den Shah (zweedseh onderdaan). De haarlemsene VelocipWe-club kwam Voorts een personeel van dertien ver- met 4 leden op de baan van 3 kilome- BOhillende hofdienaren, te zamen 40 ter (7£ ronden) van meet af. De personen. uitslag was1 W. J. H. Muiier, 6 m. Naar men nader verneemt, heeft de ZO sec.2. J. W. D. Francken, 6 m. Shah van Perzië bedankt voor het aan- 26"U sec.3 J. C. Burkens. bod om tijdens zijn verblijf in de hoofd- Een bij uitstek mooie race was die stad het paleis op den Dam te Amster- van de haagsche V.-C. „Excelsior," op dam te betrekken, en zulks omdat het1 een baan van 4 kilometer (10 ronden), Z. M. den Kuning niet mogelijk is hem met voorgilt1. W. Simonis, 7 m. daar persoonlijk te ontvangen. De per- 48 sec. 132.Ö m. vóór)2. XI. H. v. zische vorst zal nu te Amsterdam in een Gogh, 7 m. 481 r, sec. (325 m. vóór)3 der hotels zijne intrek nemen. Zondag-1J. v. lileijswijk Ris, 6 m. 8 5 sec. (120 avond wordt hij daar ter stede verwacht, m. vóorj. Waarschijnlijk zal hij Woensdag Den De Rotterdamsche Wielrijdersvereeni- Haai* bezoeken. g'ng kwam op met 7 deelnemers voor N^a ar men verneemt, zal dit- den safety race, met voorgift op een baan maal eenige wijziging worden gebracht van 2 kilometer (5 ronden): 1. Jhr. R. in het schrilteliik examen voor de hoofd- D. v. Citters (90 m. vóór) 3 in. 44 onderwijzersakte. Tot dusverre warende sec.; 2. B.C. E. v. Steenbergen (125 m. opgegeven onderwerpen en vraagstukken voor) 3 m. 46l/t sec.: 3. C. P. Dolk voor alle commissiën dezelfde. Ze werden (120 m. vóór) 3 m. 464/5 sec. van hooger hand aan de betrokken com- „Trekvogels" uit Amsterdam, reed missiën toegezonden. Thans evenwel is den wedstrijd met voorgift, op een baan het vaststellen dier onderwerpen en vraag stukken aan ieder der verschillende exa minatoren overgelaten In het hotel „Bellevue" aan het Vreeburg te Utreoht werd Woens dag eenc bijeenkomst van spiritisten ge houden onder leiding van ds. liuët, van Middelburg. De vergadering was voor vertegen woordigers der pers niet toegankelijk. Er werd mededeeling gedaan, dat van 16 tot 19 September a. s. een interna tionaal congres van spiritisten te Parijs zal worden gehouden. De civiel-ingenieur J. de Koning te Nijmegen is dezer dagen naar Egypte vertrokken, om een ontwerp te maken voor eene spoorwegbrug over den Nijl bij Cairo. Het is te verwachten, dat het geschil tusschen dr. Mezger en de maatschappij «Wiesbadener Bade-Etablis- sement" op vredelievende wijze zal wor den bijgelegd. Als eene der voorwaarden is door dr. Mezger verlangd, dat een zeker lid uit den raad van bestuur van de Sanitats-Anstalt zal uittreden. Hij heeft nadrukkelijk (onder eede) •klaard, niet voornemens te zijn naar Ierland terug te keeren. De voordracht door den en- gelschen staathuishoudkundige Henry George te Amsterdam te houden, is voor nbepaalden tijd verschoven, daar zijne *er, die hem op zijn reis vergezeld, te n?e.«^ is geworden. dagavond gehou- a van de hulpvereeniginj onderwijs te Amsterdam werd meegedeeld, dat door wijlen mevr. de dónair. O. baron Van Wassenaer van Catwijck aan de C. N. S. de belangrijke som van f 10.000 benevens hare parelen en iuweelen zijn vermaakt. Zondagavond kon eenbewo ner der Prins Hendrikkade te Amster dam zijn deur niet open krijgen, daar het slot niet in orde was. Hij besloot daarom over den muur van zijn buurman te klimmen, om op die wijze in zijn huis te komen. Hij had echter het ongeluk van den muur te vallen, kreeg een her senschudding en werd bewusteloos opge nomen. Dinsdag avond 10 uur ont stond te Amsterdam plotseling door het vallen van een brandende petroleumlamp een uitslaande brand op de Elandsgracht, welke zich allerhevigst liet aanzien. Eene vrouw met een kind sprong uit de 2e verdieping, doch zonder letsel te beko men. Aan de brandweer mocht het ge lukken het vuur in ruim 20 minuten tijds te overmeesteren, zoodat het gevaar voor overslaan of uitbreiding geweken was, terwijl eene stoomspuit nog eeni- gen tijd achterbleef om het vuur verder geheel te blusschen. De bovenste drie verdiepingen zijn uitgebrand, terwijl het beneden gedeelte van het huis nog al waterschade heeft bekomen. De tweede Pinkster d heeft zich te Scheveningen gekenmerkt door een bizonder schoonen wielerwed strijd waarvan wij hier een uitvoerig verslag laten volgen. Voor Haarlem was deze strijd zeer interessant wegens de overwinning die de baarlemsche rijders daarin hebben behaald. van 2 kilometer (5 ronden) met 3 safe ty's en 1 tandem. De deelnemers waren op het programma niet bij name ver meld. Toch zal 't wel niet indiscreet zijn, dit incognito schendende, te ver melden, dat de baan in 3 m. 47 sec. werd afgelegd door: de heer Bruinier en Trakranen (tandem), die 50 m. vóór had den, en dat de 2e was de heer Kort hals Altes, die van meet reed, in 3 m. 53'/5 sec De safety-handicap, op een baan van 2 kilometer (5 ronden), werd gereden door de rotterdamsche V.-C. «De Zwa luw", met drie deelnemers: 1. J. C. Henkes (220 m. vóór) 3 m. 42VS s.2 Jhr. v. Citters (120 m. vóór) 3 m, 55 8.; 3. de heer H. W. v. Raden, die van meet reed en de zware voorgift niet op halen kon. Met een zoogenaamde «flying start" reden de 9 deelnemers van de wielrij dersvereniging «de Antiloop", te Gouda, af. De baan was 1 engelsche mijl: l.J. v. Essen, 3 m. 27-/5 s.; 2. P. Koe- chlin, 3 m. 301/.; s. 3. W. Kooiman Wzn. Een alleraardigste wedstrijd was die op een baan van 2 kilometer 5 ron den) met voorgift gereden door de Leidsche Wielrijdersvereniging. De vier ingeschreven leden hadden de na men der vier in ons land concurrerende cacao-fabrikanten tot hunne pseudoniemen gekozen, en droegen hun naam op den rug. Van Houten moest van meet af, Blooker had 25, Driessen 40 en Korff 50 meter vóór. Driessen kwam niet op. Van Houten legde de baan af in 4 25 s. en Blooker kwam, op 't slot niet trachtende zich te verbeteren, in 4 5 s. aan. Korff was no. 3. Vijf leden van de Amsterdamsche Wielrijdersvereniging «Achilles", stre den op een baan van 4 kilom. Die strijd was warm en werd ten slotte beslecht door den heer L. Leestemaker Czn., in 7 m. 57 s., terwijl de heer A. C. Evers den 2 koeien van den heer Leygraaf door den bliksem getroffen en gedood, en op de Nielt, onder Klein-Linden, werd een zware boom versplinterd. Dinsdagavond is teHarder- wijk aangebracht het lijk van -een tot nu toe nog onhekend manspersoon, dat drijvende in de Zuiderzee is gevonden. Daar het lijk in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, is het over gebracht naar de gemeentelijke begraaf plaats. Het vermoeden bestaat, dat de onge lukkige een schippersgezel was. Het sterf tec ij fer blijft te 's Hertogenbosch voortdurend ongunstig. In de maand Mei zijn overleden 82 per sonen ook het getal geboorten was 82. De verhouding der overledenen tot 1000 inwoners in één jaar geeft het hooge ;etal 36.1 aan. Aan den straatweg van Bred Moerdijk en Geertruidenberg zijn de Canada-boomen geheel bladerloos als in den winter. Zij zijn door de rupsen totaal afgevreten. Te De Broek onder Akker- woude is een jonkman van 30 jaar, die zich met eenige jongelui tot het nemen van een bad in een diep kanaal had be geven, verdronken. Pas was hij te water gegaan, toen hij dadelijk naar de diepte zonk. Hij werd een oogenblik later le venloos opgehaald. Te Assen is de korporaal- milicien B. van de Jagers, na afloop der inspectie, door zekeren W. met messte ken gevaarlijk gewond. De dader is on middellijk gearresteerd. Uit Akkrum wordt van 11 dezer gemeld: Onze plaats lokte sedert jl. Zaterdag tal van vreemdelingen, terwijl bij alle hier aankomende treinen de passagiers hunne hoofden zoover mogelijk uit de portieren steken, om de zoo deerlijk ge havende wagens van Stobbegat te bezien. Beha ve een postwagen staan hier vier passagiers waggons, twee derde klasse en twee tweede klasse, die Zaterdag succes sievelijk hierheen zijn gevoerd, om straks, de weg naar Heerenveen weer vrij naar de werkplaatsen in Zwolle te worden gebracht, wat zeker morgen wel zal kunnen geschieden. Althans heden morgen was eene der locomotieven reeds verwijderd en vorderde men met de tweede goed. Nu men de gebroken wagens, alle in ééne rij staande, op zijn gemak kan be schouwen, kan men zich eerst een denk beeld vormen van het schrikkelijke ge vaar, waarin de reizigers bij het ont sporen hebben verkeerd. Een tweede klasse coupé zax ik, waarvan de zijwand was weggeslagen, terwijl de beide ban ken stijf tegen elkander waren gedrukt. In deze coupé zaten op het oogenblik des gevaars eenige reizigers, die, nog tijdij door het fluiten en remmen gewaar schuwd, hunne beenen hadden opge trokken. In eenc andere was een der pés waren vernield, doch een gedeelte der zoldering was gebleven, gelijkt op eenigen afstand precies op een tramwa gen, mei voor- en achterbalkon. (iV. B. C.) Bij een landbouwer te Rin- sumageest is Zaterdagnamiddag een werk man, bezig zijnde met het inhalen van het hooi, plotseling ongesteld geworden, denkelijk door de hitte, en kort daarna overleden. Te Meppel is overleden de 93jarige W. II. Russcher, die in zijne jongelingsjaren deel nam aan de veld tochten van Napoleon I. Omtrent den moord onder Dülken (Pruisen), den 7en dezer ge pleegd op eene vrouw uit die gemeente, wordt door de pruisische politie als moor denaar gesignaleerd de 27 jarige J. Kló- nisch uit Dülken. Hij is van middelbare grootte, heeft een zwarten knevel donker haar. De verslagene is beroof d van haar gou den horloge met kettting, twee gouden ringen en eenig geld. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 11 Juni loopende, door hunne tusschenkomst ver handeld. Aand. «Brakke Grond" (Mpij. tot expl. van De) a 90 pet. Aand. Duinw.-Maatsch. 105 Aand. Kon. Ned. Beiersch Bierbrouwerij 37'jj Oblig. Kon. Ned Beiersch Bierbrouwerij 100 Aand. Landbouw-Maat- schappij Ngoepit 118 Oblig. Ned. Ind. Cultuur- Maatschappij. 102{£ n Aand. Oost.-Sumatra Ta bak-Maatschappij 35^ Oblig. Paleis voor Volks vlijt (Uitgest. Schuld) 25 Aand. Tabaksmpij. Deli- Asahan Serie 1 a 3 151 Aand. Batjan Maatschap pij 's-Hage ii 38*4 Aand. Deli-Batavia Mpij. te Batavia 1887 400 Scrip. Boxtel-Wezel Spw. (van le Hyp. Oblig.) 10 Oblig. Geldersch-Overijss. Lok. Spoorw. Mij. te Winterswijk 102^ Aand. Geldersche Stoom tramweg- Maatsch. te Deutinchem 69jg Aand. Garantie Kapitaal Spaarbank Amsterdam «66 Aand. Batav. Zee- en Brand Assurantie-Mij. 110 dijk in 7 m. 59% s. aankwam. Beiden reden van meet. zitbanken geheel vernield en leek de Ten slotte reden zes der acht eerste coupé wel een kist met paarden- prijswinners 5 ronden, van meet af, om haar, waarmede de kussens waren prijzen, ter waarde van f 40, f 20 en f 10. gevuld geweest. Het meest bescha- Deze rit was zeer belangwekkend en de digd waren de derde klasse waggons, strijd warm: 1. Leestemaker, van Achil- In eene coupé waar een passagier zijne les", uit Amsterdam, in 3 m. 482/5 s.beenen optrok werd de hak van de 2. Bruinier en Trakran.en, van «Trek- laars nog afgesneden, daar de voet nog vogels", uit Amsterdam, in 3 m. 513/Ss.; juist bijtijds in veiligheid was gebracht. 3. Muiier, van de Haarlemache V.-C-, in Het meeste bekijks vond de coupé waar 4 m. 1 5 8.4. Simonis van «Excelsior" de achterwand met een gedeelte der te 's-Hage, die een safety bereed. zoldering was weggeslagen, en waaruit Jammer, dat weer en wind gedurende de heer Gerritsma op den weg is ge- den geheelen wedstrijd niet gunstig bleven. slingerd, zonder eenig ander letsel De vrij hevige wind was voor de be- bekomen dan een paar builen aan het rijders van hooge tweewielers nogal hoofd. De heer G. herinnerde zich niets lastig. Onder een zwaren stortregen van het gebeurdeen lag voorover in keerden de toeschouwers huiswaarts. het gras met uitgestrekte handen, toen Het onweder, dat den len hij weer tot bewustzijn kwam. Pinksterdag boven Kuik en omstreken Opmerkelijk was het, om van de ove- woedde, richtte aan den Maaskant nog rige beschadigingen, reeds genoeg in dit al schade aan. Te Linden sloeg de blik- blad gemeld, te zwijgen, dat slechts één sem in den toren, maakte een gat in het derde klasse waggon in het midden ge- dak en liep door het orgel, dat zwaar deukt was, maar dat overigens de mid- beschadigd werd, doch zonder brand te delste coupés, onbeschadigd waren, juist veroorzaken. Te Klein-Linden trof de van die wagens, waarvan de voor- en bliksem een schoorsteen van het raadhuis achtercoupé waren weggeslagen. Het is waarvan eenige steenen werden losge-dus opnieuw bevestigd, dat men in het rukt, terwijl eene kamer in roet en rook j midden der wagens doorgaans het vei- gehuld werd, zonder dat ook hier verdere ligste reist. Een der waggons, waarvan schade werd aangericht. Te Mook wer- de zij en achterwand der uiterste cou- Letteren en Kunst. Inhoud H o 11. Lelie. Opvoedkunde, door markies de Jouffroy. Eene Amerikaansche over mannen. Lectuur, door A. Peaux. De droom van Jenny Lind, <!oor W. Vacano. Wenken. Niet allen, door Louise Stra- tenus. Roman. Weekkalender. Rechtszaken. Zaak Willink- Ketjen. Woensdagnamiddag kwam de reeds aangekondigde zaak van den heer W. E. Willink Ketjen voor de reehtbank te Amsterdam in behandeling. De publieke tribune was stampvol. Enkele leden der rechtbank en der balie gaven door hunne tegenwoordigheid blijken van belangstel ling in deze zaak. Er zijn vier getuigen a charge, zes a décharge gedagvaard. Bij het binnen treden van den beklaagde gaven enkele bezoekers der tribune eenige teekenen van toejuiching, welke echter onmiddel lijk gesust werden. De bekl., Willem Everard Willink Ketjen, 46 jaren, gep. kapt. van het O.-I. leger, directeur van De Familiebode, staat terecht ter zake van het schrijven van een brief aan mr. Keuchenius, min. van Koloniën, zoomede van het schrijven en uitgeven van een artikel in De Familiebode«Zaak Wil link Ketjen" getiteld, waarin de schrij ver zijne grieven tegen de Regeering en I lin: niën uitmeet, zoowel naar aanleiding van de bekende vroegere geschiedenis als van de ingediende aanklacht van bedreiging tot het dooden van het Prinsesje en de bespieding door rechercheurs. De schrij ver herinnert in den brief aan de vroe gere uitlatingen van dtn heer Keuche nius in de Tweede Kamer, dat hij zijn recht op den bekl. onthouden stukken erkende. «Die bewijsstukken zijn in uw bezit, gij weigert ze terug te geven, daarmee hebt ge uw eigen vonnis ge veld. Na het instellen van een nieuw onderzoek hebt ge opnieuw die stukken geweigerd, en toen nog de lafheid aan de misdaad gepaard door me door uwe rechercheurs te laten nagaan." Ver volgens bedreigde schr. den Min. met de hondenzweep. In het volgend ar tikel schrijft hij, dat hij den heer K. publiek als leugenaar heeft aangeklaagd en deze onwaardig is langer minister te zijn. De bekl. erkent de stukken ge schreven te hebben en ze ook te hebben doen drukken en verspreiden. Hij heeft een ex. doen zenden aan den heer Keu chenius, zoomede aan alle ministers en leden der Kamers. De heer Keuchenius, als eerste ge tuige gehoord, verklaart den brief en het nummer der courant met het be wuste artikel ontvangen te hebben. Hij achtte zich door dien brief niet belee- digd, doch meende verplicht te zijn hem handen te stellen van zijn collega, den min. van Justitie. Wel wilde hij zelf geene vervolging instellen, doch hij meende dit te moeten overlaten aan het oordeel van zijn ambtgenoot, of ten deze eene vervolging in het publiek belang noodzakelijk was. Na het hooren van dezen getuige, wien de bekl. niets te vragen heeft, wor den de drie ander® getuigen a charge gehoord, die omtrent het drukken en verspreiden van het nummer van De Familiebode kunnen verklaren. Daarna komt de beurt aan de getuigen a dé charge, allereerst aan den heer O. v. Rees, oud-Goev.Gen. van Ned.-Indië. Op de vraag van den voorz. wat bekl. dezen getuige te vragen heeft, zegt de heer Ketjen, daarmee te willen wachten tot na het voordragen zijner verdediging, als wanneer hij het aan de reehtbank wil overlaten den getuige vragen te doen. De voorzitter merkt op dat dit niet aan gaat hij moi t thans den getuige be paalde vragen stellen. De bekl. ant woordde dat hij deze strafzaak beschouwde als een onderdeel van de hoofdzaak, de grieven, welke hij in Januari en Fe bruari tegen de ministers gepubliceerd heeft. Wil de rechtbank nu, teneinde over dit onderdeel beter te kunnen oor- deelen, in een onderzoek van die hoofd zaak treden, dan moeten de a décharge gedagvaarde getuigen gehoord worden. Zoo niet dan kunnen zij wel heengaan. De voorzitter merkte op, dat de recht bank gehouden is aa i (ten inhoud der dagvaarding en niet kan treden in een onderzoek naar daarbuiten liggende fei ten. De bekl. antwoordt nog, dat hij gaarne de rechtbank wilde overtuigen van zijne goede trouw toen hij zijne eer3te brieven van Januari en Februari schreef. Voorz.: Van deze brieven worde u thans geene grief gemaakt. Bekl.: Helaas, Neen! Na overweging beslist de reehtbank, dat zij in een onderzoek van de vroegere zaak niet kan treden. Daarop verklaart de bekl. afstand te doen van het hooren der getuigen k décharge, de heeren Bee- laerts van Blokland, President der Tweede Kamer; de heer E. Cremers, min. van Staat; de heer O. van Rees, oud-goev.- generaal van N.-L; de heer E.LeRutte, gep. kapt.-kwartierm en de rechercheurs Panhorst en Verbeek. De ambtenaar van het O. M., subst.- officier mr. Pelerin, verklaart, niet te zullen treden in eene behandeling van de voorgeschiedenis der zaak. Niet alleen toch acht hij zich onbevoegd daarover te oordeelen; zij staat bovendien slechts in zeer verwijderd verband tot de thans aanhangige strafzaak. En ook wil spr. liefst zich onthouden van eene beoordee- der thans aanhangige strafzaak. den tegenwoordigen minister van Kolo-l Spr. treedt vervolgens in eene recht- chier verwijderd hield Hij liet het raampje zakken, en zag- hij het licht der maan naar buiten Ik zie niet in, waarom ik het niet zou kunnen doen, zeide hij. Deze trein rijdt zeer langzaam, en ik heb maar éene stap te wagen. Het is wel gevaarlijk, maar ik zal het doen. Eerst knoopte hij zijne pijjakker los, en overtuigde er zich van, dat er zich in een der zakken een groot zwart zakboek bevond. Toen knoopte hij haar weer dicht, trok zijn hals doek nauwer toe, en opende het portier. Hij kon de voe tenplank duidelijk onderscheiden, evenals de geel koperen handvatten, die bij het schijnsel der maan schitterden. Hij was een stoutmoedig, sterk en vastberaden man, zoodat hij het gevaarlijke van zijn plan niet telde. Hij stapte er uit, klemde zich aan de koperen handvatten vast en sloot het portier. Het is begrijpelijk dat een reiziger zal ontstellen, iemand, die alleen in eene coupé zit, het hoofd voorovergebogen en eene sigaar in den mond, wiens gedachten mijlen ver weg zweven, als hij eensklaps gerucht aan het raampje hoort, en daarin, als hij opkijkt niet zijn eigen spie gelbeeld ziet, maar het gelaat van iemand anders. Mijn heer Bourchier was niet vreesachtig, maar dat hij zeer ont steld was, kunnen wij licht begrijpen. Een oogenblik staarde hij den inbreker aan, maar toen deze weer klopte, was hij van meening dat er iets achter stak, stond op, wierp zijn reisdeken van zich af, en trad naar het raampje Als er zich iemand hij hem had bevonden zou hij gezien hebben, hoe mijnheer Bourchier iets uit zijn jaszak in een zijner zijzakken verborg Toen deed hij het raampje open Wat moet gij hier? vroeg hij aan den man bui ten. Als gij denkt te stelen, dan hebt gij u in mij vergist. De onbekende barstte in zulk een hartelijk gelach uit, dat in dat opzicht de vrees van mijnheer Bourchier ver dween Laat mij maar binnen, zeide hij, dan zal ik u vertellen, hoe ik hier kom Ofschoon niemand het recht heeft zich aan zulk een toe stand bloot te stellen, was deze toch te gevaarlijk om hem er over te onderhouden, daarom maakte Bourchier zonder een woord te spreken, den toegang vrij; de bezoeker klom voorzichtig naar binnen, en ging zitten, terwijl hij zege vierend glimlachte over het welslagen van zijne onder neming. Mijnheer Bourchier was iemand, met wien men zich niet veel vrijheden moest veroorloven. Zijn blik was streng, zijn mond was scherp, en somtijds konden zijne lichtblauwe oogen van woede flikkeren. Als landloopers en stroopers in zijn district moesten terechtstaan, wenschten zij zichzelven geluk als hij niet aanwezig was. Daarom is het licht te begrijpen, dat de blik dien hij op den indringer wierp, niet vriendelijk, en zijne stem niet zacht was, toen hij zeide zr- Nu mijnheer, als g-ij u hersteld hebt, wilde ik gaarne de uitlegging ran deze inbraak hebben, of wilt gij die misschien geven aan de politie in de plaats waar w,| stil houden? De inbreker boog. Mijnheer Bourchier, zeide hij op vastberaden toon, eh met eene ernst, die zijn toehoorder verbaasde Mijn heer Bourchier, ik heb aan het laatste station gehoord, wie gij waart Ik heb u hooren zeggen, dat gij morgen weer zoudt vertrekken. Ik heb verscheidene mijlen afgelegd om u over eene belangrijke zaak te spreken Dat moet inderdaad eene belangrijke zaak zijn, als gij uw leven in de waagschaal stelt om een onderhoud te kunnen hebben, zeide Bourchier, sarkastisch. Zij is zeer belangrijk Zal ik u eerst vertellen, hoe ik heet? i Dat is niet noodzakelijk Als sommige menschen zoo dwaas handelen als gij, dan moeten zij zich voor het open baar gezag rechtvaardigen Ik zal uw naam later wel hooren. Wordt vervolgd,.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2