NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dg Familie Bourchier. 6e Jaargang. Donderdag 20 Juni 1889. No. 1828. A'B ON HE HE NTS PRIJS: adve;rtelttiëïï: stadsnieuws. De Schab van Perzië te Haarlem. BI N O L A NI). De Sshah van Perzië ie Amsterdam. F E UILLE T O JS'. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -165. Afzonderlijke nummers- 0 03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en coursntiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Püllicite Etrangère G. L. HAVBF Co., JOHN F. JONFS, Succ., Parijs ZUis Faubourg Montmartre. Haarlem, 19 Juni 1889. Donderdagavond half acht zal in de buiten-societeit /,Trou moet Blycken" eene muziekuitvoering worden gegeven door het Gem. muziekkorps. Bij zijne komst, Donderdagmorgen te tien uur alhier, wordt Z. M. de Schah van Perzië met zijn gevolg door het ge meentebestuur ontvangen, terwijl eene compagnie infanterie, onder commando van den kapitein J. M. van der Koog den Schah de militaire honneurs zal bewijzen. Aan het station zullen een aantal rijtuigen, verstrekt door den stal houder J. van den Berg, gereed staan om den vorstelyken gast te ontvangen. Voor en achter den stoet rijdt een peloton huzaren. De weg die gevolgd zal worden is aldus vastgesteld. In de eerste plaats zal men zich begeven naar het stadhuis, waar het stedelijk museum van schilde rijen en oudheden zal worden bezichtigd, waarbij de burgemeester den Schah zal i hndleiden. Vervolgens wordt een bezoek gabracht aan de Groote Kerk en zal door den organist, den heer W. Ezerman, Ir'>t orgel worden bespeeld. Daarna be- geeit men zich naar de beide museums in het Paviljoen; na afloop van het bezoek aldaar, wordt den Schah en zijn gevolg door den burgemeester in de buiten- societeit «Trou moet Blycken" een déjeuner-dinatoire aangeboden, waartoe aan verschillende burgerlijke en militaire autoreiten uitnoodigingen zijn gericht. De tocht tot daar geschiedt langs den volgenden weg: Stationsplein, Kenau straat, Kenaupark, Nassaubrug en Plein, Nassaustraat, Groote Markt. Na het be doek aan Stadhuis en Groote Kerk: Groote Pioutstraat, Plein, Dreef naar het Pa viljoen en vervolgens naar de Buiten- Sjoeiëteit. Vandaar vertrekt het gezel schap langs Spanjaardslaan, Wagenweg, Schout) eslaan. Voor deze gelegenheid zal het inwen dige van het gebouw der buiten-sociteit önder leiding van den stadsarchitect, den heer Leyb, keurig worden versierd. De vloer zal bedekt zijn met perzische kleednn, de binnendeuren worden gemas keerd door portieres en het buffet door tropische planten. Ook langs de wanden zullen dergelijke planten worden aange bracht. Buiten wordt een laan van laurier- boomen aangelegd. De planten en hoo rnen zullen worden geleverd door onzen stadgenoot, den heer M. J. F. Bolderdijk. Boven bet buffet zal door den heer S. de Jager, op dit gebied welbekend, een tropee worden aangebracht in de per zische kleuren, wit en groen, oranje en de nationale nederlandsche kleuren. Voe gen wij hier nog bij dat de stoflage af komstig is van den heer Fleur. Op de tropee wordt het perzische wapen op een schild aangebracht en onder deze tropee een milieu van tropische planten, waarin de buste van Z. M. Koning Willem III. In het perk, buiten het gebouw, wordt een perzische vlag op standaard geplaatst en aan den ingang twee tropeeën in de nationale kleuren. Het déjeuner in de buiten-societeit zal te éen uur plaats hebben, de muziek van 'tGemeentelijkMuziekkorps onder den heer Kriens zal zich aldaar van 1 tot half 3 ure doen hooren. Na afloop van den rijtoer in de om streken zal gedineerd worden in hotel Funckler. Van de verschillende kerktorens en het Raadhuis zullen de vlaggen worden nitgestoken. Voor het bezoek aan het museum zal van de Groote Markt tot aan den in gang van 't stadhuis een sierlijken looper worden gelegd. Sportterrein „de Phoenix". Tot het geven van het zevende abon- nements-concert had de directie de be kende kapel van het paleis voor Volks vlijt te Amsterdam geëngageerd. De heer Joh. Coenen mag waarlijk trotsch zijn op het orkest, dat onder zijn leiding staat. Wij kregen veel schoons te hooren. De ouverture Wilhelm Teil viel zeer in den smaak van de toehoor ders inderdaad werd dit nummer dan ook zeer schoon ten gehoore gebracht. Het solo voor cornet piston werd fraai gespeeld, zéér zuiver. Het applaus was daverend, en het aanhoudend hand geklap deed den sojist er toe besluiten, het stuk te repeteeren. Ook de picolo- 8olo door den heer Jac. de Jong was fraai, en had veel applaus. Het weder was hoewel vrij frisch toch mooigeen wonder dus, dat men zich uitstekend amuseerde. Velen met ons zullen het zich een genoegen achten de kapel van den heer Coenen nogmaals te hooren. len geconstateerdde bestaande wettelijke voorschriften worden stipt opgevolgd. Door de politie alhier is aangehouden en hedenmorgen naar het huis van be waring overgebracht de bekende Hartog Koks, oud 56 jaren, geboren te Spaarn- dam, zonder vaste woonplaats, die reeds vroeger verscheidene malen wegens dief stal gevangenisstraf heeft ondergaan. Thans heeft hij zich schuldig ge maakt aan twee verschillende diefstallen en wel van vloermatten en timmermans gereedschap. /-in den afgeloopen nacht is ingebroken in het kantoor van de firma J. H. Krelage en Zoon, bloemisten aan den Kleinen Houtweg alhieren zijn uit een kast ruim honderd tentoonstellingmedailles ontvreemd en wel gouden, zilver-vergul den en zilveren. Heerschte het vorige jaar in deze om streken de besmettelijke varkensziekte in bijna alle omliggende gemeenten, ook thans openbaart zij zich weder in niet mindere mate. Kwamen in andere provinciën reeds meerdere gevallen voor, ook in Noord- Holland vertoont zich thans deze ziekte. Te Sloten werden Dinsdag bij den landbouwar F. Fransen nog twee geval Te Sloten zal weldra een doleerende kerk worden gebouwdde aldaar pas ontstane gemeente is door onderlinge en particuliere bijdragen daartoe in staat gesteld. Aanbestedingen. De uitslag van de op 17 Juni jl. door dijkgraaf en heemraden van den Haar lemmermeerpolder gehouden aanbesteding voor het onderhoud aan gebouwen, brug gen, enz. over het jaar 1889 en de drie eerste maanden van 1890 is geweest als volgt J. A. Kaub, te Houtrijk en Polanen, 2e perc. ƒ1223, 3e perc. 1053, 5e perc. ƒ1048, 6e perc. ƒ953; T. L. van Looij, te Houtrijk en Polanen, 2e perc. 1345, 3e perc. ƒ991, 5e perc. ƒ989, 6e perc. ƒ945; A. Guldemond te Hillegom, 5e perc. 1125; J. C. Guldemond, te Sas- senheim, le perc. ƒ1094, 4e perc. 836; E. T van Luike, te Heemstede, 2e perc. ƒ1120, 5e perc. ƒ817.50; J. P. Bruijn, te Haarlemmermeer, 2e perc. ƒ948, 5e perc. ƒ1347; J. W. Hulsbosch, teBenne- broek, le perc. ƒ938; J. Hulsbosch J.Cz., te Haarlemmermeer, 7e perc. 1449; H. Bakker, te Haarlemmermeer, le perc. ƒ932.50, 2e perc. ƒ1095, 3e perc. 898; G. de Vries, te Haarlemmermeer, 2e perc. ƒ1149, 3e perc. ƒ999, 5e perc. ƒ800; J. A. Hoenderdos, te Haarlem mermeer, le perc. 933, 2e perc. 1055, 3e perc. ƒ910, 5e perc. ƒ839; 6e perc. ƒ896, 7e perc. 1396; J. Hulsboseh Lz., te Haarlemmermeer, le perc. ƒ995.50, 4e perc. f 718.75; G, Blees, te Sloten, 3e perc. 1260, 6e perc. 935, 7e perc. 1925; M. Vetter, te Heemstede, 2e perc. ƒ1116, 5e perc. ƒ816; P. J. van Mierlo, te Sloten, 2e perc. 1487, 3e perc. ƒ1302, 6e perc ƒ970. De Vereeniging van Neder landers Eendracht maakt Macht te Jo hannesburg, in de Transvaal, heeft den 12 Mei de 40-jarige regeering van Z. M. den Koning herdacht. Reeds vroeg in den morgen wapperde de driekleur, ge tooid met den oranje-wimpel, boven het vereenigingslokaal. Ten twaalf ure kwa men een groot aantal leden, versierd met een oranje-strik ot met de vaderlandsche kleuren, bijeen. Menige feestdronk werd er toen ingesteld op Vorst en Vaderland en Oranje, en de vaderlandsche liederen werden met geestdrift gezongen. Des avonds waren een zestigtal leden weder bijeen. De portretten van den Koning en de Koningin, rijkelijk met groen versierd, en het koninklijke wapen, gedragen met de hollandsche vlag, versierden den wand. Onder de aan ezigen waren vele leden van elders. De president der Vereeniging, de heer Geertsema, opende de bijeen komst met eene toespraak, waarin bij herdacht de diensten die Oranje sinds eeuwen aan ons land heeft bewezen. Met den wensch dat de Koning geheel her stellen zou van zijne ziekte en nog jaren moge regeeren, besloot de president zijne rede. Na een daverend applaus klonk op de piano het Wilhelmusen met geest drift zongen allen mede. Eeuige aange name uren werden daarna doorgebracht. Voordrachten, spel en zang wisselden el kaar steeds at. Eene oorkonde, die de genoemde Ver eeniging aan Z. M. den Koning zal zenden, is van den volgenden inhoud Johannesburg12 Mei 1889. Aan Zijne Majesteit Willem III, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, Groot Her tog van Luxemburg, enz., enz. Heil Uwe Majesteit I Op heden den twaalfden dag der maand Mei, in het jaar onzes Heeren een-duizend-acht-hon- derd-negen-en-tachtig, zijn de onderge- teekenden, leden der Nederlandsche Ver eeniging Eendracht maakt Machtgeves tigd te Johannesburg, Witwatersrand Goudvelden Zuid-Afrikaansche Republiek, in buitengewone vergadering bijeengeko men ter herdenking Uwer Majesteits ge zegende veertigjarige regeering over hun zoo dierbaar vaderland. Uwer Majesteits steeds getrouwe onderdanen", (volgen handteekeningen). De oorkonde is geschreven op stevig karton. Op het eerste blad staat in fraai gekleurde letters het adres, op bet tweede de inhoud; het derde, vierde, enz., zyn bestemd voor de handteekeningen van de leden der Vereeniging. Alle bladen zijn omlijst met verschillende fraaie ran den. De bladen zullen te zamen gehecht worden met linten, de kleuren van Neer- lands vlag toonende, en in eene verze gelde blikken doos naar Nederland ge zonden worden. Hoewel de nieuwsgierigheid naar den Schah in de hoofdstad niet zoo groot is als wanneer leden van ons vorstenhuis er zich bevinden en bewegen, kan men toch telkens op de punten waar de per zische potentaat verwacht wordt, eene geduldige, rustig-gapende menigte verza meld zien. En soms ook op plekken, waar de Schah „in velden noch wegen" te zien zal zyn. Dinsdagmorgen zou Z. M. het Rijks museum bezoeken, en natuurlijk dat op het bepaalde tijdstip een kring van men- schen zich om het voorplein geschaard had. Tegen elvenvan 10 uur af hadden minister Mackay, de waarnemende direc teur van het museum, de heer David van der Keilen, al geantichambreerd in de lokalen van het nederlandsch muse um van geschiedenis en kunst tegen elven kwam de Schah den oostelijken in gang van het gebouw binnen het is de deur die het eerst leidt naar genoemde afdeeling voor geschiedenis en kunst, door de vestibule waar het monstrueuse beeld staat van den ,/reu3 Goliath". Dit beeld vermocht al dadelijk Zr. Ms. hooge aandacht te boeien, vooral toen op een gegeven sein een der suppoosten aan het touwtje trok, dat den kop van den ko los, mitsgaders zijne oogen, in beweging brengt. Slechts noode scheen Z. M. van dit specimen der houthakkunst te kun nen scheiden. Daarna begaf het gezel schap zich den Schali en iéte midden tusschen rijen gerokte en ge- steekte suppoosten door, naar den bin nenhof en van hier door de lange ry van geïmiteerde kerklokalen, naar de overige kamers en vertrekken, die het nederlandsche museum vormen. Ver volgens ging men de trap op, naar de eere-zaal. In de voorhal salie des pas perdus gekomen, rus te de Schah een oogen- blik uit, en zette, na een snuifje geno men te hebben Z. M laat Hoogst- deszelfs zakdoek zich door een beambte nadragen zijn tocht voort. Maar eerst stelde hij op verzoek van den heer Schöffer, lid van den Raad van toezicht op het museum, in het guldenboek der instelling een relaas in het perzisch op, dat, door een der beamb en in het fransch Ier naast vertaald, aldus luidde: „Gomme souvenir de notre arrivé au musce gouver- nemental de la ville Amsterdam, fccris I notre écriture dans ce livre. 1306 de l'Hedjir. i Au mois de Chawal, notre troisième I voyage en Europe. Uil hel engelsclidoor HUGH CONWAY. HOOFDSTUK III. Familie-geschiedenissen. Hij had een zoon, de tweede Robert Bourchier, en nog verscheidene andere kinderen. Ongetwijfeld waren de laat- sten goed verzorgd daar hij Redhills aan den oudsten zoon naliet. I )e tweede Robert leefde voorspoedig als landheer I)e familie kwam meer en meer in aanzien, de smet van den handelsman verdween langzamerhand, zoodat de tweede eigenaar van Redhills voor zijn dood met zijne afstamme lingen als landheeren werden vereerd Hij was zoo geluk kig om eene vrouw van goede familie te huwen Zij was wel geen erfdochter, maar dat deed er niet toe daar zijn inkomen zoo groot was. dat hij al het land, dat aan zijne bezittingen grensde kon koopen als het onder den hamer kwam Op die wijze werd Redhills met hare aanhoorig- heden een flink landgoed. De tweede Robert kreeg twee zoons, Digby en Stephen, en ook drie dochters, die huwden; wij kunnen ze echter laten, waar zij waren. Deze Digby, de oudste zoon en vermoedelijke erfgenaam, moet naar de verhalen een ongelukkig persoon geweest zijn een zwak en wankelmoedig jongeling, die zich door anderen liet leiden en zijn vader veel onrust baarde. Er zijn in de familie-archieven nog verscheidene belangrijke brieven te vinden, waaruit blijkt, dat hij voor zijn twin tigste jaar, ten koste van groote geldsommen, dikwijls uit moeilijke omstandigheden was gered. Nauwelijks had hij dien leeftijd bereikt, of hij stond op het punt de dochter van een naburig landeigenaar te huwen, en zijn vader hoopte nu van ganscher harte, dat zijn oudste zoon zijne wilde haren zou verliezen Het huwelijk had echter niet plaats. Om een onbekenden reden verbrak het meisje het engagement Het kan juist niet gezegd worden, dat deze teleurstelling Digby diep trof, maar het schijnt, dat hij voor eenigeu tijd op reis ging. Hij bleef twee jaar weg, en kwam toen te Redhills terug; korten tijd daarna viel hij van zijn paard en was dood; wellicht het beste, wat hem kon overkomen. Robert Bourchier overleefde zijn zoon tien jaar. Na zijn dood in 1820, Heek het dat het testament gemaakt was in den tijd, toen Digby's huwelijk was bepaald. Het maakte Digby en na zijn dood, zijn oudsten zoon enzerfgenaam van Redhills, en als Digby geen zoon had, dan moest het overgaan in de handen van Stephen, de tweede zoon. Of schoon Digby ongehuwd gestorven was had de oude man geen tweede testament g-emaaktdaar het eerste toch voldoende was; nu werd Stephen toch immers* de S erfgenaam. Stephen Bourchier heerschte langen tijd, namelijk tot I 1853. Hij hield de eer van de familie op, maar onder scheidde zich in niets. Twee feiten, die in die drie en dertig jaar voorvielen, moeten aangestipt worden. Het eerste was dit, dat er in het roodachtige stuk gronds, waaraan het landgoed zijn naam ontleende, groote hoeveelheden ijzer werden gevonden, zoodat de eigenaar er schatten mee ver diende. De tweede gebeurtenis was deze, dat toen Stephen tien jaar het beheer had gevoerd, er eene ongerijmde vordering op Redhills werd gedaan De eischer. een jong mensch van twee en twintig jaar, iemand in bekrompen omstandighe den, hield staande, dat hij de wettige zoon was van Digby Bourchier, zoodat krachtens het testament van de tweede Robert hem het landgoed met zijne aanhoorigheden be hoorde. Wat de jonge man vertelde kon inderdaad op waar heid berusten. Hij verzekerde dat Digby in het begin van 1808 met zijne moeder in het geheim huwde; in hetzelfde jaar was hij geboren Het had zoo lang geduurd eer hij zijne rechten had doen gelden, omdat zijn moeder altijd onbekend was gebleven omtrent de positie van haar echt genoot. Kort na zijn dood waren hare geestvermogens zwak geworden, en jaren lang was zij krankzinnig geweest. Of Digby Bourchier in de weinige minuten, die verliepen tus schen zijn val en zijn dood, haar door eene vertrouwbare hand nog bericht had gezonden, was onbekend. Het verhaal van den eischer werd als ongerijmd uitge kreten eene onhandige poging om geld af te persen,

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1