UITSLAG Leden der Provmciale Staten. maar ook van daar was hij weer ver-' trokken. Bij zijne aanhouding had de dader nog een belangrijk deel van het ge3tolene in zijn bezit. Op de buitengewone a 1 g e- meene vergadering van den „Nederland- schen Schaatsenrijdersbond», te Amster dam gehouden, waren afgevaardigden aanwezig van de navolgende ijsclubs: „Amsterdamsche Skatingclub», „Amsrer- damsche IJsclub», „IJsvereeniging Gro- ningeu», „IJsclub Thialf», te Heerenveeu, „IJsclub", te 's-Hertogenbosch, en de „IJsvereeniging", te Leeuwarden. De voorgestelde wetsveranderingen wer den, na eenige wijzigingen van weinig belang, door de vergadering goedgekeurd. De bond zal dus bij later door de leden te houden nationale en internationale hardrijderijen geen risico meer dragen. Daarentegen moet Va van de netto-winst^ welke behaald wordt met een hardrijderij in de kas van den bond gestort worden. Het amsterdamsche volks- blad De Echo bevat het volgeude, bijna ongelooflijke verhaal omtrent eene aan randing te Amsterdam. Jeannette van den Bogaards is een jonge vrouw ze is 26 jaar oud knap van uiterlijk en sedert vijf jaar gehuwd met den smidsknecht Yan den Bogaards, die bij den heer Rutte, Kerk straat bij den Amstel, werkzaam is. liet echtpaar heeft drie kinderen, en leefde volgens aller verklaring, zeer gelukkig te zamen. In haar jeugd had de vrouw aan toevallen geledtn en daarom werd zij steeds met zorg bewaakt en ging hoogst zelden alleen de deur uit. Een maand of vier geleden werd zij, des middags op de Leliegracht, door een heer aangesproken die vroeg hoe laat het was en verder een praatje met haar trachtte te maken. Toen de vrouw echter geen lust toonde hem te woord te staan en hem, op zijn verzoek om haar thuis te mogen brengen, te verstaan gaf, dat zij van dergelijke zaken niet gediend was, liet hij haar gaan. De persoon in kwestie was een jong man, als heer ge kleed, met snor en sikje. Twee dagen later werd een briefje, met een vrouwenhand geschreven, aan haar woning in de 2e Tuindwarsstraat bezorgd, waarin om een samenkomst, des avonds te 9 uur, achter het „Bible-Hotel» werd verzocht. Juffrouw Van den B. liet het briefje aan haar man lezen en men kwam overeen, dat zij, door haar mans moeder vergezeld, naar de opge geven plaats zou gaan, om te zien wat de briefschrijver in het schild voerde. De aanwezigheid van de oude vrouw scheen echter verkoelend op den Don Juau ge werkt te hebben, want hij vertoonde zich niet. Men was de zaak weder bijna geheel vergeten, toen Vrijdag 11. opnieuw een briefje bezorgd werd, geteekend „uw vriend», waarin juffr. v. d. B. opnieuw werd verzocht achter het „Bible-ilotol» te komen, en dat wel: „in haar eigen bestwil». Dit briefje, waaraan geen ge volg is gegeven, werd bewaard en thans in handen der politie gesteld. Zoo stonden de zaken, toen juffr. v. d. B. Zaterdagavond te kwart voor tienen haar woning verliet, om in de LeliesLraat biefstuk te gaan halen. In die straat werd zij aangesproken door een heer in wien zij niet denzelfden persoon van de Leliegracht herkende die haar den weg naar de Maagdelievenstraat vroeg. Zij wees den weg aan en liep zelf een eindje mede, daar ook haar weg in die richting leidde. Op de Egelan tiersgracht zakte zij echter plotseling zonder dat zij kon nagaan door welke oorzaak, ineen en geraakte buiten kennis. Toen zij weer bijkwam, zat zij in een rijtuig en de heer, die naar de Maagde lievenstraat moest, zat naast haar. Toen zij met geweld het portier wilde openen, sloeg de man zijn beide armen om haar heen en belette haar, haar plaats te ver laten. Door den schrik of door iets an ders volgde eene nieuwe flauwte. Bij haar ontwaken bevond zij zich in een keurig gemeubeld vertrek, waar een gaskroon brandde. Zij lag te bed en aan de tafel zat een oude vrouw of dame. met B. sprong op en begon te gillen van angst, toen zij een mannenstem buiten de kamer hoorde roepen: „Wil jij je gemak wel eens houden. Er zal jou hier geen kwaad gebeuren!» Half razend van angst begon juffr. v. d. B. te beproeven, de oude vrouw voor zich te winnen. Zij smeekte, dreigde, en beproefde zelfs haar te overmeesteren,maar noch het een noch het ander gelukte. Daarop hoorde zij opnieuw de mannen stem van zooeven zeggen: „Mietje, zorg dat ze tegen 5 uur klaar is. Doe haar den grijzen mantel om, die boven de canapé hangt!» Nogmaals bezwoer juffr. v. d. B. de oude vrouw, haar vrij te laten. Zij wees op, dat zij een getrouwde vrouw en moeder van drie kinderen was en bood haar al het geld aan, dat zij bij zich had, circa vijf gulden. Dat scheen te helpen. De oude vrouw beloofde haar, haar uit het huis te zullen brengen, on der voorwaarde, dat zij zich zou laten blinddoeken en zich gewillig iaten leiden, zonder een woord te spreken. Daarop bond zij haar een zijden doek stijf om de oogen en bracht haar op straat. Na een geruimen tijd geloopen te heb ben, liet de vrouw haar stilstaan en toen juffr. v. d. B. eindelijk half versulthaar blinddoek afdeed, was zj bij het Rijks museum en alleen. Haar krachten waren uitgeput. Zij viel ten derden male in zwijm en werd te halt drie door twee politie agenten meer dood dan levend bij het Vondelpark gevonden. Naar den bedrijver van dit schelmstuk is een gestreng onderzoek ingesteld. Men leest in de Standaard Zaterdagavond is een man in een onzer b ruchtste buurten, het Kolkje (Amster dam) in het water geworpen door drie kerels, naar men vertelt. De man ver- dro k, zijn lijk is opgevischt en men zoekt de moordenaars. De toestanden in onze „wijken der ontucht» worden er, naar uit het boven staande blijkt, niet veel beter op. Meer der en atdoender politietoezicht is ge- wenscht. Zoo hadden we gehoopt, dat nu de bepaling waarbij, belaehlijk genoeg, al leen vrouwen verboden wordt, stil te staan enz., ten minste eens duchtig ge- haudhaafd zou worden. Maar to;, nu toe is daar ook al niet veel van te bemerken. De ontuchtige vrouwen vertoonen zich nog eveu schaamteloos als voorheen op straat, staan aan de deuren, zitten voor de vensters, ergeren, geven aanstoot, maar 't blijft bij 't oude en verbetering is niet te zien. Bij een begrafenis in de Palm- straat te Amsterdam hebben eenige koffie- verleesters den man van de overleden vrouw willen bemoeilijken, zoodat op treden van de politie noodzakelijk was, die de lijkkoets tot de Binuen-Brouwers- straat heelt gevolgd. Bij het samenkomen van een volksmenigte voor het sterfhuis heeft de politie met moeite eene vecht partij beëindigd tusschen eeDige mans personen. Het plan van de Utrechtsche Werklieden-schaakvereeniging, om öp een Zondag in Juni een schaakpartij met levende figuren te houden, zal niet door gaan en is vervangen door een ander, namelijkdat in „Tivoli», op een Zon dagmiddag, terwijl in het park een con cert wordt gegeven, door de heeren jhr. Van Foreest en Tresling, beiden uit Am sterdam (de laatste student aan de ge meentelijke universiteit" aldaar) proeven getoond zullen worden van hunne talen ten in het simultaan- en het bliudelings- spel. - De heer Van Foreest zal (ziende) 40 50 partijen te gelijk, en de heer Tres ling (blindelings) 6 partijen te g lijk spelen. Leden van de Utrechtsche Werk lieden-schaakvereeniging zullen de tegen spelers zijn, doch ook „Tivoli»-bezoekers kunnen daaraau deelnemen. Men meldt aan de N. K. C. nader omtrent het ontdekken van valsche munt te Wagcningen Den 22en April 11. werd door den commissaris van politie een 25centsstuk in beslag genomen, hetwelk bleek ver vaardigd te zijn in nabootsing van echte ken nog een tweetal zulke kwartjes op witte muts en jak. Juffrouw v. d. Tijksmuntspecie. Later mocht het geluk te sporen. Verschillende personen in de buurt van den vermoedelijken in om loopbrenger dier geldstukken werden nu gewaarschuwd, en toen op 27 Mei andermaal zulk een muntstuk was uit gegeven, vond de commissaris van politie aanleiding tot Je arrestatie van D. v. K., die zooals gemeld is, gevankelijk naar Arnhem werd overgebracht en die zijn misdrijf reeds heeft bekend. Heden den 28sten Mei, is de vermoedelijke mede plichtige (maker), genaamd A. D. K., eveneens naar Arnhem getransporteerd, De materialen, waarmede de munten zijn vervaardigd, heeft men tot heden niet kunnen opsporen. Toen een landbouwer dezer dagen met zijne geladen kar bespannen met een paard, op den Heeschen weg bij Nijmegen van het veld huiswaarts reed, kwam de kar in aanraking met de losliggende rails van den nijmeegsehen stoomtramwegwaardoor het schrikte en op hol sloeg. G. viel van zijne kar en bleef met een been in een der raderen vau de kar hangen, zoodat hij een eindweegs over den weg door het hollende paard werd medegesleept, en het rad hem ten slotte over de borst ging. Toen hij werd opgenomen, gaf hij nog flauwe teekenen van leven, doch kort daarna overleed hij. Uit Kampen wordt gemeld Sedert eenige dagen hebben hier des avonds grove ongeregeldheden plaats, die der politie handen vol werk geeft. Eenige jongelui uit het volk, vermoe delijk opgehitst door kroeghouders, wil len de oefeningen van het heilsleger be letten. Zoo hebben zij Dinsdagavond in den heilstempel en bij verschillende manne lijke- on vrouwelijke heilsoldaten de gla zen ingeworpen, alles natuurlijk onder begunstiging van eene ontelbare massa nieuwsgierigen, waardoor bij elk op stootje het flink optreden der politie schier onmogelijk wordt gemaakt. Men beticht een der „heilsmannen», dat hij gedurende zijne kantonneering te Hattein onbehoorlijke dingen zou hebben gedaan, en dit wordt als aanleiding tot de wanordelijkheden genoemd. Door den burgemeester is het navol gende afgekondigd: „Overwegende dat gedurende den avond van Maandag den 27en en vooral ge durende dien van 28 dezer de openbare orde in de kom der gemeente Kampen door samenscholingen van groote volks massa's en door liet inwerpen of inslaan van vensterruiten bij verscheidene inge zetenen op zoodanige wijze is verstoord, dat het geven van algemeene voorschrif ten van poliiie noodzakelijk is geworden; Bepaalt dat samenscholingen van meer Jan drie personen op de openbare stra ten, wegen, pleinen enz. zullen zijn ver boden van hedenavond 6 uur af, en dat de tapperijen voor het publiek zullen zijn gesloten van des avonds 9 uur, beide tot nader aankondiging.» De heer W. G. Boele Sr. heeft in zijne fabrieken doen afkondigen, dat ieder die deelneemt of op welke wijze ook be hulpzaam is bij de ongeregeldheden, on middellijk uit zijn dienst zal worden ont slagen. Een gedeelte der zoutzie- derij van de firma De F. te Breda is Dinsdag ingestort, waarschijnlijk door dien het dak niet genoeg ondersteund was. daar men juist aan het herstellen was. Twee metselaars werden onder het puin bedolven. Een is er bijna ongedeerd uitgehaald, de ander echter in zulk een toestand, dat hij met eene ernstige wond moest weggevoerd worden. Als een staaltje van mensch- lievendheid diene dat, toen dezer dagen in de buurtschap Eefsel onder Groenloo eene vrouw gestorven was, de buren, tegen het traditioneele gebruik in, wei gerden haar te begraven, zoo ze door den diepbedroefden echtgenoot niet wer den onthaald op10 flesschen jenever. De man had nl. verzuimd bij zijne vestiging in die buurt het gebrui kelijke „intreksmaaltje» te gevenen het sterfgeval werd nu als eene ge schikte gelegenheid beschouwd om zich schadeloos te stellen. Zondag hadden eenige meisjes en jongens uit Enschedé een uitstapje gemaakt. Tegen den avond keerden ze in vroolyke stemming naar huis terug onder het zingen van het liedje„Domela moet zakjes plakken» enz. Voorbij de woning van Groothuis, een bekend socialist, trekkende, kwam deze uit de deur, trok een der meisjes het kleed stuk en bracht haar een zoo hevigen slag toe, dat zy op den grond viel. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. der TJoratom mingon ter verkiezing van Alméloo. Gekozen de heer Dikkers (lib Appingedam. Gekozen de heeren Pesman (lib.) en J. Bouwes (anti-rev.) Br enkelen. Gekozen den heer J. N. Bastert (lib.) Eede. Gekozen de heer baron Van Dedem (auti-rev.) Eist. Gekozen de heer baron Van Voorst (kath.) Enkhuizen. Gekozen de heer J. Buis (kath.) Eraneker. Gekozen de heeren Oosterlo, Draisma de Vries, Lycklama a Nyeholt, Peereboom en Hannema (allen lib.) s-GravenhngeGekozen de heeren mr. Polak Daniels en Sluiter (beide lib.) Gelder matsen. Gekozen de heer mr. M. Viruiy (lib.) Haarlem. Reeds bekend. Heus den. Gekozen de heer Brander- horst (anti-rev.) Heerenveeu. Gekozen de heer mr. J. Sickinga (lib.) Hoogezand. Gekozen de beer J. R. Smit (lib.) Hoorn. Gekozen de heer J. Rozen- daal (lib Nieuwer-Amstel, Gekozen de heer P. Ledeboer (lib.) Ommen. Gekozen de heer C. Piek (lib.) Oude-Pekela. Gekozen de heer U. F. Zuiderveen (lib.) Zoetermeer. Gekozen de heer Blussé (lib.) VISSCHERiJ. Enkhuizen, 28 Mei. Gisteren en heden werd alhier aangevoerd 60,000 stuks ansjovis; prijs 19 per 1000. N i e u w e d i e p, 29 Mei. Door 78 korders werden heden 20 tot 130 groote, 30 tot 90 kl. tongen, 8 tarbotten, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en door 8 beugers 10 tot 25 rog gen aangevoerdgr. tong gold 30 a 40 cent, kleine id. 15 a 20 cent, tarbot ƒ6 a ƒ8, rou 30 cent per stuk, kl. schol ƒ2.50 per mandje en schar 2 a 2.50 per mand. Men meldt ons uit het Geuldal Jl. Zaterdag heeft op last van baron L. de Loë, te Mheer, de vijfde en laatste vischpoting voor rekening der belgische regeering plaats gehad. H^t aantal jonge forellen bedroeg weder 20 Oi'O Geen enkel foreltje verloor bij de overbrenging het leven. N. R. C.) PÖIJTiiiK OVERZICHT. In Je belgische Kamer van Afgevaar digden heeft men elkander ook Woens dag geducht in 't haar gezeten. Beernaert, het hoofd van het Kabinet, heeft zich van den blaam trachten te zuiveren en had het ernstig te verantwoorden tegen de liberale partij in de Kamer, die do beschuldiging tegen hem heeft inge bracht, dat hij met politie-spionnen heeft samengesmeed tegen de burgerij. Hij kon niet anders doen dan dergelijke beschul digingen voor eerloos te verklaren en hij wierp ze verre van zich, luide toege juicht door de rechterzijde. Me discussies liepen daarna over hetgeen zekere Pour- baix had gedaan. Deze was, naar de minister-president verklaarde, destijds bij hem gekomen en had hem mededeelingen gedaan, waarover hij het stilzwijgen Tsehte, daar anders zijn leven gevaar liep. De minister beriep zic^ voorts op de liberale bladen, die in 1887 het mi nisterie met zijn krachtige houding had den geluk gewenscht. Langdurige toejui chingen van de rechterzijde lokte des mintsters verklaring uit, dat hij deze aangelegenheid geheel beschouwde als eene verkiezingsmanoeuvre van de libe ralen. De oud-minister Bara, die Dinsdag de beschuldiging tot het ministerie had ge richt, dat het de geheele samenzwering met Pourbaix, den stillen verklikker, op het touw heeft gezet, hernieuwde deze beschuldiging en eischte ten slotte een parlementaire enquête, waarbij hij ver klaarde, dat het geweten des volks het kabinet veroordeelt. Hij stelde een motie van af keuriug voor, maar deze werd ver worpen. Frère Orban, lid van de linker- ijde, noemde zelfs het aannemen van een welwillende houding tegenover dit ministerie, zich schuldig maken aan me deplichtigheid. De heer Jacobs, lid der rechterzijde, verdedigde het ministerie en stelde eene motie van vertrouwen in het Kabinet voor, welke met 78 tegen 32 stemmen werd aangenomen. In ieder geval is de kwestie hier nog niet mede ten einde, en iu hoeverre de be schuldigingen tegeu het ministerie waar heid bevatten is door den sluier die over het geheel ligt uitgespreid, moeilijk te doorgrondenin ieder geval heb >en de woorden van Beernaert betreffende de verkiezingen hier misschien wel eenige waarde. Buiten had men zich voor eene ern stige manifestatie geprepareerd. Duizen den personen bevonden zich voor het gebouw der Kamer en zelfs werden eenige ministers en afgevaardigden van hunne fractie bemoeilijkt, uitgefloten en uitgejouwd, zoodat een peloton politiedienaren en gendarmen tU3sehen- beide moest komen. Het liep niet zonder de arrestatie van eenige belhamels af en de geest, welke het gepeupel bezielde, werd te kennen gegeven door den kreet „Ontslag van het ministerie Van gene zijde van den Oceaan komen ernstige tijdingen. Er dreigt een vrede breuk tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten. In Victoria (Engelsch Columbia) heerscht volgens een specifxal telegram uit Canada eene hevige opwinding ten gevolge van de aanmatiging der V. S. om zich met uitsluiting van alle andere mogendheden de rechtspraak voor te be houden in zake de visscherij op de Behringzee. Men verzekert ook dat de engelsche regeering een vloot naar de Behringzee zal zenden om er de nationale belangen te beschermen. De te Chicago verschij nende Colonist wenscht het britsche goe- vernement geluk met zijne krachtige houding. Dat het der engelsche regeering ernst is bewijst dat reeds drie schepen en eenige torpedobooten zijn aangewezen, die 15 Juni Victoria zullen verlaten. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hou ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of' incourante fondsen, in de week, tot den datum van 2a Mei loopende, door hunne tusschenkomsf ver handeld. Aand. Amstel Hotel-maat schappij Aand. Amst Galerij-Mpij Amst. Koffie-Cultuur Maatschappij Aand. Bouw-Vereeniging Salerno Aand. Deli Maatschappij Oblig. Kon. Ned. Beiersch Bierbrouwerij Aand. Ldb.-Mpij Ngoepit Pandbr. Nederl. Hypo theekbank in liquidatie Aand. N. I. Cultuur-Mpij Oost-Sumatra Tabak- Maatschappij Oblig. Paleis voor Volks vlijt (Uitgestelde Schuld) Aauil. Tabaksmaatschap pij Deli-Asahan Serie 1 a 3 w 151 Oblig. Werkenden Stand, afd. kosthuizen Aand. Batjan Maatsch p- a 85-86 pC 70 120 110 615 100 117 ÏOOI-IOIX 102Ï 35 25 80 hebt, en die wij bewijzen kunnen, aan den dag brengen, en de g'alg zal u zoo snel den mond doen sluiten, dat het wel niet in uw smaak zal vallen. Deze harde woorden verpletterden de twee boosdoeners, die ons vreesachtige blikken toewierpen, waarin geen scha duw van uitdagenden trotscb was overgebleven. Belooft gij met uw drieën ons geheim te bewaren, als wij bet uwe bewaren vroeg de vader met een onrustigen blik op mijn zak. Wij beloven het u. Dat is goed. laat Luttra nu eens hier komen, ik smeek er u om, want ik zou baar nog gaarne eens willen zien, voor men ons wegvoert. Wij zullen geen woord spreken, voegde bij er bij, toen hij Blake zag rillen, maarzij is toch mijne dochter, en als ik tiaar niet vaarwel kan zeggen Laat zijne dochter hier komenik, ik wensch bet, zeide Blake en verwijderde zich naar het venster. Ik ver liet haastig bet vertrek, en begaf mij naar de kamer, waarin de jonge vrouw verborgen was, ik klopte zachtjes aan en trad binnen. Zij lag daar neergeknield, in de houding van iemand, die bidt, met het gelaat in de handen verborgengroote smart en angst hadden baar aangegrepen. Mevreuw Blake, zeide ik, de inhechtenisneming heeft plaatsgevonden uw vader wenscht van u afscheid te nemen, voordat hij naar de gevangenis gaat. Wilt gij met mij meegaan? Zij stond haastig op. Maar mijnheer Blake! riep zij uit ik ben er zeker van, dat ik zijne stem in den gang herkende. Hij is er ook Op zijn verlangen kom ik u halen. Zij bleef onbeweeglijk staan en het is mij onmogelijk, de uitdrukking barer oogen weer te geven, die voortdurend angstig op de deur waren gericht. Gaat gij dan niet mee? zeide ik. Ik wil mijn vader opzoeken, maar.... Eensklaps hield zij stil en trad bevende achteruit; het geluid van voetstappen deed zich hooreneerst in de gang, en toen in de kamer. Blake kwam om zijne vrouw op te eischen Mijnheer Blake! Wat een angst, wanhoop en verlangen in dien kreet, geslaakt door haar, wier stem door de kwellingen der laatste maanden half gebroken was. In haar toon lag echter geen smeekbede, evenmin eene toenadering, en Blake, die zijne armen had uitgestrekt, bleef eensklaps staan en zeide op droeven toon: -- Ik begrijp u. Ik moet u eerst alles bekennen en u vergiffenis afsmeeken. Neen neen, riep zij uit, het is reeds genoeg dat gij naar mij toe zijt gekomenik vraag u niets meer. Als gij mij hard. beoordeeld hebt... Hard! Toen vervolgde hij hartstochtelijk Luttra, ik voel mij gelukkig uw echtgenoot te zijn, en ik heb u opgezocht, om mijn hart en leven aan u op te dragen. Dit lange en ongelukkige jaar heeft mij de on schatbare waarde doen leeren kennen van haar die ik zoo dwaas op mijn trouwdag van mij had afgestooten. Luttra, Luttra, wilt gij niet de kroon zetten op uw leven van toe wijding, door mij vergiffenis te schenken zoodat ik dan mijne zielsrust en uwe achting, die voor mij meer waarde heeft, dan alle schatten der aarde, kan herwinnen? En hij stak haar zijne hand toe Zij hief haar hemelsch gelaat naar hem op, maar gaf hem geen hand. Wordt vervolgd,.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2