POLITIEK OVERZICHT. steld, in geval van nood soms voor de moeilijkste gevallen gesteld, geniet de infanterie-officier de minste bezoldiging en heeft de slechtste kans op bevorde ring en dat is dan het hoofdwapen, de voornaamste kracht van het leger! Onder deze omstandigheden kan het niet anders dan hoogst eigenaardige ge waarwordingen opwekken, wanneer men een man als het Kamerlid, majoor Roo seboom, nog hoort spreken over de hoogere eischen van de krijgsschool en de promotie bij keuze. Promotie bij keuze, zeker om den toestand derinfan- terie-luitenants nog sLchter te maken en den geest, die toch slecht is, nog meer te verbitteren. Bovendien, wat baat het of men al kan beschikken over een aantal aan de krygsschool opgeleide generaals en aanstaande generaals, wan neer men in de lagere rangen geeu vol doend aantal geschikte en alleszins be kwame officieren vindt om de door die hoogere leiding aangegeven bevelen ten uitvoer te brengen. De krijgsgeschiede nis is daarom te bewijzen dat de schoonst uitgewerkte operatie-plannen geheel zijn mislukt, omdat zij in werkelijkheid met te weinig energie, te weinig kracht wer den ten uitvoer gebracht; maar daaren tegen zijn er tal van voorbeelden aan te halen, dat een slecht operatie-plan nog schitterende resultaten heeft opge leverd, omdat het door energieke, kracht volle jeugdige onderbevelhebbers werd uitgevoerd en doorgezet. Dat de weten schap in het leger wordt beoefend, zal ieder prijzen, maar de wetenschap kan en mag niet de eenige maatstaf zijn voor de beoordeeling, vooral niet in een klein leger als het onze, alleen bestemd om den vaderlandschen bodem te verde digen en dat dus zeer zeker behoefte heeft aan practische mannen, die zich niet te oud gevoelen voor den door hen bekleeden rang. Aan een groot aantal generaals hebben wij dan ook geen be hoefte. Waar het in de eerste plaats op aankomt: dat zijne flinke, degelijke, practische en vooral nog jeugdige com pagnies-kommandanten, ten volle geschikt om onder alle omstandigheden een af- deeling van 200 man aan te voeren. Heeft men daar eenmaal voor gezorgd, dan zal de promotie bij keuze vanzelf komen, want het zal moeten blijken wie hunner meer geschikt zijn voor hooger bevel. Te ons dapper Indisch Leger evenmin i s bij het ofiicierskorps der marine is de »romotie bij keuze be kend en toch het men daarin ten alle tijde bekwame uit .tekende bevelvoerders gevonden, die in practijk het bewijs hebben geleverd, dat zij waren the right men in the right places''. Er worden bij ons te lande zoovele commissies bijeengeroepenwanneer men daarvan nu alle heil blijft verwachten en de taak voor éen man te zwaar wordt geacht, dan is het meer dan hoog tijd dat er eens een commissie wordt samen gesteld om de middelen te beramen tot verbetering van den toestand van het offieierskorps bij het hoofdwapen nopdat het krachtig en met jeugdigen ijver bezield zal blijven!" {Fad.) Naar men verneemt, hebben zieh tot deelneming aan de tentoonstel ling tot bevordering van veiligheid er gezondheid in fabrieken en werkplaatsen te Amsterdam reeds een aantal fabrie ken, maatschappijen en vereenigingen bier te lande aangemeld, terwijl mede verschillende ministeriën van hunne be langstelling blijk gaven en ook uit het buitenland belangrijke inzendingen zijn toegezegd. Het uitvoerend comité heeft echter nog geld noodig,/10,000 a 15,000, en zag zich gaarne bijdragen daarvoor toegezegd. Bijdragen van 50 af geven recht op het donateurschap en persoon lijken vrijen toegang tot de tentoonstel ling. Penningmeester van het uitvoerend comité is de heer J. M. Elias. Men meldt uit Amsterdam van 12 dezer: Hedenochtend hebben de kunstrijders Ludvig Larsea en Carl Aaman, beiden van Christiania, op de terreinen achter het Rijksmuseum voor het bestuur der z/Amsterdamsche Sportclub" proeven van hunne bekwaamheid afgelegd. Zoowel af zonderlijk rijdende, als ten aanzien van de w a 1 8 e n, gaven beiden blyk van eene ongemeene bedrevenheid. Naar aan leiding van dit proefrijden besloot ge noemd bestuur, morgen (Donderdagmid dag) van 3 tot 4J£ uur namiddag door hen eene openbare voorstelling te doen geven. De Influenza. Door een lijder in het 3e stadium: Ze neemt je in de lurven en smijt je in 't bed, Bezet je met jicht in de beenen; Zij pakt je in de keel als een lastig sujet En stelt je een dag of vier vijf braaf de wet; Dan sloft ze (maar zachtjes) weer henen. Dan ben je versuft door 't onwelkom bezoek Je lust en je vlijt zijn gaan loopen; Dan plaag je de vrouw, of je smijt met een boek, Je schopt naar de kat, of je bromt soms een vloek, En durft op geen beterschap hopen. Dat duurt weer een week, en in spijt van je klacht Begin je, zoo waar, te genezen; Dan merk je, dat weg is je macht en je kracht, Dan moet er wel biefstuk bij kiloos gebracht. Zoo komt er weer vuur in de pezen. Tijd Door de amsterdainsche po litie is de hand gelegd op een viertal personen, die er hun werk van maakten, zonder de daartoe vereïschte vergunning van het hoofd van het gemeentebestuur, collecten lang3 de huizen dor ingezete nen te houden, zoogenaamd ten behoeve der nagelaten betrekkingen van bij ram pen en ongelukken omgekomen personen, doch waarvan de opbrengst door hen in werkelijkheid meest ten bate van zich- zelven en hunne gezinnen werden aan- Behalve te Amsterdam, hebben deze personen zich ook in verschillende an dere der voornaamste plaatsen van ons land aan dezelfde overtreding schuldig ;emaakt. Een hartstochtelijk lief- liebber van rooken is in de Lindenstraat te Amsterdam bijna het slachtoffer van zijne gehechtheid aan zijn pijp geworden. Met de brandende pijp in den mond begaf bij zich te bed en viel ongemerkt in een zoeten slaap, waaruit hij kort daarna met schrik werd gewekt, toen hij bemerkte, dat zijne pijp hem uit den mond was gevallen en zijn bed in brand stend.Gelukkig behield de man zijne tegen woordigheid van geest en bluschte den brand. In de Zuiderzee is, naar men uit Kampen meldt, weder veel drijfijs. Tusschen het Kampereilaud en ►Schokland is bijna alles ijs. Van Kampen naar Zwolle en Genemuiden door Mas tenbroek is de scheepvaart gestremd. Tengevolge van den lagen waterstand van het Zwolsche Diep moest Dinsdag de boot Meppêl IIkomende van Am sterdam koers nemen langs Kampen. De Urker post is Woensdagochtend niet te Kampen aangekomendie van Kam pen naar Urk is vertrokken. Te Wormer is Donderdag middag in de sloot langs den zeer druk ken straatweg verdronken gevonden het 4-jarig kind van G. G. aldaar. Men leest in I eids ch D a g- blad De vermoedelijke dader van den dief stal van ongeveer 300 horloges, bene vens vele andere gouden en zilveren voorwerpen, van den heer Blom, houder van een huis van koop met recht van weder-inkoop, is bekend, maarnog niet in handen. Het is iemand, die in den zomer aan de hier gevestigde glazenwasscherij ver bonden was, doch in den laatsten tijd als fiesschenspoeler werk verrichtte in het café Hackerbrau op de Breestraat. Nog voordat de diefstal bekend ge maakt was, bad het de aandacht van twee kellners aldaar getrokken, dat hij, onder bizondere voorgevens, ieder een gouden horloge had aangeboden. Toen dit Donderdag der politie ter ooren kwam, ging zij dadelijk op nader onder zoek uit, doch zoodra had B., zoo heet de verdachte, niet in de gaten dat de zaak voor hem niet pluis was, of hij liep, door enkele huisgenooten achter volgd onder het geroep van /houdt den diefhet huis uit, zonder dat een voor den ingang op straat staande melkwa gen voor hem een beletsel was, want hij vloog" daar al3 het ware, in zijne overijlde vlucht, overheen. Dit wekte de achterdocht geheel te gen hem op, maar alle pogingen om hem te achterhalen schenen vruchteloos. Hij wist zich eindelijk aan het gezicht zijner vervolgers te onttrekken. Alleen weet men dat hij zich naar buiten de stad begaf, waar het onderzoek tot laat in den avond langs de singels enz. werd voortgezet. Dit bleef echter zonder ge volg, evenals het bezoek, dat aan alle herbergen hier en in den omtrek werd gebracht. Intusschen is een vermoedelijke mede plichtige van hem reeds in voorloopige bewaring genomen. Het moet ook gebleken zijn dat hij reeds een aantal herloges te Amsterdam in eene bank van leening had verpand. Eene aanzienlijke collectie der gesto len voorwerpen moet in den kelder van het café, waar hij werkzaam was, in eene mand zijn teruggevonden. Onder de lotelingen voor de nationale militie zijn Dinsdag te 's-Hage wederom socialistische strooibil jetten tot ophitsing tegen den militairen dienst rondgedeeld. De biljetten werden in beslag geno men. De verspreider, zelf een loteling, is bekend. Een agent van politie te 's Hage is Woensdagmiddag aldaar in het Voorhout van het voorbalkon van een tramwagen gevallen, met het gevolg dat de wagen hem over de borat ging en de oppassende politiedienaar reeds overleden was, toen hij in den schouw- burgpost werd binnengedragen. Te Rotterdam is Dinsdag met militaire eer begraven de laatste aldaar wonende oud-strijder van Water loo, Jan van Bommel, 92 jaar oud. Aan de groeve werden zijne verdiensten herdacht door zyn kleinzoon, den 2en luit. der inf. Wolf. Een zekere H.wonende op de Pasbaan te Breda, heelt Dinsdaj avond, na eerst zijne vrouw mishandeld te hebben, deze buitenshuis gesloten, haar den geheelen nacht buiten gelaten. In dien tijd heeft hij den inboedel kort en klein geslagen. Woensdagochtend is de vrouw met hare kinderen naar hare geboorteplaats, Rotterdam, vertrokken. De mandie thans inzag, hoe onmisbaar de vrouw is, wilde haar voor haar vertrek nog terug halen, doch dit werd hein door de buren en een massa jongens, die hem trachtten op te houden, verhinderd, en zelfs maakten zij het hein zoo lastig, dat hij in het hotel "De Zwaan" een toevlucht zocht. Door de politie werd hij uit ge noemd hotel verwijderd en, ter voorko ming van wanordelijkheden, buiten de stad gebracht. H., die vroeger eene prachtige zaak in Rotterdam exploiteerde, had zich de laatste jaren geheel aan den drank overgegeven. {B. Ct.) Te Oostkapelle is een meisj van acht jaren, toen het de school ver liet, door een hollend paard overreden en zoo gewond, dat het onmiddellijk een lijk was. Tegen de dienstmeid van een herbergier te Muntendam is proces verbaal opgemaakt wegens het stelen van geld uil de beurzen van..... maréchausséesj die bij den herbergier hun verblijf' hou den. Te Leeuwarden is dezer dagen een vennootschap opgericht tot het uitoefenen eener steen- en boekdruk kerij, waarvan de vennooten heeten P. Krediet en D. Koek Jr. Waarlijk eGn gelukkige combinatie! Want, wie zou betwijfelen, dat, waar wkrediet" is in zaken, deze kunnen gaan gesmeerd als «koek?" Het gebrande bruidje. Dat brandwonden oorzaak kunnen zijn van rare tooneelen, zag men dezer dagen in Bergeik. Eene bruid, die haar voeten in de bruidsdagen deerlijk had verbrand, werd verleden Zaterdag per kar naar het ge meentehuis en vervolgens per stoel naar de trouwkamer gebracht, om aldaar door den ambtenaar van den burgerlijken stand in den echt te worden ver bonden. Maandag had dit ongewone ver voer op dezelfde wijze weder plaats, toen het kerkelijk huwelijk werd vol trokken. tieme etablissement Willemsoord. Hier voor waren 19 biljetten ingekomen, waarvan de minste inschrijver was de heer C. A. van Neck, te Helder, voor 3946; de hoogste was 7080. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 11 Febr. loopende, door hunne tusschenkomst ver handeld. Aaud. Amsteid. Hypb. a 180 pCt. Aand. Amst. Liquidatiek. 152 Aand. Amst. Voorschotb. Aand. Crediet-Vereenig. Oblig. Heineken'8 Bier brouwerij - Maatschap pij (Actions de Jouiss.) 70. Aand. Mpij tot Expl. der Linf'orter Mijnwerken Aand. Wit water3randsche Mijnbouw-Mij Elsb.rg Serie B Oblig. Mpij tot.Expl. van het Z.-H. Kolfiehuis 101 Aand. Amsterdam-Borneo Tabak-Maatschappij Aand. Amsterdam-Deli Compagnie 1886/88 Aand, Amsterdam-Siak- Tabak-Maatschappij Aand. Asakan Tabak Mij 127^-130| Aand.Deli Langkat Tab.- Mpij 2e Serie Aand. Landbou w-Maats. Ngoepit Aand. Oost Java Cult.Mij Aand. Tabak Mpij Amst. Opr.-Bew. Ned. Amerik. Stoomvaart - Maatsoh. Aand. Oosterstoomtr.Mij Oblig.Extradividendbew. Si-ichtsche Tramw.Mij 20, Aand. Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Delft Aand. Ned. Stoombleekerij te Nijver dal Aand. Baltische Spoorw. Mpij (Act. de Jouiss.) ƒ4. Aand. Russische Zuidw. Spw. (Act de Jouiss.) Aand. Batav. Zee- en Br.- Assurrantie - Maatseh. Aand. Nederl. Lloyd Aand. Oost.-Ind. Zee- en Brand i. ssur.-Mpij 102 65 23 29 i 116 480 „f 250. w 220 130 130 84-114* i 43*. 80 r 135 130 26>:. 85 90 r 70 Het prospectus voor de nieuwe rus- sische leening van 90 miilioen rbl. me taal of 172.080.000 13 thans openbi gemaakt. Hier te lande wordt, tot den 20en a. s., de inschrijving door de hee- ren Hope Co. en de amsterdamsche succursale der //Banque de Paris et des Pays Bas" opengesteld ten kantore van de heeren Van Loon Co. te Am sterdam. Vrijdag a. s. is ten kantore van de heeren Crommelin en Huydecoper te Amsterdam de inschrijving opengesteld op 300,000 aandeelen van de le serie ad. ƒ350,000 van het maatseh. kapitaal der naaml. vennootsch. Amsterdam Asahan Tabakmij., met een kapitaal groot f 700,000. De prijs van inschrij ving is 100 pet. Aanbestedingen. Willemsoord (Helder), 12 Febr Door de directie der marine te Willems oord werd heden in het openbaar aan besteed het verriehtea van eenige werk zaamheden aan gebouwen van het mari Do zoogenaamde rescript en van keizer Wilhelm, waarin hij zijn plannen te ken nen geeft aangaande de door hem inge stelde regeling van de arbeiders-kwestie, houden hoofden en harten warm, maar de zaak van het internatioanaal congres over beschermende wetgeving voor den werkman is nog geheel en al in het stadium van vertrouwelijke voorloopige gedachtenwisseling. Definitieve uitnoo- digingen heeft Duitschland nog niet ver zonden. Ook is er niets bepaald omtrent de vraag, of en hoe de uitnoodiging, die Zwitserland reeds had gedaanmet Duitschlands voorstel tot het houden eener conferentie zal worden vereenigd. Zooveel staat echter vast, dat Zwitser land door Duitschlands optreding zulk een feitelijk groot resultaat kan verkrij gen, dat het moeilijk bezwaren in den weg kan leggen wegens de kwestie van vorm, of Zwitserland dan wel Duitsch land bij de andere mogendheden het eerst met een voorstel betreffende eene conferentie voor den dag komt. Buiten dien staat het vast, dat er bij Duitsch land zelfs niet de rniuste bedoeling be stond om Zwitserland op kwetsende wijze vóór te zijn. De keizerlijke aan schrijvingen waren niet het gevolg van diplomatieke overweging, maar van een persoonlijk besluit des keizers, uit een warm hart voortgevloeid, op een oogen- blik waarin hij aan de vroegere onder handelingen met Zwitserland in het ge heel niet meer dacht en Zwitserlands nieuwe uitnoodiging nog niet had ont vangen. Zoodra de keizer daaraan werd herinnerd, heeft hij den zwitsersclien gezant de ongewone onderscheiding be wezen met hem bij zich aan tafel te noodigen, om het goed te maken dat hij dit vroeger had vergeten, en Zwitser land de eer te geven van het eerste initiatief op het gebied eener internatio nale regeling der arbeiderskwestie te hebben genomen. Welk programma de duitsche regeering zal voorstellen, hangt nog af van de beraadslagingen in den pruisischen Staatsraad maar het is niet waarschijnlijk, dat zij nu verder zal gaan dan de voorstellen van Zwitserland. De geruchtmakende zaak van den jongen hertog van Orleans is voor dezen op minder aangename wijze afge- loopen. De correctioneele rechtbank heeft de verbanningswet in al hare ge strengheid op hem toegepast en zijne veroordeeling gedaan tot 2 jaren gevan genisstraf. Vóórdat de hortog veroordeeld werd. hield hij eene korte toespraak tot de rechters, waarbij hem eene goed onder houden toejuiching ten deel viel. Nadat het vonnis was uitgesproken, werd erin de rechtzaal geroepen: //Leve het leger! Leve Orleans Deze kreten werden be antwoord met het //Leve de republiek De voorzitter beval de zaal te ontruï- meB. Kort daarna drongen een duizend tal personen de zaal bionen, de een den kreet aanheffeude«Leve Orleansde ander de kreten: //Weg met den hertog Leve de republiek!" De gewapende wacht voor het paleis van justitie was onmachtig de orde te herstellen. De menigte trok vervolgens naar het paleis de l'Horloge, roepende//Leve Hendrik IVPolitiedienaren kwamen tussehen- beide. Een 25 personen werden bij het standbeeld van Hendrik IV in verze kerde bewaring genomen. Osk toen werd er geroepen //Leve de republiek en //Leve Orleans'" De berichten uit Portugal luiden zeer ongunstig. De volkswoede wegens En- gelands optreden is maar niet tot badaren te brengen, en telkens zoekt de veront waardiging zich weder te luchten. Thans wordt uit Lissabon aan de Standard ge meld dat er aldaar eene sterkgisfcig heerscht naar aanleiding van eene pro clamatie van don goeverneur, inhoudende het verbod van eene volksvergadering. z/lk vrees, dat gij tot degenen bekoordet, die ik van morgen in de kathedraal heb gestoord," zeide hij. «Ik hoop, dat gij mij de verwarring zult vergeven, die ik daar gesticht heb? Wanneer zij d«n aandrang van haar hart had willen volgeD, dan zou. zij onwaarheid hebben gesproken door te antwoorden «O! volstrekt niet," eene beleefdheidsvorm, die alle fransche vrouwen op de lippen ligt. Haar vader had haar echter zeer zorg vuldig opgevoed, en het gevoel van waarheidsliefde stond bij haar zeer hoog, zoodat zij in plaats daarvan heel gepast antwoordde, z/ik geloof niet, dat alle toehoorders door u zijn gestoord, wat mijzelf betreft, mag ik er niet te veel van zeggen, want bij het geringste wordt mijn aandacht afgeleid." z/Ik wist niet, dat het verboden was om gedurende de gods dienstoefening te schilderen, ik hoop dus, dat mijne onwetendheid op dat punt mij genoegzaam kan verontschuldigen," zeide Claude, zich tot den deken wendende. //O, spreek daar niet meer over, als ik u verzoeken mag, het kan geen gevolgen hebben. Wij zijn van meening, dat er zulk eene verordening moet bestaan, maar natuurlijk kan men van u niet verwachten, dat gij die kent. Stelt gij nog al belang in uw werk? //Zeker," antwoordde Claude ernstig; „het eenigste bezwaar is, dat het geheel zoo wonderschoon is, dat men er nauwelijks aan durft beginnen. Ik ben er vanmorgen om halfzeven reeds heengegaan, maar het duurde eenigen tijd, alvorens ik den arbeid kon beginnen, daar alle deelea even prachtig zijn." //Wij hebben vanmorgen niet3 van uw schilderwerk gezien," zeide Espérance. //Is het door het vallen beschadigd?" //NeeD, het had gelukkig niet veel geleden; het was de ezel, die zooveel leven maakte." Mevrouw Mortlake en Cornelia waren in dien fusschenfcijd bin nengekomen; eerstgenoemde verontschuldigde zich over haar te laat komen, en een oogenblik daarna werd het middagmaal op gediend. Het onderhoud was levendiger dan anders, en Espérance was nu in staat om er aan deel te nemenin de laatste drie maanden had zij in het engelsch groote vorderingen gemaakt, terwijl haar fransch accent aan de uitspraak niet schaadde. Mevrouw Mort lake beviel het volstrekt niet, dat zij zich nu beter in het en gelsch kon uitdrukken, want ofschoon zij Espérance niet van te veel aanmatiging kon beschuldigen, toch was er iets in haar vroolijk gesnap, dat anderen het stilzwijgen deed bewa ren. De predikant hield er van, om naar hare woorden te luiste ren, hare stem deed hem aan die zijner zuster herinneren, Cor nelia luisterde altijd scherp toe, of haar leerlinge ook taalkun dige fouten maakte, en Bertha, die niet van praten hield, meende, dat zij het stilzwijgen kon bewaren, wanneer een ander het gesprek gaande hield! Mevrouw Mortlake kon zeer goed een gesprek voeren, en zij hield er dan ook veel van, dat het terrein voor haar open bleef'; de vluchtige opmerkingen en het vroolijke lachen van Espérance verveelden haar, en toen zij bemerkte, dat Claude Magnay veel liever met het opgewekte fransche meisje sprak, dan met haar een gesprek aan te knoopeD, waarop zij zich reeds had voorbereid, en dat de Renaissance tot onderwerp had, besloot zij er dadelijk een einde aan te maken. Claude had haar juist verteld, dat hij in Parijs had gestudeerd, en met verheugd gelaat deed Espérance hem op haastigen toon ontelbare vragen. Waar had hij gewoond? Hield hij niet veel van Parijs? Was het niet de schoonste stad van Europa? Wanneer was hy daar het laatst geweest? Was hij dan niet gedurende den oorlog in Frankrijk? Als om mevrouw Mortlake nog meer te tarten, scheen Claude in de geestdrift van Espérance te deelen, want zijne antwoorden waren even levendig als hare vragen en wanneer zij in dit on derwerp niet gestoord werden, dan zou ongetwijfeld de Renais sance verwaarloosd v,-orden. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2