NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. BERICHT. 7e Jaargang. Donderdag 9 Januari 1890. ADVERTENTIES: tl „DE ROODE SJAAL ^o. 1999. HAARLEM'S DAGBLAD ABOHSEKEFTSt-BIJS: Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: KleinegHoutstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer £22. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantierr. Direoteuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. E. AVIS. voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Mrar.gère G. L. DATJBE §r Co., JOHN F. JONES Parijs 31 bis Faubourg Montmai tre. Tengevolge der Influenza zijn van ons personeel ter drukkerij nog slechts vier zetters in staat om te arbeiden. Daar de zieken voor een gedeelte ook Rondbrengers der Courant wareD, heb ben wij anderen met hun werk moeten belasten. Wij blijven onder deze zoo moeilijke omstandigheden de welwillendheid onzer geachte Geabonneerden inroepen Directeuren- Uitgevers. STADSNIEUWS. Haarlem, 8 Jan. 1890. De Gereformeerde Jongelingsvereeni- ging ,/Timothcus" in de zinspreuk //Spreu ken 9 10" heeft zich ook tot den ge meenteraad gewend tot het afschaffen van de kermis. Baron Sweerts do Landas, contro leur over de fabricatie der postzegels alhier, zal den Un dezer zijn 50-jarig II jubilé als postambtenaar vieren. De 1ste luit. K. A. Enklaar, van liet 4de reg. inf. te Gouda, is overgeplaatst bij het 3de bat. van dat corps alhier. M *j\ Tot onderwijzer aan de r. k. parochi- ile scholen alhier is benoemd de heer H. H. Tushuizen te Rotterdam. Een onzer geabonneerden schryft ons In het concertgebouw der //Vereeni- ;ing" had Dinsdagavond eene alge- ïeene vergadering van de leden dier ociëteit plaats. Aan de orde was, van bestuurswege, niet onbelangrijke wijziging der Itatuten en van het huishoudelyk regle- nent, op welke wijziging ten overvloede door eenige leden amendementen tamelijk ingrijpenden aard waren Jkediend. Na eene warme discussie viel f her reeds, ofschoon de meerderheid er gering was, het amendement der ie ren Graaff en Groos, van wie de èrste door ongesteldheid niet aanwezig iton zijn; terwijl het daarop volgende Sjasgelijks verworpen werd. Toen het er echter op aankwam, vóór ot tegen de i gewijzigde statuten //en bloc" te stemmen, en ondanks de uitlegging door den Voor- zitter £aan deze stemming gegeven, ten slotte het bestuur zich geslagen zag, toen was het, dat hier en daar een lid der rechterzijde aan het tellen ging en tot de slotsom geraakte, dat de ver gadering niet talrijk genoeg was om volgens het reglement eon besluit te mogen nemen. Dit denkbeeld werd door den voorzitter overgenomonmen scheidde aldus, even na 10 uur, zonder dat er iets tot stand was gebracht. Er zal dus nu wegens de onvoltallig heid van deze, eene nieuwe vergadering worden gehouden. Een bekende firma hier ter stede deelt ons het volgende medeTe Santpoort houdt zich iemand op, die advertentiën ter plaatsing opgeeft aan een of ander adres, waarvan de adressant niets af weet en dus ook de kosten der adver tentie niet voldoet. Men wachte zich voor deze. Bedoelde firma heeft hij reeds op zoo danige manier opgelicht. Tot hoofd der school te Zandvoort is met algemeene stemmen benoemd de heer Jb. Brink te 's-Hage. Sïi\ N K N I A N 3K Dinsdag middag overleed te Zwolle de heer mr. W. baron de Vos van Steenwijk, lid der Eerste Kamer voor Drente. Slechts een paar dagen was hij ziek. Een heftige leng- ontsteking nam den algemeen geac'nten man weg. Het hoofdbestuur vanden Bond tegen vaccinedwang heeft eene circulaire verspreid, waarin het mede- deeling verzoekt van gevallen a. waarin de inenting zonder gevolg is gebleken d. w. z. waar later toch pokken zijn ontstaan; b. waarin op de inenting ziekte of dood is gevolgd; e. waarin de wijze van inenting aan leiding tot beklag heeft gegeven. De New-York Herald maakt met groote ingenomenheid gewag van de Vrijdag, Zaterdag en Zondag te Amsterdam gehouden schaatsenwedstrij- den om het wereldmeesterschap. Daarbij geeft het blad een waardee- rend overzicht van de geschiedenis van den Jfederlandschen Schaatsenrydersbond. Pander wordt herhaaldelijk in het ver slag de wonderful-Haarlem-skater genoemd en ook aan Jurrjens en de andere hol- landsche kampioenen wordt groote lof toegezwaaid. Uit een en ander blijkt, dat do buitenlandsche mededingers te vreden zijn over den belangrijken ijs- wedstrijd van de vorige week, en nu die lof van engelsch-amerikaansche zijde komt, kan hij ons des to meer waard zijn, omdat juist de engelsche kampioe nen niet gelukkig zijn geweest. De Figaro bevat een uitvoe- rig verhaal van kapitein Basroger, ge zagvoerder van de fransche stoomboot Emma, over de opneming van de schip breukelingen van de Leerdam. Toen kapitein Basroger te Havre te rugkeerde, werd hem door zijne stadge- nooten een feestelijke ontvangst bereid. In het hotel Frascati waren eenige zalen versierd on daar werd de wakkere zee man op feestelijke wijze ontvangen. De burgemeester, de leden van den raad, de directeuren der stoombootmaatschappijen en de reeders waren bijna allen aan wezig. De heer Hendia, prefect van het de partement Beneden-8oine, voerde het woord en wenschte den gezagvoerder ge luk met zijn flinke houding, daar hij, hoewel slechts een kleine boot comman- deerende, toch niet heeft geaarzeld 500 schipbreukelingen aan boord te nemen en dezen alle behouden te Cuxhaven hoeft binnengebracht. Naar verzekerd wordt, zijn de bizonderheden aangaande de aanlei ding tot het tweegevecht tusschen twee officieren te Amsterdam, niet goed mede- Aanleiding tot het conflict was eene opmerking van den instructeur, luitenant v. L., aan den luitenant der artillerie K., waarop deze laatste, zich beleedigd gevoelende, eene uitdaging zond, die de h«er v. L. meende niet te mogen af wijzen. Eene woordenwisseling, waarbij minder parlementaire uitdrukkingen wer den gebezigd, is niet voorafgegaan, en voor het duel werden ook niet de voor waarden gesteld, die de berichtgever noemde. Alleen de luitenant K. werd gekwetst. Zijn tegenstander bleef ongedeerd en deze heeft bijgevolg noch drie weken zijne kamer behoeven te houden, noch de hulp van een civielen arts behoeven in te roepen. Indertijd werd gemeld, dat een politie-agent te Monnikendam insu bordinatie tegen den burgemeester zou gepleegd hebbeD, en niettemin den volgenden dag zich in uniform zoude vertoond hebben, als ware er niets ge beurd. Thans vernemen wij, dat bedoel de agent terstond na het voorgevallene uit den dienst is ontslagen, en zich den I6den dezer voor de arrondissements rechtbank te Haarlem to verantwoorden heeft. Terwijl te Bruinisse een afzonderlijk levend man volstrekt, zon der opgave van redenen weigerde zijn biljet voor de volkstelling in te vullen, heeft ook to Breukelen een bakkersknecht verklaard, dat hij er niets mede te maken wilde hebben. Hij be riep zich op 2 Samuel 24: 1, 10 en vervolgens. Daarin leest men dat David zijn volk willende tellen, hiervoor de blijken van Gods ongenoegen ondervond, in eene geduchte pest, waaraan, van Dan tot BercSeba, zeventig duizend mannen stierven. Op Davids boetvaardigheid werd evenwel de ziekte opgeheven. David kocht daarop den dorschvlocr van Arauna den Jebuziet en bouwde aldaar den Heer een altaar. Do vrouw van H. Z. in de Raamstraat te Delft, Maandagnamiddag eene boodschap verrichtende, liet haar zoontje van 5 jaar alleen achter. Men vermoedt, dat het kind in de brandende kachel heeft gepookt; althans toen de vrouw eenige oogenblikken later terug kwam, stond het kind in lichte laaie vlam en had het zulke erge brandwonden bekomen, dat het kort daarna is be zweken. Maandagavond, omstreeks 6 uren, is te Delft eene 62-jarige vrouw vermoedelijk in beschonken toestand, in de gracht aan de Wijnhaven gevallen en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Door den heer F. v. A. isop den Yaartdijk te Dongen een prachtige arend geschoten, die sedert eenige dagen aldaar omzwierf. Het dier had eene vlucht van 1^ meter. Te Warnsveld is een mooie grijze valk opgevangen, die een musch trachtte machtig te worden en dit beest vervolgde tot in de schuur by de wo ning van het hoofd der school, alwaar de musch in vrijheid werd gesteld en de valk werd gevangen gehouden. INFLUENZA. De influenza-epidemie brengt ook te Rotterdam in verschillende zaken groote storing te weeg. Zoo bedroeg op het Rijkstelegraaf kantoor het aantal afwezige ambtenaren Dinsdag 34. Op het postkantoor ontbreekt mede een groot deel van het personeel Evenzoo is het gesteld met het perso neel der politie; en onder de koetsiers en condncteurs der tramwegmaatschappij zijn er mede velen die wegens ziekte geen dienst kunnen doen. De gevallen van griep of influenza doen zich bij de militairen te Utrecht in garnizoen ook eiken dag meer voor. Dagelijks moet een groot aantal ter verpleging in de militaire ziekenin- richting worden opgenomen, terwijl bo vendien nog een menigte soldaten kwar- tierziek hun bed in de chambrée moe ten houden. Het rijks militair hospitaal aan den Springweg is dan ook overbe volkt, zoodat handen te kort komen voor de oppassing van een zoo onge woon groot aantal patiënten. Dcor den commandant van het korps genietroepen is, op de daartoe strekken de aanvrage, dan ook reeds een lötal geniesoldaten ter beschikking gesteld van den chef van die inrichting om de noo- dige adsistentie te verleenen. Dinsdagmorgen waren er bij het korps genietroepen wederom niet minder dan 70 militairen, die zich met de griep ziek meldden. 65 cadetten zijn door de influenza aangetast. De ziekeninrichting van de Militaire Academie is geheel bezet, en men is zelfs genoodzaakt geweest eene zaal in het gebouw voor de lijders te ontruimen. In geheel Duitschland breidt de in fluenza zich op onrustbarende wijze uit. Te Brunswijk, Posen en ook elders zijn de scholen gesloten omdat de helft der kinderen ziek is. In Frankfort alleen heeft deze ziekte 16 personen ten grave gesleept. Letteren en Kunst. De //Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft haar Volksalmanak voor hst jaar 1890 verzonden. Gelijk alle jaren bevat het flinke boek weder veel lezenswaardigs. De inhoud luidt als volgt: Kalender.' Hoofdbestuur en com missie vermeld in art. 41 van de wet der Maatschappij. Overzicht van het verhandelde ter algemeene vergadering. Rekening en verantwoording over het dienstjaar 1889-90. Begrooting voor het dienstjaar 1889-90. Verslag der commissie, vermeld in art. 41 van de wet der Maatschappij. Lijst van de departementen der Maatschappij, met opgave van hunne voorzitters, secreta rissen en hunue instellingen. Men gelwerk. 1. Pieter van der Burg, door B. Ter Haar Bz. 2. Kamer planten, door H. Witte. 3. Een wel doend echtpaar, door Hel. Mercier. 4. Het feest der Federatie te Parijs (met plaat), door Jo. de Vries. 5. Der zonne triomftocht (vers), door P. A. M. Boele van Hensbroek. 6. De nederlandsche werkgeverabond, door A. F. van Leyden. 7. Winternacht - wintermorgen, door Justus van Maurik FEUILLETON. Naar het duitsch door J. URSINUS PRUIM. 6) z/Dat is ook mijn wensch," stemde de vrouw toe. //Straf x moet er zijn. Ik zal Eva opsluiten, en dan mag j ij de sleutel in je zak houden. Ben je dan tevreden?" En toen trok moeder snd haar zondagscostuum aan, om juffrouw Reich het haar toekomende nog vóór den avond te brengen. Wie echter niet tevreden was, dat was Eva. Zij stelde zich aan als een bezetene, toen ze vernam, dat ze niet naar het feest mocht gaan. Toen ze echter zag, dat niemand der aanwezigen het geringste medelyden met haar aan den dag legde, veranderde ze van taktiek, en ging ze op hare kamer zitten pruilen, zonder zelfs t; voor het middagotcn naar beneden to komen. Na het eten begon Marie aan de zoo zware taak, den heer Ring af te schrijven. Het werd haast avond eer het briefje met de bijna geteekende letters op de tafel gereed lag. Toen bracht Mario het zelve naar zijne hospita, met verzoek het hem op zijne kamer te overhandigen. Haar hart kromp inéén, toen ze het afgaf, en haar éénige troost was de sleutel van Eva's kamer, dien ze in haren zak voelde. z,Eef, ik heb meneer Ring ons bedankje gebracht," riep ze hare zuster toe, toen zo weer thuis kwam. Geen antwoord volgde. De avond begon te vallen, en in Eva's kamer bleef het akelig stil. Voor de éérste maal sloop in Mario's hart een gevoel als van medelijden met hare zuster, binnen. Het deed immers ook haar zeker zooveel pijn, zich het genoegen van dezen avond te moeten ontzeggen. Met de opgeslotene daar binnen zou het wel eveneens gaan; ik was immers nog veel meer verwend dan zij. Het avondmaal werd opgedischt. Niemand noemde Eva's naam. Dat kwam de kleine mismaakte zonderling voor, want Eva was toch moeders lieveling. z/Ik ga haar wat eten brengen," zeide ze. z/Ze heeft geen eten noodig," bromde de moeder. „Ze heeft ook al geen middageten gehad," volhardde Marie; honger behoeft ze toch niet te lijden." ,/Och wat, ze slaapt zeker. Stoor haar toch niet." z/Maar Marie stak eene kaars aan en vulde een bord met de dampende soep. De moeder keek toe met een verlegen gezicht. z/Ik kan me niet begrijpen, wat je nu overkomt. Anders ben je toch zoo medelijdend niet." Marie echter liep de trap op, trad Eva's kamertje binnen en plaatste het bord op de commode. //Hier, Eef, hier is je avond eten." Weer kwam er geen antwoord. Het meisje keek de kamer rond het bed was omgewoeldeen gebruikte kam, verfrommeld linnen goed, zakdoeken, parfumerie- en pommade-potjes lagen, blijkbaar in haast dooréén geworpen, op stoelen, tafel en grond, en te midden daarvan lag het karton, waarop de gestolen kantgarnituur gezeten had maar ledig. Van Eva geen spoor. Mario ylde naar het venster; het was gesloten; toen vloog ze naar de deur en onderzocht het slot. z/Nee, daardoor niet," zei Karei, haar klein broertje, die haar nageloopen was, met een geheimzinnig lachje. «Zal ik je eens wat zeggen? Toen jij weg was, hebben we die groote kast voor de deur naar jou kamer weggetrokken, moeder en ik, en zoo is Eef er uit gekomen." Intusschen was vrouw Merten ook boven gekomenMarie wendde zich om en staarde hare moeder aan met eene stomme vraag in haren blik, die de vrouw de oogen deed nederslaan. z/Nu ja," verontschuldigde zij zich, „als het de geheele toe komst, het geheele levensgeluk van een kind betreft.... Ja, ik heb het Eef toegestaan." Toen uitte Marie een kreet, zóó akelig, zéó hartverscheurend, dat hij vrouw Mertens levenslang in de ooren galmde. ^Zij, zij is heengegaan! En ik...!" Ze sloeg zich do vingeren in het haar; dan wrong ze de ma-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1