NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. BSS RICHT. Mi Armen- i 7e Jaargang. Maandag 20 Januari 1880. No. 2008. Bit luie? Bestaat uit twee Me: EEN BEZOEK B I N IS l X li. IN DEN VREEMDE. LAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0 03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. igg. AB7ERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 30 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. -abonnementen en Advertentiën worden sanjreEotnon door ;9 agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en cnurar.tier? Diroeteureii-Uitgevera J. C. FSEESBOOI® es -T. B. AVÏS. Hoofdagenten roor het BvitenlaniCompagnie Gendrale ie PMicite Ftrangbe G. L. VAD HE ér Go., JOÜti F. JOE ES, Snee., Pariii Sihu truth,org S< on tma'tre. EBKSTiS BLAD. Verschenen: aan het door J. C. PEEREBOOM, groot 10 pagina's druks. Voor Geabonneerden op ons Blad wordt dit a 5 cents aan ons Bu reau verkrijgbaar gesteld. Niet-geabonneerden kunnen het tegen 15 Cts. per Exemplaar be komen aan ons Bureau en bij de Boekhandelaars hier ter stede. Directeuren- Uitgeters. S T :V 0 S M E 0 S. Haarlem, 18 Jan. 18tr0. De gekleurde platen uit het werk van Racinet „1'Ornement Polychrome," dat het Museum ten geschenke kreeg van den heer L. Francken te Vecinet, zullen Zondag en volgende dagen nog ten toon gesteld blijven. Tevens is thans in het Museum een plastisch model van een ucorsch huis, dat op de fransche ten toonstelling aanwezig was, te bezichti gen, dat door den architect Digre wel willend voor eenigen tijd aan het mu seum werd afgestaan. Het kleine houten gebouw werd door do gevangenen te Trondhjem vervaardigd en getutgt omtrent hunne geschiktheid op het gebied der houtbewerking. Zon dag is de toegang vrij. Evenals in de laatste maanden was de gezondheidstoestand dezer gemeente in December j.l. wederom zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretarie aangegeven1 geval van mazelen en 1 geval van febris typkoïdea. Sterfte aan die ziekten had niet plaats. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 10 levenloos aangegevenen, bedraagt 90. Verhouding der overledenen tot 1000 .inwoners per jaar, voor deze maand be rekend 20.8. Aan lichaamszwakte stier ven 11, aan kanker 5, aan stuipen 4, aan apoplexie 4, aan hersenziekten 5, aan organische hartgebreken G, aan ziekten der ademhalingsorganen 24,(waar van 8 aan keel- en longtering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsverterings werktuigen 3, aan ziekten der urogeni- talia 2, aan andere oorzaken 9, aan on bekende oorzaken 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte al3 volgtbeneden 1 jaar 15, van 15 jaren 5, van 514 jaren 1, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 11, van 5065 jaren 17, van 6580 jaren 25, boven 80 jaren 5. Geboren zijn: 63 jongens en 70 meisjes. De voordrachten van dr. E. van der Yen, in Teyler, zullen in plaats van op 22 Januari, 5 Februari en 19 Februari, gehouden worden op 5 Februari, 19 Februari en 5 Maart a. s. Naar wij vernemen zal in de sociëteit „de Kroon" op Vrijdag 31 Januari een concert gegeven worden door den neder- landschen violist Theodore Werner, le professor der Kon. Iersche Academie voor Muziek te Dublin, met medewer king van Henry Tibbe, pianist te Am sterdam. De heer A. F. van Kempen, commis saris van politie alhier, heeft na eea verlof van vier weken heden zijne werk zaamheden weder hervat. Blijkens achterstaande advertentie is het magazijn van bijouterieën, parfume rieën enz., van de firma wed. J. A. Van Zijl, thans verplaatst van de Lange Veerstraat 39/41 naar haar papiermaga zijn Korte Veerstraat no. 1. De bekende smaak dien de firma in 't etaleeren bezit, zal er ook nu weder toe bijdragen de nu in één perceel vereenigde magazijnen tot een sieraad van de Korte Veerstraat te doen sterkken. Naar wij vernemen is de toestand van den len luitenant der genie baron T. L. Quarles de Quarles, wien zulk een ern stig ongeluk is overkomen bij de sluizen te IJ muiden, vooruitgaande en bestaat er alle hoop dezen officier voor het le ger te behouden. De voordracht voor hoofd van school No. 11 te Haarlemmermeer is opgemaakt als volgtP. C. Bouwmeester, Haarlem, C. Brands, Velsen, J. Jolmers, Ramdorp, G. Kemmers, Tessel, IJ. de Liefde, Haarlem, C. v. Overeem, Haarlem, W. J. v. 't Sant, WaddinxveeD, H. J. Tiet- jens, Amsterdam en H. T. H. v. Urk, Brummen. Letteren en Kunst. In de laatste zitting der koninklijke vlaamsche academie te Antwerpen werd een brief voorgelezen van prof. M. De Vries te Leiden, in antwoord op den i gelukwensch hem door de academie ge bonden ter gelegenheid zijner 40jarigs ambtsvervulling. De hoogleeraar verklaart daarin, dat onder alle bewijzen van hoogachting, die j hem toen werden toegezonden, geene hem zoo dierbaar was als die van zijn academiegenooten, met welke hij ge werkt heeft en nog werkt tot ontwikke ling en bloei van de taal der beide J Nederlanden. In dezelfde vergadering werd mede gedeeld, dat een aanvang is gemaakt met het afschrijven van een handschrift uit de leideche boekerij, dat een ver taling bevat van Froissart, bewerkt door Gerrit Potter Vau der Loo, den zoon van den dichter der Minneloep, en een belangrijke proeve van middeleeuwsch proza. De heer IPaul A. Alberdingk Thijm hield een lezing over de Faust-sage in de nederlandsche letteren. Inhoud Sempervirens 19e jaargang no. 3: Twee nieuwe Billbergia-hybriden I. Billbéfgia leodiensis H. L. B. Een specimen plant van Tydaea hybrida grandiflora, met een afbeelding. De Chrysanthemum indicum (Kiku) in Japan. Odontoglossum crispum, syn. Alexan- drae. Woekerplanten. Vernieu wing van zaai-zaad. Groote Inter nationale Tuinbouw-tentoonstelling te Berlijn, 25 April5 Mei a. s. Ned. Maatschappij voor Tuinb. en Plantk. afdeeling Utrecht en Omstreken. Verschillende mededeelingen. Ant woorden op het Vraagbord. De minister van Oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dat de le luit. C. J. A. de Bont, van het 2e reg. inf. te Maastricht, eenen door hem gecomponeerden defileerraarsch, getiteld: „Geeft acht", ter beschikking heeft gesteld van de muziekkorpsen der landmacht. Voorts heeft Z. E. aan ge noemden officier zijne waardeering be tuigd voor de aanbieding van dien marsch, aan welken van de zijde van bevoegde deskundigen eene gunstige beoordeeling is ten deel gevallen. De stellen partijen van dezen defileer- marsch zullen door de zorg van het De partement van Oorlog worden verzonden aan de muziekkorpsen van het regement gren. en jagers, van de regementen inf., van het instructie-bataillon en van de cadets der Kon. Mil. Academie. Het door den heer Henry Tindal aan de Eerste Kamer toegezon dene is een „Memorie van Aanklacht," gericht tegen den minister van Oorlog en tegen de personen, die met hem aan het hoofd staan van ons defensiewezen. Op de bekende gronden wordt door den lieer Tindal opnieuw betoogd, dat ons land bij een onverhoedsclien aanval on- i verdedigbaar is. De schuld daarvan wordt door hem toegeschreven aan den minister van Oorlog„die getoond heeft, j met zijn helpers niet het minste begrip i te hebben van legerorganisatie." De con clusie, waartoe deze „Memorie van Aan- 1 klacht" de leden der Eerste Kamer wil brengen, schijnt in de eerste plaats te zijn afstemming der Begrooting van Oorlog. Dat dit doel zal bereikt worden zal zeker door zeer weinigen en waarschijnlijk ook niet door den heer Tindal zeiven geloofd worden, zegt de Afrik. Ct. In de maand Maart of April 1890 zal een vergelijkend onderzoek plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe v ij f t i e n plaat sen ter vervulling worden opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1891 worden gehouden, zoodat gedurende 1890 slechts een examen zal plaats vinden. Het Sportblad van heden bevat een zeer waardeerend artikel over zijn overleden vasten medewerker, baron De Salis. Het orgaan van het Leger des Heils, de Heilsoldaat, is vervangen door het blad Oorlogskreet. Uit het jongste nommer, waarin een gedrukte toon heerseht, blijkt dat het leger hier te lande achteruitgaathetgeen aldus uitgedrukt wordt: „We dalen! daalen daaalenn Uit Hamburg wordt thans gemeld dat de internationale schaatsen- wedstrijden (op 1609 en 3218 meters) en de bondsraces zullen gehouden worden op 4 en 5 Februari. Volgens eene mededeeling in den te Constantinopel verschijnenden Moniteur Orientalzou den 2n dezer maand een proces in eerste instantie zijn aangevangen, ingesteld daar onzen landgenoot den heer A. D. Keun, in zijne kwaliteit van ex-directeur van de Kei zei lijk-Ottomanische Bank te Koniah tegen genoemde financieele instelling. Door ongesteldheid evenwel van den eersten tolk van de nederlandsche legatie te Constantinopel is de behandeling 14 dagen uitgesteld. Voor den heer Keun treedt als pleitbezor ger op advocaat Caro, terwijl voor dö bank de heer Barozzi zal ageeren. Het blad voegt er bij, dat het zijne lezers omtrent den loop der debatten in deze alleszins belangrijke rechtskwestie j op de hoogte zal houden. i Uit de le verdieping van perceel Lange-Niezel, hoek Warmoes- straat to Amsterdam, hoorden de voor- j bijgangers Vrijdagmiddag moordge schreeuw en om hulp roepen Hevig bloedende aan het hoofd, kwam eene vrouw de trap af, en bij de buren on derkomen zoeken, vanwaar zij kort daarop door de politie per brancard Daar het gasthuis werd vervoerd. Bij het onder zoek, dat hierop door de politie in de woning werd ingesteld, bleek het, dat de echtgenoot, na zijne vrouw met een mes eene diepe wonde aan het hoofd achter het oor te hebben toegebracht, de hand ook aan zijn eigen leven had willen slaan. Hij slaagde daarin slechts gedeeltelijk, zoodat bij per brancard naar het gasthuis werd gebracht. Klaas Boomstra, gepension- neerd Oost-Indisch militair, beter bekend onder den naam van Klaas do tamboer, had met drie gulden schuld zijn kosthuis in de Laurierstraat te Amsterdam ver laten en zijn intrek genomen in het logement ,,'t Laurierblad" op de Laurier gracht. Donderdag was het voor Klaas pensioendag geweest, hetgeen zijn voor malige kostbaas Leendort van Kums niet onbekend was. Deze vervoegde zich Donderdagmiddag bij Klaas op zijn kamertje, en eischte de schuld op. Daar bij schijnt het niet zeer kalm te zijn toe gegaan, althans eenige oogenblikken na dat Van Kums het huis van Klaas den tamboer had verlaten, vond men dezen dood op den grond liggen. Het lijk is ter schouwing naar de cellulaire gevan genis, en 'Van Kums in voorloopige hechtenis gebracht. De oudste inwoonster van Nieuwer-Amstel, de ruim honderdjarige weduwe Hofmeester, is Vrijdag over leden. Als een bizonderheid kan gemeld worden, dat een ingezetene van Rotterdam een konijn met jongen heeft, waai van enkele twee poolen en anderen drie pooten hebben, terwijl niet één van de jongen ooren heeft. Te Rozendaal (Geld.) is het 9-jarig zoontje van E. J. G. bij het vellen van een boom daaronder gekomen en, onder hevige pijn, aan de bekomen wonden gestorven. Te Ierse ke gaf eene kaart voor de volkstelling op de vraag naar het kerkgenootschap tot antwoord„Geen kerk, den bijbel tot Gist," (Gids) FEUILLETON. Naar het engelsch VAN EDNA LYALL. 7) HOOFDSTUK IV. Den ganschen nacht trokken de soldaten van de Nationale Garde voorbij. Espérance vond er een bizonder vermaak iü, om hen na te staren en zij wilde het regiment zien, waarbij haar vader be hoorde. Toen de morgen, koud en grauw, aanbrak, sliep zij in en Javotte legde haar te bed, hopende dat zij niet voor den volgenden dag zou ontwaken en dus de toestand van onzekerheid en spanning voor haar zeer kort zou duren. Espérance ontwaakte, afgemat en door hoofdpijn gekweld, het geen door het onophoudelijk schieten niet verbeterde. Mevrouw Lemercier, die wel begreep, dat deze dag voor haar een dag van spanning zou zijn, noodigde haar uit, bij haar te komen ontbijten, -en Espérance, die niets liever wenschte dan verstrooiing, nam de uitnoodigiBg gretig aan. Het was een zonderling on. j(., bestaande uit slecht brood met kaas en koffie zonder melkde levensmiddelen waren echter zoo schaarsch geworden, dat Espérance dit een overvloedig maal noemde. Lemercier, een klein, uitgedroogd mannetje met een grooten, zwarten snor bracht haar in eene vroolijke stemming door haar te vertellen, hoe hij de kaas had gekocht, terwijl mevrouw Lemercier zoo hartelijk en vriendelijk was, dat hare opgewektheid weer boven kwam, en zij de zaken weer van een meer rooskleurigen kant ging beschouwen, zelfs toen zij had vernomen, dat er hevig ge vochten werd en de ambulances overvol waren. Espérance was den ganschen dag bij mevrouw Lemercier ge bleven de schemering begon te vallen en zij had zich juist naar haar eigen vertrek begeven, toen haar scherp luisterend oor het geluid van voetstappen opving; het was ongetwijfeld Lemercier, die met nadere tijding aankwam. Zij begat zich naar het boven einde van de trap. Langzamerhand kwamen de voetstappen na derbij en met bare oogen zocht zij de duisternis te doordringen eensklaps slaakte zij een vreugdekreet. „Gaspard! Gaspard! zijt gij het werkelijk?" „Ik zelf en niemand anders, antwoordde de welbekende stem en toen zij hem wilde omhelzen, vervolgde hij: Pas op, mijn rechterarm is gekwetst." „Zijt gij gewond riep Espérance ontsteld uit. „Het heeft niets te beteekenen, eene onbeduidende vleesebwond men heeft den kogel er zooeven uitgetrokken." „Spreek er niet verder over, het maakt mij zoo angstig," zeide Espéranceterwijl zij een van de weinige overgebleven kaarsen aanstak, om haar gewonden held beter te kunnen zien. Hij zag er bleek en afgemat uit, maar met opgewekten toon deelde hij haar de gebeurtenissen van dien dag mede. Er scheen niets gewonnen te zijnde verliezen waren aan beide kanten even groot en de strijd woedde nog, toen hij het slagveld had verlaten. „En vader?" vroeg Espérance. „Toen ik wegging was hij nog ongedeerd en het deed hem zeer veel genoegen, dat ik u het nieuws zou kunnen melden." „Er is dus geen kans op, dat hij van nacht nog terugkomt?" „Neen, bepaald niet, wanneer hij tenminste niet mijn voorbeeld volgt. Morgen gaan wij naar de versterkingen, om te zien, hoever wij gevorderd zijn." Dit was een slecht vooruitzicht en Espérance verlangde vurig bij haar vader te kunnen zijn; in hare onwetendheid meende zij, dat hare spanning minder zou zijn, wanneer zij zich in de na bijheid van het slagveld bevond. Na oen goede nachtrust te heb ben genoten, was Gaspard den volgenden morgen geheel van do vermoeienissen van den vorigen dag hersteld en weldra verlieten beiden het huis, terwijl zij vol hoop den tocht aanvingen. Het was een heldere warme dag, zoodat Espérance in eene hoopvolle, op gewekte stemming bleef. Toen zij de wallen hadden bereikt, ver wonderde zij zich zeer, de soldaten zoo vroolijk te zienzij lachten en rookten, alsof het treurspel van den vorigen dag slechts een droom was geweest. Het was de eerste maal, dat zij een slagveld zag en zelfs op een afstand was het schouwspel verschrikkelijk genoeg, om de indrukken, die het bij haar achterliet, onuitwisbaar te maken.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1