NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. fje Jaargang. Vrijdag 7 Juni 1889. No. 1818. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. B IN N E N L A N l). E U I L LETO N. liet fraaie Schoentje. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland; Compagnie Generale ie Pullicite Ftrangère C. I. BA 11 BE Sr Co JOHN F. JONFS, Succ., Parijs 31 lis Faulourg Montmartre. Haarlem, 6 Juni 1889. In het Kunstnijverheidsmuseum op het Paviljoen te Haarlem zal bij gelegenheid van de tiende jaarlijksche vergadering van den Raad van Bestuur, op Woensdag 12 Juni e. k. 's namiddags half twee eene voordracht worden gehouden door den heer dr. H. Kuiper, leeraar aan het gymnasium, naar aanleiding van een onlangs in het museum geplaatst afgiet sel, eene statue van den griekschen blijspeldichter Menander. Daarna zal door prof. A. Pierson eene mededeeling worden gedaan over Rubens in Madrid en zijn invloed op Velasquez. Heeren raadsleden der museum's, do nateurs en leden der Ne-'erlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid met hunne dames hebben op vertoon van diploma vrijen toegang tot deze voordrachten. In de Stuivers-Spaarbank van de af- deeling Haarlem en Omstreken van den Volksbond werden in den loop der maand Mei ingebracht 417 posten, tot een ge zamenlijk bedrag van 882,40. Terug betaald werd eene som van 485,20f aan 40 inleggers. Voorts zijn 14 nieuwe spaarboekjes afgegeven. Morden vertrekken per sneltrein van hier naar Parijs acht leden der gym- nastiek-vereeniging //Sparta" om aldaar deel te nemen aan de groote gymnastiek- uitvoering op den 9 en 10 Juni. De deensche kapitein der infanterie, de heer L. Pontoppidan, die thans in ons land vertoeft, bezocht Woensdag de militaire school alhier, en zou he len de militaire inrichtingen in de hoofdstad bezichtigen. De administratie van Haarlem's Dagblad verklaart zich op een haar gedaan ver zoek gaarne bereid tot het in ontvangst nemen van bijdragen voor het gezin waarvan onder het opschrift „Een droe vig feit" sprake was in het nummer van 3 Juli jl TB HAARLEM Zitting van Donderdag 6 Juni 1889. Heden stond o. a. terechtP. Nvan beroep timmermansknecht. Beklaagde was op 18 April j.l. werkzaam ten huize van mevrouw K. in de Wilhelminastraat en maakte van de atwezigheid der bewoners gebruik, om uit een schrijftafeltje, waarin zich 7 50 bevond, twee rijksdaalders weg te nemen. De diefstal kwam aan het licht, doordien mevr. K., die dikwijls 't een of ander vermiste, de rijksdaalders gemerkt had. Beklaagde bekende zijn schuld volmondig, en toonde over het vergrijp veel berouw. De subst. off. van just, achtte het misdrijf wettig en over tuigend bewezen, eene gestrenge straf noodig, en requireerde eene gevangenis straf van 1 jaar. De verdediger vroeg in een welspre kend pleidooi eene véél geringere straf, en wenschte, dat de preventieve hech tenis in mindering zou worden gebracht. Uitspraak heden over 8 dagen. Als eene bizonderheid kan gemeld worden dat de grond, opgebaggerd uit de, in de Ringvaart van de Haarlemmer meer bij Halfweg afgedamde Sluispoort, uitsluitend uit veen bestaat en volgens berekening circa 900.000 turven zal ver schaffen, vertegenwoordigende een waarde van minstens f 4000. Woensdagmiddag jl. werd te Hoofd dorp het lijk ter aarde besteld van eene boerendochter. Verschillende rijtuigen vergezelden de lijkbaar. Op de hoogte der openbare school schrikte een der paarden door eene onbekende oorzaak en ging op hol. Het paard werd spoedig tot staan gebracht, doch de wagen was deerlijk gehavend. Een oud man sprong er onder het hollen uit en bezeerde zich, doch de overige inzittenden bekwamen geen le'sel. a. s. Zondag zal het 100 jaar geleden zijn, waarop de katholieke kerk te Os dorp, gemeente Sloten, werd ingewijd. Letteren en Kunst. De hollandsche opera's stroomen den heer De Groot toe. Thans wordt ook voor het volgend seizoen aangekondigd een „Albrecht Beiling", door Henri W. F. Brandts Buijs. H. M. de Koningin en het prinsesje zijn op Het Loo aangekomen. De koninklijke standaard is Woens dagochtend op het paleis geheschen. De Shah van Perzië wordt in de derde week van Juli, waarschijnlijk 16 of 17 Juli, hier te lande verwacht. Te 's-Hage is overleden de heer .J. C. de Koek van Leeuwen, oud resident in Ned.-Indië. De commissie van voorbe reiding over de wijzigingswet op het la ger onderwijs houdt sedert het begin dezer week bijna dagelijks zitting. Zij hoopt nog deze week met haar verslag van het verhandelde in de afdeelingen gereed te komen. Aan handgelden bij het kol. werfdepot is gedurende de maand Mei uitbetaald een som van f 21,445. Neen, waarlijk! la poésie ne s'en va pas. In zijne rubiek van „Dag tot Dag" haalde het Handelsblad een achtregelig Engelsch gedichtje aan en de schrijver vroeg „Wie helpt mij aan eene vertaling En hij ontving tweehonderd twee-en-der tig antwoorden, waar van het blad thans een tiental bevat. Er zijn zulke goede onderdat de redactie de overige tweehonderd twee- en-twintig wel niet zal laten volgen. De luitenant van het ba- densche dragonder-regiment Von Bohlen und Halbach, die den 28n Mei te paard van Karlsruhe naar Den Haag is ge reden, kwam Maandag op zijn viervoe ter tegen half twaalf uur voormiddag voor het „Hotel Bellevue" aan, alwaar hij is afgestapt. De 23-jarige ruiter zag er hoegenaamd niet vermoeid uit. Den laat- sten dag had hij een afstand van 65 ki lometer afgelegd. De oppasser van den officier was Dins dag per 3poor uit Karlsruhe alhier aan gekomen, ten einde het paard naar de hoofdstad van Baden terug te brengen. Woensdagochtend is de viervoetige met gezel met zijn geleider derwaarts ver voerd. Luitenant Yon Bohlen und Halbach blijft nog eenige dagen in de residentie. Men s c h r ij f t ons: Niet lang geleden werd er in de Nieuwsbladen melding gemaakt, dat er in de nabijheid van Haarlem eene ijzer houdende waterbron was ontdekt, waar uit men meende het voor de gezondheid zoo heilzaam mineraalwater te kunnen putten, water, wat tot nu toe door onze duitsche naburen geleverd werd. In ver band hiermede, wenschen wij de aandacht te vestigen op eene mineraalwaterbron welke reeds eenige jaren bekend was, en gevonden wordt te Tcgelen nabij Yenlo in Limburg. Deze bron is sedert een paar I jaren door den eigenaar in exploitatie gebracht, daar meerdere geneesheeren I verklaren, dat het water uit die bron, in I voldoende hoeveelheid genomen, even J heilzaam voor de gezondheid werkt als het uit Duitschland aangevoerde bron- j water. Deze bron, de „Snelle Sprong" ge- naamd, ontspringt aan den voet der berg- keten wtlke het landgoed „Holtmühle" begrenst. Aan de tirma Ransomcs,i Sims Jefferie, Ld., te Ipswich, waar van de eenige vertegenwoordigers voor Nederland en Koloniëu zijn de heeren Figée De Kruijff, ingenieurs te Am sterdam, is op de Tentoonstelling te Melbourne de volgende onderscheidingen toegekend voor hunne verschillende land bouw- en mijn werktuigen Door de landbouw-jury de hoogste onderscheiding (first order of meritmet speciale vermelding en de gouden me daille voor ploegen, pletmolens en snoei- werktuigen door de landbouw-jury de hoogste on derscheiding voor grasmaaimachines, en door de mijnwerk-jury de hoogste on derscheiding en gouden medaille voor verschillende stoomwerktuigen. De gasconcessie heeft in het vorig jaar aan de gemeente Amster dam f572,751 opgeleverd, of f13,300 meer dan in 1887. Uit Arasterdam wordt van 5 Juni gemeldDe jaarlijksche verga dering der algemeene Nederl. vrouwen- vereeniging „Arbeid Adelt," onder be scherming van H. M. de Koningin, had op heden plaats. De vergadering werd druk bezocht en vele punten werden behan deld, waaruit bleek dat de toestand der Vereeniging vooruitgaande is. Er werd omgezet aan verkochte goederen en af geleverde bestellingen, de som van f 28,936.03^. De Vereeniging telt 2188 leden en 266 dames-werksters, verdeeld in 10 afdeelingen en 22 correspondent schappen. Op de spoorlijn Amsterdam Enkhuizen beproefde een reiziger of de noodrem wel goed werkte. Hij zag zijne pogingen met een gunstigen uit slag bekroondde trein stond spoedig stil. Doch nu ondervond de man, dat zijne proefneming niet van zoo onschul- digen aard was, als hij misschien had gedacht, daar tegen hem proces-verbaal opgemaakt, en hij ter plaatse uit den trein verwijderd werd. De candidaat-notaris Yan der Z. had het Vrijdag-avond te Am sterdam hard te verantwoorden. Wande lende op de Marnixkade aldaar liep hij volgens het oordeel van eenige vrouwen te dicht naast een aldaar wandelende juffrouw. De heer v. d. Z., niets kwaads in den zin hebbende, heeft echter het ongeluk eenigszins te gelijken op het signalement van den man, die Jeannette v. d. Boogaerds ontvoerde. In minder dan geen tijd werd hij door een joelende menigte gevolgd. Reeds werd er met steenen naar hem gegooid, toen 't hem met behulp van eenige welwillende voor bijgangers gelukte op den overhaal te komen en zoodoende te ontsnappen aan de menigte. Dr. 8. De Boer teSchagen herdacht Woensdag den dag, waarop hij 40 jaren geleden zich daar als genees- j heer en verloskundige vestigde. Liever een nat pak, dan een Met Hemelvaartsdag zat bekeuring I aan den Leidschen weg te Utrecht, tegen het vallen van den avond, een heer te I visschen, toen plotseling een klepper (de I utrechtsche volksnaam voor politieagent) j kwam opdagen, beenen makend om den I hengelaar te bekeuren, i De visscher had den verdienstelijken hardlooper spoedig in de gaten en nam zonder aarzelen een kort besluit; hij sprong met achterlating van hengel en vischtuig, midden in de vaart, zwom heel bedaard naar de overzijde en ging aldaar j het weiland in. Daar stond de klepper nu, buiten adem en boosaardig met zijn j boekje in de hand, geheel weerloos, terwijl j hij bovendien nog werd uitgelachen door eenige nieuwsgierigen. Dit werd nog erger, toen de vluchtende druipnat begon j te zingen I „Zou ik voor den klepper vreezen, j O, die goede, brave man, Hij maakt dat 'k gerust kan wezen, En heel best ontsnappen kan." Lieve klepper houdt de wacht, enz. enz. Een hevig gejuich volgde en de klep per moest afdruipen. j De brut o-ODt vangst bijge legenheid van de fancy-fair, door enten bate van de 's-Gravenhaagsche kook school onlangs te 's-Hage gehouden, be droeg f2139.78; de netto-opbrengst f 1008,14. Omtrent het on ge val, den passagier T., van 's-Hage, Maandag over komen, vernemen wij, dat hij, zich even voorbij de Laan van Nieuw Oosteinde onwel gevoelende, zich op het balkon van den trein begaf, waarvan hij waarschijn lijk tengevolge eener duizeling is afge vallen. Zyn medepassagiers, hem dra missende, haalden den noodsein over, waarop de trein spoedig stilstond en een eind terugstoomde, daar men in de verte den man zag liggen. Men vond hem met het hoofd bijna van den romp gesneden het lijk werd naar Leiden overgebracht in een goederenwagen. Te Rotterdam zijn Dinsdag een zeer groot aantal Duitsehers aange komen, allen met het voornemen zich te Vlaardingen en Maassluis voor de haringvisscherij te laten aanmonsteren. Hoewel door den machinist gewaarschuwd, had den 29-jarige stoker A. v. G., te Dordrecht, werkzaam op den stoombaggermolen van den heer C. Bos Azn., liggende aan den 's-Graven- deelschen dijk, Woensdagochtend om streeks half zeven de onvoorzichtigheid het kamrad te smeren, terwijl de maehine in werking was. Het gevolg was, da^ hij met zijne rechterhand tusschen he^ n Slechts met het penseel zon ik de golf met hare donker blauwe wateren, hare bloeiende eilandjes en hare rotsach tige bochten en grotten dat alles door eene warme .Tuli- zon beschenen, kunnen voorstellen. Want woorden zijn er niet om zulk een overvloed van licht en kleuren weer te geven De eiudelooze zee is eene schilderspalet waarop de groote kunstenaar al zijne kleuren heeft gekeurd, en ze gedachteloos door elkaar heeft gemeDgd met grove dikke strepen, voordat hij het lachende landschap met de fijne kleurschakeeringen heeft geschilderd. Daar zit ik nu op de oude, door de zee bespoelde rots, onder de dichte schaduw van een vijgeboon). Er komen in mijn brein gedachten op, die dadelijk weer wegvlieden, als de voortrollende golven beneden mij; zij nemen geen vaste gedaante aan. alles zwemt en vloeit ver der, tot het door de onverzadelijke zee verslonden wordt Daar komt eene groote golf fier aanrollen met hare kroon van wit schuim, zij is echter als alle andere hol, en als zij de klippen bereikt, wordt zij gebroken, verspreidt haar schuim en alles blijft weer hetzelfde. Ik begrijp niet, dat de menschen, die aan deze kust op groeien, in het algemeen voor een maatschappelijk leven geschikt zijn. De dagen vlieden hier als een gelukzaligen droom voorbij, en wie, zooals ik, de kalender thuis heeft gelaten, kan den tijd onmogelijk bepalen evenmin als de bewoners ons nauwkeurig- hun leeftijd kunnen opgeven. Hier woont echter een krachtig volk. ja bijna al die bruine, in het weer geharde matrozen, hebben hun geluk in de goudgroeven van California of aan de Ganges beproefd. De mannelijke jeugd, die den staat de beste zeelieden schenkt, is bijna altijd van huis en wanneer een hunner wat bij eengegaard iieeft, komt hij naar San Terenzo terug, koopt daar een huisje en leeft met vrouw en kinderen als alle dorpsbewoners Het levert een eigenaardig schouwspel op, als men deze mannen die voor het meerendeel flinke bezitting-en hebben, blootvoets hunne netten aan land ziet trekken, om dan zelf de visch te koken Treedt men hunne huizen binnen, dan bieden zij met eene bijkans vorstelijke deftigheid den vreemdeling- eene plaats bij hun disch aan, en schenken ons een glas wijn in en vertellen ons van de ver verwijderde landen en van de gebruiken der vreemde volkeren, wier taal zij geleerd hebben. Ik woon bij den ouden Giacomino, den patriarch van het dorp, want de plaatsgenooten vragen hem altijd om raad, en hij is het, die alle geschillen beslist. Hij heeft ook de meeste ondervindingen opgedaan, alle landen der bewoonde wereld heeft hij bezocht, en voor hij zich te San Terenzo vestigde, had hij reeds ontelbare avonturen achter den rug, zoodat hij nu zegt, dat de aarde toch eigenlijk te klein is, daar er niets meer te zien was Als deze man maar wat meer kennis van lezen en schrij ven had gehad, dan zou hij ongetwijfeld kapitein zijn ge worden, maar de letters stonden hem altijd tegen. In het groote boek des levens, waarin zoovele geslachten hunne lotgevallen hebben neergeschreven, en dat voor elk helder oog opengeslagen ligt, had hij meer dan ieder ander ge bladerd. Als bij mij 's middags bet vleesch opdischte, dat hij zelf gebraden had, en hij schonk mij den wijn in die door hem zelf verbouwd wordt, dan vind ik mijzelf zeer onwetend in vergelijking met dezen ervaren beheerscher van Ithaka. Hij verhaalt mij dan van zijne avonturen on der de Bedouinen, de Indianen en de Chineezen, van de gevechten aan de verre kusten met haaien, met ratelslan gen, en met de woeste inboorlingenverder van de eilanden, die hij door het vuur vernielde, om zich voor de wilde dieren te beschutten, van de wrakken van schepen in de ijszee en in dit veelbewogen leven namen de vrouwen van alle rassen niet de kleinste plaats in. Te zee is kalm De zeelieden daarginds in de haven liggen languit in hunne booten te slapen. Een dozijn half naakte kinderen spelen in het zilte nat en wentelen zich in het zand. Een bijna onmerkbare luchtstroom drijft de geurig-e, prikkelende geur der pijnboomen van de berghel ling naar ons toe, terwijl de muggen, half bedwelmd door de zonnehitte, rondom ons gonzen.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1