GËMEXGD NIEUWS. Zesde Muziekuitvoering freflikhgiirtes der Ned. Herv. Kerke? mité geconstitueerd. Zij doen thans een dringend beroep op de mede werking van hun stadgenooten, en meenen na de hun verstrekte in lichtingen te mogen mededeelen, dat volgens het plan van het uit voerend comité het herstellingsoord voor lijders van alle gezindten zal worden opengesteld en dat tot de oprichting en tot het bestrijden van de in de eerste jaren noodzakelijke tekorten op de exploitatie enz. eene som van f 100,000 zal noodig zijn.i Mr. G. van Tienhoven, eere-voor- zitter, C. Dyserink, dr. H. Fabius, dr. Jb van Geuns, prof. J. H. Gun ning Jr., dr. E. Laurillard, dr. M. A. Mendes de Lsod, A. P. Ober- meijer, de. I. G. F. Rahu, dr. W. C. Posthumus Meijjes, ds. L. R. Sshuller tot Peursum, jhr. tor. C. J. den Tex, A. C. Wertheim. Bureau: prof. B. J. Stokvis, voor zitter, J. van Deventer Sm., vice- voorzitter, C. W. Jansen, secr.-pen- ningm., Plantage Middenlaan 22. Om het gebrek aan drink- water voortaan te verhoeden, wordt door de gemeente Monnikendam een bak met een inhoud van 100,000 liter gemaakt. Hij is be stemd het regenwater op te vangeo, dat van het dak der groate kerk zal stroomen. De gezagvoerder van het stoomschip Orconeravan Bilbao te Rotterdam aangekomen, rappor teert des ochtends van den 2 laten Mei te 6 u. vm. meer dan ten half uur bij de Good winsand door wrak stukken te zijn gestoomd. Ook zag hij een paar lijken drijven en een mast. Naar men nader aan de N. R. C. bericht, was het bericht uit Kerkrade, betreffende de onge regeldheden, in zooverre onjuist, dat de kapitein der maréchaussée niet tot al de verzamelde mijnwerkers het woord heeft gericht op het oogeublik hunner verzameling. Na dat de heer baron Van Pelzer-Be- rensberg-Van der Eist de mijnwer kers, die om zekere reden aarzelden in de putten af te dalen, flink had toegesproken, werd het werk door hen hervat. PARTICULIERE CORRESPONDENTIE. De Internationale Tentoonstelling te Parijs, ii. Parijs23 Mei. Heden wenschte ik u te schrijven over hetgeen Nederland tentoonge steld heeft, maarik aarzel, nu ik er aan beginnen wil. De hol- landsche afdeeling der internatio nale tentoonstelling is niet méér ten achter dan hare buurvrouw, maar.... gereed is zij niet, men werkt, en zelts hard, en weldra zal zij geheel en al voltooid zijn. Vóór ik echter een uitgebreid verslag kan geven, moet ik wachten tot dat alles is zoo het behoort; dit kan ik echter reeds bij voorbaat zeggen, dat zij zoowel uwer, als onzer waardig zal zijn. Heden morgen heb ik de hol landsche onderafdeelingnijverheid bezocht, aangezien die hare vol tooiing het meest nabij is. Men be wondert reeds de tentoonstelling van de fijne likeuren der firma Erven Lucas Bols. Overigens bewijst het boven die dranken opgerichte beeld, (ik geloof, dat het een gekroonde Gambrinus is) dat Holland nog niets verloren heeft van zijne aloude spe cialiteiten. Van de nederlandsche steden is Haarlem waarlijk goed vertegenwoordigd. Ik heb de lijsten der nederlandsche inzenders aan het bureau van den zeer voorkomenden hollandschen afgevaardigde eens doorloopen, en daar vond ik de haarlemsche firma's J. J. Beyne*, J. Bes, Leupen Zoon, Krelage enz. als groote exposanten genoteerd. Daarbij heeft men u eene groote eer bewezenalleen de namen Haar lem, Utrecht, Rotterdam en Deventer prijken met reusachtige gouden letters aan den wand. Vooral valt den bezoekers dezer afdeeling, behalve een wonderschoon smyrnaasch tapijt, de prachtige in zending in het oog van Van Houten, den beroemden cacaofabrikant, die thans te Parijs eene reusachtige re clame maakt, door alle muurvlakten, met ziju naam te laten beschilderen. Hij schijnt te wedijveren met Buf- falo-Bill, den grooten engelechen dierentemmer, die de reclame weet te verheffen tot een zekere maat schappelijke instelling. Ook van de koloniale afdeeling van Nederland valt veel goeds te zeggen; daar vindt men o. a. een javaansch dorp en dergelijke beziens waardigheden, maar liever wil ik wachten tot alles klaar is. vóór ik ze bespreek en in bijzonderheden treed. Gun mij nog esnige dagen tijd en het zal u niet berouwen uw geduld eens op de proef te hebben gesteld. Een der grootste teleurstellingen voor hemdie speciaal de neder landsche afdeeling doorloopen wil is de groote moeilijkheid, om zich naar behooren te oriënteeren. De verschillende gedeelten zijn betrek kelijk vrij ver van elkander gelegen, en wanneer men de wachthebbende personen om inlichtingen vraagt, be weren zij geene aanwijzingen te kun nen geven. Men loopt in den blinde rond, en dat is zeer vermoeiend. Ik heb mijn beklag bij een der voor naamste commissarissan der tentoon stelling ingedienden de gevolgen zullen niet uitblijven: de oppassers zuilen in staat gesteld worden, alle gevraagde inlichtingen te geven. Toen ik de hollandsche afdeeling bezichtigd had, heb ik mij met veel moeite (te voet helaas) opgewerkt tot de tweede verdieping van den Eiffel-toren. Het fraaie gezicht, dat men van den Eiffeltoren g niet, vergoedt de moe;tedie men zich voor het bestijgen van het gevaarte getroosten moet. Van den Eiffel gesproken wee! ge wie men hier de E ffel-zangeres noemt? Het is mejuffr. Sibyl Ander son, die optreedt in de opéra coinique, in oEsclarmonde» van onzen Mas senet. Zij trekt alle avonden zooveel publiek, dat de andere theaters bijna leeg blijven. Men beeft die geringe opkomst van het publiek toegeschre ven aau de tentoonstelling, die des avonds geopend blijft en men heeft voorgesteld haar eenige avonden van de week te sluiten. Nog gekker; Versailles en Rouaan willen de tentoonstelling geheel en al gesloten en den Eiffe'toren ge sloopt hebben omdat alles naar Parijs trekt. We houden hier veel van een grapje en als zoodanig gelieve men dit ook maar te beschouwen. S. S. Mebzdach. De shah van Per zié is te Moskou aangekomen met een groot gevolg, o. a. drie ministers en acht generaals. Prins Dolgoroukoff sprak hem uit naam van den czaar in het russisch toe. De shah begaf zich daarna naar het Kremlin. De stad was te zijner eere met vlaggen ge tooid 's avonds werden hem een feestmaal en een gala-voorstelling in de opera aangeboden. Een engelsch blad zegt dat koningin Victoria en de regeering de kosten van de ontvangst van den shah in Engeland zullen deelen. In 1873 kostte dat bezoek aan de ko ningin ruim 11,000, aan het land ruim 12,000 pd. st., maar Z. M. blijft ditmaal langer en brengt een gevolg mede van 60 h 70 personen. Een duitsch bladmeldt dat de beruchte straairoover en in breker Klotz'bach de politie van Stadilengsfeld en omstreken weder handen vol werk» geeft. Men is hem ternauwernood, na lang vergeefs zoeken, op het spoor gekomen of men begint weder van voren af aan jacht op hem te maken. Voor korten tijd was het feern gelukt, uit zijn cel te ontvlucht n; hij verscheen des nachts met twee zijner mede gevangenen voor den verrasten ci pier in StadtlengsfeM overweldigde de beambten, en koos met zijne mskkers het hazenpad. Hij maakt de omstreken weder geducht onvei lig en leidt zulk een avontuurlijk leven, dat men het in dezen tijd vau spoorwegen en van telegraaf, voor onmogelijk zou houden. Reeds doen, evenai.i ten tijde van Schinderhan- nes en andere beruchte personen, alle mogelijk- en onmogelijke ver halen van hem en zijn bende de ronde. Hoewel men hem overal vreest, en men voor den onverschrok ken mbreker zéér op zijn hoede ie, vertelt m n 'och ook met zekere ingenomenheid trekken van goed hartigheid van hem. Voor eenigen tijd zag hij eene oude vrouw, die beladen was met een, hare krachten te bovengaande, zwaren zak meel. Met de woorden«wacht moeder tje, ik zal je eens een handje hel pen,» trad hij op de verschrikte vrouw toe, nam den zak op zijn breeden rug, en droeg dien tot op eenigen afstand van Stadtlengsfeld. Toen zette hij den zak neer, en zei lachend: «Verder zal ik maar niet meegaan, want verderop zou men het mij licht te heet maken, b Met die woorden verdween hij in het bosch. Men vermoedt, dat hij de een of andere schurkenstreek beraamt, om zich zoodoende het noodige geld te verschaffen om naar het buitenland te gaan. Op het stoomschip Beria zijn op hare joügste reis van Australië naar Londen 5000 p. et. in goud op geheimzinnige wijze dweuen, terwijl er niet veel kans schijnt, dat men het gestr lene terug zal vinden. Vijf pakken van het kostbare metaal waren bij verek uit Sydney in een kast gesloten en deze was eerst bij de aankomst van het schip iu Engeland weder geopend. Men beseft den schrik van den kapitein, toen hij bemerkte dat een pak met 5000 sovereigns spoorloos verdwenen was. De dieven hadden vermoedelijk met behulp van een wasafdruk den sleutel weten na te tnaken en zoo de kast geopend. Rechter. Hoe heb je dat toch aangelegdom geheel alleen die brandkast te verplaatsen? Beschuldigde. Och meneer, al zei ik je dat, gij lapt 't 'm toch niet I Vader. (Een huwelijks-candidaat zijne drie huwbare dochters preeen- teerei.de). Ziet u, dat ie Johanna, mijn oudste dochterdie krijgt 10.000 gulden meê ten huwelijk Marie, de jongste, krijgt evenveel, maar Josephine, de middelste, die wat scheef isgeef ik daarom 20.000 gulden. Zeg, meDeer; hebt u er soms eenewaaraan nog wat méér mankeert? Vrouw. Zeg, geloof jij aan ziels verhuizing? Man. Natuurlijk! Vrouw. En waarom? Man. Wel bij jou heb ik nog nooit iets van een ziel waargeno- mei., die is zeker dus nog bezig te verhuizen. Goede raad is altijd duur? Goede raad alléén Ook de slechte soms is duur Peperduur, naar 'k meen 1 Heer. Ai, lomperd, daar heb je me een gezonden kits getiokken! Kwakzalver. Noul wees blij dat die er uit is, voor dat hij óok slecht wordt. Bet, heb je de goudvisschen friecb wate- gegeven? N.et noud g, mevrouw; ze hebben 't oude nog lang niet op! Heer, ^een tramwagen binnen tredende). I» de arke noacbs vol? Passagie'. Behalve de ezel. Kom maar binnen 1 Jetje. Och, pa, als u nu maar gauw weer de koorts krijgt? Pa. Zoo, waarom dan? Jetje. Wei, dan krijg ik weer een pillendoosje. Heer des huizes. Waarom maak je de keukendeur zoo mooi groen? Meid. Mevrouw is naar de Ot- steedster voor 'n nieuwe meid, en als ze er een krijgt, dan is 't dit jaar de vijf-en twintigste I in den Hout op Zondag 26 Mei 1889, des namiddags van 24 uur, van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch uit de Symphonische Dich- tung „Mazeppa", IAszt. (Geïnstrumen teerd door den heer Kriens.) 2. Ouverture Solennelle, Van der Biest. 3. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opera /Ham let", Thomas. 4. Ouverture Feënsee,.^ttfor. 5. Liebeszauber, Polka Mazurka, Strauss. 6. Potpourri uit de operette //le grand Mogol", Audran. 7. Amorspfeile Polka, Must. Buiten-Sooieteit „1011 MOET BLYCKEN". CONCERT op Zondag 26 Mei 1889, des avonds halt 8 uur, door het Ge meentelijk Muziekkorps onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. LebenslustMarsch, Neibig2.0uver- ture Fantastique, Govaert. 3. Zwei unga- rische Tanze, Brahms. (Geïnstrumenteerd door den heer Kriens.) 4. Grosse Fanta sie aus der Oper „die Zigeunerin", Balfe. 5. Ouvert. „Zampa", Rerold. 6. a. Njord- lied, Neeb. b. Virtus Concordia Fides" (Lied) voor koperen blaas-instrumenten, Van Styrum. 7. Soirée d'eté, Valse, Wald- teufel. 8. Offenbachiana, Potpourri, Con- radi. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 25 Mei. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dokkummer Jammen f 1.25 a 2.25, do* Franeker Jammen f 1.25 a 2.dito Engehch® f I-1.50, dito Mun ersche fl.a 1.50, Zeeuwsche Spuische Jamman f 2.4.Gel dersche blauwe f 0.0.Pruisische Ham burgers f 8.h 8.50, Saksische Jammen f 0. a 0.—, dito Roode f 1.50 a 2.50, Zeeuvrschfr Flakkeeache f 1.50 a 8.50, alles per Heet.; nieuwe Malta 10 a 12 ct. per Kg. Suiker: Biet- vast maar stil, Geraffineerd on veranderd. Petroleum. Loco f8.40 E., Sept. Dec. f 8.65 K., consumtie f9,50. Nobel dito loco E., Juni Ang. f 7.10 E., Sept./Dec. f 7.50 E., conaum-- tie f 8. Tarwe op levering lager, Nov. f191. Noteering van de Commissie van den Graan handel. Rogge op levering stil, loopende maand voor 1 uui f 107, 108, Oct. f113, 112. Notaering van Menne Thole. Koolzaad op. 80() Kg. Olie stiL Lijnzaad lusteloos. Raapolie onveranderd, vliegend por 100 f 32%. 82, Bombay f31, lo. Sept.,Dec. f27&lo. Mei 1 28 Lijuohe onveranderd, rüegenl per 100 Kg. f23, 22^ lo. Juni'Ang. f22* lo. Sept./Dec. (22% lo. Jan./.Mei t22\. Raapkoekeu 1 70 a 87 per 1040 stuks. Lijnkoeken f8a 11,60 per 104 stuks. Hoorn, 23 Mei. Kaas: Ter waag gewogen 267 stapels, wegende 69,621 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 32 50 Hooi id. f 0,Commissie di. 24,middelbare f 23, Leiden, 24 Mei. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt45 Stieren a 48 a 245, 94 vette Ossen en Koeieu f 122 a 270 of f 0,54 a 0,70 per Kg., 72 Vare id. f 100 1 226, 12 Graskalveren f28. a 51, 98 vette id. f 32 a 71 of f 0,65 a 0,80 per Kg., 184nuclitere id. f 5,a 17,720 »ette Schapen f 19 a 35, of t 0,50 a 0,55 per Kg., 182 weide do. 16, a 32,—,11716 Lammeren f9,- a 18,50, 36 magere Varkeus f 17 a 34, 336 Biggen f4, 251 12,4 Paarden f 85 a 70, 170 Kalf- en Melkkoeien f 105 a 278. TE HAARLEM. Op Zondag 26 Mei 1889. Grout e Kerk. Vroegpr. 7 ure, Knottenbelt. Voorm. 10 ure, Snethluge. Mam. 2 ure, Smeding. l9e Zondag. '8 Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Santpoort. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, P. Peaux, pred. te Wyk aan Zee». Jiulenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Ililbrander, godsd.-onderw. IVaalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Üobry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 'a Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avouds 5 ure, Schotel. hithersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrante Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Broedergemeente. Vojrm. 10 ure, Weiss. Noor der kerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleeremie). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, Laughout. Wegens den Hemelvaartsdag a. s. Woensdag geen catechisatie bij ds Moeton. Nederd. Herv. Kerk, BgcïUïclbroek. Voorm. 10 uie. geen dienst. Nam. 2% ure, G. van Herwaarden. Doopshediening. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopshediening. Evang. Lutherscle Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Goulug. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, H. Smeding, pred. te Haarlem. Nam. 27a ure, J. D. van Arkel. Becmstede. Voorm. 10 ure, G. vau Herwaarden, pred. te Bennebroek. ilillegom. Voorm. 9^ ure, M. Bnchli Feat. fitoutrijk en fuiancu. Voorm. ure, J. W. Knottenbelt, pred. te Haarlem. Santpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndan». Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9% ure, H. Waardenburg. Avondmaal. Nam. 2 ure, H. Waardenburg. Dankzegging. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2% ur O. Schrieke. Nauw was Jojo vertrokken of vrouw Tinard begon voor het huishouden te zorgen. Van de drie vertrekken in hunne woning was het eerste het grootste, de deur kwam uit op de trap, het diende tegelijk tot keuken, huis- en ontvang kamer. In het midden 6tond een tafel met een schril gekleurd wollen kleed en tegen den muur een smalle rechtbaok met potten, pannen en borden, daarover bevond zich de schoor steen, versierd met twee koperen kandelaars, een wekker op albasten voetstuk en twee bouquetten kunstbloemen om sloten door glazen stolp -n. In de stookplaats zag men een klein fornuis, waarvan de korte pijp zich in het duister verloor. Het eenvoudige huisraad bestond voorts uit eenige rieten stoelen en een leunstoel, die reeds grootmoeder had gediend, de moeder van Jojo, die vóór twee jaren gestorven was. Eenige prenten in lijeten gevat hingen aan de wan den. Daaronder bevond zich eeDe afbeelding van eene op zichtig gekleede dame, die smachtend staarde naar een bouquet viooltjes dien zij in de hand hield.Vreemd stak daarbij af een getuigschrift van «meester op de sabel en den korten stok», dat de stoker zich had verworven, toen hij nog bij de marine diende. Vrouw Tinard stofte en boende deze meubelen met rappe hand, dat was spoedig afgeloo- pen, dan ging zij in de kamer harer dochter en wekte deze de laatste I met warme moederlijke kussen.... Zoo ging het iederen morgenzij ontbeten samen met wat warme melk en sprakeu over allerlei zaken. Ofschoon het venster het licht doorliet van de sombere binnenplaats, was het kleine vertrek toch gezellig door zijn onberispelijke zindelijkheii, en de ordelijke rangschikking der voorwerpen daarbinnen gaf het een rustig en vriendelijk aauz en... Zoodra de kopjes ledig waren maakte moeder Tinard een einde aan het gesprek, zij doofde het vuur, schoof de stoelen tegen den wand, maakte de linten van hare muts onder de kin vast, wierp een wollen omslagdoek over de schouders van Madeleine, omdat het zoo «frisch» was en dan op weg!na nog ee->s een blik in 't rond te hebben geworpen, die hun verzekerde dat alles in 't huis houden in orde was. Op den hoek van de rue de Nesles en de rue Dauphine, namen beiden afscheid; moeder sloeg den weg iu naar de boulevard Saint-Germain, Mad nam de richting naar de Pont Neuf... Zoo ging het gezin uiteen, voor den ge- heelen dag. De avond vereenigde het drietal weder aan de tafel en men kan zich geen geregelder levenswijze voorstellen. Jojo dischte allerlei onderhoudende verhalen op en met half gesloten oogen bouwde moeder Tinard «kasteelen» voor de toekomst; Mad glimlachte tegen beiden, zij was ge lukkig en lief en erkentelijk als altijd Eens zou die glimlach een leugen worden. Het was op een Zaterdag in Mei, dat de vouwster de drukkerij vroeger dau naar gewoonte verlaten had. Zij verhaastte haren tred en liep de rue Dauphiue door, zich verheugende bii het zien van den biauweu hemel en in het kalme weder. Morgen was het Zondag en dan zouden zij met hun drieën naar buiten gaan! Eeu maaltijd op 't grasl Welk een zaligheid zich te goed te doen onder den vrijen hemel en iu hel heerlijke groen; Le'. was eene ver- ra-aing waarover inueder Tinard de gcüeele week had ge- pe nedWat zouden Mad en Jojo gelukkig zijul... In- tusscheu rekende zij uit, hoeveel zij noodig had om het plan goed uit te voeren. Maar zii was gerust, want zij had juiat van den meesterknecht der drukkerij twee en dertig franc, iu kliukende munt ontvangen «Laat ons eens zien; een kip, dat kost heel veel... drie francs... laten we zeggen vier Er moet een stukje ham bij, een brood, twee flesschen goeden wijn gelaktDan hebben we het spooren een koek en dat is genoeg! mom pelde zij glimlachend. «Ik zal ruim genoeg hebben!" {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6