NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang-. Vrijdag 24 Mei 1889. No. 1807. ABONNEMENTSPRIJS: ABVERTENTIËN: STADSNIEUWS. 1} IN N E N L A N D. L' li U I L L IS T O N. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten toot het BuitenlandCompagnie Generale de Bvblicite Ftrangère G. L. LA l BB Co, JOH F F. JOB1SSucc., Parijs 31 his Faubourg Montmartre. Haarlem, 23 Mei 1889. Door den Raad v an State is Maandag o. a. behandeld het beroep van J. Kimman en anderen tegen een besluit van burg. en weth. van Haarlem van Dec. 1888, waarbij aan J. A. Bakker vergunning is verleend tot oprichting van eene bewaarplaats van mineraal oliën (parafine en petroleum) in het per ceel Lange Heerenstraat no. 19. Rap porteur de staatsraad „Des Amorie van der Hoeven." Het ad»ies van Ged. Staten strekte tot handhaving der ver leende vergunning. Uit naam der appel lanten werden door den mede-appelant mr. R. H. J. Gallandat Huet de bezwa ren toegelicht, ontleend aan levensge vaar en gevaar voor bezittingen. De verzoekerde heer J. A. Bakker, be weerde dat de bedoelde bezwaren ten deele inconsequent, ten deele onwaar of denkbeeldig waren. 's Konings beslissing volgt later. Met 1 Juni wordt de commies der posterijen 3e klasse G. van Wieringhen Borski overgeplaatst van hier naar De venter. De Universiteits-roeiwedstrijd. De jaar- lijkscbe studenten-roeiwedstrijd, die, ge organiseerd door den Nederlandschen stu- denten-roeibond, in het begin van eiken zomer op het Noorder-Spaarne alhier wordt gehouden, belooft zegt het Edbld. dit jaar belangwekkender dan ooit te zijn. Gelijk men weet, werd hij eerst gevoerd tusschen drie mededingers, Njord van Leiden, Tritori van Utrecht en Laga van Delft, met afwisselenden, doch voor Njord meestal zeer guns igen uitslag. Ia de laatste jaren is het rad van fortuin eenigzins gekeerd. Njord bleek altijd een gevreesd mededinger, doch niet langer onoverwinnelijk Intus- schen was de Amsterdamsche studen ten-roeivereeniging Nereus opgetreden en bleek van niet te versmaden kracht te zijn. Nu aanstaanden Zondag zal op het Noorder Spaarne de zevende jaarlijksche wedstrijd worden geroeid, en te oordee- len naar de inlichtingen welke het Hdbld. over de voor-oefeningen inwon zullen de vier mededingers elkaar niets toegeven. Ter vergelijking met den uitslag van Zondag geven wij hier alvast dien van het vorig jaar De uitslag van den „Universiteits-wed- strijd" „oude vi^r", van het vorig jaar was als volgtLaga legde de baan af in 12 min. 52 sec.; Njord in 13 min. 4 sec.; Nereus was de derde. Voor het nummer der skiffs was slechts één mededinger, de heer G. Vissering van Het hotel „Kurzaa 1" te Zand voort Leiden, die in eene hem vreemde skiff de baan in 35 seconden minder dan het aan Zee wordt 20 Juni a. s. geopend, gestelde record van 7 minuten maakte. In de „jonge twee" behaalde Triton den eersten prijs in 14 min. 54 sec. Nereus den tweeden in 15 min. 12 sec. In de „oude twee" kwam Nereus niet uitLaga 14 min, 35 sec. Njord 14 min. 53 sec. In „de jonge vier", alléén tus schen Triton en Nereuswon Nereus het in 13 min. 14 sec. Triton 13 min. 15 sec. Als een bewijs welk een gunstige in vloed de afwisselende regen en warmte op de groeikracht van bloemen uitoefe nen, wordt ons gemeld dat bij dr. B, I te Oegstgeestreeds portulakken ii bloei staan. (Tijd.) Hedenmorgen is een aanvang gemaakt met het verhoor der getuigen in zake den aanslag gepleegd in de Korte Wijn gaardstraat. De dader, H. Visser, heeft naar men verneemt eene volledige be kentenis afgelegd. %rr»iidb§enien(s-:Accti(^tinh TE HAARLEM Zitting van Donderdag 23 Mei I 839. Heden stonden o. a. terecht: J. Blankenstein, 45 jaar, beklaagd van oplichterij, reed3 vroeger 5 maal wegens oplichting en diefstal veroordeeld. 17 April jl. had bekl. zich aangemeld bij den heer J. J. Sandberghij gaf' al daar voor Jelgershuis te heeten en be weerde een zoon te zijn van den be roemden schilder van dien naam. Hij vroeg bij get. om onderstand, aangezien hij, volgens zijn zeggen, van alles ver stoken was en hij en zijne dochter we gens het in gebreke blijven van het be talen der huishuur, op straat waren gezet. De subst. off*, v. just, requireerde eene hechtenis van 12 dagen en opzending naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 jaren. Uitspraak over 14 dagen. Verder stond terecht: De heer P. C. C. J., hotelhouder, alhier. Bekl. had een contract gemaakt met de firma de V. Co., volgens het welk hij de verplichting op zich nam, van genoemde firma ieder jaar voor min stens f2500 wijn te koopen; kocht hij minder, dan zou hij 20 pCt. betalen van de te weinig besteedde som. Bekl. had in de laatste jaren voor f 4642,55 wijn te weinig gekocht, zoodat de firma de V. C. eene schuldvordering op hem had van f 928,51. Een der leden van de firma gaf die vordering in handen van een deurwaarder, en de heer J., hierover veroutwaardigd, begaf zich naar een der firmanten, en schold dien uit voor schurk, ploert en fluimvandaar vervolging. Drie getuigen beweren de scheldnamen ge hoord te hebben. De subs. off. achtte hier de opzettelijke eleediging bewezen en requireerde tegen bekl. eene boete van f 25 of 5 dagen hechtenis. De uitspraak werd bepaald op heden over 14 dagen. Aanbestedingen. Door de directie der marine te Wil lemsoord werd Woensdag in het openbaar aanbesteed: Het bouwen van een pro jectielen-magazijn en het uitvoeren van daarmede in verband staande werken, op het terrein gelegen tusschen den Koe gras-zeedijk en het fort Oostoever. Van de 29 ingekomen biljetten was het minst ingeschreven door den aanne mer P. de Waard, te Helder, voor f89.995. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Nijmegen, werden uitgebracht 1513 stem men. Gekozen is de heer F. Th. J. H. Dubbelman (kath.) met 1157 stemmen. Op den heer J. de Koning (lib.) wer den 345 stemmen uitgebracht. In het laatst van dit jaar zullen eenige personen ter beschikking van den Goeverneur-Generaal van Ned. Indië kunnen worden gesteld om te worden benoemd tot opzichter der 3e klasse bij den waterstaat en de burger lijke openbare werken daar te lande. Adspiranten zullen zich moeten onder werpen aan een examen, dat op een nader te bepalen dag in de maand Sept. s. zal plaats hebben. Door middel van de Staatscourant zal tijdig worden bekend gemaakt waar en met overlegging van welke stukken zij zich daartoe hebben aan te melden. Alleen zij worden tot het examen toe gelaten die, afgescheiden van andere eischen óf den cursus van eene ambachtschool ef andere inrichting tot vorming voor ondergeschikte betrekkingen, met de wa terbouwkunde of burgerlijke bouwkunde verband staande, met goed gevolg doorloopen hebben óf, blijkens door hen over te leggen verklaringen van de meesters b j wie zij gewerkt hebben, voldoende kennis heb ben verworven van het ambacht van timmerman óf, eindelyk, gedurende minstens drie jaren werkzaam geweest zijn bij de uit voering van waterstaats- of bouwwerken, blijkens door hen over te leggen verkla ringen van degenen die de uitvoering van de werken hebben geleid. De heer Dalloz, de thans op nonaetiviteit gestelde consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam, schijnt toen zijn regeering hem om inlichting vroeg over zijn gedrag bij gelegenheid van 5 Mei, een weinig passend antwoord geschreven te hebben. Daarop volgde zijn nonacti viteit. Zijn opvolger de heer Gragnon, is oud-prefect van politie te Parijs. Het bijna eene eeuw oude gebouw der maatschappij, „Felix Me ritis", Keizersgracht bij de Beerenstraat te Amsterdam, is Woensdagavond in publieke veiling verkocht voor -de som van f 76,000. Maandagochtend had aan den Singel nabij de Munt te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. Een kar van Heineken's brouwerij overreed twee per sonen, die van den Singel met een hand kar kwamen. Een der ongelukkigen is dood, terwijl de tweede onder den uit roep „O, God, mijne lieve kinderen neerstortte en naar het gasthuis moest worden vervoerd. Zaterdagjl. is de stoomboot Groningenbestemd voor den dienst tus- schin Enkhuizen en Stavoren, te water gelaten van de werf der Koninklijke Fa briek voor stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. De gerestaureerde stoomboot Panhujs zal eerstdaags in den veerdienst tusschen Enkhuizen en Stavoren de Prins van Oranje vervangen. Men meldt uit 's-Hage: Dinsdag is de eerste steen gelegd van de alhier te bouwen bakkerij ten behoeve der coöperatieve broodbakkers- en ver- bruiksvereeniging, welke reeds 1200 leden van den werkenden stand telt, dank zij den kraehtigen materieelen steun van de heeren dr. J. Mouton, Van Schuijlen- burg, dr. Gevaerts van Simonshaven, jhr. Humalda van Eysinga, mr. J. Heems kerk Az., C. J. v. d. Oudermeulen, C. Kranenburg, C. W. Mieling en J.Walhain. Het centrale station voor electrische verlichting op den Hofsingel te 's Hage heeft Dinsdagavond zijn werk zaamheden begonnen. In verschillende aangesloten panden, eafé's, magazijnen enz. gloeiden de keurige lampjes. De electrische spoorbaan van de Haagsche Tram way maatschappij zal vermoedelijk niet voor het najaar in jebruik worden gesteld. Toch worden thans op het plein achter 't Kurhaus te Scheveningen (stelsel Vignolle) de rails j voor deze lijn gelegd, ten tinde eenerzijds later te worden aangesloten aan die, welke langs den nieuwen Scheveningschen j weg, door het eerlang aan te leggen park, loopt en aan de zijde te worden uitgelegd naar den Harthoeksenweg, waar 't hoofdgebouw onderhanden is. Naar men verneemt, zullen aanst. Maandag de risschersschuiten te Scheveningen niet naar zee gaan, ten einde de visschers in de gelegenheid te stellen aan de herstemming voor de Provinciale Staten deel te nemen. Het is d e n s c h e 1 p e n z u i g e r gelukt het wrak der Ango te Schevenin gen schoon te maken en vervolgens door dynamiet te doen springen, zoodat eindelijk het wrak dan toch is opgeruimd. Men meldt uit Rotterdam: Ruim een jaar ol vier geleden werd hier ter stede een moord gepleegd op een dnitschen landverhuizer. Tevergeefs stelden politie en justitie een onderzoek i naar den dader, die zich ook moet hebben meester gemaakt van een aan zienlijke geldsom, welke de vermoorde bij zich had. Er werden toen wel een paar perso nen preventief gevangen genomen, doch wegens gebrek aan bewijs weder vrijge laten. Dezer dagen is een dier personen op nieuw gearresteerd, omdat hij te Ant werpen heeft getracht geldswaardig pa pier van de hand te doen, dat, naar men wil, in het bezit van den vermoorde moet zijn geweest. De justitie hoopt hier door op het spoor van den moordenaar te komen. Er blijken volgens d e D. C. te Dordrecht valsche bankbiljetten van vijf en twintig gulden in omloop te zijn. Toen Dinsdag de directeur der gasfabriek aldaar een deel der bij hem ingekomen gelden ten kantore van de gemeente ontvanger deed storten, bleek daaronder een zoodanig valsch biljet te schuilen. Het valsche biljet is bij vergelijking met een eeht bankje van f 25 duidelijk te onderkennen. Het valt echter niet te ontkennen, dat het vrij goed is nage maakt, en men er licht mede kan in- loopen. Vermoedelijk is het niet gedrukt op steen, maar van een cliché, vervaar digd naar de photographie van een echt biljet. Dientengevolge is de teekening zeer correct, maar is de druk van het geheel, vooral van het nederlandsche wapen en van de vier schilden in de hoeken, waarop het getal 25, veel scher per en grover. Do verdere kenteeke en van het valsche biljet zijnlo. de kleur is niet oranje maar hard geel; 2o. het papier is dikker en minder taai3o. de watermerken ontbrekenhet woord „Ne- dcrl. Bank" in het midden en de cijfers „25" langs beide zijden komen daaren tegen op het valsche biljet voor als on derdruk; 4o. het draagt den datum van uitgifte: 23 November 1886 en als num mer: H B 2183; de cijfers blijken echter uit het engelschvan Anna Kalhurina Green. 271 XIV. Juffrouw Daniels. Maar toen zij vertrokken was, wat is er toen ge beurd? vroeg Blake doodsbleek O mijnheer, als gij eens wist wat ik geleden heb hernam juffrouw Daniels. Door mijne belofte gebonden, kon ik niets zeggen. En toch waar was ij? Wat was er met haar gebeurd? Hoe kwelde het mij u zoo koel, zoo onverschillig zoo door andere gedachten afgeleid te zien, terwijl zij haar leven voor u zou hebben opgeofferd. Mis schien is zij gedood door de schurken, die haar weggevoerd hebben O vraag mij niet wat ik sedert die gebeurtenis geleden heb Zij was de reinste, de teederste vrouw, die ooit g-eleefd heeft Die ooit geleefd heeft?" Wat bedoelt gij daarmee? vroeg lilake haar door een lievigen schrik bevangen Ik ben zooeven naar de Morgue geweest, waar haar lijk zich bevindt. Neen, neen Dat is zij niet; het is eene andere vrouw die veel op haar gelijkt, maar zij is het niet. God geve, dat gij gelijk hebt maar die lang'e gouden lokken? Ik heb ze nog nooit zoo gezien. Mijnheer Blake heefc gelijk, viel ik haar in de rede. Het lijk, dat gij in de Morgue gezien hebt, is niet dat van zijne vrouwdaarvan hebben wij het bewijs. Dat ongelukkige schepsel is een meisje, dat eens op een avond door mijnheer Blake werd aangesproken, daar hij zich door haar prachtig haar tot haar voelde aangetrokken. Mijn God, ik dank u, mompelde juffrouw Daniels en viel op hare knieën. Maar wat heb ik gedaan? Ik mocht het geheim niet openharen voor haar dood; ik heb haar verraden, en zij rekende nog wel op mijne ge trouwheid Blake legde zijue hand op haar schouder eu zeide: Juffrouw Daniels ik bemin mijne vrouw. Zij stond haastig op Bemint gij haar O, de hemel zij geloofd Na dit tooneel bleef ons niets over, dan te raadplegen ljoe wij het best onze nasporingen met een goeden uitslag ten einde zouden kunnen breng-en. Tot allen prijs moesten wij de arme jonge vrouw terug vinden, die onze belangstelling- nog meer wekte door het geen wij van haar g-ehoord hadden. Dat zij door haar vader eu haar broeder meegevoerd was, daaraan was niet te twij felen, én als wij hen konden ontdekken, was zij meteen gevonden XV. Eene beraadslaging. Den volgenden dag hadden Gryce en ik een zeer ernstig onderhoud. Hoe en waar moesten wij het onderzoek instel len, dat tot de ontdekking der Schoenmakers moest leiden. Ik ben voornemens de duitsche wijk te laten door snuffelen, zeide mijn chef. De agenten Schmidt en Rosenthal zijn voor dat werk aangewezen, dat ongetwijfeld goede vruchten zal dragen Ik was het niet met hem eens. Ik geloof niet dat die twee schelmen zich onder hunne landgenooten verborgen hebben, zeide ik, zij zijn niet alleen: eene jonge vrouw van een beschaafd uiterlijk vergezel I hen en hare aanwezigheid in zulk eene bevolkte wijk, als die waarover wij spreken, zal ongetwijfeld praat jes uitlokken en die moeten zij natuurlijk vermijden Dat is waar. de Dnitschers zijn vreeselijk praatziek. Het zou geheel anders zijn als zij haar wilden mishande len; maar wij weten dat zij voor hen eene goede bron van inkomsten kan worden, zoodat zij tot op den dag der ver koop ongedeerd moet blijven Er is inderdaad niet aan te twijfelen of zij hebben de jonge vrouw opgelicht met de bedoeling om Blake te kwellen en hem geld te kunnen afpersen. Ja, of met eene bedoeling-, die daar wel op g-elijkt. Zij hopen misschien, dat Blake, uit vrees voor schandalen hen zal helpen den Oceaan over te steken. Als zij niet

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1