POLITIEK OVKftZlGin. gemengd nieuws. dig 1 werd. In het geheel werden 25 vaartuigen gevisiteerd, waarvan 3 (de hierboven bedoelde) als verdacht werden opgebracht. Volgens ingewonnen berich ten heeft op plaatsen, waar civiel geves tigd is, geen uitvoer van slaven meer plaats, en wordt slavenhandel nog daar gedreven waar toezicht ontbreekt, en wel voornamelijk op Soemba. Het vervoer geschiedt met gewone handelsprauwen. waarin een gedeelte der bemanning door slaven wordt vervangen. Ten einde dit tegen te gaan, moeten op de passen nauw keurig landaard, sekse en signalement der opvarenden worden vermeld. De jongste schandalen, die door devan dit proces zijn gezien, de afspiege- rechtszittingen zijn openbaar gemaakt be- j ling zijn van een tallooze familie van kooren thuis op financieel gebied. Men I roovers, die eiken dag aangroeit en zich VI e 3 C H E R IJ. IJmuiden, 3 Febr. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen de loggers V L 72 en 117 met besomming van 310 tot 328, en van de beugvisscherij de sloep P R 10, met 160 lev. kabelj., 100 doode id., 800 schelv. en 4 lengen. De prijzen waren ter afslag als volgtge sorteerde tongen 70 tot 90 ct. per stuk. schol 6 tot ƒ16 per 50 kilo, levende kabelj. ƒ2.75, doode id. 1.45 tot 1.55, doode leng 3.40 per stuk, sckelvisch (sloepen) ƒ29 per groot honderd. Nieuw ediep, 4 Febr. Heden kwam alhier van de groote viascherij binnen de sloep Pioniersch. v. d. Valk, met 100 lev.-, 110 doode kabelj., 6 lev. lengen en 1000 schelv., terwijl door 7 kerders 2 tot 12 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en door trekkers 6 tal haring werden aangevoerdlev. kabelj. gold 1.85, doode id. 1.15 h 1.35, lev. leng 3.00 per stuk, schelv. 25.50 net honderd, kl. schol 3 a 3.20 per mandje, schar 2 per mand en haring 9 a 9.50 per tal. Te Keulen is Zondag eene vergade ring van de centrumpartij uit Rijnland gehoudenwaarin de afgevaardigde Böckerath de merkwaardige verklarin; aflegde, dat de centrumspartij bij de aanstaande rijksdagverkiezingen in die districten, waar hare eigene caudidaten geen kans van slagen hadden, trachten moest aan de kartellpartijen afbreuk te doen door ondersteuning van de candi daten der radica'en en sociaal-democra ten. Dr. Windthorst noemde in die ver gadering den tegen woordigeu toestaud „een stillen Kulturkarnpt," die erger was dan de vroeger gevoerde openlijke strijdhij verlangde herziening der wet op het lager onderwijs. In Servië broeit een opstand onder de militairen. De hoofdofficieren zijn ten zeerste verbitterd over de door de radi cale meerderheid in de Skupschtina door gedreven bezuinigingen en denken er aan, de ex-koningin Nathalie als regentes aan het hoofd der regeering te stellen. Reeds hebben de regenten twee hoofdofficieren van het garnizoen gepensioneerd en ge neraal Horvatovics, die zeer populair is, uitgenoodigd de portefeuille van oorlog te aanvaarden, maar deze heeft als voor waarde gesteld dat Nathalie als koningin- moeder zal worden erkend, een eisch dien de regenten, ingevolge hunne belofte aan den ex-koning Milan, niet kunnen in willigen. Mocht het leger zich voor zoo- danigen slap verklaren, waarop veel kans schijnt te bestaan, dan is bet zoo goed als zeker dat de bevolking de zijde van Nathalie zal kiezen. Sir Francis Winton is uit Zuid-Afrika te Londen ter ggekeerd, om aan den minister van Koloniën verslag te doen betrefiénde zijne onderhandelingen met de Boeren en ne hooiden in Swaziland. Ten opzichte van dit gewest zijn nog geen schikkingen getroffen. PARTICULIERE CORRESPGNSENTii. Londen 1 Februari. Die onbescheiden rechtbanken bren gen onze reputatie nog in opspraakIk zou weuschen dat alle zittingen geheim waren en dat is hard noodig, want niet alleen zal de vreemdeling langzamerhand gaan twijfelen aan de smettelooze zuiverheid der britsche zeden maar bovendien en vooral opdat wij zei ven dat vertrouwen daarop niet zullen verliezen. zou zeggen een stuk in't leven geroepen door de samenwerking van Le Sage, Molière en Emile Augier. Men behoefde het slechts naar het tooneel over te brengen zooals het daar ligt om het terstond voldoende populariteit te verze keren. De voornaamste personen zijnM. B... uitschrijver van geldleeningenM. M., directeur van het finauJeele blad The Mining Record en een avonturier, ant woordende op den onheilspeilenden naam Woolfe (wolf). Ik laat hier een passage volgen bij wijze van staaltje: De ondernemer van geldleeningen, M. B...., heeft aandeeleu geplaatst van de „Crystal Reef Gold Company," een van die talloozo maatschappyen, die ge durende eenige jaren ons goud vragen om het goud op te delven dat de grond van Zuid-Afrika verborgen houdt. Zijn aanklacht geld een poging tot chantage door den uitgever van de Mining Record tegen hem gepleegd. Edel voorvechter der openbare zedelijkheid als hij is, had dit edele lid van .het journalistengild hem in hoofdzaak het volgende gezegd: „Uw Crystal Reef Company herinnert mij aan de „Maatschappij tot ontginning van aluin-groeven in Marokko", door wijlen Jeröme Paturat vereeuwigd. Ik zal deze treffende overeenkomst morgen aan den volke in een artikel op de eer ste pagina verkondigen." „Voor hoeveel koop ik uw stilzwij gendheid?" „Vijf honderd pond.... per stuk." „'t Zij zoo. Morgen zult ge ze hebben." De volgende morgen ziet den heer M. B. gaan, met twee goed gevulde zakken, 't zijn de 500 pond. De uitgever van de Mining Record tot zijn secretaris der redaciie: „Zeg dat het artikel moet blijven, precies zooals het is. In plaats echter van de woorden „Crystal Reef Compa ny" te zetten.te zetten. Oceana Land Company." M. B.... staat onthutst. „Wacht even, alstublieft, ik heb aan deden in de Oceana", waarachtig." De ander met een vrijmoedigen glim lach: „Ik wist het niet. Welnu wij zullen Oceana" schrappen en wat anders zet ten. Dat kost u slechts 500 pond meer." Dit nu is de beschuldiging van den aanklager, gesteund door tal van getui gen. De uitgever van de Mining Record heeft zijn antwoord gereed en eveneens een aantal getuigen te zijner beschikkio, Hij schildert den heer B.... als een soort van struikroover, ondernemer van een onnoemelijk aantal verdachte zaakjes, op touw gezet met medewerking van een aar-tal bekende of onbekende markiezen die hem tegen groven interest hun namen hebben geleend en eveneens met de stil zwijgende „geheel belangelooze" mede werking van verschillende redacteuren van financieele bladen. De agent van de „Crystal Rett", die nog een ouden wrok had tegen de Mining Recordis plotseling aan dit orgaan 500 pond komen aanbie den, welke de onomkoopbare redacteur en-chef heeft geweigerd,daarop zijn eenige agenten der geheime politie de bureaux van de Mining Record binnengedrongen orn de redactie te arresteeren. Het was een hatelijken strik door den heer M. B... gespannen, die de zakken met goudstuk ken had medegebracht, om beter zijne rechtstreeksche beschuldiging te kunnen staande houden. Het onderzoek, dat aan het proces voor afging, duurde veertien dagen en is al even interessant als het proces zelf. De jury wist niet te zeggen welke de ware was van de beide geschiedenissen, die men haar vertelde. Zij heeft verklaard niet te kunnen uitmaken waar de dieven waren, noch de bestolenen, noch wie van de beide partijen de grootste schrobbeering verdiende. Ten slotte liet zij den gehee- len troep beschuldigers en beschuldigden vertrekken onder de nivelleerende uit spraak: Ex aequo. En de moraal? De algemeene com mentaren, die de zaak in 't leven riep, bewijzen ons, dat de vijf of zes physio- nomieën, die in het schitterende licht vermenigvuldigt in den omtrek van de Stock-Exchange, en 't wordt tijd dat er zich een bond vorme van financiers tegen deze meester-chanteurs en een dito be schermende vereeniging van kapitalisten tegen.... financiers. Waarlijk, de fransche schrijver Balzac had geen ongelijk toen hij aanvoerde dat de Chantage wel dege lijk moest worden gerekend onder de uitvoer-artikelen, die van gene zijde des Kanaals met de Manchester- en Shef field artikelen naar het vasteland komen. Ik kan u ook nog van een ander pro ces wat vertellen, men zou het kunnen beschouwen als een uitvloeisel van de speculaties in goudmijnen, maar het is voor onze nationale eigenliefde miuder moeilijk te verduwen. Het betreft hier vervolgingen, ingesteld tegen den markies de Leurville, die nu ongeveer zes weken geleden een hevig kabaal heeft verwekt bij de opvoering in 't „Princess-theater" van „The Gold Craze" (de Goud-manie). In deze satyre op de werkelijkheid, waarin do rage van den dag om he: goud bij wagenvrachten te verspillen in goudmij nen, allerkostelijkst wordt geridiculiseerd, wordt oen „zekere markies de Fleurville" op de planken gevoerd, en nu heeft de heer de Leurville ten rechte of ten on rechte dit als een soort van caricatuur op zijn eigen persoonlijkheid beschouwd. Daarvandaan de charivari die hij in 't leven riep met behulp van een handvoi guinjes, verdeeld onder een troepje brave lieden, die begaafd met stevige longen en gewapend met helderklinkende sleutels,ge lukkig waren deze werktuigen eens winst gevend op hunne vrye avonden te kunnen aanwenden. Op 'toogenblik nog ben ik tegenwoordig bij de instructie van deze zaak voor de „police-court" van Marl- borough-street. Het verloop zullen we stilzwijgend passeereu. Het verschijnsel doet zich hier echter voor, dat kabalen en twijfelach tige successen in den schouwburg even streng worden beoordeeld. De claque wordt niet geduld noch zal ooit worden geduld door het engelsche publiek wordt even hard gevloekt als het duel. Men ziet daarin gebrek aan waardigheid van de zijde van den dramatischen auteur, die de lauweren van één avond koopt tegen zooveel per kilogram, en van de zijde der toeschouwers, die hun ge zond verstand om den tuin laten leiden en dulden dat een troep betaalde lotba- zuioers hen aanduiden welk stuk zij hebben toe te juichen, hun bewonde ring voor dit of dat voorschrijven en hun het enthousiasme inblazen. Dat pu bliek weet ook wel dat de claque een overblijfsel is van het keizerlijke Rome, van dat Rome van Nuro, waar zelfs de smaak der burgers door strenge decree- ten werd geregeld. Het gevoel van fier heid en onafnankelijkheid van het angel- saksische ras is ernstig geschokt. Het „applaus-signaal" zou het toeschijnen als een staatsgreep, een aanslag op het be ginsel der gedachten vrij beid; kortom, wij illen dat het lot der dramatische of lyrische werken die aan onze beoordee- liug worden onderworpen, worde beslist door het algemeen stemrecht der toe schouwers en niet door het oordeel van de claque vaa een kliek, die door den ondernemer wordt betaald. Uit dit oog punt bezit Eugeland het ware vrije theater zonder officieel subsidie en zonder bijval op commaudo, waar alle conventie haar eigen dood zal sterven op den dag waarop de smaak van het publiek haar zal hebbon veroordeeld. Nickleby. machtig is. Ook mag na dezen tijd te „Morgue" vooral niet scheuti». Brussel geen rechter benoemd worden, I die niet eveneens de vlaamsche taal ver- n h e circus te Lissabon staat. Voor het afnemen dezer examens D belgischc Ka zal eene commissie worden benoemd van 5 leden, bestaande uit 4 onderwyzers en vertegenwoordiger der regeering. Een excentriek Engelse h- man, Ernest Pezon, gaf voor eenigen tijd een werkje uit, waarin hij mede deelde op welke wijze hij in den tijd van 2 jaren een vermogen van drie millioen gulden verspild had. Die zaak trok toen nogal de aandacht. Op nieuw wordt thans zijn naam ver meld, ditmaal omdat hij te Nizza een vaiache ehèqne uitgegeven heeft en des wege een vervolging tegen hem is in gesteld. Stanley zou verklaard heb ben, zoo hij in Europa komt, in de allereerste plaats koning Leopold van België te zullen bezoeken, Zijn vertrek is echter geheel onbepaald, daar hij bezig is het verhaal zijner reis samen te stellen. Het comité der vereeniging „Het Roode Kruis" te Genève heeft zich bij den Bondsraad beklaagd, dat het kruis wordt misbruikt voor allerlei reclame. De Bondsraad heeft geantwoord, dat maatregelen tegen ongeoorloofd gebruik van het roode kruis slechts voor oorlogs tijd gelden en zij niet op tyden van vrede zijn uit te breiden, tenzy met toe stemming van alle mogendheden, die de conventie van Genève hebben aangeno men. Antonio Salviati, de man die de oude venetiaansche glasindustrie vooral het glasmozaïk van de 16de en 17de eeuwen, in onzen tijd weder deed herleven, is dezer dagou in den ouderdom van 74 jaren te Venetië over leden. Hij was aanvankelijk advocaat, maar wijdde zich 30 jaren geleden aan de glasfabricatie en stichtte te Micrano hij Venetië een fabriek van venotiaausch glaswerk. Tien jaren stond hij aan 't hoofd eener engelsche vennootschap, daarna verbond hij zich met een Duit- scher. Guidieini, een Italiaan, heeft bij den schietwedstrijd te Monaco den len prijs (18,670 fr.) in 12 trefiers behaald; de Belg De Woed won den 2en prijs (8050 fr.) met 15 treffers van de 16 schoten; de Itliaan Zulatti, met 14 trefiers in 16 schoten, den 3ea prijs (fr. 6050), en de Fra sokman Moncorpe, in 13 tx'efiers in de 16 schoten was no. 4 en wou 4330 fr. Al de engelsche me dedingers werden geslagen. Radicale dr a n k b e s t r ij d in g. Te Hatton, een stadje in Zuid-Dakota, deden acht met bijlen gewapende vrou wen een aanval op alle kroegen, de flesschen, vaten en meubels met bijlsla gen verbrijzelende. Er ontstond groote opschudingmaar niemand kwam de tappers te hulp integendeel, een schare volks volgde de amazonen, luid juichende bij elk nieuw vat, dat zij stuk sloegen. De hoofdstad van Frankrijk staat op het punt een gewichtig ambte naar rijker te wordenper advertentie in 'e Petit Journal wordt nl. een concierge gevraagd in de.... „Morgue". Men kan nagaan hoe de Parijzenaars, die allen meer of min bevreesd zijn voor hun Cerberus, reden waarom zij steeds den spot met hem drijven, zich vroolijk ma ken bij het denkbeeld van een concierge m het huis der dooden. Ze zeggen dat het een benijdenswaardig baantje is, omdat de huurders in de „Morgue" vol strekt niet lastig zyn en o. a. nooit laat thuis komen, zoodat de concierge gesn last zal hebben dat de bel des nachts elk oogenblik overgaat. Wel In het cir hebben ernstige j_ naar aanleiding der voorstelling eener pantomime, getiteld„Portugal in Afrika," waarin de strijd tusschen de Portugeezen tegen de Makololos ïn NyassalaDd te aanschouwen wordt ge geven. Twee clowns traden daarin op, waarvan de een Serpa Pinto en de ander Alvaro Castelloes, de portugeesche vlag^ verdedigende, voorstelt. Zoodra het talrijke publiek de portugeesche vlag in hauden van de clowns zag, rezen van alle kanten luide kreten van afkeuring, en een aantal toeschouwers rende naar het tooneel om de vlag aan de hand der clowns te ontrukken. Toen dit gedaan was, werd de vlag overgegeven aan de in de zaal aanwezige politie. Nn volg den er luide kreten van bijval en het „Lang leve Portugal Om nog sterker uitdrukking te geven aan de verontwaardiging over deze ver tooning der clowns, vernielde een hoop lieden, vóórdat deze de zaal verlieten, do schermen en andere toestellen van het tooneel. De bladen laken den directeur van het circus wegens het vertoonen eener pantomime, waarin 's lands vlag in han den wordt gegevon van clowns zij ver wijten hem dat hij kapitaal beeft zoe ken te slaan uit portugeesche vader landsliefde en aan de autoriteiten wordt menig hard woord toegevoegd, omdat zij de vertooning dier pantomime hebben toegelaten. Uit S t.-P e t er s b a r g wordt bericht dat de keizer en d keizerin dezer dagen zeer ontroerd zijn door eene vree- selijke gebeurtenis te Gatschina. Het zoontje van den staatsraad Dietz, jager- meester des keizers, een jongentje van zes jaar, is verscheurd geworden door de honden van den keizerlijken jacht stoet. Ziehier hoe het ongeluk zich heeft toegsdrageu: De moeder van den klei nen Sergius, die met hem uit wandelen was geweest, ontmoette eene harer vrien dinnen en praatte met haar over een courantenberichtje. Mevr. Dietz zond haar zoontje naar hui3 om de courant te halen en die aan de andere dame te brengen. Daartoe moest hij over een groote binnenplaats, waar op bepaalde uren de jaehthonden vrij rondloopen. Toen de dame den kleinen Sergius niet zag komen, zond zij een boodschap naar mevr. Dietz en deze, ongerust ge worden, giug hem zoeken. Na verloop van een uur vond men het lijkje op de binnenplaats, totaal verscheurd door de honden. Toen de czaar en zijne gemalin dit vreeselijk ongeval vernamen, lieten zij onmiddellijk hun rouwbeklag aan de ouders doen. De bonden werd?n allen doodgeschoten. Om hun het gezicht te besparen van de plek waar hun zoontje op zoo vree- selijke wijze omkwam, wees de czaar hun een andere residentie en verhoogde den heer Dietz in rang. overgaat. VV el ia waar ra e r van' ontvangen de bewoners van de „Morgue" Vertegenwoordigers is eindelijk gereed ge-j veel bezoek, maar alleen overdag als de komen met de beraadslaging over de huisdeur openstaat en zoo zij al uitgaan onderwijswet. De strijd over het Vlaaraseh doen ze dat slechts een enkelen keer, eindigde met de aanneming van een ver-nl. voor den laatsten! Jn den tijd van zoenend voorstel, volgens hetwelk na 1 j drie dageu hebben zich reeds meer dau Jan. 1895 geen ambtenaar in de provin- j duizend sollicitanten voor dat baantjo eiën West-Vlaanderen, Oost-VlaandereD, aaDgemeld; de adspiranten zullen echter Antwerpen en Limburg mag benoemd j wel doen te bedenken dat er weinig worden, die geene bewijzen heeft afge- verval aan verbonden is, want met nieuw- legd dat hy de vlaamsche taal volkomen jaarsfooien zijn de bewoners van de Vervolg Nieuws tij dingen. Benoemd tot onderwijzeres te Purmer, mej. C. M. Gerk, te Haarlem. De heer H. C. Schoevaarfc, thans sta tionchef te Kwadijk, wordt, met 11 Fe bruari e. k. overgeplaatst naar Voge lenzang. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Hoofddorp is beroepen de heer van Wijngaarden, predikant te Mijdrecht. Bij den heer 't Hooft te Haarlemmer meer, heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een jongen, die behulpzaam was, bij de dorsehmachine, geraakte met twee vingers daarin beklemd, waardoor die geheel verbrijzeld werden. „Dat hoopte ik," dacht Espérauce sterk kleurende, terwijl zij trachtte hare hand uit de zijne I03 te maken, haar oom hield die echter stevig vast. „Laat ik u eens nauwkeurig opnemen," zeide hij, haar naar het raam trekkende en hare gelaatstrekken bestudeerendein dienzelf den tijd maakte Espórance van de gelegenheid gebruik, om ook zijn gelaat goed op te nemen. „Ach, ik hoopte, dat er gelijkenis zou zijn tusschen u en die arme Amy, maar er bestaat geen gelijkenis volstrekt niet. De predikant zuchtte diep. „Het evenbeeld van haar vader een echte de Mabillon zoo verschrikkelijk fransch! Het bloed steeg Espórance van verontwaardiging naar de wan gen; de laatste woorden had de predikant blijkbaar tot zich zelf gericht, maar toch deden zij haar pijnlijk aan. Zij had zich nog niet van hare verontwaardiging hersteldtoen de predikant zijn ouden toon aannemende, zeide„En uw vader is bij het beleg van Parijs gesneuveld?" Hij meende niets kwaads met doze woorden, maar hetgeen hij zeide, getuigde nog al eens dikwijls van niet zeer groote fijnge voeligheid, en zonder het te willen waren zijne uitdrukkingen voor anderen zeer grievend, met deze laatste opmerking viel hij Espórance te plotseling op het lijf. Het w&s te stootecd voor haar, dat hij van haar vader sprak, terwijl hij zooeven nog had gezegd „verschrikkelijk fransch." Deze pijnlijke herinnering aan zijn dood bracht haar den versehrikkelijken 30sten November weer voor den geest, zoodat zij veel moeite had, om hare tranen te bedwingen. Zij mompelde eenige onverstaanbare woorden en wendde zich toen tot Cornelia. „Gij wilt zeker uwe kamer eens zien, nietwaar? Ik zal u den weg wijzen." Van een zwaren last ontheven volgde Espórance haar, terwijl zij aan hare tranen dea vrijen leop liet, toen haar nicht haar nogmaals voorging in den gang, die naar eene donkero eikenhou ten trap voerde. Cornelia liet al hare hartelijkheid doorschemeren in de woorden „Het doet er niets toe. Ik geloof niet, dat vader gezien heeft, dat gij schreidet." Deze woorden waren misschien wel geschikt om een engelsch meisje te troosten, maar zij konden het leed van Espórance niet verzachten. Cornelia begeleide haar naar hare kamer en verliet haar met de waarschuwing ©m over een uur voor het middagmaal gereed to zijn. Espórance wierp zich op haar bed neer, terwijl zij hartstochtelijk om haar vader riep, en zoo lang schreide, tot zy geen tranen meer had. Ten slotte geheel uitgeput, wischte zij hare tranen weg, en ofschoon hare smart niets minder geworden was, werd zij kalmer en wierp zij een blik door haar vertrek. Het was groot en kaal, dikke balken ondersteunden de zoldering, die zoo laag wag, dat de kamer een benauwenden indruk op baar maakte; een grof tapijt bedekte den vloer, en wanneer zij te kiezen had, dan zou zij haar kamertje te Mabillon met zijn rood steenen vloer verre verkozen hebben boven dit vertrek. Het geheel maakte op haar geen aangenamen indrukzij stond op en begaf zich naar het venster, terwijl zij er naar hunkerde, om iets anders te zien dan die schrille kleuren van het vloerkleed die haar oog pijnlijk aandeden. Een uitroep van bewondering ontsnapte aan bare lippen, toen zij weer een blik sloeg op de kathedraal, die hoog boven alle andere huizen uitstak; zij had vaii uit het venster tevens een schoon uitzicht over de stad. Het luiden van de bel deed haar weer herinneren aan hare aardsehe smarten. Het werd nu waarschijnlijk tijd om zich voor het middagmaal te kleeden. Zij was er volstrekt niet begeerig naar om weer in gezelschap te zyn met hare bloedverwanten, en nu de eerste opgewondenheid van bare aankomst voorbij was, gevoelde zij ziek zeer vermoeid, zoodat zij meende niet krachtig genoeg te zijc, om engelsch te kunnen spreken. Wordt veroelgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2