NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, BEBICHT. 6e Jaargang. Zaterdag 18 Mei 1889. No. 1802. STADSNIEUWS. BIN N E N L A NI). Luttra. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 182. ADVERTENTIES: van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte.] Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Etrangère G. L. BA IJ BB Sg C'o, JOHN F, J OFJ'.S, Succ., Parijs 33 lis Faubourg Montmartre Van h.et sehoone boekje Öranje-Nassau zijn nog eenige exemplaren aan ons Bureau te bekomen. Prijs 15 Cents; franco per post 20 Cents. DE UITGEVERS. Haarlem, 17 Mei 1889. Donderdag vond alhier in de sociëteit „de Kroon" de aanbesteding plaat?, van de in genoemde sociëteit te restaureeren groote zaal, tooneel enz. Ingekomen acht biljettenaan den laagsten inschrijver, den heer J. J. Guldemond, werd het werk gegund, voor ƒ2160,50. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ2630. Bij het Bestuur der Vereeniging: „Weldadigheid naar Vermogen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor huisknecht of oppasser. Een voor koeteier. Een voor ziekenoppasser. Vier voor kantoorlooper. Een voor portier. Twee voor loopwerk. Ken voo schrijfwerk. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Twee voor kook bakkersknecht. Een voor broodhakksrsknecht. Een voor bloemist» necht. Een voor polychromeerden Een voor witter. Een voor zagenvijler. Twee voor metselaar. Zeven voor aardwerkers of los werkman. Veertien voor werkster of schoonmaakster. Drie voor burgerwaschvrouw. Zes voor burgernaaister. Een voor burgerbaker. Twee voor breister. Een voor strijkster. Twee voor hulpkookster. Een voor dagmeisje. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schrif telijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). rrwüiéiwmt'nlö-St'Cltifmuk TE HAARLEM Zitting van Donderdag 16 Mei 1889. De rechtbank deed o. a. uitspraak in de volgende zaken J. de Jager, beschuldigd van lo. valsch- heid in authentiek geschrift en het des- bewust gebruik maken daavan2o. valsch- heid in onderhandsch geschrift door bij voeging van verklaringen en feiten, straf baar bij artt. 147, 148, 150 en 151 Code pénal3o. valschheid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan in een om tot bewijs van eenig feit te dienen, geschrift, terwijl uit dat gebruik nadeel kon ontstaan. De rechtbank achtte de fei ten wettig en overtuigend bewezen, en veroordeelde beschuldigde tot één jaar gevangenisstraf, (Zie Haarl. Dagblad van 3 Mei.) Beklaagde H. Leeflang, die de vorige week terecht stond wegens het onder eede afleggen van eene valsche verkla ring, werd tot 3 maanden gev. veroor deeld. Men meldt ons uit den IJpolder: Naar wij met zekerheid vernemen, heeft dezer dagen vanwege het departe ment van Marine de onteigening plaats gehad van de gronden benoodigd voor het alhier te bouwen Rijksmagazijn van nat schietkatoen ten dienste van de torpedo- schietoefeningen, zoodat de aanbesteding spoedig kan worden tegemoet gezien. Letteren en Kunst. Het marmeren borstbeeld van dr. Schaep- man, ontworpen door den heer J. Stracké te 's Hertogenbosch, en uitgevoerd door den heer F. Stracké te Haarlem, is door eenige vereerders van dien staatsman, der regeering aangeboden tot plaatsing in 'a Rijksmuseum. De heer Desuiten, directeur van den Kon. franschen schouwburg te 's-Hage, heeft zijn proces tegen den tenorzanger Selrack gewonnen. Zooals men weet, had de directeur bij de rechtbank te Parijs tegen den zanger eene vordering tot schadevergoeding ingesteld, omdat üij, voor één tooneeljaar aan de Haagsche Oj era verbonden, zijn engagement ver brak. De heer Selrack is thans wegens het niet nakomen zijner verbintenis ver oordeeld tot betaling van 20,000 francs schadeloosstelling aan den heer Desuiten en in al de kosten. NR. O.) Bij het bezoek aan Apeldoorn op Maandagmiddag en avond heeft II. M. de Koningin meermalen aan den burge meester en aan de feestcommissie haar ingenomenheid betuigd met de grootsche feestviering. Ook het prinsesje moet den burgemees ter bedankt hebben voor al het moois, dat hij dien dag haar had laten zien. Na het vuurwerk stond de prinses vol pret op en wuifde met haar zakdoek de menigte toe ten afscheid, waarop een don derend „hoera"-geroep losbarstte. Eens zong men nog tijdeus het vuur werk in de nabijheid der vorstelijke per sonen „Al is ons Prinsesje nog zoo klein, Eenmaal zal zij koninginne zijn;" blijkbaar viel dit lied bizonder in den smaak der kleine. Men is hier algemeen uiterst ingeno men met de talrijke bezoeken van H, M. in deze dagen. Men prijst H. M. om haar lieflijke wijze van doen en haar harte lijke belangstelling ten hoogste, en men dweept met het vorstenkind. Zoowel H. M. als H. K. H. zijn dien dag verscheiden bouquetten aangeboden, waarvoor later schriftelijke dankbetuigin gen werden gezonden. Donderdagavond is verse he nen het verslag der Staatscommissie, in gesteld bij kon. besl. van 10 Juni 1888, n°. 26, tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht. Gedurende het jaar 1888 zijn aan 's rijks Munt, vervaardigd en afgeleverd: a. voor rekening van den staat 1° Nederland: niets2° overzeesche bezittingen: niets: b. voor rekening van particulieren: 35.585 10 guldenstukken; uitmakende een nominale waarde van f. 355.850. De haagsche briefschrijver van de Zutf. Ct. deelt mede, dat de Tweede Kamer, als zij weder samen komt, slechts enkele openbare zittingen zal houden, maar zich 'geruimen tijd bezig houden zal met afdeelings-onder- zoek. Naar alle waarschijnlijkheid zal vóór Pinksteren ook de onderwijswet nog in de secties worden onderzocht. Ook de heer G. J. v. d. Bosch, burgemeester van Kattendijke, bij ko ninklijk besluit van 10 Mei tot ridder der orde van den Ned. Leeuw benoemd, had reeds vroeger fin 1884] die onder scheiding ontvangen. De holla n dsche tentoonstel lingscommissie te Parijs dineerde Dins dag bij Bignon. De heer Freiwald had de leden uitgenoodigd. Berger, directeur- generaal der tentoonstelling, was mede uitgenoodigd, maar was verhinderd. De eeiste toost werd uitgesproken door den heer Van der Vliet, die op de gezond heid dronk van onzen Koning en van President Carnot, wiens burgerdeugden hij roemde. Daarna voerden het woord de hollandsche consul generaal Vautier en de heer Freiwald, die de fransche autoriteiten lof toezwaaide voor de wel willendheid jegens de hollandsche inzen ders. De vroegere consul van Franrijk te Batavia, Jouslain, bracht den sprekers .dank voor hun sympathie jegens Frank rijk. Het feestmaal werd door een con cert besloten. Het Koningsfeest is Zondag door Nederlanders te Londen gevierd met een danks'.ond in de hollandsche kerk, terwijl de hollandsche vlag uit de woning van den nederlandschen gezant was uitgestoken. In den namiddag hiel den graaf en gravin Van Bylandt receptie voor een aantal Nederlanders, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden. J~"T) e londensche Standard wijdt een artikel aan de leest viering in Nederland. Het engelsche blad spreekt met groote waardeering en welwillend heid over het herstel van den Koning en de toekomst van ons land. „Het is wel mogelijk" zegt de Stan dard o. a „dat het merkwaardige herstel des Konings van eene ziekte, welke het ergste deed vreezen, volstrekt niet slechts van uogenblikkelijkeu aard zal wezen en dat Z. M. nog menig jaar de regee- ï-ing zal mogen voeren. Hij is eerst 72 jaar oud en dus geenszins wat men, in onze dagen van veelvuldigen hoogen leeftijd, een zeer oud man ban noemen. De prille jeugd van zijne dochter, die haar negende jaar nog niet heeft bereikt, maakt het zeer gewenscht dat het leven des Konings lang dure. Intusschen is er geen enkele ernstige grond te vinden zelfs voor de geringste vrees omtrent de staatkundige toekomst van Nederland. Wel zien sommige volkeren met wan trouwen elkander aan, maar geen enkele regeering denkt er aan, inbreuk te ma ken op de onafhankelijkheid of het grond gebied van Nederland, of heeft ooit zulk een onverantwoordelijke gedragslijn ern stig in overweging genomen. De eerbied voor het volkenrecht in Europa is stij gende onder de vorsten en staatslieden, die machtig zijn en tevens het besef' hebben van hun verantwoordelijkheid. Gevaar is in dit opzicht niet te duchten van de heerschzucht der vorsten of de gewetenloosheid van ministers, maar al leen van de hartstochten der volkeren zeiven in aan elkander grenzende landen. „Het nederlandsche volk mag zich ge lukkig achten, dat er nog eene andere macht over het waakt, behalve de kracht der tractaten. Er zijn landen van over wegenden invloed en onwrikbare wils kracht, welke in een aanval op de vrij heid van Holland eene zware beleediging en eene rechtstreeksche uitdaging voor henzelven zullen zien. Wat Engeland in dit opzicht gevoelt en in zijn belang acht, behoeft niet te worden gezegd, en er bestaat niet de minste twijfel, of Rusland gaat in dit opzicht met Engeland hand aan hand. „Intusschen, als wij hierop wijzen, denken wij er geen oogenblik aan dat er ergens ter wereld iemand zou wezen, die er op loert Nederland te behanderen als Naboth's wijngaard. Trots de ontzaglijke uitbreiding der bewapening, waarvan de groote mogendheden op het vasteland het schouwspel geven, heerscht thans ten op zichte van internationale rechten en ver plichtingen een rechtsgevoel, dat zelfs de machtigste niet kan geringschatten. Elke verantwoordelijke regeering streeft er on verpoosd naar den naam te verdienen van rechtvaardig te zijn en eerlijke be doelingen te hebben. Daarom loopt Ne derland geenerlei gevaar en kan het nederlandsche volk met volkomen ge rustheid en zonder de minste beducht heid den veertigsten verjaardag vieren van 's Konings inhuldiging en tevens zijn schier wonderbaar herstel. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van het amster- damsch comité der vereeniging „Het Roode Kruis" werd het jaarverslag uit gebracht, waaruit bleek, dat het aantal leden 77 bedraagt. Het totaal der contri bution beliep f 330,50. Een gift werd ontvangen groot f 500 van mevr. wed. Fuld en een groot f 1000 van mevr. wed. Lehmann. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer E. Fuld werd gekozen de heer Max Fuld, De directeur van de „Prins Hendrik Stichting" bencht dat hij van den schout-bij-nacht, den heer W. F. H. Cramer, directeur en commandant der marine te Amsterdam, met voorken nis van den minister van Marine, een voor de oude zeelieden hoogst aangenaam en lang gewenscht geschenk heeft ont vangen, n.l. het houten model van een der schepen, type Curaqao, geheel ge tuigd, onder eene glazen bedekking. Dit geschenk zal aan onze oudjes het verleden in het geheugen terugbrengen en veel bijdragen om de stichting aan haar doel te doen beantwoorden. Alles toch wat kan strekken om den ouden zeelieden het leven gelukkig en gezellig te maken, werkt daartoe mede. j Uit Amsterdam wordt ge- meldNaar men verneemt, heeft de heer J. J. Schürmann, als huurder van den Parkschouwburg voor het tijdvak 188992, Woensdag bij deurwaarders exploot den heer Huizinga doen som- meeren tot oplevering van den Park schouwburg, en den heer De Groot, als directeur van de Hollandsche Opera, om genoemd gebouw te ontruimen. De heer mr. Caroli treedt als vertegenwoordiger van den heer Schürmann op. De commissaris van politie in de 4de sectie te Amsterdam verzoekt te worden bekend gemaakt met de ver blijfplaats van Jelle Tjebbes Bosma, 40 jaar, geboren te Lemmer, die den len April jl. zijne minderjarige kinderen bij zijne kostvronw heeft achtergelaten. FEUILLETON. uil hel eiigelsch, van Anna Katharina Green. 22) XI. Gij overdrijft, antwoordde ik en wierp een blik achter mij op liet heerlijk bed, dat ik zooeven verlaten liad. Dit oude huis i3 stevig, en heviger windvlagen dan die tot dusverre gewoed hebben, kunnen het slechts vernielen Overdrijf ik? herhaalde zij. Luister dan maar! Inderdaad, men zou gezegd hebben, dat de herberg in eenstortte Ja het is waar, maar hoe kan ik in zulk een nacht verder komen? Ik zal u vergezellen In dat geval... antwoordde ik, met eene galanterie die zeer te onpas kwam. Met een g-ebaar hield zij mij terug. Hier hebt gij uw hoed en uw reiszak; wat uw hengel betreft, dien kunnen wij niet medenemen. Maar Stilzeide zij, scherp luisterend. Mijn vader en mijn broeder zullen u gelijk geven en zeggen dat het dwaasheid is. zich buiten te willen wagen, maar luister niet naar hen; het geldt hier uw leven De beschutting die dit huis biedt is niets waard, ik verzeker het u; uw red ding is ondanks den storm, buiten dit huis gelegen! Zonder mijn antwoord af te wachten, daalde zij snel de trappen af en ging mij voor in het vertrek, dat ik twee uur ge!eden hau verlaten. Wat bevond zich toch in dit vertrek, dat mij voor het eerst reeds het voorgevoel van een of ander gevaar had gegeven, en het bloed in mijne aderen had uoen stollen? Niets en toch allesHet vuur flikkerde lustig in den haard de oude pendule liet elf slagen hooren, de lamp. die op de tafel stond, verspreidde genoegzaam licht; dat alles had niets afschrikwekkends Maar wat mij vrees inboezemde, was het gezicht der twee reuzen; de een stond stilzwij gend tegen de deur geleund, die naar den 'ng-ang leidde, de tweede tegen de deur, die met de keuken in gemeen schap was. Ik wierp een vluchtigen blik op Luttra, die naast mij stond en was dadelijk gerust gesteld, want er kon mij geen ongeluk overkomen als ik ma^r beschermd werd door haar stalen wil, die uit haar geheele wezen sprak. Ik maakte mijn reiszak aan een mijner schouders vast en liep naar de deur die door den oudste bewaakt werd, maar Luttra drong mij haastig terug. Beweeg u niet, zeide zijtoen wendde zij zich tot haar broeder: Karei, doe de deur open en laat dezen heer er door; hij vindt dit huis niet stevig genoeg, en wensclit ons te verlaten. Kom, haast uvoegde zij er bij, toen zij hem nog steeds tegen de deur zag leunen. Ik vraag u niet dikwijls eene gunst. Slechts een gek zou in zulk een noodweer willen weggaan, antwoordde hij op grommenden toon; en gij zijt even gek, door hem tot zoo iets aau te moedigen. Ik stel te veel belang in uw beider gezondheid, om uw wen schen toe te staan. Zij scheen hem niet te hooren. Wilt gij de deur openen, ja of neen?—vervolgde zij, en verwijderde zich van het vuur. waarbij wij ons be vonden. Neen, ik open ze niet. De deur is op slot, en nóch ik. nóch een ander zal er aanraken. Haar bleek gelaat werd lijkkleurig, en zij wendde zich tot haar vader, die haar zelfs niet aanzag. De deur moet geopend worden, riep zij uit want deze heer wil en moet vertrekken. Vader wilt gij ze openen of moet ik het doen? Een woedend gegrom deed zich hooren, en de bewaker van de deur sprong op haar toe, alsof hij haar wilde •ver moorden. Ik hief den arm op. om haar te beschermen, maar met een halmen, onbevreesden blik stelde zij mij gerust. Nader niet! riep zij uit. Als gij u nog een stap ver der waagt, werp ik het pakje in het vuur, waardoor gij u beiden ellendig zoudt maken Zij haalde een bundeltje bankbiljetten te voorschijn, en bracht het in de nabijheid der vlammen.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1