NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang. Dinsdag 28 Mei 1889. No. 1810. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. B 1 N N E N L A N D. Hrt uoode kruis HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Buhlicite Ftrongère G. L. BAVBF §r Co, JOHH F. JONHSSnee., Fartjs 31 lis Fauhourg Montmartre Haarlem, 27 Mei 1889. VERGADERING van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 29 Mei 1889, des namiddags te twee ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: Goedgekeurde besluitenProces-ver baal keurmeester slachtvee enz., afkeu ring vleesch; Voorstel B. en W. beheer stadsklokkenIdem idem tol Kleverlaan, met rapport comm. v. fabric, en comm. v. fin.; Idem idem aankoop perceel W. Kooij, hoek Barrevoetesteeg; Liem idem verkoop grond noordzijde Barrevoetesteeg; Idem idem verhuring grond Zuiderbui- tenspaarne; Idem idem afdamming Kruis brug; Idem idem adres mej. van Wee- men, mestvaalt Raamvest; Idem idem pomp Nieuwe GroenmarktIdem idem crediet schryfloonen directeur H. B. S. met vijfjarigen cursus; Voordracht idem benoeming onderwijzers le tussehenschool en kostel. school letter D.; Rapport op zichter gasverlichting over April; Ver slag eindexamen burgeravondschool. Met ingang van 1 Juni a. s. wordt de heer M. L. Pleyte, commies 3e klasse bij de posterijen, geplaa'st ten postkan tore alhier. De Haarlemsche Tramway-Mij. ver voerde Zondag bijna 4000 personen. De RoeiweistrijtUp liet Sparee. Een warm zonnetje en een lichte koele wind begunstigden Zondag het water feest dat ons weder werd ver schaft door den Nederlandschen studenten- roeibond, die het daarvoor prachtig ge legen Noorder-Buitenspaarne ook dit jaar voor den universiteits-wedstrijd had uitgekozen. Reeds vroeg waren voor deze gelegenheid van een aantal woningen in de stad de vlaggen uitgestoken en lang voor den aanvang van den weds rijd stroomden honderden stadgenooten en vreemdelingen naar het terrein. Daar aanschouwde men een schilderachtig ta fereel, gevormd door schepen die van onder tot boven met vlaggen waren ge tooid, op de watervlakte bewogen zich allerlei bootjes, bemand met handige en. onhandige roeiers en bezet door dames en heeren, de eersten in hunne fraaie zomertoiletten, in den woord het was een prachtig schouwspel. Verder stoffeerden eano's, paddlers en andere vaartuigjes de watervlakte, zelfs was er een inwo ner van Liberia, die in nationaal kos tuum in een uitgeholden boomstam rond- paddelde. Nu en dan schoot een ranke giek voorbij, wier bemanning zich alvast voorbereidde op de taak, die haar aan stonds wachtte. Een drietal muziekkorp sen, waaronder de militaire kapel van het 3e regiment huzaren, speelde vroo- lijke stukken, terwijl de heeren studiosi aan boord van de aan wal liggende boo ten, de noodige geestigheden ten beste gaven om de goedlachschheid der toe schouwers op den dijk te beproeven, van welke pogingen zg de beste resultaten hadden. Daar klonken eensklaps twee geweer schoten, het sein voor de deelnemers aan den wedstrijd der „Oude Vier,,, om „aan te leggen". Weder klonk een schot en de vier gieken van „Njord", „Laga", „Ne reus" en //Triton" vlogen over de water vlakte. Met zekere spanning werd de terug keer verbeid en toen eindelijk de roeiers weder zichtbaar werden, hoorde men reeds in de verte het naderend aanmoe digingsgeroep van,/Haal op voor Njorrrd", „Haal op voor Laga". „Boem!" daar valt een schot uit den kattekop. „Njord van Leiden is het eerst binnen en heeft de baan afgelegd in 13 min. 49 sec. „Boem!" een tweede schot verkondigt dat er nog een giek binnen is; „Laga" heeft de baan in 14 min. 4 sec. afgelegd. Eenige muzenzonen geven op uitbundige wijze aan hun blijdschap lucht. Een tweetal prachtige lauwerkransen vallen den overwinnaars te beurt. Weder klinken twee geweerschoten. De „Tweeriem8 juniores" roeien af. „Njord" behaalde de overwinning in 15 min. 54 sec., „Triton" van Utrecht, de tegenpartij, moest het opgeven en bleef halverwege achter. Een zeer schoone race maakten do „Tweeriems seniores". „Laga" behaalde den eersten prijs, "Triton" dentweedeD, in 14 min. 56 sec. en 15 min. 2 sec. De „Vierriems juniores" bestonden uit de ploegen van „Njord"en „Nereus" van Amsterdam. De overwinning werd behaald door „Njord", die de baan af legde in 13 min. 32 sec., „Nereus" deed er 5 sec. langer over. Ten slotte had nog een sculling match plaats tusschen „Njord" en „Laga". Af stand: de halve baan. "Njord" behaalde ook hier weder den prijs in 6 min. 5 sec. en was „Laga" 10 sec. voor. Hiermede wa3 deze inderdaad zeer schoone wedstrijd afgeloopen. Sportterrein „de Phoenix". Zondagavond wa-* 't op het sportter rein „de Phoenix" recht gezellig; de hongaarsche kapel gaf op verzoek der leden, wederom eene uitvoering, die in de pauze afgewisseld werd door vuur werk. De inderdaad schoone muziek van dit corps wekte ieders bewondering; vooral de viool-solo van mejuffrouw Urban had veel succes. Ook de Xylophonist, de heer Urban, verwief met zijn solo een daverend applaus; de groote vlugheid, waarmede hij dit moeilijk instrument be speelt, is verwonderlijk. Het vuurwerk slaagde uitmuntend, de vuurpijlen, die altijd veel aantrekkelijk heid hebben, gingen allen met een fik- 8chen knal hoog de lucht in; ook de luchtballon deed zijn plicht, en 't maakte een werkelijk fraai effect, toen hij wei- licht op 100 meter boven den grond in brand vloog. De heeren studenten, deelnemers aan den roeiwedstrijd van Zondagmiddag, hadden de invitatie van de directie, om een en ander met hunne aanwezigheid te vereeren, aangenomen, en amuseerden zich k'aarblijkelijk zeer goed. Kortom, 't was op het feestterrein recht gezellig! Het kwartet-concours, uitgeschreven door de directie van „de Phoenix", dat uitgesteld wa9 tot 2 Juni e. k., gaat naar wij vernemen niet door. Naar wij vernemen zou het ingezon den stukje in ons nummer van Maandag 27 Mei, onderteekeud Een Vlissin- g e r, aanleiding kunnen geven tot mis verstand. Wij verklaren daarom dat het niet afkomstig is van den heer Wilhelm Goebel, directeur der gasfabriek alhier, die toevallig kort geleden uiL Vlissingen is gekomen, waar hij acht jaar heeft ge woond, en die zich alhier heeft gevestigd. VIS S C H R IJ. Nieuw ediep, 25 Mei. Door 92 korders werden heden 12 tot 119 groote-, 25 tot 110 kleine tongen, 2 tarbotten, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar en door 10 beu- gers 20 tot 60 roggen aangevoerdgr. todg gold 36 h 45 cent, kleine ïd. 15 a 20 cent, tarbot f 7 k 8, rog a 30 cent per stuk, kl. schol f 1.50 per mandje schar f' 1.10 a f 1.25 per mand. Naar men verneemt, is H. M. de Koningin voornemens zich a.s. Woens dag van het Loo met een extra-trein naar Neuwied te begeven, ten einde eenige dagen ten bezoeke van de vorstelijke familie aldaar te verblijven. De Verzekering si ode weet reeds nu mede te deelen, dat blijkens de a. s. tienjarige volkstelling het sterfte cijfer veel gunstiger zal zijn dan in het vorige tienjarig tijdvak. Het blad ver moedt, dat de hoofdoorzaak te vinden is in de verbetering van den algemeenen hygiënischen toestand hier te lande. Een waarschuwing voor werkgevers -vooral indirecte werkgevers, aandeelhouders en commissarissen in maat schappijen om geen vreemdelingen voor hunne werklieden te blijven, een «aarschuwing voor alle werkgevers, om nooit den werkman van zich te vervreem den, is hetgeen de werkman Schroder, een der afgevaardigden van de strikende mijnwerkers in Duitschland, die met den keizer heeft gesproken, aan den corr. van het N. v d. D. zeide: Och spraken de directeuren wat meer met onsNa het onderhoud met den keizer bijv. gingen wij naar het gebouw van den Rijksdag en spraken met de afgevaardigden Richter, Rickert, Schmidt, Elberfeld. Ik bezwoer deze heeren om ons toch in aanraking te brengen met dr. Hammacher, en dit gelukte. Yoor de eerste maal stonden wij als gedeputeer den der arbeiders tegenover een macht der arbeidgeverswij formuleerden onze wenschen. En wat bleek nu Dat, hadden wij elkander vroeger kunnen spreken, de geheele geschiedenis der arbeidstaking nooit zoo ver zou zijn gekomen. Door dc heeren afgevaardigden werden de notulen opge maakt van ons gesprek, en ik ging heen met de overtuiging dat binnen eenige dagen de zaak zou zijn bijgelegd, 't Is een ongeluk Herr, dat wij slechts te ma ken hebben met directeurenWaren het geen maatschappijen, maar stond de ar beider tegenover een chef, dat wil zeggen tegenover een bepaalden bezitter van do eene of andere mijn, geloof mij, dan was de verhouding geheel anders. Naar de Amst. Ct. verneemt, zal op advies van de commissie van in genieurs tot onderzoek van de viaducten van den hollandschen spoorweg bij het Centraalstation te Amsterdam, zoodra het nieuwe station geopend is, een begin worden gemaakt met de vernieuwing der viaducten. Wanneer het nieuwe station geopend is, zal toch slechts de helft van het aantal treinen de viaducten passee- ren, nl. die van de Hollandsche Maat schappij, en kan de vernieuwing gemak kelijker geschieden zonder stremming van het verkeer, Naar men verneemt, is er verschil ontstaan tusschen den concessiona ris van de exploitatie van het wrak der Lutine en de reederijen der schelpenzui gers, en is deze bij deurwaardersexploot aangezegd de werkzaamheden op dat wrak te staken. Zondagmorgen om acht uur brak er te Leiden brand uit in den meubelwinkel van den heer Batenburg, gelegen aan de Haarlemmerstraat, tegen over de Hartebrug. Niettegenstaande de spuiten spoedig ter plaatse aanwezig waren, brandde het perceel geheel uit. De schade, door den brand veroorzaakt, is vrij aanzienlgk. De inboedel enz. is verzekerd. Een commensaal van een burgergezin te 's Hage, onderwijzer in vreemde talen, verloofde zich met de dochter des huizes, en samen zouden zij naar Antwerpen gaan om de aanstaande schoondochter aan de familie voor te stellen. De jongelui zijn echter niet terug gekeerd en uit papa's secretaire wordt f1500 vermist. In het kamp bij Oldenbroek is het volgende ernstige ongeluk gebeurd Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur woedde daar een allerhevigst on weder. Het ha gelde niet, maar het regende ijs. De bliksem was niet van de lucht. Elk oo^en- blik kon men bliksemstralen in den grond zien slaan. Verschillende personen na men horizontale stralen waar, die als het ware over de heide slingerden. Terwijl dit onweder op het hevigst was, begaf zich een sergeant met twee wagen3, elk met 4 paarden bespannen, huiswaarts, toen plotseling de vier paar den van den voorsten wagen neerstortten. De voorrijder vloog uit den zadel en kwam voor zijn span op den grond; hij was evenals de 4 paarden door den blik sem gedood. Een ander kanonnier, de kanonnier 2e kl. De V., van het 2e reg. vesting-artillerie?, die bij den wagen stond, werd ter aaTde geslingerd. Hoewel zijne beenen hunnen dienst weigeren, zal dit waarschijnlijk wel van voorbijgaan den aard zijn. De achterrijder is, terwijl de paarden onder hem gedood we den en bij met zijn paard ter aarde viel, als door een wonder geheel ongedeerd ge bleven. De officier van gezondheid, in allerijl geroepen, kon alleen den dood van den milicien H. van het 2e reg. veld-artille- rie constateeren. Het was een zeer op passend militair. Uit Bellingwoldo wordt ge- meld Bij nader onderzoek is gebleken, dat de knaap, waarvan gezegd werd dat hij ten gevolge van het gebruik van spiritus zou gestorven zijn, geen spiritus gebruikt heeft, doch aan eene kortstondige her senziekte is bezweken. Zelfopoffering een er moe der. Toen Donderdag de sneltrein van Vlissingen naar Breda bij een tussehen- station in aantocht was, bevond zich eene op post staande wachteres in hevige ongerustheid, daar zij meende haar kind, eenige meters van haar af, spelende te FEUILLETON. uit hel engelsch, van Anna Katharina Green. 30) XVI De vader en niet de zoon, deed de noodige inkoopeu voor de huishouding, terwijl de zoon en niet de vader de zaken afhandelde, die het daglicht niet konden velen; de eerste ging gewoonlijk uit als het schemerde, de tweede te middernacht Bovendien ging de zoon 's middags dik wijls uit om een aantal glaasjes brandewijn te drinken, omdat hij daar niet buiten kon Het waren zeer sterke, maar niet vlugge kerelszij had den eene reuzengestalte en daarbij eene zekere traagheid in hunne bewegingen, hetgeen ons ten voordeele zou kun nen strekken Het'geiieele vraagstuk bestond in het uitwerken van een plan, om daarnaar te handelen en zich bovengenoemde fei ten ten nutte te maken. Toen ik op zekeren dag de oplos- ng meende gevonden te hebben, besloot ik mijne bespie dingsplaats tijdel ;k te verlaten en ik begaf mij naar het hoofdbureau van politie, om mijn chefs inlichtingen te ver schaffen De kleine voorwerpen, die ik de laatste dagen had ge maakt deed ik zorgvu dig- in een mandje, en toen begon ik zoo hevig te hoesten dat het van uit de kamer naast mij verwenschingen regende en eindelijk kwam Luttra aan mijne deur, met zulk eene uitdrukking van medelijden en belangstelling op het gelaatdat ik ondanks alles rood werd. O, mijnheer, wat hoest gij vandaag! en gij gaat toch uit zie ik, en.... Ivom hier, riep eene stentorstem van uit de andere kamer. Waarom gaat gij met den ouden man praten, iederea keer als hij zoo vervloekt hoest. Een hartverscheurende uitdrukking vertoonde zich op haar gelaat. Vader is in een van zijne booze buien, - zeide zij, gij zoudt goed doen met maar heen te gaan; ik hoop dat gij gelukkig zult zijn, voegde zij er bij en wierp een blik op mijne mand. Dat gij gelukkig-zult zijn? Wat bedoelt gij daarmee? Wat fluistert gij daar? riep opnieuw de rauwe stem. En wij hoorden zware stappen naderen. Ga weg! ging zij voort, ga weg! want gij zijt oud e:i zwak Als gij terugkomt beproef dan eens niet te hoesten. En zij drong mij naar de deur. Ais ik terugkom.... - begon ik maar hield oogen- blikkelijk stilde oudste der Schoenmakers stond bij den ingang van mijne kamer en beschouwde ons met een drei genden blik die mij voor haar deed beven Waarvan spreekt gij, en wat hebt gij daar in uwe mand? zeide hij en kwam op ons af en stapte zoo zwaar, dat de vloer er van dreunde. Het is slechts kinderspeelgoed, dat hij gemaakt heeft en nu wil gaan verkoopen, antwoordde zij bedaard. Niets anders? vroeg hij in het duitsch, terwijl er een gloed lag in zijne woeste oogen. Niets anders, ik verzeker het u, antwoordde zij in dezelfde taal Hij keerde zich grommend om. Als het iets anders was, zou ik wel weten, wat mij te doen stond. Zonder te letten op de rilling, die haar door de leden voer, legde hij zijne zware hand op haar schouder, en bracht haar naar hare kamer terug. Wel wat haastiger dan mijn rol mij voorschreef ging ik de trap af en trad hij mijne hospita binnen. Ga, tot ik terugkom, boven bij de trap zitten. Als gij eene kreet hoort of het gerucht van eene worsteling uit de kamer van het meisje, roep dan om hulp. Ik zal een po litieagent het hevel geven, aan den hoek van het huis de wacht te honden Deze uitmuntende vrouw maakte een toestemmend ge baar, en greep haar werkmandje. Gelukig is er boven een raam, en kan ik dus mijne kousen verstellen, fluisterde zij, want ik heb geen tijd te verliezen. Ondanks deze voorzorgsmaatregel, was ik zeer ongerust

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1