een dokter slaat haar opmerkzaam gade. Zij spreekt met veel moeite, plotseling worden hare trekken verwrongen, hare oogen breken en de trouwe iiartwig houdt nog slechts het lijk zijner vrouw in de armen. Hiermede besluit het stuk. Er zou van den inhoud van dit stuk veel te zeggen vallen, maar we meenen de analyse gcrustelijk aan de lezers, die onget wij leid onze beoordeelingen van „Nora" en „Svava" gelezen hebben, te kunnen overlaten. Veel i3 er in dit drama wat ontroert en schokt, maar ook veel wat ons de schouders doet ophalen niettemin is de gedachtcngang veel ge zonder dan in het pessimisme uit het Koorden. Do rol van Eva werd op aangrijpende ■wijze vertolkt door mevr. RóssingSa- blairolles. Den lichtzinnigen Elimar gaf de heer Tartaud goed weder. Iiartwig bevredigde ons wel, maar blijkbaar kostte het den heer Van Kuijk in den aanvang veel inspanning ruw en rondborstig te zijn. Later, vooral in het tooneel met zijn vrouw en schoonmoeder voldeed hij ons beter. Aan mevr uw Albregt was laatstgenoemde rol opge dragen, die zoo geheel in haar genre viel. Ook do bezetting der overige rollen liet naar 't ons voorkwam, weinig te wenschen over. De hoeren van Lier hebben het talrijke publiek Zondagavond werkelijk weder een genotvollea avond verschaft. In den afgeloopen nacht ten 3 ure werd door een agent van politie brand ontdekt in een pakhuis aan de Bake- nessergracht, in gebruik bij den winkelier H., wonende in de Damstraat. Bij onder zoek bleek dat een partij struo en em ballage waarmede de kacbels waren in gepakt aan het branden was. Door de politie i3 met haar slangenwagen de brand geblascht. De oorzaak is voorals nog onbekend. Door de politie is aangehouden een lOjarige knaap, die zich ongeveer 14 dagen geleden door middel van inslui ping had schuldig gemaakt aan diefstal van een jongensjas en bonten muls uit eene particuliere woning. Aan zijne ouders had hij opgegeven die kleedingstukken van eene rijke dame te hebben gekre gen. i; k S k S l A IK hunne omgeving hunne aandacht te wil len wijden en de stappen te doen, die mochten blijken noodig to zijn tot be reiking van dit doel. Het hoofdbestuur heeft voor het Asyl voor dronkaards ƒ250 beschikbaar gesteld. Het waarborgkapitaal, groot ƒ10.000, dat door do //Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer" te Arnhem noodig werd geacht voor het welslagen van de door haar op het touw gezette schilderijententoonstel ling, is geheel volteekend. Iatussehen wacht men nog de beslissing van den gemeenteraad en het voorstel van B. en W. om aan de Vereeniging een krediet van 2000 te verleenen tot dekking van een eventueel tekort en op een ander voorstel betreffende de plaatsing van het tijdelijk gebouw. Indien de raad de plaats, welke de vereeniging wenscht fop het Velperplein) niet toestaat, vervalt toch nog het geheele plan. De offervaardigheid van onze stadge- nooten zoo schrijft men ons is grooter dan zeker velen zullen gedacht hebben. Bij het kekenen voor het waar borgfonds is niet verheeld, dat misschien 30 percent zal moeten gestori worden, indien namelijk een slechte zomer nadee- lig werkt op het bezoek van elders; en toch is do ƒ10.000 volteekend! De vereeniging zelve nam 40 aandee- len van 25. (N. R. C Naar het i). u. Z-R. verneemt, heeft de heer J. Cock, een der bij de spoorwegramp te liuinerwold zwaarst gekwetsten, thans van de maatschappij tod exploitatie van staatsspoorwegen de som vau 50.000 als schadevergoeding ontvangen. De heer Cock, voorheen een krachtig jougmensch, p. m. 25 jaren, oefende een bloeiendeu stroohandel uit, welke door zijne langdurige afwezigheid sterk achteruitgegaan is. De schijnbaar herstelde beenen moesten tweemaal op nieuw gebroken worden, omdat ze de voldoende stevigheid misten. Uit Plymouth wordt dd. 25 Januari geseind Het noorsch schip Strumbracht hiel den kapitein en de bemanning vau den nederlandschen driemast-schoener Louisa aan, ^welke op 11 Januari in zinkenden toestand verlaten werd op 48 graden Noorderbreedte en 8 graden Wester lengte. Hedenmorgen isnabij Cal- lantsoog gestrand een viermaster, gela den met salpeter, komende van Enge land met bestemming naar Antwerpen. Het schip is geheel uiteen geslagen van de bemanning zijn slechts 4 man gered. Zij bestond uit 35 personen. Naar men verneemt, zal de stoombootdienst tusschen Kampen Enhuizen, via Urk, met 1 April a.s. worden geopend. Aan het U. B. wordt uit H i 1- versum van 24 Jan. gemeld: Hedennacht is bij de weduwe Van B. aan den Vaart- weg eene poging tot inbraak gedaan. De dieven, naar gissing twee, werden evenwel door het geraas, dat zij ver oorzaakten, door mej. Van B. opgemerkt. Deze vermaande hen zich te verwijderen, daar zij anders eenige schoten uit een revolver zou lossen, waarop de onge- vveuschte bezoekers antwoordden tfhadt ge er maar een". Op de bedreiging an ders den knecht te roepeu, was hec ant woord: //als ge maar een knecht hadt". Intusschen vonden zij het toch raadzaam den aftocht te blazen. Er Ï3 niets ver mist. De ontwerpen van wet tot bekrachtiging der spoorweg-overeen komsten zijn Zaterdag bij de Tweede Kamer ingekomen. De keizer van Rusland naar verzekerd wordt, door de ne- derlandsche en fransche regeeringen uit- genoodigd, de beslechting als arbiter op zich to nemen van het tusschen haar ge rezen geschil betreffende de grensregeling van Suriname on Fransch-Gfuyana. Het hoofdbestuur van den //Volksbond", vereeniging tegen drank misbruik, heeft zich bij circulaire ge wend tot de besturen der af'deelingeu, de provinciale en de plaatselijke corres pondenten en de leden van den Bond, in wier gemeenten garnizoen ligt, waarbij zij, ter uitvoering van de door de in 1889 gehouden algemeene vergaderin verstrekte opdrachtworden verzocht, het hoofdbestuur te willen inlichten om trent de regelen, waaraan men zich in hun garnizoen houdt ter uitvoering van de reglementsbepalingen op het verlee nen van avond- en nachtpermissies aan militairen en aan schepelingen bij de marine. Met het oog op de in genoemde al gemeene vergadering uitgesproken wen- schelijkhöid, dat afdeelingen en corres pondenten zullen bevorderen dat de be voegde macht verkoop van sterken drank in het klein des morgens niet vroeger Het programma is verschenen voor de toesta, dau ten minste een halfuur na tentoonstelling tot bevordering van vei- den aanvang van den arbeid, met in achtneming intusschen van plaatselijke omstandigheden, wat betreft den tijd, eere-leden zijn: mr. J. Heemskerk Az., minister van Staat, jhr. mr. G. M. L. H. Ruijs van Beerenbroek, minister van Justitie, jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland. De tentoonstelling, welke in het //Pa leis voor Volksvlijt" te Amsterdam zal gehouden worden, en waarvan de ope ning op 16 Juni a. s. is bepaald, zal de volgende groepen bevatten: Groep I. Motoren, werktuigen in bewe ging, veiligheids middelen aan drijfwerlcen, uitzettersrem- en smeer inrichting en Inrichtingen om ongevallen te voor komen bij stoom-, gas-, water- en andere motoren, zooalsomheiningen voor vlieg wielen, krukken, regulateurs, doorgaande zuigerstaogeu, enz. Inrichtingen om vliegwielen uit de hand te draaien en vast te zetten. Inrichtingen om gevaarlijke punten veilig te smeren. Inrichtingen om krachtswerktuigen, hetzij van nabij of van een verwijderd punt plotseling stil te zetten; signaal- toestellen, enz. Drijfwerk. Doelmatige omheiningen en bedekkingen voor assen, riemschijven, riemen, snaren, tandraderen, spiekoppen, uitstekende deeleu van koppelbossen, stelringen, biuten, enz. Doelmatige en veilige koppelbossen, stelringen, uitzetters, enz. Inrichtingen om drijfwerk of gedeelten daarvan snel to kunnen stoppen, zooals: klauwkoppelingenverschillende wrij vingskoppel ngou, enz. Inricatiagen ooi zoo veilig mogelijk te smeren, zooals: zelf smerende blokken, zelfsmerende metalen, zelfwerkende smeer- inriehtingen, verbeterde oliekannen, voorts veilige drijfwerkladders, galerijen en bordessen voor smeren van drijfwerken. Inrichtingen om zoo veilig mogelijk drijfwerk te kunnen reinigen. Doelmatige plaatsing en bevestiging van losse schijven. Doelmatige inrichtingen om riemen met weinig gevaar te kunnen opbrengen, zoo- als riemopleggers, haakstaagen, voorts riemdragers, veilige riem verbindingen, enz. Groep II. Rijséh- en heftoestellen, lifts, kranen. Hef toestellen. Kranen. Veilige inrich ting van het windwerk, in- en uitzet- we;k, kettingen eu draad touwen. Doel matige omheiningen der hijaehopeningen. Inrichtingen van hijschbakken, kamers, vastzetten daarvan en doelmatige leidia gen. Vanginrichtingen bij het breken van ketting of touw; automatische sluitingen der toegangsdeuren. Inrichtingen die bij personenliften bij het breken der hijsch- kettingen, en hoc dalen van den hijsch- bak ongelukken voorkomen. Veiligheidsinrichtingen bij kranen dommekrachten, zooals doelmatige of automatische vanginrichtingen, dubbele overbrenging, veiligheidskrukken. Groep IIL Technische industrie en land bouw. Veiligheidsinrichtingen bij werktuigen voor hout- en metaalbewerking, textiele nijverheid, drukkerijen, molens, dynamos enz. enz., zooals: veiligheidsinrichtingen bij cirkel-, liut- en stoomzagen, 'schaaf- en fraismachines, steekbanken, draaiban ken, boorbanken, stoomhamers, enz.; bij slag machines, kaart- en spoelmachines, kammachines voor spinnerijen, selfacto- ren, spinmachines, weefgetouwen, b. v. spoelvangcrs, enz. Voorts doelmatige voorzieningen bij katoendrukmachines, kalanders, centrifu ges sterkmachines (droogtrommels) 8cheurmachines,8troosnijmachines, papier machines, aorschwerktuigen, harken, ha- verkneuzers, boonenbrekers; slijpsteoncn, Veiligheidsmiddelen voor droogcylinders. Rijksdag verdere maatregelen nemen Draadkorven voor vaatwerk en fles-1 zai tot verbetering van het lot der schen,_ waarin vloeistoffen onder hooge arbeidende klasse langs vreedzamen en drukking. Groep V. Beddings- en voorzorgsmaat regelen bij en tegen brandgevaar. Modellen betreffende den bouw der fabriek en de inrichting der zalen. Ma terialen voor den bouw gebezigd. Be scherming der verlichtingstoestellen; wijze van verwarming. Behandeling der ver- hittingstoe8tellen. Vuurvaste bouwconstructiën, vuurdeu- ren, vuurvaste gordijnen, materialen, enz. Voorzorgsmaatregelen bij het koken van oliën, lakken, vernissen, enz. Veiligheidsmaatregelen om poetskatosn of andere zelfontbrandbare stoffen te bewaren. Vonkenvaugers. Bliksemafleiders. Inrichtingen die eeno te hooge tem peratuur, b. v. in drooglokalen, klikken. Inrichtingen voor eerste hulp bij brand, voor fabrieken en werkplaatsen geschikt. Reddingsmiddelen bij brand, vaste trap pen met bordessen buiten de gebouwen (fire escape leadings), reddingszakken, red- dingslijnen, springlakens, enz. wettigen weg. POLliiliK tUËRZICHT. gezondheid in fabrieken en werkplaatsen. aan onder I. waarop de werkplaatsen worden geopend, zijn de afdeelingen en correspondenten tevens uitgenoodigd om, voor zooveel dit amarilsteenen, enz. enz. Groep IV. stoomketels en andere toestellen drukking. Stoomketels, die de meeste waarborgen voor de veiligheid opleveren. Veiligheidsappendages van stoomketel, ligheid en gezondheid in fabrieken en reduceerkleppen, enz. werkplaatsen, die te Amsterdam zalInrichtingen die bij het breken van plaats hebben en ontworpen is door de peilglazen ongevallen verhoeden. Vereeniging van fabrieks- en handwerks- j Inrichtingen om bij batterijen van ke- nijverheid in Nederland. tels, een of meer daarvan veilig te kuu- Eere-voorzitter is: mr. G. van Tien- nen reinigen. jet is geschied, aan dit onderwerp in hoven, burgemeester van Amsterdam, en Veilige kooktoestellen. Zaterdag, bij de derde lezing der so cialistenwet in den Rijksdag, heeft prins Carolath, lid der vrije conservatieve partij zoo krachtig tegen het artikel betreffende de verbanning en eenige an dere artikelen gesproken, dat hij door de radicale linkerzijde en de socialisten met levendige toejuiching werd begroet. De socialist Liebknecht verklaarde, dat de socialisten ten krachtigste den inynwerkers in Westfalen alle nieuwe bedreiging van werkstaking zullen af raden. Ook de conservatieven verhieven thans hun stem tegen de wet en het einde van de beraadslaging was, dat zij met 169 tegen 98 stemmen werd verwor pen. Het socialistische berlijnsche Volksblatt bevat do volgende verklaring, die schijnt uit te gaan van de socialistische partij in den Rijksdag. //Ongetwijfeld heerscht in de duitsche steenkooldistricten eene sterke beweging, maar aan de mogelijk heid van werkstakingen met succè3 valt toch niet te denken. De duitsche mijn werkers bezitten geene fondsen om het zelfs slechts eenige weken uit te houden. Eenigszins voldoende ondersteuning van duitsche werklieden uit andere takken van bedrijf, kan er ook al niet worden verwacht, omdat deze werklieden zeiven te veel te doen hebben met strijd over loon en met den verkiezingstrijd. Uit het bui tenland kan men volstrekt niets te gemoet zien. De belgi3che en frausche werklieden zijn nog armer dan do duitsche, terwijl de engelsche werklieden hunne gevulde kassen voor zich zeiven noodig hebben. De eigenaars van steenkolenmijnen en de regeering verlangen naar werkstaking, de eerstgenoemden als een middel om de nog altoos zwakke onderlinge samen werking der mijnwerkers te breken, de laatstgenoemde om redenen ter zake der verkiezingen. Daarom zullen de soci alistische afgevaardigden thans in de mijndistrïcten al het onuitvoerbare tegenwerken." In de rede, waarmede de keizer Zater dag de zitting van den Rijksdag heeft gesloten, wordt herinnerd aan de uit komsten der gemeenschappelijke werk zaamheid van de bondsregeeriogen en den R-jksdag. De keizer betuigt zijn dank aan de volksvertegenwoordigers, die medegewerkt hebben, dat de veran deringen welke uit het overlijden van de keizers Wilhelm en Friedrich voortvloeiden, in vrede haar beslag kre gen, en dat de weerkracht van het Rijk en zijne stelling in de wereld, in het belang vau den vrede en de beschaving werden gewaarborgd. Voorts maakt de keizer melding van het totstand komen der oeconomische maatregelen ter ver wezenlijking van de iu de keizerlijke boodschap van 1881 uitgesproken ge dachten. Hij hootp, dat de volgende KOLONIËN. (Uit de bataviasche bladen van 21 28, en de Deli Ct. van den 28 Dec.) BATAVIA, 28 December. De Goeverneur van Atjeh heeft, met ingang van 16 dezer, allen in- en uit voer ter Noordkust van Atjeh van den rechteroever der Kwala Atjeh tot d westelijke grens van Telok Semawé ver boden. Wat de maatregelen tot tegengang van den invoer van vuurwapenen betee- kenen, treedt weder in het licht dc-or de volgende mededeeling iu het verslag van den Goeverneur vau Atjeh, loopende tot 9 Dec. //Volgen3 ingekomen berichten zouden door zeker berucht smokkelaar Lant- janggé te Birim (in het Perlaksche) zes honderd geweren, twintig picols bus kruit en tien staven lood zijn ingevoerd." Verder zijn daaraan de volgende be richten ontleend. In den avond van 30 November werd over geheel Atjeh eeno vrij sterke hori zontale aardbeving waargenomen. In de muren van enkele steenen gebouwen te Kotta Radja kwamen barsten, de mesdjid bleef onbeschadigd. De gezondheidstoestand was weder minder gunstig. Het gemiddeld aantal lijders in het militair hospitaal te Pantei Perak bedroeg per dag 25.4 tegen 23.7 gedurende den vorigen verslagtijd. Zooals indertijd in dit blad werd gemeld, vond men na het gevecht bij Kota Pohama op 26 Juli jl. ia de ge nomen benting beaumontputronen van het jaartal 1888 voorzien. Men geloofde algemeen dat deze uit PenaDg waren ingevoerd. Thans i9 echter gebleken dat een deel der manschappen van het 3de bataljon op 26 Juli van de bedoelde pa tronen is voorzien geweest en ze reeds eenigen tijd in zijn bezit hadnatuurlijk waren zij ook al in het garnizoens-wa- penmagazijn. Men heeft daarom een streng geheim onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop de patronen in het bezit van den vijand zijn gekomen. (Lava-Bode.) Men meldt ons van Atjeh, dat de radja van Gighen eenigen tijd geleden na lang dralen zijne opwachting weder eens bij den goeverneur te Kota-Radja heeft gemaakt. Heel veel gevolg heeft men evenwel van deze toenadering niet gehad, want de bezetting van onze op de grenzen van zijn gebied gelegen versterking te Segli wordt nog onverpoosd beschoten. (Bat. Ml.) In verband met de plaats hebbende uitbreiding vau de verboden kringen voor den invoer, het bezit, het vervoer cm den verkoop van opium, zijn met het opsporen van overtredingen van de wet telijke bepalingen betrekkelijk de opium pacht en de verboden kringen voor den invoer, het bezit, het vervoer en den verkoop van opium mede belast binnen hefr gewest waarin zij zijn geplaatst: de controleurs van het binnenlandsch bestuur en de ambtenaren tot tegengang van den sluikhandel in opium. De resident der Preanger Regent schappen heeft den ia zijn gewest ge plaatsten controleur 2e klasse R. J. Maas belast met de controle der afdeeli.ng Tjipoetrie. Door den directeur van het bin- nenlandsch bestuur wordt der regeering het voorstel gedaan, om beperking en wijziging der formatie van de irrigatie- werken der Serayoe-rivier in de resï- dentiën Banjoemaa en Bagelen. Bij besluit van 16 Dec. is bepaald, dat de marine-magazijnen te Batavia, met ingang van 1 januari 1890, worden opgeheven. De JDeli Üt. verneemt uit goede bron, dat de indische regeering waar schijnlijk reeds spoedig aan de hoofdea van gewestelijk bestuur op de buiten bezittingen de bevoegdheid geven zal om, in zake aanvragen tot het bekomen van gronden, zelfstandig te beslissen, en ru9tig te zijn. Men schreef nu den 17den Maarter waren dus reeds zeven we ken verloopen, sedert Parijs zich had overgegeven. Men kon nu zonder bezwaar de stad verlaten; toen Espérance dan ook aan hare eigen gedachten overgelaten, Gaspard's terugkomst zat af te wach ten, begon zij aan het laatste bevel van haar vader te denken, namelijk, dat zijne kinderen zoo spoedig mogelijk Parijs moesten verlaten. Zou Gaspard dat vergeten hebben? vroeg zij zich verwonderd af. In ieder geval moest zij zijn geheugen wakker schudden, dien zelfden avond nog. Het was dus gelukkig voor haar, dat haar broeder alleen kwam, terwijl hij zeer opgeruimd scheen. //Zoo, zijt gij alleen, liefste; het is dus maar goed, dat ik teruggekomen ben. Waar is mevrouw?" //Zij is een barer kennissen gaan bezoeken. Ik ben blij, dat gij teruggekomen zijt, Gaspard, want ik moet u spreken. Ik zie u tegenwoordig zoo zelden." z/Dat is waar, lieveling, maar wat zoudt gij anders in deze dagen van mij kunnen verwachten? De gansehe stad is in op stand, het volk is woedend, wij kunnen iederen dag eene tweede omwenteling wachten, en ditmaal zullen de Communisten het win nen, naar ik vermoed. Ik moet in de eerste plaats aan het va derland denken, dat zult gy wel begrijpeD, en gij zult wel be grijpen, dat ik er u niet minder om liefheb. Deze woorden deden Espérance ontstellen. Bekeek Gaspard de zaken van uit een ander standpunt? Was het mogelijk, dat hij communist was geworden? dat zijne vaderlandsliefde hem tot zoo iets had gebracht Het was nu voor het eerst, dat zij met hem van meening ver schilde zij zeide dan ook op scherpen toon //Gij hebt dus mijnbeer Lemerciers beginselen overgenomen Wat zou vader wel van zulk eene verandering gezegd hebben?" Gaspard keek eerst verwonderd op en werd toen toornig. z/Wees zoo goed en praat niet over politiek, Espérance, ik hoop dat mijne zuster geen blauwkous zal worden." Zij klemde hare lippen vast opeen; zij gevoelde zich diep ge griefd, juist niet door zijne onvriendelijke woorden, maar omdat zij wist, dat Gaspard geheel veranderd was; hij had nog nooit zoo onhartelijk tot haar gesproken. Zij antwoordde niet toornig, maar op langzamen toon //Zooals gij wilt; maar zijt gij vergeten, wat gij uw vader be loofd hebt?" z/Wat of ik beloofd heb?" «Om Frankrijk zoo spoedig mogelijk te verlaten en naar En geland over te steken. //Engeland?" Gaspards gelaat betrok; hij was het werkelijk vergeten! Hij was zoo teleurgesteld en de gedachte, dat hij Frankrijk zou moeten verlaten, joeg hem zulk een schrik aan, dat Espérance hunnen twist vergat en hem zocht te troosten. Maar helaas, met alles, wat zij zeide, kon zij de zaken eerder erger dan beter maken. In somber gepeins verzonken ontving Gaspard hare lief koozingen, en eindelijk stond hij op met eon uitroep van toorn, greep zijn hoed, en verliet het vertrek, zonder een enkel woord van vaarwel. Het is moeilijk om te zeggen, wie van beiden de ongelukkig ste was; Espérance had ongetwijfeld geen reden tot zelfverwijt, maar toch waren hare overpeinzingen droevig, terwijl zij uren lang Gsspards terugkomst zat af te wachten. Zy luisterde en wachtte tevergeefs, want hij bleef den ganschen nacht buitens huis. De woorden vau Espérance klonken hem voortdurend in de ooren, zij kwelden en pijnigden hem. Moest bij werkelijk Frankrijk verlaten, en dat wel in deze dagen van woelingen? Zou zijn va der die belofte van hem geëiseht hebben, wanneer hij had kun nen voorzien, wat er zou gebeuren? (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2