERLEDEN: 10 Mei. J. G. Feije, 19 j., Esschil- derstraat. P. M. v. Meeuwen, 9 j., Wagenweg. W. Meijer-Gerdes, 64 j., Gasthuisvest. H. A. Prijden, 5 md., d., Gasthuisstraat. H. T. Zurendonk, 21 d., z.. Amsterdamstraat. Zie vervuil/ Advertentie». iti het Tweede Blad. Erkentelijk voor de vele blij ken vafi belangstelling' bij onze Vijftigjarige Eelitvereeniging betoond, betuigen wij, mede uit naam onzer Kinderen, onzen dank. P. C. WANING en Echtgenoote. Haarlem11 Mei 1889 De Utrechtsche Hypotheekbank geeft Hypotheek op Huizen en Land, tegen lage rente. Agent te Haarlem: J M A. HOOGVLIET, Candidaat-Notaris, Barteljorisstraai 21, van 10 tot 2 ure: Kruisweg 68. Het Bestuur der SCHUURMAN SCHIMMEL- van-O JTEREN- S1ICHTING maakt bekend, dat voor het schooljaar 1889/90 gelden beschikbaar zijn tot het verleenen van toelagen aan verdienstelijke jongelieden van beiderlei kunne die door min g'unstige geldelijke om standigheden anders niet in staat zouden zijn hunne studiën aan een der te Haarlem bestaande Inrich tingen van meer Uitgebreid Lager Onderwijs Middelbaar Gymnasiaal-, Teeken- of Muziek-Onderwijs, aan te vangen of voort te zetten. Belanghebbenden gelieven zich met vrachtvrije brieven aan te melden bij een der ondergeteeken- den onder overlegging, zoo mogelijk van die bescheiden welke het Be stuur de gelegenheid kunnen geven, om te beoordeelen wie der aanvra gers volg-ens de bepalingen der Sta tuten het meest voor eene toelage iu aanmerking komen Aanvragen, later inkomende dan acht dagen na dagteekening dezer Bekendmaking, komen niet meer in aanmerking. Haarlem. 13 Mei 1889. Namens het Bestuur voornoemd. L E GER DESSEN, Voorzitter Plein 24). R H J GALLAND AT HUET Secretaris Jansstr1). in den Schouwburg. Blijspel in 4 bedrijven van JUSTUS VAN MAURIK Jr P r ij z e n der plaatsenBalcon ƒ1 99; le Loge ƒ150; 2e Log'een Parterre ƒ1,- Gaanderij ƒ0.50. Plaatsbespreking' des morgens van 10—3 uur a 10 Cents extra aan het bureau, alwaar toegangskaarten verkrijgkaar zijn. Diakenen der ned her vormde gemeente al hier, berichten dat in deze week aan de huizen der ingezetenen zul len worden afgegeven inschrij- vings-biijettenten behoeve hunner armen Dringend verzoeken zij de inge zetenen aan deze inschrijving die de voornaamste steun der Diaconie- kas is, mild te willen bijdragen. Namens Diakenen voorn. P. C. HOS, Diaken-Boekhouder H J. BRONKHORST, Scriba. Haarlem, 13 Mei 1889. op Vrijdag den lüen Mei 1839 des avonds te 7% uur, in de g'roote zaal der Sociëteit ViJüvi'lMGHG. Tekstboekjes verkrijgbaar h 0 20 Woensdag 15 Mei e k. bij de Firma P. VAN CITTERT ZON UN eu B LANGEVELD. Sig'arenhandel Gr Houtstraat 143 HH Leden ontvangen voor bun persoon een Tekstboekje en bewijs van toegang. J. VAN WESTERKAP- PEL, Makelaar, presenteert, als lasthebbende van zijne principale, op Zaterdag den 25 Mei 1889, s namiddags na 5 uur, in het Ver kooplokaal „De Gouden Leeuw'' te H a a r 1 e m in publieke veiling te verkoopen ten overstaan van den Notaris C. A. JOEKES: en afzonderlijk opgaande Bovenwo ning, staande eu gelegen te Haar lem aan de westzijde van de Nas- saulaan (vroeger Ged. Kraaienhor stergracht geteekend no. 19 zwart en rood, Kad. Sectie C. no. 173, ter grootte van 1 are, 52 centiaren. Dit perceel is te bezichtigen des Maandags en Woensdags, 's namid dags van 2 tot 4 uur. Breeder bij biljetten omschreven. Nadere informatiën bij bovengemel- den Makelaar. De bewijzen van eigendom en veilconditiën zullen drie dagen vóór en op den Verkoopdag ter visie liggen ten kantore van den Notaris voornoemd. Adres A B VERPOORTEN, Wa genmakerslaan no. 3. Beliwame bekend in den houten en ijzeren scheepsbouw, kunnen voor eenige jaren vast werk bekomen tegen 22 Cents per uur, en bovendien veel aangenomen werk Na gunstig afgelegden proeftijd wordt hen bij aanneming boven dien de kosten voor verplaatsing met huisgezin vergoed. Adres: Koninklijke Maatschappij „De Scheldete Tlissintjeti. een Halfwas, bekend met plat zetter:, ter drukkerij van Haarlem's Dagblad. Zich aan te melden in persoon. Schutting-Vlakte aan de Kruis- brug, tegen billijke prijs. Adres Th. G. HEYLIGERS, Rid derstraat 5. Hoofdagent der Levensverzekering Mij. Assurances Générales sur la Vie te Parijs. Koopt Coupons tot hooge prijzen en belast zich met het uitvoeren van Effectenorders. Besteedt heden, behouden der koersen voor Coupons: Metalliek 21,227» en ƒ21,25 Zilveren Roebels 1,27 Dollars2,45 Nicolai.e 4,79 Russen 1860 T 26,95 1863 Per Jum 29>5 1850 per Juli 26,95 GEVRAAGD. Adres Sophiastraat 6rood. Nog een klein aantal ex voor handen, en dan is het koopje weer weg. GEORGE OHNET. Lise Fleuron of Het veelbewogen Leven eener Tooneelspeelster. r/jwy v spiksplinternieuw Werk van IAW 11 GEORGE OHNET moest minstens f2. R f2,50 kosten. Doch ik denk: een klein winstje is een zoet winstje, daarom is de prijs slechts f 1,25. W/te voeg ik er bijde twee over- liUu heerlijke mooie Boeken van HECTOR MALOT. Het Kleine Zusje, 2 deelen, prijs hij uitgaaf f3,50. 't Is meer dan erg Immers nu goed g-elezen? OHNET en MALOT, 3 deelen, die wel f5,moesten kosten, samen voor fl,25. Zorg er dus voor om dit fraaie Pakket in bezit te krijgen. Te bekomen bij D. BOLLE, Ba zaar van Goedkoope Boeken, Hang bij de Vischmarkt, te Rotterdam. I Franco thuis op ontvangst van Postwisel, waarbij moet staanHet, Pak Ohnet. G.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2