POLITIEK OTEiiZIOIi. GEMENGD NIEUWS. inderdaad benoemd mocht worden, voor de benoeming te bedanken. De wedstrijd in 't schermen, uitgeschreven door den heer Hesse, te Amsterdam gaat niet door, daar de kos ten daarvan door de geringe bijdragen niet kunnen worden gedekt. De proeven van den heer Ketjen met de bereiding van zwavelzure ammoniak uit de te Amsterdam met het Liernurstelsel opgezamelde faecale stoffen blijken volkomen te slagen. De toestellen leverden zeer zuivere en helder witte zwavelzure ammoniak en het overschie tende vocht was geheel reukeloos en slechts een weinig bruin gekleurd, zoodat het zonder vrees «voor vervuiling van het grachtwater in de grachten kon afvloe ien. Deze uitkomst is belangrijk bij de groote uitbreiding die het Liernurstelsel in Amsterdam reeds bezit. In October 1888 werden toch 2847 perceelen, be woond door 50.240 personen door het Liernurstelsel van faecaliën bevrijd de hoeveelheid pneumatisch verzamelde stof bedroeg in dat jaar 80.000 M. Iemand op de Heerengracht te Amsterdam heeft aan de politie kennis gegeven, dat Donderdagmiddag ongeveer uur een dame door een heer is aan gesproken, die haar voorstellen deed. Deze heer stelde haar ook voor, met hem een rijtoertje te maken, waaraan zij echter niet wilde voldoen, waarop hij haar, door haar een zakdoek onder den neus te houden, bedwelmde en ijlings de vlucht nam. De dame is daarop bij een in de nabijheid wonenden apotheker binnenge dragen en door een dokter geneeskundig behandeld. Te Hilversum zal op Woens dag den 3de Juli e. k. de zevende Ar rondissementsvergadering gehouden wor den onder voorzitterschap van den Ar- rondissements-schoolopziener den heer J. C. Gülcher. De inleiding der vraag punten: „De kennis der Natuur in de Lagere School" en Klassikaal Schrijf onderwijs" is opgedragen aan de hh. P. H. v. d. Leij, diercteur der Rijks-Kweek school te Haarlem en P. Beemsterboer, hoofd der Openbare school te Huizen. Onder leiding van den heer H. T. An- driessen zullen ter afwisseling door de onderwijzers te Hilversum eenige zang stukken worden voorgedragen. Een zindel ij ke huismoeder te Rotterdam zette dezer dagen de kroon op haar jaarlijkschen schoonmaak door het verkoopen van oude meubelen en kleedingstukken, die reeds sedert jaren ongebruikt op zolder hadden gelegen, aan een uitdrager. Des middags verhaalde zij haren man met een opgeruimd gelaat, dat zij f 1.65 had gemaakt voor eene ka potte kachel, een ouden hoed, een ver sleten vloerkleedje enz. Zij was veront waardigd, toen de man met een effen ge zicht verklaarde, dat zij den rommel veel te goedkoop van de hand had gedaan. Na gegeten te hebben ging de man een half uur vroeger dan gewoonlijk heen, zooals hij zeide, om over te wer ken. Des avonds thuiskomende, gaf hij zijn vrouw duizend gulden aan papier, zeggende: „Dit heb ik in mijn half uurtje verdiend." Uit de volgende verklaringen aan de verbaasde vrouw bleek, dat de echtvriend gedurende zijn twintigjarig huwelijk dit sommetje had overgespaard, het geld voortdurend tegen muntbiljetten ingewisseld en deze onvoorzichtig ge noeg in de voering van den ouden hoed had verborgen. In den loop van het gesprek van dien middag had hij den naam van den uitdrager vernomen, was zeer bedaard naar hem toegegaan, vroeg om een hoed te koopen, en natuurlijk paste hem de hoed, dien zijne vrouw pas verkocht hadalleen. De uitdrager lachte in zijn vuistje, dat hij zoo spoedig den hoed met enorme winst had afgezet, doch de werkman liet hem niet blijken, hoeveel genoegen het hem deed, dat hij door zijn koelbloedig heid den verloren schat terugwon. De hoed behoeft nu echter geen dienst als spaarpot meer te doendoor de onder vinding geleerd heeft de spaarzame huis vader de som op eene spaarbank gebracht. Zaterdagavond j 1. had op de zalmzegenvisscherij „De Volharding" te Barendrecht een knecht, bezig zijnde een voer hooi te laden, het ongeluk daar af te vallen, met het gevolg dat hij het nekbeen brak en terstond een lijk was. Hij laat eene vrouw en acht jeugdige kinderen na. Men schrijft uit Boskoop van 24 Juni Gisteren avond 8 uur werd de orde in deze gemeente op ernstige wijze ver stoord. De agent van politie R. verkeerde in beschonken toestand en werd, door de dorpsstraat gaande, gevolgd en uitge jouwd door eenige jongens. Hierover werd hij woedend en ging naar zijne woning, haalde eene geladen revolver en schoot op het publiek, dat reeds tot honderden aangegroeid was. Een der wethouders, daar toevallig aanwezig, snelde naar den burgemeester en ging met dezen en den anderen wet houder, die inmiddels kwam, naar de wodng van den razenden man. Het kostte den burgemeester heel wat moeite de revolver meester te worden, en daar de ongelukkige steeds woedender werd, moest hij gebonden en in verzekerde be waring gebracht worden. De revolver waarmede hij vier scho ten op het publiek gelost heeft, doch zon der iemand te raken, is, benevens eene doos met een aantal patronen, door den burgemeester in beslag genomen. Als eene bizonderheid ver dient vermelding, dat de rupsen eindelijk eens iets nuttigs verrichten. Van Rens- woude wordt namelijk medegedeeld, dat deze algemeen verachte diersoort bezig is de boekweitvelden te zuiveren van een soort onkruid, herik of krodde ge naamd, zonder aan de boekweit schade te doen. Aan den jutfaaschen weg te Utrecht is Zondag in den vroegen mor gen uit eene sloot het lijk opgehaald van zekeren S., in de nabijheid woonachtig, die kort te voren met het snijden van gras daarin schijnt te zijn gevallen en verdronken. De ongelukkige laat eene vrouw en talrijk kroost achter. De kapitein der veld-artil- lerie J. W. K. Verwey, in garnizoen te Amersfoort, had Zaterdag het ongeluk, buiten de stad met zijn paard te storten, waardoor de ruiter op den grond ge worpen werd en zich aan de zijde ernstig bezeerde. Door de politie te Amers foort is een persoon aangehouden, die bij onderzoek bleekeen voor eenige jaren gedeserteerd infanterist te zijn. Uit Zevenaar komt het be richt van eene wonderbaarlijke redding. Te Babberick, bij de grenzen, liep een kind van den landbouwer R. op de spoorbaan. Juist kwam de sneltrein aan; de machinist remde, maar tevergeefs. De machine wierp het meisje om en de ge- Jieele trein ging over haar heen, doch als door een wonder bleef zij geheel on gedeerd. Donderdagmorgen vroeg togen eenige wilddieven te Dongen (N. B.) opgeruimd ter jacht, doch konden reeds spoedig in minder aangename stemming terugkeeren. Door een onge lukkig toeval ging het geweer van één hunner af en trof het schot A. V. ge deeltelijk in zijn arm. Er bestaat gevaar dat deze zal moeten worden geamputeerd^ Op last van de justitie te Breda is door de maréchaussee uit Til burg te Rotterdam gearresteerd zekere B., uit Tilburg, die op het punt stond met zijn gezin naar Engeland te ver trekken. Hij had zich schuldig gemaakt aan verduistering, door zich eene som gelds, dien hij ontvangen had voor den aankoop van meubelen, toe te eigenen. De meubelen zond hij tegen rembours aan zijnen lastgever te Tilburg af. Zondagmorgen had het acht- jarige zoontje van den landbouwer v. A. te Nieuw Leuzen het geladen pistool van den knecht weten te bemachtigen. Hier mede spelende, ging het schot eensklaps af, met het ongelukkig gevolg, dat het kind zich de vingertoppen verbrijzelde, terwijl de duim bij de hand hing. Bij de op 20 Juni te Tilburg gehouden loting voor de d. d. schutterij gaf een der lotelingen als reden van vrij stelling op eksteroogen. Goedig be loofde de burgemeester voor een likdoorn snijder te zullen zorgen. Uit Enschede wordt gemeld: De fabrieksarbeiders bij de firma J. F. Scholten Zoon, die in 1886 het werk staakten, omdat zij grieven hadden over het geringe loon, hebben, ten ge tale van pl. m. 450, besloten een uit stapje naar Amsterdam te maken, en wel op a. s. Zaterdag. Om daartoe te kunnen geraken, hebben zij wekelijks van hun loon iets gestort bij de door hen opgerichte vereeniging „De Eendracht". Vermoedelijk zal een der chefs, de heer F. P. Scholten, dit reisje mede maken. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft Maandag ver worpen het vroeger vermelde cassatie beroep van een stalbaas der Amsterdam- sche Rijtuigmaatschappij, door het ge rechtshof te Amsterdam in hooger beroep tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het vervalschen van werklij3ten, houdende opgave van gedane ritten en ontvangen gelden. Voor het kantongerecht te Venloo was Zaterdag jl. de heer H. T. gedag vaard door den pastoor-deken, wegens zijne weigering om de kosten te betalen voor de begratenis zijner niet lang ge leden overleden echtgenoote, en de kos ten van de doodkist aan den timmerman. T. was in tweede huwelijk getrouwd met de overledene, bij wie hij geene kin deren had. Na haar overlijden bleek, dat zij haar medegebracht vermogen geheel en al had vermaakt aan hare familie buiten het echtelijk huis, en den man en diens kin deren uit zijn eerste huwelijk geheel had onterfd. Dit was de reden, dat T. beweerde, volstrekt niet verplicht te zijn tot beta ling van bovengenoemde vorderingen, alsmede voor andere gemaakte kosten, maar deze verhaald moesten worden op de erfgenamen. Een der hoofdgetuigen, een familielid uit het buitenland, was, hoewel opgeroe pen, niet ter terechtzitting aanwezig. Daarom werd de behandeling der zaak door den kantonrechter uitgesteld. De woorden, door een vorst bij offi- cieele plechtigheden gesproken, geven in den regel de pers stof tot nabetrachtin gen. Iedere uitdrukkingieder woord wordt zorgvuldig gewikt en gewogen en wee zoo er iets op valt af te dingen, dan is een vorst er al even slecht aan toe als de redenaar die voor eene gewone vergadering heeft gesproken. In dit opzicht kan keizer Frans Jozef met voldoening terugzien op de redevoe ring, die hij Zondag tot de afgevaardig den des lands heelt gehouden. In de regeeringskringen hebben zijn woorden een goeden indruk gemaakt. Het schijnt dat de pers, die het soms gekroonde hoofden ook te warm kan ma ken, geen invloed heeft gehad op de zienswijze der besturende staatslieden, dit althans maakt men op uit den toon der rede. Ook de pers zelve is tevreden, voor zoover zij vertegenwoordigd is in het blad Nemzet. Dit toch verklaart dat de troonrede is de uitdrukking van een ver standig en standvastig besluit, om zich te I verzetten tegen alle onruststokers, die de vreedzame ontwikkeling der dingen in j het Oosten met een kwaad oog aanzien. De Pesther Lloyd bespreekt den volzin be- treffende Servië en breekt er de kracht van door op den voorgrond te stellen dat hier geen bedreiging werd bedoeld, maar eene ernstige waarschuwing. Groote beteekenis wil het blad gehecht hebben aan den vriendschappelijken toon, waarop de keizer over Bulgarije heeft gesproken, want, heet het, Oostenrijk wil geene dubbelzinnige staatkunde van Servië dul den, maar verlangt dat dit land tegen over Oostenrijk "eene oprechte en duide lijke houding aanneme. Toch heeft de troonrede niet nagela ten eenige onrust te verwekken, en de keizer was een der eersten die het inzag, daar hij in bizondere gesprekken met afgevaardigden, de eerste verontrustende uilwerking moet hebben trachten te ver zwakken. Hij zou o. a. gezegd hebben dat de toestand weliswaar onzeker is en misschien onzekerder,dan hij in den laatsten tijd is geweest,maar dat er reeds herhaalde lijk onverwachts verbetering was gekomen eene verbeteringdie nog tot op dit oogenblik voortduurt. Wat de pers betrof, deze was het die de staatkundige toe stand dikwijls in ongunstiger kleuren maalde, dan werkelijk het geval is. De zaken in Servië en Rumenië zag hij niet zoo donker in. Het schijnt dat de turksclie regeering van een ander gevoelen is, te oordeeleu naar de omvangrijke maatregelen, die zij treft om de verdedigingsmiddelen aan de Straat van Galipoli en den Bosporus in orde te breDgen, waartoe behooren het vermeerderen der forten en hunne be wapening met zwaar geschut. De schrik schijnt de zwitsersche regee- rinh in het bloed gevaren. De bonds vergadering heeft Maandag zonder be raadslaging het voorstel van den Bonds raad aangenomen tot het sluiten van eene leeniDg ten bedrage van 16 millioen franc om geweren en munitie aan te schaffen. In Frankrijk is het woelig. Otschoon de boulaugisten eten en drinken dat het een aard heelt, schijnen deze aangename bezigheden nog maar niet den weerspan- nigen en oproerigen geest te kunnen doo- ven, die hen bezielt. Nauwelijks heett het edele drietal Déroulède, Laisant en Laguerre eene veroordeeling achter den rug van de recht bank te Angoulëme, wegens oproerigheid en verzet tegen de openbare macht al daar, of op een feestmaal te Beziers waar ongeveer 18000 gasten bijeen waren heeft eerstgenoemde in eene rede de regeëriug weder heftig aangevallen. Toen het feest maal geëindigd was, floten de anti-bou- langisten op straat de boulangisten ge ducht uit. Daarbij bleef liet niet,er ontstond een gedrang, waarbij verscheidene per sonen onder den voet geraakten. Nogmaals werd Déroulède gearresteerd, hetgeen ouder een vreeselijke opgewon denheid geschiedde. Te Zürich heeft Zondag een feest plaats gehad ter gelegenheid van de herden king van den slag bij Morat. Het feest werd zeer druk bezocht en kreeg ten slotte het karakter van een politieke demonstratie. Gedurende de herinnerings plechtigheid heett de geestelijke Wiss- man een gelegenheidstoespraak gehouden, die zeer werd toegejuicht en waarin hij o. a. de volgende woorden sprak: „Wij willen liever sterven dan de schande dragen van vreemde inmenging in onze aangelegenhe den VISSCHERIJ. Tessel, 23 Juni. De rogvangst bin nengaats was in de aigeloopen week niet zeer gunstig. Er konden 75 manden rog ter markt worden gezonden naar Brus sel en Antwerpen. De prijs van rog was 25 a 40 ct. per stuk. Paling gold 20 a 50 ct. per Kg.; de vangst was matig. L)e Noordzeevisschers besomden per schuit 50 a 80. Flinke hoeveelheden scharren, poonen en pietermannen werden voor de rooke- rijen aangevoerd. Scharren golden ƒ2 a 3.50 poonen en pietermannen 1 a ƒ1.50 per mand. Het geeptrekken langs de kust gaf slechte uitkomsten, ofschoon de geep hoog in prijs was en ƒ14 per tal gold. Financieele Mededeelingen. De winst- en verliesrekening der Ned. Handelmaatschappij over 1888 sluit met een saldo winst van 2,682.772 (waarbij ƒ7615 aan saldo van 1887). Tot dat cijfer hebben bijgedragen: de Factorij te Batavia voor ƒ1,263,333, de intrestre kening voor 930,467, de provisiereke ning voor ƒ516,856 aandeelen en obliga- tiën van ondernemingen 239,307, wis selrekening 22,930 enz. Voor on&osten gaat hiervan af 317,901, voor dubieuse debiteuren 22,576. De winst- en verliesrekening der fac torij te Batavia, werkende met een kapi taal van de maatschappij groot ongeveer 12 millioen, toont aan creditposten een bedrag van 1,767,705, waarvan ƒ1,021,328 intrest, 533,772 aan provi sie, 172,999 aan wisselrekening, 23,014 aan effecten in Nederland, ƒ2550 aan goederen rekening, enz. De onkosten waren 407,656, de cultuur-ondernemin gen in Ned -Indië zijn geboekt voor een nadeelig saldo van 22,969, en op debi teuren is afgeschreven en gereserveerd 73,747. Op de balans der Maatschappij komt nog eene reserve op cultuur-ondernemin gen in Ned.-Indië, groot ƒ1,000,000; anders zou het winstcijfer even zooveel hooger zijn geweest. De Internationale straf- rechtelijke vereeniging zal haar jaarver gadering houden te Brussel, 7 en 8 Au gustus. De volgende vragen zijn voor die vergadering aan de orde gesteldI. Voorwaardelijke veroordeeling (belgische wet van 31 Mei 1888); rapporteurs: prof Prins te Brussel en prof. Lammasch te Innsbruck; II. Beperking der vrijheid straffen van korten duur („Kurzzeitige Freiheitstrafe"); rapporteursprof. van Liszt te Marburg en baron di Garofalo te Napels; III. Recidive; rapporteurs: pro', van Hamel te Amsterdam en Lu cas te Oporto (Portugalj: IV. a. Leeftijd der strafrechtelijke vervolging van jeug dige misdadigers; rapporteurs: prol'. Getz te Christiania en prof. Gauckler te Caen; b. Moet de opvoeding van overheidswege („Zwangerziehung, éducation par voie d'autoritë") afhankelijk zijn van het be gaan van een strafbaar feit rapporteurs: Moldenhauwer te Warschau en Jagemann te Karlsruhe. Het engelsche koningshuis zal binnenkort verwant worden aan de familie van een jachtopziener te Dog- naiska in Hongarije. De dochter van dien woudkoning, mej. Loise Hopek, zal nl. in het huwelijk treden met luitenant Joseph Loisinger, broeder van gravin Hartenau, vroeger mej. Loisinger, die prins Alexan Ier van Battenberg zich tot echtgenoote koos. De engelsche acrobaa t-w i e 1- rijder George Gorin werd te Londen vermoord, juist toen hij het Canterbury- theatre wilde ingaan, om daar zijn kun sten te vertoonen. Zekere Currer, die twist met Gorin had gehad over zijn dochter, bracht hem met een mes zulk een wond toe in de ingewanden, dat Gorin een half uur later stierf. Currer trachtte zich daarna van kant te maken, maar zijn wonden zijn niet gevaarlijk. Gorin was 34 jaren oud cn zeer krach tig gebouwd man. Hij placht op zijn vélocipède het tooneel ron I te rijden met 3 of 4 vrouwen en 2 kinderen om hem heen gegroepeerd. De commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaak van het vreeselijk spoorwegongeluk in Ierland, waarbij zooveel kinderen op jammerlijke wijze om het leven kwamen, heeft reeds een vonnis uitgesproken. Zes spoorwegambtenaren zijn reeds aan de justitie overgeleverd, beschuldigd van het ongeluk door onvoorzichtigheid ver oorzaakt te hebben. Dit zijnde ingenieur belast met het toezicht op de locomotie ven, de ambtenaar, die de voor den trein bestemde locomotief heeft aangewezen, de er wat namen en datums op, deed toen de portefeuille in de enveloppe, plakte die dieft, en borg haar op. Vervol gens schelde hij. Vraag aan juffrouw Boucher, of ik haar kan spreken, zeide hij tot de meid I-lét spijt mij, mijnheer, maar de juffrouw is een uur geleden de deuruitgegaan. Hebt gij haar niet gehoord? Neen, want hij was te zeer in zijne lectuur verdiept, om iets gehoord te kunnen hebben Kunt gij mij nog een spoorboekje verschaffen vroeg hij aan de meid, die opgewekt aan zijn verzoek gehoor gaf, want hij was een knap jongmensch, en behandelde de vrouwelijke dienstboden niet uit de hoogte. Ik ga de stad uit, en blijf misschien eenige dagen weg. Als juffrouw Boucher niet spoedig terugkomt, zal ik een briefje voor haar achterlaten. Hij vertrok met den sneltrein van drie uur in westelijke richting Blacktown was zijn doel het postmerk op de binnenste enveloppe wees hem den weg. Toen Frances te rugkeerde vond zij zijn briefje. Daarin stond, dat hij twee of drie dagen weg zou blijven, en het betreurde, dat hij verplicht was haar te verlaten, nu zij zich zoo beangst over haar vader maakte, en eindigde met haar in eenige hartstochtelijke maar niet slecht gekozen woorden te vra gen, om haar besluit van den vorigen dag nog eens in overweging te nemen. Als hij gezien had, dat zij zijn briefje zoo kalm las, dan had George Manders alle hoop opgegeven Zij bekommerde zich wel om hem, maar kende de zwakheid van zijn karakter zoo goed, dat liefde tus- schen hen beiden onmogelijk was Manders sliep dien nacht in Blacktown. Hij vroeg, waar Redton lag. zoodat hij den volgenden morgen wachtte, waar John Boucher hadt gewacht, namelijk aan het station Sleeford. De zelfde portier had nu dienst, en moest dus de klaag- zieke passagiers te woord staan, Manders wilde hem echter meer bizondere vragen doen, en sprak hem aan. Waar ligt Redhills ongeveer? De man ontstelde, als of hij het hoorde donderen. Doe mij niet zulke noodlottige vragen, want ik wil ze u niet beantwoorden zeide hij ernstig. Maar wat d bedoelt gij daarmee? vroeg Man der, die een Amerikaan was, en dus krachige uitdrukkin gen bezigde Omdat iemand mij drie weken geleden ook dezelfde vraag heeft gedaan, en diezelfde man is nu dood en be graven. Nu was het de beurt van Manders, om op te schrikken. Wie kon die man zijn, die drie weken geleden naar den weg naar Redhills bad gevraagd? Wat voor een man was hij De portier lichtte zijne pet op, en streek zijn haar in de hoogte. Dat weet ik eigenlijk niet. zeide hij. Ik zag hem aan voor een openhartig, flink mensch. Maar hij scheen het teg'endeel te zijn. Hij zat hier ook, hij lachte en praatte met mij. en sneed een stuk tabak voor mij af. Hier is het stuk nog, vervolgde de portier, terwijl hij het reliquie te voorschijn haalde. Manders nam het in zijne hand. Het was van het soort, dat h'j wist, dat John Boucher altijd rookte. Ga voort, riep hij ong-eduldig. Hij scheen toch echter niet veel bizonders te zijn. Mijnheer Bourchier liet hem van Brackley naar Redton meerijden, en toen heeft die kerel gepoogd mijnheer Bour chier te bestelen en te vermoorden, daarom haalde deze zijn pistool voor den dag, en schoot hem dood midden door het hart. Manders kon nauwelijks zijne ontroering verbergen. Wordt, vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2