NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang1. Woensdag 29 Mei 1889. No. 1811. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. „Weldadijlisiil naar Vermogen" 151 N N E N L A N D. t' li U I li L E T O N. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fvblicite Etrangère G. L. HAVBE Sf Co., JOHN F. JONES, Snee., Parijs 1 lis Faubourg Montmartre. Haarlem, 28 Mei 1889. Bij bet examen van telegraafambte naren in den postdienst is o. a. geslaagd de telegrafist 2e klasse H. K. Frans, alhier. Bij het Bestuur der Vereenigïng: hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor huisknecht of oppasser. Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Vier voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor loopwerk. Een voo r schrijfwerk. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Twee v0or kookbakke-sknecht. Een voor bloeraistknecht. Een voor polychromeerden Een voor witter. Twee voor metselaar. Acht voor aardwerkers of los werkman. Veertien voor werkster of schoonmaakster. Drie voor bnrgerwa3chvrouw. Zes voor bnrgernaaister. Een voor burgerbaker. Twee voor breister. Een voor strijkster. Een voor hulpkookster. Een voor dagmeisje. Particulieren en werkgevers, die van -deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schrif telijk tot. het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Daar het in den laatsten tijd is voor gekomen dat personen zich om werk aanmeldden uit naam der vereeniging, zonder daartoe het recht te hebben, ver zoekt het bestuur te willen noteeren dat slechts zij dit mogen doen, die een door den secretaris der vereeniging geteekend briefje kunnen vertoonen. Letteren en Kunst. Sigrid Arnoldson trad met buitenge wonen bijval te Praag als Rosine en Mignon op. Zij gaat van Praag naar Parijs, waar zij ook als Mignon zal op treden. Waarschijnlijk zal zij in het vol gend seizoen in de Opera te Weenen gastvoorstellingen geven. Inhoud Hollandsche Lelie No. 47 Vriendelijkheid aan eigen haard. Over alles en nog wat door Willy. Iets over boeken. Roman. Week kalender. Prinses Wilhelmina gaf Zaterdagmiddag op het Aardhuis te Soe- ren, een kinderpartij. De muziek der huzaren te Deventer luisterde het feest op. Verschillende spelen werden uitge voerd, gevolgd door een bal. Zondag a. s. zal bij gunstig weder het groote nationale concours plaats hebben van St. Denis, uitgeschreven door de rotterdamsche postduiven-vereeniging z/Pro Patria". De vereenigingen //de Snelvlieger" te Haarlem, wde Ooievaar" te 's-Hage, //de Phoenix" te Gorinchem, «de Zwaluw" te St. Jansteen, //de Snelle Duif" te Hulst, z/de Vereeniging" te Vlaardingen en z/Pro Patria" te Rotterdam zullen aan den wedstrijd deelnemen. De duiven worden verzonden met den stadsbond van Antwerpen en door de twee geleiders van genoemden bond des morgens te 5 uren in vrijheid gesteld. Cricket-wedstrijden. Op 30 Mei Olympia te 's-Hage tegen Excel sior te Haarlem. 4 Aug. Den Haag tegen Haarlem (Beker Laming). 5 Aug. Olympia tegen Newton Blues. 8 Aug. Olympia tegen Brixton Wande rers. 24 en 25 Aug. Bondswedstrijden te 's-Hage. Terwijl de beambten van den stadsreinigingsdienst te Amsterdam Maandag 12 uur uit de brandkranen der Vechtwaterleiding bezig waren het Rokin te besproeien, brak er eene kraan van perceel 72, hoek Wijdekapelsteeg, tenge volge waarvan men het schouwspel eener prachtig springende fontein kreeg; gedu rende ruim een uur werd een groot deel van het Rokin in een grooten waterplas herschapen, eer het gelukte door het afsluiten van de hoofdkraan in de Kal- verstraat aan deze al te wilde besproeiing een einde te maken. Te Enkhuizen is de oud strijder W. van Aken, versierd met het Metalen Kruis wegens deelneming als lansier aan den tiendaagschen veldtocht, in den ouderdom van 86 jaren overleden. Tot directrice en onder-di rectrice van het Her3tellings- en Vacan- tieoord voor Isr. kinderen te Wijk aan- Zee zijn resp. benoem 1 de dames S. van Zee enS.Teixera de Mattos,te Amsterdam. Men leest in de L. O. van 28 dezer: In het middaguur was op den stations weg alhier eene ongewone drukte merk baar. De trein die te 4.16 van de rich ting Amsterdam alhier aankwam voerde de overwinnaars van den studentenr ei- wedstrijd oP het Noorder-Spaarne met zich, de leden van onze LeidfCl>e ver eeniging //Njord" die zich ook nu weder zoo kranig gehouden hebben. Op het perron van het station alhier werden de leden door hunne medeleden en het collegium met het vaandel har telijk ontvangen. Aan het vaandel van z/Njord" werden drie schoone kransen gehecht, onder de tonen van de muziek van het vierde regiment, dat het Njord- lied en fanfares speelde. De leden van z/Pro Patria", stonden eveneens op het perron geschaard en meerdere vereeni gingen waren met hunne vaandels op gekomen. Op het stationsplein wachtte eene smaakvol gekleede eerewacht, samenge steld uit leden van de Leidsche Studen- ten-Carou8sel-vereeniging, en toen de muziek zich had in beweging gesteld sloot zich daarachter de eerewacht aan, tusscben zich in medevoerende de over winnaars van gisteren. ,/Pro Patria", //Njord" en andere ver eenigingen sloten zich daarbij aan en in optocht ging het nu door de stad, het Rapenburg en de Breestraat langs naar de sociëteit //Minerva" waar de prijs-' winners met vreugde werden begroet en naar verdiensten geëerd. In een buitengewoon poli- tieblad verzoekt de commissaris van po litie der 2de afdeeling te 's Hage aan houding en opzending van een heer zich noemende Holm, Deen, ongeveer 45 ja ren, flink gebouwdj tamelijk lang, bruine tint, grijzende donkere knevel, draagt een bril en i3 gekleed met zwart geslo ten jashij spreekt slecht fransch en duitsch. Hij wordt verdacht zich in een hotel aldaar te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 1100 francs aan bank papier en 400 francs aan goud. Hij is hedenmorgen per hollandsche spoor van daar vertrokken. Door bestuurderen van den algemeenen Nederlandschen Typografen bond, afdeeling Rotterdam, is tot den gemeenteraad aldaar een adres aericht, van ongeveer gelijken aard en strekking als waarmede de haagsche afdeeling van den soe.-democratischen Typografenbond zich tot den gemeenteraad van 's-Hage heeft gewend. Adr. verzoeken nl., eene som uit de gemeentekas beschikbaar te doen stellen, ten einde bekwame werk lieden, zoowel in het belang der indus trie als der werklieden, in de gelegen heid te stellen, de parijsche wereldten toonstelling te bezoeken. Te Zuid broek is Zondagmid dag een löjarig jongeling bij het baden verdronken. Zondagavond ontstond er brand in de stoomhoutzagerij van de firma Yarsseveld Co. te Leerdam. Door het flink optreden van de brand weer werd de brand beperkt tot het hoofdgebouw, dat geheel uitbrandde. Men s c h r ij f t aan de N. R. Ct uit het eiland Tolen: Er is hier een effecten-kantoor //ge sprongen", dat bij voorkeur gezocht werd door kleine kapitalisten. Neringdoenden, landbouwers, renteniertjes brachten er hunne zuurverdiende penningen, aange lokt door eene hooge rente en door de //joviale" behandeling van den chef der firma. Het kantoor bestaat nog maar nauwe lijks enkele jaren. Er wordt geraamd, dat er voor eene waarde van 2 k 3 ton onder beheerd werd. Voor eenen effec tenhandelaar op ons eiland en in ver band met den aard der cliëntèle, be- teekent dit nog al wat. Er zijn men- schen, die van welgestelde, thans be hoeftige lieden zijn geworden. Hun ge heele kapitaaltje is in den gefaffleerden boedel. Hoe ongeloofelijk het klinke, die menschen brachten er hun geld zonder waarborg, zelfs zijn er zonder eenig be wijs. De teleurstelling en verbittering zijn groot in bet gansche eiland. Het juiste cijfer van het passief is nog niet bekend en zal vooreerst nog niet bekend worden, daar er eene schro melijke slordigheid in het beheer moet gevonden zyn. In de nabijheid der Zuid- watering te Vlissingen, is Zondagmorgen in de Schelde, bij het nemen van een zeebad een jongmensch van 21 jaarver- dronken. Hij was vergezeld van zijn broeder, die mede een bad nam en een goed zwemmer is, doch die den verdron kene plotseling miste en hem niet meer levend terug heeft gezien. Des namiddags is het lijk opgevischt, nagenoeg op dezelfde plaats waar het ongeluk voorviel. Dit is eene zeer ge vaarlijke plaats, waar reeds meermalen ongelukken zijn voorgekomen. Onder de eigenaardige ge- bruiken, die in Limburg vroeger beston den, behoort het luiden der klok, zoodra een landman bemerkt dat zijne rogge in bloei staat. Dit gebruik is nog in zwang te Wanssem en omstreken, waar in de vorige week voor het eerst van dit jaar, wegens die gebeurtenis, de klok werd geluid en waar dit tot St. Jan (24 Juni) telkens wordt herhaald, wanneer een land man zijn korenakker in bloei ziet. Aan dit gebruik is eene godsdienstige hande ling verbonden. Zoodra nl. de landman het klokkengelui hoor houdt hij op met zijn arbeid om een gebed te doen. Een heer uit Groningen reed met zijn bediende te paard naar Haren. Vermoedelijk is laatstgenoemde in aanraking gekomen met een boom tak; hij viel althans in de nabijheid van het buiten ,/de Kamp" van zijn paard en bleef op de plaats dood. Uit verschillende plaatsen des lands komen berichten omtrent schade of ongelukken door de laatste onweders veroorzaakt. Te Grouw (Ft.) is de bliksem geslagen in de boerenplaats van den landbouwer V. a. Berg; te Friens in de boerderij van Meintema. Beide woningen zijn in de asch gelegd. Het was er noodweder. Te Gestel (N.-B.) is een vijftienja rige jongen door den bliksem gedood. Nabij de Grebbe onder Wageningen sloeg de bliksem in het achterhuis van de woning van gebrs. Bos, steenfabri kanten. Weldra stond de woning in volle vlam; dank zij der hulp van een aantal steenovengasten, bleef het voorste ge deelte behouden. Een drietal fraaie paar den, die in het achterhuis stonden, werden door den bliksem gedood. Eene groote hoeveelbeid hooi, haver, enz. werd door het vuur vernield. Het armenhuis te Schoonebeek (Drente) werd getroffen en gedeeltelijk in de asch gelegd. Een boerenknecht is in de weide gedood. Boven 's-Hertogenbosch ontlastte zich eveneens een buitengewoon hevig onwe- der, vergezeld van hagelslag. De bliksem veroorzaakte brand in een der gebouwen van het groot zieKengasthuis. Gelukkig bevonden zich in dat gebouw geen zieken Met de hulp der brandweer was men het vuur betrekkelijk spoedig meester. Door hagelslag is aan de veldvruchten onder Rosmalen en Berlicum belangrijk nadeel toegebracht. Boven de gemeente Loosdrecht ont lastte zich zulk eene hevige hagelbui, dat bijna alle tuinvruchten en een groot gedeelte der in de Loosdrechtsche Eng zoo mooi te veld staande rogge en aard appelen werden vernield. Ook de vrucht- boomen en boekweit bekwamen veel schade. Hagelsteen enter grootte van knikkers, behoorden niet tot de zeld zaamheden. Bij het hevige onweder, dat Zaterdag boven Winterswijk woedde, sloeg de bliksem in een nieuw gebouwd boeren huis, tegenover de school in Misba. Het pand brandde geheel uit, doch de inboe del werd grootendeels geborgen. Uit Tietjerk wordt van 25 Mei ge meld Hedenavond, omstreeks 5 uren, ontlastte zich over dit dorp een hevig onweder, vergezeld van zware regenbuien en sterken hagelslag. De bliksem sloeg in de woning van het hoofd der school alhier, gelukkig zonder brand of noe menswaardige schade te veroorzaken. Van den landbouwer G. Van der Wielen werden twee schapen in de weide ge dood. Te Suawoude trof het hemelvuur het uit het engelschvan Anna Katharina Green. 3D XVII De gevangenneming. Den volgenden morgen ontving ik van Gryee liet be loofde briel'je dat mij onder gebaren en knipoogjes van mijne hospita werd ter band gesteld; deze vrouw toonde inderdaad hare onbegrensde liefde voor intrigues en geheim zinnigheden Bij deu eersten oogopslag scheen mij dit briefje hebreeu'wsch tóe en ik legde het ter zijde en wachtte of het toeval en anders de list het in de handen van mevrouw Blake zou spelen. Een uur verliep en de deuren van hunne kamers bleven gesloten. Er g-ebeurde niets, ik boorde slechts dat vader en zoon eenige onverstaanbare woorden met elkaar wisselden, en bet jonge meisje kortaf bevelen gaven, dat alles door vloeken afgewisseld. Daar ik mijn geduld begon te verlie zen nam ik moedig een besluit, en daar de berg- weigerdp bij Mohammed te komen zou Mohammed naar den berg gaan Met den brief in de hand, begaf ik mij bedaard naar de deur. waarop het roode kruisje was geteekend, en klopte zachtjes aan. Een gegrom van verwondering, gevolgd door het geluid van voetstappen, alsof de twee mannen haastig opstonden, waarschuwde mij op mijne hoede te zijn, want ik zou mij tegenover wantrouwende en misschien woedende menschen bevinden. Met kloppend hart wachtte ik den afloop van dit avon tuur af, maar toen ik een lichten voetstap hoorde naderen, zette ik een zeer onschuldig en onverschillig gelaat, en be reidde mij op alles voor. De deur werd geopend, en nu zag ik een bleek ontsteld gelaat. O, mejuffrouw, zeide ik en hoestte op hevige wijze, vergeef mij dat ik u durf lastig vallen, maar ik ben een arme oude man, en mijne oogen zijn zoo vermoeid van het onophoudelijk werken dat ik den brief niet kan lezen, dien ik van een mijner vrienden ontvangen heb. Zoudt gij nu zoo goed willen zijn, liem mij voor te lezen? Opnieuw werd er achter haar gerucht gemaakt, zoodat zij verplicht was de deur geheel open te zetten Zeker, met veel genoegen zal ik hem u voorlezen, antwoordde zij en nam den brief aan. Haar broeder kwam echter tussclienbeiden. Geef dat vod bier, en wat gauw ook! Gij zijt waarlijk veel te achterdochtig, zeide zij, en beschouwde hem met dien kalmen vastberaden blik waarvan Blake reeds had gesproken. Geef mij dat briefje terug, Karl er staat niets in wat ons aangaat. Zwijg! antwoordde bij, en beproefde tevergeefs de weinige regels te lezen. Wat drommels, het is fransch. Kijk eens vader. - Natuurlijk is het fransch, antwoordde het dappere meisje Gij zoudt mijn vader toch niet in het engelsch, maar in het duitsch schrijven, nietwaar? Deze arme schil der is een Franschman, evenals zijne vrienden die hem natuurlijk in die taal schrijven Dat is waar; lees dit briefje nu hardop voor, beval de vader. Ik wil niet, dat hier ding-en gebeuren, die ik niet kan begrijpen. Lees liet eerst in bet fransch, juffrouw, zeide ik baar. Men heeft dien brief aan mij geschreven, en ik wensch vurig te weten wat mijn vriend schrijft Na mij vriendelijk toeg'eknikt te hebben begon zij: Calmez-vous, mon amie; il vous aime et vous clierche. Dans quatre keures, vous serez heureuse. Allons, du courage, et surtout soyez maitresse de vous-même. Dank u zeer. - zeide ik op onverschilligen toon, terwijl ik bemerkte, dat zij beefde, toen zij het schrift herkende en begreep, dat alles haar gold. Mijn vriend deelt mij mede, dat hij mij zal komen opzoeken en de liuur van mijne kamer zal betalen En ik zag de twee dieven zoo onschuldig in het gelaat, dat ik er op het tooneel een donderend applaus mee zou verdiend hebben. Is dat de beteekenis van het briefje? vroeg' de vader. Ik zal het woordelijk vertalen antwoordde zij, cn nam eene zoo" onverschillige houding aan, dat niemand

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1