NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7 e Jaargang. Maandag 27 Januari 1890. No. 2014. ABOMEKENTSPRÏJS: AD7ERTBUTIÉÏT: Ditliir Maat uit twee Malen. BEHICET. In den Vreemde. FEUILLETON. IN DEN VREEMDE. F lLEM'S DAGBLAD Voof Haarlem per 3 maanden ƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers-0-03 Dit bliid verschijnt dsgelps, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'FeïoffocmïsefössEüKr B22i. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiera. Birectenren-Uitgövers J. G. PESEJ5BOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicits Eirangère G. L. DA IJ BB Sg Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31 lis Eavbowg /Jont mar tre. EERSTE BLAD. Zij, die zich vóór 1 Eebru- uri a. s. abonneeren hebben recht op het thans loopende feuilleton, van no. 1 af, de sehoone roman van Edna Lyall Directeuren- Uitgevers. S T A D S N I E 0 W S. Haarlem, 25 Jan. IStO. l)e eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad is bepaald op Woensdag den 5den Februari 1890, des namiddags te 1 ure. Tengevolge van de op 16 dezer door burgem. en weth. gehouden aanbestedin, van: lo. de levering en het onderhoud van uniformkleeding- en uitrustingstuk ken voor de gemeen te-politie2o. de le vering van idem voor 4 brugwachters, voor welke beide perceelen 4 geldige biljetten zijn ingekomen, en 3o de leve ring van laarzen voor de agenten van politie, waarvan 7 geldige inschrijvingen zijn ingekomen, een en ander voor 2 jaren, van 1 Januari 1890 tot uit. De cember 1891, is door B. en W. gegund: Aan Benjamin Davidson A Co. het eerste perceel, nl.: blauw duffel overjas sen voor agenten 1ste en 2de kl. ƒ21,15, idem voor agenten 3de kl. 20,75, keeren van idem met nieuwe voering 4,70, idem zonder voeriDg 3,50, ka- potja3 voor agenten 4de kl. f 7,40, blauw laken korte jas met stropdas voor agen ten 1ste en 2de kl. f 22,60, idem voor agenten 3de kl. 22,20, blauw laken pantalon 9,80, blauw duffel overjas voor inspecteurs en adjunct-inspecteurs 22,90, blauw laken korte jas voor in specteurs en adjunct-inspecteurs, 20, pantalon 10. Evenzoo het tweede perceel, nl.jas 11,90 en broek voor 6,75. Het derde perceel aan L. F. Keyzer, voor 4,45 het paar. De Comm. voor Volks- en Sckoolbaden alhier, heeft aan den Gemeenteraad een adres gericht, houdende verzoek om aan de nieuw te bouwen openbare school eene inrichting tot het verstrekken van douche-baden aan de schoolkinderen, toe te voegen. Zondag a. s. en volgende dagen zul len in het Museum van Kunstnijverheid, de platen, betrekking hebbende op de parijsc'ce tentoonstelling, nogmaals ten toongesteld zijn. Deze verzameling, die bij de vorige gelegenheid zeer de aan dacht trok, is thans verdubbeld. Een groot gedeelte der g-bouwen der menschelijke woning, der paviljoenen en der vergezichten alsmede van het in wendige, die wij bij do eerste tentoon stelling dezer schoone fotografieën mis ten, zullen voorzeker de aandacht der belangstellenden in hooge mate trekken. Ook het model van het uoorweegsche huis, dat door do gevangenen van Trondhjem vervaardigd is, blijft nog ge durende eenigen tijd tentoongesteld. Zon dag is de toegang vrij. Door mejuffrouw W. F. H. Teupken alhier, is tegen den 20sten Maart e. k. eervol ontslag aangevraagd uit hare betrekking van leerares aan de meisjes school voor miadelb. onderwijs met 5 jarigen cursus alhier. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Parochiale scholen alhier, de heer J. Teppema, te Workum. u h Door de Ned. Iierv. Diaconie alhier, wordt elke acht dagen eene gewone broodbedeeling gehouden, in elk jaar zijn echter enkele weken, waarin geen brood bedeeling plaats heeft; zulk een week was ook de afgeloopene. Met het oog op de zeer vele zieken onder de bedeelden, die daardoor belang rijke schade lijden in hunne inkomsten, eu hoe gering dan ook, nog buitenge wone uitgaven moeten doen, is door di akenen der Ned. Herv. Gemeente j.l. Woensdag eene buitengewone broodbe deeling gehouden, die Vrijdag is gevolgd door eene buitengewone turfuitdeeling. Bij de eerste werden uitgedeeld pl. m. 700 Kg. brood en 204, bij de laatste pl. m. 60000 stuks turven. --""Aan de communicatie- en inundatie- sluis in den Ringdijk der Haarlemmer meer zal eerstdaags begonnen worden; daar deze sluis mede ten dienste komt van de particuliere scheepvaart, draagt ook de polder in de kosten bij. In den IJpolder zal eerstdaags worden begonnen met het bouwen van een ma gazijn voor nat schietkatoen ten dienste der torpedo-schietoeleningen aan zijka- naal|F. éiaazsta ËSsHI Door den minister van Finan ciën is aan den architect P. J. H. Cnijpers opgedragen de vervaardiging eener teeke- ning voor nieuwe muntbiljetten, die iets kleiner zullen zyn dan de bestaande. Op 30 dezer komt de Com missie van Rapporteurs over het wets ontwerp op de militaire inundatiën bijeen. Het bevestigt zich, dat ook de ambtenaren bij de administratie der grootboeken van de Nat. Schuld don geesel der influenza gevoeld hebben. Naar thans echter verzekerd wordt, heeft de rentebetaling doordoor geen vertraging ondervonden. Het wetsontwerp tot naas ting van den Rijnspoor en tot het treffen eener regeling met den Hollandschen en den Staatsspoor heeft thans, maar wij vernemen, zijn beslag gekregen. Het wordt dezer dagen bij de Kamers inge diend. Naar de Zno. Ct. verneemt, zijn nieuwe en zeer lastige onderhandelingen met de spoorweg-maatschappijen noodig geweest, ook wegens bezwaren,door Z.M.denKoning opgeworpen. In hetafgeloopenjaarzijn te Amsterdam voor koopmansschulden door hunne crediteuren in gijzeling ge steld 35 personen. In 1888 bedroeg dit getal 57. Een gijzelaar zit daar reeds 18 maanden voor eene schuld van ƒ200 Aan kosten van vervolging en voeding is door den crediteur reeds ƒ800 be taald. Een eigenaardig incident deod zich Woensdag voor de 5e kamer der Rechtbank te Amsterdam voor. Terecht moest staan zekere Ake Wes- terbaan, beschuldigd van diefstal van een ham, welke zaak reed8 in de vorige week is uitgesteld. En daar ditmaal we derom een der getuigen, namelijk de be stolene, niet verschenen was, vroeg het O. M. opnieuw uitstel. Daartegen ver zette zich de toegevoegde verdediger, mr. Kruimel. 1 Set ging volgens hem niet aan, de beide aanwezige getuigen nogmaals en nogmaals op te roepenvoorts wilde pleiter niet van zich zelf spreken en gaarne aannemen „dat hij als zijnde toegevoegd, de minste was", maar bij wees op het belang van den beklaagde, die door het herhaalde uitstel zooveel langer in voorarrest doorbrengt. Wilde de Rechtbank de zaak uitstellen, dan verzocht pleiter beklaagdes voorloopige invrijheidstelling. Na beraadslaging in Raadkamer stelde de Rechtbank de zaak voor onbepaalden tijd uit en gelastte beklaagdes invrijheidstelling. Dure papillot ten\ Een tim- merman te Den Helder, had k«rt na Nieuwjaar eenig geld ontvangen, waarbij twee muntjes van tien gulden. Hij legde dit geld, thuis gekomen, even op de tafel, doch werd toen door zijn vrouw in een ander vertrek geroepen. Terug komende, miste hij de beide muntjes en vroeg zijn achtjarig dochtertje of zij er ook iets van gezien had. „O, meent u die papiertjes," was 't antwoord. „Die heb ik net zoo in mijn haar gedaan voor papillotten." Ijlings werden de kostbare papiertjes uit 't haar van het meisje gewoeld en konden gelukkig weer zoo aan elkaar gepast en geplakt wor den, dat ze weer bruikbaar waren voor het doel, waartoe zij moesten dienen. Men deelt aan d e A r n h. Ct. mede Dat de leeraren aan 't gymnasium te Maastricht nog gewoonlijk aldaar „pro fessor" genoemd worden (evenals die aan de H. B. school) komt daaruit voort, dat het gymnasium met de H. B. S. tot de invoering der wet op 't hooger onderwijs eene voortzetting was van het atheneum, dat niet officieel opgeheven was, en waar de titel van „hoogleeraar" de oificieele was. LeerareD, die vóór 78 aan die inrichtingen onderwezen, hadden dus eenig recht op den titel van pro fessor, die ook tot dien tijd in officieele stukken gebruikt werd. Het voortbe staan laat zich overigens verklaren uit 't fransche „professeur," ofschoon die titel door geen Maastrichtenaar gegeven wordt aan de leeraren van de B. avond school, van de rijksnormaalschool of aan de onderwijzers van de lagere school, wat wel in 't fransch geschiedt. Als eene bizonderheid kan wor<len vermeld, dat in de gemeente bt. Kruis (Zeeland), met eene bevolking van ruim 1200 zielen, zich dit jaar voor de Nationale Militie heeft aange geven slechts..een, zegge 1 soon. Woensdagavond heeft der een ploeg zutfensche schutters te rechtgestaan wegens insubordinatie te genover den kapitein Evekink gepleegd, door, met voorbijgaan van de daarvoor gebruikelijke regelen, in een brief aan den commandant op beleedigende wijze over de handelingen van genoemden ka pitein te klagen. De auditeur-militair vroeg voor eiken schutter boete, voor eiken korporaal of sergeant degradatie. Het publiek was zoo opgewonden en liet zich zoo duidelyk ten gunste van de beklaagden uit, dat de tribune ontruimd moest worden. De heer Hamelink te Hee- renveen, directeur der Nederlandsche Tramway-Maatschappij '13 er in geslaagd turf-kool-briquettes te vervaardigen van friesche turf. Deze briquettes zijn goed- kooper dan alle andere soorten en bran den de helft langer. Waarschijnlijk zall per binnenkort een fabriek van dit artikel worden opgericht. Letteren en Kunst. Wij ontvingen het eerste nummer van de Muziekbodegeïllustreerd tijdschrift voor toonkunstenaars en vrienden der muziek, (uitg. M. J. H. Kessels, te Tilburg.) Het is ongetwijfeld een tijdschrift dat iederen toonkunstenaar alsmede eiken liefhebber der muziek terdege kan aan bevolen worden. Niet alleen dat de ge abonneerde eene voor hem geschikte en interessante lectuur vindt, maar ook ontvangt hij gratis muziekbïjvoegels, die tegen zeer lagen prijs berekend, minstens de dubbele waarde hebben van het bedrag van den abonnementsprijs. Zoowel inhoud als muziekbijvoegsels komen van de hand der beste neder landsche toonkunstenaars. Medewerkers zijn de heeren: Richard Hol, Utrecht; Alex. W. A. Heyblom, Rotterdam; Joh. M. Coenen, Amster dam; O. Wolf, Maastricht; Maurice Hageman, Amsterdam; Litzau, Rotter dam; R. F. Bokelman, Zwolle; P. A. van Antwerpen, Utrecht; S. Brons, 's-HageG. A. Heinze, Amsterdam Wouter Hutschenruyter, RotterdamMa- rius A. Brants Buijs, ZutphenFred. Hennen, Heerlen; jz. A. Houck, De venter; F. J. Schweiosberg, Nijmegen; G. Hamm, Venlo; 't Hooft, Rotterdam S. van Groningen, Zwolle; M. H. van 't Kruis, Rotterdam; Henri Völlmar, 's-Hage. Inhoud Sempervirens no. 4 Twee nieuwe Billbergia-hybridenBill- bergia Wittmackiana, H. L. B. Pa paver Rhoeas, „the Shirley", met een afbeelding. Veltheimia viridifolia. De knolletjes aan de wortels der peul vruchten. De Chrysanthenum indi- cum (Kiku) in Japan(vervolg en slot van bladz. 29.) Het bemesten van Orchideeën. De antwerpsche Vetplan- tenkring. Antwoord van den heer C. de Vos; (zie „Sempervirens" co. 2 blz. 13). Nog iets over Tuinbouw-onder- wijs. Boekaankondiging. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantk., afd. Amsterdam. Afd. Leiden en Om streken. In Memoriam. Verschil lende mededeelingen. Correspon dentie. Rechtszaken. De deurwaarder Leonard Vasten- houdt is Vrijdag door de arrondis. recht bank te Amsterdam in zake van ver duistering veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Naar het engelsch YAN EDNA LYALL. 12) HOOFDSTUK VII. Toen zij tot het leven terugkeerde, zag zij, dat Lemercier zich over baar had heengebogen, terwijl er op zijn gelaat eene uit drukking lag van angst vermengd met blijde opgewondenheid. „Goddank! zij komt weer bij. Mejuffrouw, ik heb goed nieuws voor u. Kijk eens wie hier is!" Uit hare benauwende droomen ontwakende, opende Espórance hare zware oogleden, maar zij zag niets anders dan het standbeeld van Voltaire. Dat gezicht scheen haar wakker te schudden. Zij ging zitten, wreef zich de oogen uit en nog voor dat zij den tijd had om het haar omringende good op te nemen, had Gaspard zijne armen om haar heen geslagen en zijne welbekende stem klonk haar als hemelsche muziek in do ooren. „Arm kind! Gij hebt dus door geheel Parijs gezworven, om mij te vinden!" Zij was niet bij machte om te spreken, maar rustte met haar hoofd tegen zijne borst en schreide tranen van vreugde, terwijl haar hart van dankbaarheid overvloeide. Lemercier, die een te echte Franschman was, om zulk eene scène niet te willen bijwonen, wachtte geduldig, tot de eerste vreugde voorbij was en toen deed hij het voorstel om terug te keeren. Voor de eerste maal sloeg Espórance nu hare oogen op, eu bemerkte zij, dat Gaspard's hoofd verbonden was, en hare ver moeienis vergetende, deed zij hem haastig eenige vragen. De wond was gelukkig niet ernstig, en men zou hem wel eerder naar huis hebben gezonden, wanneer hij niet, als zoovele anderen, door den slaap was overvallen, toen men hem van het slagveld wegdroeg. Nadat Gaspard zijne zuster alles had verteld, ging Le mercier een rijtuig opsporen, ditmaal met een, voor den koetsier, beter resultaat. Hij zelf echter wilde niet meerijden en hij ver zocht Espórance, of zij aan zijne vrouw zou willen mededeelen, dat zij hem niet voor dan volgenden morgen moest verwachten. Gedurende de wandeling door de stad had hij verscheidene waarnemingen verricht; uitingen van ontevredenheid der voorbij gangers hadden zijn oor getroffen, verwenschingen tegen Trochu gericht en betuigiugen van sympathie voor Flourens. Vol hoop op de door hem gewenschte Commune, liep hij met vlugge schreden in de richting van Belleville, hoogst dankbaar, dat zijne zwerftocht met Espórance door een goeden uitslag was bekroond geworden en men Gaspard had kunnen vinden, zoodat hij nu weer vrij was en het vaderland zijne diensten zou kunnen wijden. Espórance en Gaspard waren in dien tusschentijd thuis gekomen zij waren zoo verheugd, dat zij elkaar nu weer geheel toebehoorden, dat zij volstrekt geen acht sloegen op de door klokkengelui aan gekondigde oproeping, die des avonds om elf uur tot de Nationale Garde werd gericht, om namelyk het stadhuis te bestormen. Deze opstand was echter van weinig beteekenis en ofschoon Lemercier gedurende eenige dagen zeer opgewonden was, was hij toch ge noodzaakt om te bekennen, dat het oproer niet met een goeden uitslag was bekroond en dat de Communisten voor het oogenblik niets beters konden doen dan hun tijd afwachten. HOOFDSTUK VIII. „Het is schandelijk! afgrijselijk! verschrikkelijk! Wij konden het tenminste nog een maand uithoudenWij zullen er ons tegen verzettenwij zullen het niet toestaan, zulke afschuwelijke voor waarden aan die vervloekte Pruisen!" Gaspard trilde van woede en opgewondenheid, daar Lemercier hem zooeven het nieuws had medegedeeld, dat de wapenstilstand gesloten was. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1