NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang1. Donderdag 23 Mei 1889. No. 1806. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BI X X E X L A XI). U I L L E O N. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1-20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de PMicite Mrangère G. L. DAl'BE Co, JOHN F. JONFS, Sacc., Parijs 31 lis Pauhotirg Montmartre. Haarlem, 22 Mei 1889. Bij het gemeentelijk muziekkorps is als le cornettist geëngageerd de heer L. Denzier, vroeger lid van de stafmuziek der schutterij en van het orchest der Duitsche opera te Rotterdam. Door den garnizoens-commandant is heden aan den korporaal-tamboer E. H. Reith, van het 3e bataillon 4e regiment infanterie, op de gebruikelijke wjjze de bronzen medaille wegens 12-jarigen dienst uitgereikt. De heer J. H. Krelage alhier is benoemd tot correspondeerend lid der „Société d'Horticulture et Viticulture de la Cöte d'Or k Dijon". Bij min. besluit van 18 dezer is be noemd tot adsistent ter controle bij de vervaardiging van postzegels enz. alhier, de heer Th. J. F. Corstens, geagreëerd klerk der posterijen ten postkantore te 's-Hage, wonende te Voorburg. Aan den districts-veearts alhier, den heer M. J. Hengeveld G-.Jz., is van 16 Juni tot en met 14 Juli verlof verleend. Gedurende zijne afwezigheid zal de dienst worden waargenomen door den districts veearts W. J. H. Stempel te Utrecht. Dinsdagavond vond bij prachtig weder op het sportterrein „de Phoenix" het tweede abonuements-concert plaats. Hier toe was geëngageerd de stedelijke kapei van Utrecht, onder directie van den heer C. Coenen. Jammer, dat er betrekkelijk weinig leden van de bijwoning van dit concert gebruik maakten; de kapel van den heer Coenen handhaafde haar goeden naam in alle opzichten. Het Panorama in de Smedestraat al hier mag zich voortdurend in een druk bezoek verheugen. In de laatste dagen was het zoo groot, dat men 's avonds dikwijls wachten moest, alvorens men aan de beurt kon komen. Thans leidt het panorama zijn bezoekers naar Pa leatina, een land, dat hoewel niet rijk aan natuurschoonheden, toch zeer belangwek kend is, ook met betrekking tot de we- reldhervormende gebeurtenissen, die er hebben plaats gehad en waar elk plekje gronds aan het een of ander belangrijk feit herinnert. Al wat Jerusalem, Bethle hem, Nazareth, Jericho en andere plaat sen bezienswaardigs bevatten aanschouwt men in deze voorstelling. Wij maken belangstellenden opmerk zaam op achterstaande advertentie van het „Leger des Heils", om het feit van het veertigjarig jubileum van Z. M. den Koning te herdenken geeft het een groote thee-meeting, op 28 Mei a. s. Tevens zal bij deze gelegenheid de kapitein Luppens afscheid nemen van de alhier gevestigde afdeeling, aan wier hoofd hij stond, en het i evel aan zijn opvolger overdragen. Door de politie alhier is ten huize van een uitdrager in beslag genomen een taschje met instrumenten, dat eenige we ken geleden tijdens het spreekuur bij een geneesheer was ontvreemd. Letteren en Kunst. Mevr. Ph. Jonkers, thans te Antwer pen, is geëngageerd aan het gezelschap der Vereenigde Tooneelisten te Rotter dam. NjR, Ct.) Ohnet trekt een tooneelstuk in 5 actes uit zijn roman „Le Docteur Ra- meau Mile. Van Zandt durft zich nog niet injjhet openbaar te Parijs te doen hoo- ren, na de ongelukkige scène in de Opé- ra-Comique. Een aanbod om metCapoul in Paul et Virginïe op te treden werd door haar afgeslagen. Zij zal den 3ln dezer zingen op een concert aan het en- gelsche Hof. Dezer dagen zal oen voor Indië en Nederland hoogst belangrijke on lerwijs-inrichting haar 25jarig bestaan herkenken. Den 27sten Mei 1864 toch werd door den Raad der gemeente Delft besloten tot de oprichting eener „instelling voor onderwijs in de taal land- en volken kunde van Nederlansch-Indië". Aanlei ding tot dit besluit was de opheffing van de koninklijke academie te Delft en het overbrengen van de vorming der aan staande indische ambtenaren naar eene rijksinstelling voor onderwijs in indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden. De Raad van Delft voor die gemeente groote indirecte voordeelen wenschende te behouden, uit den aard der zaak ver bonden aan de aanwezigheid eener school tot opleiding van toekomstige ambtenaren voor den indischen burgerlijken dienst, riep de indische instelling in het leven. Sinds zijn vijf en twintig jaren voor bijgegaan. Bij de wet van 28 April 1876 (St. II. no. 102), werd de leidsche rijksinstelling opgeheven, maar de gemeentelijke indi sche school te Delft bleef in stand, dank 1 zij den steeds krachtigen steun van het gemeentebestuur, en had het voorrecht zich in een voortdurend toenemenden bloei te mogen verheugen. Gedurende de thans verloopen kwart eeuw volgden 906 personen ëén of meer cursusjaren de lessen aan deze onder- wijs-inrichting, en werd 710 malen door ingeschrevenen aan de indische instelling met voldoenden uitslag afgelegd het exa men, bedoeld bij art. 1 van het kon. be sluit van 29 Augustus 1883, dat tot den burgerlijken dienst in Ned. Indië toe gang geeft. Honderden harer oud-studenten zijn dan ook werkzaam bij verschillende tak ken van den indischen staatsdienst, hetzij bij de rechterlijke macht, hetzij bij het binnenlandsch bestuur of bij de centrale administratie te Batavia. Belangrijke wij ziging en uitbreiding onderging in het zelfde tijdvak zoowel het doceerend per soneel aan de instelling verbonden, als ook de inrichting van het onderwijs. Terwijl het getal der docenten klom van drie tot zeven, werd de studie van in- laudsche talen, die zich in de eerste jaren beperkte tot de colleges in maleisch en javaanseh, aanmerkelijk bevorderd, door de gelegenheid open te stellen tot het ontvangen van onderwijs ook in het soedaneesch, madureesch, makassaarsch, boegineesch, bataksch en balineesch. Door het Liefdewerk „Oud Papier" ten gunste van den Paus is door het hoofdbestuur aan den bisschop van Haarlem afgedragen een som van f 1500, makende met de vorige bedragen te zamen een som van f 20.500. Het Departement 's-Gra- venhage der Ned. Maatschappij tot bev. van Nijverheid hield Maandagavond on der voorzitting van den heer C. Bosscher eene ledenvergadering, belegd voor het goedkeuren van het financiëel beheer over het verloopen jaar, het bespreken van de punten van beschrijving voor de in Juli te houden Algemeene Vergade-j ring en het doen van eenige benoemingen. In aanmerking genomen de aanzienlijke buitengewone uitgaven tijdens de te 's-Gravenhage gehouden Alg. Vergade-1 ring en de daaraan verbonden tentoon- j stelliug, mocht van een zeer zuinig beheer van den penningmeester gesproken wor-1 den, daar deze slechts een zeer klein nadeelig slot op de nieuwe rekening had behoeven over te brengen. Den heer Rietstap werd dan ook hulde gebracht voor zijn uitstekend beheer. Van de punten van beschrijving gaf aanleiding tot een uitvoerig debathet praeadvies van directeuren op het voor stel van den Haag, strekkende om het teekenonderwijs ook op de gymnasia ver plichtend te stellen. Reeds in 1884 was door directeuren het teekenonderwijs in 't algemeen, zoowel op de scholen voor den aanstaanden werkman, als op die voor andere standen, als eene dringende nood zakelijkheid aan de orde gesteld. Voor het opnemen van dat onderwijs onder de verplichte leervakken op de lagere school had de Maatschappij zich tot de Re geering gewend. Thans deinst zij voer de consequentie terug, blijft ten halve staan en adviseert, dat behartiging van gymnasiaal onderwijs, zij het dan ook teekenonderwijs, niet op den weg der Maatschappij ligt. De inleider, de heer A. W. Storten beker, en de voorzitter, de heer C. Bos scher, zetten nog eens duidelijk uiteen, dat gelegenheid tot opleiding van knappe werklieden samen moet gaan met ont wikkeling van den kunstsmaak bij den aanstaanden werkgever, die den werkman in staat moet stellen mooi werk te maken. De vergadering was het hiermede vrij algemeen eens. Na bespreking van enkele andere vraag punten werden tot afgevaardigden ter Al gemeene Vergadering benoemd de heeren A. W. Stortenbeker en P. A. Haaxman Jr., tot hunne plaatsvervangers de heeren kol. G. E. V. L. van Zuijlen en M. Hijmans van Wadenoijen. De vergadering koos tot candidaten voor de directeurs- plaatsen (vacaturen mr. F. Th. Pahud de Mortanges, te 's Gravenhage, S. J. graaf van Limburg Stirum, te Haarlem, en A. L. de Sturler, te Leiden) de heeren J. F. Conrad (den Haag), J. F. Cremer (Haarlem) en Jhr. J. F. Backer (Tilburg). Tot lid van het departements-bestuur werd benoemd, in de plaats van den heer A. E. van Kempen (naar Leiden vertrokken), de heer M. Hijmans van Wadenoijen. De heer Stortenbeker besprak ten slotte de wenschelijkheid, dat de Academie van beeldende kunsten alhier zich meer mocht ontwikkelen in de richting van het kunst- industrieel onderwijs, als meer passende voor de behoeften van den tijd. In be ginsel stemde de vergadering in met dit denkbeeld, dat in eene volgende verga dering meer opzettelijk zal besproken worden. Men meldt uit Amsterdam van 21 Mei: Heden werd in het café Krasnapolslcy de 14de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van de noordhollandsche vereeniging liet Witte Kruisonder voorzitting van dr. Bar- nouw, die de bijeenkomst opende met de mededeeling, dat de werkzaamheden in hoofdzaak zouden bestaan in het behan delen van een voorstel tot wijziging der statuten, overeenkomstig het ontwerp der commissie ad hoereeds vroeger aan de afdeelingen verzonden. Hierna bracht de secretaris der vereeniging, dr. Blooker, het jaarverslag uit, waarbij o. a. bleek dat het ledental thans 613 bedraagt, eene vermindering sedert het vorig jaar met 38 leden, welke de opgeheven afdeeling Wormerveer uitmaakten. De pogingen om te Zaandam eene afdeeling op te richten, mochten niet slagen. Daarentegen werd de vorige maa d te Alkmaar eene afdeeling opgericht, en er bestaat hoop dat dit ook te Westzaan zal geschieden. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat er ten opzichte der kwijnende afdeeling Haarlem eene reconstructie zal plaats hebben. Het aantal afdeelingen bedraagt door een en ander thans 14. De werkzaamheden der afdeeling Am sterdam beperkten zich tot de zieken verpleging, die ook dit jaar met vrucht arbeidde. Er waren werkzaam 11 ver pleegsters en 4 adspirant-verpleegsters. Hoewel de Vereeniging meer dan nog tot nu toe zich zou willen wijden aan de verpleging van minvermogenden, ziet zij zich met het oog op den financieelen toestand genoodzaakt, vooralsnog hare aandacht te blyven wijden aan do beta lende klassen. In zijn verslag werd verder met kracht opgekomen tegen de meening, dat de premieleening der Vereeniging zou zijn eene vermomde loterij, en gaf hij te ken nen dal het Witte Kruis op volkomen eerlijke en zedelijke wijze in het bezit is gekomen van haar kapitaal. Bij de ver melding van den staat der financiën, bleek dat bet kapitaal der Vereeniging thans bedraagt f 17,000 nominaal, be legd in solide binnenlandsche fondsen. De ontvangsten beliepen 2251.33, de uitgaven 612.20, zoodat er een batig saldo is van f 1639.13. De rekening en verantwoordiug werden goedgekeurd, on der dankzegging aan den penningmeester, den heer Ds. M. A. Perk,voor zijn beheer. Tot leden van het hoofdbestuur wer den benoemd, in plaats van de heeren J. W. F. Donatli van Wormerveer en mr. M. Donker van Zaandijk, die niet herkiesbaar waren, de heeren S. Appel van Rijp en J. Breebaart Kzn. van Win kel, waarna dr. C. F. J. Blooker her kozen werd. Hierna ging de vergadering over tot wijziging der statuten, waaromtrent me degedeeld wordt- dat de omschrijving van het doel der Vereeniging voortaan luiden zal„samenwerking tot het afweren en beteugelen van besmettelijke ziekten, tot het verleenen van hulp bij epidemieën en I gewone ziektegevallen, en tot het helpen bevorderen der gezondheidsbelangen". De middelen om dat doel te bereiken be staan hoofdzakelijk in het handhaven en doen handhaven der maatregelen, welke vanwege het rijk, de provincie of ge- meente tot voorziening tegen epidemische ziekten zijn of worden voorgeschreven 1 geldelijk en ander hulpbetoon aan be- i hoeftige lijders, onverminderd de ver- uit hel enjelschvan Anna Katharina, Green. •26) XIII. Het hart van een man. Deze gedachte gaf mij echter rust noch vreugdeik kon het verleden niet vergeten, evenmin mijn onwaardig gedrag en den geheimen band d;e als zij bekend zou worden, voor mij de bron van de bitterste schande zou zijn, want ik had vernomen dat haar vader en haar broeder twee ontsnapte galeihoeven waren Maar zijhaar kon ik onmogelijk vergetenDe laatste blik dien zij mij had toegeworpen toen zij de kamer van mijn vader verliet kwelde mij dag en nacht Onder den invloed van deze gedachten heb ik het portret geschilderd dat gij zooeven gezien hebt. Mijn talent als schilder is zeer klein maar langzamer hand heef: dit hemelsch gelaat in gelijkenis en kleur ge wonnen; ik heb haar voorg-esteld met de blauwzijden japon, den kanten kraag en het bouquet van rozen_ (lat zij bij de trouwplechtigheid droeg De gelijkenis is treffend, het beeld mijner droomen mijne vrouw, zooals ik haar in mijne wanhoop noemde is om zoo te zeggen in dit por tret, dat mij alles is, verpersoonlijkt Ik heb het achter het portret van mijne nicht verborgen en verscheidene nachten heb ik doorgebracht op koortsach tige wijze mijn werk te beschouwen Ik heb in dien tijd niets van Luttra gehoord, terwijl de misdaden van hare familieleden algemeen bekend waren. Waar was zij? Had zij aan alles gebrek? Was zij slecht geworden? Zou zij nu reeds in het graf ligg-en? Zooveel vragen, zooveel kwellingen! Daar ik niet wist, hoe mijn onderzoek in te richten, en door twijfel en berouw gekweld, geraakte ik eene ongenees lijke somberheid ten prooi, en zelfs de tijding, dat mijne nicht, na een maand gehuwd geweest te zijn. in Amerika was teruggekeerd, kon mij niet uit mijne gevoelloosheid opwekken Was het uit zwaarmoedigheid of was mijne liefde voor de schoone gravin uitgedoofd? Ik besloot, daar omtrent zekerheid te verkrijgen. Ik ontmoette haar, waar ik zeker kon zijn haar te ont moeten op een bal Hare fiere schoonheid maakte volstrekt geen indruk op mij, en ik gevoelde dat ik mijn arme ver dwenen vrouw vurig liefhad Toen ik deze zekerheid verkreeg, ontwaakte ik uit mijne verdooving'. ik had nu hoop in de toekomst en een levens doel Ik zou mijne vrouw gaan opsporen en haar met mij nemen, al zou ik haar in de gevangenis vinden te midden van misdadigers wier bestaan ik vervloekte. Een zeker iets zeide mij. dat zij in New-York verborgden was, want de liefde zou haar verhinderen, zich van haar echtgenoot te verwijderen! Als ik verstandig had willen doen, moest ik de politie in den arm genomen hebbenmaar mijne trots gebood mij, eerst alle andere middelen te beproeven Door wanhoop gedreven doorkruiste ik de straten, met de dwaze gedachte, dat ik haar misschien onder de menigte zou ontdekken; maar ik zag haar niet, evenmin iemand, die op haar geleek. Slechts een keer scheen ik een droomgezicht te hebben. Eens op een avond, denzelfden avond dat het werkmeisje is verdwenen, was het drukkend warm, en daar ik zenuw achtig was, stond ik op, kleedde mij aan en ging naar beneden, om een luchtje te scheppen. Voor het hek bleef ik een oogenblik staaneensklaps scheen ik aan den andereu kant der traliën het gelaat te zien van haar, naar wie ik steeds zocht Gij kunt oordeelen over mijne verwondering en ont roering. Gij hebt mij gezegd, dat dit droombeeld werkelijkheid is g-eweest en dat de persoon, die ik gezien heb, het meisje was. wier spoor gij zoekt Het is best mogelijk. Ik geloof inderdaad, dat hare kleeding even eenvoudig' was, als die van een werkmeisje. In plaats van de voorname wijken te doorkruisen, heb ik toen de voorsteden, waar arme menschen wonen, door snuffeld. Maar ik ben achtervolgdhet is onnoodig om dus laug-er over mijne vruchtelooze wandelingen uit te weiden. Ik werfl er bijna gek van. en hoewel ik innerlijk over tuigd was van Luttra's reine bedoelingen, heeft het dage-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1