BINNENLAND. 6EMEMD NIEUWS. móaiök mèmók gillende op de vlucht gingen. Op een afstand bleven zij staan kijken, toen een klein zwaar voor werp door de luobt vljog en in bun midden terecht kwam. 'i Was een Bteentje, dat jui Bertba in de ver warring had opgenomen en den vluchtenden n age worpen. Dezen, rnee- nende, dat 't uit den boom kwam gingen nu voorgoed aan den haai onder 't geroep van: mótaóklinómók! Goddank! brulde een ver vaarlijke grogstem uit den boom, en een oogenbhk daarna vertoonde zich de gestalte van den gemartelde. Ik verga van de helschepijn, kermde hij, terwijl hij met zijn zakdoek de roode mieren van zijn hals en gelaat trachtte af ;e slaan. Bertha wilde juist antwoorden, toen in de verte het geluid van een na derend rijtnig zich deed hooren. O Frits! sprak de jut wan hopig, daar zijn ze al terug Frits kreeg den schrik 111 het lijt en verdween met de snelheid van een achtervolgden haas. Z.ch wrin gende van pijn holde hij als een bezetene over den straatweg. En juf Bsrlha? Zij weende tianen van bit terheid. Dien nacht deden beiden geen oog dicht. Frits vanwege de brandends pijn en Bertba van be zorgdheid en ongerustheid over haar getolterden dierbaren vriend des harten! TJAMPAKA. Haarlem, Febr. 1890. De naam vau een indisch spook. Naar wij vernemen, za de heer mr. A. E. J. Nijsingh zijne "benoeming tot iid der Eerste Kamer niet aannemen. (N. E. C.) Omtrent de begraleni van professor Buys Ballot, die Vrij dag te Utrecht plaats had, meldt men van daar het volgemde: De lijkbaar, met eene menigte kransen bedekt, werd door seiie tal rijke schare van vrienden en oud- leerlingeii gevolgd. Op den doodenakker bevonden zich curatoren der Utrecbtsche lioo- ge^chool, professoren en veie stu denten. Onder de vertegenwoordi gers van buitsnlandsehe universi teiten merkte men op prof. Neu- mayer, uit Hamburg, Achtereenvol gens werd in welsprekende bewoor dingen hulde gebracht aan de groote wetenschappelijke verdiensten van dsn ovenedene, door de heeren prof. Oudemans, dr. Brondgeest, Snellen, prof. Neumayer, prof. Van de Sande Bakhuyz n en den heer Roelofs Vaikjiiamens hetUtrechtsche Studen tencorps.De zoon van den overledene, rnr. P. F. Buys Ballot, daukte voor de bewezen eer. In een zeer waardeerend woord aan de nagedachtenis van den oud-hoogleeraar Buys Ballot gewijdherinnert de heer B. J. Volck aan hetgeen de overledene in 188283 voor de Noordpool- expeditie heeft gedaan, toen hij zijn geheele vermogen aanbood osa ons land waardig daarbij te doen ver tegenwoordigeu. Van den heer C. E. Ket ting, te Assen, is bij den directeur der Weesmrichimg te Neerboach, ten behoeve van de weezen aan die inrichting, een pakketje ontvangen, bevattende 20,000 gebruikte post zegels. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het verslag der commis sie uit de Kamer van K. en F. aldaar, betreffende de geschiktma- kicg der amsterdamsche havens voor de ontwikkeling van den doorvoerhandel, thans openbaar is gemaakt. De commissie beveelt den aanleg der noodigs werken aan. met de Handelskade ais grondslag, eene zoo vrijgevig mogelijke exploi tatie in het belang der Handelsbe weging-, lage onxosten voor de schepen, eenheid van bediening der spoorwegverbindingen en het stel len van de geheele inrichting onder eea besturend college of een voor de zaak berekend hoofdambtenaar. De gemeenteraad zou een commissie moeten benoemen om het algemeen plan uit te werken. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat van hei bij Cal- lantsoog verongelukte schip Lock Moidart (waarbij 30 man verdron ken), behalve 2 personen ook een hond zich zelf het ieveu heeft gered door naar den wal te zwemmen, geeft de heer N. van Aibada te Valkoog in de N. Alkm. Ct> in overweging, om op elk schip een hond aan boord te nemen. Hij zegt o. a.«dat beest heeft dus branding, wind en weder ge trotseerd. Had het slechts eene lyn van boord meegenomen, wie weet, hoe velen er nog gered waren ge worden I Zeker is er geen dier, dat z.oveel scherpzinnigheid, moed en volharding bezit als een hond. Men wil hein in het leger gebruiken, waarom zou niet ieder schip een oi meor houden aan boord kunnen ne men en voor dat doel dresseeren? Aan elke reede, iandingsplaats of haven zouden proeven kunnen ge nomen worden, door het beest met een louw in den bek of om den hals naar den oever te laten zwem men, een touw of lijntje, dat door eene licht beweegbare spil van boordzijde kon aiioopen. Overal waar reddings-stations zijn, zou men eveneens eenige dezer dieren er op na kunnen hoaden, om in geval van nood, een tocht naar het ge teisterde schip te ondernemen. Geen dier toch laat zich beter africhten dan een hond». Ter aanvulling vanhet bericht uit Maassluis omtrent de uitreiking van medailles aan schip per Nieman en zijne manschappen, deelt men ook nog mede, dat be halve de gouden medaille aan Nie- man en de zilveren aan ieder zijner ondergeschikten, het engelsche goe- vernement aan eerstgenoemde nog 10 pd. st. heeft toegekend, en aan eik der andere mannen 5 pd. st, Omtrent den schilder J. te Utrecht, die Yerdacht wordt zijne vrouw te hebben gedood, verneemt hat U. D. dat hij groote onver schilligheid aan den dag heeft ge legd bij zijn verhoor door de poiitie, en de meest onverschillige en bru tale houding aannam tegenover het bij het politiebured verzamelde pu bliek, toen hij Donderdag met een ceiwagen van dat bureel naar de gevangenis werd overgebracht. Terwijl Donderdag voor het hof van gezworenen te Bergen het proces begonnen is tegen den wachter Monnier, beschuldigd van moord op de markiezin de Ük&ëte- ieer, die in den afgeloopen. zomer door een open venster werd dood geschoten, is m den nacht te Moui- baix op het luik eener herberg een papier aangeplakt, waarop met groote letters geschreven staat: «Monnier is niet schuldig. Ik ken den moor denaar en heb hem gezien.» Het papier is in beslag genomen en een scherp onderzoek is onmiddellijk ingesteld. Te Boia Colombes bij Fa- rijs was de eigenaar zeer verwon derd 's avonds te huis komende, de deur van zijn huis open te vinden. Nog meer verwonderd was hij, toen hij, de kamer binnentredende, een vreemden man slapende vond, om ringd van allerlei artikelen van wedde, die hij blijkbaar ter mede neming had ingepakt. Bij onderzoek bleek, dat de inbreker de cognac- Üesck had aangesproken, waarm een slaapmiddel was, dat de heer des huizes gewoon was te ge bruiken. Een franseh millionair heeft zich te Nizza doodgeschoten hij had al zijn zaken geregeld, zelf een lijkkist besteld en de plaats aangewezen, waar hij begraven wilde zijn. Hij vermaakte 1 millioen frs. aan de weduwen en weezen van de slachtoffers van de ramp ïe St. Etienne, en de rest van zijn vermogen aan de weduwen van gen darmes. De man was ongehuwd en niet volkomen wel bij het hoofd; dit laatste doet de deur dicht. Vrijdag zouden zich te Saint-Louis twee honderd vijftig man van het leger in franseh Sene gal inschepen om den koning van Dahomey te tuchtigen, die steeds schatting blijft heffeu te Costonoe, dat aan Frankrijk behoort. Martin Müller, die vóór eenigen tijd een schot loste op prms Willem van Würtemberg, is buiten vervolging gesteld, daar hij voor krankzinnig verklaard is. Hij zal in een gesticht worden geplaatst. De 1 ij k e n van mevr. en mej. Tracy zijn te Washington ter aarde besteld, nadat m het Wute Huis een indrukwekkende plechtig heid had plaats gehad. Da kisten waren met kransen bedekt; veie aanzienlijke personen waren tegen woordig; Tracy verscheen, leunende op den arm van zijn zoon. Te Lissabon werden in de laatste dagen veertig engelsche kantoorbedienden onteiageii. Zij wendden zich tot den consul met verzoek hen in staat te stellen Laar Eugelana terug te keeren, waaraan deze echter geen gevolg kon geven, omdat hij geen geld daarvoor had. Er was zeker op die kantoren niet veel te doen! Waalscho Kerf;. Vooria. 10 urs, Pfender, past, a la Ilaye. Chriitelvjk Gerejoriuetrdt Gemeente Gödempte Oudo Gracat. Voorm. 10 uro, 's Avouch 5 ure, Mulder. VVotusdagav. 8 ure, Mulder. Kloin Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds a ure, Schotel. Donderdagav. ure, Schotel. Lutksrscke Kerfs. Voorm. 10 ure, Poolman, s Avonds 6 ure, Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, W. J. Leendertz, pred. te Rijp. ,s Avonds 6 ure, de Vries. Remonstrantse/ie Kerk. Voorra. 10 ure, H. S. Balsem, pred. te Beek* jBroedergemeente. Voorm. 10 ure, baron van Doorn. 's Avonds 6 ure, baron vau Doorn. Douderdagav. S ure, Weiss. Voorbereiding. Noorderkerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, D. Koffijberg, vau Amsterdam. Woensdagav. 8 ure, Langhout. Ohr. bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagav. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 17 11 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagav. 8 ure, Snetblage. Bijbellezing. Lokaal Jongelings- Verssniging. Lange Annaetraat. üonderdagav. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal Bakkerstraat. Zoudagav. 7 ure, J. B. Schout. Bijbellezing. Maandagav. 8 ure, J. B. Sellout. Bijbellezing. frBdik&eurten der lias. Herv. Heita: TE HAARLEM. Op Zondag 9 Febr. 1890. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Moeton. Nam. 2 ure, Moeton. 45e Zondag, 'a Avonds 6 ure, Swaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, C. Poensen, Zend.-leeraar te Keiliri op Java. (Voor Smeding.) Woensdagav. 7 ure, Barbas. Bijbellezing. JSakenesser Kerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, H. Bremer, Godsdienstonderwijzer. ISederd. Herv. Eerk. SSenufceformsïko Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Santpoort. Beverwijk» Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 are, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, geen dienst. 'S&l o <l* aas c n €r. a a S. Voorm. 10 ure, J. !J. van Arkel. Nam. ure, J. D. vau Arkel. S&eciaastedie. Voorm. 10 ure, J. Kuilman. iSfaiSegösia. Vee m. 10 ure, M. Buchii Pest. ero 10 ure, (J. vau Koetsveld C.Ez Nam. 2j^ ure, C. van Koetsveld C.Ez. ^aistpooirS» Voorm. 10 ure, gaen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet. ^aairiiseSasi»» Voorin. 10 ure, H. J. Bergsma. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 6% ure II. Waarden burg. i£t2n«3vooirt. Voorm. 10 ure, O. Schr'eke. Avondmaal. Nam. 2% ure, O. Scarieke. Danzegging. PÜA3SKTBI8ICHTÊÜI. A m sterdam 8 Febr. De prijzen uer Aardappelen v a^eu aiB volgt Friescbe Dokkumraer Jammen t'2.20 A 2.50, id. Francker Jammen t'2.1U 2.30 idem Engelsche Jammen f 1.5b a 1.70, Zeouwsclie Spuische Jam men f2.10 a 3.50, idem Flakkeescbe Jammen f 1.90 a 2.40, Gelderacbe blauwe f 2,a 2.10, Pruis. Hamburgera f 3 50 a 3.60, Roode f 0. a 0.Hillegommcr dito 0.0,allea per Heet. Schiedam. 8 Febr Moutwijn i 15.25, Amst. Proef f 16 50. 75, Jeuevei loften vergetende, met Tsou naar diens tiuis ging. Deze laatste gaf ijem overvloedig te drinken en te zijner eere een coacert. Hung amuseerde zich koBtelijk, gevoelde zich zeer op zijn gemak en dronk zooveel dat hij ten slotte beneveld werd en in een diepen slaap viel. Tsou was een driftige, laaghartige persoon. Kort nadat Hung in een diepen siaap was geraakt, kreeg Tsou onge noegen met een der muzikanten over de betaling van diens loon. Hij trok zijn dolk en stak den ongelukkige in 't hart, zoodat hij dood nederviel. Tsou wist niet hoe hij zich van het lijk zou ontdoen. De tegenwoordigheid van Hung verschafte hem echter eene gelegenheid om twee vliegen in één klap te slaan: zich te wreken over de spotternijen van zijn vriend en ter ze'.fder tijd om alle verdenking van zijn huis af te wenden. Hij haastte zich om dit prachtige pian ten uitvoer te brengen. Hij liet het lijk van den muzikant in de kamer brengen, waar Hung lag te slapen, bevlekte diens kleederen met het bloed van den veïslagene en drukte hem den be bloeden dolk in de hand, waarmede hij de moord had ge pleegd. Te middernacht weid Hung wakker en bemerkie dat hij een bebloedeu dolk in de hand hield, terwijl niet ver van hem af het lijk van den armen muzikant lag. Eerst dacht hij aan een benauwden droom; maar wie be schrijft zijn schrik, toen hij bemerkte dat het.de verschrik kelijke werkelijkheid was. Hij gaf een vreeselijken gil. Tsou, die slechts dit oogenblik afwachtte, kwam met zijne bedienden binnen, deed alsof hij vreeselijk ontsteld en ver ontwaardigd was en beschuldigde zijn vriend, den muzikant in zijn dronkenschap te hebben vermoord. De buren kwamen op het rumoer toeschieten; de politie die door het gerucht vernomen had, cat er een vreeeelijke moord wa6 gepleegd, was weldra ter plaatse en de arme geleerde, die te laat zijne lichtzinnigheid inzag, kon in de gevangenis nadenken over het gevaar dat men loopt, wan neer men ongehoorzaam is aan zijne vrouw, om zich aan val.-che vrienden toe te vertrouwen. Sing vernam eerst den volgenden morgen wat er was gebeurd en zij kon 't niet verzwijgen, dat zij dit ongeluk had voorzien. Zij zond alle dagen levensmiddelen aan haar echtgenoot, maar scheen hare zorgen slechts daartoe te beperken. Ondanks alle tegenwerpingen, die Hung maakte, was de schijn toch zoo tegen hem, dat volgens het oordeel der meest vertrouwbare lieden, zijne tei-dood-veroordeehng niet kon achterwege blijven, Gedurende dien tijd kwam zijne vrouw alle dagen in da gevangenis, zonder door de bewa kers te worden opgemerkt. Zij trachtte haar echtgenoot moed in te spreken en hem een weinig hoop te geven; maar Hung was zoo terneergeslagen dat hij niet spreken kon en jammerlijk begon te weenen. Sing echter, zag er niet bedroeid uit; zij had hare dienst bode weggezonden, van wie zij tot dusver onafscheidbaar was; en in haar plaats had zij een ander jong meisje ge nomen, dat zij nog meer beminde en aan wie zij al hare zorgen besteedde. Deze verauderingeu en de bezigheden van haar huishou den namen haar geheel in beslag. De dag der terechtstelling naderde. Men zag Sing ko men en gaan zooals gewoonlijk; men hoorde haar echter op dat tijdstip weenen en snikken, zelfs in de stilte van den nacht. Op zekeren morgen verscheen de dienstbode, die zij weg gezonden had, plotseling weder. Zij zeide slechtB op fluis terenden toon eenige woorden tot hare meesteres. Beiden barstten in lachen uit tot verwondering van de omstanders. Den volgenden morgen kwam de gevangenbewaarder, Sing vanwege haar echtgenoot verzoeken hem voor 't laatst vaarwel te zeggen. Zij bewoog zich niet; deze onverschil ligheid trof alle lieden van het huis, die er niets meer van begrepen en de jonge vrouw beschuldigden, dat zij geen hart meer had. Maar die verwondering zou nog grooter worden. Den- zelfden dag vernam men dat Hung in vrijheid werd gesteld en Tsou gevangen genomen was. Deze laatste werd voor de rechtbank gedaagd, hij bekende zijn dubbele misdaad en werd terstond ter dood gebracht. Hung was misschien meer verwonderd dan bewogen, toen hij zijne echigenoote in de armen viel. Daar is uwe advocaat, - zeide Smg en wees op hare getrouwe dienst bode. Hoe Ontraadsel mij dat geheim. Ik heb haar naar de hoofdstad, gezonden naar den keizer. Als muzikante verkleed, wist zij tot hem door te dringen, viel hem te voet en smeekte hem haar aan te hooren. De keizer, bewogen door haar schoonheid en haar smart, vroeg haar hoe zij in zulk een beklagenswaardigen toestand kwam. Zij vertelde hem toen met tranen in de oogen dat zij uwe dochter was en dat gij onder een laag hartige beschuldiging gebukt gingt, waardoor zij genood zaakt werd te bedeien om uw gezin te onderhouden. De keizer, door medelijden bewogen, vroeg de namen, beloofde het vonnis te herzien en gaf aan onze advocaat honderd goudstukken, waarna hij haar liet vertrekken. Op deze wijze zijt gij vrij geworden. Hung was onuitputtelijk in lof en dankbaarheid. Eenigen tijd later zeide Smg tot haren echtgenoot, dat zij hem eens ernstig wilde spreken; eerst deed zij uitkomen dat de liefde haar allen aardschen jammer op den hals gehaald had, welke zij nooit in de hoogere gewesten zou hebben ondervonden; dat zij vooral walgde van de onver schilligheid en het gebrek aan hart bij de stervelingen aan wier poort zij te vergeefs had aangeklopt gedurende het proces. Zij voegde erbij dat zij niet meer kon leven te midden van een wereld, die zij verafschuwde en dat zij zich in de eenzaamheid wenschte terug te trekken; dat zij overigens Hung niet aan hemzelven zou overlaten, maar zich bij hem zou doen vervangen door het jonge meisje, dat. zij had aangenomen. Hung wilde eerst niet naar haar hooren en weigerde standvastig haar te laten vertrekken. S.ng bleef; maar weldra werd zij ziek; haar schoonheid verminderde met den dag. Ondanks de zorgen en de geneesmiddelen ver minderden hare krachten met eene verbazende snelheid. Eindelijk stierf zij na verloop van eenige maanden. Hung was zeer bedroetd, te meer daar bij zijn smart zich nog het verwijt voegde, haar te hebben gedood door haar bij zich te houden, de vrouw die zijn beschermengel was ge weest en wier wijsheid hem het leven had gered. Nauwelijks was de begrafenisplechtigheid afgeloopen, of de dienstmaagd, die den keizer revisie van het vonnis had gevraagd, verdween plotseling. Maar het jonge meisje bleef en Hung eindigde met haar te huwen, overeenkomstig den wensch van Sing. Uit deze verbintenis werd een zoon geboren, zoowel uitmuntende door schoonheid als verstand. Toen het kind reeds groot was en zijne opvoeding ernstige opofferingen begon te enschen, bevond Hung zich in de onmogelijkheid zijoe op voeding voort te zetten. Een reeks aan ongelukkige onder nemingen bracht hem tot armoede. Hung, die geen middelen meer bezat en bijna aan de wanhoop ten prooi was, herinnerde zich plotseling den bruidskorf van Sing. Hij opende dezen en was niet weinig verrast hem vol te vinden met goud, on der het stof dat zich er sedert den dood zijner vrouw in had opgehoopt. Het huisgezin was dus gered, dank zij haar, die, zelfs gestorven, hem nog met de weldaden harer moederlijke voorzienigheid overlaadde. Vele jaren verliepen in vrede en voorspoed. Intusschen zou Hung nogmaals een bewijs ontvangen van de gehecht heid van haar, die eenmaal zijn vrouw was geweest. Een oude bediende van Hung ging over den top van een berg, toen Sing hem verscheen, gezeten op een zwart paard, zij stond onbeweeglijk op een hooge rots. Zij onder vroeg den grijsaard, vroeg hem tijdingen van zijn meester en toen zij vernam dat hij gelukkig was, zeide zij verheugd te zijn, dat hij zich wel bevond asn de zijde van haar, die zij voor hem had bestemd; ten slotte verzocht zij hem aan Hung mede te deelen, dat zij, nu in een godin veranderd zijnde, verre van de slechte menschen leefde in de he- melsche woonplaatsen der eeuwige rechtvaardigheid en der oneindige liefde.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 6