Ziogïweenipg van Mist. „Weldadigheid nar fc»gr" iet ontzet w Leiden in 1574 HYPOTHEEK Magnetisme. mmvmmmmH. BUKGEM.UKK STAND. Dankbetuiging, Advertentiën. 332e Staatsloterij. DAGMEISJE TER OIIBHAMI TERSTOM) TE HEER! Schouwburg, - Haarlem. Hoüandsch Opera-Gezelschap, Teeken-Collegie HrURLfcl TE HEER. VEREENIGING Sociëteit „DE KROON". DE TWEE VRIENDEN, Telegrammen. WASHINGTON, 8 Febr. (Reuter.) Do bladen doelen mede, dat de ameri- kaansche werklieden-vereeniging een groote financieel operatie voorbereidt. Het doel daarvan ia het vormen van een fonds, waaruit gelden ter beschik king gesteld zullen worden van werk lieden, die den arbeid hebben gestaakt, in welken tak van nijverheid zij ook werkzaam zijn. LONDEN, 8 Febr. (Reuter.) Konin gin Victoria zal heden den minister raad, die te Osborne wordt gehouden, bijwonen en haar bekrachtiging geven aan de troonrede waarmede het engel- sche Parlement zal worden geopend, PARIJS, 8 Febr. (Reuter.) Aan de XlXe Siècle wordt uit Bucharest geseind, dat de bulgaarsche regeering vijf van de aanleggers der samenzwering, onder wie ook majoor Panitza, heeft laten fusileeren. PARIJS, 8 Febr. (Reuter). De hertog van Orleans was te Parijs gekomen, ten einde te beproeven, of hij in het leger kon worden opgenomen en in het fransche leger mocht dienen. MADRID, 8 Febr. (Reuter.) De re geering heeft bericht ontvangen uit Cuba, dat generaal Salamanca, de goeverneur van deze kolonie, overleden is. Het stoomschip Gelderlandkapt. Sharp, van Java, arriveerde 7 Februari te Rot terdam. Het stoomschip Zaandamder N. A. S» M., arriveerde 7 Febr. van La Plata te Amsterdam. GEBOORTEN: 6 Febr. C. J. de Boer-Van Meegersen d. - 7. T. Kan-Sauer z. - J. Liethoff- Esmeijer d. - S. Polak-Glas d. - A. M. Traksel-Groove z. - 8. W. Jorna-Kapper d. (levenloos.) OVERLEDEN: 7 Jan. L. de Vries 81 j. Valkeateeg. aan allen welke hunne hartelijke belangstelling, bij het overlijden van mijne geliefde echtgenoote PETRO- NELLA FRANCINA DE GRAAFF hebben doen blijken. Mede namens kinderenbehuwd- en kleinkinderen. P VAN RU MPT. Haarlem8 Februari 1890. 5e klasse 17e lijst. Zaterdag 8 Februari 1890. No. 14651 Premie ƒ3000. No. 13532 ƒ200. No. 6940, 8215, 9442 en 17749 ieder ƒ100. Prijzen van 70. 22527007585 9312 11244 14993 17836 40545308185 9854 12189 15623 18431 476 6615 8370 10651 13142 16036 18805 1381 7248 9069 10971 13468 1G850 20270 1592 Op onderstaande nummers zijn geen prij- z n gevallen 433 3451 5924 9406 1304416742 19694 840 4040 6781 9166 13153 16899 19795 1095 4094 7210 10331 14208 16906 20054 1288 4255 7401 10338 14341 17048 20191 1560 4548 7405 11209 14486 17202 20540 1839 4869 8331 11803 15525 18071 2119 5073 8355 12164 15542 18352 2323 5467 843212596 15874 19284 2491 5649 8933 12814 15981 19316 2955 5717 9267 12829 16081 19373 Heden overleed na een kort- I stondige ongesteldheid, mijne in nig geliefde Echtgenoote ELISA BETH MARIA WAGEMAKERS in den ouderdom van 63 jaren, diep betreurd door mij, mijne kinderen en behuwdkinderen. H. B. SCHOONMAN. P. DE WIJS. M. H. DE WIJS- schoonman. P. J. SCHOONMAN. M. SCHOONMAN- v. d. Weiden. E. H. SCHOONMAN. A. H SCHOONMAN. Haarlem4 Februari 1890. In een klein gezin wordt tegen 15 Februari een net en fatsoenlijk gevraagd, niet beneden de 15 jaar. Franco brieven, met opgave waar inlichtingen te verkrijgen, onder lett. D. D., aan het bur. van dit blad. een Zaak in Boter, Kaas en Eieren, enz. Franco brieven of in persoon zich te vervoegen Scltackel- straat 12. Een net vrij HUIS, bevattende 4 Kamers, Keuken, Zolder, Regen en Welwater en van alle gemakken voorzien, ƒ200 'sjaars, aan de Bakenessergracht. Bevragen: Smedestraat 26rood. van den Parkschouwburg. Directeur: J. G. DE GROOT. Donderdag 13 Februari 1890. (5e Voorstelling van het abonnement). Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, onder vonden bij de herdenking zijner Vijf en twintigjarige Echtvereeni- giug, betuigt de ondergeteekende, ook namens zijne Echtgenoote en Kinderen, zijn welgemeenden dank. J. DE KOCK. Haarlem, 8 Februari 1890. V A. H. POORTMAN, Ma kelaar, zal op Zaterdag 22 Fe bruari 1890, in het Verkooplokaal .de Gouden Leev/rote Haarlem, in pubiieke veiling brengen ten overstaan van den Notaris C. A. JOEKES: No. 1. Een Huis, wordende in drie gedeelten bewoond, Erve en Bleekveld, aan de w/z. van de Lange Margarethastraat te Haarlem, No. ISzwart en rood en No. 20a, Sectie C, No. 2068, groot 1 are 8 centiaren. No. 2. Een Winkelhuis en Erve, aan de z z. van de Lange Hofstraat op den hoek van de Korte Hofstraat te Haarlem, No. 12, Sectie D, No. 6057. groot 66 cent. No. 3. Een perceel Bouwterrein, gelegen aan de n/z van den Zijl- weg te Haarlem, Sectie A, No. 795, groot 2 are 45 cent. No 4. Een perceel Bouwterrein, gelegen naast het voorgaande, Sectie A, No. 796, groot 2 are 45 cent. Breeder bij biljetten omschreven. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het overlijden van mijne onvergetelijke echtge noote. MARIA VAN VEGGELÉN, betuigt ondergeteekende namens allen zijn hartelijken dank. C. D. BREMER. Yerrassing ïan Zaltbommel door ds Qeldorsohen in 1511, "door F. ALLAN. II. Tweemaal Da den voorschreven avond was de dagtoorts ter westerkimme gedo ken, en kondigde zij voor de derde maal bet krieken van den dageraad aan, toen vóór Bpmmels wal, ter plaatse waar, in de nabijheid der Waterpoort toenmaals ile los- en laadkraan stond, een vaartuig meerde, dat, op eenigen afstand gezien, met rijshout was beladenterwijl een ietwat kleiner scheepken met gelijksoor tige lading zich op korten afstand van daar aan den oever had vertuid. Pas lag eerstgenoemd vaartuig op zijne plaats, toen de kloek-gebouwde schipper voet aan wal zette eü, met een melkkan in de hand, zich naar de Waterpoort begaf. Nog maar weinige schreden was hij voortgegaan, toen ook de schipper - van het andere vaartuig aan land sprong en mede den weg naar evengenoemde poort insloeg. Een paar andere mannen, vermoedelijk zijne knechts, stapten ook van boord en schenen, vreemdelingen als zij waren, kennis te willen maken met hunne naaste omgeving. Intusschen waren onze beide schippers, die aanvankelijk op eenigen afstand van elkander voortwandelden, de poort gena derd, en nauw had de zware ijzeren klopper tweemaal op de poortdeur ge dreund, of de vraag: //Wie daar?'' klonk door het getraliede kijkgat. ,/'kBen schipper Van Tricht, uit Gameren, en hij, die daar aankomt is, mijn knecht", dus antwoordde de eerste, in wien we, ondanks zijne vermomming, al aanstonds IJzeren Jan (de ander was de heer Van Haeften) herkennen; „'kben -chipper Van Tricht, uit Gameren, en moet hier wat brand- en rijshout lossen ten behoeve van de bezetting; ook heb ik oen brief bij me voor den slotvoogd 'och, wees gij zoo goed, en ontlast me van dat papieren ding, want ik wenschte. als 't kon, wat gauw te lossen om met (ion middag nog naar Gameren af te zakken'k verlaDg naar huis, m'n goeje man, want, weet je, m'n vrouw ligt zwaar ziek en de kicders loopen in 't wild Help me dus wat voort, en van middag smarots je met je maats aan een paar zalmvette elften, welke ik voor je heb meegebracht en die je maar van boord moet halenm'n knecht zal zó wel even voor je schoonmaker, hoor!" //Nou, voor zoo'n hapje zou een arme drommel, als ik ben, al vrij wat doen; 'k zal je graag helpen, schipper 1 doch Verst, dat weet ge, moet ik je ladin ii.specteerenZóó luidt de order." z/Doe je plicht, zooals 't behoort, wachter! dat is recht; maar haast je e n beetje en zeg me dan metteén, waar ik hier in de buurt wat melk kan krij gen, en waar ik het best terecht kan om voor geld en goeje woorden paard en kar te bekomen om mijn hout van boord te halen en naar 't Hooge Huis te voeren." In antwoord op den vriendelijken drang van den eenvoudigen schipper stak de niets kwaads vermoedende por tier den sleutel in het slot en opende eene der poortdeurendoch nauwelijks was, gelijk IJzeren Jan het noemde, diens //vollemaanstronie" zichtbaar, of de ijzeren vuist van schipper Jan had den portier bij den strot gegrepen en tegen den grond geworpen. z/Hier dien sleutel, vervloekte speur hond, die zich met bourgondische munt laat betalenhier dien sleutel of ik worg je, neen zwijg ellendeling of, bij St Joris! mijn kortjan weet den weg te vinden tusschen je korte ribben en snoert je voor altijd den bek" ,/Om Godswil, schipper, genade; spaar me voor vrouw en kindhier is de sleutel ik zal zwijgen" Dat is je geraden ook, schoeljemaar eerst", dus zette IJzeren Jan zijne /don- deroratie" voort, terwijl hij zich met den portier, dien hij intusschen bad laten opstaan, eenige schreden van de poort verwijderde, maar eerst zult ge me vertellen, hoe sterk de wacht is aan elke poort." wHier, aan de Waterpoort en aan de Bosscherpoort zijn we met ons zessen en daarvan liggen er nu vijf op de brits te ronken; ze zijn gisterenavond wat druk aan den gang geweest; doch aan de oengelsehe en gamersche poorten lig gen slechts vier man." //.En hoe groot is de troep op 't Hooge Huis (het huis van Van Rossum) //Ik denk zoowat honderd voetknechten en dan nog ruim een twintigtal speer ruiters." z/Lieg me niet voor, galgenaaswant komt 't anders uit, dan ge zegt, dan behoeven ze thuis van middag voor jou niet op te schaffen, dan drink je je buik vol in de Waal, versta je?" ,/'t Is, zooals ik je zeg, schipper!" antwoordde de van angst en schrik bevende poortwaohter, enopdat ge me gelooven moogt, wil ik je ook zeggen, dat van morgen, vóór dag en dauw, bijna de heele troep, op een man of wat na, ter veste is uitgetrokken om de boeren en huislieden weer eens na te lezen en ze buit en proviand af te zetten ik deed om vier uur de wachtronde en heb ze zelf de slotpoort door en de walbrug over zien uittrekken, met de hoplieden er bij" //Dus is het kasteel zooveel als onbezet, hè?" //-Ja, schipper! alleen de kastelein (slotvoogd) met zijn jongens en nog een paar zieke voetknechten zijn thuis gebleven om schoon schip te maken." z/Nu," sprak Jan, „'t is goedwan neer alles uitkomt zooals ge zegt, zal geen haar op je hoofd gekrenkt worden en zal ik je vrij latenmaar zoolaDg tegen 3°/io, 4 en 4Vio pCt. rente, zonder vooruitbetaling van rente. Adres den Correspondent D. STORM Haarlem. De eerstvolgende REPETITIE zal op Maandag 24 Februari a. s. worden gehouden. HET BESTUUR. Groote Opera in 5 bedrijven of 11 Tafereelen. Muziek van Ch. Goünod. Aanvang 7uur. Baleon ƒ2,— le Loge 1,75; 2e Loge en Parterre 1.50; Gaan derij 0,60. W Plaatsbespreking- zooals ge woonlijk. -W Margaretha: Mej. JOS. DE WULF; Siebel: Mevr. ALBERS JAHNMepbistode Heer ORELIO. Tegen 1 Mei a s. een modern Heerenhuis, met 6 K. en Tuin, f 550.—, b h. Station gelegen. Mede een dito Burgerh. met 5 K. en Tuintje, ƒ300,Te bevr. b d. Ar chitect D. STORM, Haarlem. De derde Kunstbeschouwing met introductie van Dames, zal gegeven worden door Mejuffrouw E. VERWOERDT, te Amsterdam op Maandag 10 Februari 1890, des avonds ten 7'/s ure, in de Bo venzaal der Sociëteit Vereeniging alhier. Het Bestuur H. SA VRIJ President. F. J. RIEPSAAME, Secretaris. Het Bestuur maakt bekend, dat wegens zitting* van den Militieraad bet Kantoor der Vereeniging* (Voe len) op 11,12 en 13 Februari a.s zal GESLOTEN zijn. blijf je in mijn handen, hoorEn nu- vooruit, naar boord, dan kan je op je aak de lading inspecteeren, maar. pas op, dat je geen kromme sprongen maakt, of dat je me onder schot komt, want-, reken er op, wat ik vóór mijn looper krijg, is mijn, begrepen Jan haastte zich nu om Van Haef ten, die inmiddels nader was gekomen. kennis te stellen met hetgeen de portier hem daareven had medegedeeld terwijl een paar inmiddels toegeschoten manschappen bevel ontvingen den portier naar boord te brengen en dezen daar tet nader orde te houden. Pas was IJzeren Jan, die zekerheids halve, den gevangen poortwachter mede naar boord had geleid, bij do Water poort teruggekomen, toen zich het ge fluit eener meerle liet hooren en, eer zelfs Jan er aan dacht, klonk uit de breede borst van den stoeren Van Haeften het sein //Rijsen Rijsen En eer nog de echo van dien uitroep was weggestorvensprongen Gelders reeds ongeduldig geworden wakkere zonen van boord en stormden, door hopman Deenik voorgegaan, op de Wa terpoort los. /Mannen sprak deze, //gezwind vooruit, doch, vóór alles, snoert den mond, maakt geen gerucht en weest kalm de list is gelukt en de poort is onsgeen overijling dus want deze zou misschien nog veel kunnen beder ven nog eens weest stil en zwijgt als stommen In alle stilte naderde nu de troep de Waterpoort, waar ook Van Haeften zijnen volgers met nadruk beval niet overijld te werk te gaan. „Ik verlang stipte gehoorzaamheid aan mijne bevelen, en ieder boude zich ernstig en nauwge zet aan de orders u namens mij door onïsen hopman Deenik gegeven. De ge- heeTe stad, „dus vervolgde de heer Van Haeften," ligt nog in rust, en die rust komt ons zeer te stade, storen we haar dus niet en luistert naar mijne bevelen. Zoodra we binnen de poort en in de stad zijn, zullen we ons in vier rotten splitsen en in alle stilte de OeDselsche, Gamersche en Bosscherpoorten bezetten. Naar elke poort trekke een rot van twintig man. Ieder kent zijn aanvoerder en volge stipt diens bevelen. Ik zelf blijf met mijn bent hier, bij de Water poort, totdat ge u van de drie gonoemdo poorten en hare bewakers meester hebt gemaakt'k reken op uwen moed eu op uw beleid eD wacht u hier terug." Na aldus zijne orders gegeven te hebben opende Van Haeften de poort en werd onmiddellijk gevolg en uitvoering aan zijne bevelen gegeven. Iiij zelf posteerde zich met zijne bijhebbende manschap vóór den ingang van de wachtkamer der Waterpoortterwijl de drie aange wezen troepen-afdeelingen zich zóó snel en tegelijk zóó stil naar de hun aange wezen poorten begaven, dat zij, en Genootschap: „Melpomene en Thalia". Op Zondag 16 Februaril890, drama in 3 afdeeling-en. Gevolgd door blijspel met zang in 1 bedrijf'. Aanvang 7 uur. NA AFLOOP BAL. Genezing door grondig onderzoek van Somnambulisme. Heerea- markt No. 6, Amsterdam. Consult Maandags. Woensdags en Vrijdags, van 10 tot 4 ure. dit was althans zoowel aan de Oensel- sehe als aan de Gamersche poort het geval aldaar de wachters verrasten, die, geen gevaar vermoedende, zich in de warme wachtkamers bij den haard hadden neergevleid. Weêrstand te bieden daaraan werd nauwlijks gedachtdaar toe waren zij te slaperig en hune be- springers te talrijk, dachten ze en te kloek. „Legt uwe wapens af," dus klonk het uit den mond van den aanvoerder, geeft de poortsleutels over en trekt naar de torenkamer de eerste, die de minste poging waagt tot verzet of ontvluchten, hangen we op Vooruit, naar boven En de poortwachfc zat achter slot en grendel. Zóó ging het aan de Oenselschc en aan de Gamersche poort, waar men. evenmin als aan de Waterpoort eenig ernstig verzet ontmoette. Niet alzoo echter aan de Bosscher poort Terwijl Deenik, na het bezetten der Oenselsche poort, in alle stilte langs de Binnenvest de Bosscherpoort naderde, had IJzeren Jan, die den troep naar de Gamersche poort had geleid, zich na het bemachtigen van deze, volgens af spraak met Deeniic, langs de andere zijde der Binnenvest, in de richting van de Bosscherpoort langzaam voort bewo gen, teneinde deze laatste als met dub bele macht te overvallentegelijkertijd rukte ook de derde troep, onder bevel van zekeren Bram de Jager, uit Waar denburg, door de Boschstraat, op genoem de poort aan. „We moeten ons haasten, mannen," sprak Deenik, „'t wordt hoog tijd'k heb hier en daar reeds deuren en vensters zien operen; de lui worden wakker; voorwaarts in den stormpa1-.. Bijna had men de Bosscherpoort onge merkt bereikt, toen één der wachters, naar buiten komende en de gewapende benden overziende, die zich in de nabij heid der poort bewogen, verrast en ver schrikt een ©ogenblik bleef staan. Ijlings trad hij terug, de deur achter zich dicht werpen de, om zijn makkers te gaan zeggen, dat er onraad was. „Nu is 't onze tijd, Jan!" zei Deenik. „Komt, nu er op los, mannen; nu of nooit moet. de slag raak zijn." „Raak zal 't wezen, hopmanant woordde IJzeren Jan, raak zal 't wezen, of' mijn naam is". De zware klopper dreunde op de poortdeur en belette, dat Jan op dat zelfde oogenblik voortging met, gelijk hij het noemde, zijn hart lucht te geven. „Wie daar, en wat wilt ge?" klonk het door een der kijkgaten. „De poortsleutels, willen we," ant woordde Deenik „en liefst met de poort er bij," vulde Jan aan. „Geeft, wat we vragen," dus voer Deenik voort, en noodzaakt ons niet tot geweld; als er bloed moet vloeien, is 't voor uwe verantwoording; geef over, en ik sta u borg voor uwe vrijheid en voor uw leven". „Ziet, hoe ge ze krijgen kunt," dus klonk het van binnen, „maar de eerste, die moeite maakt, leggen we neer." „Dat zou u al weinig baten, wachter," hernam Deenik, „kom, bega geen dwaas heid en geef' de poortsleutels overwant zoo ge langer weigert of draalt, zullen we de poortdeur zelf wel openen"... Een schot dat uit een der schietgaten viel en een van Deenik's mannen licht aan den arm trof, was het antwoord van den wachter, en tevens het sein tot den aanval. „Loopt de deur open, kerels!" riep IJzeren Jan „er liggen bij dien wagen maker, daar, immers boomen genoeg," en, de daad bij het woord voegende, greep hij mede een der boomstammen, die, door meer dan vijftig stevige knuis ten omvat, tot stormram diende, zwaar genoeg om, door zulke krachtige han den gedrageD, reeds na een drie- of viertal stooten, de poortdeur te doen be zwijken. „Hoezee, voor Gelder!" donderde het, „heruit met de wachtgeef je over".... „Dat geven we over, gemeene fielten troep!" dus riep men den aanvallers van uit de wachtkamer toe, en er vielen twee schoten, die gelukkig hun doel misten, doch de woede van Deenik's volk gaande maakten, vooral, toen er zich tal van burgers uit de stad bijvoegden, die, ge wekt door het schieten, en onraad ver moedende, waren komen zien, wat er in de buurt toch te doen mocht zijn. „Steekt de poort in brand!" riepen sommige burgers, dan zullen de schobbe jakken wel eieren voor hun geld kiezen".... „Nog- eenmaal", dus liet Deenik zich hooren, „nog eenmaal, doch nu ook voor 't laatstgeeft u overAlle weder stand is immers nutteloos". „Liever in de lucht, dan in jouw ijzers," antwoordde de wachtkommandant, „ik geef niets over en, bij St. Joris! bij den eersten voet, dien ge verzet, bij den eersten stap, dien ge doet, steek ik den brand in 't pulver.terug, of".. Doch de rest van hetgeen hij misschien nog had willen zeggen, bleef hem in de keel steken, want op hetzelfde schier ondeelbaar oogenblik, dat hij de smeu lende lont, welke hij in de hand hield, dreigend, op nieuw aanblies, sprong IJzeren Jan in woeste vaart naar bin nen, wierp e'én der wachters op zijde, en greep, gelijk een tijger zijn prooi bespringt, den wachtkommandant aan, stiet hein zijn vlijmscherp mes in de borst en deed hem met een rauwen gil op den grond stortengreep toen blik semsnel een ijzeren koevoet, die tot sluitboom diende, en verbrijzelde er één der andere wachters do hersenpan mede. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2