NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. BERICHT. 1 !e Jaargang. Vrijdag 10 Januari 1890. ABOHÏEMEKTSPEIJS: ADVERTEHTIÉH: S T A DSNS K li VI S. 1?N .1 E L A I). FEUILLETON. „DE HOODE SJAAL' Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0-03. Dit blad verschijnt dagelyks, behalv8 op Zon- en Feestdagen, reau: Kleïne|Houtstraat No. 9^ Haarlem. TelefOQBBsasRKnraaejr ISg. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, poetkantoren en courantiers. Diroeteursn-üitgevöra 3. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten roor het Buitenland: Compagnie Générale de Pullicite Etrangère G. L. BAJJBE jf Co., JOHN F. JONES, Sv.ccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Eenigen der zetters die door influenza waren aangetast, zijn thans weder her steld. Toch moeten we nog een gedeelte van ons personeel missen. Onder de nog ongestelden zijn er ook. die rondbrengers der courant waren, terwijl van de overige rondbrengers ook enkelen ongesteld zijn. Wij blijven onder deze omstandigheden de welwillendheid onzer geachte Geabon- neerden inroepen Directeuren-Uitgevers. Haarlem, 9 Jan. 18t0. De bevolking der gemeente Haarlem ia in 1889 vermeerderd met 534 m. en 552 vr. en bedroeg op 31 Deo. 1889 50926 personen, ais 23620 m. en 27306 vr. De sterkte van het garnizoen beliep 1153 personen, der gevangenis 6 en van een krankzinnigengesticht 19, zoodat de geheele bevolking 52104 zielen telde, n. 1. 24700 m. en 27404 vr. Geboren zijn 904 j. en 827 m. en overleden 553 m. en 528 vr. Op 1 Januari 1890 waren bij den Gemeenteraad alhier de navolgende zaken van het vorig jaar aanhangig gebleven: 11 Jan. 1882 no. 17. Wijziging in den toestand van de Leidsehevaart, naar aan leiding van het adres van P. B. van t Steen. 11 Juni 1884 no. 4 en 22 Oct. 1884 no. 22. Rapport der commissie van fa bricage, omtrent de toekomstige bestem- ning van het Oude Mannenhuis. 29 Juli 1885 no. 25. Verzoek van len heer A. v. d. Steur Jr., ter ver krijging van concessie tot het leggen van iene duinwaterleiding. 10 Oct. 1888 no. 14 en 6 Nov. 1889 lOo 10. Overwegen spoorweg, voorstel Ir. C. G. von Reeken en adressen. 2 Oct. 1889 no. 9. Voorstel B. en W. verordening drie H. B. Scholen van niddelbaar onderwijs, met bijbehoorende itukken. 25 Sept. 1889 no. 3 litt. d. 3o. Re- ;est van den heer Th. Figée, ingenomen jemeente-grond Zijlweg. ■Idem no. 4. Voorstel van den heer M. «de Kanter, wijziging begrafenisver- den in gen. 6 Nov. 1889 no. 8. Adressen erfpacht grond Parklaan. 4 Dec. 1889 no. 2. Adressen bezwaar schriften plaatselijke directe belasting. Idem no. 9 litt. b. lo. Rekest W. Kooij, grond Boeresteeg. Idem idem litt. b. 2o. Idem Ncderl. Herv. gemeente afschaffing kermis. Het bestuur van de afd. Haarlem der Nationale Christen -geheel-onthouders- vereeniging, heeft zich ook aangesloten aan de adresbeweging tot het doen af schaffen der kermis alhier. Do heer J. Martin, kastelein van den Stads Doelen alhier, is in den hoogen ouderdom van 80 jaren overleden. Hij vervulde zijne betrekking sedert 1846, en was steeda met ijver en tot tevreden heid van het gemeentebestuur werkzaam. De uitvoering van de afd. Haarlem van de maats, van «Toonkunst" zal in plaats van Dinsdag 21 Jan. eerst op Dinsdag 4 Febr. e.k. plaats hebben. Door den heer P. v. d. Goes, bekend al3 medewerker 7an het tijdschrift De Nieuwe Gids en leeraar aan de tooneel- school te Amsterdam, zal Woensdag 15 Januari in hotel Fanckler een letterkun dige voordracht worden gehouden. In het gebouw van Teyler's Stichting trad Woensdagavond als spreker op prof. Martin, met een voordracht over «ver- steeningen". Uitvoerig behandelde spre ker de ontdekkingen, die de wetenschap heeft gedaan op dit gebied. Verscheidene praeparaten en versteende exemplaren van weekdieren uit de alleroudste tijden enz. werden door hem ter bezichtiging gegeven. Morgen (Vrijdag) zal door het tooneel- gezelschap onder directie van de hceren Kreukniet, Blaaser en Bigot, in den Schouwburg alhier, worden gegeven «Svava" van Bjornson en bet bekende blijspel //de Schoolrijdster." Svava is een der zonderlinge, pessimis tische producten van de naturalistische noorsche school. Wie genoten heeft bij Ipsen's //Nora", dient ook //Svava" te gaan zien. Meer zullen wij er voorloopig niet van zeggen. Men behoort een stuk niet te beoordeelen vóórdat n.en het heeft zien opvoeren. Door den heer W. F. Roosdorp alhier, correspondent voor Haarlem en omstre ken van de Algemeene Brandwaarborg- maatschappij te Rotterdam, is eene gra tificatie van 25 uitgereikt aan het per soneel van den slagenwagen der politie, als bewijs van erkentelijkheid voor de bewezen diensten in den nacht van 7 December jl. ter gelegenheid van den brand op den Jansweg in perceel 20. Hiermede heeft de heer Roosdorp een flink voorbeeld gegeven, dat, naar wij hopen, tot navolging zal strekken. Men be denke toch hoe vaak door het vlug op treden der politie-brandweer groote on heilen werden voorkomen. Eenige dagen geleden namen wij een bericht op omtrent het op hol gaan van een paard van jhr. Van Merlen te Heem stede. De koetsier, die het paard bestuurde, vezoekt ons nu te melden, dat dit bericht niet geheel juist is geweest. Het paard is niet in de Gierstraat op hol gegaan en ook niet gegrepenevenmin is de koetsier van den bok gesprongen. Vol gens hemzelven is bij de Raaks zijn licht- oog gebroken, waardoor het paard schrikte en eenige sprongen deed. De bestuurder zelf echter bracht het tot staan op den bok zittende, bracht daarna het tuig weer in orde en vervolgde zijn weg. De koetsier verzocht ons dit te mel den, vooral daarom dat het voor een koetsier een schande is wanneer hij in een dergelijk geval van den bok springt, en hij dat nimmer heeft gedaan. Letteren en Kunst. Het diploma van de Mij. tot bevord. der Toonkunst voor zangonderwijs op de 1. sch. is te Utrecht uitgereikt aan: de heeren K. van den Akker en C. van Schoonevsldt, te Rotterdam; mej. M. C. Alberts en de heeren P. Bruin, P. J. Esveren, J. Heyting, C. F. van der Horst, G. Kreuning, M. de Nes, S. Prins, J. Veringa, J. Westerling en Th. W. van der Woude, te Amsterdam; den heer A. van As, te Doesburg; mej. A. G. Beins, te Amersfoort; F. Felkens, Hoorn; R. J. Geldof, Middelburg; G. D. Hey, Gouda; L. Hottinga, Leeuwarden; E. J. L. Hueting, Zutfen; J. Kenniphaas, Overlangbroek; J. Kleima, Huizinge; J. Mantels, Elden; J. Peiser, 's-Hage; J. Pijper, Mechelen (gem. Gendringec); C. J. van Rijn, Heemskerk; J. W. Sou- thewe, Epe (Gelderland); J, Speets, Medemblik; S. Schellink, Utrecht; J. van der Smit, Hilversum; J. Visscher, Haarlem; L. Voortman, Goedereede; A. L. Vreeken, Mijdrecht, en W. Zijlstra, te Wormerveer. Een italiaansch blad, over den dood van Gayarre sprekende, die dezen win ter in het San Carlo-theater te Napels opgetreden zou zijn, zegt van hem z/Gayarre was, ieder weet het, de meest phantastische zanger op het punt van techniek, maar de uitmuntendste door den indruk, dien hij teweegbracht. In het beroemde trio van tenoren: Masini, Tamagno, Gayarre, vertegenwoordigt de eerste de bevalligheid, de tweede de kracht, de derde den hartstocht. Nooit zal iemand de romance uit de laatste akte der Favorite zóó zingen als hij. Voor de kunst is zijn verlies onher stelbaar." Carmen Syla is bezig met een ro man, die in Wales speelt. De o p p e r-c eremo ni emeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen des Koninga, voor den tijd van vier weken, ingaande 9 Januari, den rouw zal aannemen, waarvan twee weken halven en twee weken lichten ronw, wegQD3 het overlijden van Hare Majesteit keizerin Augusta, weduwe van Zijne Majesteit Wilhelm I, keizer van Duitschland, koning van Pruisen. De minister van Koloniën heeft bekend gemaakt, dat bij den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned-Indie kunnen worden geplaatst eenige adsp. ingenieurs. Zij die voor plaatsing in aanmerking wenschen te komen, behooren zich bin nen een maand na 3 Jan. (dagteekening van deze bekendmaking) bij gezegeld adres te wenden tot het departement van koloniën, onder overlegging van de noodige stukken. In het adres moet worden vermeld of de candidaat gehuwd is en c. q. het aantal zijner kinderen. Aan de uitzending i.s verzondena. overtocht voor goevernementsrekening als passagier der 1ste klasse, c. q. ook voor het wettig gezinb. eene gratificatie voor uitrusting, ten bedrage van f 1500 ceene voorloopige bezoldiging van f 1.50 's maands, ingaande met den dag van inscheping naar Ned.-Indië. De bezoldi ging van een adspirant-ingenieur bedraagt f 250 's maands. De Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal is, tot hervatting harer werkzaamheden, opgeroepen tegen Maan dag 13 dezer, des avonds te 8£ ure. De gepen s. luitenant-gene- raal M. D. graaf van Limburg Stirum, ond-minister van Oorlog, is sedert eenigen tijd ernstig ziek. Bij de Neder 1. Bell tele- phoon-maatschappij zijn ernstige plannen aanhangig om, indien het gemeente-be stuur van Amsterdam daartoe bewilli ging verleent, aldaar tot ondergrondsche geleiding over te gaan. Door het centr. bestuur van den Frieschen Ijsbond is aan de Prov Staten van Friesland verzocht, vast te stellen een provinciale ijsverordening en eene provinciale baanvegersinstructie. Nu nog een heete-melk-instructie Drieënveertig leden van de kader-vereeniging der dd. schutterij te Zutfen hebben zich eenigen tijd ge leden tot den majoor-commandant ge wend met een schrijven vol grieven tegen kapt. Evekink. Deze wordt beschuldigd: lo. dat hij do schutterij bespotte, ter: wijl zij onder commando stond van kaptl Colthoff. 2o. dat hij zich voortdurend van be- leedigende uitdrukkingen bedient tegen over zijne inferieuren. 3o. dat hij of totaal onbekwaam is den kapiteinsrang te bekleeden, óf moed- willig, door het laten uitvoeren van onmogelijke commando's, de schutterij bij het publiek tracht bespottelijk te maken. Ten slotte vroegen adressanten den commandant om maatregelen te willen nemen, opdat eene herhaling dezer feiten onmogelijk worde, waartoe slechts één weg leidt, nl. dat er op orde aan gedrongen, dat genoemde kapitein zijn aanvraag om ontslag indiene, want niet gaarne zagen ondergeteekenden eene herhaling der wanordelijkheden, zooals bij de oefening van 2 Sept. 11. Deze 43 ouderofficieren en minderen zijn thans voor den schuttersraad ge daagd, teneinde gehoord te worden op de aanklacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan «gedrag tegen de onderge schiktheid tegenover hun meerdere in rang, den kapitein van de 2e compagnie der dd. schutterij te Zutfen H. Evekink jr door dezen te beleedigen in boven bedoelden brief". Uit Amsterdam meldt menaan de Köln. ZtgVele goederentreinen der Hollandsche Spoorwegmaatschappij ver vallen, onder voorwendsel wegens het heerschen der griep, in werkelijkheid echter wegens gebrek aan belgische steenkolen. In de Schermer is, onder den naam van «Schermeer", eene afdee- ling opgericht van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Heden (Donderdagmorgen) halfzeven brak te Hilversum bij den stal houder Van den Brull een felle brand uit; stalhouderij en woonhuis zijn geheel in do asch gelegd. Alles was verzekerd. De oorzaak van het onheil is onbekend. Hoe de tesselsche visschers elkanders lasten helpen dragen, bleek weer dezer dagen op treffende wijze. Toén een paar visschers hun weekloon Naar het duitsch door J. URSINUS PRUIM. |7) I Nu wist ze, wakrom hare moeder haar levenslang achteruit had ezet; waarom de buurvrouwen medelijdend de schouders ophaal den; wkkrom de heer Ring haar zoo vriendelijk toesprak. «Wan staltige bult!" Ja, dat was het. En of zeal goed was en braaf in vlijtig en vroom, een «wanstaltige bult" bleef ze toch! M. Zij antwoordde hare moeder niets; wat had ze ook kunnen ntwoorden P Met loomen tred ging ze naar hare kamer en greep spiegel. Even opmerkzaam als op den avond, toen de heer Ring haar den ruiker meibloemen had gegeven, staarde ze daarin, maar nu zag ze zich zooals ze werkelijk was. En toen haar de zoete droomendie uit dien ruiker in haar hart waren ontkiemd, weer voor den geest kwamen, barstte ze uit in een luiden gillen den schaterlach, en slingerde ze den spiegel tegen den vloer, dat hij in splinters vloog; den geheelen nacht bleef ze waken, en in dien nacht deed eene ijzige koude alle zoo schoon ontwik kelde bloemknoppen in haar hart en haar gemoed versfcyven. Ja ze nam wèl des morgens hare oude bezigheden weder op, zoodat juffrouw Merten, die zich over haren ruwen uitval reeds een zelf verwijt maakte, geheel en al gerustgesteld werd, doch hare kalmte was slechts schijnbaar. Het booze woord was als een drop pel gift in het binnenste harer ziel gedrongen, en woekerdj daar langzaam voort, totdat alles, wat daarin eens vroom en goed en blijde geweest was, zich omzette in bitterheid en opstand tegen hare medemensehen en haren Schepper. Zij, die vroeger geen preek zou hebben verzuimd, zette geen voet meer in de kerk, en als ze den predikant in de verte zag aankomen, maakte ze een grooten omweg om hem te vermijden. Die, met zijn mooie raadgevingen, had haar óók al bedrogen? Bedrog en onzin was alles, wat hij van den kansel verkondigde in den naam van zijnen God. «Opdat het u welga," zou die God ge zegd hebben. Welnu, had zij dan niet levenslang hare moeder geëerd en ijverig getracht zijne geboden te vervullen? En toch ging het haar niet wèl. En «Gij zult niet stelen;" dat was toch ook een gebod. Hare zuster Eva had het stoutmoedig overtreden, en toch ging het die wèl. En waarom was dat zoo? Omdat Hij, by wien de almacht beru3t, de eene zuster, zonder hare schuld, in de wieg tot een «wanstaltige bult" vormde, en de an dere, zonder dat ze éénig recht daarop had, de toovermacht der schoonheid verleende. En nu mochten ze goed zyn of slecht, al naar hun dat behaagde, de ééno had tot onafscheidelijken levens gezel den vloek, de andere den zegen. Wat baatte haar nu al haar streven, als het loon der deugd toch uitbleef? En zoo geschiedde het, dat zij uiterlijk en innerlijk verviel. Hare eens met de meeste nauwgezetheid verzorgde kleeding scheurde en werd verwaarloosd en haar halsdoek werd slordig geknoopt; bij haar werk werd ze lusteloos en onverschillig. En toen juffrouw Reich, die werkelijk veel van het meisje hield, haar op vriendelijke wijze daarover eens toesprak, en besloot met de woorden: «U stelt geen belang meer in uwen arbeid," toen antwoordde zy met een schellen lach: «Neen, juffrouw, u heeft wèl gelijk; ik stel er geen belang meer in In hare handelingen begon thans meer en meer iets roekeloos, iets tergends door te straleneen koude trots, die niets vreest, omdat hij niets te verliezen heeft. Hare werkgeefster dacht dat deze stemming wel voorbij zou gaan en oefende geduld, ja, omdat ze al zoovele jaren bij haar in dienst was, noodigde zij haar zelfs uit, om het feeat van den Kerstboom ten haren huize bij te wonen, met het doel, haar door een pretje wat op te vroolijken. Marie was blij dat ze kon gaanwant op Kerstdag vierde Eva bruiloft. De leerjaren van den heer Ring waren om, en met nieuw jaar zou hij een zaak van zijnen vader in een eprovinciestad over nemen. Door de uitnoodiging van juffrouw Reich ontkwam zij aan den bruiloft en het afscheid van hare zuster, met wie zij nog niet gesproken had, en die ze nooit weer wilde spreken. Maar toch het was haar zoo vreemd te móedo! Aan den trouw-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1