NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Familie Bonreiner. 6e Jaargang. Vrijdag 28 Juni 1889. No. 1835. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: ST D S NIEII S. 15 i E IA N I). Geheimzinnigheden. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0 03 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdoyenün voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pullicitc Mrangere G. L. 1)AVBE 8f CoJOEN F. JONES, SuccParijs 33lis Faubourg Montmaitre. Haarlem, 27 Juni 1889. Door J. W. Koopman is vergunning gevraagd tot uitbreiding van zijne sme derij aan de Raaks no. 3, kad. sectie C no. 3147, door bijplaatsing van een stoom werktuig. Op 11 Juli e. k. zal 's namiddags 2 uur ten raadhuize gelegenheid bestaan, bezwaren tegen het oprichten van go- noemde inrichting in te brengen. Dinsdag is bij den Raad van State o. a. behandeld het beroep van F. Otter tegen een besluit van B. en W. van Haarlem van 3 Januari 11., waarbij hem vergunning werd geweigerd tot het op richten van eene paardenslachterij in de Wolstraat alhier. Rapporteur de staats raad Van Vladeracken. Gedep. Staten adviseeren tot het voorwaardelijk verlee- nen der gevraagde vergunning. Z. Ms. beslissing in deze zaak wordt later medegedeeld. Behalve door de in ons nummer van 25 dezer genoemde, zal aan bet interna tionaal kegelconcours op het sportterrein „de Phoenix" op 29 en 30 Juni, nog worden deelgenomen door de volgende clubs „Delftshaven", van Rotterdam, „De Krans" en „Kegellust", van Nijmegen, „Ons Vermaak" en „Gemütklichkeit", van Amsterdam, „Acht om den Lange", van Zaandam en „Kegelclub", van Dieren. Maandag 24 Juni overleed hier ter ste e, in den ouderdom van 64 jaar, Gerardus Hendrik Kernekamp, in leven doodgraver aan de algemeene begraaf plaats alhier. Heden morgen half twaalf werd het stoffelijk overschot op eenvoudige wijze aan den schoot der aarde toevertrouwd. Kernekamp was gedurende 30 jaar als doodgraver aan genoemde begraafplaats werkzaam en genoot door zijn oppassend gedrag en goed karakter de achting van ieder, die hem kende. Vooral bij de cholera-epidemie, die hier in het jaar 1865 geheerscht heeft onderscheidde Kernekamp zich zeer gunstig; de brave man was vaak nog laat in den nacht werkzaam om de ongelukkige slachtoffers van die ramp een laatste rustplaats te bezorgen, zonder te denken aan het ge vaar, dat hem daarbij omgaf. i rroindlssea»ent9Ütech j low» i. TE HAARLEM Zitting van Donderdag 27 Juni 1889. In den avond van 28 Mei zaten vijf manspersonen achter de omheining van de stads vuilnisbelt en genoten met i volle teugen van de fraaie stillevens, die daar gevormd worden door koolstronken, vodden enz. Het was nog al warm, en dan is het niet pleizierig dorst te heb ben vandaar dat men een flesch jenever medegenomen had, die duchtig aange- pakt werd. Langzamerhand raakte men 1 in vroolijke stemming, en eindelijk werd het rumoer zoo groot dat de agent van politie W. eens een kijkje kwam nemen. I Hij maande de jongens tot kalmte aan, waaraan een voorbijgarger nog kracht bijzette door eveneens aan te raden wat I minder lawaai te schoppen. Dit viel niet in den smaak van één der jongens, zekere Janssen, althans hij 1 gaf den voorbijganger een oorvijg. Nu was het geduld van den agent uitgeput; J. werd medegenomen, terwijl een andere agent, K. genaamd, den grootsten belha mel, zekeren B., in arrest nam. B. stond thans terecht, beschuldigd van verzet. Hij was n.l. eerst kalm medegegaan, maar onderweg op de Gravesteenbrug, werd dit anders. Hij bedacht zich waar schijnlijk toen, dat logies in de weinig comfortabele vertrekken van het politie bureau niet tot het aangenaamste be hoort, althans hij begon een worsteling met den agent hij rukte de handboei uit diens handen, sloeg er als een ra zende op los, en kon eerst met behulp van een ander in bedwang gehouden worden. Hoewel beklaagde zijne beenen goed ter zijner beschikking heeft, prefereerde hij te rijden en liet zich dus per as (een handkar wel te verstaan) naar het bureau brengen. Beklaagde ontkent alles, maar de ge-1 tuigenverkforingen zij zóó pertinent, dat j de subst.-officier schuld wei tig en Oier-j tuigend bewezen acht. Om beklaagde I gelegenheid te geven wat te kalmeeren requireert ZEd. Achtb. een gevangenis- j straf van 3 maanden. De rit per hand- j kar behoeft hij niet te betalen. Eén getuigen a décharge verklaart, l dat de agent W. een borrel heeft mede- gedronken. Uitspraak Dinsiag e. k. kan oordeelen, beloven de villa's aan de zeezijde Boulevard de Favauge royale) sehoone en ruime gebouwen te worden, terwijl de aan den stationsweg gelegene wel kleine zijn, maar eveneens door goed gekozen verschillende steensoorten een aangenaam geheel zullen opleveren. Naar de Zandv. Badct. zegt, moeten deze gebou wen in begin 1890 opgeleverd worden, zoo dat zij het volgend seizoen ter bewoning geschikt zullen zijn. Vrijdag 11. zijn 16 belgische werklie den, zijnde zonder middelen van bestaan, van Zandvoort verwijderd en tot aan de belgische grenzen vervoerd. Zij waren werkzaam aan de genoemde huizen, maar werden werkeloos doordat de materialen (kalk) om door te werken ontbraken. Zij eischten van den aannemer één dagloon, daar zij zonder waarschuwing belet wer den te werkenhun eisch werd niet toe gestaan. Zij riepen, daar zij in finan- ciëele moeilijkheden verkeerden, de hulp in van den burgemeester, die, na vrucli- telooze onderhandelingen met den aan nemer, tot hunne verwijdering naar.België last gaf. Te Haarlemmermeer zijn tot onder wijzers benoemd aan school No. 4 de heer J. Fook te Graauw en aan school No. 5 de heer F. H. M. Spruiteuburg te Haarlemmermeer. Aan de noordzijde van Zandvoort is met den bouw begonnen van 9 huizen, ontworpen door een belgischen architect, gebouwd door eenen belgischen aannemer met grootendeels belgische werklieden, en naar men zegt met belgisch kapitaal. Zooverre men, naar hetgeen reeds staat, Letteren en Kunst. Bij de Erven H. van Munster Zoon te Amsterdam ziet het licht een extra nummer van het „Maandblad voor Mu ziek", uitsluitend gewijd aan het volle dige programma der Bühnenfëstspiele in J uli en Augustus a. s. te Bayreuth te houden, met rolverdeeling der op te voeren werken„Parsif'al", „Tristan und Isolde" en „Die Meistersinger von Nürnberg". De heer A. W. Sijthoff onderneemt eene volksuitgaaf van de volledige dicht- j werken van Nicolaas Beets, naar tijds- j orde gerangschikt en opnieuw herzien. Het eerste deeltje is verschenen, en het i blijkt, dat dit werk even zorgvuldig be-j handeld wordt als de overige der bekende 1 vijftig cents editie. Mej. Cornélie Huygens heeft uit het duitsch vertaald eene reeks der fan- j tastische sproken van Carmen Sylva, welke saamgevat zijn onder den titel j „Castel Pelesch". Het zijn vertolkingen vaD natuurtafereelen, die de schrijf- j ster troffen, en op hare eigenaardige wijze in verhalen zijn omgezet. i Door de Maatschappij tot, exploitatie van staatsspoorwegen zijn ge- pensioneerd de beide gewezen conducteurs E. de Jonge, wonende thans te Meppel, en T. Sprenger te Nieuwe-Schans, die den 2 Januari 1888, bij het spoorweg ongeluk te Ruinerwold zoodanig zijn ge kwetst, dat zij voor den dienst niet meer geschikt zijn. Bij den directeur der Maat schappij van weldadigheid in de kolonie „Willemsoord" isblijkens eene aldaar ingeplakte publicatiedoor een solied persoon aanvrage gedaan om een paar arbeidersgezinnen, die genegen zijn mede te vertrekken naar üe Argentijnsche Republiek, alwaar zij kunnen werkzaam zijn in eene op te richten boerderij op groote schaal, mits zij bekend zijn met het melken, ploegen enz. Uit Amsterdam wordt ge meld In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad is goedgekeurd het adres aan den Koning, waarin wordt gewezen op de groote financieele bezwa ren, die de eventueele invoering van het ingediende ontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs voor de gemeente- financiën zal na zich sleepen. Het gebouw Felix Merit-is te Amsterdam, onlangs in het openbaar voor 85,000 aan de firma Holdert en acht compagnons verkocht, is heden voor 125,000 overgedaan, om voor eene bank instelling ingericht te wordeD. Het bestuur van het genea- logisch heraldiek genootschap „De Ne- derlandsche Leeuw" heeft zich tot het kerkbestuur der Groote of St. Jacobskerk te 's - Hage gewend met een adres waarin zijne aandacht wordt gevestigd! op de merkwaardige wapenborden van de ridders van het Guldenvlies en de i groote wapenkas van Philips den Goede, den stichter dier orde, in die kerk aan- wezig. De borden zijn in een zeer I slechten toestand en steken aanmerkelijk af bij het nu reeds voor een groot deel gerestaureerd gedeelte van het bedehuis. De wapenkas is van zijne oorspronkelijke plaats genomen, wellicht met het oog j op eene herstellingmocht dit laatste werkelijk het geval zijn, dan nemen adressanten de vrijheid het kerkbestuur er op te wijzen, dat bij de restauratie deskundigen geraadpleegd zullen moeten worden, om te voorkomen dat de mo numentale wapenborden hunne oorspron kelijkheid verliezen. Door bovengenoemd genootschap, dat binnenkort in haar orgaan zal wijzen op de belangrijkheid dezer zeer oude wapen- afbeeh'ingen, werd verder besloten, om bij eventueele goede restauratieeene nader te bepalen bijdrage voor eens te schenken. Zondagnamiddag is op de lijn Atjehstraat der Haagsche Tramweg maatschappij bij de Celebesstraat een passagier, die op het voorbalkon op de leuning zat, achti rover gestort, onder den wagen geraakt en kort daarop over leden. De bliksem sloeg Maandag- 1 middag te Utrecht in twee der fraaiste platanen en twee zware kastanjeboomen in het plantsoen tegenover den Tolsteeg- I singel, achter de voormalige Klaas kazerne. Beide boomen, een sieraad van het j Singel, liggen gespleten ter aarde. Het gekraak was zoo hevig, dat de omwonenden, onder den indruk van den j eersten schrik, meenden, dat de Klaas- kazerne was ingestort. Et. Bbl.) Ut Dordrecht wordt aan de N. R. Ct. gemeld In de afgeloopen kermisweek gebeurde bij een voorstelling, gegeven door een zg. „variëteiten-gezelschap," een ongeval, dat ernstige gev lgen had kunnen hebben. Vóór het iooneel, tusschen de eerste rijen der toeschouwers, was eene tafel geplaa'st. Op die tafel zette men eene ladder, 24 voet hoog, naar ik meen. 1 Een jongmensch als matroos gekleed klom als een eekho rn op en a', zwaaide I met de armen en maakte muziek, terwijl i hij zich met eene werkelijk bewonderens- j waardige vlugheid in evenwicht hield. Want die ladder stond geheel los. I Keek men naar boven, om te zien of j er ook eenige voorzorgsmaatregel was getroffen één oogenblik van onoplet tendheid of afmatting was immers vol- doende om den man met zijn toestel tusschen het publiek te doen neerplof fen dan bespeurde men een paar dunne koorden, dwars door de zaal ge spannen, die, zoo noodig, de ladder in hare vaart moest tegenhouden. Dat de man, indien hij misgreep en met zijn instrument omviel, tóch er over heen en op de mcDSchen geslingerd kon worden daarop was blijkbaar niet gerekend. Wat gebeurt er De equilibrist, na zijne kunsten volbracht te hebben, glijdt langs de stijlen naar beneden en komt behouden op zijn tafeltje te land. Maar, terwijl hij zijn compliment maakt, gaat zijne ladder, die nu was losgelaten en wellicht niet spoedig genoeg werd ge vat, haar eigen weg en valt voorover.... Men hoort gekletter, de toeschouwers stuiven verschrikt uiteen gelukkig kwam er niets op den grond dan de scherven van een paar porseleinen bran ders uit de gaskroon die stevig genoeg bleek te zijn om de ladder in hare vaart te stuiten. Ware dit niet het geval ge weest, of de ladder op zij uitgevallen, wie kan zeggen welke vreeselijke onge lukken er gebeurd zouden zijn Het koord Jawel, dat was door den schok met klamp en al uit den muur getrokken en hing beschaamd naar beneden. Zou, indien men dan nog altijd ver maakt schept in zulke halsbrekende toe- FEUILLETON. Uit het engelsch, door HUGH CONWAY. 14) HOOFDSTUK V. De eerste stap was zeer prozaïsch; hij liet de hospita, ■juffrouw Stacey, ontbieden, en betaalde zijne huur tot op het einde van die week De hospita was juist bang ge maakt door eene waarschuwing wegens het niet betalen van hare belasting; zij was hem dus zeer dankbaar, en wenschte dat al hare huurders zoo prompt waren als mijn heer Manders Vervolgens keerde hij naar zijne slaapkamer terug en pakte zjjne eigendommen van waarde in twee valiezen Terwijl hij zoo bezig was, hoorde hij die heerlijke tonen, die van 'boven tot hem kwamen. Toen bij alles had ingepakt, kleedde hij zich zeer zorgvuldig aan, en stuurde de meid naar boven, met het bericht, dat hij Frances zou bezoeken Het meisje stond in dezelfde houding, waarin hij haar zij hem te onlangs had aangetroffen. - maar nu ging- gemoet. Reeds zoo spoedig terug, zeide zij haastig. - Hebt gij iets gehoord George? Om die reden zijt gij uitgegaan, nietwaar? Manders was geen slecht tooneelspelerzooals ik reeds g-ezegd heb, was hij er bijna in geslaagd, het voorkomen van een gentleman te hebben Hij opende zijne oogen Neen, ik hen voor eigen zaken uit geweest. Ik had gehoopt eene goede betrekking- te krijg-en, maar het liep natuurlijk op niets uit Weet gij iets nieuws? Neen, als dat zoo voortduurt, word ik nog ziek Ik moet iets doen. Het is vreemd, zeide hij ernstig Ik ben onge ruster dan gewoonlijk. Ik vrees werkelijk, dat slechts de dood zulk eene stilzwijgendheid kan verontschuldigen Zij hield de handen voor het gelaat. Met eene uiterst deelnemende stem vroeg hij nu: Frances duid mij deze vraag niet euvel, hebt gij geld genoeg om hier vandaan te kunnen gaan Meer dan g'enoeg, antwoordde zij, - en er is nog- meer in zijn lessenaar. Zij dacht, dat deze vraag haar oorsprong had in een opwellend g-evoel van deernis, maar de volgende scheen onbeschaamd -Wat noemt gij genoeg? vroeg hij. Een paar honderd pond, antwooidde zij kortaf. Hij zweeg een oogenblik en nam haar hand Als wij binnenkort niets hooren, dan moet er iets ge daan worden, zeide hij. Ik denk dat uw vader dood is. Zeg mij eens of hij zijn testament heeft gemaakt. Zij zag hem verwonderd aan. Waarom doet gij mij zulke vragen? Zeg mij alles wat gij weet is hij dood? Ik heb u g-ezegd. dat ik niets meer weet dan gij. Maar er moet weldra iets gedaan worden Wees dus zoo goed, en beantwoord mij die vraag. Frances zag. dat het hem ernst was. -- Mijn vader zeide mij eens lachend, dat als hij stierf, ik in zijn lessenaar een papier zou vinden, dat hij zooeven had geteekend, en mij zijne erfgename deed worden. George Manders had nu twee dingen vernomen, waar voor hij bang was dat Frances geld had om overal heen te gaan en dat John Boucher een testament had ge maakt. Zijne toekomst zou in de volgende vijf minuten he slist worden. Als Frances Boucher er in toestemde zijne vrouw te worden, welk eene heerlijke toekomst.' Er lag- hartstocht op zijn gelaat, toen hij zeide: - Laat ons een duet zingen. Op dat oogenblik was dit een zonderling verzoek, maar daar Frances zag- dat het hem volle ernst was stemde zij er in toe. Hij geleidde haar naar de piano In het duet zong de jongeling zooals hij nog nooit gezongen had. en nooit meer zou zingen. Frances Boucher verwonderde er zich over, toen zijne stem met de hare ineenvloeide, en vroeg zich af of zij zijne krach ten niet te gering had geschat Zij wist volstrekt niet. waarom hij zoo mooi zong. Toen de laatste tonen weg stierven keerde zij zich om, en gaf hem onverholen hare bewondering te kennen. Toen greep hij hare hand sprak haar weer van zijne

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1