NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang. Maandag '3 Juni 1889. No. 1814. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit ïmm telaauu treMsa. STADSNIEU S. POLITIEK OVERZICHT. BURGERLIJKE STAND. Achtste Muziekuitvoering Buiteu-Societeit „TRO0 MOET BLYCKES". HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0 03. Dit blad verschijnt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telcfoonnnmmer 12a. -5\ '•^TTT' -y.,'- 7\ -'T- V -V 'I >J •-> van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Bublicite Ftrangère G. L. BAVBF Sf CoJOHN F. JONFSSuccParijs Slbis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 1 Juni 1889. Het Stedelijk Museum van Schilderyen en Oudheden op het Raadhuis werd in de afgeloopen maand bezocht door 248 personen tegen- en door 156 zonder be taling. Zondag den 2n Juni en volgende dagen zal op het Museum van Kunstnijver heid alhier tentoongesteld zijn, eene merkwaardige verzameling afbeeldingen, betrekking hebbende op de antieke beeld houwkunst; vele belangrijke werken der egyptische, grieksche en roraeinsche kunst in brons, marmer en gebakken aarde zijn hierbij vertegenwoordigd. Op de aardappelen- en botermarkten -alhier zijn in de afgeloopen maand Mei. anntïov. verk. hoogste laagste pr. Aard .pp. 605 HL. 447 HL. f 350. f 1.50. p. K.G. p. K.G. boter 115S7 kil. 1466 kil. t' 1.05 f 0.90. p. stuk. p. stuk. tikteen '214 stutcs 182 stuks I' 16.t G. Met volkomen zekerheid kunnen wij mededeelen, dat de verschillende berich ten omtrent de bron in de Haarlemmer meer, die in den laatsten tijd in onder scheidene dagbladen zijn voorgekomen, geheel onjuist zijn. Binnenkort hopen wij op deze zaak terugtekomen. De serie gezichten der Alpen, welke thans in het Panorama in de S medestraat is tentoongesteld, trekt zoovele bezoekers dat zij, bij uitzondering, ook Zondag ten toongesteld zal blijven om Maandag ver vangen te worden door Turijn, Bologna, Genua, Ferrara, Ancona, Loretto, Nizza, Cannes, Eza, Mentone, Villafranca enz. enz., zijnde een eerste serie steden van Opper-Italië en van de Rivieradie bin nenkort door een tweede, bevattende de overige steden, zal worden gevolgd. De verwachting iets zeer prachrigs te zullen zien zal ook ditmaal niet worden be schaamd. Een droevig feit. Vrijdagavond kon men op de Groote Markt alhier, een tooneel aanschouwen, zooals men er te Haarlem gelukkig slechts zée- zelden ziet. Onder een der afdakjes van de Rivier- vischmarkt zat namelijk tusschen een paar oude kasten, een tafel en wat arm zalige vodden, eene vrouw met drie kin deren, waarvan het jongste eerst sinds kort de mazelen heeft gehad, en nog niet hersteld is. De echtgenoot, die vroeger aan de suikerfabriek te Halfweg gewerkt had, had het ongeluk, dat zijn been moest afgezet worden; hij kon se dert dien tijd niet werken, was 21 we ken lang zijn huishuur schuldig geble ven, enmen zal zich nu kunnen verklaren, waarom dit ongelukkig gezin van zijn dak beroofd was. Dit huisgezin was vroeger woonachtig in de Hondesteeg, en de getuigenis, die de buren van de familieleden gaven, luidt als volgt: De vrouw is een oppassend, knap mensch, die den boel steeds met hand en tand bij elkander heeft gehou den. De man was iets minder gunstig bekend, aangezien de politie hier ter stede hem twee malen eene vermaning moest geveu, daar hij zich eenmaal in 1888, en éénmaal in 1889 in lichten staat van dronkenschap bad bevonden. Over de kinderen zullen wij maar niet spreken; wat kan men van zulke wezens ver wachten Het medelijden der buren van deze menschen is algemeen; een goedhartig vrouwtje, die ons een en ander mede deelde, had „de arme bloeden van kin deren" zelfs een nacht geherbergd, ter wijl de vader en de moeder dien nacht op straat hadden moeten doorbrengen. Gelukkig dat zich medelijdende men schen de zaak aantrokken; wij hoorden twee heeren zich bereid verklaren, drie maauden huishuur te betalen, terwijl een hunner de arme vrouw buitendien nog eene geldelijke ondersteuning ter hand stelde. Niettegenstaande do antecedenten van den man eenigszins ongunstig waren door die beide vermaningen (overigens is niets ongunstigs van hem bekend) hopen wij, dat er menschenvrienden zullen gevon den worden, die het voorbeeld van de heeren in kwestie zullen volgen. Ook al ware de man nog zoo verdorven, diende er hulp verstrekt te worden, immers de ongelukkige vrouw en kinderen kunnen niet helpenwat de man en vader doet wat moet er van die van alles beroofde lieden worden? Heden zijn de eerste aardbeziën van den kouden grond, van Aalsmeer naar Amsterdam verzonden, nu veertien dagen vroeger dan andere jaren, waarop die verzending plaats heeft. Zeldzaam zal men in de Meimaand rijpe aardbeziën kunnen plukken. Klachten worden dan ook dit jaar niet vernomen. BINNENLAND. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Goeverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië van 30 dezer, bevat het bericht dat in Edi de rust hersteld is en de daarheen gezonden troepen naar Kotta- Radja teruggekeerd zijn. (St.-Ct.) Te 's Hage zijn aangekomen Kauy Tourouitsi, hoogleeraar in de fa culteit der burgerlijke openbare werken, en de ingenieur bij het ministerie van binnenlandsche zaken in Japan, Shimidsu, beiden uit Tokio. Zij zullen hier te lande verschillende waterstaatswerken bezichtigen. Vrijdag bezochten zij den Kotteriamschen Wa terweg. De gezant die dezer dagen aan het station te 's Hage een beambte een paar vuistslagen heeft toegebracht, was de engelsche. Een gehuwd man te 's-Hage, vader van vier kinderen, kwam Donder dag dronken thuis en mishandelde zijne vrouw, die hard moet werken om den kost te verdienen, daar hij geen werk heeft. De woestaard gaf haar een pak slaag en nam daarbij een pook om beter te kunnen raken. Toen werd de vrouw zóó bang dat zij het raam opende, zich voorover boog, en moord en hulp riep. De onverlaat, daardoor nog meer in woede ontstoken, gaf' haar een schop, waardoor zij voorover uit het raam op straat tuimelde. Door de politie werd het beklagenswaardige schepsel per ra- derbaar naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is bedenkelijk. Benoemd tot onderwijzer te Spaarn- dam de heer G. Max, aldaar. De inrichtingen ten behoeve der schiet- oefeningen met torpedo's aan zijkanaal1 F zullen naar ons wordt gemeld tele- j fonisch verbonden worden met 's Rijks werf te Amsterdam. Als een gevolg van het bij uitstek groeizame weder wordt ons uit Houtrijk en Polanen gemeld dat een vruchtboom in den tuiu van den heer J. aldaar, die in geen 16 jaar had gebloeid, thans in vollen bloesem staat. Het heeft den president der Fransche Republiek bij zijne komst te Arras niet aan een hartelijke ontvangst ontbroken, zij was in een woord schitterend. Gene raal Jamont beantwoordende, die het corps officieren aan hem voorstelde, heeft de heer Carnot gezegd: Ik ken de toe wijding der troepen, en weet hoe goed zij aangevoerd worden. Men kan op hen vertrouwen, zoo de omstandigheden het ooit noodig maken. Ik hoop dat hun liefde voor het werk ons langen tijd moge be hoeden voor de noodzakelijkheid om een beroep te doen op hunne dapperheid. Ik ben overtuigd, dat hunne oven kloeke als kalme houding den vrede zal verze keren, in het binnen- en in het buiten land." Het was te verwachten, dat het hoofd van den staat deze gelegenheid zou aan grijpen om de genegenheid van het le ger voor de regeering te bevestigen. Men weet dat onder de militairen veel schuilt wat naar het boulangisme riekt. Dat de herinnering aan den brav' gé- néral nog levendig is, bewijst eene bij eenkomst van omstreeks 3000 zijner aan hangers te Havre, waar Laguerre liet woord voerde. Zooals gewoonlijk ken merkte deze vergadering zich weder door veel rumoer en ten slotte maakten de anarchisten een onbeschrijflijk leven. Zij sloegen zelfs met stoelen om zich heen, zoodat de bekende Millevoye en vele andere gewond werden. Het verzet tegen de staatkunde der regeering begint in Italië meer en meer een ernstig karakter te krijgen, dat zich nu en dan in feiten openbaart. Vrijdag noodigde de voorzitter der Kamer de leden, die daartoe neiging gevoelden, uit om hedenmiddag den koning aan het station bij zijn aankomst te begroeten. Het lid Imbriani, een der felste tegen standers van d regeering, riep toen uit: Wy zullen niet gaan, niet uit gebrek aan eerbied voor den koning, maar als protest tegen de buitenlandsche politiek der regeering." Deze woorden lokten een hevig protest uit. Veel opzien baren nog andere gespro ken woorden en wel die, welke door den Czaar van Rusland zijn geuit ter gele genheid van een Donderdag te Peterhof gehouden déjeuner en welke door het Regeeringsblad zijn meegedeeld. De Czaar bracht daar den volgenden toost uit „Ik drink op het welzijn van den vorst van Montenegro, den eenigen oprechten en trouwen vriend van Rusland." Wie zich die woorden het meest zullen aan trekken, de genoemde persoon of de Balkan-Staten, die zich in de nabuur schap van Rusland mogen verheugen, is hier nog de vraag. GEBOORTEN: 30 Mei. H. v. Niel-Meier d. - S. v. Markenstein-Noorman z. - 31. E. Verwer- Sikman z. - H. C. Oudolf-Schoo z. - J. M. M. de Jong-Stammeijer z. - E. van Veldhuijsen-v. d. Laan d. (levenl.) 1 Juni. A. E. Voogel-Farber d. - E. v. Konings- hoven-Meulenbroek z. OVERLEDEN: 1 Juni. E. Benjamin 4 m. d. Leidschestr. Postkantoor Haarlem. Opgave van brieven en verdere stuk ken, geadresseerd aan onbekende perso nen, welke stukken door de afzenders kunnen worden opgevraagd. Brieven. B. Meeuwis, J. Boogaardt, A. Stukart, T. Daniele, wed. Jonkbloed, mej. Riet snijder, mevr. Knutsen,B. Meeuwis Co., mevr. v. d. Horst-Bruijn, allen te Am sterdam D. Prins, Deventer B. Mente, HaarlemN. J. Munnebroek, Hilversum C. Otter, Verhoeven, beiden Rotterdam mevr. Dyserinck de SteegD. Zijl Tielv. Lingen, Utrecht, mej. Ouden- waale Briefkaarten. H. Bressen, wed. Luiting, A. Lucas, Th. P. Lambroij, mej. E. v. Gefïen, allen Amsterdam. Buitenlandsche brieven. Ph. de Block, Grand RapidsH. Dijkstra, New-York mevr. L. E. Bosch, Marseille. Verzonden door het hulpkantoor Ben- nebroek Gildemeester, Amsterdam* in den Hout op Zondag 2 Juni 1889, des namiddags van 24 uur, van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Lu it.-Kapel meester C. P. W. KRIENS. P II O G li A M M A. I. Marsch uit de suite, Lachner. 2. Ouverture „Zauberflöte", Mozart. 3. Un Bal a la Cour. Valse, Eahrbach. 4. Grande Fantaisie sur des Motifs de l'opéra „La fille du Régiment", Donizetti. 5. Ungari- sche Lustspiel ouverture, Keler Béla. 6. II Trovatore, Fantaisie, Verdi. 7. Anna Polka, Berger. CONCERT op Zondag 2 Juni 1889, des avonds half 8 uur, door het Ge meentelijk Muziekkorps onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch uit de Symphonische Dich- tung Mazeppa, Liszt. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 2. Concert ouverture, Brlcel. 3. La Vague, Valse, Métra. 4. Grande Fantaisie sur des Motifs de l'opéra „Er- nani", Verdi. 5. Ouverture „La Neige", Auber. 6. Finale uit de opera „Vittore Pisany", Peri. 7. a. Ave Maria, Schubert, b. Czardas Ungarisch Ballet", Grossmann. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 8. Grande Fantaisie sur des Motif's de l'opéra „La Juive," Ealevg. STOOMVAAKTBERICHTEN. Het stoomschip Gelderlandkapt. v. d. Sprang v. Lee, arriveerde 31 Mei van Batavia via Marseille te Rotterdam. Het stoomschip Edamder N. A. S. M., arriveerde 31 Mei van New-York te Amsterdam. Het stoomschip Noord-Brabandvan Java naar Rotterdam, passeerde 31 Mei Dover, en is heden te Rotterdam aan gekomen. FEUILLETON. /lil liet engelsch, van Anna Kalharina Green. XVIII. Ltefde en plicht. 34' En gij zegt mij dat op het oogenblik dat mijne fami lieleden gevangen genomen worden, nu zij op eenige schre den afstands van hier zijn vastgebonden en door politie agenten worden bewaakt, terwijl g-ij bovendien weet, dat zij moordenaars zijn! Neen op den heerlijken dag, dat ik mijne vrouw terug-vind. naar wie ik maauden lang gezocht heb, kan ik tot haar niets anders zeggen danIk bemin u, ik bemin u! Zij boog bet hoofd, en fluisterde Nu mag gebeuren wat wil, maar ik zal nooit weer ongelukkig zijn. Maar eensklaps hief zij fier bet hoofd op, terwijl hare houding geheel veranderde. Gij zijt wel goed, mijnheer Blake, zeide zij met vaste, ernstige stem, ik, die een jaar lang verborgen in uw huis heb gewoond, kan beter dan ieder ander het goede waardeeren dat gij gedaan hebt en van uwe kinds heid af is elke inzonderheid mij bekend. Maar uwe goedheid moet u er niet toe drijven, eene daad te doen, die u voor immer zou berouwen; in alle gevallen moet ik, die in de school des tegenspoeds hen grootgebracht, moed voor ons beiden hebben, en u behoeden voor de schande en smart, waarvoor mijn instinct mij waarschuwt. Gij wilt mij lief hebhen als uwe echtgenoote. zegt gij Hebt gij er u wel rekenschap van gegeven, wat dat heteekent? Ik meen van wel, Luttra; dat wil zegg-en, dat mijn hart niet meer gebroken zal zijn door berouw en wanhoop. Haar voorhoofd betrok, alsof zij onder den invloed was van eene hevige smart Neen, zeide zij. het beteekent schande voor een der hooggeachte familiën van het land; het beteekent stilzwijgendheid die gekocht is om een verleden, door mis daad bezoedeld, te begraven, en de bezorgdheid voor eene toekomst, die door het schaduwbeeld eener gevangenis ver gald wordt. Het beteekent een aantal bedriegerijen, de eene nog vreeselijker dan de andere; het beteekent, God g-eve mij den moed, dit ten einde te brengen- een haard zonder heilige herinneringen, een echtgenoot beroofd van de achting, waaraan hij gewoon is, een vrouw, aan wier hart eeuwig-durende onrust knaagt, en kinderen, ja, mis schien kinderen, wier lippen den zoo heiligen naam van grootvader niet zullen kunnen uitspreken, zonder hunne ouders te doen blozen, en wier onschuldig gebabbel eene onuitputtelijke bron van schande en martelingen voor hunne moeder zal zijn Uw vader en broeder hebben er in toegestemd, Luttra, ons voor altijd te vergeten, en gij zult nooit weer over hen hooren spreken. De schaduw, waarvoor gij vreest, liefste, zal in den eersten tijd uw hart verduisteren, maar nooit zal zij den haard bereiken, waarvan ik u smeek de bescherm engel te zijn Of gij mij volgen wilt of niet, nooit zal de wereld weten dat Luttra Blake, Luttra Schoenmaker is ge weest. Gunt gij mij het geluk niet. het verleden zoodanig te kunnen herstellen, dat gij eens zult vergeten zijn, ooit een anderen naam te hebben gedragen dan die welken gij de eer hebt bewezen, hem aan te nemen? O, neen, dat is te veel, zeide zij hevig ontroerd, ik beu eene vrouw, mijnheer Blake, en daarom zwak en gevoelig, maar wat mij sterk en onverzettelijk maakt, is het gevoel, dat ik weet, wat hij verplicht is, dien ik ge zworen heb te eeren en te eerbiedigen Ik heb u elf maan den g-eleden verlaten, omdat uwe waardigheid het eischte, heden verwerp ik het geluk dat gij mij aanbiedt, want uwe maatschappelijke positie en uw eigen geluk eischen het ook. Mijn eigen geluk! O, Luttra, als gij mij bemindet, zooals ik u bemin!.... {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1