fl0LITIËK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. van eene der garnalenkokerijen hadden ontvangen, vertelde de een den ander dat een makker, die een gezin had, se dert een paar weken ziek was. Als wij van ons loon allemaal een kwartje af zonderden", meende een der mannen, ,/dan had ook de zieke een weekloontje". Zoo gezegd zoo gedaan. Men ging by alle garnalenvisschers rond met het voor stel, en ieder offerde even bereidwillig zijn kwartje. Als de man niet spoedig betert, behoeft hij zich over zijn gezin niet te verontrusten, want zoolang de makkers iets verdienen, zal hij geen ge brek lijden. Te Amsterdam zalwordcn opgericht, onder den naam van Handels» vereeniging „Philatelia", een naaml. vennootschap, ten doel hebbende het aaiv en verkoopeu van postzegels, poststukken en alle zaken, die betrekking hebben op de postzegelkunde. Het maatsch. kapitaal zal ƒ50.000 bedragen. Directeur is de heer Joh. H. Koning. Op Ameland is op 68jarigen leeftijd overleden Gerben Jan8 Toren, gedurende meer dan 40 jaren postschip- per op Holwerd en bootsman in de red dingboot te Nes. In deze laatgenoemden betrekking heeft hij zich den schoonste eerenaam verworven. Meer dan honderd menschenlevens heeft hij als zoodanig gered, dikwijls met groot gevaar voor eigen leven. Maar dit laatste deerde hem nooit, als het hulpgeroep van schipbreukelingen werd gehoord. Waar anderen meermalen terugdeinsden voor den gevaarlijken tocht door de woedende branding heen, daar wist hy hen steeds moed in te boezemen, en zijn voorbeeld werkte dan zoo krachtig, dat zelfs de meest schroomvalligen zijne pogingen tot redding van schipbreukelingen gin gen steunen. De grootste belooning voor zijn edel bedrijf moest hij wel vinden in zelfvoldoening. Slechts eenmaal toch ontving hij van de N.-H. en Z.-H. maatschappij tot redding van drenkelin gen eene zilveren medaille. De regeeriag gaf hem nooit ©en blijk van erkenning of' waardeering van zijne menschlievende dadenja, toen nog slechts kort geleden verscheidene ingezetenen van het eiland voor hem de eene of andere belooning van de regeerïng vroegen, ook al om heifi zijn ouden dag minder bekommerd voor zijn bestaan te doen doorbrengen, kwam er zelfs geen antwoord op. Zijn naam zal er echter niet te minder om in eerc blijven. Dezer dagen vermaakten zieh te Twijzei twee kinderen van den arbeider J. S. K. op 't ijs van een uit- geveendeu plas en zakten er door. De vader verneemt 't onheil, schiet ijlings toe, springt om zijne kinderen te redden in den plas en... verdwijnt met den oud- sten zijner lievelingen, een knaap van omstreeks 12 jaren, in de diepte. Een buurman redt nog 't andere kind, doch om den vader en 't oudste kind te redden, blijven zijne pogingen vruchte loos. Eene moeder is weduwe, eenige kinderen zijn vaderloos geworden. Eerst Zondagmorgen bracht men de lijken op 't droge. De dwaze onkunde om geen drenkelingen uit het water te redden, vóór men aan de politie heeft kennis ge- geuen, is ook hier weder in 't spel ge weest. INFLUENZA. We vinden in de „Volks-encyclopae- die" door den heer H. A. M. Roelants, te Schiedam, in 1858 uitgegeven en „door eene vereeniging van zaakkundi- gen" saamgesteld, eene beschrijving van de ziekteverschijnselen van de griep, zoo volledig als we die tot nog toe niet zagen. We schrijven 't hier geheel af: „Griep, Influenza, Catarrhus epide- micus, is in den aard niets anders dan eene gewone verkoudheid, die zich on derscheidt door hevige verschijnselen en heerschend karakter. Terwijl verkoud heid slechts enkelen aantast, doet dit de griep geheele landen, zelfs soms wereld- deelen. De belangrijkste verschijnselen der griep, die haar van verkoudheid oaderschtiden, zijn: algemeene machte loosheid en doorgaans koorts. Hierby komen aanvankelijk: aandoening van huiverigheid, lusteloosheid, gestoorde eet lust, verstoptheid in den neus, schorheid, benauwdheid in de keel en op de borst, koliekpijnen, diarrhee, droogte en gevoe ligheid van de huid, welke verschijn selen toenemen en overeenkomstig het heerschend karakter neemt de aandoening in het hoofd toe, die tot hevige hoofd pijn overgaat, en de aandoening in de keel slaat soms over tot keelontsteking of keelverzwering. Sommige gevallen doen zich voor, waarbij de ziekte zich vooral op de longen plaatst. Er ontstaat dan oene lastige drooge hoest, soms ont stekingachtige aandoening der ademha lingswerktuigen, en in enkele gevallen worden de buikingewanden aangedaan. Na griep ontwikkelt zich dikwijls borst- of buiktering, doch in zulke gevallen had de zieke den aanleg daarvoor in zich. In zeer enkele gevallen is een aanval van griep aan levensgevaar ge paard, en de vroegere noodlottigheid der ziekte is alleen aan verkeerde genees' kundige behandeling te wijten. Bij den telegraafdienst te Amsterdam waren Woensdag 96 telegrafisten en 3L bestellers ziek. Met behulp van elders gaat de dienst nog redelijk. Er schijnt vermindering te komen in het geheele getal patiënten want aan de stadsapotheek aldaar werden Maandag ruim 800, Dinsdag ruim 600 recepten gereed gemaakt. Woensdagmiddag vertrokken van Utrecht de laatste militaire telehrafisten 2 korporaals en 4 geniesoldaten naar Amsterdam, om op het rijkstele graaf kantoor aldaar hulp te verleenen. Thans zijn aldaar 17 militaire telegra fisten werkzaam. Nog eenigen zouden ter beschikking kunnen gesteld geworden zijn, ware hei niet, dat ook zij door de griep waren aangetast. Alleen bij het korps genietroepen waren Woensdagoch tend wederom 79 militairen genoopt zich ziek te melden. Men schrijft uit Breda: De griep heeft iu de laatste dagen zich alhier aanmerkelijk uitgebreid. Het aau tal cadetten, aan die ziekte lijdende, is tot over de 100 gestegen, en in het militair hospitaal zyn er ruim 100 lijders bijgekomen. Ook onder de burgerij nemen de gevallen dagelijks in groot aantal toe.. Gelukkig heeft de ziekte tot hiertoe geen ernstig karakter. In de Kerkstraat te Amsterdam is aan een huis een briefje aangeplakt van deze inhoudVerzoeke niet te schellen we liggen allen te bed!„ Naar aanleiding der heerschende ziek te, acht een geneesheer het weuschelijk aan personen, die zich niet kunnen gewennen, in de buitenlucht den mond gesloten te houden en door den neus adem te halen, den raad te geven, gedurende het heer- schen der influenza buiten's huis een respirator voor den mond te dragei Deze respiratorsziju zeer eenvoudig, zeer goedkoop en bij nagenoeg alle med. instrumentmakers verkrijgbaar. Hoewei de influenza verschillende be dienden onzer koninklijke familie heeft aangetast, verklaren de doktoren, dat de ongesteldheid van de prinses slechts een verkoudheid is, die zij bij het schaatsen rijden op de vijvers van Het Loo vatte. De tent op het ijs beschutte Hare Majes teit na het rijden voldoende, doch de prinses, die nog niet zoo vlug ter schaats is, of zij verpoosde zich nu en dan, ondervond daarvan de nadeelige gevol gen. Met het oog op de heerschende epidemie achtten de doctoren het raad zaam alle voorzorgsmaatregelen te nemen, en haar te verzoeken hare vertrekken niet te verlaten, voordat de hoest gewe ken was. dus: „Zin y now ook stalenkerel'ewor- den 't Is my te late veur 'n winterbuis en te vrog veur 'n zócumerpak//Nee, mienheèr!" riep een ander geheel voral- tereerd uit, „wy hooft gin voogden te stellenDe landbouwer L., in goe den doen, maar even zuinig als welva rend, kon het met de telling maar niet vinden. „Pas hef de boer ees 'n best jaor had, of de könning wil der 't ziene daodelik van mét hébbenHoo vólle kriege wy der wal weer by op?" Ze ker iemand had drie huisgenooten naar elders bij de familie gestuurd, omdat hij in de meening verkeerde„ieder man 'ne kaarte, da's ieder man zien geld!" „Moedertje, hoe oud is u wel?" "Jao, mienheer, dat kan ik oe wal op 'n kop af zeggendow dèn en den 's mórgens is jonk 'e worden, zin ik denzolfden aovend op de wèreld 'ekomraen, hef mien mooder altied 'ezegd; ie mot 'em dus maor ees vraogen, dan weet ie 't van my krek, dichter kan ik der nieh by kom men „Hoe is uw familienaam, vrouw?" „Nen scheldnaam hól wy der Financieele Mededeelingen. Het weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 7 Ja nuari loopende, door hunne tusschen- komst verhandeld: 80 60 uich op nao t n „Is hij hier kostgan ger.1'" „Jao, dat is 'e, maor hee is öld en hef in anaderhalf jaor gin cent kos- geld meer betaald en als ik now van hem nog wat betalen zal, dan laote meèr bao eèr hoo leèver gaon„Tot welk kerkgenootschap behoort gij, F.? „Jao, dat is ongeliek, wy gaot wal ees naor H. nao de kerke, maor meestentieds naor M. Wat hebt ze daor toch now in 'n Haag nog met neudig?!" Ten slotte dient nog, als stellig feit, vermeld te worden, dat zekere vrouw, hoofd van 't gezin, die geen nauwkeurigen ouderdom wist op te geven en onder aan de kaart art. 20 der wet had gelezen, uit vrees dat men haar voor veertien dag*.*n zou medenemen in bed wa3 gekropen en zich doodziek meldde! „Hoe oud zijt ge, vrouwtje?" Jao, dat weet ik nieh, maor veur 10 jaor is mien zuster 'estor- ven en do waren wij saom 180 jaor. Nou mut Mienheer het maor uutrekkenen Bij de volkstelling wist te Grave een persoon niet met juistheid op te geven, wanneer en waar hij geboren was. „Daor deeeen ze b'ons thuis «ie aongaf hij ten antwoord. De man is nog wel de zoon van een oud-burge meester. Yan dien oud-burgemeester weet men te vertellen, dat hij, toen koning Wil lem II indertijd zijne gemeente bezocht, den Vorst een rekest zou overhandigen, maar inplaats daarvan den Koning bij vergissing eene rekening van zijn schoen maker overhandigde, die hij met het rekest in denzellden zak geborgen had. De Koning keek het briefje in en gaf ten antwoord: „Hm, ik vind het niette veel; ƒ14 voor een paar waterlaarzen!" Aand. Amst. Galerij-Mij a Aand. Effectenbank de Kleine Kapitalist Oblig. Heineken's Bier brouwerij-Maatschappij 101 Aand. Mpij tot Expl. der Lintorfer Mijnwerken Aand. Deli LangkatTab.- Maatschappij 1886 Oblig. N. I. Cultuur-Mpij Aand.Rotterdam Borneo- Maatschappij Aand.Samarangsche Cul- tuur-Mpy Opr.-Aand. Singkep Tin- Maatschappij Scrip, van le Hyp. Oblig. Boxtel-Wezel Spoorw. Aand. Drentsche Stoom- boot-Mpy te Assen en thans te Meppel Aand. Geldersche Stoom tramweg-Mij te Deuti- chem Aand. Brood- en Meelfa briek te 's-Hage Aand. Twentscke Stoam- bleekerij te Goor pCt. n 245 102,8 m 27 ƒ160. 12 83 152;/ 155 neer het werd bevestigd zegt de lnd. Beige. De engelsche gezant te Lissabon heeft eene nota ontvangen van lord Salisbury om die te overhandigen aan den portu- geescben minister van Buitenlandsche Zaken. Daarin verlangt de engelsche regeering van Portugal, dat het zijne agenten last geeft de herhaling te voor komen van zoodanige handelingen als aan Serpa Pinto ten laste gelegd zijn. De spaansche premier Sagasta heeft niet kunnen slagen in het samenstellen van een nieuw Kabinet, zoodat hij aan de koningin-regentes den raad heeft ge geven, zich te wenden tot de|voorzitters der beide Kamers en tot de hoofden van alle partijen. Hoewel de koorts van den jeugdigen koning aanhoudt, is zijn toestand ver beterd, seint Reuter. Volgens inlichtingen, die moeilijk te controleeren zijn, zou echter de beterschap in den toestand van den jeugdigen koning zich niet volkomen gehandhaafd hebben. Volgens den „New-York Herald" heeft de amerikaansche regeering besloten, de landverhuizing-commissie van den staat New-York op te heffen wegens gebleken knoeierijen. De amerikaansche regeering zou nu zelve het toezicht over de immigratie regelen en onder door haar ijenoemde commissarissen stellen. De Volkstelling. De Twentsche Ct. gaf dezer dagen een reeks „volkstelling-ervaringen" in Twente. Zekere boer G. begroette den teller al- VIS S C H R IJ. IJ m u d e n, 8 Januari. Heden kwa men van de kordvisseherij binnen de loggers V L 116 met besomming van ƒ225, de smacks O 20 met besomming van ƒ240 en IJ M met besomm. van ƒ265. Van de bcugvisscherij de sloepen F R 48 met 160 lev. kabelj., 400 doode idem, 1500 schelv. en 20 lengen; P R 46 met 280 lev. kabelj. 350 doode idem en 3700 schelv.; P R 4 met 85 lev. kabelj., 250 doode idem en 1400 schelv.; M D 17 met 3000 schelv.; M D 6 met 2000 schelv.; M D 10 met 3200 schelv.; M D 32 met 2500 schelv.; M D 18 met 4900 schelv.; M D 4 met 3400 schelv.; M D 8 met 2800 schelv.; M D 11 met 4200 schelv.; M A 27 met 1400 schelv.; M A 99 met 2000 schelv.; M A 53 met 1800 schelv. en 3 puntjes rog en A 12 met 3100 schelv. De prijzen waren als volgt: Tarbot ƒ8 a 14, gesort. tong ƒ0,90 a 1,10 per stuk, schol ƒ7 a 14 per 50 kilo, lev. kabelj. 2,10 a 2,70, doode idem 0,80 h, 1,35 en lev. leng 8,50 a 3,70 per stuk, schelv. (sloepen) per groot honderd 20 a 27,50 en rog per puntje van ƒ8. Met eenige bevreemding werd verno men, ofschoon het nog bevestiging be hoeft, dat de socialistenwet in Duitschland niet door den Rijksdag zal worden aan genomen zooals zij door de regeering is ontworpen. Reeds veel tegenstand heeft gevonden dit ontwerp, waarbij de wet voor altijd werd ingevoerd. Er werd zelfs gezegd dat de Rijkskanselier om den te genstand te overwinnen van de liberale meerderheid, welke vijandig tegenover zijn repressie-systeem stond, zich zou haasten om een uitspraak van de kiezers te verkrijgen door de ontbinding van den Rijksdag. Ook liep het gerucht dat verscheidene bondsstaten krachtig hadden aangedrongen op de handhaving van de bevoegdheid om socialisten door de poli tie te verbannen, welke bepaling door alle richtingen in den Rijksdag is be streden. Dit gerucht wordt thans ten stelligste weersproken. Het schijnt dat deze tegenstrijdige beweringen zijn uitgelokt door oneenig- heid welke tusschen den kanselier en den jongen keizer zou ziju ont staan op 't punt van de anti-socialis tische wetgeving, aan welke oneenigheid men -het ook toeschrijft dat de Rijkskan selier zijn verblijf te Berlijn heeft ver lengd en niet tusschenbeide gekomen is in de debatten over de socialistische kwestie. Volgens een telegram van de Agence Havaszou Wilhelm II, tegen den raad van den kanselier in, voor een verzach ting van het anti-socialisten-stelsel zijn en hoofdzakelijk voor de schrapping van het artikel der uitzetting van verdachten. Dit is misschien de uitlegging van het hoofdartikel, dat eenige dagen geleden de Norddeutsche bevatte, naar aanleiding van het proces te Elberfeld, dat door het bis- marckiaansche blad werd gecommenieerd en waaruit het de conclusie trok dat men tot iederen prijs de internationale socia listische beweging moest onderdrukken, uit kracht van het beginsel der wet van 1878. Hoe het ook zij, de A. H. verzekert dat, volgens de inlichtingen, gegeven in politieke kriDgen die het meest op de hoogte van den toe stand zijnde keizer de bedoelinj had, na verwerping der ontwerp wet door den tegenwoordigen Rijksdag, voor- loopig af te zien van de aanbieding vau een definitief ontwerp, teneinde de wer king ua te gaan van eene volkomen onthouding van het stelsel van uitzonae- rings-wetten. In ieder géval geven we dit nieuws voor wat het is. Het feit zou inderdaad zeer interessant zijn wan- I n 1889 vonden 28 schouw burgbranden plaats. In de eerste week van 1890 nu reeds vier, te Zürich, te Rhondda Valley in Wales, te Brussel en te Havre. Te gelijker tijdmetheton- geval te Brussel brandde te Havre het Alcazar af. De oorzaak van den brand van het Theatre de la Bourse te Brussel is geheel onbekend. Ten één uur 's nachts had de concierge, naar hij voorgeeft, nog de ronde gedaan, zonder iets buitenge woons op te merken. Te kwart over drie werd de brand het eerst opgemerkt. De brandmuur, die het gebouw van de aangebouwde woningen en van het ach tergelegen „Hotel Central" afscheidde, heeft den brand blijkbaar tegengehouden. Het gebouw was met het „Hotel Central" en de aanliggende huizen verzekerd voor 1.600,000 fres. De decoratiën en costumes voor 100.000 fres. Deze zijn allea ver brand. De influenza tast than3 ook de paarden aan. In den koninklijken stal te Laeken zijn in twee dagen tijds 13 paarden gestorven. Onder de paarden der, brusselsche tramwegen zijn er 69 van 3 de 300 ziek geweest en nog niet allen hersteld. Ook velen honden en katten sterven aan de ziekte. De engelsche bladen bevat ten weer een uitvoerig schrijven van jl Stanley, waarin de reiziger uitweidt over f den arbeid der zendelingen in Afrika. Mevr. Boot hC libborn die aan kanker lijdt, heeft 100.000 frs. be- "e( leofd aan den dokter, die haar geneest. n Sir Evelyn Wood, die dé *51 troepen commandeerde in het kamp van ^ni Aldershot, tijdens het bezoek van den:tc keizer van Duitschland in het vorige H jaar, heeft van dezen een eere-sabel g' ontvangen. Sir E. Wood is de broeder van de vrouw van kapitein O'Shea, die het bekende proces tegen Parnell heeft :ngesteld. De redacteurs van twee dagbladen van verschillende politieke richting te Ncusatz in Hongarije ont moetten elkaar aan het station en kregen twist, waarbij een van hen, vader van een talrijk gezin, werd doodgeschoten. In het socialistenproces te Elberfeld is het openbaar ministerie en zijn ook al de veroordeelden in hooger beroep gekomen. De hoofdbuis der waterlei- ag van den lieer Ring had zij zulke geheel andere verwach tingen vastgeknoopt! De plisseerkamer was voor het Kerstfeest ingericht. Een groote kerstboom schitterde met tallooze lichtjes, de kinderen juichten, de winkelmeisjes stonden vol verwachting. Maar Marie zag niets van dat alles. Tusschen de lichtjes van den boom door, zag ze het beeld dat haar heden overal vervolgde; hare zuster Eva met den heer Ring voor het altaar geknield. En het scheen haar toe, alsof de bruid het goudblonde hoofd met den krans van oranje bloesem, een weinig omwendde en een hoogmoedigen, spottenden blik toewierp aan haar, die zich had willen vermeten, die plaats zelve in to nemen; zoo'n „wanstaltige bult!" „En dit is voor u, juffrouw Merten." De kleine plisseerster streek, *ls uit een droom ontwakende, de hand over de oogen. Naast haar gebak en een groote M van cho colade lag de roode sjaal. Juffrouw Reich had een luiden jubelkreet tot dank verwacht. Maar zwijgend staarde Marie op don eens zoo innig verlangden doek, met de onbewegelijke, versteende gelaatstrekken, die schenen niet meer te kunnen veranderen. „Nu," dacht ze vol bitterheid. „Vóór eenige weken hing mijn geluk nog van dezen sjaal af. „Wat kan hij mij nu schelen?" En koud en onverschillig zegde zij de vriendelijke geefster dank Op een somberen, nevelachtigen morgen tusschen Kersttijd en Nieuwjaar, bleef Marie op haren weg naar het magazijn op de welbekende plek staan, en keek ze onder gewoonte naar de huisjes aan den overkant der rivier. De nevel hing grauw over het water hij lekfe van de kale takken der lindeboomen en lag als zweet druppels op de balustrade waartegen ze leunde en op de keisteenen, waarop ze stond. Aarde, hemel, dampkring, alles was even nat en akelig. De weinige nog brandende lantarens, gloeiden met een mat licht door hunne witachtige nevelkappen, en de vervallen wo ningen aan den overkant zagen er nog treuriger uit dan vroeger. In het tuintje op het dak dropen de struiken en de booraen van het nat, maar toch in dit alles bewoog zich eene vrouw over het grintpaadje, en sneed ze de klamme takken af, voor zoover ze nog een restje zwartachtig groen behouden hadden; van tijd tot tijd bleef ze staan en wischte zich de oogen met haar voor schoot af. Marie kende haar wel. Ze woonde achter het eerste venster daarnaast, met haar zoontje, een prachtigen bruinen krullebol, haar éénïge. En vóór dat venster had jaar uit jaar in z ij n kerstboompje gestaan; dit jaar stond het or niet. Wèl stond er iets; iets donkers, maar waarvan toch een matte lichtglans uitging. De nevel was oorzaak, dat ze het niet goed onderscheiden kon, maar dat het geen kerstboom was, dat zag ze wèl. Met haastigen tred kwamen twee vrouwen voorbij. „Juffrouw Peters, daar aan den overkant, heeft ook haar eenigen jongen aan het roodvonk moeten missen," zei de eene. „Ja, ik heb het gehoord," antwoordde de andere, ,/t Is vree- selijk hard. Kijk, daar snijdt ze 't groen af voor een laat sten krans, en in de kamer daarnaast staat het doodkistje reeds. De stemmen stierven weg. Marie was weer alléén. Ze rilde kwam dat van den nevel, of waren het de woorden van dt twee vrouwen? "Wat is dit toch voor een wereld! De weduwe daar ginds moest haar énigen zoon afstaan, dien lieven, vroolijken krullebol, zoo schoon als een beeld, en slank als een dèn ter- wyl zij? Slot volgt.) §0: O O B Mil I Ü1 It Ü1 Ot io iil üt Pc Pi Hit Ri Ot Ge üt Ot üt üt üt üt üt üt ^üt Ao. I 75 1 üti Ob ,Ob

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2