tages te werkentot heden miilukt. Thans vernemen wij, dat vanwege het ministerie van Koloniën aan den goe- verneur-generaal van Nederl.-Indie is voorgesteld 30 der van de doodstraf gratie verleende Tjilegonsche oproerlin gen naar Suriname te zenden, om te zien of Javanen in dat land voor den landbouw-arbeid geschikt zijn. Zij zullen dan van Batavia naar Amsterdam en van daar naar Suriname vervoerd worden. (Amst. Ct.) De heer Van Waalwijk heeft zijn onderzoekingsreis in Argentinië on geveer ten einde gebracht. In zijn jong- sten brief aan het Nieuwsblad voor Neder land wordt zijn eindoordeel samengevat over de vraag öf en voor wie het land- verhuizen naar die streken kan worden aanbevo'en. Hij zelf' verklaart nooit landverhuizer te willen worden wegens de gehechtheid aan zijn land, zijn stad en zijn betrek kingen. Hun echter bij wie deze banden, tengevolge van een kommervollen en eindeloozen strijd om het bestaan, niet zoo sterk meer trekken, hun voor wie in het vaderland //niet bezwijken 's le vens hoogste doel schijnt," roept hij toe met volle gerustheid, met volle overtui ging Komt hierheenEen toekomst, waarvan ge in Holland niet moogt droo- men, staat hier voor u open. Hier is, voor wie werken wil en ock werken kan, want dat behoort er bij brood in overvloed, ja, meer dan brood; wel vaart, onafhankelijkheidMaar men moet werken kunnen zoowel als willen. Een leeglooper heeft het hier slechter dan bij ons en wie geen vak verstaat, is niet veel beter af. Voor sjouwen en pakjes- dragen melden zich genoeg inlanders aan en die gaan vóór omdat zij de taal ver staan. Maar ambachten verstaan zij hier niet en voor het landbouwbedrijf schijnt de inlander niet veel te deugen. Wie dus een ambacht kent, of den landbouw ver staat, komt hier zeker terecht. Maar. wie hier aankomt, moet zijn gezond verstand niet in Holland hebben achtergelaten. Hij moet niet denken, dat de gebraden patrijzen hem hier in den mond vliegen. Luilekkerland is het hier niet. Yoor alles dient men er op te re kenen, dat men aanvankelijk met moei lijkheden zal hebben te kampen, hoewel men het den armste mogelijk maakt, om zonder een cent op zak uit zijn vader land naar hier te trekken, hier terstond voedsel en onderkomen te vinden, be zitter te worden van eigen land, eigen huis, eigen vee en eigen landbouwgereed schappen en hem dan nog kosteloos naar dat eigen huis vervoert. „Voor wie werken wil en kan, is hier werk (ik leg op dit laatste voortdurend den klemtoon) en brood, onverschillig welk bedrijf hij uitoefent; maar de toe komst lacht mij hier voor landbouwers toch beter toe dan voor ambachtslieden. Al vinden deze laatsten hier mits zij bekwaam zijn in hun vak zeker en dadelijk werk, ik zie niet in, dat zij hier beter af zijn dan in hun eigen land, waar zij als ze hun vak verstaan toch in den regel ook wel werk en brood zullen hebben. Maar voor pachters, die zuchten onder hooge huren, meer nog voor daglooners, die ten onzent een arm bestaan hebben en nooit het vooruitzicht om tot zelfstandigheid te komen ja voor dezen acht ik het hier in den vol- sten zin des woords: het beloofde land. Als zij moedig het besluit nemen; door een paar minder prettige (maar toch altoos nog zeer draaglijke) dagen in het Emigrantenhuis zich niet laten ontmoe digen; niet eigenzinnig zijn en zich door den geheel bel ngeloozen raad van de beambten van he' nederlandsche consulaat willen laten leiden, verstandig genoeg zijn om vertrouwen te stellen in raad gevingen van mannen als bijv. de heer De Boer alhier, die de kaart van het land kent en gaarne iederen Hollander van dienst is, ja, dan komen land bouwers, zelfs zonder een cent op zak, hier zeker en stellig terecht en goed te recht ook. Men wordt kosteloos vervoerd, koste loos geherbergd en gevoed, kosteloos naar zijn bestemming gebracht en ter plaatse zijner bestemming kan men onmiddellijk op crediet gaan leven, een heel jaar lang. In betrekkelijk korten tijd wordt men dan eigenaar van een goed vruchtbaar land, ter grootte van 25 tot 60 Hectaren, benevens de paarden, koeien, ossen, scha pen, huis en voorraadschuur, kortom al wat er bij behoort. Hoelang men daarvoor werken moet, is niet te bepalen. Sommigen zyn in drie jaren eigenaar geworden, ik neem echter aan, dat die bizonder gelukkig zijn geweest. Maar de langste tijd, waar van ik gehoord heb, is dan toch niet meer dan tien jaren. Van den Dienstplichtbond zijn reeds af deelingen gevestigd te Am sterdam, Haarlem, Hoorn en Middel burg, en de leden in Kampen, Gronin gen Leeuwaroen, GoesDordrecht en Den Bosch zijn bezig afdeelingen te vormen. Ook op andere plaatsen, b. v. te Amersfoort, Harlingen, Enkhuizen, zijn eenige enkele leden in dien geest werkzaam en in Den Haag, waar geen gewone leden zijn, willen enkele buiten gewone leden pogingen aanwenden, om in den geest van den Bond werkzaam te zijn. Naar wij vernemen zal de heer Henry George Woensdag den 19en dezer, des avonds ten 8£ uur, te Am sterdam in het gebouw voor den wer kenden stand zijne aangekondigde rede houden over„The Single Tax Move- ment" Te Amsterdam is eene ver gadering gehouden van diamantbewer kers, die bijeengeroepen waren door een comité van vakgenooten, dat zich na eene vorige mislukte bijeenkomst van de op dracht voorzien had om een onderzoek in te stellen naar den toestand der werk- stakende diamantbewerkers te Hanau. Thans wer i hiervan verslag gedaan, en daarbij bleek dat de loonstandaard aldaar varieert tusschen 10 en 12 gulden per week, een aanmerkelijk verschil met Amsterdam, waar het gemiddelde week loon ƒ20 a 40 bedraagt. Het comité meende hierop een beroep te mogen doen, om de hanausche werkstakers geldelijk te ondersteunen. Tal van spre kers echter waren van eene andere mee ning en betoogden, dat het wel zoo wen- schelijk ware de nederlandsche met name de amsterdamsche vakgenooten in geval van werkloosheid te steunen, om eerst daarna aan het buitenland te denken. Verschillende denkbeelden werden nog geopperd, maar het kwam niet tot een besluit. De politie Amsterdam heeft twee personen (bekende nachtdieven) in hechtenis genomen, op grond van ge wichtige tegen hen gerezen bezwaren, als zouden zij schuldig, althans mede plichtig zijn aan den diefstal met braak in de Vondelstraat aldaar. Bij het aankomen van den trein van Amsterdam, had Vrijdagmid dag voor het spoorwegstation te Bever wijk een ernstig ongeluk plaats. Een der conducteurs, van de loopplank willende afstappen, terwijl de trein nog in beweging was, gleed uit en viel tus schen den trein en het perron. De rech terzijde van zijn hoofd werd nagenoeg verbrijzeld, terwijl hem nog meer licha melijk letsel werd toegebracht. Meer dood dan levend werd hij in het station ge bracht, alwaar de heer dr. J. W. Schuit, onmiddellijk tegenwoordig, de eerste hulp verleende. De aangewende middelen moch ten echter niet batenhedenmorgen is de ongelukkige na een smartelijk lijden be zweken. Uit Zaandam wordt gemeld: Zooals reeds bericht werd heeft de ge meenteraad eene voordracht van B en W. behandeld, die betrekking heeft op de a''schaffing der kanaalrechten op het Noordzeekanaal voor Zaandam. De minister van Financiën had name lijk aan B. en W. geschreven, dat Zaan dam de kanaalrechten zou afgeschaft kunnen krijgen, als het zich in evenre digheid dezelfde offers roost, als van Amsterdam gevraagd worden. „Amsterdam zoo luidt het in dat schrijven offert voor zijne vrije vaart één millioen guldenzijne scheepvaart staat tot die van Zaandam als 101, dus van de gemeente Zaandam wordt een offer van eene ton gouds gevraagd." Ofschoon B. en W. tegen deze trans actie el eenige bezwaren hadden, meen den zij toch dat er toe overgegaan moest worden. Zij stelden daarom aan den Raad voor, hen te machtigen met de regeering te onderhandelen. De gemeente zou be reid zijn ƒ100.000 aan het rijk uit te keeren, doch zij vertrouwt dan, dat de gemeente Westzaan bereid is haar aan deel d. i. ƒ3300 aan de gemeente Zaandam uit te betalen, opdat ook zij dan vrijstelling van kanaalgelden krijgt. Wordt echter die gemeente daartoe niet bereid bevonden, dan wijzigen B. en W. het voorstel in zooverre, dat het cijfer der uitkeering gebracht wordt op 96,700, maar dan zonden de kanaalgelden voor Westzaan moeten blij en bestaan. Na eene geheime zitting is besloten de zaak aan te houden, totdat zal gebleken zijn, welk besluit de gemeenteraad van Amsterdam in dezen neemt. De gemeenteraad van West zaan heeft besloten aan Burg. en Weth. op te dragen de regeling van de som, die noodig zal zijn voor den afkoop van de kanaalrechtenverschuldigd door schepen, naar de haven dier gemeente bestemd. Zondagmiddag had b ij het s ation Zaandam, op de lijn Amsterdam Hoorn eene vrij ernstige ontsporing plaats van een personentrein. De loco motief is diep in het zand gedrongen. Gelukkig werd niemand ernstig gekwetst; enkele passagiers moeten lichte kneuzingen hebben bekomen. Het treinpersoneel bleef ongedeerd. Men schrijft het ongeval toe aan het buitengewoon uitzetten der rails tengevolge van de groote hitte. Verdere bizonderheden ontbreken. De sergeant van politie S.» van het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, is in verzekerde bewa ring gesteld, ter zaLe van het ont vreemden van 3 muntbiljetten en cenig los geld van een der adelborsten in dat gebouw. Het gemeentebestuur van Den Haag (afdeeling openbare werken) heelt aan de Ned. Bell Telephoonmaat- schappij de vergunning geweigerd om in de Scheveningsche Boschjes een boven- grondschen telephoondraad te spannen, ter verbinding van het uitspanningsoord „De Bataaf" met de gebouwen der 's-Haagsche melkinrichtinguit vrees, dat de zangvogels in het groene woud, bij het stooten tegen de gespannen lijn, den dood zouden vinden. Zaterdagochtend te 8,Ij uur is de rangeerder der Nederlandsche Rijn spoorweg-maatschappij Willem Kuijf, be zig zijnde met het rangeeren van goede renwagens, daaronder geraakt, doordien hij zich nog tusschen een in beweging zijnden trein wagens begaf, en met den rechtervoet tusschen een con tra-rail be klemd geraakte, waardoor bij viel. Twee dier wagens gingen hem over de rech terzijde van het lichaam. Her draagbaar overgebracht naar het stedelijk zieken huis, bleek bij aankomst aldaar, dat hij reeds overleden was. In een café te Schiedam heeft eene kip hare eieren achter het buffet gelegd, en blijft zij daar uitbroeden, niettegenstaande de drukte in hare om geving. Woensdag 11. waren op de markt nabij het Duitenhuis bij Breda plus minus 25 duizend liter aardbeziën aangevoerd, die aanvankelijk voor 7 cents per liter werden verkocht, doch door den grooten aanvoer daalde de markt tot op 3 cents, terwyl nog 5 duizend liter voor dien prijs onverkocht bleef en door de boeren weder werden medegenomen. Een milicien der lichting 1888, van het 3e reg. inf., te Ber -od- Zoom in garnizoen, is bij het nemen een bad in de Schelde verdronken. De militair nam dat bad kort na het gebruiken van zijn middagmaal, niett— genstaande de strenge verbodsmiddelen om zonder toezicht te baden. In het gesticht „Calvarien- berg" te Maastricht is Vrijdag overleden zekere Heijnen, te Vilt-Berg en Terblijft, die bij een twist met zijnen zoon een geweerschot in de knie heeft bekomen. Zondag z ij n te Wilhelmina- dorp door de hitte een tweetal varkens plotseling gestorven. Een derde, dat men ook reeds bijna dood in het hok vond, kon men door middel van water in het leven houden. Onder de middelen, welke in Zeeland veelvuldig aangewend worden om vrucht- en andere boomen te bevrij den van rupsennesten, behoort o. a. het schieten met los kruit op het nest, de tromp van bet. geweer op ongeveer een meter afstand houdende- Een enkel schot is voldoende om een groot nest totaal weg te blazen, terwijl er het voordeel aan verbonden is, dat de boom geheel onbeschadigd blijft. Een ieder beproeve dit niet algemeen bekende middel en doe er zijn voordeel mede. De drie veldwachters van Franekeradeel, geen kans ziende om ooit hun lOOjarig ambtsjubileum te vieren, hebben als goede kameraden botje bij botje gelegd en hebben nu Donderdag een eeuwfeest met hun drieën gevierd, waartoe H. Kreemer te Midlura 36 jaar en een breuk, J. Camminga te Aehlum 33 jaar en een breuk en H. Spanjer te Ried 30 jaar en een breuk hebben bijge- gedragen. De schoolmeester is er aan te pas moeten komen om uit te rekenen dat 13 Juni de juiste dag was van dit singuliere eeuwfeest. Leger en Vloot. Zaterdag ochtend is een proef geno men met het heen en weder vliegen van militaire postduiven tusschen Haarlem en Utrecht. Om 9 uur v. m werden acht daartoe geoefende duiven te Utrecht losgelaten. Na, zooah postduiven trou wens gewoonlijk doen, eerst in steeds wijdere kringen te hebben rondgevlogen, schoten zij in eens pijlsnel in richting van Haarlem, waar zij ruim een uur later aankwamen. Nadat zij daar waren gevoederd, werden zij opnieuw uitgela- ten en reeds ten half twaalf uur waren de vogels te Utrecht terug. Mag deze proef' dus als alleszins gelukt worden beschouwd, dan is zulks voor een zeer belangrijk deel te wijten aan de medewer king van den heer Bronkhorst te Haar lem, die zich met de oefeniDg der Hui ven heeft belast. Deze duiven nestelen te Utrecht, doch worden daar niet meer dan noodig gevoed te Haarlem echter worden zij overvloedig van voedsel voor zien. Worden zij derhalve te Utrecht losgelaten dan weten zij dat te Haarlem een flink maal is te bekomen en vliegen er fluks naar toe. Heeft de maag echter haar eisch gehad, dan krijgt het verlan gen naar nest en kroost de overhand en nauwlijks zijn zij dan ook te Haarlem losgelaten of, zonder onderweg zelfs even te rusten, wordt de terugreis volbracht. VISSCHERIJ. Nie uwe diep, 14 Juni. Door 23 korders werden heden 6 tot 75 groote-, 15 tot 115 kl. tongen, 1 tot 2 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar, en door 14 beugers 12 tot 50 roggen aan gevoerd gr. tong gold 60 a 65 c., kleine id. 25 c., rog 26 a 29 e. per stuk, kl. schol 1.50 per mandje en schar ƒ3.50 per mand. Nieuw ediep, 15 Juni. Door 88 korders werden heden 10 tot 100 groote, 15 to* 95 kl. tongen, 1 tot 2 m. schar en 1 tot 3 m. kl. schol en door 11 beu- ers 12 tot 50 roggen aangevoerdgr. to g gold 50 a 60 c., kl. id. 20 a 25- c., rog 31 a 36 c. per stuk, schar 3.50 per mand en kleine schol f 1.50 per mand. POLITIEK 0VEKZSOIÏ. Het Joumal de St. Pétersbourg betoogt, dat de in de laatste dagen in de wereld gezondene, aan Rusland vijandige be richten in het oogloopend onwaarschijn lijk zijn. Het logenstraft de bewering van de Standarddat de Servische metropoliet Michael uit Rusland het programma eener zoogenaamde zuid-slavische staat kunde zou medegenomen hebben. Ook het gemelde o« er eene zending van Wan- nowsky en Annenkoff naar Parijs is uit de lucht gegrepen. De laatstgenoemde is derwaats gegaan om de opneming van zijnen zwager (J. M. de Vogüé) in de fransche Academie bij te wonen. Wan- nowsky gaat waarschijnlijk naar Ems. Van tegenstand van Ruslands zijde tegen de conversie der egyptische schuld is geen sprake. Rusland wil alleen dat de te verkrijgen besparingen ten beste des lands worden aangewend, en dat eene europeesche commissie daarvoor wake. Particuliere berichten uit Berlijn mel den voorts dat daar ter stede het veront rustend bericht over eene militaire con ventie tusschen Rusland en Servië nergens geloot vindt. Alleen de Kreuzzeitungdie sedert eeriigen tijd geen dag zonder alarm-artikel laat voorbijgaan, neemt deze en andere sensatie-berichten, met name die over Montenegro,ernstig op. Overigens vatten de gezamenlijke bladen den toe stand kalmer op, en meenen, dat men de symptomen niet overschatten raag, die, naar de ervaring leert, van tijd tot tijd zich voord->en. De National Zeitung ziet in het meerendeel der verontrusten-'e be richten van de laatste dagen beursma- noeuvres, en spreekt meer rechtstreeks van eene gecombineerde beursonderneming van twee financiëele groepen. Uit goedonderrichte Petersburger bron wordt verzekerd, dat Rusland met alle krachten aan de voltooiing zijner krijgs toerustingen werkt, doch thans juist zeer vredelievend gezind is en het als een groot ongeluk zou beschouwen, wan neer in den naasten tijd de vrede ver stoord werd. Het schijnt dat nergens beter dan in Rusland de spreuk: „Wilt gij den vrede bereid u ten oorlog," wordt toegepast. Waar echter al die wapeningen vo >r dienen blijft nochthans een raadsel, te meer daar het bekend is dat de mili taire uitrusting van her. russische rijk reeds vóór de laatste wapeningen alles zins voldoende was. De couranten wedijveren overigens in het geven van pessimistische beschou wingen. Zoo wordt in een bericht uit Wecnen aan de Standard gezegd, dat men bedacht moet zijn op gebeurtenissen, die zich nog voor het einde van dezen zomer kunnen voordoen en «rroote gevol gen kunnen hebben voorts dat Oosten rijk reeds maatregelen van voorzorg neemt, vooral wat troepenvervoer betreft. Uit Constantinopel wordt aan hetzelfde, blad gemeld, dat de Porte zeer ongerust is over de toeneming der maritieme strijdkrachten van Rusland in de Zwarte Zee, en dat zij vreest voor een aanslag der Russen op den Bosporus. Voorts wordt nog aan het blad, dat waarschijnlijk op reclame belust is, uit Genève gemeld dat de zwitsersche Bonds raad, naar aanleiding van den ernstigen toestand, besloten heeft een crediet van zeventien millioen toe te staan voor eene noodzakelijke verandering van de artil lerie van het Bondsleger. Dit laatste zeker naar aanleiding van het antwoord van den Bondsraad op de nota van Duitschland waarin wordt ver klaard, dat van het oogenblik af waarop Duitscbland de kwestie generaliseert en uiet bepaald liet geval van Wohlgemuth behandelt, Zwitserland bereid is tot eene gewenschte overeenstemming te komen met de n burige staten, onder krachtige handhaving evenwel van Zwitst riUnd^s zienswijze in het geval van Wohlgemuth. Heden zal geantwoord worden op Duitsch.- Amen zeide William die niet zonder godsdien stige gevoelens was. Zal ik naar Redton rijden, om een gerechtsdienaar te halen, mijnheer voegde hij er bij. Ik vrees dat het geen zaak voor zoo iemand is, was het antwoord. De arme man is morsdood. William vroeg niet verder, maar wachtte de bevelen af. Zijn meester nam een der lantaarns uit de voetstukken, hield haar in de hand vast en boog zich over het lijk. Hij legde zijne hand op het hart, voelde den pols en stond toen op. Hij is wel dood. Eene rilling- voer door Williams leden en hij bewon derde de kalmte van mijnheer Bourchier Geef mij mijne reisdeken, zeide deze. Zij zit vol bloed, mijnbeer. Mijnbeer Bourchier ontstelde bevig - Onzin -- zeide hij op scherpen toon. als het waar ismoet ik mijn eigendom toch hebbengeef mij de reisdeken. William nam haar op, reikte haar zijn meester over die haar over het lijk spreidde Til hem nu op zeide hij, en leg hem in het rijtuig Neem een stuk touw en bind hem daarmee vast. De akelige arbeid was verricht, mijnheer Bourchier had ook eene vaste hand, maar William beefde zoo, dat hij niet eel kon uitvoeren -- Zoek hier op den weg naar een geopend mes, zeide zijn meester. Gij zult dat wel ergens vnden. William gehoorzaamde en vond spoeidig een geopend knipmes, hetzelfde mes, dat de man gel. dikt had, om de tabak stuk te snijden, toen hij zich aan liet station Slee ford bevond. Hij gaf het aan zijn meester. Leg het zooals gij het gevonden hebt, onder den bok van het rijtuig-. Rijd dan naar Redton, klop de politie op, en zij zal u vertellen, wat gij verder doen moet Hoewel William goed gedrild was stond hij nu op het puut in verzet te komen Om drie mijlen ver te rijden met zulk een last, scheen meer dan de plicht van hem eischte Het was slechts het gevoel van verontwaardiging, dat hij voor den doode had opgevat, toen hij het moorddadig mes had gevonden en dat] hem er toe dreef dat bevel te ge hoorzamen. Wat zult gij dan doen, mijnheer? vroeg hij Ik zal verder loopen, zeide mijnheer Bourchier Gij kunt mij bij 't terugkeeren wel te gemoet rijden, ga maar niet naar huis om ze daar niet te doen schrik ken. Rijd zoo snel als gij kunt, en een van de lantaarns kan ik wel bij mij houden. Toen William hem de lantaarn overhandigde, kon hij niet nalaten te zeggen: Wat een geluk mijnheer, dat gij een pistool bij u hadt Ja, -- antwoordde zijn meester. Hebt gij mij niet hooren schieten Het paard liep weg door den knal. De wind was in eene andere richting, mijnheer maar ik heb mij verbeeld een schot gehoord te hebben; ik lette er echter niet veel op, want er zijn hier zooveel stroopers Ga nu maar heen, en kijk naar mij uit, als gij weer terugkomt William nam de gebroken zweep, die hij in twee stuk- i ken gevonden had op de plek, waar bet treurspel was afge- 1 speeld, sloeg er het paard mee over den rug en vertrok zoo i snel als hij kondaar hij zoo spoedig mogelijk verlost wilde zijn van zijn afschuwelijken last achter zich in het rij- tuig Mijnheer Bourchier bleef alleen met de lantaarn in zijne hand. Hij scheen geen haast te maken om die plek te verlaten Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2