B 1 X X E X f, A X I). Eau liri-fnit de ZdeuwscliB haoHstad. plicht der natie geen te zwaren druk zou opleggen, zoo ja, dan zou in geval er geen oorlog kwam het volk zijn op geofferd en het tegengestelde verkregen. Daarbij heeft de militaire staatscommis sie, waarvan spreker niet heeft gerept, gezegd dat algemeene dienstplicht niet noodzakelijk was. Wat des inleiders aan merkingen betreft op de rede van den heer Groeneveld, wijst hij er op dat deze gezegd heeft, dat de dienstplichtbond aanleiding zou kunnen geven tot al- gemeenen dienstplicht. Niet dat de dienst plichtbond zich dien tot doel stelde. Wat betreft „het dienen voor plezier'' waar van de heer B. gewaagde, spreker vroeg of het ten uitvoer brengen van zedelijke beginselen een plezier kon worden ge noemd. Overigens bestreed hij de mee ning, dat de landsdefensie geen partij vraagstuk zou zijn en dat de Dienst plichtbond een politieke vereeniging is. Na hem sprak de heer S. Hij deelde in de bezwaren van den vorigen spreker. De inleider had beweerd dat de dienst plichtbond eene politieke vereeniging is en die uitdrukking wordt ook door den heer T. gebezigd. De kwestie of hij al of niet politiek zou zijn is ontstaan uit eene noodlottige verwarring aan Dienst plichtbond met den Anti-dienstvervan- gingsbond. Deze koos als leuze: „Per soonlijke dienstplicht moet ingevoer al gemeene daarentegen geweerd worden." In deze punten zou de dienstplichtbond politiek kunnen zijn. In de rede van d n heer Groeneveld is niets wat echter bewijst dat zij politiek zou zijn. De rede van den heer B. ver schilt bovendien veel van die des heeren G. De eerste is uitsluitend politiek, in de laatste is politiek bijzaak geweest. In de door den beer B. aangehaalde circu laire komen ook zinsneden voor als „deze bond die persoonlijke dienstplicht in zijn vaandel voert..." en verder „dat deze bewe ging grooten invloed zou kunnen uitoefenen op don gang van zaken," waaruit de beerB. afleidt, dat de Dienstplichtbond de pers. dienstplicht als onmisbaar beschouwt, de algemeene verwerpt en wenscht, dat eene wet door zijn toedoen uitgelokt, zal wof den ingediend om pers. dienstpl. in te voeren. Zoo dat waar was, zou de Dienst- plichtb. voorzeker politiek zijn.De statuten van den bond wijzen dit echter anders uit en de woorden der circulaire zijn ook voor andere uitlegging vatbaar. De ware moet worden uitgemaakt door het voorloopig bestuur dat de circulaire ver spreidde en niet mondeling maar schrif telijk en dat heeft het gedaan en wel in dezelfde circulaire, ja, in dezelfde zinnen, want: „dedienstplichtboud die pers.dienstpl, in zijn vaandel voert stelt zich ten doel door het geheele land met woord en daad het persoonlijk vervullen van den dienstplicht aan te moedigen en te steu nen." Hierin, noch in de statuten wordt met een enkel woord van alg. dienstpl, gerept en dat ook van een wet geen sprake is bewijst dat men wil aanmoi digen en steunen. Wat „dien grooten invloed" betreft, „die op den loop der za ken zou worden uitgeoefend," hier is even min aan een wet gedacht zooals uit het onmiddelijk voorafgaande en volgende geredelijk blijkt. Daar wordt nl. gespro ken van jaartallen '89, '90 en '91waar eene wet is, is zij niet voor driejaar maar voor langen tijd, terwijl een wet bezwaren op zij zet. Hier ter stede verklaarde zelfs iemand het verzoek in de circulaire niet te kunnen voldoen omdat elke particuliere poging in de tegenwoordige omstandigheden het komen van een toet zou vertragenDe gedachte aan een wet is dus verre van deze circulaire. Ten slotte keurde spreker het af dat de inleider de uitdrukking had dat de dienstplichtbond eene ad- de hoofdzaak. Dat allen worden geoe fend, opdat niet vele ongeoefenden in oorlogstijd weerloos ter slachtbank gaan! Verder heeft de militaire staatscommissie gezegd dat algemeene dienstplicht naar haar gevoelen niet mogelijk is maar ieder der leden heeft in een persoonlijke nota zijn gevoelen aan Z. M. den Koning kenbaar gemaaktdat uit het advies der commissie nog niet mag wor den afgeleid dat dit elks persoonlijk ge voelen is. De meening van den heer S., dat per soonlijke dienstplicht niet het doel. zou zijn, moet spreker bestrijden. „Wanneer het in 't vaandel geschreven staat, het heiligste wat een militair heeft," dan mag men pers. dienstpl. beschouwen als wel het doel te zijn. Nadat de inleider de beide sprekers ook nog op de overige meer onderge schikte punten uitvoerig had beant woord werd de vergadering gesloten met een woord van dank door den voor zitter, den heer W. van Eek, aan de verschillende sprekers gebracht. Letteren en Kunst. De jury van den parijschen salon heeft eene medaille derde klasse toege kend aan eene schilderij van onze land- genoote mej. Thérè3e Schwartze. - Iuhoud Hollandsche Lelie No. 48: Zwakjes van anderen. Het ideaal. Handwerken. Schilderkuusi. Muzikaal of niet, door Carmcu. Ro- a. Leestafel. Correspondentie. Aanbestedingen. Door B. en W. van Zaandam is Za terdag aanbesteed de bouw eener open bare lagere school aldaar en het maken van toegangswegen. De hoogste en de laagste inschrijver waren: M. Stam Mz., te Zaandam voor f 39.238 en Van Ser- vellen te Haarlem voor 35.430. De begrooting bedroeg circa ƒ40.000. De gunning heeft nog niet plaats gehad Naar men verneemt, heeft de regeering thans officieel mededeeling ontvangen dat de Shah van Perzië, op zijne rei3 naar de wereldtentoonstelling te Parijs, in den loop van Juni ons land zal bezoeken. Reeds zouden maatregelen zijn getrof fen om den vorst, namens Zijne Majes teit den Koning, op waardige wijze te ontvangen. Den 3 1 sten Mei 1889 heeft aan het departement van Buitenlandsche Zaken de uitwisseling plaats gehad dei- bekrachtiging van de op 2 akten van Juni 1887 te Washington door de wederzijdsche gevolmachtigden van Ne derland en de Vereenigde Staten van Amerika onderteekende overeenkomst, tot regeling der wederkeerige uitlevering van misdadigers. Den 31sten Mei 1889 heeft te Brussel de onderteekeninj plaats ge had eener overeenkomst tusschen Ne derland en België tot regeling der uit levering ven misdadigers. Door het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van dieren is naar aanleiding van herhaaldelijk ingekomen klachten over de toepassing van art. 6 der wet van 17 Juni 1875 Staatsblad no. 110), iot vaststelling van bepalingen bij het voor komen van hondsdolheid, welk artikel bepaalt, dat, tenzij geene gelegenheid tot inbeslagnerain. 2. bedoelde wet zoodanig gewijzigd worde, dat bij een veroordeelend vonnis de hond niet behoeft verbeurd te worden, wanneer de rechter niet oordeelt dat daartoe, uit een sanitair oogpunt, termen aanwezig zijn; 3. dat voor het geval Z. Exc. geen aanleiding mocht vinden om in den aan gegeven zin de wet te wijzigen, hij als dan moge goedvinden het maximum der boete, door de betaling waarvan de hond terug kan worden verkregen, te verlagen tot f 1, opdat ook de minvermogende in staat worde gesteld van dit voorrecht gebruik te maken. Het Staatsexamen ter ver krijging van een getuigschrift van be kwaamheid voor de studie aan eene uni versiteit zal worden afgenomen te s- Gravenhage op 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19 en 20 Juli e. k. Men leest in de Zw o l s ch e Ct Naar wij vernemen, is door eene familie liier te lande telegraphisch bericht ont vangen dat de heer Graafland, contro leur van de afdeeling Tanah Poetih aan de Rokkan-rivier in Siak (Sumatra's Oostkust) vermoord is. In het koloniaal verslag van 1887 le zen wij, dat in Januari van dat jaar het Gouvernement zich genoopt zag, eenige aan den mond der Rokkan-rivier, te Ba- gan Api Api, gevestigde Chineezen, tot gehoorzaamheid te brengen, daar zij ge weigerd hadden den pachter, wien de sultan van Siak het opium- en zoutmid- del aldaar had afgestaan, te erkennen, tevens eene onbetamelijke houding hadden aangenomen tegen den controleur Toen de visschersbevolkiug niet goeds- schiks te bewegen was, den pachter het geleden verlies te vergoeden en de ver schuldigde bedrijfsbelasting te betalen, werd ais dwangmiddel baar de uitoefe ning van haar bedrijf belet. De Chinee zen legden daarna het hoofd in den schoot, betaalden de belasting en de vischvangst werd weder vrij toegelaten. De controleur bleef nog eenigen tijd met de noodige politiemacht te Bagan Api Api. Thans schijnen opnieuw in zijn ge bied ongeregeldheden te zijn voorgeko men althans in een zijner laatste brie ven moet hij o. a. geschreven hebben „er broeit iets en ik moet dus op reis!" Voor eenigen tijd verscheen in het tijdschrift van het Geographische Gesellschaft te Bremen, eene zeer inte ressante verhandeling van den hand van kapitein van Buuren, getiteld „die Ent- würfe zur Trockcnlegung der Zuiderzee in Holland". Na daarin een overzicht te hebben ge geven van de belangrijke hoeveelheden water, welke zells bij gemiddelde regen val uit de polders in de Zuiderzee wor den geworpen en de ontzaggelijke hoe veelheden door IJsel en andere rivieren daarin gestort, geeft schrijver een over zicht van de verschillende ontwerpen tot droogmaking der Zuiderzee. Na ook de economische zijde van dit vraagstuk te hebben nagegaau, en nadat schrijver met de rijkscommissie tot het resultaat komt, dat door het Rijk zelf, maar niet door eene geconcessioneer'e Maatschappij, dit werk behoort onder handen te worden genomen, besluit hij met een woord van hulde aan de talent volle ingenieurs, die zooveel hebben bij gedragen in het belang der droogmaking der Zuiderzee. Zeer net uitgewerkte teekeningen geven een overzicht van de verschillende ont werpen. Voor hen, die de belangrijke lezing van den heer Van Buuren over dat on derwerp op het natuur- en letterkundig Men d-'elt aan de N. R. C. mede, dat de sociaal-democraat P. v. d Stadt, na bij den moordaanslag op vrouw Vis ser te Haarlem tegenwoordig te zijn ge weeet, het land heeft verlaten met ach terlating van vrouw en kinderen. Hij moet zich te Gent ophouden. Den 6n Juni zal voor het hof te Leeuwarden het hooger beroep van P. Van der Stadt behandeld worden, inge steld tegen het vonnis der rechtbank te Heerenveen, waarbij hij tot 2 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij in eene openbare lezing te Wolvega heeft gezegd, „dat Domela Nieuwenhuis in de Tweede Kamer geheel alleen staat tegen over 99 schoeljes." Aangaande de zuidelijke tramplannen verneemt men, dat eerst daags (ie nadere opnemingen zullen plaats hebt en voor de lijn AmsterdamHaar lemmermeer—Haarlem. Vooral te Haar lemmermeer, tot nu toe van eenig ver keersmiddel verstoken, wordt deze ver binding met verlangen te gemoet ge zien. Een I9-jarige smid en een 17-jarige boekdrukker, die Vrijdag den schildwacht voor de Oranje-Nassau-ka- zerne te Amsterdam beleedigd en ge scholden hadden, zijn gearresteerd. Het schijnt, dat de Don Juan, die de geheimzinnige geschiedenis heeft gehad met een vrouw uit de tweede Tuindwarsstraat te Amsterdam, ook heeft gepoogd een dienstbode te ontvoeren. Zij zou echter onder een der viaducten bij het centraalstation uit het rijtuig zijn gesprongen, waarin zij met geweld schijnt te zijn gezet. De koetsier van dit rijtuig wordt blijkens eene mededeeling van den commissaris van politie der 4e sect e gezocht. Wanneer hij dezelfde persoon is, die het rijtuig bestuurdewaarin de vrouw uit de 2e Tuindwarsstraat zegt te hebben gezeten, dan zou men allicht de gevolgtrekking makendat de man een medeplichtige had in den koetsier. {Hbld.) Van Terschelling wordt g meld, dat door twee stoomschelpzuigers tegen 25 procent het bergen is aangeno men van de lading zilver en kopererts uit de Eldorado. Naar men verneemt, is thans weder, nu voor den tweeden keer, aan de op varenden dier stoomschelpenzuigers bij deurwaarders-exploot verboden, met de werkzaamheden boven 't wrak der Lutïne voort te gaan. Tegen het midden van Me miste een boer in de nabijheid van Lei den in het land een zijner koeien. De zaak kwam den man onbegrijpelijk voor van wegloopen kon niet wel sprake we zen. Hij keek eens rond, krabde zich achter 't oor en schudde met het hoofd, maar begon toch eindelijk als instinct matig door zijn land te loopen, links rechts uitkijkende, of het beest daar ook uit zou opduiken. En jaweldaar had hij het. Toen hij een eindje gel open had, zag hij namelijk dat zijn koe in het gras lag, en dientengevolge op een af stand niet zichtbaar was Zoo iets was hem nog nooit overko men. Of het in Mei meer gehoord is mogen anderen be-lïssen. De gezamenlijke Rocterdarasche vleeschhouwers kondigden, juist om den zelfden tijd aa", dat ze g-noodzaakt wa ren de vleeschprijzen te verhoogen dank zij de buitengewoon groeizame lente. Ook is de melk velen te dun Daar is toch geen medaille die haar keerzijde niet heeft. Sempervirens Zaterdag werd het holland- sche te Venloo verzoekt namens den burge meester te Geldern (Pruisen) opsporing van G. Wellen, fabriek-opzichter teGef- dern, die zijne vrouw met 7 kinderen verlaten heeft, en in vereeniging met de vrouw van P. Groenenbroeck, die hare drie kinderen achterliet, naar Holland is gegaan. De persoon is krachtig gebouwd draagt een knevel en heeft een gezond en rood gelaat. De vrouw is zeer ma^er. Van de zes landbouwers- gezinnen die in Maart jl. uit de Ge meente Beilen naar Noord-Amerika ver trokken ten einde er eene lotsver betering te zoeken, zijn er dezer da^en twee teruggekeerd. De besehrijving,°die zij van den aldaar heersckenden toestand leveren is niet gunstig. Hoewel de teruggekeerden in het voorjaar al hunne goederen verkocht hebbendenken zij thans op de vroeger door hen hier uit gevoerde wijze hun bestaan te winnen. Men schrijft uit Heerenveen: In de afgeloopen week werd onze plaats bezocht door een jongmensch, tamelijk fatsoenlijk gekleed, met grijze demi-sai- 8on, een bleek gelaat en dun zwart kne veltje. Verschillende ingezetenen genoten de eer van zijn bezoek. Bij een paar be stuurders van de afd. van het Nederl. Gen. tot Zed. Verb, der gov. gaf hij op negen maanden in het mil. detentiehuia te Leiden te hebben doorgebracht. Van daar was hij naar "rachten vertrokken, waar hij meende zijnen broeder, die met eene kermistent reisde, te zullen vinden, doch aldaar vernam hij, dat deze zich te s'-Hertogenbosch bevond. Thans wenschto hij reisgeld om derwaarts te gaan. Een hem door deze bestuurders aangeboden spoorwegkaartje weigerde hij. „Hij schaamde zich te zeer door een dier hee ren op den trein te worden gebracht". Trouwens was zijn gevoel van schaamte over het algemeen bizonder sterk ont wikkeld, en sprak hij slechts fluisterend, opdat de huisgenooten niet zouden hoe ren, dat hij geldelijke hulp vroeg. Bij een doopsgezind predikant fungeerde hij voor een haagsche mennist, die werk zocht, terwijl hij bij een paar andere in gezetenen Iioomsch-Katholiek was. Ein delijk ook gaf hij zich voor socialist en een vriend van Schoterlands afgevaar digde uit. Zoover bekend is heeft hij hier geen succes gehad en Zaterdag is hij dan ook naar Leeuwarden vertrokken, waar hij "s avonds in den Prinsentuin is gezien. Ongetwijfeld zal hij thans elders zijn practijken zoeken uit te oefenen. Te M e p p e 1 is b ij den kas sier H. een valsch bankbiljet van 25 ontvangen. Het droeg de letters H. B. Aan de getallen kon het bedrog worden opgemerkt; overigens was het zeer ge trouw nagebootst. Er handen wolken aan den hemel, geen aware, loodgrijze wolken, geen wol ken, die een onweder voorspellen, maar kleine, luchtige vlekjes. De wind blaast sc spelend voor zich uit, en doet hen een wijle het zonlicht verduisteren, biet dartelen overmoed plaats ze hen voor de lichtbron, om zo spoedig weder er gens anders heen te jagen. Het is een spel van licht en schaduw, van dartel- beid en overmoed. Zeelands hoofdstad is in feestdosch, dat wil zeggen hier en daar kondigt een uitgestoken driekleur aan, dat er iets buitengewoons moet plaats hebben. De anders reeds stille stad, is door den Hemelvaartsdag nog stiller, en toch spoorwegstationsgebouw te 's-Hage dreigt die zoete vrede door iets feeste- of daartoe gevaar bestaat, I genootschap alhier hebben bijgewooud,voor het publiek opengesteld. Aan weers- lijks te worden verstoord. Wat zal liet 7" van afmaking vóór het veroordeelend j zal het een genoegen zijn te vernemen, zijden van het hoofdgebouw is nu een; zijn? Wat! Weet gij het niet? Het is spiranten afdeeling is van den anti-dienst- vonnis geen sprake mag zijn, terwijl dit I dat die verhandeling aanleiding heeft ge- breed perron, die beide gelegenheid bic- heden de dag der opening van de zeeuw- vervangingsbond, dat noemde hij ironie in de p aktijk steeds geschiedt, wanneergeven tot de beschouwing, die ook in Jen om in de wachtkamers te komen. sche tentoonstelling van Nijverheid en en was hier z. i. ongepast. de eigenaar niet door betaling van het genoemd Duitsch wetenschappelijk tijd- De rotterdamsche p o s t d u i- i Kunst, toegepast op Nijverheid. Deze ten- De heer Brongersma repliceerende,1 maximum der b iete de vervolging heeft schrift is opgenomen. ven-vereeniging „Pro Patria" heeft uit- toonstelling wordt gehouden in de loka- voerde aan dat de heer Seyffardt inden gestuit een adres gericht tot den Mi- De Vereeniging ter b e v o r- geloofd voor het nationaal concours met len van het schuttershof De edele hand- „Gids" betoogd heeft dat bij algemeenen nister van Binnenlandsche Zaken, waarin dering van Zondagsrust heeft in hare reisduiven van St. Denis, op Zondag 2 boog", en beioott zeer belangrijk te ziin. dienstplicht in vredestijd velen bij dewordt gevraagd maatregelen, die kunnen Zaterdag te Amsterdam gehouden ver- Juni, 5 verguldzilveren, 5 zilveren, 6 Het voornemen bestaat haar tot einde geniewerken zouden kunnen worden verzekeren dat: gadering o. a. bij acclamatie aangenomen bronzen medailles, benevens 5 diploma's. Juni geopend te houden, en daaraan ver- gebruikt aan spoorwegen enz. waardoor 1. de krachtens de wet in beslag ge-diet voorstel van de afdeeling 's-Hage Te Gorinchem is een k a non-scheidene concerten te verbinden. De dus veel geld, dat nu aan particuliere nomen honden, waarvan de eigenaar be- om de gemeentebesturen te verzoeken nier in hechtenis genomen wegens het toegangsprijs is bizonder matig gesteld, aannemingen wordt uitgegeven, kan wor- kend is, niet worden afgemaakt alvorens het recht van Zondagsrust voor de amb-1 uitgeven van een sigarenbon voor een zoodat niemand behoelt achterwege te den bespaard. De vraag of de tegen- het vonnis door den rechter is uitge- tenaren te erkennen, zooveel de dienst bankbiljet van f40. 'blijven om haar te bezoeken, woordige toestand billijk is blijft echter sproken; zulks toelaat. De c ommissaris van politie Schrijver dezes was in de gelogen- doeners weg te voeren. Zij was op hun vertrek voorbereid, maar toen de deur zich achter hen had gesloten, lag- er eene uitdrukking van zieleangst op haar bleek gelaat Daar zij zich nu herin nerde, nog een hevigen strijd te moeten voeren, met hem, die haar beminde, maar ook door haar bemind werd, kruiste zij de armen over hare borst, en wachtte haar echtgenoot kalm af. Nauwelijks hadden de politie-agenten en de gevangenen het huis verlaten, of Blake trad binnen, gevolgd door juf frouw Daniels, en eene andere dame, wier gelaat en gestalte niet onherkenbaar gemaakt konden worden door een dich ten sluier en een mantel; het was de gravin de Mirac. Deze verrassing had eene gelukkige uitwerking, en Luttra was oogenblikkelijk ontwapend Juffrouw Daniels' zuchtte zij, en met teederheid drukte zij haar de hand. Lieve, lieve meesteres, antwoordde de huishoudster God zij geloofd, dat ik u ongedeerd weerzie. Gij hebt moeten denken, dat ik mij volstrekt niet bekommerde om het verdriet en de angst, die mijne ver dwijning u berokkend heeft, voegde de jonge vrouw er bij, terwijl zij met ontroering bemerkte, dat juffrouw Da niels oogen vol tranen stonden; maar waarlijk het was mij onmogelijk, u de kleinste inlichtingen te verschaffen, zen der het leven van hem in de waagschaal te stellen, die ik te zeer bemind heb, om niet zijn huis te durven verlaten; ik spreek hier van het leven van uw meester, juffrouw Daniels Hoe! vroeg Blake, om mij te redden hebt gij hen willen volgen? Ja, anders zou ik het nooit gedaan hebben. Zij had den mij kunnen dooden, ik zou lien niet om genade ge smeekt hebben, maar toen zij u bedreigden Mevrouw Blake, wat is dat? riep de huishoudster uit, en greep naar de opgeheven hand van hare meesteres, en wees op een litteeken rondom haar pols. Eene lichte blos kleurde de wangen van Luttra, en zij scheen te aarzelen. Mevrouw Blake, dat hadt gij nog niet, toen ik u voor den laatsten keer zag. Dat is waar, antwoordde zij met tegenzin; in dien vreeselijken nacht heb ik mij zeker verwond, maar laten wij er niet verder over spreken, het beduidt niets. Neen Luttra, wij moeten er integendeel wel van spre ken, zeide haar echtgenoot, op een vriendelijk bevelen den toon. Ik wil gaarne alles weten omtrent betgeen er in den nacht van uwe verdwijning is voorgevallen. Vertel mij ook, hoe zij uwe schuilplaats zijn te weten gekomen. Op een onbeschrijfelijk pijnlijken toon begon zij aldus Toen zij uw huis binnendrongen zochten zij mij niet; zij hadden van uwe kolossale rijkdommen gehoord en het gezicht van de ladder, die tegen den muur stond van het nieuwgebouwde gedeelte, was voor hen te verleidelijk. Hun doel was om te komen stelen; eenige dagen te voren had den zij deze kamer gehuurd, want van hier uit heeft men het gezicht op uwe woning. Zij hadden geen geld meer, ofschoon er zeer veel verborgen was in den kelder van de herberg in Vermont. Zij durfden echter New-York niet. verlaten om het te gaan halen. Later was mijn broeder er toe gedwongen, zich daarheen te begeven. Hunne verwon dering was groot, toen zij mij in uw huis ontdekten. Zij waren op het dak van het nieuw bijgebouwde gedeelte geklommen, en hadden de gordijnen weggeslagendie zich aan den buitenkant van het venster bevonden, dat openstond. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2