gemengd mms. de levendig gedebatteerde vraag van het verstrekken van hulp aan de leien der Yereeniging voor het geval van ziekte, zal in een op 21 Mei te houden algemeene vergadering worden gegeven. Tegen twee twaalfjarige knapen te Scheveningen is door de politie aldaar proces-verbaal opge maakt, wegens het zich weder rechtelijk toeëigenen van eeuige ijzeren voorwerpen, ten nadeele van de haagscne tramweg-maatschappij. De daders, die de voorwerpen Don derdag aan den ouden scbeveniiig- schen weg ontvreemden, w„rden door een politie-agent, die daar sur veilleerde, op heeterdaad betrapt. De lijst der hoogst aau- geslageuen in de provincie Zud Holland, vastgesteld den 30u April jl., bevat 525 namen. De hoogst aangeslagene is A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Liodt te Wassenaar met een bedrag vao f9265,43, eu de laagste de heer F. Kooh Jr. te Rotterdam voor een som van f587,62®. De warmoezier H. Glim merveen, aan bet Zwaanshals te Rotterdam heeft de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den Koning gezonden. Op Hemelvaartsdag zal te Rotterdam de 28e zendingsdag der nederlacdsche zeodelingaveree- niging worden gehouden. Den vol genden dag heeft de 58ste aige meene vergadering vaa afgevaar digden der afdeelingen met het hoofdbestuur plaats. Te Utrecht bestaat het plan om den optocht tar eere van 's-Kon ngs40jarig jubileum op Maan dag te half twee aren te doen plaat- hebben. Het Studentenkorps zal met den geheelen senaat, eu met vlag gen eu banieren van het korps zich bij den stoet aansluiten. De opbrengst der te Leiden gehou den schaalcollecte bedraagt f 1118. Te 's GravenBande zal een hisio- rischen optocht worden gehouden, waarin de hoofdpersonen onze stad houders en koningen zullen voor stellen. De 19-jarige T. F., van Veuloo, is gevankelijk naar Roer mond overgebracht, als zijnde be trapt bij het openbreken van een offerblok in de R. K. kerk te Belfeld. Op 7 Meiin den namid dag is de bliksem geslagen in de hofotede «Groot Wijncum», onder Barneveld. Na in een vertrek wat aardewerk te hebben verbrijzeld, baande hij zich een weg naar bet achterhuis en veroorzaakte brand in het koren, welke echter nog al spoedig werd geblusohl. Een pak huis bij de hofstede «Groot Vossen», onder Garderen (gam. Barneveld; werd ook door den bliksem getrof fen en is geheel door brand vernield. Uit Winters w ij k wordt aan de N. R. C. geroeid De werkstaking m het naburig-e kolenravier wij ziin hier slechts «en drietal uren sporens van het brandpunt der strike, Gelsenkircben, verwijderd wordt hier en in den omtrek niet zonder bezorgdheid ga degeslagen. Alle fabrieken toch in deze streek worden uit de bekende kolenmijnen van brandstof voorzien zoo ook de gasfabrieken. Wel heb ben de meeste onzer nijverheids inrichtingen in den regel voor een paar weken steenkolen in voorraad, maar niets waarborgt ons dat in dien tijd de werkstaking zal zijn geëindigd. Ea inmiddels komt er geen enkele kolsnwaggon binnen, terwijl er hier anders dagelijks honderden aan- en voorbij stoomen. De eenige uitweg tt en men ziet, is kolen Uit België te ontbieden, maar ia de bestaande onzekerheid omtrent den duur der werkstaking zal geen fabrikant zich haasten m België contracten te sluiten. Naar het heet, zou eene der hier gevestigde fabrieken reeds op het punt zijn ie «stoppen». Men meldt uit Mede in blik De met goede verwachting aangevangen ansjovisvangst begon Vrijdag met een vreeneliik ongeluk. De boot, bevaren door de zwagers Jb. Vos en P. Brouwer en Vrij dagmorgen ie 3 uren uitgegaan zijnde om de netten m te halen, sloeg om, met het treurig gevolg dat beide personen m zee geraakten. Vos, welke op de netten dreef, werd gered door een Marker vis scber, doch van Brouwer was geen spoor te ontdekken. Zijn lijk is uog niet gevonden. De ongelukkige, sedert kort gehuwd, laat eene be droefde vrouw met kind na. Waarde van schilderijen. Op de veiling der schilderijen- verzameling van den heer O.iiot te Parij werd het portretje van Hol be.n, Gcronimo Diodaii, voor 20,500 frs. bet eigendom van baron Adoipbe de Rothschild, en eene Madonna van Gosiaert (Mabuse) werd voor 37,000 frs. gekocht door de gravin de Mi- raude, de vroegere operazangeres Christine Nilsson. De Javaantjes uit de Kampong op het tentoonstellings terrein te Parijs, waren voigeBB de Figaro Maandag bij de ope ning het meest verwonderd, dal uc President geen gouden pajong bezat, dat trof huu zeer. Zij waren oaar- en>egen opgetogen over de franaehe kurassiers. Aan de restauratie, hou ders op de parijsche tentoonstelling is last gegeven hunne prijzen, welke door de commissie goedgekeurd moeten zijn, steeds door aanplak king bekend te maken. In het gebouw der republiek Sal vador brak Dinsdag brand uit. De vlammen konden echter spoedig be dwongen worden. De schade be loopt eenige duizenden francs. Uit Egypte zijn thans vijftig witte ezels aangekomen, waarmede men een ritje over de tentoonstel lingsterreinen zal kunnen doen; de prijs per rit (éen uurt bedraagt 3 francs. Gustave Eiffel, de bouw- meester van den driehonderd meter hoogen toren up het tentoonstellings terrein te Parijs, is een man van 57 jaren. Hij werd in 1832 te Dijon geboren, en kwam, na het voltooien van zijn studiën, als ingenieur in een fabriek van scheikundige pro ducten, waarvan zijn oom eige naar was. Eiffel bleef daar echter niet lang, hij zocht en vond een anderen, rui meren werkkring. Het eerste groote werk, door hem op 26jarigen leef tijd geleid, was de groote metalen brug te Bordeaux. Na dit werk was zijn naam ais ingenieur gevestigd, eu toe- bij,na verscheiden andere be langrijke werken, de machme-gak-nj voor ue panjociie tentoonstelling van 1867 mat uitstekend succes bad ge bouwd, kon hij zeker wazen van zijn toekomst. Hij stichtte toen te Levailois Perret zijn fabnek, welke menig groot weik heeft geleverd, o. a. de brug over de Dauro, Oporto (Portugal), met een boog vau 160 nieter, en de vermaarde viaduct van Garabil, ter hoogte van 22 meter, welke, vóór den bouw van den E.ffeitoreu, beschouwd werd ais het merkwaardigste ijzeren werk ter wereld. Vol geus een duitschblad heeft uien te Leipzig bes.otsn aan het abattoir aldaar een honden- slachterij te verbinden. Het aantal honden, dat te Leipzig vuordecon- oumtie verkocht en geslacht v»ordt, schijnt verbasend grcoï te zijn. Stna kelijs etenl Werkstaking v an beurs mannen. Twee honderd vijftig kan delshuizen iePesth hebben verklaard, te zullen ophouden de internationale korenbeurs te We nen ie bezoeken naar aanleiding van d- n toenemen- den omvang van de anti semisisobe beweging aldaar. Gelijksoortige vèr- kiartnge: zijn afgelegd door de ko renhandelaars van Miskolez, Arad eu Pressburg in Hongarije, en om streeks een duizendtal te Praag. Gruwelen op christenen in Armenië. Bij het voltrekkeu vau een huwelijk in het district Moueh deden de Kurden een inval, plun derden al de gasten en mishandel den de bruid, die zij daarna kook ten in een ketel, bestemd voor het •.oebereiiien van het bruiloftsmaal II Aldus verhaalt de «Correspondence de l'Est.» Morehead een voorstad van Chicago, is bijna geheel door brand vermeia; de brand ontstond door eigaretten, die eeuige jongens heimelijk rookten en nog brandend wegwierpen. 300 gezinnen zijn var. alles beroofd. Een begin vau mand had plaats in de Opera te Barcelona; tijdig werd die gebluscht, maar er ontstond een hevige paniek. Ongelukken kwamen niet voor. Op den spoorweg vanPa- rijs naar Versailles zijn Zondag 11. niet minder dan 70.000 kaartjes uit gegeven. Te Chicago is op geheim- zinnige wijze zekere dr. Cromis ver dwenen, een van de meest bekende leden der ïereche partij. Naar men zegt, heeft de politie bij eene be graafplaats een ledigen, met bloed bevlekten koffer gevonden, waarin een bos baar, vermoedelijk van ge noemden geneesheer afkomstig. Te Ulm werd vóoreenige dagen zekere Bosch plotseling zin neloos en doodde met eene bijl zijne eigene dochter en eene vreemde vrouw, die hij op den weg ont moette. winkel om handschoenen te koopen. De winkelier legde hem achtereen volgens de grootste soorten voor, en toen deze alle nog te klein waren zeide hij«Ziezoo, mijnheer, dan zullen wij maar met de kou-en be ginnen». Leeftijd der vogels. Het is bekend dat de zwaan tot 500 jaren oud wordt. De duitsche geleerde Knauer zegt valken gezien te hebben, waaron der een den leeftijd van 162 jaren had bere.kt. Ook gieren en arenden worden zeer oud. lu het jaar 1819 stierf eea zee lt. end, die in 1715, dus 104 jaren te voren, was gevangenhoe oud bij bij zij ut gevangenneming' was, is niet bekend. Een witkoppige gier, m 't jaar 1706 gevangen, stierf m den Kei zerlijken dierentuin bij Weenen m 1824; hij had dus 118 jaren in ge vangenschap geleefd. Schenz maakt melding vau een anderen gier, die n.kwijis op eene rots in het Meer bij Gnndelwald werd gezien eu -.vaarv&n tie oudste bewoners van het plaatsje zich her innerden hem üaa reeds lu hunne kmdoijaren te hebben waargenomen De papegaaien leven ook dikwijls langer dan honderd jaieu. nadat zij gevangen en tam gemaakt zijn Zee- en moerasvogels bereiken een leeftijd, welke dien van eenige uiensehenleeflijden ovei treft. De gans en de koekoek bereiken eveneens een hoogen leeftijd. Een koekoek,door zijn e.genaaidig heescn geroep goed aekeuü bij ae bewo ners vau den omtrek der piaats waar hij vertoefde, werd gedurende 32 achtereenvolgende jaien m hetzelfde boschje gehoord. - Ook de raven worden dikwijls 100 jaren oud. De eksters leven in gevangen schap van 20 tot 25 jaren, in vrijen .iaat worden ze oudtr. Van den gewonen haan weten wij, dat bij utn leef tijd van 15 tot 20 jaien bereikt, de fazant dien van 15; duiven worden toi 80 jaren oud, de kleine zangvogels van 8 tot 18 jaren, een nachtegaal :n eea koor leeft hoogstens 8 tot 10 jaren, een merel van 12 tot 15 jaren: in vtijsn staat worden z= ouder. De kanaries worden bij ons 12 13 jaren oud; op de kanarische eilanden, bun oorspronkelijk vader land, waar zij eene naar het groen zweemende kleur hebben, worden ze veel ouder. Een heereboer, die buitengewoon groote handen had, ging in een Predikbeurten der Ned. Herv. Herken TE HAARLEM. Op Zondag 12 ffiei 1888. Buitengewone collecte voor de Waldenzen in alle beurten der Ned. Herv. Gemeemtc, behalve in de Vroogbeurt, Kinder kerk en Namiddagbeurt. Groote Kerft. Vroegpr. 7 ure, Hoog. Voorin. 10 ure, Snetklage. Nam. 2 ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaarndam. c. a. 'a Avonds 6 ure, Smeding. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Woensdagav. 7 ure, Snetklage. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hilbranaer, godsd.-onderw. ffaalsche Kers.. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerds Gemeen: e Gedempte Oude G;acht. Voorm. 10 ure, 's Avonds a ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, van Mantgem, pred. te Hardewijk. Lutkersche Kerk, Voorm. 10 ure, T. H. Siernelink, cand. tot den H. Diens*-, Amsterdam. Kerk der Kereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanoy. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, P. H coring, pred. te s-Hage. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. N oorder/cerfc Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, Langkout. Woensdagavond 8 ure, Langkout. Ds. Smeding zal deze week, beginnende met 14 Mei, weder al zijne catechisanten bij ziek wachten. Kleine Houtweg 14. Nederd. Herv. Kerk. Bcnne^roek. Voorm. 10 ure, J. H. Wiersma, pred. te Amsterdam. Coilecte voor de kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Lut/iersche Kerk. Voorm. 10 ure, D. Andié de ia l'orte. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. éioemeadaaL Voorm. 10 uie, J. 1). van Arkel. Nam. 2y2 ure, J. D. van Arkel. Ëteeiussede. Voorm. 10 ure, W. H. Dekking, pred. te Haarlemmermeer. MMSegOB2b. Voorm. 9)£ ure, M. Bachli Pest. fiiotatrijk esn Fö5&ü»csb. Voorm. 9% ure, C. J. BruteL de ia Kivièfe, Km. pred. te Haarlem. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 u-e, H. J. Bergsraa. Doops bediening. Vefiseia. Voorm. 9% ure, Waardenbuvg. Doopsbedieniug. iKandvoort. Voorm. 10 ure, Sckrieke. Nam. 2% ur-, O. Sckrieke. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 9 Mei. Kaas: Ter waag gewogen 200 stapels, wegende 52,231 kilo. Hoogs.o prijs: kleine Gras f 33 53 llooi id. f 0, Commissie di. 25,middelbare f 0, Leiden, 10 Mei. Aangevoerd 30 partijen. Goudsjhe Kaas f 12,a 19,Derby a Leidscke, de 150 kilo t'a Edammer haa» 2e kwal. f 0,a 0, Schiedam, 11 Mei. Moutwijn f 8 25, Jenever 18.75, Amst. Proef f 15. Zwolle, 10 Mei. Boter. Prima Gras f21, a 23,afwijkende f 19,a 20,2e soorj f 17,50 a 18 keu op dit uuren verder, wa! heeft dat met uw schat te maken? Meer dan gij wel denktMen vertelt dat wan neer men den man met de houten beeueu volgt, hij u rechtstreeks naar een schat brengt, die op den bodem van het meer ligt Men moei echter zijne zakken vullen vóór den laatsten slag van het middernachtsuur, anders brengt men slechts steeneu mee. ZwijgAllemaal leugens. Wat het spook betreft, daar wil ik niet op zweren, maar de schat, dat is vrat anders Eens was er eeuwen geleden een veldheer, die hier reisde met tafelzilver op muilezels geladen. Bij de Madeleine rolden de ezels in het meer en het zilverwerk is er nog.... Dat zijn geen leugens, maar het staat in de boeken be schreven en voorts heb ik het zilverwerk gezien en aan geraakt. Hebt gij het gezien, Jacquet, mijn vriend? Gij hebt het aangeraakt? riep de graveur uit terwijl zijne oogen fonkelden. Ja, vader Toinoz, zoo waar als ik u zie De schat is dóór, in het meer, juist onder mijn boot. Ik heb er naar gedoken en ik heb stapels schotels, terrines en borden zien glinsteren, net zooais u ze maakt, maar alles van echt zwaar zilver Er was meer dan in de win kelkast van een zilversmid eD ik ben er een paar dagen van in de war geweest. En hebt ge het aan niemand verteld? mompelde Toinoz, in de wolken, terwijl hij hem bij den schouder greep. Niemand anders dan aan u. Welaan dan... Nu moet gij mij bewijzen dat ge mij geen grappen op de mouw speldt. En dat zal ik ook terstond, antwoordde Jacques. In een oogwenk had hij vest, hemd en broek uitgetrok ken. Nog even bleef hij in zijn bootje staan, terwijl Toinoz met ingehouden adem het vaartuig naderde. Hoepla.... daar gaat-iel zeide Jacques vroolijk, en plof! een sprong en hij verdween in het meer. De graveur bleef onthutst staan op de steenen van de glooiing. Hij was aan eene dubbele aandoening ten prooi. Eerst was bet een brandende nieuwsgierigheid, toen een angstig gevoel, dat hij alleen was in den nacht, bij die oude spookKapel, betrokken in een geheimzinnige onderneming, die iets van tooverij had. Of hij zich al moed trachtte m te pompen, het oaatte mets; al het bijgeloof zijner kinder jaren kwam hem weer voor den geest en wanneer bij plot seling het duivelachtig gerammel vau de houten beenen op den weg had gehoord, zou hij vaD schrik in zwijm gevallen zijn. Het gesjirp dei krekels suisde hem m de ooren, de kreet van een nachtuil in het ravijn van Angon deed hem rillen van top tot teen, de scherp afgeteekende sil houetten der bergen dansten voor zijne oogeu. Hij vond den tijd akelig lang, totdat eindelijk op de oppervlakte van het meer kr.ngen verschenen, Jacques uit het water opdook en in de boot sprong, waarna üi] zich heftig afschudde. Kijk, vader Toiuoz, riep de jonge man, hem een zonderling voorwerp toewerpende, dat een zilverklank liet hooren, toen het op de steenen van den oever viel. Toinoz antwoordde niet; hij raapte het op en beschouwde het met ingehouden adem. Hij had een langwerpigen en zwaren schotel in de hand, die zwart van ouderdom was en schijnbaar langen tijd onder den grond gezeten had. Werktuigelijk greep hij een puntten keisteen en maakte krassen op den schotel, die een helderen glans in het maan licht gaven. Het is oud zilver, stamelde hij ten laatste, ik heb er verstand van Eu gelooft gij, Jacques, dat er nog veel van op den bodem van bet meer is? Nog een geheel stel, vader Toinoz! Het was mij niet mogelijk meer te grijpen, want het zit onder tak ken en steenen, oevestigde Jacques, terwijl hij zijn lichaam met een zakdoek afveegde. Duik nog eens, mijn dappereNog eenmaal en breng mede wat gij kunt 1 duisterde Toinoz met vlammende oogen. Neen, neen, dat is genoeg voor vannacht! antwoordde de ander, terwijl hij zijne kleederen wader aantrok; de maan is om, de plaats is nu in 't donker en ik zou geen steek meer zienGij hebt eeu bewijs gevraagd en ik heb het u gegevenNu moet gij mij ook wat goeds ver tellen Zal Pbtlo mijne vrouw worden 't Is mij hetzelfde, antwoordje de graveur half overtuigd, als gij nog wat schotels voor mij opduikt zooals deze, zal het een aardige bruidschat zijn eu ik zou mat neen zeggen. Zweert gij mij dat wij binnen een maand naar het raadhuis gaan Welaan, het zij zoobinaeu een insaud, als gij mij belooft de rest van het vaatwerk te brengen. Top! riep Jacques uit, hem een slag '.n de hand gevende.... Intusschen, neem den zilveren schotel tot pand.... Na morgen zullen wij het engagement publiek maiven en over drie weken komen wij hier met een wagen terug en wij zuilen den geheelen buit meenemenMaar tot dien tijd, geen woord er over, aan niemand, zelfs niet aan Pinlo! Ik zal zoo stom zijn, als een visch, - antwoordde de graveur, terwijl hij den schotel aan ziju mouw afveegde.... en nu Jacques, zult gij wel zoo vriendelijk zijn mij naar An gon te brengen Dat zal u wat verwarmen. Aha, zeide zijn gazel iacb-nde, gij zijt bang, dat de houten beenen u zullen achtervolgen om u den schotel af te nemen? Tot uw dienst, vader Toinoz, onder voorwaarde dat gij mij een fleach witten wijn geelt.... Dat zal mij nog beter verwarmeu! Toen Jacques Sonnerat Toinoz had t tul in gebracht en daar met hem een flesch op het welzijn van Puik inèae ge ledigd, sloeg hij alleen den weg naar Talloires in. De maan wierp haar helderen lichtglans over de grasperken en Jacques begon met zooveel kracht een deuntje te fluiten, dat de Madeleine den echo weergaf en ia het bosch de merels wakker schrikten en dachten dat de dag reeds was aangebroken. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6