Lfiikii der Provinciale Staten. Voorlooflip stand der Partijen. m Men leest in het Rijk 8'Poli tieblad In den vroegen morgen van 12 Mei jl. bleek de uit den St. Jacobstoren te 's-Gravenhage uitgestoken Oranjevlag met nationalen wimpel te zijn ingehaald en daarvoor in de plaats aan den vlagge- stok te zyn bevestigd een vlag van nieuw rood, zoogenaamd zwitsersch katoen, be staande uit 5 banen, elke baan 70 cen timeter breed en 8 meter lang. In den band aan den bovenzijde zijn 15 gaten, waar aan 1.70 meter lange stukken koord, 3-strengig behangers- of jalouziekoord waarmede de vlag aan den stok was bevestigdin den band is vorder aan wezig een strook oul grijs gekeperd lin nen met gele en bruine strepen, gewas- schen. De commissaris verzoekt onderzoek en bericht. De bij herhaling te Rotter- dam aangekondigde opstijging van den ballon-parachute had Donderdagmiddag plaats op het terrein der voormalige Marine-werf, dijkzijde, ditmaal met den luchtreiziger Young. Dit terrein, en ook het gereserveerde gedeelte er van, waren slechts matig met publiek gevuld, zoo veel te meer de aangrenzende straten en wegen, terwijl vorder talrijke toeschou wers hadden plaats genomen op de daken der huizen en op den rondgang der wind molens in den omtrek. Een muziekkorps, vroolijke aria's spe lende, bracht gedurende de vulling van den ballon eene aangename afwisseling. Even vóór 4 uren werd met de vul ling van den ballon, door middel van heete lucht, een begin gemaakt. Zachtjes aan begon deze zich uit te zetten, een 30tal mannen hielden hem in bedwang, en juist half vijf steeg het luchtvaartuig, op het commando: //los" van den heer Williams, met geweldige snelheid om hoog, in hevige slingeringen de para chute met den heer Young met zich me devoerende. Dit was een aangrijpend oogenblik, angstkreten werden alom ge hoord, doch deze werden spoedig door het gejuich der menigte overstemd, toen de koene luchtschipper, in Z. O. ricatin wegdrijvende, op eene duizelingwekkende hoogte gekomen, eene vlag ontplooide en de toeschouwers toewuifde. Onmiddellijk daarna onttrok een dichte nevel ballon en reiziger aan het oog. In spanning stroomde alles naar de steigers aan het einde der werf, en na een vijftal minu ten staren, werd eindelijk de inéén ge frommelde ballon zichtbaar, die in de richting van IJselmonde scheen neer te vallen van den reiziger was niets te bespeuren. Nader is onB van zijnentwege mede gedeeld, dat hij behouden en wel op het land van den heer Cohen, nabij de ma chinefabriek te Feyenoord is neergeko men, zijn ballon weinige meters verder. Volgens zijne verklaring is dit de eer ste maal, dat hij door den dichtgepakten nevel zicht verloren heeft, op 2300 voet volgens den hoogte-meter gekomen, niet wetende waarboven hij zich bevond, doch hopende de rivier gepasseerd te zijn, heeft hij de schaar laten werken en is toen op goed geluk nedergedaald. Ge lukkig ongedeerd. (N.R.C.) Uit Gouda wordt gemeld: De rust is gelukkig weder in onze stad teruggekeerd. Althans voor het oogenblik. Het aantal ingeworpen ruiten is legio. Aanvankelijk bepaalde de opge wonden menigte zich tot de huizen van be kende antirevolutionairen, waar geen vlag uithing, maar weldra lette men niet meer op richting of kleur, en bombardeerde iedere woning zonder driekleur. Zoo werd o. a. bij den voorzitter der Liberale Kiesvereeniging, mr. J. Fortuijn Droog- leever, op de Westhaven een groote spie gelruit ingegooid Het is een vreemd verschijnsel, dat een troep volk, hoe onbeschaafd en ruw ook, zijne blijdschap over de herkiezing van zijn burgemeester aan den dag legt door baldadigheden en ruwheden, die in de eerste plaats hem innig leed moeten doen. Hoe weinig begrip bedoelde lie den ook hebben van hetgeen fatsoen en waardigheid voorschrijven,zij zijn toch niet zóó stomp en onzinnig, om te denken dat zij daarmede hun burgervader genoegen zouden doen! Het droevige tooneel van Woensdagavond werpt eene schaduw over3 onze feestvreugde van Woensdagmiddag, en het is zeer te hopen dat de schuldigen oedig gevat en gestraft zullen worden. Uit bovenstaande in verband met de verkiezingen blijk de aanleiding van het opstootje voldoende. Men meldt uit Gouda van Don derdag Er zijn hedenavond buitengewone maat- genomen om, zoo zich overhoopt onge regeldheden mochten voordoen, deze on middellijk met kracht te bedwingen, Eene sterke politiemacht is op de been en hulppolitie wordt in reserve gehouden. Tot nog toe blijft het echter gelukkig kalm, al is er een groote menigte, waar onder veel nieuwsgierigen, op de been, De laatste trein Arnhe m 's Hage ondervond Woensdagavond ruim een uur vertraging, doordien nabij het station Zevenhuizen een der wielbanden van de machine sprong, waardoor deze tot stilstand werd gebracht. De trein, die van Amsterdam kwam, nam de passagiers mede naar 's Hage. Te Deventer isZondagmor- gen bij ongeluk een pistool afgegaan, hetwelk een jongen, G. L, geuaamd, bij zich droeg. Een vinger werd hem bijna geheel afgescho en, terwijl een andere jongen, A. H. genaamd, oud 8 jaa in het oog get.ofien werd, zood&t hij dit misschien voor altijd zal moeten missen. Tengevolge van de werk staking in Duitschland worden thans groote massa's steenkolen uit België be trokken. Zoo werden Dinsdag 65 wagen ladingen langs Maastricht ingevoerd. Bij de belgische mijnen zijn vele orders in gekomen, die anders in Duitsland zouden zijn gedaan. Yoorloopig vaart ook Kerkrade bij de werkstaking goed, daar de aflevering van steenkolen uit de mijnen aldaar zeer is toegenomen. Te Venloo kwam een expresse goe derentrein van Pruisen met ledig mate rieel, bestemd voor de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegenom deze wagens naar willekeur voor verdere bestemming te verdoelen, met het doel om daarin steenkolen te laden aan het havenstation te Vlissingen, en deze ge vuld naar de verschillende nijverheids instellingen in Pruisen terug te voeren. Onlangs is tusschen de nederlandsche en duitsche hoofdbesturen der posterijen, in overeenstemming met de betrokken spoorwegmaatschappijen, de regeling ge troffen, dat bij te late aankomst der dagboot van de maatschappij //Zeeland" te Vlissingen, het doorgaande postrijtuig Vlissingen Oberhausen met den facul- taticven express-trein over Bokstel Wesel wordt vervoerd. Hierdoor wordt de postaansl uiting naar Berlijn, die over Venloo moeilijk meer te bereiken is, onder alle omstan digheden verzekerd. Als eene bizon derheid wordt uit Hardenberg medegedeeld, dat daar Zaterdag in den vroegen m rgen een hert (hinde) rustig liep te grazen in een der tuintjes in het midden der stad. Op de nadering van eenige personen nam het ijlings de vlucht, is de Vecht overgezwommen en in de richting van de buurtschap Collendoorn verdwenen_ Men schrijft uit Hecreveen: De gevolgen der werkstakingen in Westfalen doen zich ook hier gevoelen. Sedert Woensdag worden de locomotieven der Nederl. Tramway-maatschappij met turf gestookt. UITSLAG der X" o i- Isl iozingon voor Op 14 Mei 1889. (Vervolg). NOORD-HOLLAND. Kelder. Gekozen de heer dr. P. Bak ker (lib.) met 580 st. ZUID-HOLLAND. Leiderdorp. Gekozen de heeren S. baron van Heemstra en A. de Laak (beide anti-rev.) NOORDBRABANT. s-Hertogenbosch. Gekozen de heeren L. N. J. Spierings met 1075, jhr. Jos. de la Court met 1061, H. C. Godschalx met 1096 en T. A. Wolters met 1085 stemmen [allen kath.] Bercjen-op-Zoom. Gekozen de heeren C. F. C. de Bie met 1565, C. J. Verheijen met 1512, P. A. G. van Gilse met 1161 st. (allen kath., altr. leden). Eindhoven. Gekozen de heeren J. H. Gyrath met 1578, W. van den Heuvel met 1577, Th. G.M.Smit met 1594 en J. F. H. de Wit met 1588 st. (allen kath.) Heusden. Gekozen de heeren mr. J. A. Loeff (kath.) met 2163, A. den Dekker (auti-rev. aftr.) met 1934 en mr. P. C. 't Hooft (anti-rev.) met 1399. Iierst. tus schen de heeren Branderhorst (anti-rev.) en Bosch (lib.) ZEELAND. Zieriksee(Volledige opgave). Hork. de aftr. lib. leden, de heeren J. H. C. Heijse, J. Hoogenboom Bz. en M. Bolle. LIMBURG. Meersen. Gekozen de heeren Kleuters met 607, Corten met 583 en Rosen met 575 st. (allen kath.) Roermond. Gekozen de heeren PI. Schreurs met 938, J. Schoolmeesters met 844 en C. Korsten met 839 stemmen (allen kath.) Horst. Herkozen de heeren De Weichs de Wenne met 574 en Esser met 583 st.; gek. de heer E. Ilaffmaus mst 550 st. (ailen kath.) OVERIJSEL. Enschede. Gekozen de heeren G. A. Lasonder (lib.) met 10ö3, J. E. Stork (lib.) met 1039 en G. J. van Heek (lib.) met 1066 stemmen. Zwolle. Gekozen de heeren mr. J. Tkie- bout tlib.) met 712 en J. de Goeiien (lib.) met 692 st. Deventer. Gekozen de heeren mr. II. W. J. van Marie (lib.; met 733 en W. H. F. baron van Heemstra (lib.) met 709 st. Kampen. Gekozen de heeren C. PI. AA. Engelenberg (lib., attr. lid) met 584 en M. Noordzij (antir.) met 581 st. Zwartsluis. Gekozen de heer L. C. Cno- pius (anti-rev.; aftr. lid.) Marheloo. Gekozen de heeren jhr. mr. G. J. C. Schim meipen ninck en Pi. J. van Opstall, (beiden lib. aftr. leden.) Oldenzaal Gekozen de heeren mr. E. J. J. van Soasbeeck met 870 en G. Johannink met 868 st. (beide kath. en attr. leden). Ahneloo. Gekozen de heeren A. T. graaf van Reckteron Limpurg (cons.) met 832 en J. van Alfen (auti-rev.) met 772 st. Herst. tusschen de heeren G. van den Bosch (kath.) en Dikkers (lib.) Ommen. Gekozen de heerB. Berends Jr. [antirev., aftr. lidj met 603 stemmen. Plerstemming tusschen de heeren C. Piek [lib.; aftr. lid] en W. J. baron van Dedem [lib.] Steenwijk. Gekozen de heerenJ. R. Meeöters [lib.] en jhr. mr. G. W. A. v. d. Wijck [lib.] Dalfsen. Gekozen de heer J. P. Jans sen [antir. en kath.] Raalte. Gekozen de heeren: Neeboer "anti-rev.l en Spitsen kath.]. DRENTE. Assen. Gekozen de heerenmr. W. Alingh mr. J. D. Dibbiis Homan, Löh- nis, jhr. Van Heiden Reinestein mr. H. Pelinck, Van Royen, Tonckens en Had- ders (allen lib.) FRIESLAND. Heerenveen. Gekozen de heeren mr. H. W. Deblocq Van Scheltinga, J. van der Meulen, F. J. Oosterbaan, M. D. de Jong (alle Pb.) Herst. tussch, n de heeren mr. J. Siekenga (lib.) en J. v. d. Werff (anti-iev.) Hoogeveen. Gekozen de heeren J. Blom, K. E. Borger, jhr. R. O. van Holthe tot Echten, II. L. van der Lely, mr. A. E. J. Nijsingh, J. Rigterink, W. Tijmes, B. Terhavc en J. W. van der Lely (lib.) Sneek. Gekozen de heeren Oppedijk, Visser, Miedema (allen anti-rev.) Rijp kema (kath.) Okma (anti-rev.) GRONINGEN. Winschoten. Gekozen de heeren H. Ebers, J. Oostwyn en W. Bos (allen lib.) Hoogezand. Gekozen de heer K. Rein- ders (lib.) Herst. tusschen de heeren J. R. Smit, (lib.) W. Berg (anti-rev.) en M. Vroom (anti-rev.) ZUID-HOLLAND. Gew. zetels: Lib. Anti lib. Lib. Auti lib. Rotterdam 's-Gravenhage Leiden Delft Schiedam Dordrecht Ridderkerk Brielle Middelharnis Vlaardingen Oud-Beierland Sliedrecht Gorinchem Alfen Gouda Zoetermeer Leiderdorp NOORD-HOLLAND. Amsterdam Alkmaar Zaandam Hoorn Purmerend Edam Enkhuizen Weesp Plaarlem Schagen Utrecht 17 2 2 1 1 1 1 2 1 2 UTRECHT. 7 Amersfoort 3 Amerougen 1 3 Breukelen 3 IJselstein 3 GELDERLAND i-tilSt Tiel 2 1 Geldermalsen 1 Zalt-Bommel 1 Nijmegen 2 Putten 2 Oldebroek 2 Zutfen 2 Wijeken 2 Arnhem 2 Eede 1 Ruurloo 2 Doesburg 1 Voorst 2 Zevenaar 3 Aalten 2 OVERIJSEL. Zwolle 2 Deventer 2 Kampen 1 1 Zwartsluis 1 Oldenzaal 2 Almeloo 2 Ummen 1 Steenwijk 2 Dalfsen 1 Raalte 2 Enschedé 3 Markelo 2 DRENTE Assen 9 GRONINGEN. Winschoten 3 Hoogezand 1 Groningen 4 Appingedam 4 Oude-Pekela 3 Zuidhorn 2 Onderdendam 4 FRIESLAND. Leeuwarden 5 ZEELAND. Middelburg 6 Goes 4 Hulst 4 Zieriksee 3 Sluis 3 Tholen 1 NOORD-BRABANT. Tilburg 3 Breda 3 Zevenbergen 4 Helmond 3 Grave 4 's-Hertogenbosch 4 Bergen-op-Zoom 3 Eindhoven 4 Heusden 3 LIMBURG. Maastricht 3 Gulpen 2 Heerlen 2 Sittard 2 Weert 3 Venloo 3 Meersen 3 Roermond 3 Horst 3 RECAPITULATIE. Uit bovenstaand overzicht van den voorloopigen stand der partijen blijkt, dat de anti-liberalen totnogtoe in het geheel 17 zetels hebben gewonnen tegen 4 zetels, die door de liberale partij zijn verworven. Aanbestedingen. Haarlem, 16 Mei. Door het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. Het maken en leveren van beton blokken voor de zeebrekers van de ha venhoofden te IJmuiden. behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. (Ra- ming f 44,000). Minste inschrijver L. Kalis Kz. te Sliedrecht, voor 39,379. 2o. De voorziening der boorden van het Noord-Holland>-ch Kanaal, in vier perceelen. Raming: le perceel ƒ5550, 2e perceel ƒ12,400, 3e perceel 12.000, 4e perceel 2050. Minste inschrijver le perceel R. Kroon te Buiksloot, voor 4867; 2e perceel A. Prins Tz. te Sliedrecht, voor 10,1403e perceel A. Bos te Nieuwediep, voor ƒ11,985 en 4e perceel R. Kroon te Buiksloot voor 1900. Nieuwediep, 15 Mei. Door de directie der marine te Willemsoord werd heden openbaar aanbesteed: het bouwen van eene barak en een gebouw voor eenen ontsmettingsoren bij het marine- hospitaal aldaar. Ingekomen waren 16 biljetten. Laagste inschrijver was D. de Vries, te Helder, voor 10,880. Hoogste A. Bels, aldaar, ad ƒ13,950. Landbouw en Veeteelt. Als een gevolg van den bij uitstek prachtigen stand der weilanden in de zuidelijke landbouwstreken van Noord- Holland is de vraag naar vee de laatste weken op de markten zeer vermeerderd en zijn dientengevolge de prijzen aan merkelijk gestegen. Het overvloedige gras en de bestaande contracten tot verplichte beweiding zijn oorzaak dat menige landbouwer meer vee tracht aan te schaffen. Wetgevende Macht. Per Telegraaf. De Tweede Kamer, die heden de werk zaamheden hervatte, ontving van de Re geering een voorstel om aan de werk lieden de vrije beachikking over het verdiende loon te waarborgen. Zij verleende den heer van Waasenaer, afgev. voor Gouda, verlof om eerstdaags de Reg. te interpelleeren over do op 15 Mei aldaar voorgevallen ongeregeldheden en behandelde hierna het ontwerp dat de gevolgen der naturalisatie regelt ten aan zien van de echtgenoote en minderjarige kinderen van den genaturaliseerde. De heer li a r t o g h bestreed de hoofdge dachte van het voorstel, volgens welke de vrouw en kinderen van den geuatu- raliseerden vreemdeling door eigen v r- klaring het Nederlandschap kunnen er- langon, meenende hij, dat zij vanzelf Nederlanders zyn geworden. De heer F arneombe Sanders sloot zich hierbij aan en achtte het voor stel vooral in strijd met het maatschap pelijk beginsel: de eenheid van familie. De man, wiens haar reeds grijsde, uitte een zwaren vloek, maar door de bankbiljetten 'oetooverd, bleef hij on beweeglijk staan. Gij weet dat ik niet gewoon ben, veel te spreken, hernam het meisje op bevelenden toon Gij kunt mij wurgen en mij dooden, maar óf deze mijnheer verlaat on gedeerd het huis, óf ik vernietig dit geld. En zij bracht het pakje opnieuw bij de vlammen. De vader uitte weer een verschrikkelijken vloek, maar bewoog zich niet. Zoo deed zijn zoon niet. Deze zou ongetwijfeld zijne zuster neergeveld hebben, als ik zoo gelukkig niet geweest was, hem tegen te houden, en hem halverwege een vuist slag te geven, die hem ter aarde deed vallen. Luttra zweeg, maar nam een der bankbiljetten, en liet het in het vuur vallen, waarin het dadelijk verteerd was. De oudste schurk was op zijn zwakste punt getroffen, huilde als een verscheurend dier. en stampvoette. Genoeg! riep hij, en liep naar de deur, die snel door hem geopend werd Gaat heen, gekken, die gij zijt, en dat de bliksem u treffe! Geef mij nu het geld. Verwijder u van de deur, zeide Luttra, en haalde een lantaarn van den wandlaat Karl die aansteken, en laat ons ongehinderd vertrekken. Dit alle» was in een oogenblik geschied, de rader ver wijderde zich, de zoon had den lantaarn in gereedheid gebracht, en wilde niets liever dan dat wij dadelijk vertrokken. Ga mij voor, zeide zijik zal u volgen. Neen, wij zullen naast elkaar gaan, antwoordde ik. En het g-eld? gromde de oude herbergier achter mij. Dat zal ik u bij mijn terugkeer overhandigen, ant woordde het meisje. XII. Vrouwenliefde. - Ik zal het nooit vergeten, heeren, hoe wij dit huls verlieten, en de deur achter ons gesloten werd, hoe eene geweldige windvlaag ons dreigde omver te werpen, hoe de stortregens ons in minder dan eene seconde kletsnat hadden gemaakt. Luttra greep mij bij de hand, en voerde mij vlug met zich mede. De aanraking met deze zachte en toeh vaste hand bracht eene rilling door mijne ledenzelfs het onweer scheen in mijne verbeelding te buigen voor dit meisje en de wind verleende haar vleugelen. Toen wij op den straatweg waren aangekomen, hield zij stil en keek achter zich. De twee schelmen hadden de herberg verlaten en snelden ons achterna Luttra slaakte een onderdrukten kreet, en liep naar een boom, waar tot mijne groote ver bazing-, mijn paard gezadeld stond, bond het los bevestigde den brandenden lantaarn aan den zadelknop, gaf het arme beest een Hinken slag, en voegde zich toen weer bij mij. Het paard hinnikte van woede en snelde heen. Beweeg u niet, fluisterde zij Nauwelijks had zij dit gezegd of de twee mannen lie pen ons voorbij, zoo snel hunne beenen konden Zij zullen den lantaarn volgen, zeide zij zacht en terwijl zij mij opnieuw bij de hand leidde, gingen wij in eene richting, tegenovergesteld aan die welke het paard had genomen. Als gij op mij vertrouwt, zal ik u eene veilige schud- plaats bezorgen. Daar wij den wind achter ons hadden, liepen wij met groote snelheid. Wordt vervolgd,-)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2