t L -X tl. meen te doen zijn, slechts vijf stuivers. De loten konden met alles betaald wor den zoowel met geld als met stukken huisraad, een stuk vee, flesschen of vaten bier en wijn, enz. De prijzen in deze loterij bestonden, evenals in bijna alle vroegere loterijen, uit kunstwerken van zilver, als zilyereu bekers, zilveren kandelabers, enz. Door den geringen prijs der loten, was de deelneming in deze middelburgsche loterij zoo groot, dat de prijzen in de ka3t, waarin zij tentoongesteld werden, onder geleide naar Antwerpen moesten vervoerd worden; immers in die stad alléén had mon 13000 loten geplaatst. Uit dankbaarheid voor dat groote getal geplaatste loten, moesten de prijzen in Antwerpen den volke ook vertoond worden. Hij, die een lot gekocht had, moest zijn naam ia een boek schrijven of laten schrijven, en daarachter moesten steeds „prozen" geschreven worden. Deze wa ren korte verzen, waarvan de beide laatste woorden moesten rijmen. Tegen woordig zou men ze deviezen noemen. "Wanneer nu alle loten geplaatst waren, werden er prachtige lijsten geschreven, en later, toen de boekdrukkunst was uitgevondengedrukt met een fraaie versiering er om heen van houtsnee- figuren. Deze lijsten werden dan door boden naar verschillende steden en plaat sen gebracht en aan de deuren en muren van publieke gebouwen vastgehecb c. Daarn a had de trekking plaats, die onafgebro ken dag en nacht voortduurde, en ge houden werd op een tribune voor het stadhuis opgeslagen. Het personeel, voor zulk een trekking benoodigd bestond uit een veertigtal personen, waaronder comm ssarisseo en trekkers, eenigen dia de getrokken nummer oplazen en an deren die, door middel van fraai ver sierde trompetten, de gevallen prijzen aan de saamgepakte menigte verkon digden. Des nachts werden deze trek kingen verlicht door brandende vuur pannen en hennepkran8en. Men kan zich hot fantastisch schouwspel vau zulk een' trekking voorstellen, zeide spr. Bij de trekking werden de nummers en de prozen tegelijk door twee personen ge trokken en opgelezen. Jt Spreekt van zelf dat het personeel verwisseld werd, gedurende de trekking en dat de com missarissen en hunne helpers, goed pro fiteerden van den voorraad wijn, enz. die voor Bij het bestuur der vereeniging „Welóadijihsid naar Vermogari" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schrijfwerk. - Een voor schoenmaker. - Twee voor schildersknecht. - Twee voor metseiaarskecht. - Twee voor timmermans knecht. - Een voor koper- en metaal gieter. - Twee voor tuinmansknecht. -Een voor opzichter. - Een voor loodgieters knecht. - Acht voor aardwerkers of los werkman. - Negen voor werkster of schoonmaakster. - Een voor burger- waschvrouw. - Drie voor burgernaai ster. - Twee voor breister. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). sprake van, dat op verjaardag ten paleize „Het gala-diner zal gegeven wor- d e- ïi i Er is 's Konings Loo" een den. Uit 's-Hage wordt van 3 zer gemeld: Heden is de ministerraad wederom in buitengewone vergadering langdurig bij een geweest. Tengevolge van de omstandigheden waarin het Kabinet verkeert, gaf de mi nister van Waterstaat niet zelf de aan gekondigde audiëntie, maar liet hij zich door den secretaris-generaal vertegen woordigen. Hedenavond verschijnt de memorie van antwoord over de belasting-voorstellen van de heeren Borgesius c.s. De commissie van rapporteurs over de burgerlijke pensioenwet komt morgen bijeen tot vaststelling van het eindverslag. Naar de Standaard verneemt, is door den minister van Koloniën ont slag aangevraagd. Als eventueel opvolger van den heer Keuchenius als minister van Koloniën wordt genoemd de heer H. A. des Amorie van der Hoeven, lid van den Raad van State. De luitenant ter zee le klasse D. J. Boom, leeraar in de prac- de betaling der loten geïnd j tische zeevaartkunde en den scheeps waren. Deze loterijen werden echter allengs zoo algemeen, dat de liefhebberij laDgzaam verflauwde en men er toe genoodzaakt werd, de burgers tot de deul- name daaraan te dwingen. De zaken gingen echter zoo bijster goed, dat de Staten-Generaal dit middel te baat namen om zich de middelen te verschaffen om de schatkist te herstellen van de aderlatingen, die zij ondergaan had, door het vele oorlogvoeren, 't Spreekt wel vanzelf, dat de Staten-Generaal toen alle andere loterijen tegengingen. Sedert dien tijd is de loterij, een staatsloterij geworden. Hier trad spreker in uitvoe rige beschouwingen over het kwaad dat de loterij sticht en noemde het een ze delijk kwaad, dat velen verlokt en ten val brengt, die vooral tevreden en werk zame handwerkslieden, tot ontevredenen en nietsdueners en fortuinjagers maakt. Hierna besloot de heer van der Meu- lcn zijn boeiende voordracht met een opwekkend woord aan zijne aandachtige toehoorders, om zich tegen de loterij bouw bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, is in dien werkkring vervangen door den lui tenant ter zee 2o klasse P. Scholten. De oud-hoogleeraar Buys Ballot is, naar uit Utrecht gemeld wordt. Maandagnacht aldaar overleden. Chri8tophorus Henricus Didericus Buys Ballot werd den lOen October 1817 ge boren. Zijne gymnasiale opleiding ontving hij te Zalt-Bommel, zijne academische aan de hoogeschool te Utrecht, waar hij in 1844 tot lector in de scheikunde, de mineralogie en geologie, en drie jaren later tot hoogleeraar in de wis- en natuur kunde benoemd werd. Nu bijna drie ja ren geleden, den wettelijken leeftijd van 70 jaren bereikt hebbende, legde hij het professoraat neder. Buys Ballot behoort door zijne weten- schappelijken arbeid tot de europeesche beroemdheden. Een van de grondleggers der meteorologie als wetenschap, heeft hij door het inrichten, algemeen invoeren bekendmaken der weer- stelselmatig in 't algemeen te iioeden, als een on- j kundige waarnemingen, tevens de prac edel middel om zich te verrijken. tische beteekenis dier wetenschap voor j nu eu in de toekomst verzekerd. In de fabriek van gebroeders Figee j Deraededee ling, dat de beer j minj_ alhier heeft een werkman hedenmorgen Cuypers belast is geweest met do tee- brieken en werkplaatsen, waaronder met het ongeluk gehad een paar stukjes kening voor eene nieuwe reeks muntbil- i zeer belangrijke iuzendingen. jetten, kleiner dan het bestaande, kan I NR. C.) wedstrijd te Nijmegen gedurende 4 dagen een oefeningskamp te betrekkenzal wegens onvoldoende deelneming niet tot uitvoering komen. De hygiënische betoogen over den slechten invloed van volksfees ten des avonds in de open lucht in dezen tijd van het jaar hebben geen verandering gebracht ia het voornemen van het haagsche gemeentebestuur, om 's Konings verjaardag des avonds met een vuurwerk in de Maliebaan te be sluite». Maandag is men begonnen met het inrichten van de Maliebaan tot feestter rein en het opslaan der tribunes. Niemand is verplicht zich winters aan de avondlucht bloot te stellen naar een vuurwerk te gaan kijken aldus was zeer logisch de leidende ge dachte van B. en W. Dat hh. socialisten in het oordeel over elkaar niet altyd even zacht zijn, bewijst eene openbare verklaring, welke de bekende duitschc socialist Lieb- knecht ten opzichte van een zijner ne- derl. collega's aflegt. DaariD zegt hij: De redacteur van Recht voor Allen kan, naar het schijnt, mij niet vergeven, dat ik op het internationaal arbeiders congres te Parijs het anti-parlementair profetendom bestreed en niet van den- zelfden misselijken (katzenjammerliche) afkeer tegen het parlementarisme vervuld ben als een spreekgrage predikant die gedurende eene gebeele zitting bijna eiken dag eene ellenlange redevoering van stapel liet loopen zonder dat de burgerlijke maatschappij uit de voegen kwam In de feestel ij k versierde zaal van „Diligentia" te 's-iiago had Zaterdag de uitreiking plaats van de bij eengebrachte huldeblijken aan schipper L. Nieman, die niet zijne varensgezeileu Laurens Spui, Johannes van Drimmelen Johannes Brandenburg, bijgestaan door den kapitein van de sleepboot ZuidhollandTüijs Klop, op den 28sten November van het vorige jaar de be manning van het engelsche stoomschip Toxford, gestrand op de Maasvlakte, het leven redue. Zeer vele dames en heeren waren daarbij tegenwoordig. Do heer jhr. E. van Heemskerck van Bewst, die in deze het initiatief nam, hield eene toespraak. Het aandenken, dat daarna aan ieder van de varensgezellen werd uitgereikt, bestond uit een zilveren ta- zaksdoos met toepasselijke inscriptie, Een enveloppe met inhoud van waarde vergezelde het souvenir. Schipper Nie man dankte namens allen. Een driewerf „Leve de vijf" werd aangeheven daarmede eene plechtigheid, die aan me nig damesoog een traan ontlokte, die menig mannenhart sneller deed kloppen. (Avp.) Het volgende ergerlijke geval heeft zich Zondagavond te 's-Hage voorgedaan Een bij den schouwburg geposteerde agent van politie, die een sinaasappelen koopman, wiens koopwaar door balda dige jongens van den wagen was ge worpen, bijstand verleende, is door een drietal personen in de waterplaats aan de Schouvvburgstraat, mishandeld. Het overmachtige drietal trok den weorloozen politiedienaar een arm uit het lid. Naar wij vernemen, hebben zich in de maand Januari reeds een veertigtal corporatiën, firma's en neder- landsche industrieelen, aangemeld voor deelneming aan de dezen zomer in het Paleis voor Volksvlijt te houden ten toonstelling van voorwerpen tot voorko- van ongelukken en ziekten in fa- bestemd voor de tentoonstelling te Buo-jaan dek had en die, evenals de beruchte nos-Ayres eu aangekocht in Noord-Hol- gelegenheid, den dief maakten, land, is afkomstig uit Drechterland. Er (Bat. Ebl.) zijn gekocht van Jb. de Wit te Midwoud en J. Schouten, te Westwoud ieder 1 koe en 1 stier; van P. van Kampen te Hoogkarspel, eo C. Vis te Venhuizen, ieder 2 koeien; van T. Schuurman in de Hout (gem. Hoogkarspel), Jb. v. Kam pen te Hoogkarspel, K. Tenzen Pz. te Schellinkhout, J. Schaper te Bovenkars- pel en C. Edel te Zwaag, ieder 1 koe. Verder zyn gekocht van de Beemster veefokkersvereeniging 1 stier en 1 koe en van J. Veerman te Ramsdorpormeer 1 stier en 1 koe. Te Utrecht moeten in Fe bruari de honden van een nieuwe pen ning, te verkrijgen voor 14, voorzien zijn. Menigeen ziet tegen die jaarlijks terugkeerende belasting op en het kan daa ook geen verwondering baren, dat in dezen tijd van het jaar vele honden „aan den dijk gezet" worden. Zulk een „aan den dijk gezette" hond kon men Vrij dagmiddag ia het westelijk deel der stad zien loopen. Hij droeg aan een halsband een stuk karton, waarop te lezen stond: Koop voor mij maar een medailje, 'k Weet het zeker, ik beval je. Nader wordt uit Maas tricht omtrent den brand in de kunst- wolfabriek der firma Hust-inx, Roberti en Co. medegedeeld, dat de brandweer er in geslaagd is, het vuur tot het bovenste gedeelte der fabriek te beper ken. Noehthans is de schade vrij aan zienlijk daar veel wol mede is verbrand en andere materialen door het water veel hebben geleden. Alles was verze kerd. De oorzaak van den brand is on bekend. Het eerste bericht was dus wat over dreven. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer J. Koch, slachtoffer van de ramp bij Ruinerwold, eene scha devergoeding zoude hebben bekomen van 50,000 deelt mr. Rutgers van der Loeff in de Prov. Gr. Ct. mede: De heer Koch heeft, op het aanbod van de Maatschappij om hem eene ver goeding van drie duizend gulden uit te uetalen, zijne rechten op vergoeding aan de beslissing der rechtbank te Utrecht onderworpen. Hij eischto daar ƒ25,844,70 en die eiseh is gevolgd door een gerech telijk aanbod, om hem reeds thans 4252.50 en over de eerstvolgende 5 jaren een bedrag, successievelijk en bij gedeelten te voldoen, van ƒ3000 uit te betalen. De rechtbank zal nu hebben te bwslissen of zijn eiseh overdreven, of het aanbod voldoende is. ijzer in het oog te krijgen. Door den oogarts werd spoedig hulp verleend, doch men vreest voor het behoud van hot gekwetste lichaamsdeel. In Januari 1889 zijn alhier 29 perso nen voor dronkenschap op straat ver volgd. In Januari 1890 was dit getal even groot. het E.-blad aanvullen door het bericht dat de proefdruk sinds eenigen tijd reeds gereed is en door den minister goedge keurd. Waarschijnlijk zullen niet voor het einde des jaars deze muntbiljetten in omloop gebracht wqpden. Nog steeds worden oud model muntbiljetten bijge drukt. Het voorstel van het hoofd- bestuur van den Nederl. schutterijkader- bond, om bij gelegenheid van den in den aanstaanden zomer te houden sehiet- Een buitenkansje had een der reizigers, die tijdens den brand in „Café Suisse", te Amsterdam, daar lo geerde, en o. a. zijn gouden horloge met gouden ketting, ter waarde van ƒ200, verloor. Maandagmiddag bij het oprui men van het puin is het horloge met ketting teruggevonden. Beide voorwerpen waren volkomen onbeschadigd en hadden noch door de vlammen, noch door het puin iets geleden. KOLONIËN. BATAVIA, 3 Januari. Van Padang wordt gemeld, dat het gedeelte van den in aanleg zijnden spoorweg, gelegen tusschen de Brande wijnsbaai en Kajoe Tanam in het voor jaar, men hoopt in Mei, voor het pu bliek verkeer zal worden opengesteld. Dit traject bedraagt p. m. 40 paal en is dus eene zeer aanmerkelijke bekorting op de reis naar de Bovenlanden. Het loopt bijna geheel evenwijdig met de kust, in vlak land en heeft bij den aanleg geen bizondere moeielijkheden opgeleverd. Aanvankelijk zal hot voltooide ge deelte als stoomtramlij n geëxploiteerd worden, De Merapi van de Rott. Lloyd is twee dagen voor zijn tijd hier aange komen en heelt dus, niettegenstaande Den 26ea Dec. kwam teSoerabaia bij zijne familie een jeugdige Indo, di vau Batavia vertrokken was en de gt- heele reis te voet maakte. Het jong- mensch kreeg zijn congé uit 's lands drukkerij, waar hij letterzetter was en, ten einde raad, besloot hij naar Soera- baia te trekken, waar hij ten minste een onder dak vinden zou. Zonder een cent op zak ondernam hij de reis, met zijne garderobe in een bundeltje bij zich. On derweg verkocht hij een hemd of een pantalon om te kunnen eten, en's nachts vertoefde hij in een wachthuisje of onder eene 'postloods. Eindelijk do plaats zijner besteraming bereikende, bezat hij alleen nog hetgeen hij aan het lijf had. In het verslag, dat in de Jav. Ct. gegeven wordt van de verrichtingen en bewegingen onzer zeemacht gedurende het 3de kwartaal van 1889 vind men onder liet hoofd „Station Noordelijk Su matra", o. a.: Dea 4en Augustus stevende Zr. Ms. Sambas naar de Noordkust, en nam al daar den dienst over van Zr. Ms. Soma- rang. Den 13en tijdelijk ook ter oostkust kruisende, werd ter reede Edi op het daar aankomend stoomschip Raijali Rong see het sein „Contrabande" opgemerkt. Een officier van de Sambas ter visitatie aan boord van de Raijali Kongsee gezonden, voDd daar op aanwijzing van den gezag voerder twee vrij groote (suiker) blikken, in elk waarvan o. a. een zak met fijn buskruit was vervat, zoomede een koffer, waarin een rood rolkussen mede met buskruit gevuld. De eigenaar bleef onbe kend. Bedoelde artikelen werden in be slag genomen en aan het civiel bestuur overgegeveu. Tal van prauwen, stoomers en andere vaartuigen werden onderzocht, zonder dat iets verdachts werd gevonden. De prauwen en de chineescbe wankangs, welke men visiteerde, waren bijna alle voorzien van achterlaadgewereü (Snider) en repeteergeweren (Spencer Datzelfde verslag behelst het volgende over de grenskwestie op Noord-Borneo. Zr. Ms. stoomschip Oenarangstation Zuider en Öosterafdeeling van Borneo, ondernam den 12en Augustus eene reis tot vlagvertoon op de Barito-rivier, Poe- loe-Pctak en Kapoeas Moerong, van waar den 17en d. a. v. werd terugge- ke- rd. Naar aanleiding van een bij den resident van dit gewest ingekomen be richt, dat door twee inlanders nabij de monding der Siboekoo rivier eene vlag in een boom was gevonden, vertoonende de engelsche kleuren met een gelen cir kel in het midden, waarin eeri loopende leeuw in het rood, steven :e Zr. Ms. Oenarangna overleg met genoemd be stuurshoofd, den 21en September via Koetei en Boelongan naar de Lucia- baai, ten einde een onderzoek naar het een en ander in to 6telleu. Te Boelon gan scheepte de controleur zicii in met twee gegoede inland^che handelaren, die met de Siboekoerïvier bekend waren. Den 5en October viel het anker voor Moearo-Tawao, waar ons wapenbord in goede orde werd bevonden. Van hier stoomde de Oenarang naar de monding der Siboekoerïvier, waar het ingesteld onderzoek echter weinig licht over de zaak verspreidde, daar er niemand was, die de vlag had zien hijschcn, en de streek geheel onbewoond is. Wel werd het vermoeden gewettigd, dat de dader een zekere pangeran Mankoe Negara moet gemeest zijn, vroeger hoofd eener kampong aan de Samkakoeng-rivier. het niet altijd even gunstige weder, eene prachtige reis gemakt. Ook in an- j Volgens het journal van den posthouder dere opzichten mag de eerste reis wel geslaagd heeten, want de verstandhouding onder de passagiers der verschillende klassen liet niets te wenschen over. Een krachtig middel tot het bewaren van den vrede moet zeker het electrisch licht geacht worden. Ten allen tijde toch konden de reizigers op het dek lezen. Ondertusschen gaat met do helle ver lichting veel van de poëzie van de reis te Tawao was genoemde pangeran, die haat jegens het Ned.-Indisch goeverne- ment koestert en zich bij de britsche Noord-Borneo-Coinpagnie verdienstelijk tracht te maken, in de zo streken geweest, doch blijkens latere berichten naar La- boek teruggekeerd. Nabij de plaats, waar de vlag gevonden was, ontdekte men tevens dat in twee boomen de letters B. N. B, respectievelijk met de jaartallen 1883 en 1889, waren ingebrand, welke verloren vele engagementen ca daarop merken op order van den commandant gevolgde huwelijken zijn het gevolg ge-der Oenarang verwijderd werden, weest van de vele donkere hoekjes, die j Van Duitsch Nieuw-Guina vindt men Een groot deel van het vee,! men vroeger des avonds en des nachts1 er deze bizonderheden ii de andere, voor zoover hare blikken reikten, terwijl de heggen, hier en daar door eenige boomen afgewisseld, ook niets aantrekkelijks bezaten. Werktuigelijk verhief zij haar blik vlokkige witte wolken vertoonden zich aan den helder blauwen hemel en nu zij zoo peinzend naar de wolken staarde, gevoelde zij zich getroost en gesterkt. Zij herinnerde zich, dat dezelfde hemel zich boven Londen eu Rilchester welfde en zij waande zich minder eenzaam. Eene kwelling werd Espérance bespaard zij was volstrekt niet verlegenin haar toestand zou een engelsch meisje een gevoel van valsche schaamte niet hebben kunuen onderdrukken, terwijl zij daardoor niet in het minst werd gekweld, en dat haar hart sneller klopte dan gewoonlijk, toen de trein te Rilchester aankwam en zij uitkeek of hare nicht ook op het perron was, vond zijn oorzaak slechts in hare opgewondenheid en nieuwsgierigheid. Eene slanke en ietwat linksche dame met klassieke gelaatstrekken en kleine oogen keek den ganschen trein langs; instinktmatigge voelde Espérance, dat deze dame ongetwijfeld Cornelia moest zijn en met de vlugge opmerkingsgave, het fransche volk eigen, had zij dadelijk haar uiterlijk en kleeding tot in de bizonderheden op genomen de japon was vol kreuken, het jacket was to wijd in den rug en niet mooi uitgesneden in den hals, de hoed, dien zij op had, stond haar slecht; zij had een verstandig gelaat, maar scherpe trekken. De trein stond nu stil en Espéraece, die het slanke meisje was voorbijgereden, sprong uit de coupé, drong zich door de menigte, terwijl zij reeds eene beleefde begroeting in het engelsch klaar had. „Mijne nicht! als ik mij niet vergis" begon zij. Cornelia keerde zich dadelijk naar haar om. „Ah, zijt gij daar, ik werd al bang, dat gij niet waart gekomen Ik hoop, dat gij esne genoegelpe reis hebt gehad?" Espérance nam de haar aangeboden hand eu gaf haar antwoord op het stijve: „Hoe maakt gij het?" dat in hartelijkheid een groot contrast vormde met de meest alledaagsche begroeting in Frankrijk. Cornelia wilde klaarblijkelijk geen tijd verliezenzij deed haar nicht eeuige vragen betreffende hare bagage, en toen deze in veiligheid was, begaven zij zich naar het rijtuig. Onder een diep stilzwijgen reden zij van het station, Espérance in afwachting, dat hare nicht het gesprek zou beginnen, Cornelia hare blikken voortdurend op het kleine fransche meisje gevestigd houdend, zeer nieuwsgierig om te weten, wat haar vader van haar uiterlijk zou zeggen. Eene verwonderde uitroep van Espérance verbrak het ijs. „De kathedraal! o, wat is die mooi! prachtig!" Welk eene hoogte wat is zij groot. Ik had het niet verwacht, dat zij zoo prachtig zou zijn! Zij had onwillekeurig fransch gesproken. Cornelia was verbaasd over dien plotselingen uitroep. „Ja, vindt gij dat gebouw niet mooi?a antwoordde zij met meer warmte in hare stem. „Het doet mij genoegen, dat gij zulke dingen mooi vindt, want Rilchester is vol sehoone gewrochten der bouwkunst." „En is het huis van oom dicht bij de kathedraal?" „Niet zoo dichtbij als vele andere huizen. Kijk daarginds woont de hulpprediker en daar voorbij is de pastorie. Espérance keek niet zonder nieuwsgierigheid naar die grijze, ouder we tsche huizen en bevond dat zij er somber uitzagen, zoodat zij hare blikken weer naar de kathedraal wendde, terwijl zij de schoonheid daarvan steeds bewonderde. Grauwe muren onttrokken dit gebouw weldra aan haar oog en daar zij het doel hare bestemming bereikten, begon Espérance zich de verwelkomst voor te stellen, die haar wachtte. Hare nichten zouden haar ongetwijfeld reeds in de gang verwachten, zij zouden haastig naar haar toesnellen en haar omhelzen, de predikant zou haar dan verwelkomen en haar een kompliment maken over haar uiterlijk. Zij wist dat bij erva ring, omdat haar dit dikwijls was overkomen, wanneer zij met haar vader de bloedverwanten en kennissen in Auvergne bezochte (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2