Na deze plechtigheid verricht te heb-dat zelfs den minsten écuyer met de per ben, werd met de bezichtiging der schil- j zische kleuren deed tooien, en voor zooveel derijen-verzameling begonnen. In de j meer dat zich beter laat denken dan be- eere-zaal werd als het ware schilderij schrijven. Maar als het aangaat en voor schilderij bekeken, hier met be- J pas geeft vrouwen te vergelijken bij langstelling daar met innig genoegen J bloemendan ja dan moet Nasr-ed-din vooral het sujet der stukken scheen j meermalen herinnerd zijn geworden aan Z. M's aandacht te trekken. de heerlijke rozentuinen van Sjiras. Zoo langzaam, kalm, rustig en Leiden werd Dinsdag bezocht door met oostersche waardigheid zette de „le ministre de la Presse" van den Schah Schah zijn tocht voort, in- en voorge J van Perzië. De hoogleeraar De Goeje licht door de heeren Verspijck, Van'strekte hem tot gids en bezocht met hem Tienhoven, Scholier en Van der Keilen, j o. a. de inrichting der boekdrukkersfir- en voorafgegaan door een vijftal sup- ma Brill, den Burcht en meer bezieus- poosten, die, op één gelid geschaard en waardige zaken. Tevens maakten zij in in den doodenpas als 't ware een somber een open landauer een rijtoer in en om waas over deze verrichting van den.de stad, ook langs het Van-der- Werf- Schah verspreidden, Hoewel de hoofddirecteur, de heer Hedenmorgen half elf uur bezocht de Obreenwegens verlof afwezig wasSchah het koninklijk paleis op den Dam. waren de regelen voor deze ontvangst j De Schah was in generaals uniform, met nog door hem voorgeschreven. gouden boordsels en nestels en met dia- Na bezichtiging van het Rijksmuseummanten knoopen. Een talrijke stoet van reed de Schah onmiddellijk naar „Artis", perzische edelen, eenvoudig als altijd ge waar dr. Westerman en de commissa-kleed, volgde hem. De intendant des rissen den vorst ontvingen en hem aan konings, de heer Van Vessem, ontving een lunch noodigden in de commissaris-1 den hoogen bezoeker in de vestibule en sen-kamer, die met kostbare heesters en planten, zooals „Artis" die eenig bezit, kwistig was versierd, en waar eene ruim \oorziene engelsehe tafel stond aange richt. Die geur van duizenden bloemen maakten het verblijf hier nog aangena mer, zoodat hier ongeveer 2 uren werd leidde hem rond. De Schah betuigde meermalen zijne bewondering voor het meesterstuk van Van Campen en betuigde vooral ingenomenheid voor de balzaal. Het paleis was op het fraaist gemeu beld eu de Schah, die thans kon zien hoe Z. M. de Koning hem had willen verwijld. Na zich goed versterkt logeeren, betuigde zijne groote ingeno- te hebben en uitgerust te zijn, werd we- j menheid met de gastvrijheid van onzen der eene vermoeiende wandeling door vorst. den tain ondernomen, waar duizenden leden het bezoek den vorst onaangenaam j maakten en als gewoonlijk weder alles onder den voet vertrapten, Z. M. was blijkbaar Opgetogen over de groote menigte vreemde en wilde beesten, die hij hier zag, en hij liet zich over hun leven en voeding weder op het nauwkeurigst inlichten. Daarna werden het panorama, de dia mantslijperij van Daniels en het burger weeshuis nog bezocht. Eene gala-voostelling in het circus Carré is iets zeer gewoons. Maar nu de Schah van Perzië van avond rendez-vnus Os Schah van Perzië te Uitluiden. Omtrent het uitstapje op heden van den Schahvan Perzië naarlJmui- den vernemen wij nog het volgende De heeren Gebr. Goedkoop te Am sterdam hebben hunne passagierboot Cérh ter beschikking gesteld van den vorst, die Amsterdam later verliet, dan aan vankelijk het voornemen was. Ten 12 uur 8 m. bevond de Cérh zich aan de Hem- brug, zoodat de Schah niet vóór 2 uur te IJmuiden aankomen kon. Aan de in- had gegeven aan een groot deel van wat j i schietplaats in zij kanaal F zal een tor- aau ceil Kiuuii ucci vuu wai, 3j pedoboot fancecren, en eenige schoten den amsterdamschen „beau-monde" f l kiccon norttti I Ir r\n Qnnoioo I ïtowauL- won zou kunnen noemen, is het werkelijk de moeite waard te vertellen dat het een ongewone avond was in deze koninklijke arena. Men zou de geesten der perzische dichters Saadi en Hafis willen opklop pen om hun te vragen of de inhoud van een paardenspel, maar dan ook van een paardenspel gelijk dat van Carré op dezen avond, de stof in zich bevat voor eene ballade of' een nachtvertelling, niet minder bij machte de gemoederen uit.de gematigde zone te boeien als hunne zoete scheppingen. Maar om bij den Schah te blijven hij kwam tegen half negen in zijné, loge „ad hoe;" hoorde staande het nederlandsche en daarna zijn eigen volkslied aan, keek met belangstelling en soms recht vergenoegd naar de schitte rende proeven van rijkunst door Carré en zijne kranige vrouw hier afgelegd. Het circus zag er Dinsdagavond on- lossen, hetwelk op speciaal verzoek van den Schah geschiedt. Bij aankomst te IJmuiden zal de Scha een dejeuner gebruiken op de aleepbootZZri*- cules, die voor deze gelegenheid met ta pijten behangen is. Aan dit dejeuner zal deelgenomen worden door de ministers van Binnen- en Buitenlandsche Zaxen, den burgemeester van Amsterdam en den perzischen gezant. Daarna zal per Hercules een zeetochtje onderkomen wordon, waarschijnlijk 1 uur buiten den pier; na afloop waarvan de Schah met zijn gevolg weder naar Amsterdam j terugkeert. IJmuiden heeft oen feestelijk aanzien; I op vele gebouwen wappert de driekleur, Op den grooten v ij ver in het Vondelpark te Amsterdam dreven Zondag honderden doode visschen. Men vermoedt, dat in den vyver vergif is waarschijnlijk ongebluschte gemeen vroolijk uit, op ééne uitzondering naf - nml. de rij loges waar nu niets j geworpen als uniformen glommen, blonken en blik-1 kalk. kerden en het minst pretentieus vrouwen- Dinsdagvoormiddag is door figuur zelfs geen witte raaf was, die de politie te Delft aangehouden W, C. rij was door „de gemeente" in beslag j V. sjouwer, wonende te 's Hage, die in genomen waar de officieele stempel j denzelfden voormiddag iemand aldaar op drukt, blijft de vrouw verre. Intusschen had beroofd van tien rijksdaalders, een en het zij ter geruststelling gezegd zilveren horloge en een gouden medail- de dames die de voorstelling, of het feest Ion, welke twee laatste voorwerpen hij gala maakten, werden geenszins over- te Delft bij een der goudsmeden had te schaduwd door de galons en de tressen J gelde gemaakt en die in beslag zijn en de decoraties welke men zag sehitte-1 genomen. De aangehoudene is naar ren, integendeel. De Schah moet, en j 's Hage overgebracht, daarvoor durf in mijn hoofd onder eene Maandagavond zakte op perzische kromsabel houden Z. M. den 's-Gravenweg te Kralingen een man moet een hoog denkbeeld hebben gekre-j plotseling ineen, en toen men hem gen van de hollandsche vrouw. En welk wilde oprichten, bleek het dat hij reeds hollandsch hart zou dat geen goed doen j was overleden. De man was gestorven Natuurlijk evenwel dat de velen die daar-aan eene jeneverberoerte. In zijnen zak van zijn doordrongen geworden, op hun vond men nog eene halve flesch, gevuld tijd oog hadden voor de uitvoering van met jenever. het keurig program, waar Carré den Dit individu was gewoon eiken dag Schah op onthaalde: voor den schat en minstens een liter jenever te verslinden, de pracht van paarden, voor hunne in- Eiken avond nam hij om den slaap te telligentie, voor de grappen der clowns kunnen vatten, een hal ven liter jenever die zoozeer ook m den smaak van den mede naar bed. Voedsel echter gebruikte Pers vielen, voor het uitstekend decorum,hij bijna niet meer. Hij een goed gezeten burger, maar is nu, tengevolge van het misbruik van sterken drank, straatarm gestorven. Iemand wijstin de N. Ro tt. Ct. op de verkeerde gevolgen, die de zucht, naar kostelooze reclame door 't stem pelen van namen op bankpapier heb ben kan. Hem kwam nl. in handen een bank biljet van 25, waarop zeker deurwaar der zijn naamstempel had geplaatstdat bankje schijnt terechtgekomen te zijn bij iemand die dien ambtenaar niet goed gezind was althans er waren boven den stempel-afdruk geplaatst de woorden „ga niet bij" zoodat de reclame in een waarschuwing tegen dien deurwaar der veranderde. Te Rotterdam dineerde aan de table d'höte in een der hotels een persoon, in het gewaad van een r. k. geestelijke. Aan tafel maakte hij met een paar heeren kennis, aan wien hij voor gaf, giften in te zamelen voor een arme missie. De vreemdeling was zeer spraak zaam, vooral na het gebruik van een extra flesch, die hem werd aangeboden. Zijne tafelgenooten vonden hem een aan genaam causeur en eenigen hunner stel den hem voor, eene wandeling te gaan maken, hetgeen hij aannam. Er werd overal eon kijkje genomen en het gevolg was, dat zij zóo dronken werden, dat de politie hen, toen zij uit een café verwijderd werden en burenge rucht maakten, in verzekerde bewaring moest nemen. Men hield hen tot den volgenden mor gen. De commissaris, wien de zaak ver dacht voorkwam, zond om inlichtingen aan den pastoor der St. Laurent'uskerk, die onmiddellijk verscheen en spoedig kon constateeren, niet met een r. k. gees telijke te spreken. Later bleek het, dat men met een sluwen Belg te doen had, die niet alleen geen bevoegdheid had het geestelijk ge waad te dragen, maar die, als zonder middelen van bestaan, over de grenzen moest gezet worden. Een soortgelijk geval dus als onlangs te Delft is voorgekomen. Dinsdag nacht, omstreeks half drie uren, ontstond te Charlois brand aan/ den straatweg bij den tol. Van vier woningen zijn er drie verbrand. Ofschoon geen persoonlijke ongelukken zijn voor gevallen, werden enkele kinderen slechts met moeite gered. Eén bint dreigde reeds in te vallen. Door het blaffen van een hond werden de bewoners gewekt. Uit Maastricht wordt van 17 dezer aan de NR. C' gemeld:. Laatstleden Zaterdag omstreeks 6 uren 's avonds, toen de heer Edu- ard de Beaumont zich van zijne wa penfabriek, gelegen in de Grachtstraat, naar huis begaf, werd hij eensklaps van achteren door een werkman, genaamd Morreau, die uit een koffiehuis waar hij zijn patroon heeft afgewacht, op hem toevloog, met een steen in een zakdoek zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij bloedende in een modderpoel neerviel. De aanrander viel daarna zijn slachtoffer aan, hem van alle kanten slagen en stompen toebrengende. De heer De Beaumont trachtte zich schreven men, heeft de daad van Morreau diepe verontwaardiging gewekt. De heer De Beaumont werd dan ook heden avond (na reeds gisteren van een groot aantal ingezetenen de ondubbelzin- nigste blijken van belangstelling onder vonden te hebben) door eene treffende manifestatie van al zijne werklieden ver rast. Deze begaven zich gezamen lijk vele vergezeld van vrouw en kinderen, naar het woonhuis van den heer De Beaumont, alwaar zij hem, te gelijk met een paar prachtige bloem ruikers, eene lijst aanboden, voorzien van circa vier honderd handteekeningen, en ten opschrift dragende „Protest tegen den aanval, door een werkman gepleegd op onzen patroon den heer Eduard de Beaumont op Zaterdag 15 Juni 1889". In den tuin der hervormde pastorie te 's-Heerenhoek prijkt een jonge, witte treurroos, met ruim 500 rozen. Omtrent den te Bles»e, onder Peperga, gepleegden broedermoord, ver neemt men het volgende: De verslagene C. v. d. Wal, een jonkman van 28 jaar, sliep met zijn 2ljarigen broeder Willem in één bedstee. Over het late tehuis ko men van den laatste ontstond twist, ter wijl zij te bed lagen. De jongste s ond eensklaps doodkalm op, liep naar de woonkamer, en keerde met een scherp broodmes terug. Zonder een woord te spreken, stak hij hiermede zijn te bed liggenden broeder tnsschen de derde en vierde rib, zoodat het mes tot het heft toe in het lichaam verdween, de longen verscheurende en de hartader afsnijdende. De aldus verwonde had nog juist de kracht van het bed te komen, waarop zijn moordenaar hem nog een tweetal diepe sneden in den rug toebracht, tot dat de ongelukkige levenloos neerzonk. Toen de justitie en de, met de lijk schouwing belaste geneeskundigen den volgenden ochtend ter plaatse versche nen, stond de moordenaar bedaard eene sigaar te rooken en legde ook verder eene ijzingwekkende onverschilligheid aan den dag. Hij werd terstond in verzekerde bewaring genomen en 's avonds naar de gevangenis te Heerenveen overgebracht. Hij staat hoogst ongunstig bekend als een eerste twistzoeker en vechtersbaas^ In de wouden van Friesland wordt een eenvoudig middel toegepast om de rupsen, waarvan men veel last heelt in de vruchtboomen, te dooden. Door de rupsennesten met raapolie te bestrijken volgt spoedig de dood der in secten. Aan de vrucht brengt dit na- (20 man) mineurs en het noodige hos pitaal personeel. En werkelijk stonden den volgenden morgen om 7£ ure 2 compagnieën van het 3e bat. inf. (eene europeesche en eene amboneesche) het sein tot instijgen te wachten Het was waarlijk een schoon gezicht, dezen troep te zien, waarvan de mannetjes van lust blaakten om weer eens een vijand onder de oogen te zien. Het behoeft niet ge zegd dat die lust zijn toppunt bereikte bij de bemoedigende woorden, hun door den generaal toegesproken. Het driemaal leve de Koning, vond instemming in aller harten en menigeen was het aan te zien, dat hij spijt gevoelde, die sol daatjes niet te mogen volgen. Om 8 uur zette de trein zich in beweging naar Oleh-leh en de generaal vergezelde de vertrekkenden tot daar. De colonne is samengesteld als volgt Commandant luit.-kol. De Bank van Langenhorst, adjud. van den commdt. luit. Kohier. Commandant der europ. comp. kapt. F. P. A. Mollinger, waarbij de luite nants Gaade, Van Hattum en Van Beu- sekom Commandant der amb. comp. de kapt. G. A. Hansen, waarbij de luitenants H. W. Muller, Van Bloemen Waanders en La Gordt Üilliè; Commandant der artillerie luit. Baer- meijer; Commandant der genietroepen luit. Hageman. Officier van gezondheid Dumont en luit. kwartiermeester Engelbert van Be vervoorde. Welke waren echter de berichten die een zoo overhaast vertrek van troepen noodzakelijk maakten? Voor ongeveer 14 dagen geleden had men bericht ont vangen, dat op een wandeling langs het strand eenige europeesche fuseliers door Atjehers waren aangevallen, waarbij een europeesch fuselier gedood was. Men schreef dit toe aau eigen onvoorzichtig heid der fuseliers, daar zij zich wat ver aan het strand gewaagd hadden. Immers de kampongs in den naasten omtivk van Edi gelegen, waren bevriend en men wist dat op deze vriendschap te vertrou wen was, daar de Radja van Kd sind.-. lang onze zijde koos en zelfs versierd i met den Nederlandschen Leeuw. Eer. zijner vasallen echter, weigerachtig zijne schatting te voldoen, koos tegen den Radja partij en trok met een aantal volgelin gen tegen Edi op. po luitenant Cor»^' lius met 40 bajonetten hierop afgezond, kreeg plotseling uit eene rij van loon graven een hevig vuur, doch doe- een Letteren en Kunst. Men verneemt dat de bekwame too- neelspeler L. J. Veltman sinds eenige dagen ernstig ongesteld is. KQLOHIËN. (Uit bataviasche bl. van 1317 Meijl.) BATAVIA, 17 Mei. tuurlijk niet het minste letsel- toe. De..stouten aanval, met moed doorgezet, ge proef is gemakkelijk te nemen. lukte het dien -officier, den vijand uit zijn stellingen te verdrijven. In i de zer putten, gemiddeld met 8 man bezet, vond men 7 gedoode Atjehers iiggen. Den volgenden dag werd weder uit gerukt,docktoen menop heviger tegenstand stuitte, trok men terug en werd besloten, versterking uit den kraton al te Wachten. Het spoedig zenden dezer versterking in zoo grooten getale doet de hoop voeden, dat op korte en besliste wijze den mui tera voor goed het zwijgen zal worde'1 Uit Kotta-Radja (Atjeh), wordt dd. 5 i opgelegd. Mei het volgende aan de Jambode ge- Omtrent het gebeurde op Edi schriil de Atjeh-corre8pondent van de Loc. ried om te wentelen, en toen hem dit na eene Reeds bij de aankomst der oostboot1 het volgende: kortstondige, doch zeer hevige worste- alhier op 2 Mei in den middag, liepen j Op den 30en April kwam hot berichl ling gelukt was, nam Morreau de vlucht.er hier geruchten, dat van Edi berich-dat de vijand verschillende punten bi In een niet te beschrijven toestand kwam ten waren binnengekomen, die ver van 1 den weg naar de Kwala versterkt heeft de heer I)e Beaumont in zijn gezin te- rooskleurig zouden zijn. Er bleek dan en dat de communicatie naar zee daar- rug, en ondanks de ijverige nasporingen ook werkelijk iets gaande te zijn, want, door gestremd was. der politie mocht het niet gelukken den den volgenden dag werd een officier aan- De luitenant Cornelius kreeg toen las aanrander in handen te krijgen. 1 gewezen, om op Zaterdagmorgen, metom met een patrouille, sterk 1 otficiei Des morgeus van dien dag was aan 25 man, naar Edi te vertrekken, met deen 40 bajonetten, dien weg te verkennen, dien werkmaQ zonder de minste aan- n ar Java terugkeerende oostboot. Intus-Op het midden van dien weg gekomen, merking zijnerzijds zijn loon ad 5 frs. schen verminderde de onrust niet, toen werd de verkenniugspatrouilie hevig op 20 centimes of 2 gulden 50 daags uit- in den middag van 3 Mei Z. M. stoom-de rechter fiank beschoten. Sprongsge- betaald des namiddags was hij in de s:hip Macasser van Edi ter reede van wijze werd de weg naar de Kwala ver- fabriek teruggekomen, ander werk, waar- Oleh leb kwam en baar commandant zich volgd, door nu en dan stellingen te ne- aan hij meer kon verdienen, vragende, dadelijk naar Kotta-Radja en bij den men links van den weg en door salvo's en toen de heer De Beaumont daaraan goeverneur begaf. Dienzelfden avond nog op 's vjjands stellingen hun vuur tot niet onmiddellijk wilde voldoen, uitte hij was er conferentie ten goevernements- zwijgen te brengeD. Aan de Kwala „e- bedreigingen, die hij weinige uren daarna huize en eer men zich aan den avond- komen, werd er bericht, dat de vijand op zoo verraderlijke wijze ten uitvoer disch had geschaard, was het reeds be- aan het strand ook versterkte stellingen braeht. kend, dat er, in stede van de bevolen bad. Dat terrein werd toen doorzocht, Niet alleen bij de maastrichtsche be- 25 man, twee compaguieën, ter gezamen- doch nergens s'ellingen gevonden. Op volking, maar vooral bij de werklieden lijke sterkte van 300 man, naar Edi den terugmarsch werd die patrouille op der geweei fabriek, die eenparig de hu- zouden gaan, waaraan toegevoegd werden dezelfde hoogte weder hevig beschoten, was vroeger mane behandeling van hun patroon roe- eene sectie artillerie, een detachement Weder werd sprongsgewijze de weg af- maar als het waar was, werden er toch geen geheime stappen gedaan om aan te duiden, dat men tot eene schik- king zou willen komen. Er werd eene aanklacht tegen Stephen Bourchier ingesteld, en de zaak kwam voor het gerechtshof. De wijze waarop de zaak werd aangepakt, was verkeerd; het noodwend'g overtuigend bewijs van den aanklager was zeer zwak. Er waren verscheidene menschen, die onder eede wilden getuigen, dat Digby Bourchier, en de moeder van den eischer als man en vrouw hadden geleefd, maar nie mand kon zeggen, wanneer en waar de huwelijksplechtig heid had plaats gevonden. De bewijsgronden waren inder daad zoo zwak, dat de rechter aan de zaak geen rechtsingang verleende De zaak geraakte nu weer in vergetelheid en Stephen zat nog even vast op den zetel zijner vaderen. De heer van Redhills was geen kwaad man. Hij twij felde er niet aan, of de eischer was Digby's zoon, daarom bood hij door tusschenkomst van zijne advocaten den jon geling eene kleine jaarlijksche toelage aan, of wilde hem ook een som gelds schenken, opdat hij zich daarmee zou kunnen redden. Zijne advocaten voorzichtige menschen brachten dit aanbod over met de bepaling, dat James Bour chier, zooals hij zichzelf noemde, een stuk zou teekenen, waarin hij van zijne denkbeeldige rechten zou afzien. Het aanbod werd dankbaar aangenomen, an de koop gesloten. iy Vijftien jaar later kwam het proces weer opnieuw ter sprake. Er werd een nieuw stuk getoonddat dui delijk bewees, dat de moeder van James Bourchier meende, dat zij wettig was gehuwd. Nu was er nog slechts één ding noodig. en zonder dat, zou de zaak weer evenals vroe ger uitsterven. Bij deze gelegenheid scheen de eischer meer geld te gebruiken, en het bleek, dat hij nu een vrij be middeld koopman was, in een stadje van het noordenzoo als de menschen zeiden, zou hij beter gedaan hebben met zijn geld in zijne handelszaak te gebruiken, dan het te verspillen in het vruchteloos zoeken naar een schriftelijk bewijs, dat niet bestond, en in het betalen van advocaten, die voor eene wanhopige zaak moesten pleiten. Maar dat moest hij zelf weten. Hij was een stilzwijgend man die niet veel kwaad kon. Hij ging niet overal rond bazuinen dat men hem onrecht deed Zijne overtuiging hield hij voor zich. Hij was algemeen bekend als Bou cher. De vrienden, die hem waarschijnlijk hadden groot gebracht, hadden twee letters weggelaten, om op die wijze den franschen oorsprong van den naam te vermommen, want in dien tijd werden de Franschen verfoeid. Hij ant woordde dus op den naam Boucher, waaronder hij handel dreef, en dien hij wilde behouden, tot hij zijn eigen naam zou hebben aangenomen, en den jongeren tak zijner familie zou hebben verdreven. Uitgezonderd de onverwrikbare meening, dat zijne vader en moeder wettig gehuwd waren geweest, bezat James Boucher, of Bourchier niets dat hem van ande. e kooplie den onderscheidde. Hij trouwde iemand uit zijn stand eene achtenswaardige vrouw, die het diep betreurde, dat haar echtgenoot zooveel geld nutteloos uitgaf Zij durfde hem echter niet terughouden, want op dat punt was hij onverzettelijk. Zijne moeder stierf in 1843 stierf zonder een helder oogenblik te hebben gehad waarin zij alle twij fel uit den weg zou geruimd kunnen hebben. James Boucher had maar één kind een zoon. Hij was een schrandere jongen van eene onbestendige natuur, die van zijne prilste jeugd af had geleerd, dat hij de rechtmatige erfgenaam was van een groot landgoed, maar hij liet er zich niets aan gelegen liggen, en op acktien- jarigen leeftijd vertrok hij naar Amerika, om daar fortuin te maken. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2