NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Familie Bourchier. 6e Jaargang. Maandag 17 Juni 1889. No. 1825. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE IT: teer bestaat uil twee Maden. STADSNIEUWS. B 1 N N E N IA N I). POLITIEK OVERZICHT. BURGERLIJKE STAND. Advertentiën, Twaalfde Muziekuitvoering échtst ]iri<liii<> DL DONTE-V IER WIND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0 03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Publicite Etrangère G. L. BAG BE Sf Co, J OU N F. JONESSvcc., Barijs 31 lis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 15 Juni 1889. Jri; Zondag den 16en Juni en volgende dagen zullen in het Museum van Kunst nijverheid tentoongesteld zijn de ge kleurde en ongekleurde afbeeldingen van perzische paleizen en andere gebouwen. Deze zeer merkwaardige verzameling geeft ons een algemeen overzicht over den eigenaardigen bouwtrant, die in^ het perzische rijk in zwang is. Zondag is de toegang vrij. Dat de Nederlandsche Schutterijkader Bond zich ook raag verheugen in de medewerking van de hooge Regeering kan blijken uit het feit, dat door Z. M. den Koning op voordracht van ZEx. den minister van Binnenlandsche Zaken, ten behoeve van den aanstaanden schietwedstrijd alhier te houdeneene som van f150 is toegestaan voor het aanschaffen van prijzen, zijnde f 50 meer dan het vorige jaar. Het Panorama verplaatst zijne bezoe kers a. s. week naar het Reuzengebergte en wel iu het midden van den zomer, als alle bergen groen zijn en de sneeuw voor de zonnestralen heeft moeten wijken, als duizenden reizigers deze schoone streken bezoeken en de landman bezig is te oogsten. Juist door de aanwezigheid van menschen op elk tableau winnen de voorstellingen aan natuurlijkheid en levendigheid. Dinsdag sluit het Panorama voor goed. De directie is voornemens gedurende de wintermaanden met nieuwe seriën naar hier terug te komen. In den afgeloopen nacht is een ruim 30jarig man door de politie alhier zwer vende op de Groote Markt aangetroffen. Hij werd in het bezit gevonden van .ruim 200 gulden, zijne kleeding was haveloos en hij gaf op dat hij geen geld missen wilde, om zich logie3 te ver schaffen. Niet- in het bezit zijnde van papieren kon hij zijne identiteit niet bewijzen. Hij gaf op genaamd te zijn Andries Hoogeboom, oud 35 jaren, smid, geboren te Achtkarspelen, laatst woon achtig te Amsterdam. Men meldt ons: De doorbraak in de afdamming der in de Amsterdamschevaart te maken schot- balksluis is in zooverre hersteld dat deze week de werkzaamheden zullen worden doorgezet. Naar wij vernemen zou het plan be staan om, evenals elders, ook in de linie Amsterdam de bestaande en te bouwen forten telefonisch te verbinden. In zijkanaal D (Assendelft) is Don derdagmiddag de 15jarige zoon van den turfschipper D. uit Hoogeveen bij het zwemmen verdronken. Als eene bizonderheid wordt ons uit den IJpolder gemeld dat bij den land bouwer B. aldaar tegen hoogen prijs, n.l. f 350 per stuk, twee jonge stieren zijn gekocht, die de volgende week naar China zullen worden gezonden. Gelukkig is de ongesteld heid, waaraan Z. M. de Koning de laatste dagen leed, niet van ernstigen aard. Prof. Rosenstein en Dr. Vinkhuijzen zijn Donderdag van het Loo teruggekeerd; de toestand van Z. M. gaf den geneesheeren geene aanleiding, langer aldaar te ver toeven. Ondanks alle geruststellende verzeke ringen beginnen de pessimistische beschou wingen in de zaak van Wohlgemuth bij de Zwitsers de overhand te krijgen. Eerst slechts eene gewone politie-aangelegenheid aan de grenzen voorgevallen, heeft zij thans vrij ernstige ongerustheid in den lande teweeggebracht. Wat hier valt op te merken is dat Duitscbland zich ge heel aan den vorm houdt en dringend herstel ran grieven wil zonder over de zaak in een schikking te willen treden. De Bondsregeering ziet zeer goed in welk een gevaar de bedreigingen van duitsche zijde bevatten, terwijl zij met zekeren angst de maatregelen tegemoet ziet, die de duitsche regeering denkt te nemen en die de volgende week bekend zullen worden. Volgens berichten uit Berlijn door den zwit3erschen gezant Roth aan den Bondsraad gezonden, heeft deze een onderhoud met graaf Herbert von Bis marck over deze maatregelen gehad.De offi- cieuse duitsche bladen hebben reeds van te voren deze maatregelen in hunne ko lommen medegedeeld. Voor de grensbe woners zouden deze het ergste zijn, ook handel en industrie zoudeu er de ge- volgen van ondervinden en waarschijn- 1 lijk zal de duitsche regeering langs de grenzen dezelfde maatregelen toepassen I als voor Elzas-Lotharingen is geschied, I hoofdzakelijk de „Pas3zwang", hetgeen 1 niet zal nalaten verbittering in den lande 1 te verwekken en incidenten te veroor zaken. Reeds heeft de keizerlijk duitsche Vereeniging te Zürich van de duitsche regeering ernstige nadeeien ondervonden omdat zij zich heeft durven uitspreken tegen de campagne, die jegens Zwitser land wordt ondernomen. Te Genève wilden de Duitschers eene vergadering beleggen en protesteeren. Zij durven dit nietieder protesteert maar niemand wil de kat de bel aanbinden. Inderdaad verwondert men zich in Zwitserland over de duitsche woede, ter wijl de zaak zoo gemakkelijk was te schikken geweest. Sinds dertig jaren leven de Zwitsers in de beste ver houding tot Duitschland en dit rijk heeft zich tegenover hen altijd wel willend betoond en nu na de sluiting van het Drievoudig Verbond schijnt het kleine land het ook al verbruid te heb ben, alleen omdat het paal en perk wil stellen aan de woelingen van geheime misdadigers en nu een maatregel geno men had tot handhaving van het burger recht. Het toelaten van een vreemde po litie op eigen bodem, van agents-provo cateurs en van betaalde spionnen is toch wel iets dat tegen het internationaal recht ïndruischt. Zou Zwitserland mis schien den nieuwen vrienden in den weg liggen De doopceel, die de raad van onder zoek in den iranschen senaat van Bou- langer voortgaat te lichten, brengt feiten aan den dag, die slechts in 't nadeel van den beklaagde zijn. Er loopen thans geruchten dat de ex-generaal, tijdens hij minister van Oorlog was, in overleg met den oud-president Grévy in alle stilte een mobilisatie had voorbereid van 600,000 man van de reserve van het territoriale leger om terstond Duitschland den oor log aan te doen. Deze ernstige feiten waren tot nog toe steeds geheim ge bleven. Het mooiste van deze zaak is dat Boulanger dit onlangs zelf verklaard heeft aan Cahn, een officier van het ter ritoriale leger, die hem geïnterviewd heelt, maar nog fraaier klinkt het dat Boulanger vervolgens gezegd heeft dat toen de Duitschers dit vernamen Bismarck door een paniek werd aangegrepen en in allerijl de nieuwe wet voorstelde die hem de 600000 man verschafte, die Frankrijk meer had dan hij. Boulanger heeft daarna hulde gebracht aan hen die 't geheim zoo goed hadden bewaard. Nu moet het de oud-minister van Oorlog Feron zijn, die de zaak heeft verklapt, toen hij over Boulanger kwaadaardige insinuaties uitte, welke Duitschland op de hoogte brachten dat Frankrijk een millioen soldaten meer bezat. Wat hier van aan is blijft ter beoordeeling van het Hooggerechtshof over, dat spoedig zijn onderzoek zal hebben geëindigd. berichten uit Tanger is het vertrek der expeditie, welke de sultan naar het noor den van zijn rijk wil ondernemen, op morgen bepaald. De sultan zal zich eerst i Fez begeven naar Hayhiana, ver volgens naar Muley-es-Salam en van daar naar Tetuan. De contingenten der Berbers zullen in den omtrek van Fez kampeeren. Het leger des sultans zal worden gevolgd door de stammen der Beni Guilds en Zayans-Muley. Achmed, do vermoedelijke troonopvolger, komt met de troepen der Adlas en Adrar uit Marokko. Naar men zegt, telt het leger des sultans 300,000 man. Muziekkorps onder directie van den Luit.- Kapelmeefter C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch uit de opera „La Reine de Saba", Gounod. 2. Ouverture de Concours,. Steeneb ruggen. 3. Rêverie, Vieuxtemps. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 4. Grande Fantaisie sur des motifs deropéra-Ham- Iet, Thomas. 5. Ouverture „Si j'étais Roi", Adam. 6. Wiener Blut. Walzer, Strauss. 7. Zwei ungarische Tanze, Brahms. (Gt ïnstrumenteerd door Kriens.) 8. Grande Fantaisie sur des motifs e l'opéra „Le Muletier de Tolède", Clément. GEBOORTEN: 12 Juni. M. J. Zetman-Buurman d. - 13. M. H. J. v. Staveren-Paulen z. - 14 M. Vernout-Rijbroek z. - H. M. Zuu- rendonk-Lolkama d. - C H. W. v. d. Berg-Diemei d. OVERLEDEN: 13 Juni. S. C. Brutel de la Rivière- Salverda 49 j. Rozenstr. - J. D. Kopjes Nieman 6 m. z. v. Marumstr - 14. M. C. A. Rooijers 12 m. d. Zoetestr. - G. H. C. Elferink 7 m. d. Spaarnw.str. - G. Tuinman 3 j. d. de. Witstr. - W. v. d. Steen-Vermeeren 57 j. Kinderh.str. - H. J. A Kuijken 14 m. z. K. Zijlstraat. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 13 Juni van Suez naar Batavia. Het stoomschip Gouv. Gen. 's Jacob van Batavia, vertrok 12 Juni van Port- Said naar Amsterdam. Het stoomschip Rotterdam der N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, arriveerde Donderdag 13 Juni te New- York. Het stoomschip Borneovan Amster dam naar Batavia, passeerde 13 Juni Portland. FAMLIE3ERICHTÉN UIT DE VOORNAAMSTE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 12 Juni. N, den Hollander-Saarloo8 z. Rhoon. - 13. M. M. van Ede van der Pals-Filet z. Amst. - M. Blitz-Ansel z. Amst. 14. F. M. A. de Graaf-Brugge d. Amst. - C. G. S. de Waal Malefijt- van Riessen d. Overveen. GEHUWD 13 Juni. D. van Mouten en A. M. ten Bruggen Cate, Groningen. - P. v. Notten M. E. Lochert Eisenloeffen, Neuilly s/Seine. Telegrammen. PARIJS, 15 Juni. [Reuter.) In een vergadering, welke door 1200 koetsiers werd bijgewoond, is besloten by de werk staking te volharden. MADRID, 15 Juni. (Reuter.) Volgens in den Hout, op Zondag 16 Juni 1889, des namiddags van 24 uur, door het Gemeentelijk Muziekko ps, onder directie van den Lu t.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marsch uit het Ballet de Droom des Klokkenluiders, Mann. 2. Ouverture, Weber. 3. Verlornes Glück. Romance, Eilenberg. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra Faust, Gounod. 5. Ouver ture Tutti in Maschera, Perdrotti. 6. Ro sen aus dem Süden. Walzer, Strauss. 7. L'Oeil Crêvé, quadrille, Hervé. CONCERT op Zondag 16 Juni 1889, des avonds 7-| uur, door het Gemeentelijk Bevallen van eene DOCHTER: Mevrouw L DE LANOY, VAN O UWEN ALLER. Bloemendaal13 Juni 1889. De Utreclitsche Hypotheekbank g-eeft gelden ter leen onder hypothecair verbandtegen lage rente. Informatiën geeft de Heer P. J. BONDIX, Zuider-Buiteuspaarne 30; van 10 tot 2 uurKruisweg 68, te Haarlem. Tweede Aankondiging. Bij vonnis der Arrondissements- Reclitbank te Haarlem, den 29en Januari 1889 bij verstek gewezen, en thans behoorlijk geregistreerd, is het op 3 September 1873 te Heem stede gesloten huwelijk tusschen JOHANNES DE BONTE arbeider, wonende te Haarlemmermeer eu AALTJE VIERWIND. wonende te Haarlem, op vordering van den eerst genoemde door echtscheiding ont bonden verklaard. Voor uittreksel De procureur des eischers, Mr. L. C KRONENBERG. Haarlem.13 Mei 1889 FEUILLETON. Uit liet engelsch, door HUGH CON W A Y. 4) HOOFDSTUK II. VAN UIT TWEE OOGPUNTEN BEKEKEN. Men daalt langs een heuvel af, Littlesteep geheeten, al vorens men aan Steepsides komt, dan loopt de w eg een tijd lang langs den oet van den heuvel en rijst langzaam, tot dat hij. vermoeid van de trage vordering, om een scherpen hoek draait, eu overgaat in een rechten weg, welks bestem ming het is, aan den anderen kant van Steepside even snel weer naar beneden te dalen, als hij naar boven ging. Als g'j nu in staat zijt, u zulke landschappen voor den geest te roepen, en als mijne woorden goed gekozen zijn, zult gij waarnemen, dat de scherpe hoek, waar de weg steil begint te worden, het toppunt is van een reusachtigen driehoek, waarvan Steepsides het vlak voorstelt de basis eene lijn is, die van den voet van Littlesteep naar het hoogste punt van den weg over den vorigen heuvel, is getrokken. Zelfs een ezel weet wel, dat twee zijden van een drie hoek samen grooter zijn, dan de derde Daar de bewoners iu Westshire geen ezels zijn, was er sinds onheuclilijken tijd een voetpad in een zig-zag vorm aangelegd, zoodat ais een voetganger er langs liep. hij bijna een mijl kon uit winnen; daarom liepen de meeste menschen beneden de zestig jaar, en wier longen in orde waren, langs dat pad. I 'eze beschrijvingen zijn met de nauwkeurigheid van eene militaire landopmeting gegeven, zoodat gij in staat zijt u den toestand voor te stellen van den eersten getuige bij eene zonderlinge gebeurtenis, die den nacht plaats greep, toen mijnheer Bourchier zoo vriendelijk was, om een vreem deling van Brackley naar Redton mee te laten rijden Het is van uit het g-ezichtspunt van William, de rijknecht, dat wij de zaak beschouwen. Hij was een stevig jongeling, onberispelijk in zijn uiter lijk, zooals het den knecht van een aanzienlijk heer past, en hij was gehoorzaam zooals alle dienstbaren van mijn heer Bourchier gehoorzaam moesten zijn. Hij kende zijn werk. en eene onverwachte gebeurtenis zal aantoonen, dat hij niet gek was. Hij sprong achter op het rijtuig, maar verwonderde er zich over, dat zijn meester iemand had meegenomen; hij vermoedde verder, dat die man niet veel bizonders was, omdat zijn heer hem zulke korte, scherpe antwoorden gaf, als hij eene zeer gewone opmerking maakte over het land, waardoor zij. reden Maar daar had William niets mee te maken, en toen zij, die voorop zaten stilzwijgend voortre den, dacht William niet meer aan hen, maar zijn geest hield zich met zijne eigen zaken bezig. Het paard vervolgde zijn weg naar Littlesteep, aan den voet daarvan hield mijnheer Bourchier de teugels in. Het is beter dat gij langs het voetpad verder gaat, William, zeide hij, het paard schijnt vermoeid te zijn. William greep naar zijn hoed en sprong blijmoedig van het rijtuig. Gewoonlijk houden grooms niet van loopen, zij hebben hunne beeuen tot hooger doeleinden ontvangen bovendien was het niet waar, wat zijn meester beweerde, het paard was sterk en krachtig genoeg, om een kermis wagen zonder veel moeite over Steepside heen te trekken. William ving- dus den lastigen arbeid aan, en gevoelde dat het een werk van overdreven plichtsvervulling was. Als mijnheer Bourchier niet zoo bezorgd geweest was voor zijn paard, en William ongestoord achter op het rij tuig was blijven zitten, zou hij zeer verwonderd geweest zijn, toen hij zijn meester hoorde, d;e voor het eerst g-edu- rende den rit de stilte verbrak. De groom zou gehoord hebben, hoe hij zijn metgezel vroeg: Hebt gij een zoon? en hoe deze dit met een kort neen beantwoordde, waarschijnlijk verstoord over den meesterachtigeu toon, dien mijnheer Bourchier aannam Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1