NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Familie Bourchier. 6e Jaargang. Dinsdag 18 Juni 1889. No. 1826. ABONNEMENTSPRIJS: ABVE;RTENTIËN: STADSNIEUWS. B I N E NA N D. KEU1LLETO N. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0-03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fuhlicite Etrangère G. 1. EAVBE Sg Co.y JOEN F. JONESSucc.y Farys 31iï's Fauhourg Montmartre. Haarlem, 17 Juni 1889. VERGADERING van dm Raad der ge meerite Haarlemop Woensdag 19 Juni 1889, des namiddags te een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: Voorstel B. en W. fundeering Kruis- brug; Id. id. bebouwing open grond bui ten de Amsterdamsche poort; Id. id. aan koop grond LiDsehotenstraat, met rapport comm. v. fin.; Rapport comm. v. fin. re kening burgerl. armbest. 1888Id. id. 2e suppl. begrooring 1888, St. Elizabeths of Groote Gasthuis; Voorstel B. en W. 4e suppl. begrooting, dienst 188S, met rapport comm. v. fin.; Id. id. staten van af- en overschrijving, met id.; Id. id. ver huring grond in den Hout aan D. van -Staveren, met id.Id. id. verhuring grond Zijlweg aan J. J. Beaufort, met id.; Id. id. afkoop erfpacht J. de Jong, met id.; Id. id. herbenoeming leerares mej. Teup- henId. id. nieuwe leerlingen H. B. S. ter opleiding van handel en nijverheid; Id. id. beschoeiing Heerensingel; Id. id. -afwatering-riool Schoterweg; Id. id. ont heffing oprichting burgerdagschoolReke ning 1888, Begrooting 1889, Teeken- sehool voor kunstnijverheid; Rekening 1888, vaccinatie-bureau. Eene Tentoonstelling. De tentoonstelling van het werk der leerlingen van de teeken- en schilder school van den heer P. van Looy alhier, genoot Zondag een druk bezoek. Op de vier muren van de ruime bovenzaal van //Weten en Werken" zijn een vierhon derdtal werkstukken geëtaleerd, die door den heer van Looys leerlingen in een tijdruimte van 2 k 2-| jaar zijn ver vaardigd. Het kost den oplettenden toeschouwer geen bizondere inspanning om al spoedig den leergang te ontdek ken, die door den heer van L. voor zijn school wordt gevolgd. Beginnende bij het begin, het nederige lijnteekenen, had men daar een geleidelijke opklimming tot den overgang in de vlakke figuren ter ver krijging van de symmetrische verdeeling voor vlakken en rnamenten, om daarna te komen tot het zoogenaamde vlecht werk, de gebogen lijnen in den cirkel en het vierkant, bestaande in eenvou dige blad vormen. Het geheel voor de eerste klasse gaf een goeden indruk, niet alleen toch volgden de werkstukken el kander zeer geleidelijk op, maar in elk nummer was eene juistheid en nette af werking te bespeuren, die voor de deugd zaamheid van het onderwijs in hooge mate pleit. De tweede klasse deed ons alras ont dekken hoe vlug de heer van Looy zijne leerlingen met crayon en doezelaar leert werken. Daar toch had men een aantal goed weergegeven gesloten figuren, meest alle aan de vormleer ontleend, kuben, prisma's, kegels, bollen enz., lagen in alle mogelijke standen op, boven, onder, naast of tegen elkaar en zóó natuurlijk, dat men zich moest afvragen: hoe krijgen de leerlingen zoo'n helder denkbeeld van den stand dier lichamen, 't Antwoord daarop was spoedig gegeven, als men maar den blik naar de teekeningen daar boven wendde, waarop de draadfiguren stonden, die den leerlingen het begrip geven van verschuivingen, eigenlijk dus een hulpmiddelwaarmede echter de e\engenoemde schitterende resultaten wor den verkregen, 't Is de methode Dupuy, verbeterd door Bes, teekenleeraar te Am sterdam, ook bekend door zijn degelijk werk: „Het perspectivisch leeren zien". Hoe houterig en lomp //blokfiguren" in de werkelijkheid er ook kunnen uitzien, de teekeningen daarvan aanschouwde men met welgevallen, zooals zij daar waren weergegeven, 't zij ingesloten door kromme of gebogen lijnen. De overgang van de 2e tot de3e klasse was niet minder geleidelijk dan die van de le tot de 2e. In de 3e klasse beginnen de leerlingen, die nu al tamelijk op eigen beenen heb ben leeren staan en oog, hand en smaak terdege hebben geoefend, reeds aan de zoo schilderachtige cartoucheskapiteelen, friezen en bladeren. Met welgevallen rustte ons oog op menige zeer fraaie afbeelding. Werkelijk ziet men hier welke verrassende vorde ringen de leerlingen haast onbemerkt hebben gemaakt en menigeen hunner kan trotsch zijn op zijn keurig teekenstuk. Inzonderheid leef ons oog lang rusten op een tweetal koolbladeren, waarvan de fijne nuanceering de bolle vormen in het blad op treffende wijze deed uitko men waar licht en schaduw op zoo warme wijze spreken, dat men werkelijk ziet dat hier een welgelukte greep in de natuur is gedaan. Van de overige figuren zou elk eene aparte beoordeeling waard zijn, ware het niet dat wij nog zooveel hebben te vermelden van het overige deel der ex positie. Dezelfde natuurgetrouwe en gloedvolle weergeving der voorwerpen treft terstond in de stillevens van de leerlingen der zelfde klasse. Wie zou kunnen denken dat in een eenvoudige stoof, en nog wel een beschadigde,poëzie lig n En toch treft ons het onbeholpen voorwerp met zijn vijf gaten, waarvan de kinderlijke verbeelding soms nog oogen, neus en mond maakt, zooals wij het daar zien weergegeven. De vlam in 't hout, de verschillende schaduwpartijen, die zoo juist overeenstemmen met den stand van het voorwerp, alles is zooals de echte onvervalschte hollandsche stoof ons te zien geeft, wanneer zij uit haar meestal s^huduwrijk plekje ouder de tafel of den stoelin 't helder dag licht wordt gebrachteen eer die haar zelden te beurt valt tenzij men haar ook nog die wil aandoen van //geportretteerd" te wordenzooals hier. Een ander voorwerp, mede tot de verschoppelingen der huiskamer behoo- rende, een oude turfmand, met defect oor, trof ons door de keurige wijze waarop het vlechtwerk is weergegeven; evenzoo beschouwden wij met aandacht een drie tal manden, een doodskop met lamp, een doofpot met een omgekeerden ketel, een paar schoenen met poetsgerei, een ketel met een paar klompen en een kruiwagen met bezem, 't Is alles goed geteekend. Yan het 3e komt men in het 4e stu diejaar en daar viel inderdaad zeer veel te bewonderen. Het menschelijk lichaam, die zoo goed al3 volmaakte machine, levert tal van onderwerpen, die voor den teekenaar ware schatten zijn. De voet, de hand, de bovenarmen met de spier, bundels en gewrichten, hoe ongaarne men ze ook in de werkelijkheid ziet, in tee- keniDg gebracht geven ze vele fijne, be vallige en harmonieuse lijnen te bewon deren. Vele dezer teekeningen waren schetsmatig aangegeven, voornamelijk ten dienste van heD, die zich op de beeld houwkunst wenschen toe te leggen en voor wie dus lijnen hoofdzaak zijn. De menschelijke aangezichten zijn hier ruim vertegenwoordigd. De meeste munten uit door fijne vormen en goed geslaagde uitdrukking. Na deze maskers de koppen, ook geteekend volgens de methode Dupuy en daarna volslagen menschelijke figuren, waarvan ,/Yenus in de schelp" en „de Winter", het laatste naar een kleiner medaillon, uitmunten. Ten slotte studiën naar 't leven. Twee jeugdige vrouwelijke leerlingen gaven ieder een vruchten-studie, de een in water- de ander in olieverf, en slaagden daarin op eene wij/e zooals wij thans me nige artiste bij hare kunstproducten zouden toewenschen. Aangenaam werd het oog daar geboeid door een boeket tulpen en hyacinthen, in óén dag geschilderd. Men ziet verder dat de heer van Looy een vormende leiding geeft aan de jonge lieden die zich willen bekwamen voor decoratie- en schilderwerk. Van beide vak ken treft men hier reeds aardige resultaten. Zoo vindt de beoefening van het letter- vak hier een ruime plaats, zeker voor een huisschilder een der voornaamste zaken. Een prachtig hulpmiddel is voor hen bepaaldelijk het ,/Letterboek", uitge geven door den heer van Looy. De boetseerkunst wordt mede door den heer van Looy onderwazen. Van een zijner leerlingen zagen wij een aardig kinderkopje, naar een gipsen beeldje keu- i rig geboetseerd. Wij vernamen dat de i vervaardiger nog slechts twee jaar den j cursus van d-n heer van L. heeft gevolgd en 16 jaar oud is. Ons dunkt dat de feiten hier spreken Ten slotte doorliepen wij met den heer van Looy de leer der projectie en van het perspectief, welke ondanks de nede rige plaats, die de teekeningen daarvan aan den wand innemen, inderdaad een der belangrijkste vakken mag worden genoemd en een der beste middelen is om het voorstellingsvermogen der leer lingen te ontwikkelen. Met eene bezichtiging van een collec tie porcelein- en terra-cotta-schilderstuk- jes besloten wij ons bezoek aan deze in- daad merkwaardige expositie, welke deze geheele week voor ieder belangstellende vrij toegankelijk is, in de uren van 10 voor- tot 5 uur namiddags. Toen wij Zondagmiddag te 4 uur het gebouw verlieten, vertelde Menke ons dat er reeds 150 bezoekers van 12 uur af waren geweest. Zondagmorgen is aan de Krocht een paard, dat voor een tentwagentje was gespannen, plotseling doodgevallen, vol gens verklaring van den keurmeester tengevolge van het springen van een ader. Het paard, dat voor de consumptie goed gekeurd werd, is door een paardenslachter opgekocht. Donderdag 11. kwamen veertig kinde ren te Zandvoort aan, om opgenomen te worden in het ruime en schoone gebouw, gelegen in Park Kostverloren en toebe- hoorende aan de Amsterdamsche Ver- eeniging voor gezondheids- en vacantie- kolonies. Het badhuis voor minvermogenden te Zandvoort wordt den 15en Juni geopend. Het getal aanvragen om opneming is reeds groot. Te Bennebroek is dezer dagen komen aanvliegen een blauwe postduif, op een der vleugels gemerkt als volgtBrussel 17, Thulin 6, St. Quentin 3, Compiègne 25, St. Denis 5. Gedurende drie maan den zal zij voor den eigenaar in bewa ring worden gehouden aan „'t Huis ten Hoek" aldaar. Letteren en Kunst. InhoudSimpervirens No 24. De veelvormige Eschdoorn. Acer poly- morphum. Trompet-Narcissen. Empe ror en Empress, met een afbeelding. De Pioen-rozen van den tegen woordigen tijd. Megasea. Een fraai geslacht van vaste planten. Is het nuttig of scha delijk aan Orchideeën het bloeien te be letten? Maatschappij „Een Nationaal Belang." De Nederl. Tuinbouwafdee- ling te Parijs. (Vervolg van blz. 238.) Afdeeling Tuinbouw. Verschillende mededeelingen. De parijsche bladen maken met veel lof gewag van het spel van den jeug digen violist Henri Ten Brink, zoon van onzen onlangs te Parijs overleden land genoot Jules Ten Brink, die zich opeen concert deed hooren. Henri Ten Brink is een leerling van Marsiek. Vr ij dagmiddag per gewonen trein van 5 uur, arriveerden te Apel doorn 3 zoontje van Z. D. H. den erf prins van Bentheim-Steinfurt, met hunne goevernante, om eenige dagen ten paleize te logeeren. Van het station werden zij per hofrijtuig afgehaald. De minister van Binnen- landsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September a. s. te vervullen is de betrekking van leeraar in de geschiedenis en aardrijks kunde aan de rijks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Roermond. Jaarwedde f 2400. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, gelieven zich vóór 1 Juli aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. W. B. J. van Eyk, te 's-Hage. De voormalige resident van Tapanoeli, de heer Verkerk Pisto- rius, is door den minister van Koloniën belast met een speciaal onderzoek van het vraagstuk der decentralisatie van het bestuur in Indie, en tot dat einde gede tacheerd bij het departement van Kolo niën. Er hebben zich voor het eerste gedeelte van het surnumerair-exa men by 's rijks belastingen, dat in deze week zal plaats hebben, ruim 50 adspiranten aangemeld. Het 1/". D. verneemt de facul teit van godgeleerdheid aan de utrecht- sche universiteit gemeend heeft het ant woord, op eene der beide van harentwege door rector en senaat uitgeschreven prijs vragen ingezonden, als onvoldoende te moeten beschouwen. Z o a 1 8 men weet, z ij n de p o- gingen om Javanen vrijwillig naar Suriname te krijgen, om daar op plan- Uit het engelschdoor HUGH CONWAY. 5) HOOFDSTUK II. VAN Uil' TWliR OOGPUNTEN BEKEKEN. William hoorde natuurlijk niets Als hij liet wel had gehoord, zou hij misschien gedacht hebben, dat zijn mees ter eene vriendelijke belangstelling voor den vreemdeling koesterde. Manmoedig klom hij naar hoven, rustte toen een oogenblik en zette zijn weg voort Nu hij liep dacht hij er aan, dat hijzelf een teug-el had moeten nemen, om het paard te sparen. Verscheidene malen keek hij achterom en ten laatste zag hij de lichten van het rijtuig naderen. Hij slaakte een zucht van verlichting en vervolgde zijn weg. Zijn meester zou hem wel zien, stilhouden en hem meene men. Spoedig hoorde hij het geluid der wielen het ge kletter der hoeven en verwonderde er zich over, dat die drom- melsehe meester zulk een pad langs reed; hij bleef staan om als het noodig- was te groeten. Toen het rijtuig dicht bij hem was, kwam de gedachte bij hem op, dat er wel niemand in kon zijn. Het was te laat om het paard tegen te houden, en hij was onbeweeglijk blijven staan, vertelde hij later, toen het leege rijtuig hem voorbij snorde. Menschen kunnen op zichzelf passen, paarden niet, dit was een onomstootelijk axioma van William, daar om keerde hij zich om en zette het paard na. Het was niet zulk eene onzinnige daad, als het scheen te zjjn; hij vermoedde wel dat een verstandig paard zou inzien hoe dwaas het was om den heuvel op te klimmen. En hij wist dat hetpaard zeer verstandig was. William hijgde zeer sterk, en hij kon bijna niet meer op zijne beenen staan, omdat zij niet aan die oefening gewend waren; hij bereikte het rijtuig, dat onbeweeglijk midden op den weg stond; het paard was bijna in denzelfden toestand als hij. en had nog slechts kracht genoeg, om het rijtuig te verhinderen, wraak te nemen door langs den heuvel naar beneden te rollen. Alles scheen ongedeerd, behalve de zweep, die niet was te zien William greep de teugels, klom op den bok, en reed denzelfden weg weer terug. Daar het paard evenmin als het rijtuig, letsel had bekomen, maakte hij zich niet be zorgd over het lot van zijn heer, maar hij wilde zoo spoe dig mogelijk zekerheid hebben Uit kracht der gewoonte nam hij de reisdeken, die onder zijne voeten lag, en trok haar over zijne knieën Toen vond er iets zonderlings plaats iets waarvan William nooit de verklaring heeft kunnen vinden. Hij bemerkte dat de deken nat was, en toen hij haar optilde, was zijn hand schoen ook nat U I ij boog zich voorover en hield zijne hand bij de lantaarn en nu ontdekte hij dat zijne handschoenen van hondevel vol bloed zaten. Er is een vreeselijk on geluk gebeurd! Ik moet er dadelijk heen zeide William, het ergste vreezende, en zoo snel mogelijk reed hij van de Steepsides af terwijl hij zichzelf verweet, dat hij eerst het paard had achtervolgd, maar hij troostte zich met de gedachte, hoe spoedig het rijtuig er zou zijn Hij keek scherp uit maar zag niets, tot dat hij op het punt aankwam, dat honderd meters van den scherpen hoek verwijderd was, en waar de steile weg begon. Bij het maanlicht zag hij nu eene slanke gestalte, die naast een donker iets stond, dat op den grond lag, Williams hart klopte sneller van vreugde, toen hij zag, dat zijn heer on gedeerd was Hij deed het paard stilstaan, en nu ontdekte hij bij het schijnsel der rijtuiglantaarns het bleeke, ontstelde gelaat van mijnheer Bourchier. Zijn hoed was ingedeukt, zijne don kere jas bedekt met stof, kortom zijne kleeding was geheel in wanorde. Een ongeluk, mijnheer? vroeg William op onder- danigen toon. Neen nog- veel erger, zeide mijnheer Bourchier, op ernstigen, plechtigen toon Ik heb dien man doodge schoten. Zooals William later zeide had men hem wel met een veertje van den bok kunnen stooten Doodgeschoten, mijnheer? herhaalde hij ontsteld. Hij wilde mij bestelen, ja zelfs vermoorden, zeide zijn heer op denzelfden ernstigen toon. Ik was er toe gedwongen uit zelf-verdediging. Als ik te haastig geweest ben, dan moge de hemel het mij vergeven.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1