GEMENGD NIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. Door een aantal officieren bij de dd. schutterij te Rotterdam is een adres aan den min. van Binnenl. Zaken gericht, waarin zij wijzen op de nood zakelijkheid, dat er verbetering kome in de wijze van aanstelling en promotie der officieren bij genoemde schutterij. In een der hotels te Rot terdam werd de nachtwake Vrijdagnacht door een nieuwen bediende gehouden. Door den zwaren wind maakte de tele foon veel beweging, zoodat de man, on raad vermoedende, met een stok erop los ging en in den blinde rondsloeg, hetgeen het geraas niet weiuig ver meerderde. Des morgens bleek hot, dat de onbedreven waker een mooien spiegel aan stukkeu had geslagen! (Maasb.) Te Kampen is proces-v er- baal van bekeuring opgemaakt tegen den heer M., predikant der luthersche ge meente aldaar, wegens weigering om de biljetten der volkstelling in te vullen. Bij den kastelein P. Hof te Langezwaag is in den nacht vau Don derdag op Vrijdag, een geheel anker jenever gestolen uit een kelder, gelegen onder de kamer, waar de herbergier sliep. Uit Zevenaar wordt gemeld, dat aldaar door een rijksveldwachter ge arresteerd is zekere Saga, een Duitscher, die door zijne uitgaven dc aandacht had getrokken. Al spoedig bleek het, dat men met een gevaarlijk persoon te doen had, die volgens zijne bekentenis te Hamburg diefstal met inbraak had gepleegd. Vele gouden en zilveren voorwerpen, bene vens kleederen, en eene som aan duitsch geld waren in zijn bezit. Als een bizonderheid kan gemeld worden, dat in de gemeente Voorst met de volkstelling een boeren meid is aangetroffen, die haar naam, noch voornaam, wist op te geven,en voel minder dag en jaar, en zelfs de plaats van geboorte niet. Ben gezegende familie. Te Oideboorn werd Woensdag jl. een 86- jarig grijsaard naar het graf gebracht, waarbij het lijk werd gevolgd door 17 zonen en dochters. In het geheel bevon den zich in den lijkstoet GÖ kinderen en kleiukinderen. ongerekend de schoonzoons en schoondochters. De oudste dezer breede kinderschaar was 58, do jongste 25 jaar. De over ledene was tweemaal gehuwd geweest, en had in het geheel twintig kinderen gehad. Het 8 toomscLip G er mania, nabij Vlissingen gezonken, zal van rijks wege worden weggeruimd. Een deel van het corp3 torpedisten zal met die werkzaamheden worden belast. Rechtszaken. Als gevolg van de werkstaking te Rot terdam en de daarbij gepleegde onge regeldheden stond Zaterdag voor het gerechtshof te 's-Hage terecht een los werkman uit Rotterdam, dia door de rechtbank aldaar wegens opruiing ver oordeeld was tot cene gevangenisstraf van zes maanden. Hij zou ui. bij aankomst van de Liver pool-boot, toen een menigte werkstakers het werkvolk wilde beletten om te los sen, geroepen hebben: „de agenten te water dringen l" Beklaagde beweerde er in het geheel niet te zijn geweest en had een menigte getuigen medegebracht om dit beweren te staven. Mr. W. A. Paap, uit Amsterdam, die als verdediger voor bekl. optrad, meende dat in liet getuigenverhoor wel degelijk was opgesloten dat bckl. er niet geweest kan zijn, en concludeerde tot vrijspraak. Het O. M., waargenomen door mr. Bijleveld, requireerde bevestiging van het vonnis a quo. Tengevolge van diezelfde gebeurtenis stond nog een werkman terecht. De officier van justitie had nl. geap pelleerd van een vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij wel uitgemaakt was dat bekl. do woorden: „zoo geeft het toch niets, dan moet het maar met geweld" en „wat donder, vooruit!" had gebezigd, doch dat in die woorden niet was te vinden opruiing. De procureur-generaal kon, wat de eerste uitdrukking betrof, zich wel met het gevoelen der rechtbank vereenigen, maar niet wat de tweede uitdrukking betreft. De woorden: „wat donder, vooruit," op dat oogenblik gebezigd en bij eene plaats waarvan de toegang verboden was en door de politie was afgezet, ruiden wel degelijk op tot een strafbaar feit. Mr. Paap, die ook hior als verdediger het woord voerde, meende dat men de woorden geen b8teekoni3 mag geveD, die zij uit zichzelf niet hebben. Vooruitgaan kan nooit een strafbaar foit opleveren. Het O. M. requireerde ten deele ver nietiging van het vonnis en overigens veroordeeling van bekl. Ten slotte stond nog voor den liove terecht een man uit Scheveniugen, die, bekeurd wegens het na bezetten tijd verlaten van een koffiehuis, getracht zou hebben door het geven van een som gelds de polite om te koopen. Mr. M. P. G. Kappeyne van de Cop- pello, wees als verdediger op tegen spraak in de verschillende getuigenver klaringen, vroeg welk motief bekl. voor die daad zou hebben gehad, trachtte aan te toonen dat bekl. geen enkele reden er voor had en concludeerde tot hel opleggen van eene geringe geldboete. Het O. M. requireerde bevestiging. (N. R. C.) De rechtbank te Zwolle heeft A. v. E., oud 51 jaar, laatst verpleegde te Ommerschans, die op 15 Oct. 1.1. aldaar de 13-jarige Sientje Hogeuberk zoodanig met een mes in de linkerborst heelt ge stoken, dat zij bijna onmiddellijk daarop is overleden, veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf. De eisch was 20 jaren gevangenisstraf. bevinden zich de weermiddelen in slech ten toestand. Het Journal des Bébats zegt, dat het 120.000 man, goed geor ganiseerd en gedisciplineerd, in het veld kan brengen met 242 kanonnen. Doch de verdedigingsmiddelen ter zee schijnen in slechten toestand. Portugal heeft slechts zes 8chroef-8toorakorvettei), waarvan de bewapening nog al wat te wenschen moet overlateneen enkel pantserschip, de Vasco de Gamaen vijftien kanon- neerbooten. De vestingwerken van Lis sabon zijn tegenover de moderne ver nielingswerktuigen zonder cenige betee- kenis. De russi3che begrooting voor 1890 is openbaar gemaakt. Zij heeft een batig aaldo van millioen. Er is de opmer king bijgevoegd, dat deze bcgrooting. overeenkomstig des keizers beschikking, zonder verhooging van belasting en zon der vermeerderde lasten voor de bevol king opgesteld, opnieuw het onverander lijk besluit des keizers openbaart, steeds voor het behoud van een voor Rusland eervollen vrede te ijveren, opdat alle, voor de productieve krachten en de ver meerdering van de welvaart des vo'ks door den keizer aangewezen, plannen on belemmerd uitgevoerd kunnen worden. huis gezonden, en hij alleen, begeleid door twee eskadrons, volgde den lijkwa gen naar Charlottenburg. Toen hier de lijkkist in het Mausoleum naast die van den ouden keizer geplaatst werd, kon hij de lang onderdrukte aandoening niet meer meester blijven, maar barste hij in hevig weenen uit. Onlangs is een engelsche dame, die volstrekt onbekend wenscht te blijven, naar het eilaud Molokai ver trokken, om daar het zelopofferende lief dewerk van pater Damien onder de me- laatschen voort te zetten. De begrafenis van Keizerin AUGUSTA. VISSËHESUi. Nieuwediep. 11 Januari. Door korders en beugers werden hed«a 6Ü kabelj., 25 roggen, 20 kl. tongen en 15 mandjes kl. schol aangevoerd: kabelj. gold 1,50, rog 90 cent, tong 40 cent per stuk, en kl. schol f 1.80 per mandje. De berichten omtrent den jongen spaan- sclien koning blijven verward. Reeds loopt het gerucht dat het kind overleden zou zijn eu eenige bladen melden dit als stellig. Het is niet onmogelijk dat men met het oog op binnenlandsche verwik kelingen het overlijden verborgen houdt, om daardoor tijd te winnen om overal de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. De regeering is hiermede reeds druk bezig. Zel's worden die voorzorgen om- v attend genoemd. Het schijnt er dus nogal te broeien. Ondanks de verdeeldheid in de politieko kringen, schijnt men nu toch eendrachtig te pogen om de eenheid zoo veel mogelijk te bewaren, daarvoor moeten zelfs de partijbelangen zwichten. Op uit noodiging van den voorzitter van den Senaat heeft de Kamer, die Vrijdag we der zou vergaderen, wegens de ontslag- aaobieding van het ministerie eri de ziekte des konings, hare zittingen ge schorst, totdat do koningin-regentes weer geregeld den gang van zaken kan besturen. De verwikkelingen die den dood van den jeugdigen koning tengevolge zouden kunnen hebben, zouden hoofdza kelijk daaruit voortvloeien dat velen niet ingenomen zijn met de wijze waarop het regentschap wordt uitgeoefend: zij zouden bij het aan 't bewind komen van de in fante Mercedes, willen dat een regent- schapsraad naast de regentes Maria Chris tina zou worden geplaatst. Het is voor Portugal van groot be lang dat het niet in moeilijkheden worde gewikkeld met Engeland. Zooals blijkt Onder het luiden der klokken is Za terdag de lijkstoet vau keizerin Augusta op weg gegaan, na afloop der plechtigheid in de slotkapel, alwaar dr. Kogel eene toespraak heeft gehouden naar aanleiding der zinspreuk van de overledene: „Ver blijd u in de hope, wees geduldig in treurigheid, houd aan in den gebede". Hij schetste de overledene in hare deug den, hare godsvrucht, toewijding, welda digheid, hare innige liefde jegens gade en vaderland. Alles ging verder over eenkomstig het programma. Bij prachtig weder stonden duizenden in dichte rijen achter de langs den weg geschaarde vak verenigingen, academische corporatiëc, ou l-strijders enz. De weg genaamd Onder de Linden, alwaar de huizen met rouw doek waren behangen, was rijk met rouw vlaggen bezot, terwijl in de gaslantaarns die met floers waren overdekt, de elec- trische lichten brandden. Op het kruis punt van den Charlottenburger straatweg en de Siegesallée werd de stoet ontbon den. De keizer cn do andere vorstelijk- personen gingen toen per rijtuig naar het mausoleum, terwijl de lijkkoets door cava lerie der garde werd begeleid. Uitvoeriger wordt omtrent de plech tigheid in de kerk het volgende gemeld De plechtigheid in de kerk werd- in geleid door den hofprediker Stöcker, die bij de lijkkist verscheidene bijbelteksten voorlas, waarbij het koor uit den Dom zong. Verrol gons hield de „Oberhof- geiatliche" Kögel eene predicatïe over de spreuk „Wees vroolijk in hope, ge duldig in droefheid en houdt aan in het gebed." Hierbij deelde hij de volgende, belangwekkende herinnering aan de over ledene mede„Onvergetelijk blijve het, hoe op den sterfdag van den ouden keizer Wilhelm, de groot-hertogin van Baden hare moeder Augusta toefluisterde „kronen schutten voor tranen niet," en hoe de moeder hierop volgen liet: „maar zij verbergen ze." Onvergetelijk is het, hoo zij in moeilijke uren gewoon was zichzelve te herinneren hel woord van Thomas a Kempis„Het kruis is de koninklijke weg ten hemel," en hoe zij eens, te midden der hoogste smart, mot bevende stem getuigde: „Vier klassen zijn er in de lijdeu3sehool van Jezus Christus. De eerste, met onderwerping „ik moet lijden de tweede, met bera denheid, „ik wil lijden de derde, met ervaring: „ik kan lijden;" de vierde, met dankbaarheid„ik mag lijden." God geef mij kracht, dat ik in de hoog ste klasse kan komen." Op de Brandenburgerpoort brandden vier grooto offerschalen. De keizer steeg onderweg, in den „Thiergarten", te paard; i de geheele begeleidende stoet werd naar Toestel om in den trein te schrijven. Een practische vinding wordt uit Londen vermeld, nl. om door een even eenvoudig als vernuftig toestelletje gemakkelijk te kunnen schrijven ondanks het schudden, stooten of schommelen van rijtuig, spoorweg of stoomboot. "t Is een eenvoudig houten plankje, dat als lessenaartje dienst doet, zoo klein, dat men het in den zak van zijn over jas kan bergen, en langwerpig van vorm. Het smallere benedeneinde wordt in den mouw geslopen of met een lus aan den arm bevestigd en dient tot steun voor den arm, en aan het andere einde zijn twee touwtjes vastgemaakt, die zich aan hun einden in een haak vereenigen. Slaat men dat haakje in het net van den waggon of in ern ot ander geschikt punt van het rijtuig, dan kan men het plankje willekeurig op eiken afstand van zich zeiven brengen en het als lessenaartje ;ebruiken. De arm, het plankje, do hand n het papier nemen allen gelijktij dig aau de bewegingen deel en zoo schrijft men even gemakkelijk als aan zijn schrijftafel thuis. Vooral voor han delsreizigers, industricelen, journalisten, in een woord, voor ieder, die den tijd op reis doorgebracht, nuttig kan besteden en minder lang kan doen vallen door dien te wijden aan correspondentie en zaken, is het van groot belang. Dit toe stelletje beantwoordt dus wel aan eene behoefte en de constructie is zoo eenvou dig, dat zij, die het zelf zouden willen geen erfelijke wetgevers. Ze werden door de kiezers afgevaardigd als nog volko men kras en krachtig en in staat, hun plicht als volksvertegenwoordigers te doen. De wetenschap heeft ook zijn „grand old man." Sir George Airy, sterrekun- dige 88; sir Edwin Chadwick, 89; sir Richard Owen, 85sir Geore Paget, professor Cambridge, 80; prof. Blackie, 80. Dagelijks ongeveer, zitten nog als rechters Justice Manisty 81, en sir Bar nes Peacock, rechter van den Privycoun- ceil. De onderkanselier, sir James Bacon is op zijn 903te jaar afgetreden. Hij is 94, maar nog krachtig van geest. De engelsche kerk heeft behalve de bisschoppen, leden van het Hoogerhuis, drie baronets, allen predikanten van grooto gemeententhe rev. sir John Warren Hayes, 90; the rev. sir Brook George Bridges, 87the rev. sir John Fludyer, 87 en vele meer. De katholieke kerk bezit kardinaal Newman, 88, en kardinaal-aartsbisschop Manning, 81. De vloot heeft o. a.: admiraal sir Provo Wallis, admiraal sir Alexander Milne, 83. Er zijn 44 baronets, die boven de 80 zijn, met sir John Davis en sir George Burns, elk 94, aan het hoofd. maken, daarin zeer goed zullen slagen. gezonde geest in een gezond lichaam die wijze les der ouden, welke in de tweede helft dezer eeuw meer en meer hare toepassing vindt, heeft bij geen volk zoo zeer in gang gevonden als bij de engelsche natie. Daaraan moet het worden toege- Basroger, de kapitein van de Emmadie zich zoo verdienstelijk maakte bij de redding van de schipbreu kelingen van de Leerdamzal het Legioen van Eer krijgen. Als bewijs der franse he lichtgeloovigheid deelt le Matin mede, dat twee oplichters, die in een parijsch blad hadden geadverteerd, dat zij een middel wisten om met 200 francs kapi taal een wekelijkschen winst van 25 francs te maken, zich binnen drie maan den tijds zes honderd duizend frs. zagen toegezonden, waarmede zij zich ge haast hebben zich uit de voeten te maken. De influenza neemt te Pa rijs af, althans worden de dagelijksche sterftecijfers minder. De eersie week van 1890 was overigens zeer ongunstig. Er stierven 2683 personen, tegen 970 in de eerste week van het vorige jaar. Donato, de bekende magne tiseur die in de rue Pigalle zijn hotel heeft, waar hij drukbezochte séances geeft, heeft onlangs een zijner sujetten zóó gesuggereerd, dat hij op verzoek van een der toeschouwers, een gouden beursje, dat een dame van het gezelschap in de hand hield, wegkaapte. Donato had hem de gedachte om het beursje te stelen, ingegeven, en het juiste tijdstip, Waarop hij de daad moest volbrengen, bepaald. Eerst bleef het sujet een poosje hec-1 bedaard met ons zitten praten, dcch precies op de minuut stoud hij op en ging de beurs wegnemen. Zonner verlof van Donqto om haar terug te geven, kon niemand hem ziju roof uit de hand scheuren. Ziet, mijnheeren en dames, sprak de magnetiseur die man word t door mij opgewonden als een pendule, die op het bepaalde uur moet slaan. 13 de tijd daar, dan wordt het hamertje opgelicht, de klok geeft geluid en de gemagnetiseerde volvoert mijn bevel. Het is verschrikkelijk! Terecht vermaant dr. Foveau tot wet telijke voorzorgen. Vergiftiging door tab aki rook. De heer Bourrier, keurmeester van vleesch te Parys, heeft eenige proeven genomen, om te onderzoeken, in hoe schreven, dat de meerderheid van Albion's zonen ook in hoogen ouderdom kloek naar lichaam eu geest blijft. Een schit terend voorbeeld, hoe men door gestadige li«haamsbeweging en het verkeer ia open lucht, lang zijne jeugd en kracht kan behouden, levert de grand old man, Wil liam Gladstone, die de vorige week zijn 81ste levensjaar intrad en nog spreekt, schrijft, hout hakt en rusteloos ijvert voor publieke belangen. Hij is echter slechts één uit velen. Het Huis der Lords b. v. telt vele mannen van hoogen leeftijd, die allen nog werkzaam en krachtig van geest en lichaam zijn. Zoo is lord Cotlesloe 91; graaf Albemarle, die als vaandrig mede- streed op 't veld van Waterloo, 90 jaar oudlord Grey, de bisschop van Chiches- ter, lord Hammond, lord Winmarleigh en lord Templetown zijn 87de hertog van Cleveland en graat Essex 86graaf ISyduey, Lovelace, lords Denman en Tol- lemache 84; graat Mansfield, de bisschop van Worcester en lord Cionbrock 82; de hertog van Devonshire, de bisschop j verre tabaksrook schadelijk 13 voor van Bath en Wells, lord Bram well, lord vleesch, cn om aan te toenen, dat Dacre en de bisschop van St. Albans j sommige gevallen volkoman gezond 81; graaf Verulam, lord Congleton, vleesch aanleiding heeft gegeven tot lord Heytesbury en lord Tenoyson 80. j vergiftiging. Bij de eerste proeven wer- In het Lagerhuis zitten, behalve de den een paar stukjes roastbeef, met ta- heer Gladstonegeneraal Sir George j bak3rook doortrokken, aan een honge- Balfour, 80; sir Gilbert Greenall, 80;|rigen hond gegeven; deze wilde het niet Isaac Holden, 82kolonel O' Gormanaannemen. Hetzelfde vleesch werd later Mahon, 86; David Pugh, 83; Christo-lin stukjes gesneden, en tusschen sneed- pher R. M. Talbot, 86, en Charles Pel-jes brood verborgende hond at het ham Villiers, 87. I hem voorgezette voedsel op, doch werd Deze mannen van 80 tot 87 jaar zijn 1 geen tien minuten later, ziek en stierf HOOFDSTUK II. Javotte gevoelde de verandering het meest. Wellicht trok zij zich het verlies van het kasteel niet zoo sterk aan als de Mabillon en zijne dochter, maar het leven te Parijs beviel haar volstrekt niet. Zij had altijd op het platte land gewoond en gevoelde zich in eene groote stad volstrekt niet tehuishet trappenklimmen bedierf haar humeur, het geraas en gewoel op straat bezorgde haar hoofdpijn, kortom zij was in den eersten tijd diep ongelukkig. Espérance bemerkte dit ternauwernood, want de goede oude was niet zoo zelfzuchtig om te klagen, en zij spande al hare krachten in, om de familie de Mabillon in alles van dienst te zijn. Do winter was voorbij, en het heldere lenteweer was wel in staat om degenen, die buiten hebben geleefd met Parijs te ver zoenen. Wanneer Espérance, bezig aan het een of andere handwerk voor het open raam zat, dan kon zij aan het verledene terug- denkon, zonder een enkelen zucht te slaken, zoo frisch en zacht was de lucht, zoo helder wa3 de zonneschijn. Het vertrek, waarin zij zat, sprak niet van weelde: een geboende vloer, een kachel, en de noodige stoelen en tafeltjes; aan de plaating der meubelen kon men echter zien, dat eene smaakvolle hand ze er had neer gezet en alles had gerangschikt. Espérance was in uiterlijk en manieren geheel eene Fransche. Haar moeder was van engelsche afkomst, maar had op haar kind weinig van haar volksaard overgedragen misschien wel eene teleurstelling voor de Mabillonhet zou hem uiterst aangenaam zijn geweest, wanneer Espérance in uiterlijk op zijne blonde tengere vrouw zou geleken hebben, maar Espérance en Gaspard waren beiden volbloed de Mabillons. Espérance was geen mooi meisje, maar hare frissche gelaatskleur eu vriendelijke trekken gaven haar een innemend uiterlijk. Haar laag, effen voorhoofd en regelmatige trekken hadden niets bizonders, maar het waren hare oogen, die uisdrukkiog aan haar gelaat gaven. Zij waren, hoewei niet groot, zeer helder, donker bruin van kleur, in de duisternis zacht en fluweelachtig, in het zonlicht helder als amber. Ilaar donker haar en slanke taille konden bij menige schoone afgunst verwekken. Het was reeds laat in den namiddag, en Espérance liet haar werk rusten en zette zich voor het raam, om de terugkomst van haar broeder af te wachten. Gaspard studeerde in de rechten, hoewel het met het oog op den slechten toestand van zijn vaders financiën beter ware geweest, als hij niet zulk eene moeilijke, kost bare studie had gekozen. Hij had echter reeds geruimen tijd den wensch gekoesterd om advocaat te worden. Ondanks zijne armoede wilde de Mabillon hem zijn wensch niet ontzeggen, cn zelf3 ging bij zoo ver om werk te zoekenom op die wijze de uitgaven te kunnen dekken. Dit gelukte hem echter niet; hij was te veel een landedelman eu te onbedreven in zaken om cene goede betrekking te kunnen krijgen. Van uit haar venster op de vierde verdieping, bemerkte Espé rance weldra in de verte haar broeder, die echter tot hare groote verbazing vergezeld was van een vreemdeling, iemand van eene flinke gestalte en met lange beenen, en toen zij dichterbij kwamen, bemerkte zij, dat het een Engelschman was. Er kwam zoo zeldGQ bezoek, dat Espérance reeds door de gedachte zenuwachtig opge wonden werd; zij luisterde aandachtig naar de voetstappen ja, er viel niet aan te twijfelen, twee personen kwamen de trappen op. Gaspard opende de deur. „Ik heb een bezoeker meegenomen, liefste. Is vader niet thuis?" Espérance maakte voor den vreemdeling eene buiging. „Neen, neen, hij is onze neef. George Palgrave; gij moet hein op engelsche wijze de hand drukken. Wij ontmoetten elkaar zeer onverwachts bij Galignani, terwijl wij elkaar door onze namen leerden kennen." Espérance keek zeer verbaasd op, want de engelsche bloedver wanten waren altijd in oen waas van geheimzinnigheid gehuld. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2