plichtingen van gemeenten en armbe sturen; het beschikbaar stellen van het materieel voor ziekenverpleging in plaat sen waar geen afdeeling gevestigd is en de locale omstandigheden daartoe nopen het vestigen, exploiteeren en in stand houden van stichtingen tot bevordering van het doel der Vereeniging, van zoo- danigen aard en op zoodanige plaatsen als door de algemeene vergadering zal worden bepaald; het doen houden van voordrachtenhet aanschaffen, bijeen brengen en beschikbaar stellen van ma terieel voor ziekenverpleging; het oplei den van ziekenverplegershet geven van goeden raad en verleenen van bijstand enz. Met ingang van 1 Juni e. k. wordt door de Holiandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij eene doorloopende treinverbinding tot stand gebracht tus- schen AmsterdamNijmegen en Kleef langs den weg AmersfoortKesteren. "Voor het postvervoer zal ook gebruik worden gemaakt van de in die richting loopende treinen. Naar aan de Am s t. Ct. wordt medegedeeld, zijn er ernstige plannen aanhangig om te Amsterdam aan den IJkant, nabij het Westerhoofd, eene nieuwe vischmarkt te bouwen, ingericht overeenkomstig de eischen. die men van zulk eene inrichting mag verwachten. Uit Zaandam wordt gemeld: De heer C. Bod, op 14 dezer als raads lid herkozen, heeft aan B. en W. bericht gezonden dat hij deze benoeming niet aanneemt. De tengevolge hiervan noo- dige verkiezing is bepaald op 4 Juni. Het schuitenhuis der nieuwe roeivereeniging «Skadhi" te 's-Hage is feestelijk ingewijd. Gedachtig aan de noorsche mytholo gie, waarin de godin Skadhi de echtge- noote was van den ouden god Njord, had het bestuur van Skadhi tot de studen ten roei vereeniging Njord te Leiden het verzoek gericht om hare eerste vlag te hyschen. Hieraan was welwillend voldaan en onder luide hoera's werd de vlag be staande uit eene opeenvolging van gele en zwarte banden met een zwarte letter S op een geel veld in den binnen-boven- hoek, plechtig gebeschen door den heer De Vogel, lid en afgevaardigde van Njord. Onder het uitspreken van de beste wenschen voor Skadhi hechtte hij een krans van levende bloemen aan de vlag, de hoop uitende, dat deze weldra door lauweren, in den strijd behaald, zou wor den gevolgd. Met een hartelijken dronk op het wel zijn van beide roeivereenigingen werd deze feestelijke opening besloten. De haagsche politie zet haar onderzoek nog altijd voort in de kwestie der vlaggenverwisseling op den haagschen toren op 's Konings feest, en strekt dit zelfs tot ver buiten de resi dentie uit. O. a. is bij verschillende rna- nufacturiers te Utrecht onderzocht, of zij doek hebben of verkocht hebben van de soort cn de afmetingen, als voor de roode vlag op den toren te 's Hage gebruikt is. Tengevolge van het afne men van den duinvoet te Scheveningen, ook voor het „Kurhaus", zal een vaste brug worden gelegd, welke naar het strand leidt. Van het plaatsbureau der baden zal een trap voeren naar het plan kier, dat naar de baden voert. Naar men verneemt zal het nieuwe stationsgebouw van de Holiand sche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Sch:edam met 1 Juni a. s. voor het pu bliek in dienst worden gesteld. Bij een te Rotterdam gehou den kegelwedstrijd werd in den korps wedstrijd de eerste prijs, een gouden medaille, behaald door „Amicitia" te Rotterdam; de groote zilv. med. uitgeloofd voor hem, die het hoogste aantal kegels zou werpen, werd behaald door den heer J. F. A. Roer te Alkmaar. De perso- ncele wedstrijd is nog niet geëindigd. Te Utrecht zijn geslaagd voor het eerste natuurkundig examen mej. G. J. D. Schaap en mej. J. D. A. Schaap. Een jongen te paard is geen zeldzaamheid, maar een jongen een var ken berijdende weldit schouwspel werd Zaterdagmiddag te Utrecht op de Breed- straat vertoond met een onwillig zwijn, die zich halsstarrig verzette om den ge- wenschten weg af te leggen. Een jongen zette zich toen op het dier en rende tot groot vermaak der omstanders de geheele straat af, waar het werd opgevangen door den schok viel toen de jongen van zijn rijdier, doch kwam gelukkig tegen iemand aan, waardoor de val gebroken werd en hij geen letsel bekwam. Utr. DU.) Men herinnert zich de ver melde mishandeling van Jannetje Struik en de bij haar wonende vrouw Jut, te zamen verblijf houdende bij den herber gier v. d. W. te Apeldoorn. De officier van justitie vond toen geene termen hem in hechtenis te nemen, doch de vorige week vaardigde hij het bevel schrift daartoe uit, ook voor de vrouw van v. d. W. Laatstgenoemde werd gevankelijk naar Zutfen vervoerd, doch denzelden dag weder op vrije voeten gesteld. V. d. W. zelf had toen juist eene bloedspuwing gekregen en kon dus niet vervoerd worden, Thans heeft de genees heer verklaard, dat zijn vervoer zonder gevaar kon plaats hehben, en hij is dan ook Maandag middag naar Zutfen ge bracht en in voorarrest gesteld, tot zijne zaak in onderzoek komt. Zaterdag sprong inde Lou- wersgraeht te Arnhem een hond in het water, om een der zwemvogels te be machtigen. Hij scheen het er bepaald op gezet te hebben juist dien eenen meester te worden en twee uur lang vervolgde hij hem. Toen waren zijne krachten uit geput, hij zonk en verdween in de diepte. {A. Ct.) Zaterdag werd uit Wichen gevankelijk naar Tiel overgebracht H. Kersten, van Herpen, verdacht van eene koe gestolen te hebben uit eene weide te Horssen en verkocht op de wiehensche markt. Reeds onder de reis, en vervol gens terstond bij aankomst te Tiel, be kende hij zijn misdrijf. Aan den wisselwachter H. van den Heuvel te Vucht (N.-B.) is van wege de Maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwegen eene geldelijke be looning en eene eervolle vermelding uit gereikt voor zijn beleidvol optreden, waardoor werd voorkomen dat overreden werd eene oude gebrekkige vrouw, ge naamd vrouw Vingerhoeds, die onder de gesloten sluitboomen van eenen overweg doorging, juist toen een trein in aan tocht was. Uit Tilburg wordt aan de N. R. O. gemeldhet voornemen bestaat, om bij den overweg no. 25, tussehen Oisterwijk en Tilburg, op welken over weg op 26 11. eene met paard bespannen kar door een trein werd aangereden, ten behoeve van eene betere bewaking eene wachterswoning te bouwen. Aan den eigenaar van kar en paard werd kort na het ongeval de geleden schade vergoed. Kort na het aangaan der fa- briek De Schelde te Vlissingen, struikelde een sjouwer en viel in eenen put bij eene knipmackine met het hoofd op eenen riemgéleider, waardoor een schedelbreuk werd veroorzaakt. Men vreest voor het leven van den man. Volgens rapport van zee- loodsen, Maandag uit het engelsche ka naal gekomen, waren zij duizenden sina's- appelen voor bij ge varen, die in zee rond dreven. Waarschijnlijk is een schip, hetwelk met die vrucht beladen was, verongelukt nabij de engelsche kust. Uit Sneek wordt gemeld: Door de heeren Th. A. van den Broek en G. W. van Barneveld Kooy Jr., oor spronkelijke concessionarissen van den aanleg en de exploitatie der waterleiding te Leeuwarden, is thans, onder overleg ging van volledige voorwaarden, conces sie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie eener waterleiding te Sneek. Zij stellen zich voor om, bij gunning der concessie, behou iens goedkeuring van belanghebbenden, deze waterleiding te doen aansluiten aan de werken der leeu-1 warder waterleiding. Betreffende den commissa- ris P. S., van Leeuwarden, die ten nadeele der stroocartonfabriek aldaar be drog gepleegd heeft en met een vrij aan zienlijk bedrag aan geld ie verdwenen kan thans worden medegedeeld, dat het den commissaris van politie te Leeu warden is mogen gelukken, den voort vluchtige niet alleeu op te sporen, maar de justitie volledige inlichtingen te ver schaffen, zoowel omtrent den naam der stoomboot, waarmede hij van Antwerpen naar New-York is vertrokken, als onder welken valschen naam hij reisde. Een en ander heeft dan ook het re sultaat gehad, dat P. S. op verzoek on zer regeering bij aankomst te New-York is gevat en in verzekerde bewaring ge nomen, zoodat zijne uitlevering weldra mag worden tegemoet gezien. Aanbestedingen. Amersfoort, 21 Mei. Heden is door den kapitein, eerstaanwezend in genieur, aanbesteed de bouw van eene kazerne ten behoeve van een regiment infanterie en aanhoorigheden. (Raming 827.000.) Minste inschrijver was de heer \YT. L. Leibrandc, te Amsterdam, voor f 830.950. Onder het gewoon voorbehoud is het werk lea minsten inschrijver gegund. ViSSCHERIi. Niewediep, 21 Mei. Zestig kor- ders en beugers brachten heden 20 tot 100 gr., 15 tot 30 kl. tongen en 10 tot 140 roggen ter afslag; gr. tong gold 45 a 50 c., kl. id. 20 c. en rog 23 a 40 c. per fctuk. Teasel, 19 Mei. Door de Noord- zeevischers van hier zijn in de afgeloo- pen week elders ter markt gebracht: 4000 tongen, 200 roggen, 10 tarbotten, 100 m. kl. schol, 80 m. scharren en 50 m. poonen. De prijzen voor een en ander waren als volgt: gr. tongen 25 a 35 c., kl. id. 10 k 15 c., roggen 25 35 c., tarbot tokt' 7, alles per stuk. Kleine schol f 1.50 k 2.50, scharren f 1 a 2, poonen f 1.50 per mand. POLITIEK OiUiZiÜIi. De ontvangst van koning Humbert te Berlijn heeft zich door een geestdriftige hartelijkheid gekenmerkt. De N. Rotterd. Courantdie van haren correspondent te Berlijn zeer uitvoerige berichten daarover ontvangt, bevat o. a. het volgende dd. 21 Mei: «Begunstigd door helderen zonneschijn heeft zoojuist de aankomst van koning Humbert plaats gehad. Zelfs voor de Berlijners was het daarby eene zeer groote verrassing, dat prins Bismarck aan den intocht deel nam, en met den veldmaarschalk von Moltke reeds aan het station den koninklijken gast en den minister Crispi kwam be groeten. Het geheele feest heelt een vroolijk aanzien. Eindelooze rijen menschen ston den langs de straten door welke de stoet zijnen weg namalle huizen waren tot aan de daken mot toeschouwers gevuld; minutenlang kon men niet anders onder scheiden dan de welkom toewuivende doeken. Dit ging gepaard met onafge broken gejubel, vermengd met tromge roffel en kanongedonder. Langzaam trok de schitterende stoet voort uit het stationsgebouw. De eerste groep die den Koning ontving, was de italiaansche kolonie alhier, die geschaard stond onder een baldakijn, dat werd ge dragen door zuilen, waarop, als zinne beeld der duitsch-italiaausche vriend schap, twee elkander vasthoudende handen waren aangebracht. Aan de spits van den stoet gingen lansiers te paard met hunne vergulde kurassen en adelaarshel men en witte wapenrokken. Daarna kwam het rijtuig, waarin koning Hum- bert aan de rechterzijde van den Keizer gezeten was. De laatste maakte in zijne geheel witte uniform met gouden helm eenen jeugdig krachtigen indruk, terwyl koning Humbert in zyntdonkeren wapen rok, met het reeds bijna geheel grijze hoofdhaar en den grooten aschgrauwen snorbaard, er veel ouder uitzag dan hij werkelijk is. De gast werd met een on-; begrijpelyken storm van toejuichingen begroet. Telkens werden hem bloemen toegeworpen. De jonge italiaansche Kroon prins is eene zeer aanzienlijke verschij ning. Aan diens zijde waren, in het tweede rijtuig, de broeder des Keizers, prins Heinrich, en de zevenjarige Kroon- prinsg ezeten. Blond als zijne moeder, heeft de italiaansche troonopvolger van haar een deel harer beroemde schoonheid geërfd. Iu den derden wagen volgde de oude rijks-kanselier Bismarck in de pracht- unitorm der witte kurassiers met blanken stalen helm, geheel in den styl van het bekende historische schilderij. Aan zyne rechterhand zat de minister Crispi, in gesprek met Herbert Bismarck. Crispi is een lange, magere man, met een grijzen baard en levendige manieren. Hij werd gehuldigd op eene wijze die hem bijna hei hoofd op hol moest brengen. Het handgeklap, het wuiven met zakdoeken, de hoera!e waren zinverdoovend. Soort gelijke uitbarstingen kwamen er, toen Moltke met de italiaansche officieren verscheen. Een zeer gekken indruk, bijna met een politiek bijsmaakje, maakte het, toen aan het einde van den schitterenden stoet, te midden van de gala-koetsen, plotseling, geheel alleeu in een oud en ïeelijk huurrijtuig gezeten, de russisehe militaire attaché aangereden kwam. Op het groote plein voor de universiteit en de opera werd de koninklijke gast op gewacht door de studenten en artisten, die in schilderachtige groepen geschaard stonden. Hier werd eenige ©ogenblikken stil gehouden, waarbij eene schaar in het wit gekleede meisjes koning Humbert- met bloemen tegemoet trad. Voorts werd hij door een aantal kinderen begroet, die in de italiaansche kleuren gekleed waren, en frissche bloemruikers aanboden. Vier en twintig gecostumeerde artisten in italiaansche kleederdracht betoonden hunne hulde, terwyl door 500 zangers in het italiaansch een gezang werd aan geheven, in hetwelk Humbert en de italiaansche kroonprins gevierd worden als de hoop van Italië Daarna trad de koning, aan de zijde des keizers, het oude stadsslot aan de Spree binnen, waar keizerin Augusta, aan het hoofd van haren hofstoet, de vorstelijke gasten opwachtte. De geheele toegangsweg tot het slot was bestrooid met roodgoud kiezelzand en groene den- netakken. Van den top der Branden burger poort hing de geelzijden rijksba nier, van zulke groote afmetingen, dat hij in zekeren zin een reusachtig gordijn vormde tot afsluiting van de straat. Voor zoover thans bekend, is er, on danks de ongehoorde menschenmaesa, geen enkel ernstig ongeluk voorgevallen. Dat Bismarck, gelijk gemeld, aan het station gekomen is, en den geheelen tocht van den stoet medegemaakt heeft, trekt bizonder de aandacht, omdat hij in geen reeks van jaren eene dergelijke eerbe tuiging aan een hier gekomen buiten- landschen vorst bewezen heeft. Vau des avonds wordt gemeld: Berlijn heeft ook in dit late avonduur nog geheel zijnen f eestelij ken aanblik be houden. Heel de stad is sedert den mor gen op de been. Jammer, dat de feestelijkheid niet ge heel zonder wanklank blijven mocht. Op den Opernplatz, waar de feestelijke ont vangst van wege de studenten en kunste naars zou plaats hebben rukten eens klaps uhlanen op en sneden de studenten de aanraking met den koning at. Toen de militairen ondanks de vertoogen der studenten den doorgang niet vrijlie ten, keerden de laatstsgenoemden om en en trokken onder protest met hunne banieren naar de universiteit terug. Drie der schoonste tooneelspeelsters, in groen, wit en rood (de italiaansche kleuren) gekleed, hielden namens het kuDstenaarsgild eene toespraak in itali aansche verzen, welke den koning als borg voor den vrede en Duitschland's vriend, Italië als de bakermat der kunst huldigden. In den namiddag reden de kei*er ea de koning naar Charlottenburg, om iQ het mausoleum aldaar op het graf van keizer Wilhem I eenen grooten lauwer krans neer te leggen, die Umberto uit het park van Monza had meegebracht. Dicht bij Charlottenburg viel een der paarden voor het rijtuig, door zonnesteek getroffen, eensklaps dood, evenwel zonder dat de vorsten daardoor eenig letsel be kwamen. Zaterdag reist Umberto naar Hom burg, op bezoek bij de keizerin-weduwe Friedrich. Hij zal ook nog het graf van keizer Friedrich te Potsdam bezoeken. Terwijl al de gezantschappen vlagden, onthielden zich die van Rusland en Frankrijk, zeer in het oog loopend, van allen tooi, hoewel zij gelegen zijn aan den weg waar de koning voorbijtrok." Het heelt in den franschen minister raad een punt van overweging uitgemaakt om den consul van Frankrijk te Amster dam, den heer Daloz te ontslaan, omdat hij bij gelegenheid van het gedachtenis- feest aan de bijeenkomst der Staten-Ge- ueraal do leden der fransche Kolonie niet heeft genoodigd op het fransche consu laat te komen, om het verjaarfeest vau 5 Mei te vieren. Minister Spulier heeft een desbetreffend besluit aan den Presi dent ter teekening voorgelegd. Men ver zekert dat de Consul zal worden vervan gen door den heer Gragnon. Tot afwisseling hebben weder eens een paar afgevaardigden geduelleerd n.l. Lock- roy en Delaberge. De reden vernemen wij niet, wel dat eerstgenoemde een wonde kreeg in het gelaat. Wanneer het aan de wang is, kan hij daar evenals de vechtlustige duitscbe studenten prat op zijn. Aangenamer dan deze gebeurtenis stemt de warme ontvangst die den nieuw benoemden gezant der Vereenigde Staten van de zijde des heeren Carnot ontving. Deze verklaarde zich overtuigd, dat de nieuwbenoemde al zijn best zal doen tot het aanknoopen van eene hartelijke ver houding tussehen de beide mogendheden, en wees daarbij op de overeenkomst tus sehen de instellingen der twee republie ken en op den vooruitgang, op welken beide mochten roemen. De beslissing in de zaak Rochefórt- Pilatel is reeds gevallen. Den eerste is aangezegd, dat hij bij de loadensche recht bank een som van 100 pond sterling moet deponeeren als waarborg, dat hij do rust niet meer zal verstoren. Zekere mevrouw Weldon heeft Boulan- ger's luitenant een proces aangedaan, om dat hij haar in zijn blad belasterd lieett. Rechtszaken. De bouwverordening te Arnhem be paalde dat B. en W. bevoegd zijn om, alvorens op een verzoek van belangheb benden te beschikken, voorat langs het perceel, waarop zal worden gebouwd, richting, lengte, breedte en profilen van een of meer straten te bepalen en de schriftelijke verklaring van den belang hebbende te eischen, dat eeu gedeelte van die straat ten algemoenon nutte zal bestemd zijn. Deze eisch nu overschreed volgens den Hoogen Raad de grenzen van eigendoms beperking, waartoe de gemeente-wetge ver bevoegd is. Beperking van eigen domsrecht door eene openbare verorde ning is geoorloofd, maar die beperking, kan niet zoover gaan dat zij het verlies van het gebruik van den eigendom ten gevolge zou hebben, wat hier het geval is. Immers door een deel van den eigen dom te bestemmen voor openbare straat wordt het vrij en uitsluitend gebruik als eigenaar opgeheven om plaats te maken voor een gebruik, dat voor ieder openstaat. Op deze gronden heeft de Hooge Raad het vonnis der arnhemsche rechtbank vernietigd, het ten laste gelegde feit niet strafbaar geacht en den requirant van alle rechtsvervolging ontslagen. GEHEMD MKi.iS. In den antwerpachen kunst kring verwekt een jong schilder wegens een hem gebeurd ongeluk, algemeene lijksch leven van ellende en ontucht mij doen vreezen, dat zij door wanhoop gedreven, een bestaan zou leiden, waar van ik reeds ijsde, als ik er aan dacht. Bovendien heeft zij een vader en een broeder; waartoe zullen die twee schurken dit lief. beminnelijk en zelfopof ferend meisje gedwongen hebben? Ik was dikwijls bang, dat ik haar zou ontdekken in de havelooze opzichtige klee ding der ongelukkige meisjes, die in de buitenwijken des nachts de trottoirs bevolken; kortom ik heb den beker tot op den bodem geledigd. In een oogenblik van hevige smart, heb ik bijna alles aan mijne nicht willen vertellen en bare hulp inroepen om het arme meisje terug te vinden maar haar koel en trotsch gelaat deed mij de bekentenis die mij voor altij i vernederd zou hebben, op de lippen verstijven. Eenige avonden geleden heb ik een meisje met goud blond haar ontmoet; zij was het niet, maar eene onweer staanbare kracht beeft mij er toe aangedreven, haar te vol gen en aan te spreken. Ik vroeg baar of zij eene vriendin had met dezelfde gouden lokken als zijzij antwoordde mij ontkennend met eene treurige beschaafde stem. smartelijk om aan te hooren want daaïdoor bleek mij meer en meer hoe diep eene vrouw vallen kan Het is voldoende te zeg gen. dat ons gesprek zich tot zoover bepaalde en dat zij mij omtrent Luttra niets wist mede te deelen. Den voigenden dag vertrok ik naar de oude herberg in Vermont, en hoopte daar iets te ontdekken; het hui6 was echter verlaten, en toen vervloog ook mijne laatste hoop Wat den inhoud van de latafel in de kamer betreft die wij zooeven bezocht hebben daar kan ik niets van zeggen Ik durf niets hopen, maar als die kleeding inderdaad gedragen werd door het meisje, welks verdwijning zoo zon derling is. dan moet ik erkennen, dat wij iets op het spoor zijn gekomen, dat tot de oplossing van dat vraagstuk kan leiden; daarvoor zou ik alles, wat ik bezit, over hebben Mijne vrouw... maar daar mag ik nog niet van spreken, voor dat wij weten waaraan wij ons te houden hebben Juffrouw Daniels moet Op dit oogenblik werd de deur geopend, en juffrouw Da niels trad binnen. XIV. Juffboüw Daniels. De huishoudster, met haar hoed nog op, en haar mantel nog aan. was doodsbleek. Gij hebt naar mij gevraagd,"mijnheer? zeide zij en zag haar meester vreesachtig en verwonderd aan. Ja antwoordde hij, zich beheerschend. Zeg mij eens Juffrouw Daniels, wie is het jonge meisje, dat gij, maanden lang op ie kamer van de derde verdieping hebt verborg'en gehouden VVaar komt zij van daan Hoe heet zij? De arme vrouw wierp ous een smeekenden blik toe. Spreek op! zeide Gryce; de tijd van stil zwijgen is voorbij. O, God! riep zij uit, en viel op een stoel neer; het is uwe vrouw, mijnheer, het arme schepsel, dat... O, wat een strijd, wanhoop, liefde en hartstocht in dien uitroep Juffrouw Danie s vervolgde met afgebroken stem Ik heb haar gezworen, mijnheer, haar nooit te ver raden. Twee weken na den dood van uw vader is zij bij mij gekomen, en vertelde mij hare lotgevallen; zij vroeg mij, of ik haar niet kon verbergen, want zij vond het 011- welvoegelijk, dat eene getrouwde vrouw niet onder het zelfde dak mot haar echtgenoot woonde Zij lichtte toen hare zwarte pruik op, om mij te toonen dat zij onherken baar was; ik stemde er weldra in toe: het huis evenals mijn hart stonden voor haar open, en ik heb trouw den eed gehouden, dien ik haar gedaan had Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2