NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Familie Bourchier. 6e Jaargang. Vrydag 14 Juni 1889. No. 1823. ABOÏÏHEMENTSfRIJS: ffA ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BI N N E i\ L A N 1). V E U I L L E T O N. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet getieele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0-03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Ad verten tiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Bublicite Mrangère G. L. BATJBF §r Co., JOHN F. JONFS, SuccFarys 31 lis Faubourg Montmaitre. Haarlem, 13 Juni 1889. rroii <3 issefii en ts-f5ec S> t TE HAARLEM Zitting van Donderdag 13 Juni 1889. Helder scheen de zon. Door de open slaande vensters, die zich achter de zetels van de leden der rechtbank bevinden, werd ons, d. w. z. ons verslaggevers,het publiek en beklaagden en getuigen, een aangenamen blik gegund op het frissche groen. Er stonden niets dan zaken van wei nig aanbelang op de rol voor heden;des zomers is het aantal misdrijven en mis- drijfjes steeds veel kleiner dan in het koude jaargetijde. Eensdeels mag men dit toeschrijven aan het feit dat er des zo mers gewoonlijk meer werk is, en wie geregeld arbeidt denkt niet aan kwaad doen en heeft er ook geen tijd voor, daarbij is de armoede des zomers min der - groot, donker wordt het bijna niet, vooral in zulk een fraaien zomer als wij tot dusverre hebben, en misschien ook is de trek naar „klare" en hare combina tiën in don zomer minder groot dan 's winters._(Men weet dat meer dan 50 pet. der misdrijven wortelt in het drank gebruik en misbruik). Ook het publiek is des zomers min der talrijk. Des winters bezoekt het de zittingen al ware het alleen om zich te warmen, des zomers hebben velen der getrouwste comparanten werk, en de overige prefereeren de warme zon en hangen over de bruggen op het Spaarne en kleven als het ware aan de leunin gen als groote oesters aan hunne ban ken. En hoe kleiner het publiek is, des te beter voor hen die wel in de ge rechtszaal moeten zijD, want in het pie terige zaaltje is de zuurstof spoedig ge noeg opgebruikt en blijft de stikstof over, Termengd met geuren, die aan zwavel waterstof doen denken. Het eerst stond terecht J. C. van L., landbouwer te Haarlem. Hij bevond zich den 15en Mei wederrechtelijk in het bier huis van J. C. Büttner, in de Spaarn- wouderstraat alhier en wilde zich daaruit niet verwijderen. Toen B hem dwingen wilde het huis te verlaten, gaf hij hem een slag bij het oog. Bekl. had B. en diens vrouw vroeger uitgescholden en daarom wilde deze hem niet weder in huis hebben. 't Was zelfverdediging, zegt bekl.; B. kneep mij zóo, dat ik het benauwd kreeg en sloeg zonder te weten wat ik deed, maar uit de getuigenverklaringen blijkt daarvan niets. „Ongenoode gasten zet men buiten de deur" en dat goed-hollandsche spreek woord paste de subs.-off. van Justitie toe, terwijl ZEA. bekl. veroordeeling tot 5 dagen gevangenisstraf requireerde. (Op dit oogenblik gingen de geopende vensters helaas dicht, want buiten ver hief zich een luidruchtig gekakel, voort gebracht door eenige kippen, die van eerbied voor de Rechtbank weinig idee hadden). Daarop staat terecht G. van T., bloe mist te Hillegom. Deze verliet op den 25sten April den trein te Vogelenzang en verwijderde zich langs de spoorlijn. De chef te Vogelenzang wilde hem daar van verwijderen, maar van T. verzette zich en gaf ten slotte aan een arbeider, die den chef ter hulp was geschoten, een slag in 't gezicht. Evenmin wilde hij zijn kaartje afgeven. Inderdaad bezat bekl. een toegangs kaart tot de lyn, maar met zijn broer samen en deze gebruikte de kaart op dat oogenblik. Zulk een kaart kost nl. f 5 wil men er meer personen van gebruik laten maken, dan is de prij8 dezelfde, maar moet ieder hunner ze om beurten gebruiken, daar de kaart altijd moet kunnen worden vertoond. „Schiedam" was niet geheel vreemd aan het verzet van v. T.; 14 dagen gevan genisstraf eischt de ambtenaar van het O. M. Joris O., te Oo3thuizen, landbouwer, heeft den loden Mei met een pistool schot een glasruit verbrijzeld in het huis van den hoofdonderwijzer Groen. Het was op den dag van het Konings feest en er was een optocht, die op ver zoek van den heer G. langs diens wo ning kwam, daar hij een toespraak wilde houden en eerewijn aanbieden. Deze toespraak bracht G. niet geheel ten einde, men lachte en spotte en toen G. den eerewijn ging halen weigerde men dien. Het was de koning zelf, (of liever een der boeren, die voor koning fungeerde), die den eerewijn op zeer onvorstelijk- onhofielijke manier van de hand wees. Had deze dorpeling zich beter in zijn rol verplaatst, dan zou de rede van het schoolhoofd zeker wel dieper indruk op hem hebben gemaakt. Die rede toch luidt woordelijk als volgt „Schenk mij enkele oogenblikken de diepste stilte, ten einde den Koning dien ge in uw midden hebt, te begroeten. Sire, vergun mij als een getrouw onder daan tot U te naderen, om op dezen voor U zoo gedenkwaardigen dag een paar woorden tot u te richten. Leefde tot voor weinige dagen bijna gansch Nederland in angstige spanning omtrent Uw behoud, hoe geheel anders is thans de gemoedsstemming van een iegelijk onzer. Gij, Sire, zijt van Uw ziekbed, waaraan Gij zoolang gekluisterd zijt geweest, opgestaan en geheel Uw volk brengt U thans zijn gelukwenschen met Uwe herstelling en verheugt zich met U in het zeldzaam voorrecht dat Gij op een veertigjarig tijdperk Uwer regeering kunt terugzien. Ik wil thans niet aan de hand der geschiedenis nagaan wat er in die ver- loopen 40 jaren is voorgevallen. Gij zelf weet het best wie gij voor Uw volk zijt geweest en hoezeer het U dank schuldig is. Daarom beperk ik mij er alleen toe U namens de bevolking van ons stille dorpje nederig hulde te bren gen, U de verzekering gevende van onze trouwe verknochtheid aan U en Uw huis. Blijf, Sire, nog lang voor ons gespaard en hebt Gij U in Uwe langdurige regee ring doen kennen als een Vorst des vredes, welnu moge de eerewijn dien ik U zoo oogenblikkelijk wensch aan te bieden voor U en ons allen het syml. ooi, d. i. het teeken zijn van vrede, vrede in Uw Hui3, o Vorst, vrede onder Uw volk, vrede hier, ja overal vrede. Zoo zij het Bekl. heeft wel geschoten, zegt hij, maar niet in de ruit van G., er is meer in den omtrek geschoten. Twee jaar geleden is er eenige oneenig- heid geweest tusschen bekl. en den hoofd onderwijzer. Twee andere getuigen ver klaren dat bekl. wel degelijk in de rich ting van G's. woning heeft geschoten en dat er op het oogenblik niet door anderen op die plek gevuurd is. In weerwil der gemoedelijk-stijr- hoofdige ontkentenis van den bekl. acht de subs. off. v. just, het feit voldoende bewezen en requireert zijne veroordeeling tot 1 maand gevangenisstraf. Uitspraken. De rechtbank deed heden uitspraak in zake den beklaagde P. N., timmermansknecht, beschuldigd van diefstal van twee rijks daalders ten hnize van mevr. K., alwaar hij werkzaam was. De rechtbank ver oordeelde hem tot een gevangenisstraf van 1 jaar, met bepaling, dat de tijd, dien beklaagde in preventieve hechtenis heeft doorgebracht, in mindering zal wor den gebracht. Op de beide Pinksterdagen werden op de stoomtram Haarlem-Leiden vervoerd 5403 personen met eene opbrengst van f 1368. Dinsdag na den middag is het 2jarig dochtertje van J. Woudenberg, landbou- i wer, woonachtig aan den Sloterweg te I Haarlemmermeer, in een onbewaakt oogen- i blik in eene sloot voor de woning ge- vallen en kort daarna levenloos er uit- gehaald. Leger en Vloot. De uitslag der eind-examens aan ''e Kon. Militaire Academie te Breda is als volgt Infanterie h. t. I. Geslaagd Van Al- bada, Yan der Palm, Goudriaan, Fris, Van Rijswijk de Jong, Van Drunen, De Bourbon, Eyssenius Wichers, Repelius, Dorre, De Kanter, Thomson, Batenburg, Buys, Terbeek Haartsen, Van der Pant terwijl één cadet nogmaals den cursus 4e jaar moet volgen. Infanterie O.-I. Geslaagd: Kooy, Musch, Terbruggen, Hugenholtz, De Boer, Van der Wal, Kroesen, Later, Baerveld, K. L. Verstege, Schey, Mulder, Maarschalk, Weyerman, Beyerinck, Schadée, Brou wers, G. J. Verstege, Bekker, Doore mans, Scheepens, Romswinckel, Von Maantz, Tersteege. Cavalerie h t. I. GeslaagdBenteyn, Taunay, Broers van de Poll, Zegers, Völcker, Maas Geesteranus, Nedermeyer van Rosenthal. Cavalerie O.-I. leger. GeslaagdDaniels, Groeneveld, Van Maren. Artillerie h. t. I. GeslaagdVisser, Van Boven, Bloem, Bels van Dam, van Isselt, Wittert, Carp, Van Asselt, Door man, De Josselin de Jong, Bax, Gautz, Van der Koogh, Jansen, Dereus, baron van Ittersum, Van Warmelo, Immink. Artillerie O.-I. GeslaagdBoer ma, Raadman. Van Witzenburg, Van den Bovenkamp, Janssen, Van Wageningen, Wanger. Genie h. t. I. GeslaagdBoonacker, Vaal, Forbes. Genie O.-I. GeslaagdW. H. M. Schadée, Derx, Clignet, terwijl één nog maals den cursus moet volgen. Vierde studiejaar (officiers-examen). Krijgsschool. Geslaagd Artillerie h. t. I.jhr. Röell, Frieswijk, Kalff, Wittert, Laatsman,Tenbosch, v ries, Croisset van Uchelen, Van Oort, Gras- winckel, Jentinck, Singels, Doorman, Bloem, Verzijl, Hackstroh, Minne, Schreu- der, B van Boetzelaer, Momma, Pabst, D'Engelbronner, Palm, terwijl één den cursus nogmaals moet volgen. Genie li. t. I.Van Panhuys, Roorda, Nobel. Art. O.-I.: Heggespies, Hoogstraten, Hemmes, Vree, Van Tiel, De Bruine, Weeren, Scherer, terwijl één den cursus nogmaals moet volgen. Genie O.-I. L.Ruzette, Radersma, Lisnet, terwijl één nogmaals den cursus moet volgen. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebben 'en, dat tegen 16 Juli e. k. weder pupillen op de pu pillenschool te Nieuwersluis zullen wor den geplaatst. De voorwaarden tot toelating enz. staan vermeld in No. 136 der Staatscourant. De nog dienende militairen zullen in hun belang handelen door hunne aan vragen om plaatsing voor hunne zonen of pupillen in te zenden door tusschen- komst hunner chefs. 1 2 Uit 's-H age wordt va Juni gemeld Generaal Nazare aga, gezant van den Shah van Persië te Parijs, is heden in het „Hotel des Indes" alhier aangeko men. Hij heeft zich kort na zijne aan komst naar den minister van Buiten- landsche zaken begeven, in verband met het plan van zijn souverein, dat nog niet opgegeven is om ons land een bezoek te brengen. De perzuche gezant ver trekt hedenavond naar Amsterdam. Naar aanleiding hiervan wordt beves tigd het gisteren medegedeelde bericht, dat de Shah wel hier te lande zal ko men, maar niet na niet officieel. De v zer uit Berlijn te Het is nog niet ze rende zijn verblijf koninklijk paleis i trekken. Het paleis word vangst van den hc gebracht, ook voo een bezoek aan d bouw wenscht te l tendant van de k alsdan belast met l monarch en zijn gé Wij zijn >*n staaf lijst van het gevolg naar rangorde, me wordt vergezeld do Mirza Ali Aoja Mirza Ali Khai Raad van State Ali Kouli Khan, wijs, handel en tel* Mohammed Ali E Mechei Kouli maarschalk. Mouhammed Ha r „„„OTV1 van de pers, belast met de functien van opper-ceremoniemeester gedurende dereis. Houlam Houssein Khankamerheer. Doctor Tholozangeneesheer van Z. M. (Fransch onderdaan). Generaal Djehanguir Khan, minister van kunsten en wetenschappen (Armeniër). Aboel Kassim Khan, adjudant-gene raal. Mirza Abdulla Khan, generaal. Mirza Mahommed Khan, generaal. Aboul Hassan Khan, generaal. Ahmed Khan, generaal. Mirza Nizamhoofdingenieur, adju dant-generaal. De kamerjonkers: Houlam Ali Khan, Mohammed Paschre Khan. Mehdi Khan, Ekber Khan, Schapour Khan, Ilassan Khan, Mourtera Khan, Mir Mohammed Khan. De pagesHoulam Ali Khan, hoofd der pages; Mirza Abdoul Vehal, arts Hebimet Khan, tandmeester van Z. M. Uit het engelscli, door HUGH CONWAY. HOOFDSTUK I. Op en neer. Er kwamen drie 5 vier passagiers met den trein van den bovenkant meezij schenen dezelfde bestemming- te hebben als de man, die daarbuiten wachtte. Zij staken de brug- over en allen, éen uitgezonderd, traden de wachtkamer binnen. De andere was blijkbaar iemand van gewicht. Onze vriend, de portier, volgde hem gedwee, terwijl hij zijn-f reisdeken en zij»- koffertje droeg; de stationschei kwam uit -ziin kantoor en groette hem zeer eerb'edig. Hij was een slanke man, ongeveer vijftig- jaar oud, tiink en krachtig, en zag er als een aanzienlijk heer uit. Geen portier, hoe onwetend ook, zou eene vraag zijnerzijds met eene andere vraag- hebben durven beantwoorden. Kortom een van de grootste gaven van den mensch is een heerachtig voorkomen Daardoor zijn meer inensclien rijk geworden dan door gees tesgaven. 'De nieuw aangekomene beantwoordde koeltjes den groet Van den stationchef. Waarom iaat gij den trein niet vertrekken, Jones? vroeg hij op hoogen toon De sneltrein moet hier eerst gepasseerd zijn, mijn heer, en er moeten nog wagens op een ander spoor ge bracht worden. Dit station wordt hoe langer hoe slechter. Ik zelf zal mij eens tot de directeuren richten, om op verandering aan te dringen. De wijze waarop hij de woorden «ik zelf» en «aan te dringen, uitsprak schenen den man, die op de kar zat, te vermaken Hij lachte inwendig en terwijl hij zich tot den portier wendde, die naast hem stond, zeide hij op fluiste renden toon - Het doet mij goed, zoo iemand eens toornig te zien. Wie is dat? Dat is de weledele heer Philip Tremaine Bourchier, antwoordde de portier, met ontzag in zijne stem. De vreemdeling- sprong op Hij leunde voorover en be spiedde de gelaatstrekkeu van den aanzienlijken heer, zoo veel het zwakke licht het hem veroorloofde, en dat met zooveel belangstelling, dat het den portier genoegen deed, de bagage van zulk een aanzienlijk man te mogen dragen. De reiziger bleef mijnheer Bourchier voortdurend aan staren; laatstgenoemde liep heen en weer, totdat de por tier hem mededeelde dat de trein op punt van vertrekken stond, bracht hem naar zijn wagon, en ongetwijfeld keerde hij voldaan terug. De derde-klasse passagiers kwamen uit de wachtkamer en namen plaats Eensklaps scheen de vreemdeling een plan te hebben opgevat Hij liep vlug naar het loket. Er werd op dat oogenblik niet gewerkt, en de opening van den duiventil was gesloten Hij klopte aan maar kreeg geen antwoord Toen hij terugkeerde kwam hij den portier tegen. Ik wilde van kaartje verwisselen, zeide hij. Daarvoor hebt gij den tijd niet meer. De trein zet zich juist in beweging. Ga er spoedig in, of gij zult hier den nacht moeten doorbrengen. De portier had gelijk de trein was in beweging De reiziger greep zijn handkoffertje, snelde naar den trein, opende het portier dat het dichtst bij hem was en sprong naar binnen. Dat geschiedde in éene seconde, maar in die seconde had hij opgemerkt, dat zijne coupé grensde aan die van mijn heer Bourchier. Hij ging zitten, en wreef zich langs zijn baard, alsof hij daardoor beter zou kunnen denken. Dat is mijn geluk, zeide hij Waarom lieh ik er niet wat eerder aan gedacht, mijn plaatskaartje te ver wisselen? Waarom ben ik zonder kaartje niet in dezelfde coupé gestapt Ik denk wel, dat hij er mij zou hebben laten uitzetten Ik wil hem toch van avond nog spreken. Ik hoorde, dat hij den beambte beval, voor zijn valies te zor gen, daar hij den volgenden morgen vroeg weer op reis zou gaan. Ik zou hem dan niet kunnen spreken, en mijne reis dus vruchteloos geweest zijn. Als ik hem hij het uit stappen wilde aanspreken, dan zou hij zich volstrekt niet- aan mij storen. Hij keek rondom zich, en beschouwde met toornigen blik het houten beschot, dat hem van mijnheer Bour-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1