Z. M. de Schah heeft het Grootkruis der Orde van den Leeuw en de Zon verleend aan de ministers van Buiten- landsche Zakenvan Binnenlandsche Zaken, van Waterstaat, en van Justitie. Z. M. de Sehah van Perzië heeft den burgemeester van Amsterdam 1000 ter hand gesteld om te verdeelen over de weeshuizen aldaar. De Schah heeft verder nog beschik baar gesteld f 200 voor het personeel belast met den torpedodienstf 250 ten behoeve van het politiefonds, en f100 voor het brandweerfonds te Amsterdam. De Schah van Perzië, met zijn geheele gevolg, kwam Zaterdagmiddag te ruim 2 uren per extra trein uit Am sterdam te Rotterdam aan, waar de trein aan het station Delftsche Poort eenige minuten oponthoud moest hebben om van locomotief te wisselen. Generaal Verspyck, generaai-adjudant des Koningsdeed den Schah uitge leide. Op het perron van het station stond, evenals Vrijdag aan het Rhijnspoor, een gedeelte van het garnizoen als eerewacht opgesteld. De burgemeester, de commandant en officieren van het garnizoen, de kolonel commandant en officieren van het korps koninklijke scherpschutters en marine officieren waren aanwezig om den Schah een afscheidsgroet te brengen. De Schah verliet den salonwagen niet, maar verscheen groetend aan het open raam van het portier. De burgemeester sprak hem een enkel woord tot afscheid toe, dat door den vorst op waardeerende wijze werd beantwoord. Hij gaf den burgemeester ten slotte de hand. Een oogenblik later het geheele oponthoud heeft een paar minuten ge duurd verliet de extra-trein het sta tion met bestemming naar Antwerpen. Het zag in den omtrek van het sta tion zwart van de menschen. Op het perron werden tot handhaving der orde slechts de rechthebbenden toegelaten. Men leest in de Standaard'. „De geruchten van oorlogen nemen weer toe. Er schoot nog wel geen schicht uit de wolken, maar dat er onweerskop pen in het zwerk staan, ziet ieder toch. En ook al kwamen we er dezen zomer nog heelhuids af, cn al is tijd gewonnen, veel gewonnen; eens komt de lang voor spelde, de lang geduchte, de zoo vreese- lijke oorlog in het Oosten en Westen van Europa toch. En hoe staat Nederland er nu bij? Het bezit nog een prachtige marine, om den Schah van Perzië een eeresaluut te geven. De koningssloep maakt vertoon. Het paradeeren in het want is schitte rend. Met alle schepen saam worden nog 101 schoten gelost. Maar de Sehah is zoo dom niet of hij heeft ook wel begrepen, wat het wacht schip cn de Wassenaer en de Anna Pau- lowna en de Castor en de Pollux en Uraniaingeval van oorlog te beduiden hadden en heel verstandig heeft hij daarom liet scherpst toegekeken bij den torpedo dienst. En zooals het met den Schah van Perzië op 's Rijks werf was, zoo is het met heel onze defensie, als het militaire Europa ons van over de grenzen begluurt. Heel aardig. Sommige dingen zelfs uit stekend ingericht. Veel zelfs met weinig gedaan. In zijn details bij menig ander land niet achterstaande. Maarvoor wat het generale weer standsvermogen betreft.... drie kwart schijn en één kwart wezen. Ja, als casu quo de man, die ons land bezetten wil, aanviel, zooals de heeren meenen, dat hij eigenlijk moest aanvallen, dan zouden wij hem kranig in de wielen rijden. Maar natuurlijk, dat begrijpt „Ook- niet-dom" van over de grenzen ook wel. En daarom zal hij het juist zóó aanleg gen, dat al het gebrek van uw onvol tooide defensie op uw en niet op zijn kop neerkomt. En al is nu defensie een heet hang ijzer, toch hopen we, dat minister Ber- gansius het einde van de Memorie van toelichting op zijn ontwerp spoedig zien moge. Een te laat" zou, eerder dan men het vermoedt, fataal voor onze nationale toe komst zijn." Onder 't pseudoniem „de Sprokkelaar" zijn in de laatste jaren in het Raagsche Dagblad herhaaldelijk flink geschreven artikelen geplaatst over on derwerpen, met de defensie in verband staande, 't Was de nom de plume van kapitein De Petit. Bij gelegenheid dat ;enoemde kapitein tot majoor is bevor derd, heft het Dagblad den reeds vrij doorzichtigen sluier op en brengt het zijn hartelijken gelukwensch aan zijn mede werker. De vereeniging van ambte naren bij de Ned. telegraaf tot geldelijke uitkeering bij overlijden (bij verkorting Ubo genaamd) heeft een onderdeel ge vormd, nl. eene afdeeling „Uitkeering bij overlijden aan echtgenooten of wedu wen van leden van bovengemelde ver- eenigiging (U. b. o.)" Die afdeeling of dit onderdeel voert den verkorten naam E. W. en heeft ten doel de uitkeering eener som en eene na het overlijden van de deelgenooten tot bestrijding van de begrafeniskosten enz. Iedere echtgenoote of weduwe van een gewoon of buitengewoon lid der vereeni ging U. b. o., die haar 56e levensjaar niet is ingetreden, wordt als deelgenoote der afdeeling E. W. aangenomen, onder overlegging van een geneeskundig ge tuigschrift van voldoende gezondheid en eene geboorte-akte. Eenige n tijd geleden werd gemeld, dat te Arnhem en te Amsterdam vaRche bankbiljetten van ƒ25 door twee Duitschers waren uitgegeven, en dat een van die personen te Amsterdam was aan gehouden, die door de arrondissements rechtbank aldaar reeds tot eenige jaren gevangenisstraf was veroordeeld. Thans verneemt de Arnh. Ctdat te Kiel een persoon is aangehouden, die verdacht werd de voortvluchtige mede plichtige van den reeds veroordeelden iSchuilenberg te zijn. Deze persoon, Pe- tets genaamd, is 11. Woensdag door zes getuigen, die ten verzoeke van de duit- sche justitie van hier naar Kleef zijn gegaan,als den voortvluchtigen uitgever der bankbiljetten herkend en is dientenge volge in verzekerde bewaring gebleven. Naar men verneemt, zal hij aan de ne- derlandsche justitie worden uitgeleverd om, evenals zijn medeplichtige Schuilen- berg, voor den nederlandschen rechter terecht te staan. Onlangs kon men in een der vijvers in het Vondelspark te Amster dam de visch als het ware met de han den grijpen, daar alle aan de oppervlakte kwamen en sommige den bek boven het water staken. Men dacht, dat er een of ander vergift in het water was gewor pen. Thans wordt gemeld, dat dit een geval was van zoogenaamd dood water (bederf door verdamping op den bodem na warm weder), in verband met over bevolking in den vijver. Een ontrouwe bakkers knecht verduisterde kortelings geleden ten nadeele van zijnen patroon te Am sterdam eene niet onaanzienlijke som gelds. Daarmede trok hij t-'aar Parijs, be zocht de wereldtentoonstelling, en eerst toen al het gestolen geld was uitgege ven, keerde hij terug naar Amsterdam. Daar voerde hem Vrijdagmiddag in de Kalverstraat zijn ongelukkig gesternte de echtgenoote van zijn voormaligen pa troon tegemoet, die hem fluks in hech tenis wist te doen nemen, opdat hij aan de justiiie zou kunnen worden overge leverd. Eene poging tot ontvluchten heeft een politieagent, die hem achter haalde, weten te verijdelen. De vermoedelijke moorde naar van Maria Holz te Viersen, Johan Klonisch, is niet, zooals gemeld wordt, te Antwerpen aangehouden, maar heeft zich te Amsterdam vrijwillig bij de po litie aangemeld, als zijnde zonder midde len van bestaan en onderkomen, en be vindt zich daar thans in arrest. Hij wil zijn alibi bewijzen door voor te geven op den dag dat de moord gepleegd is, te Düsseldorf geweest te zijn. Hij blijft zich geheel ontweiend hou den, ofschoon er getuigen zijn, die zijne rklaring te Tegelen gehoord hebben, dat hij nabij Viersen iets uitgevoerd had, waarom hij voortvluchtig was, ten einde niet in de handen der pruisische politie te geraken. In de buurtschap Stompwijk heeft weder een moordaanslag plaats ge had. De kastelein S. aldaar, werd door zekeren R., arbeider, nadat dezen was verzocht de gelagkamer te verlaten, on verhoeds een zware verwonding in den hals toegebracht. Hoewel de verwonde nog leeft, moet zijn toestand zeer zorgelijk zijn. Op de M er wede vóór Gorin- chem wilde Vrijdagmiddag de visscher Teunis de Joode, uit Woudrichem, zich met zijn schuitje door de veerstoomboot laten oversleepen. Door een ruk der boot verloor hij het evenwicht, sloeg over boord en verdween in de diepte. Zijn lijk heeft men nog niet gevonden. De onlangs door den burge- meester der gemeente Baarn in het le ven geroepen verordening tot werini van rondreizende marskramers en bede laars, schijnt uitstekend te werken. Kon men andere jaren in dit, ook voor hen voordeelig seizoen, onophoudelijk naar de deur loopen, thans bespeurt men er weinig of niets van en is men van de zen overlast bijna geheel bevrijd. Al seeneb ij zonderheid wordt uit de Boven knijpe aan de Asser Ct. ge meld, dat de heer S. L. De Boer, land eigenaar aldaar, nog in 't bezit is van puik beste aardappelen, tengevolge eener nieuwe manier van bewaren zijner aard appels door hem ingevoerd en die dus uitstekend blijkt te voldoen. Hij heeft n.l. de aardappelen niet in een kelder maar op den zolder in een grooten bak met haksel gevuld. Van broeien was geen sprake; even min had de heer De B. last van 't uit- loopen der aardappelen. De heer De B. zal deze wijze van bewaring dit jaar op grooter schaal herhalen. Bij een barbier op het Jans- veld te Utrecht kwamen een paar man nen binnen om zich te laten scheren. Zeer vertrouwelijk toonden zij zich je gens den Figaro door hunne mededeeling, dat zij pas uit de gevangenis kwamen en nu naar Amsterdam wilden gaan, en zelfs zetten zij die vertrouwelijkheid zoo ver voort, dat de barbier na hun vertrek zilveren horloge miste. Hij deed daarvan aangifte bij de politie, die er in slaagde, de beide mannen even buiten de stad op te sporen, waar zij in een roes bedwelmd lagen, gevolg van het onmatig gebruik van sterken drank, wel ken zij zich aangeschaft hadden voor het geld, dat het horloge hun had opgebracht. De aannemer U. te Nieuw- stadt, wiens uitlevering en aanhouding, als verdacht van bedriegelijke bankbreuk, werd medegedeeld, is weder op vrije voeten gesteld. In den namiddag van V r ij- dag is er brand ontstaan op de steen fabriek van den heer Mijulieff te Bar- woutswaarder, waarbij een der ovens vernield is, terwijl Zaterdagochtend een 13-jarig knaapje op de plaats van den brand onder een nederstortenden muur is geraakt eu daarbij het leven heeft verloren. Uit een dorp bij Franeker is de vader van een gezin met de noor derzon verdwenen, naar men meent, naar Amerika. Hij laat eene vrouw en negen kinderen achter, in hulpbehoevenden toe stand. In Mei dezes jaars was het gezin in dat dorp komen wonen. Dit is in het tijdsbestek van eenige weken de tweede huisvader uit de om streken van Franeker, die zich zonder voorafgaande kennisgeving heeft verwij derd, vrouw en kroost aan de zorg van anderen overlatende. Uit Wymbritseradeel meldt men aan de N. R. Ct Sinds jl. Zaterdag, den dag waarop kerkpastorieenz. te Heeg werden overgedragenstaat het torenuurwerk aldaar stil en wordt de klok niet meer geluid. In vroeger dagen gaf de ge meente f50 subsidie voor het onderhoud van het uurwerk en het luiden der klok, Later heeft de gemeente geweigerd dit bedrag langer toe te staan. Heeren kerkvoogden besloten toen, deze kosten uit de kerkekas te bestrijden, en dit bleef zoo tot den dag, waarop de dolee renden het kerkgebouw overdroegen. De nieuwbenoemde kerkvoogden schij nen niet de zienswijze van hunne voor gangers te deelen. De dorpen Oudega en Woudsend dee len thans ook in datzelfde lot. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's Hage heeft Za terdag bevestigd het vonnis der rotter- damsche rechtbank waarbij wegens moord op Sijgje van Vliet te Stolwijk Louis v. Bergen van der Grijp Leonardus Quik tot levenslange, en Jo hannes Lebbe tot 20 jaren gevangenis straf veroordeeld werden. Ook werd bevestigd het vonnis der- zelfde rechtbank, waarbij aan twee losse werklieden 5 jaren ^evangeuisstrat werd opgelegd, wegens den diefstal van gou den, juweelen en andere voorwerpen van waarde, beuevens eene aanzienlijke som jelds uit eene woning aan den West zeedijk te Rotterdam, evenwel met be paling, dat de tijd, door de veroordeel den vóór de tenuitvoerlegging der straf in verzekerde bewaring doorgebracht, in mindering zal komen. regelden loop der executie, door hen, die daaraan nog moesten gelooven, weg te voeren en binnen zijne palissadeering te brengen. Of nu de van eenen wissen dood ;eredde Boetoneezen niet van des ser geants welgemeende tusschenkomst ge diend waren, óf dat andere drijfveeren hen bewogen, zóóveel is zeker, dat zij na het invallen der duisternis wisten te ont komen. De mannen van den sultan, in de stellige meening verkeerende, dat hunne voor de strafoefening bestemde broeders zich nog op het gebied van ons detachement bevonden, vertoonden zich weldra aan de palissadeering, en veroor loofden zich, daarover heen te gluren en hunne lansen door de omheining te ste ken. Daarbij bleef het, maar over dat weinigje scheen onze brave commandant zóó onthutst, dat hij (waarschijnlijk per s. Sumbawa) de verontrustende berichten zond, die den goeverneur noopten, om zich persoonlijk van den stand der zaken te gaan overtuigen. Bij aankomst van Zr. Ms. s. s. Madura te Boeton verscheen de sultan onmiddellijk bij den goeverneur aan boord en gat niet de minste ver stoordheid over des sergeants handelwijze te kennen, zijnde hij overtuigd, dat de man alléén uit onhandigheid zich in zaken had gemengd, waarmede hij niets te maken had. De détachements-comman- dant daarentegen moet den goeverneur van zijne verwondering hebben doen blijken over de welverdiende berisping, die hem wegens zijn ongeoorloofd op treden ten deel viel. Hij werd op staan de n voet afgelost, vervangen en naar Makasser gebracht. CIVIEL DEPARTEMENT. VerleendEen t-weej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan het lid der algemeene i ekenkamer A. Mijer. MILITAIR DEPARTEMENT. VerleendEen tweej. verlof naar Europa, wegens twaalf jaren onafgebro ken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. H. C. Verniers van der Loeff. MARINE DEPARTEMENT. VerleendEen tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den len bewaarder bij de marine-magazijnen te Soerabaja H. C. Jensen. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de indische bladen van 18 tot 20 Mei.) GEHUWD. C. L. Wisse metP.Rid- derhotf, Batavia - Dr. L. J. Eilerts de Haan met A. C. Court. Ploembon. OVERLEDENM. H. Spangenberg- Van Raadshoven, Serang. - G. R. Sis- singh, 7 m., Tjilegon. KOLONIËN. BATAVIA, 20 Mei. Van den militairen commandant te Edi (Atjeh) is het volgend telegrafisch bericht ontvangen, gedagteekend 15 dezer: „Co lonne rukte tien, twaalf en vijftien dezer verschillende richtingen uit zonder vijand te ontmoeten". Uit Soerabaja wordt van 14 Mei gemeldGotfried Coenraad Ernst van Daalen, oud-kapitein der infanterie, rid der der orde van den Ned. Leeuw, de man die in de roemrijke dagen van de jaren 1872 en 1873 zijne sporen ver diende in de Atjehkrijg en later zijne reputatie ook in het burgerleven grond vestte, werd hedenochtend ter aarde be steld. Tal van vrienden en vereerders waren voor het sterfhuis vergaderd. De muziek van het bataljon infanterie ver hoogde de plechtigheid, door met den treurmarsch den stoet tot aan de brug Wonokromo te begeleiden. Groot was de foule van rijtuigen, die het lijk grafwaarts volgden. De kist was zoo bedekt met kransen, dat menig vereerder den tolk zijner oprechte sympathie zelf derwaarts moest dragen, den krans eerst op de kist kon leggen, toen zij in den kuil was neergelaten. Woorden van innige vriendschap wer den daar gesproken door den resident. Daarna sprak de majoor Burgerhoudt eenige woorden, die getuigden van ver eering voor militaire deugden van den overledene, en namens de officieren van het 13de bataljon infan'erie legde deze hoofdofficier een lauwerkrans op de kist. Als eene bizonderheid, schrijft het Soer. Hblwordt ons meegedeeld, dat een onzer industrieelen, tevens muziek handelaar, de heer Corsmit, binnenkort een paar piano's gereed krijgt, die hier tor plaatse vervaardigd zijn, van djatie hout voor zoover het houtwerk betreft. Voor zoover wij weten, zijn deze de eerste soerabajaansche klavieren. De aanleiding tot het Boeton-inci- dent, dat intusschen op de meest cou lante wijze uit den weg is geruimd, was deze: hadat van zijn rijk eene strafoefening regentschap vertegenwoordigd zal zijn houden, daarin bestaande, dat eenigebij het huwelijk van prinses M litza. zijner onderdanen een kopje kleiner wer- De wapeningen worden in Oostenrijk den gemaakt. Het humaniteits-gevoel van met kracht voortgezet. Op het gewone den sergeant-commandant onzer kleine j budget van Oorlog voor 1890 is een militaire bezetting kwam tegen die boe- j krediet van 441.000 florijnen gebracht tonsche étiquette op en méér menschlie- j voor het aanschaffen van 14 batterijen vend dan practisch, belette hij den ge-1 groot kaliber, terwijl het buitengewoon POLITIEK 0VËUZICHT. De vergaderingeu der Ooatenrijkscke en Hongaarsehe Kamers van A'gevaardig- den zijn 22 dezer cp de gebruikelijke wijze inet toespraken van de voorzitters geopend. De Oostenrijksehe koos met eenparige stemmen Wendischratz tot ha ren voorzitter, die in een korte rede ge tuigde van de lietde en trouw van Oos tenrijk aan de dynastie en de hoop uitte, dat de keizer door zijne wijsheid eu wat reker wel het meeste gewicht in de schaal werpt dank zij de medewer king zijner getrouwe bondgeuooten, erin slagen zou den vrede van Europa te be waren. In dezeltde zitting werden 21 leden van de commisse voor de be grooting benoemd. In de Hongaarsehe Kamer werd het zelfde programma gevolgd, alleen met dit verschil dat de nieuwbenoemde voor zitter, Zily, in zijn toespraak de staatkunde onaangeroerd liet. Op een vraag van den afgevaardigde De sultan wilde overeenkomstig de j Nikata aDtwoordde hij dat het Servische haar leermeester, wat is er met dien jongeling gebeurd? Zijn gelaat ziet er zoo onheilspellend uit. 'juffrouw Boucher g-roette hem terug-, maar gaf geen ant woord op zijne vraag. Die jonge man denkt dat hij een zanger zal worden, maar hij wordt het nooit. Bah, wat eene stem! Maar gij gij zult zingen. De geheele wereld zult gij aan u kunnen boeien Nu aan het werk! Hij ging aan de piano zitten, en een half uur lang klonk de heerlijke sopraanstem van het meisje door het vertrek; zoodat de huurder naast haar een beschaafd jongmenseh, wien eene verkoudheid belette uit te gaan, zijn oor teg-en den wand legde, en er meer en meer naar verlangde met zijn begaafde buurvrouw in kennis te komen. Ja, Frances Bou cher kon zingen George Manders zou echter nooit een zanger worden Uitgezonderd het volslagen gemis aan uitdrukking, speet het Frances zeer, dat juist nadat hij in Engeland was ge komen, ziine stem verminderd was Daartoe had zijne le venswijze veel bijgedragen, want iemand, die er naar streeft een groot zanger te worden moet eenvoudig en beschei den leven, evenals een heilige en als een kluizenaar. Zijne levenswijze verschilde daar veel van. Wij behoeven hem niet te volgen, toen hij door hartstocht bevangen, de kamer van miss Frances verliet, en behoeven ook niet te vragen, hoe hij den dag en den nacht doorbracht. Het was om half zeven, den volgenden morgen, dat hij de deur van no. 72 weer binnentrad. Hij had misschien gedronken, maar zag er toch op dat oogenblik zeer kalm uit, ofschoon de losbandigheid hem uit de oog-en straalde. De dienstbode was ongetwijfeld reeds aan bet werk, maar zij had de gang nog niet bezocht, om de brieven te halen, die in het brievenbusje lagen. Manders haalde ze er uit, en zag dat er een voor hein bij was, en dat er zich ook een groot pakket voor John Boucher bij bevond. Hij nam het echter mee naar zijn eigen vertrek, legde het op den schoorsteenmantel van zijne slaapkamer, ging te bed en sliep eenige uren. Hij was jong en had een goed gestel, hij ontwaakte nog al kalm na de uitspattingen van den nacht, en ontbeet goed. Hij meende nu Frances te gaan opzoeken om haar den brief te geven, die aan haar vader was geadresseerd, maar door den vorm en de zwaarte van het pakket was zijne nieuwsgierigheid opgewekt, hij beschouwde het aan dachtig en las het postmerk New-ham. Wat zou er toch met Boucher gebeurd zijn zeide hij. Toen dacht hij weer aan Frances en hare besliste weigeringen hij klemde de handen in elkaar Toen wierp hij weer een blik op het pakket, terwijl zijne nieuwsgie righeid voortdurend aangroeide. Ik moest het maar openen, zeide hij,misschien staat het in betrekking met zijne zaak. Ik weet zeke' dat Boucher zou willen, dat ik het in zijne afwezigheid zou doen Hij maakte het dus open, maar daar hij zich waar schijnlijk niet gerechtigd gevoelde, om het te doen opende hij de enveloppe, door er een potlood tusschen te rollen. Door deze bewerking slaagde hij er in, den brief onge schonden open te breken, zoodat hij hem later weer zou kunnen dichtplakken. Hij stuitte nu weer op eene enveloppe, en zonder aar zeling- gebruikte hij nu dezelfde middelen. Toen werd hij beloond, daar hij de portefeuille, die wij reeds beschreven hebben, in zijne handen had. Hij belde, liet zijn ontbijt opruimen, en ging- de porte feuille toen onderzoeken. Zij zat vol papieren, die hij er een voor een uitnamhet briefje van Davis de pachter kwam hem het eerst onder de oogen. Dit gaf hem veel stof tot nadenken. Hoe kon de brieventasch van John of James Boucher te Redton zijn gevonden, eene plaats die hij nog nooit had hooren noemen Toen nam hij de an dere papieren, en begon ze te lezen. Wordt vervolgd,.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2