POLITIEK OVERZICHT. Hun geheugen, niet bezwaard met zoo veel ballast, onthoudt de talrijke onder- deelen en het samenstel van het geweer even goed als het zijne. De vrijwilligers en plaatsvervangers zijn van ander allooi. Over het algemeen staan zij zedelijk veel lager dan de mili ciens. Onder hen vindt men de onverbe terlijke dronkaards, oud-leden der klasse van discipline, verloopen individuen. Er zijn ook een paar flinke kerels onder; oud-soldaten, die tegen de Atjehers ge vochten hebben, doordraaiers en pretma kers, die nachtelijke escapades maken, maar altijd //proper" zijn en, hoewel geen «dienstdoenders", toch hun dienst uitnemend verstaan. In nauw verband tot deze kenschet sing van de bewoners der kazerne staat de gevolgtrekking, waarmede dr. Kalff zijne //herinneringen en wenken" besluit, en waarmede wij zijn opstel dringend in de algemeene aandacht aanbevelen: Wie over de moraliteit onzer soldaten wil oordeelen, moet allereerst onderscheid maken tusschen vrijwilligers en sommige, plaatsvervangers ter eene en miliciens ter andere zijde, gelijk ik dat in den aanvang deed. Overigens geloof ik geenszins, dat bij eene vergelijking het gemiddelde peil van moraliteit bij de jongelui van gegoede of rijke ouders iets hooger zal blijken dan dat onzer miliciens. Toch slaan vele liefhebbende en be zorgde ouders geloof aan overdreven of onware voorstellingen. Vele dier ouders schromen niet hunne zoons student te laten worden, of ten minste: zij vinden dat niet half zoo erg als hen soldaat te zien. Studenten zijn ten minste fat soenlijke jongelui redeneeren zij. Het hangt er maar van af, wat men onder fatsoen verstaat. Het gevaar voor de moraliteit van een jongmensch is in de studentenwereld even groot als in de soldatenwereld of in welke andere omgeving ook, waar hij voor het eerst op eigen beenen staat. Echter is dat gevaar in het soldaten leven grooter voor jongelieden uit de minder beschaafde en gegoede standen dan voor hen, wier ouders tot den mid delstand of de hoogere standen behooren. De laatsten hebben in lectuur, in studie, in eene eigene kamer buiten de kazerne een tegenwicht, dat de eersten missen. Waarlijk, wie eene goede opvoeding heeft gehad, die zal door een jaar «onder dienst" niet bedorven worden. Integendeel, krachtiger naar lichaam en ziel. Het regelmatige leven van den milicien met zijn overvloed van gezonde lichaams oefening in de open lucht, met zijn nearh, to bed and early to rise", met zijne ver moeienis en zijne ontbering, met zijne strenge tuch', zijne eischen vun orde en zelfbedwang, kan een krachtigen invloed ten goede hebben op onze jongelieden. Op onze wittebroodskinderenonze moêrliefjes gelijk Breero ze noemt die hier in eene wereld verplaatst zou den worden, waar men met fraaie d en korte jasjes weinig uitricht; die hier ten minste ééns in hun leven een kijkje zouden krijgen in «the philosophy of clo thes," maar al te weinig door hen bestu deerd; die hier gedwongen zouden wor den te toonen en te ontwikkelen, wat er nog aan geestkracht in hen aanwezig is. Op de talrijke jongelieden uit den ge goeden middenstand, kern van ons volk. bij wie het besef levendiger zou worden, dat het in het leven niet alleen op ken nis, maar evenzeer op karakter aan komt; die hier een deel van hun volk konden leeren kennen waarmede zij veel te weinig in aanraking komen, waarvan de nederlandsche deftigheid hen maar al te ver verwijderd houdt. Op de vele kinderen van het volk, die hier voor eenigen tijd eene betere voe ding, eene gezonder leefwijze zouden heb ben dan gewoonlijk hun deel isdie zich hier leeren gewennen aan eene orde en eene tucht, welke velen hunner hooj noodig hebben. Op onze boerenzoons, wier lichaam iets van zijne stijfheid, wier geest iets van zijne bekrompenheid verliest. Waarom wordt voor zoo menige min dere betrekking //bij voorkeur een oud militair" gewenscht, indien het leven on der dien-t zulk een slechten invloed heeft, op de kinderen van het volk? Ook in dit opzicht willen velen wel de lusten, niet de lasten, die het onder houd van een leger met zich brengt. De opening van het nieuwe Centraal-station te Amsterdam is be paald op 15 September a. s. Men 8 c h r ij f t ons uit Hilver sum Door de gezamenlijke vleeschhou- wers alhier is «ter algemeene kennisge ving" gebracht, dat ze eendrachtelijk besloten hebben het rundvleesch met 30 cents (zegge dertig cents) rer K.G te verhoogen. Dat menig huismoeder niet ;esticht is door zulk een handelwijze laat zich begrijpen. Ook moet reeds bij eenige ingezetenen opnieuw het plan be staan middelen te bekomen iot het op richten van een vleeschhal. 't Is te wen- schen, dat de burgerstand zijn clang inzie en krachtdadig zijn steun verleeue tot het welslagen van dit plan. Maandagochtend te half- tien is met den t cin van de Holland- sche spoorwegmaatschappij aan het sta tion te Leiden aangebracht het lijk van den heer T., vroeger aldaar woonachtig, thans in Den Haag verblijf houdende. De ongelukkige is tusschen Den Haag en Leiden van het balkon van een derde klasse waggon gevallen en door een vol gend rijtuig, waarvan de wielen hem over het hoofd gingen, gedood. Dat lichaams deel was dan ook geheel onkenbaar ge worden. Het lijk is naar het lijkenhuis je te Leiden vervoerd. Zondag ochtend te uur werd in den Tedingerbroekpolder, een half uur afstand van den Leidschendam, een bloedig drama afgespeeld. Twee personen uit Den Haag waren bezig met het kruisnet zonder permissie te visschen in het water langs het land van den arbeider Jacob de reeae, een oud man, die doof is. Deze verbood de visschers aldaar te visschen en op zijn land te verblijven, maar, ziende dat de twee personen weigerden te vertrekken, ging de oude man zijnen zoon halen, die bij hem inwoont. De zoon, op de plaats gekomen, her haalde het verbod om te visschen in zijn vischwater en wees de indringers erop. dat zij het gras, hetwelk gemaaid moest worden, plat trapten. Hierop zou een der visschers den zoon gedreigd hebben dood te schieten of dood te slaan, indien hij hen niet met rust liet. De zoon begaf zich toen naar de naastbij gelegen boerenwoning en kwam, gewapend met een hooivorkje terug, ten einde de visschers vrees aan te jagen of zich zoo noodig tegen een aanval te ver dedigen. Wat er toen gebeurd is: of de man, bij zijne verschijning gewapend met de hooivork, is aangevallen, of wel dat hij de twee mannen verjoeg, onverhoeds werd hem met een knipmes een nood lottige steek achter het rechter ooi- toe gebracht, waardoor eene slagader door gesneden werd. De getroffene kon nog tien pas loo- pen, waarna hij ineenzakte. Hij beproefde zich weder op te richten, maar stortte neder en gaf onmiddellijk, midden in het land, den geest. De dader, een 22jarige metselaar uit '8-Hage, is toen teruggegaan naar zijnen kameraad, die aan den waterkant bij het net was gebleven, waarop beiden, met achterlating van hunne netten en eene nog halt met jenever gevulde kruik, op de vlucht zijn gegaan. Onmiddellijk na de ontdekking van de misdaad heeft de burgemeester van Stomp- wijk alle maatregelen genomen om de personen op te sporen en de justitie te 's-Hage met het gebeurde in kennis Zondagavond mocht het de haagscho politie gelukken de beide visschers op te sporen in eene herberg aan de Zuiling- straat, waar zij kaart zaten te spelen, Bij een voorloopia verhoor moet de oudste van de twee bekend hebben, den arbeider te hebben doodgestoken, naar hij beweert, omdat de jonge boer hem met de hooivork wilde aanvallen, waarop eene worsteling tusschen beiden ontstaan is, en de doodelijke steek is toegebracht. Verder is nog gebleken dat de bedrij ver, toen hij den jongen man dreigde dood te steken, zijn zakmes, waarmede hij eene reparatie aan het kruisnet ver richtte, in de hand had. Dit droevige voorval heeft een diepen indruk in de omgeving gemaakt. Hoewel den kameraad van den mis dadiger geen medeplichtigheid aan den doodslag wordt ten laste gelegd, maakte het een zonderlingen indruk, dat hij Zondagavond met iemanddie eene misdaad pleegde waarbij hij tegenwoor dig was, in koelen bloede in eene tapperij zat kaart te spelen. De daderde 22-jarige Taselaar, is per celwagen naar de gevangenis over gebracht zijn kameraad is voorloopig op vrije voeten gelaten. De brigadier-majoor Goudriaan, met de veldwachters Van VeenVan der Hamme, Van Spanje en Baggerman, vergezeld van den rechercheur Van der Drilt, hebben den moordenaar opgespoord. Deze was bij zijne arrestatie gevlucht in den tuin van het perceel, waar hij zich bevond. De instructie is heden ochtend reeds aangevangen. De metgezel van den dader werd tevens gehoord. Een knaapje van negen ja ren, dat Zaterdag te 4 uur zonder toe zicht te Katwijk baadde, is door de zee medegesleepo en jammeflijk ver dronken, eer zijn kamerraadjes hulp kon den halen. Woensdag liep te 's-Hag het gerucht, dat er een man in den toren der Groote Kerk was en het publiek vermeende zoo straks weder de roode vlag van de trans te zien waaien. Eene dichte menigte omringde het gebouw en eindelijk moest de politie zich er mede bemoeien. Deze ging den toren op, maar vond niets. Toch werd er een persoon opgebracht, die echter, naar de Haagscke Ct. mededeelt, toen de menigte uiteen was, werd ontslagen onder dankbetuigin voor zijne bereidvaardigheid om zich in schijn te laten «opbrengen". Het publiek toch was niet tevreden, vóór er iemand gearresteerd was. De opening der Sophia- stichting te Scheveningen zal 17 dezer plaats vinden. Zondag is door de polit te Delft in beslag genomen een valsch vijfentwintigcentstuk, met do beeltenis Willem II en het jaartal 1848 Eene 18jarige dienstbode te Dordrecht had van hare mevrouw verlof gekregen om jl. Woensdag naar Gorinchera te gaan. Haar vrijer lag daar als kanonnier in garnizoen en zij had dus uitstekend gelegenheid om te ge nieten van de koningsfeesten op dien dag, waarvan haar reeds zooveel fraais verteld was. Maar om op reis te gaan een ganschen dag eens flink pret te maken, daartoe behoort ook eene vrolijke portemonnaie, waarop zij nu juist niet kon roemen. Wel had ze eenig geld bijeen gespaard, maar naar hare meening lang niet genoeg, zoodat. op de eene of an dere manier raad moest geschaft wor den. Daar valt haar oog op den lesse naar van den zoon des huizesfluk, die opengemaakt, een groen papiertje uitgenomen, dat zorgvuldig verstopt en, met een ietwat angstig gemoed de reis aanvaard. In Gorinchem waren de spaar centen spoedig verteerd en de vrijer, als meer soldaten niet ruim bij kas, bego; al een bedenkelijk gezicht te zetten. Toen kwam de verrassinghet gestolen pa piertje werd voor den dag gehaald, in een koffiehuis, waar men eenige verte ring maakte, gewisseld, en hij met negen klinkende guldens en eenig klein geld. zij met drie muntjes van tien gulden den zak, ging het paar weer de feest vreugde in. Ze hadden veel pret en von den het geducht jammer dat de vrijer weer naar de kazerne, zij weer naar Dordt moest. Aan het station werd een kaartje genomen, een muntbiljet in beta ling gegeven en de reis aanvaard. Zonderling genoeg, sprak bij hare thuis komst niemand over de vermissing van het geldmisschien was de diefstal nog niet ontdekt, maar toch brandde het geven van eenig geschrift van strafbarei overschot, nog bijna f 30, haar in den zak, al had zij ook niet het minste ver moeden van de ontknooping, die spoedig volgen zou. Bij de politie te Gorinchem werd Donderdag namelijk aangifte ge daan, dat daar in een koffiehuis door eene juffrouw en een kanonnier eene bon voor veertig sigaren was uitgegeven voor een bankbiljet van veertig gulden. Een onderzoek werd ingesteld, waarvan het gevolg was een telegram aan de dordtsche politic, met het verzoek de be driegster op te sporen. Spoedig was die gevonden het nog in haar bezit zijnde geld werd in beslag genomen en ter zake van beide misdrijven proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Dat hare mevrouw niet langer van haar gediend was, wel van zelf. Zondag vierde de oud-mar ketentster van Waterloo, Elske van Ag- ;elen te W ageningen, haar 95sten ver jaardag. Nog steeds verkeert zij in be hoeftige omstandigheden. Maandagmorgen had dedag- looner G. G., te Ambt-Deutichem, het ongeluk, vermoedelijk door duizeling be vangen, met het hoofd naar beneden in eene sloot te vallen, zoodat hij verdronk. Zondagmiddag gingen twee broeders te Aalst dadelijk na het eten zwemmen. Nauwelijks was de jongste, oud 21 jaren, in het water, of hij riep om hulp eri zonk tegelijkertijd in de diepte. Ofschoon hij door onmiddellijk toegesnelde personen spoedig op het droge werd gebracht, bleek hij reeds gestikt te zijn. Alweer een waarschuwend voor beeld voor liefhebbers van zwemmers om dit toch nooit met eene volle maag te doen. Als iets buitengewoons wordt uit Schoonhoven gemeld, dat aldaar aard, maar zelfstandig strafbaar stelt de begunstiging van het persdelict. In de akte van dagvaarding moet dus melding gemaakt worden, bij uitgifte van ge- schrifen van strafbaren aarddat de schrijver niet bekend is of de beklaagde dien op de eerste aanmaning niet be kend heeft gemaakt. Het beroep van den procureur-generaal bij het Hof is dus verworpen. Kerknieuws. In tegenwoordigheid van het dagelijksch bestuur, predikanten der protestantsche gemeenten en andere genoodigden werd Zondag jl. te Bolsward de gerestaureerde i, spreekt8ynao°ge ingewijd. Na eene iuwijdmgs- j rede van den leeraar en het terugbrengen jder Thorarollen naar de arke, hield de opper-rabbijn dr. L. Wagenaar een tref fende rede. Het geheel werd afgewisseld door het zingen van godsdienstige liede ten en gesloten met een koorgezang van kinderen. De lieeren B. J. Werunéus Buning, herv. pred. te Hoogmade, heeft wegens voortdurende ongesteldheid tegen 1 Juli en J. J. Richard, Herv. pred. te Hoog land tegen 1 Sept. eervol emeritaat aan gevraagd. Beroepen: Te Houtrijk en Pola- nen de heer H. J. Pijnacker Hordijk cand. te Rijswijk. De bemoeiingen der duitsche regee ring om aan de werkstakingen in de kolendistricten een einde te maken, heb ben over 't algemeen tot een goed resul taat geleid. Op ruslige en vreedzame en bovendien hoogst praktische wijze is zij j te werk gegaan om den storm te bezwe- een kraaiennest, hetwelk vroeg in hetrfn* düür het verhoor van commis- voorjaar was gestoord, eene wilde eend siën Ult. werkgevers en werklieden zich hare eieren heelt gelegd en uitgebroed, eene zuivere voorstelling te hebben doen en dat wel niettegenstaande bedoeld nest j geven van den toestand, heeft zij thans ligt boven in een zeer hoogen iepeboom. j met fiksche hand maatregelen genomen In het begin dezer week wierp de om den arbeid weder te doen hervatten moeder hare kuikens, die reeds genoeg eu met 6ocd ëe olS- In veie mijnwerken ontwikkeld waren om te zwemmen, één is. men weder aan den arbeid alsof er voor één uit het nest. Twee der jongenie^3 gebeurd is, terwijl volgens de Nord eenden moesten den val met den dood j deutscke de overige betrokken mijnbestu- bekoopen, maar acht zwemmen frisch en Iren en autoriteiten zijn aangeschreven gezond thans in het water. De oude eend,onverwijld aan het werk te gaan om de die nog lang in de omgeving barer jon- acht uren woedde boven een hevig on weder, waarbij de gen toefde, is nu verdwenen, Zondagochtend, tusschen zeven Tilburg regen in stroomen nederviel. Zekere G., voerman op Breda die op weg was naar zijn weiland en met een maaier stond te praten werd door den bliksem ge troffen en was terstond een lijk. Te Horst is door de maré- ckaussée aangehouden en naar Roer mond overgebracht de 18-jarige M. G., verdacht van drie brandstichtingen. Zondagnacht nisse drie schuren door het inslaan ran d a- I afgebrand bliksem. Te Kampen z ij n dezer gen kort na elkander 2 zusters die duizenden guldens 'sjaars te verteren hadden, doch er zeer sobertjes van heb- j ben geleefd. Het is thans ook gebleken j dat haar beddegoed bestond uit lappen, gevuld met verteerd stroo en boekwei- i tendoppen, zoodat het naar de mestvaalt moest worden gebracht. Te Meppel is door den heer Johs. H., kassier aldaar, een valsch bank biljet van f 25 ontvangen. Behalve het cijferschrift, was het met de grootste nauwkeurigheid nagemaakt. grieven in zooverre de wettelijke bepa lingen het toelaten, dadelijk uit den weg te ruimen, en voor het overige liet daar heen te leiden, dat aan de rechtmatige vorderingen der arbeiders wordt voldaan. De duitsche olficieuse bladen, met de Kölnische Zeitung vooraan, beginnen met hunne gewone handigheid, schijnbaar een weinig laat, beschouwingen te leveren over de voorgenomen reis van Wilhelm II en koning Humbert naar Straatsburg. De Kölnische merkt heel naïef op, dat de franschen zich er nu op kunnen D- ten voorstaan het in hun hand te heb ben den keizer al of niet in den Elzas zijn te Osse- loe te laten. Inderdaad eene zonderlinge een wagenhuis j ultl®gglno« Ket blad maakt zich aan een den j schromelijke vergissing schuldig, waut het was niet om keizer Wilhelm, maar om koning Humbert dat men zich te Rechtszaken. De Hooge Raad heeft heden zich geheel aangesloten hij de uitspraak van de rotterdamsche rechtbank en het Hof te 's-Hage in zake den directeur-uitgever van het Rotterdamsch Nieuwsblad. Uit de discussie over art. 418, lo. Strafwetboek, zoowel als uit den tekst der wet leidde de Hooge Raad af, dat dit artikel niet bedoelt als misdrijf te stempelen het uit- i Parijs zoo warm heelt gemaakt, er e en,jj(; zaa^ ja ët.ze_ Wanneer Wilhelm met zijn bondgenoot Franz Jozet naar Straatsburg was gegaan, zou men het zich in Frankrijk riiet hebben aangetrok ken, maar koning Humbert is de zoon van een italiaanseh koning, die zijn ge heel lortuin aan Frankrijk te danken had, welk land ook Italië zoo krachtig heelt geholpen zijne zelfstandigheid, zijne eenheid te herwinnen Van de zijde des italiaanschen konings zou dus hier een daad begaan zijn, die van gebrek aan takt getuigdo, ja zelfs zou men er eene uitdaging in kunnen zien, niet van den kant van Duitschland, maar van dien van Italië. Dit is de lezing der indépm- dance van het geval eu het blad voegt erbij, dat wanneer men het in Duitsch land anders begreep, dit zooveel te erger zou zijn voor den moreelen en geestelij ken toestand van het rijk. Een te Weenen verschijnend blad weet nog uit goede bron te verhalen en wel door een schrijven uit Straatsburg, dat in Elzas-Lothariugen eene groote mij toch niet kunnen helpen Iedereen uit den slaap wek ken? Waar zou dat goed voor geweest zijn? Daarmee zou ik mijn geheim geopenbaard en het leven van mijn echt genoot in gevaar gebracht hebben. Vergeet dan niet, dat zij mijne naaste bloedverwanten waren; slechts als ik tot het uiterste gebracht werd. zou ik hen verraden. Door het venster te ontvluchten zou voor de meeste vrouwen zeer moeielijk zijn geweest, maar ik liet mij door niets afschrikken; zooals gij weet ben ik als een man op gevoed, zoodat ik gewend was aan lichaamsoefeningen; het viel mij dus niet zwaar langs een ladder van veertig voet af te dalen. De verschrikkelijke gedachte echter, dat ik een kalm, eerlijk leven moest vaarwel zeggen, voor het leven in die hel, deed mijne leden verstijven Toen wij ons op straat bevonden, bemerkte ik een po litieagent, en ik waagde een wanhopige poging tot ont snapping, maar tevergeefs; toen ik er in slaagde mij van mijn vader en broeder los te rukken, snelde ik naar het hek van den tuin en bevond mij tegenover hem. wiens misnoegen ik boven alles vreesde op te wekken, van den anderen kant van het hek zag hij mij somber en streng aan. Te zwak om zulk een schok te kunnen doorstaan, kwam het niet in mijne gedachte op. dat hij mij wellicht niet herkende, daar hij volstrekt niet wist, dat ik mij on der zijn dak bevond. Ik scheen mijn verstand verloren te hebben, en keerde terug, zoodat ik weer in de handen viel van hen, die mij aan den hoek van het huis wacht ten! Waarom gij u daar bevondt, mijnheer Blake, en waarom gij mij niet achterna snelde, weet ik niet Het hek was gesloten, antwoordde haar echtge noot en ik had den sleutel niet bij mij, bovendien is het een zeer ingewikkeld veiligheidsslot. Mijn vader had den sleutel in zijn bezit, mom pelde zij. Een week lang had hij getracht zich ervan meester te maken, en dienzelfden avond was hij er in ge- Men had hem in het slot laten steken! Den volgenden morgen hebben zij mij meegedeeld, wat zij wilden: ik mocht dadelijk weer terugkeeren op voor waarde dat ik, als uwe wettige vrouw, een beroep zou doen op uwe beurs, zij eischten slechts eene middelmatige geldsom en daarenboven de middelen om Amerika te ver laten. en als ik wilde gehoorzamen, zouden zij zich ver binden nooit weer terug te keeren. Ik kon hierin niet toe stemmen, en de gevolgen mijner weigering waren lange weken van gevangenschap en doodsangst Ik heb echter geen berouw van die dagen van kwelling; zij hebben mij uwe achting geschonken en de verzekering gegeven, dat. waar ik ook heenga, gij mij in de gedachte zult volgen, vol medegevoel, ja, vol van liefde. Toen haar verhaal geëindigd was, nam zij weer die koude trotsche houding aan, die haar echtgenoot elke toenadering met haar onmogelijk maakte. XX. VOOR HUN LEVEN LANG. Blake was er echter den man niet naar, zich te laten afschrikken en hij zeide haar op innig teederen toon: Na alles, wat gij voor mijn gedaan en geleden hebt, meent gij dan nog het recht te hebben, mij in de eenige wensch van mijn hart teleur te stellen? Hoe kunt gij dat met uwe verheven denkbeelden van opoffering in overeen stemming brengen, Luttra? {Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2