NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, No. 1804. BERICHT. 6e Jaargang-. Dinsdag 21 Mei 1889. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: O ranje-N assau STADSNIEUWS. HAARLEM? DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, urean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rahat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVTS. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Generale de Fubliciie Etrangère G, X. DH L BE Co., J O JIB F. JOFFS, SvccBarge 3\lis Faubourg Montmartre Van liet schoone boekje ^ijn nog eenige exemplaren aan ons Bureau te bekomen. Prijs 15 Cents; franco per post 20 Cents. DE UITGEVERS. Haarlem, 20 Mei 1889. Het akte-examen voor bewaarschool- honderes is in de vorige week met goed igevolg afgelegd o. a. door mej. M. H. Meijer, alhier. De postduiven-vereeniging „de Snel- vlieger" alhier hield Zondag jl. een ou derlingen prijskamp van Oldenzaal, voor- vlucht voor Rheine, waarvan de uitslag is als volgt: De le prijs werd behaald door de duif van den heer A. Ziggelaar, de 2e prijs door de duif van den heer T. A Donnee, en de 3e prijs door de duit van den heer Joh. Jung. Feestterrein „de Phoenix" Zondagavond zag het er op het terrein recht gezellig uit; het stedelijk muziekkorps was voor dien avond ge- engageerd tot het geven van het eerste abonnements-concert, en vele leden waren toegestroomd, om van een en ander naar hartelust te profiteeren. De directie laat niets onbeproefd, om het feestterrein zoo gezellig mogelijk te makenZondagavond werd er een vuur werk afgestoken, dat echter slechts ten deele slaagde. De luchtballon, die opgelaten zou wordenscheurde reeds eenige meters boven den grond, en vloog toen in brand. Het spijt ons, dat de baldadigheid der jeugd zich ook op het feestterrein doet gelden de man belast met het ontsteken van het vuurwerk, werd op alle mogelijke wijzen gesard en bemoeilijkt in zijn werk. Streng toezicht is ons inziens zéér gewenscht, en het is te hopen, dat der gelijke baldadigheden voorbeeldig zullen worden gestraft. Landbouw en Veeteelt. Naar door het orgaan van de Friesche Maatschappy van Landbouw wordt mede gedeeld is het plan opgevat om uit Fries land een inzending fokvee te zenden naar de tentoonstelling, welke in April 1890 te Buenos-Ay res (Zuid-Amerika) zal worden gehouden. Daarbij zullen niet alleen eenjarige en oudere stieren worden gevoegd, maar vooral uitmuntende koeien, die tegen Mei 1890 kalven. Hoewel het bestuur geen zekerheid kan geven dat deze inzending zal door gaan zoolang in de zeer belangrijke finan- cieele bezwaren niet is voorzien, zoo heeft het toch gemeend dit voornemen nu reeds ter kennis der leden te moeten brengen opdat een ieder, die mocht mee- nen iets bruikbaars voor deze tentoon stelling te bezitten, in de gelegenheid worde gesteld den kalftijd der koeien een paar maanden te doen verschuiven. BINNENLAND. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie die gedurende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1889, belast zal zijn met het afnemen van de wis- en letterkund ge examens, vermeld in art. 2 van Zijner Majesteits besluit van 12 Februari 1879 (Stbl. no. 35), dr. D. de Loos, directeur der hoog. burg. te Leiden; tot lid en secretaris W. P. Wolters, leeraar aan de hoog. burg. te Leidentot ledenE. Th. Borle, leeraar aan het gymnasium te LeidenE. A. H. Seipgens, leeraar aan de hoog. burg. te Leidendr. A. W. Kroon Jz., leeraar aan de hoog. burg. te Leiden; dr. H. A. J. Valkerna Blouw, leeraar aan het gymnasium te Haarlem; S. van Dissel, te Leiden; tot plaatsver vangende ledenR. M. Zuidema, leeraar aan de hoog. burg. te HaarlemP. Werk man, leeraar aan de hoog. burg. te Lei den; H. A. Breuning, leeraar aan het gymnasium te Leiden; dr. Th. B. van Wettum, leeraar aan de hoog. burg. te LeidenC. van der Waals, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers te Leiden. De heer Gerhard N. Vis, van Zaandijk, is tot doctor in de philosophie aan de universiteit te Freiburg bevor derd, na verdediging van eene disser tatie Zur Kenntniss des Meta-und Ana- Bromchinolius." Het hoofdbestuurder Maat schappij tot nut van 't algemeen heeft ter kennis gebracht, dat aan de gehouden verkiezing voor twee plaatsen in zijn midden is deelgenomen door 130 d par- tementen, te zamen uitbrengende 443 stem men. En met den volgenden uitslag: I. de heer mr. H. J. Kist, te Amster dam verkreeg 409, en dr. S. Baart de la Faille, te Amsterdam, 35 stemmen; II. de heer mr. C. H. B. Boot, te Rot terdam verkreeg 416, en jhr. A. C. Röell, te Zierikzee, 24 stemmen, zoodat met groote meerderheid gekozen zijn de hee- ren mr. H. J. Kist en mr. C. H. B. Boot. Het hoofdbestuur deelt voorts mede, dat de /eerste proeve eener lijst van boeken, geschikt om te worden opgeno men in eene bibliotgeek voor jongelieden," welke onlangs door de Maatschappij is uitgegeven, door de firma Sikken Co. in den handel zal worden gebracht en verkrijgbaar zal gesteld worden tegen 25 ct. per ex. Op aanvrage, gedaan door de besturen der departementen, zullen voor de leden der Maatschappij deze exemplaren bij den algemeenen secretaris verkrijgbaar zijn a 15 ct.voor welk bedrag het aan vragend departement c.q. zal gedebiteerd worden. Ten behoeve van het archief der af- deelingen heeft het hoofdbestuur aange boden een geschiedkundig en statistisch overzicht van hetgeen door de Maat schappij gedurende het tijdvak 18171889 op het gebied der instellingen van voor zorg is verricht. Alleen de Maatschappij tot exploitatie van staatssp or wegen hee't, op het door het hoofdbestuur tot de voornaamste spoorwegmaatschappijen gericht verzoek, zich bereid verklaard, eenige verminde ring van vrachtprijs voor afgevaardigden en leden der Maatschappij die, ter bij woning van de algemeene vergadering, zi. h naar Amsterdam zouden willen be geven, toe te staandoch het hoofdbe stuur heeft in dezen stand van zaken gemeend van de welwillende aanbieding van die Maatschappij geen gebruik te moeten maken, aangezien het betrekkelijk geringe voordeel, dat daaruit zou voort vloeien, voor de kas der Maatschappij geacht moet worden niet op te wegen tegen de bezwaren, welke daaraan voor de af gevaardigden zouden verbonden zijn, ver mits rechtstreekscho plaatsbiljetten tot Amsterdam door die Maatschappij niet tot lageren prys kunnen worden afgegeven. De Koninklijke fabriek van Stoom- en andere werktuigen te Amster dam werkte naar in de Vrijdag al daar gehouden algemeene vergadering is meegedeeld in het afgeloopen jaar weder met verlies, zoodat in het geheel 424,818, of ruim 50 pet. van het maatschappelijk kapitaal is verloren, waarvan ter griffie der rechtbank over eenkomstig artikel 47 van het Wetboek van Koophandel kennis is gegeven. De vooruitzichten zijn door veel werk niet ongunstig,zoodat de commissarissen goeds moeds zijn op herstel van het financieel evenwicht. Door het bestuur der af dee ling Amsterdam van den „Soc. Dem. Bond is onlangs de vrouwen-vereeniging ontbonden. De leden dezer vereeniging zullen naar men thans meldt nu eene onafhankelijke nieuwe vereeniging oprichten. Het vertrek der socialisten uit het Volkspark is nog niet zeker. De eigenaar, de heer Desaux, is indertijd naar Frankrijk vertrokken, en men weet niet waar hij vertoeft, terwijl zijn ge volmachtigde geen volmacht moet hebben den socialisten de huur op te zeggen. Deze zijn te minder geneigd het Volkspark te verlaten, daar door gebrek aan financieele middelen het plan tot verbouwing van een paar perceelen aan de Rozengracht niet doorgaat. (Amst.) Door de politie te Leiden is procesverbaal opgemaakt tegen een persoon, die, zonder kiezer te zijn, aan de stemming op 11. Dinsdag heelt deel genomen door zich voor een ander kiezer voor te doen. Die handeling is bij artikel 128 der strafwet strafbaar gesteld met gevangenisstraf van een jaar als maximum. Naar wij vernemen, worden te 's-Hage pogingen aangewend tot op richting van een gasthuis voor ooglijders aldaar. NR. C Men meldt uit Maastricht: Vrijdag is van hier ouder bevel van kapt. Quadekker naar Kerkrade vertrok ken een detachement maréchaussées, sterk 10 manschappen, om te beletten, dat werkstakers uit de naburige duitsche mijnen de werklieden aldaar tot staking van het werk opruien, waartoe reeds pogingen schijnen gedaan te zijn. Ook onder de mijnwerkers der omlig gende duitsche mijnen begint ontevreden heid te heerschen. De arbeiders der mijn „Kampchen" weigerden reeds in den put af te dalen, omdat hun de gevraagde loonsverhooging geweigerd werd. De di rectie van de naburige mijn „Nordstern" heeft reeds loonsverhooging toegestaan. Vele arbeiders van hier werken op mijnen. S«raEV£S»DE MACHT. II. De voornaamste grondslagen voor de wettelijke regeling van den dienstplicht zijn deze: 1. De landmacht, bedoeld in art. 181 der grondwet, bestaat uit: a. het leger; b. landweer; c. de re serve der landweer; d. de aanvullings manschappen van het leger, de landweer en de reserve der landweer; e. de vrij willigerskorpsen. De zeemacht, bedoeld in art. 181 der grondwet, bestaat uit: a. de actieve zeemacht; b. de zeeweer; c. de reserve der zeeweer. 2. Het leger bestaat uit a. het veldleger; b. de bezettingstroe pen; c. de bewaking8- en reservetroepen; d. de depottroepen^ 3. De landmacht en de zeemacht, be doeld in art. 181 der grondwet, bestaan uit vrijwillig dienenden en dienstplich tigen. Jaarlijks worden bij het leger en de actieve zeemacht zooveel dienstplich tigen ingelijfd, als noodig zijn om het veldleger, de bezettings-, be wakings- en reservetroepen, het kader d r depottroe pen en de actieve zeemacht op de vast gestelde sterkte te houden, en bovendien ter vervulling van bizondere diensten (punt 27a) of ter verkorte oefening alle overige dienstplichtigen, die geene reden van vrijstelling hebben en niet van den dienst zijn uitgesloten. Ter verkorte oefening komen achter eenvolgens in aanmerking: a. de oudste zoon eener weduwe; b. de studenten aan de universiteit, die blijk hebben gegeven van een bui tengewonen aanleg, en de kunstenaars, die vóór hun 23sten verjaardag bij den prijskamp volgens art. 13. der wet op de rijksacademie van beeldende kunsten van 26 Mei 1870 Staatsblad no. 78) den prijs of het accessit behaa'd hebben. Verder geschiedt de aanwijzing der dienstplichtigen voor verkorte oefeningen door het lot. 4. De dienstplicht moet persoon- 1 ij k vervuld worden. De duur van den dienstplicht, is be houdens de uitzonderingen, bij de wet be paald, bij het leger of do actieve zeemacht acht jaar, by de land- of de zeeweer vijf jaar, bij de reserve der land- of zeeweer zeven jaar, met dien verstande dat de geheele dienst tijd niet later eindigt dan den ln Fe bruari van het jaar, waarin de dienst plichtigen hun 40e jaar volbrengen. De in tijd van vrede van den dienst vrijgestelde dienstplicütigen zijn, even als zij, wier dienstplicht een aanvang neemt na den len Februari van het jaar, waarin zij hun 28e jaar volbren gen, tot den len Februari van het jaar, waarin zij hun 40ste levensjaar volbren gen, behoudens de uitzonderingen bij de wet bepaald, voor tijden van oorlog en oorlogsgevaar beschikbaar, hetzij tot aan vulling van het leger, de landweer of de reserve der landweer, hetzij tot het ver vullen van bizondere diensten. Wanneer tijdens mobilisatie de jongste lichting niet voldoende geoefend is, wordt zij bij het leger of de actieve zeemacht vervangen door de jongste lichting der FEUILLETON. dl het engelschvan Anna Green. 241 XII. V RODWENLIEFDE. Door eene spleet, die zich in den wand van uwe ka mer bevond, hebben zij u uw geld zien verplaatsen en dat schouwspel heeft hen gek gemaakt Ja. zij wilden u ver moorden en dan uw lijk en uw paard in den afgrond wer pen. Maar ik heb hunne bedoelingen begrepen ik beu naar boven gegaan om u te wekken terwijl zij in den stal bezig waren het paard te zadelen Ik moest mij eerst mees ter maken van de banknoten, want als gij ze gehouden hadt waart gij verloren geweest Ik was van plan, ze u alle terug te geven, maar zooals gij weet, was dat on- mog-elijk Ik smeek er u echter om. denk er aan, dat die menschen mijn vader en mijn broeder zijn. Ik zal hen niet verraden Zij glimlachte, deze glimlach verzachtte de uitdrukking- van haar g-elaat en gaf er eene hemelsche schoonheid aaD: mijn hart was van medelijden voor dit arme kind vervuld. Uw levenslot is hard, zeide ik. en gij zult wel ongelukkig zijn. Zij wierp een somberen blik op mij. Ik ben geboren om ontberingen te lijden, maar niet tot misdaad, antwoordde zij met eene rilling. Mijn hemel! riep ik uit, moet gij?.... Neen, viel zij mij in de rede, neen! Er zijn dingen, die zelfs de banden des bloeds verbreken, en nie mand zal mij voortaan dwingen, te midden van de mis daad te leven. Toea voegde zij er op den kalmsten toon bij, alsof zij van een zeer gewoon iets sprak Ik keer nooit terug naar het huis, dat wij zooeven verlaten hebben. Maar wat zult gij dan gaan doen? Gij zijt nog zoo jong, en - Ik ben zeer sterk Wees daarvoor maar niet Dien avond zeide ik niets meer tegen haar. Toen ik haar echter den volgenden morgen in de keuken zag zitten, schoot mij eensklaps een denkbeeld door het hoofd, en ik vroeg haar, of zij gaarne iets zou willen leeren Eene glans van geluk verspreidde zich over haar gelaat en zij antwoordde met eene van ontroering bevende stem: Ik zou er mijn leven voor over hebben om te leeren en te weten. Het doet niets ter zake om alle bizonderheden te ver tellen van den strijd, dien ik te voeren had, om er haar toe te brengen, _at zij n.j vergunde ie kosten voor hare op voeding te betalen. Eindelijk behaalde ik de overwinning, op voorwaarde, dat zij eerst als dienstbode bij eene familie te Melville in dienst zou treden, om het geld te verdienen, dat zij noodig had om linnen en kleeren te koopen. Toen zij nu haar gevoel van kieschheid had bevredigd, plaatste ik haar eenige maanden later op de beste school van Troy, betaalde vooraf haar kostgeld voor drie jaar, en liet eene som gelds achter, waarvan zij bij onvoorziene om standigheden gebruik zou kunnen maken. Toen ik in New-York terugkeerde, zag ik mijne nicht Evelyn Blake weer, en de hartstocht, dien ik voor haar ge voelde liet mijn geen tijd over, te denken aan haar, die mij het leven had gered. Op die wijze verliepen er twee jaar, gedurende welke ik de slaaf van mijne nicht bleef, hoewel wij door geen en kele belofte aan elkaar verbonden waren, maar met den tijd hoopte ik den tegenstand van mijn vader te overwin nen. Hij bleef onverzettelijk, en hoe ziek hij ook was, hij leed toen reeds aan de ziekte, die hem twee maanden later ten grave zou sleepen, hield hij toch een wakend oog op mij en scheen zelfs in de diepste schuilhoeken van mijn hart te kunnen lezen Ik was zijn eenig- kind, zeide hij. en zijne grootste wensch zou zijn, mij zijn vermogen na te laten; maar hij zou zich genoodzaakt zien een anderen erfgenaam te zoeken, als ik er op aandrong Evelyn Blake te willen huwen; want in zijne oogen was het huwelijk tusschen neef en nicht on behoorlijk. Maar dat was nog niet alles; niet alleen mocht ik niet trouwen met haar die ik beminde, maar hij stond er zelfs

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1