NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7e Jaargang. Dinsdag- 4 Februari 1890. No. 2021. ADVERTENTIES: IN DEN VREEMDE. Diroctearan-Oitgavers J. C. PEEEEBOOM en J. B. AVIS. ABOXTEEIEEETSFRUS: Voor Haarlem per 3 maandenfl.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.S6. Afzonderlijke nummers- 0 03. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'feSefooiEEÊiaiasEaeïr 2%%. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, pcstkaBtoren en cocrantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publiciit Eérangère G. L. DATJBJS Co., JOHN F. JONES, Suae., Parys 31 bis Fw.ibourg Montmartre. Si A 0SNIEUV S. Haarlem, 3 Febr. 18S0. VERGADERING van den Raad der ge meente Haarlemop Woensdag 5 Febr. 1890, des 7iamiddags ten 1 we. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gestold: 1. Goedgekeurde besluiten2. Voorstel B. en W.W. verbouwing en vergrooting Burgerschool aan het Klein Heiligland 3. Idem idem 3tiehting nieuwe school openbaar lager onderwijs, met advies plaatselijke commissie van toezicht4. Idem idem verkoop stukje grond Ged. Voldersgracht, met advies comm. v. fin. 5. Idem idem aankoop idem Linschoten- straat, met idem 6. Idem idem vergoe ding gemis vrijs woning onderwijzer ge- zneentc-gymnastiek-, scherm- en dans school 7. Idem idem bevordering on derwijzer ksetelooze school B. van 2e tot le klasse8. Verzoek eervol ontslag leerares middelbare meisjesschool9. Idem idem onderwijzer opleidingsschool voor jongens10. Benoeming commis saris 9tads bank van leening. Door de commissie van Volks- en Schoolbaden alhier, is eene brochure uit gegeven, welke is opgedragen aan den Raad dezer gemeente en waarin het nut van schooibaden wordt behandeld vooral met betrekking tot den onmiskenbaar goeden invloed, dien het kind zedelijk en lichamelijk van het behoorlijk en gere geld baden ondervindt, op grond van de sinds lang in het buitenland verkregen ervaringen. Gedurende de maand Januari is het Museum van Kunstnijverheid alhier door 478 personen bezocht. In het 17de jaarverslag van de werk zaamheden van het Parc-vaccinogène (koepokinrichtig) alhier uitgebracht door den directeur, den heer Ph. S. Frank, komt o. a. het volgende voor: Het totaalcijfer der entingen, gedaan in 1889, bedraagt 1490 tegen 1477 in 1888. Er werden gedaan 1147 vaccina ties en 343 revaccinaties. Onder de ge- révaccincerden zijn begrepen de heren tingen verricht bij het garnizoen en de gedetineerden in de gevangenis, alhier. Om laatstgenoemden te revaccineeren, werden evenals vroeger op verzoek van den officier van gezondheid, belast met den geneeskundige dienst in de gevan genis, een geënt kalf en de noodige in strumenten beschikbaar gesteld. De miliciens van het garnizoen te IJmuiden werden in het afgeloopen jaar niet zooals gewoonlijk aan de inrichting, doch daar ter plaatse gevaccineerd met stof door ons verstrekt op aanvrage van den burger-geneeskundige, belast mët den militairen geneeskundigen dienst. Het totaal aanvragen om koepokstof' bedroeg 379, waaraan voldaan werd door toezending van 808 paar glaasjes met stof. Uit deze gemeente kwamen 61 aanvragen, die beantwoord werden door toezending van 122 paar glaasjes met stof. De overige aanvragen kwamen uit verschillende gemeenten in Nederland of uit het buitenland, zoowel om te vacci neeren als om animale koepokstof aan te kweeken. De ontvangen berichten om trent de verzonden stof zijn wederom zeer gunstig. Bizondere vermelding ver dient dat volgens ontvangen bericht van den heer dr. M. Hay, impfarzt te Wee- nen, de aan hem verstrekte stof tijdens zijn bezoek aan onze inrichting in Au gustus 11., door hem op het rund werd overgebracht en door enting van kalf op kalf werd voortgeplant. Door de commissie van onderzoek naar den vaccinatie-toestand in Neder land werden een aantal vragen gedaan, betreffende het technisch en administra tief beheer der inrichting. Het antwoord op de gestolde vragen zal, met de mede- öeeliDgen betreffende die vragen van de in Nederland gevestigde koepokinrich tingen, een onderdeel uitmaken van het rapport betreffende de enquête naar den vaccinatietoestand in Nederland en ver geleken met dien in het buitenland. De directie der „Phoenix" alhier laat niet na door het geven van aantrekke lijke matinees en soirees de leden in de golegenheid te stellen ook in dit seizoen van hun lidmaatschap te profiteeren. Uit dank daarvoor, heeft zij dan ook stamp volle zalen. Zondagmiddag en avond was dit weer het geval bij de voorstellingen van een door haar geëngageerd specialiteiten-ge zelschap, dat een rijk en afwisselend pro gramma ten uitvoer bracht, waaronder de meest verrassende nummers. Bij de bekende vlugge en nette bediening be hoort het verblijf in het groote ffiuk in gerichte gebouw inderdaad tot de meest genoegelijke van hen, die des Zondags naar gepaste uitspanning zoeken. De directie van het //Grand Spectacle concert Varié", dat Zondagavond in den Schouwburg alhier weler eene voorstel ling gaf, heeft niet over gebrek aan bijval te klagen. Bijna alle rangen toeh waren dicht bezet. Het gezelschap beschikt over goede krachten en weet vooral voor af wisseling te zorgen. Men treft er o. a. aan het echtpaar van Voolen, holland- sehe duettisten, die voorzeker boven aan de rij mogen staan. Wat zij geven is zeer zeker nieuw op het gebied van komieken j zang en voordracht. Ook de overige leden van het gezelschap mogen genoemd wor- den. Een heer met een langen italiaan- schen naam bootst op verrasseade en hoogst natuurlijke wijze dieren vooral vogelgeluiden na, en mag op zijn gebied een artist worden genoemd. Er zijn een paar turners over wier verrichtingen men gewoon verbaasd staat. Verder krijgt men nog eene vrij goede zangeres te hooren, die vooral uitmunt met hare vadcrlandsche liederen. Een gratis-tom bola om vijf fraaie prijzen verhoogde het aantrekkelijke van deze voorstelling, die bepaald nog wel door meerdere zal wor den gevolgd. De politie alhier heeft Zaterdagavond de hand gelegd op een veertien jarigen knaap, die reeds meermalen voor haar moest verschijnen, en zich thans had schuldig gemaakt aan diefstal van een zinken pijp van een huis aan den Burg wal en twee oplichterijen had gepleegd bij winkeliers in deze gemeente. Voorts zijn vier jongens aangehouden wegens diefstal van brooden uit een op straat staanden wagen. Te Heemstede wordt op 6 Februari a. s. een rijkstelegraafkantooringe richt met telephoondienst, voor het al gemeen verkeer geopend. De diensturen zyn geregeld als volgt: op werkdagen: van 9 uren voor- tot 1 uur namiddags en van 6 tot 7 uren nami idagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voormiddags. U I N N K N L A N I». De Raad van ministers hield Zaterdag voormiddag eene langdurige vergadering ter overweging van de hou ding van het Kabinet, na het votum van de Eerste Kamer op Vrijdag. Volgens geruchten zou het niet onwaar schijnlijk zijn, dat het geheele Kabinet ontslag vroeg. R e ut er seint dat er onder handelingen geopend zijn door de ne- derlandseüe regeering met da italïaansche tot het overbrengen van het lijk van prins Frederik Willem George van Oranje, die in 1799 te Padua gestorven en begraven is, ten einde te Delft bij gezet te worden. Nader wordt gemeld, dat de heer A. A. Bekaar, ingenieur le kl. van den waterstaat met verlof, tijdelijk belast met het onderzoek betreffende het fabriekswezen hier te lande, met ingang van 1 Febr. weder in actieven dienst bij den waterstaat hersteld on benoemd is tot arrondissements-ingenieur te Amster dam, in de plaats van den heer C. de Bruijn, benoemd tot chef van weg en werken bij de Holl. IJz. Spoorwegmij. De heer H. G. Derx, inspec teur-generaal der Staatsspoorwegen op Java, met verlof in Europa, is te Hei delberg cverledeD. Hij werd 3 Juni 18 52 geboren. De dirigeerende officier van gezondheid 2e klasse L. P. Gijs- berti Hodenpijl, geplaatst bij het marine- hospitaal te Willemsoord, werd Zater dag in die betrekking vervangen door den dirigeerend officier van gez. 2e kl. J. van Lith Harrebomée. De eerstge noemde hoofdofficier is met gelijken datum overgeplaatst naar de marine directie te Hellevoetsluis. Alweder is te Hilversum ingebroken, ditmaal in de consistorie kamer der herv. kerk. De dieven sche nen erg op hun gemak te zijn, althans zij hadden er het licht bij aangestoken. Van eene pook en den sleutel der kachel werd een soort hefboom gemaakt en daarmee de kast van het or^el openge broken, die slechts muziek bleek te be vatten. Wat zij vonden, scheen niet het gewilde te zijn; althans zij gingen heen, zonder iets mee te nemen. In de vergadering, Vrijdag te 's-Hnge gehouden tot oprichting eencr ne- derlandsche vereeniging tot voorkoming van ongelukken in fabrieken en werk plaatsen, waren o. a. vertegenwoordigd: het Nederl. Werkliedenverbond, Patri monium en de vereeniging van gasfa- brikanten in Nederland. De heer Heijdenrijcklid van den Raad van State, had kennis gegeven, volgaarne adhaesie te schenken aan het plan maar het overigens van de in richting dier vereeniging te zullen lateu afhangen, of hij er een werkdadig aan deel aan zou nemen. In de Synagoge der Nederl. Israël, gemeente te 's-Hage werden Vrij dag een paar knapen plotseling onge steld na het drinken van den hun toe- gereikten wijn, die bij eene ceremonie werd gebruikt. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepenhet bleek, dat er bij vergissing uit eene verkeerde flesch was geschonken. De kriaapjes be vinden zich intussclien redelijk wel. Onder de rustig grazen de herten in den Koekamp te 's Ilage bracht Zaterdagochtend een vos schrik en ont steltenis teweeg. Waar het beest ontsnapt was, of waar het vandaan kwam, wist men niet, doch hoewel Reintje gevaarlijker is voor de kippen dan voor de herten, achtte men het raadzaam haar onschadelijk te maken. Het gelukte een man het dier levend te vangen, maar. er was een luchtje aan. Daarom wilde men Reintje in den dierentuin geen kwartier verleenen, en ook de politie was op haar gezelschap niet gesteld. In afwachting dat de eige naar zich zal opdoen ingeval het dier ergens mocht zijn weggeloopen mag de man die het ving hot behouden. De kunstwolfabriek der firma Hustinx, Roberti en Co. te Maas tricht is Zaterdag afgebrand Aan blus- schen viel niet te denken. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats Uit het boorden. VII. Wat zal ik u melden, waarde lezer? Dat ik door mijne ziekte niets nieuws heb opgedaan en u dus ook niets kan mededeelen? Dat iedereen in mijne woon plan's, dat iedereen in Noord-Holland ziek is geweest of althans zich //niet lekker" heeft bevonden Och, gij weet het reeds: de influenza vertoont zich overal als de verklaarde vijand van iedereen, van armen en rijken, van aris tocraten en proletariërs en vormt daar door juist eene tegenstelling met andere epidemische ziektenwelke doorgaans hare slachtoffers zoeken onder degenen, die onder de ongunstigste levensomstan digheden verkeeren. Maar om u toch wat te vertellen een journalist zonder nieuws is als een schip zonder roer ik zal u een droom mededeelen, dien ik droomde, toen de koorts mij het brein doorwoelde. Ik droomde: ik nam te Helder plaats in den trein naar Amsterdam het sein tot vertrek klonk en voort ging het. Nog zwak en daardoor slaperig, was ik half ingedut, toen een schel ge fluit mij eensklaps deed opschrikken en ik no. 23, ,/Onze" conducteur, op zijn eigenaardigen toon reeds: „Anna Pau- lowna" meende te hooren uitgalmen, toenhé, wat was dat?in snelle vaart rolden wij Anna Paulowna voorbij. „Hé, conducteur, wat is er te doen? De trein moest hier toeh stoppen?" „Pardon, mijnheer, 't is zomerdienst! Sneltrein, mijnheer, gevolg van de triplo alliantieHelderSchagenAlkmaar 't Was waar ook, ik had het reeds vergeten, 't was reeds in den zomer 1890 en er was een verbond gesloten tusschen Alkmaar en Schagen (welvarend louter door hunne markten) en Den Helder (sedert de opening van het Noordzee kanaal, la ville raorte van het Noorder kwartier). Het doel van het verbond was bereikt. De trein, die ongeveer 9 u. 's morgens van Den Helder vertrekt en die, welke aldaar 's namiddags circa 4 u. aaukomt, waren sneltreinen geworden, ten spijt van de tallooze adressanten uit de welvarende kleinere plaatsen aan of bij den spoorweg gelegen, die tevergeefs de H. IJ. S. M. verzocht hadden geen gehoor te geven aan het verzoek van het drievoudig verbond. FEUILLETON. Naar het engelsch VAN EDNA LYALL. 17) HOOFDSTUK X. „Neen, dat is onmogelijk," zeide mevrouw Mortlake op beslisten foon. „In het najaar zal het huis weer vol zijn, want ik wilde Magnay, de schilder vragen, of hij hier eens een weekje wil door brengen, ik wil een portret van Bella hebben, alvorens zij hare eerste tandjes verliest." Cornelia glimlachte sarcastisch. „Zeer goed, dan zullen wij het zolderkamertje in orde brengen. Dat is echter meer uw werk dan het mijne." Cornelia nam een hebreeuwsellen bijbel en een boek met handschriften en verliet daarmede het vertrc-k. Mevrouw Mortlake zette zich ook aan haar werk, bestaande in een handwerkje voor een bazaar zij noemde het „liefdadig heidswerk" terwyl hare gedachten betreffende de kinderen van de Mabillon, echter niet van veel liefdadigheid getuigdenzij mompelde in zich zelf, dat het zeer dwaas van een man zoo oud als haar vader, om nog zulke gekke plannen te maken en de toekomst van zijn kleinkind te bederven, door misplaatste wel daden aan onbekende bloedverwanten te bewijzen. HOOFDSTUK XI. Vol hoop wachtten Espérance en Gaspard op het antwoord van den predikant, terwijl zij meenden, dat nu zij eenmaal een gunst hadden gevraagd, het ergste voorby zou zijn, en zij voortaan hun trots geen geweld meer behoefden aan te doen. Zij werden in liunne hoop gruwelijk teleurgesteld. Den volgenden morgen kwam er een brief met het postmerk Rilchester. Haastig werd hij door Gaspard geopend. Espérance keek over zijn schouder heen, maar zij kon het slechte schrift niet lezen. Zij ontcijferden den briof langzaam en met veel moeite. Het begin was niet onhartelijk, de eerste bladzijde behelsde niets dan zinspelingen op het beleg van Parijs en op den tegen- woordigen toestand van Frankryk, maar toen kwam er een zin, die hun het bloed naar de wangen joeg. „Het ligt niet aan mij om te beoordeelen, of gij zoo arm zijt door den oorlog, die uw land heeft geteisterd, of dat mijnheer de Mabillon zijne geldzaken heeft verwaarloosd hoe het ook zij, ik gevoel mij, als broeder van uwe moeder, verplicht om u te helpen." „Houd op, Gaspard, lees niet verder; het i3 te wreed! Hoe durft hij op die wijze van vader spreken Gaspard slaakte een diepen zucht, maar hield den brief nog steeds in zijne hand. „Neen, lieveling, wij zullen hem tot het einde toe uitlezenter wille van u, moet ik tegen eiken prijs geholpen worden." Zij lazen verder: „Wat betreft eene betrekking voor uzelf, vree3 ik u niet van dienst te kunnen zijn, daar mijn invloed buiten het kerkelijke niet zeer groot i3. Terecht schrijft gij in uw brief, dat er vóór alles aan uwe zuster gedacht moet worden. Het spijt mij te moeten hooren, dat hare gezondheid geleden heeft onder de ontberingen van het beleg en ik hoop, dat zij hare gezondheid weer spoedig zal herkregen hebben, als gij het aanbod, dat ik u doen zal, zult willen aannemen. Het zal mij zeer aangenaam zijn, als uwe zuster bij mij een nieuw tehuis wil zoeken en dat zal kunnen vinden. Zij zal dan omgang hebben met hare nichten en naar ik hoop, zal zij de verandering ook wel goedkeuren. Op die wijze zult gij van eene zware verantwoordelijkheid worden bevrijd en beter voor uw eigen onderhoud kunnen zorgen, daar gij dan gemak kelijker eene betrekking zult kunnen vinden. Uw antwoord afwachtende noem ik mij 2. J. Collinson." Rilchester 29 Mei 1871. Deze brief deed Espérance hevig ontstellen. Zij was in het eerste oogenblik niet in staat een woord te uiten. Slechts een doffe wan hoopskreet ontsnapte haar: „Het is onmogelijk! Onmogelijk!"

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1