S i A 0 S N1E tl W S. B f N i\ E N L A f). zich over de rails uitstrekt ten van B. en W., door en ten koste der Maatschappij. Voor zoo ver de afrastering van de spoorbaan of van de opritten in het be lang der veiligheid of ter voldoening aan de wettelijke voorschriften noodig is, geschiedt deze door de Maatschappij, ten genoege van B. en W. VI. Waar ten gevolge van het op- hoogen der baan of van de daarmede in verband staande werken verandering noodig is, schade ontstaat of dreigt te ontstaan aan of voor bestaande heulen, riolen, waterleidingsbuizen, gasbuizen, telegraaf- of telefoonverbindingen, is de Maatschappij gehouden de wijzigingen in overleg met B. en W., naar de eischen van goed werk uit te voeren of op de eerste aanzegging van B. en W. de door deze noodig geachte maatregelen te nemen, ten einde geleden schade te vergoeden en dreigende schade af t weren. Heulen, riolen, waterleidings-, gas- telegraaf- eu telefoonbuizen moeten zóó aangebracht worden, dat ze ten allen tijde gemakkelijk te bereiken zijn. VII. De Raad der gemeente Haarlem is bevoegd zonder eenige beperking, aan Tramweg-maatschappijen of andere soort gelijke ondernemingen vergunning te verleenen tot het leggen van rails of van andere voor het publiek verkeer noodige voorwerpen in de doorgangen. Gelijke vergunning kan de Raad ver leenen voor het leggen van rails of van andere voor het publiek verkeer noodige voorwerpen over de overwegen, mits daarbij al die voorzorgsmaatregelen in acht worden genomen, die de Raad van toezicht op de spoorwegdiensten of de dat college opvolgende ambtenaren of instellingen, in het belang van het veilig verkeer op den spoorweg noodig zullen oordeelen. VIII. De Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij maakt ten noorden der bestaande spoorbaan de in haar schrijven van 25 Sept. 1885 bedoelde sp o o r- w eg haven uitmondende door den Klop persingel in het Spaarne. Die spoorweghaven wordt van kaaimuren hooge en lage los- en ladingplaatsen voor zienzooals een en ander nader is aange wezen op het hier aangehechte^ door den heer Telders ontworpen plan. Ten einde zich den toegang tot die haven te verzekeren, maakt de Maat schappij ter plaatse van de thans be staande vaste brug, e6ne beweegbare brug in den Spaarndammerweg. De vloer van deze brug moet minstens 4 M. beneden A. P. liggen. IX. De gemeente Haarlem geeft de gronden bedoeld in het raadsbesluit van 9 Nov. 1870 no. 122) en die noodig voor de onder no. VIII bedoelde haven en voor de onder no, III bedoelde pa rallelwegen, alles voor zooverre die gronden het eigendom der gemeente ziju, in erfpacht aau de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Op deze erf pacht zijn behoudens de sub X te ver melden wijzigingen, de voorwaarden van toepassing, waaronder de gronden thans reeds in het bezit der Maatschappij in erfpacht zijn uitgegeven. l)e bepaling opgenomen in de overeen komsten van 9/13 Februari 1866 13/20 Augustus 1874 omtrent het niet bebouwen van eene strook grond tusschen den toen getrokken en op de kaarten aangeduide demarkatie-lijn en den Kin- derhuissingel, wordt in zooverre aange vuld dat het der Maatschappij ook niet geoorloofd zal zijn dit terrein te bezigen voor opslag van brandstoffen of welke goederen ook. Deze bepaling zal intusschen eerst in werking treden twee jaren na de oader- teekening dezer overeenkomst. X. Met wijziging in zooverre van het geen bepaald is bij de overeenkomsten van 23 Dec. 1842, 25/28 April 1843,1 17/24 Oct. 1863, 28 Mei 3 Juni 1864, 9/13 Februari 1866, 7 8 Februari 1873, 13/20 Augustus 1874, 16 19 December 1874, 4/23 Januari 1877, zal de Holl. IJzeren Spoorw.-Maats. voor alle haar zoowel bij deze overeenkomst, als bij de vroeger gesloten overeenkomsten, in erf pacht afgestaue en sedert: niet daaruit ontslagen gronden, eene jaarlijksche pacht betalen van ƒ0.09 per centiare, telken jaro te voldoen op den eersten Maandaj April, ten kantore van den ontvan ger der gemeente Haarlem. Die som zal voor het eerst betaald worden in April 1891, terwijl in April 1890 de erfpacht nog op den bestaanden voet zal worden voldaan. Onverminderd de bevoegdheid door de Holl. IJzeren Spoorw.-Maats. verkregen bij de overeenkomsten van 13 Februari 1S66 en 8 Februari 1873, 20 Augustus 1874 en 19 December 1874, om de haar destijds in erfpacht afgestane gronden bij het eindigen der erfpacht (d. i. bij het te niet gaan van den spoorweg) voor eene som van ƒ45.000.in koop te nemen, wordt aan de H. IJ. S. M. voor de eerste tien jaren te rekenen van den dag van het sluiten dezer overeenkomst, de bevoegdheid verleend om alle, haar vroeger en thans door de gemeente in erfpacht afgestane en thans in erfpacht ;elaten gronden, met uitzondering alleen van de voor publieke wegen bestemde deelen alle te zamen in eigendom over te nemen tegen een prijs van f 5.per centiare. XI. Alle gronden thans in erfpacht bij de H. IJ. S. M., die buiten den teen van het talud der overeenkomstig het ontwerp-Telders, opgehoogde spoor baan komen te liggen, worden door de Maatschappij uit de erfpacht ontsla gen en weder ter volle en vrije beschik king der gemeente gesteld. XII. De Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij doet aan de zuidzijde van het stationsgebouw te Haarlem een sierlijken gevel aanbrengen. Voordat met de uitvoering van dit werk een aanvang wordt gemaakt, wordt het ontwerp van dien gevel aan B. en W. van Haarlem ter goedkeuring voor- ;elegd. Kan na gehouden overleg geene goed keuring worden verkregen, dan wordt het ontwerp onderworpen aan het oor deel van drie deskundigen, niet in dienst van eene der partijen, te benoemen, éen door den Raad der gemeente Haarlem, een door de H. JJ. S. M. en een door de Rechtbank te Haarlem, ton verzoeke der meest gereede partij. De uitspraak dezer deskundigen bindend voor partijen. XIII. De H. IJ. S. M. zal met de uitvoering der bij deze overeenkomst be doelde werken een aanvang maken uiter lijk binnen zes maanden nadat deze over eenkomst ook door de Regeering is goed gekeurd. De uitvoering zal behoudens over macht met den meesten spoed en onaf gebroken worden voortgezet. Gedurende de uitvoering zal de Maat schappij door het aanleggen van nood- paden of bruggen ten genoege van B. en W. moeten zorgen, dat het publiek verkeer tusschen beide deelen der stad on gestremd blijve. Het zal haar echter vrijstaan beurte lings den Jans- of den Kruisweg voor het vervoer per as af te sluiten, met dien verstande, dat altyd een van deze wegen voor het vervoer per as be schikbaar blijft. XIV. De ontruiming der aan de ge meente terugkeerende perceelen of per ceelsgedeelten geschiedt binnen twee ja- daarin vermelde werken, zijn ten laste der H. IJ. S. M. Zoo binnen zes maanden na de dag- teekening van dit besluit de daarbij aan geboden bijdrage niet door de H. IJ. S. M. is aangenomen, vervalt dit besluit. De Commisse van Financiën rapport over het voorstel uitbrengende, zegt o.a. Toen wij het oog vestigden op de zeer belangrijke uitgaven, waartoe de gemeente hoogstwaarschijnlijk, ja zoo goed als zeker, binnen niet langen tijd, met on vermijdelijke noo Jzakelijkheid zal gedwon gen worden voor onderwijs, waterleiding, bruggen, armen- en ziekenhuis, gast huis enz., toen hebben wij geaarzeld in het bepalen van ons advies. Wij hebben echter ook overwogen, dat uit alles wat in deze zaak is voor afgegaan, het ons toeschijnt dat, zonder een belangrijk geldelijk offer van de gemeente, er geene afdoende verbetering en dus nog veel minder eene opheffing zal kunnen verkregen worden van het groot en steeds toenemend ongerief, ver oorzaakt door de gedurige afsluiting van sommige hoofdwegen van het verkeer. Wij hebben mede in aanmerking geno men, dat blijkens het schrijven, waarbij u de begrooting voor het loopende jaar werd aangeboden, B. en W. zich bezig houden met middelen te beramen waar door de inkomsten der gemeente zullen worden vermeerderd; en tevens hebben wij niet voorbijgezien dat door de Rgks- regeering het uitzicht is geopend op eene niet ver verwijderde betere inrich ting en regeling van het gemeentelijk belastingwezen. Op grond van al deze beschouwingen, in de hoop en het vertrouwen dat het uwen Raad weldra mogelijk zal zijn om op eene andere wijze, daa door de thans bestaande belastingen te verhoo- gen, de inkomsten der gemeente te vermeerderen daardoor den druk dier uitgaven voor de belastingschuldigen minder zwaar te maken, gevoelen wij geene vrijheid u de aanneming van het voorstel der commissie, wegens de financiëele gevolgen, te ontradenen hoewel noode, en niet zonder eenige be zorgdheid voor teleurstelling in onze hoop, dat door vermeerderde inkomsten de be lastingdruk zal verminderen, maar den kende aan de voordeelen, die de gemeente door de uitvoering van het plan van den heer Telders zal kunnen verkrijgen, mee- nen wij verplicht te zijn over onze be zwaren heen te stappen en u te advi- seeren punt A en voorwaarde X van het door de commissie ingediende ontwerp besluit, aan te nemen* Het College van B. en W. zegt o. a. in haar advies: De financiëele opoffering, welke van de gemeente wordt gevorderd, is zeer groot. Desniettemin meenen wij u in over weging te moeten geven het voorstel met uwe goedkeuring te bekrachtigen. Wij kunnen niet nalaten onze vreugd* te kennen te geven, dat thans dit voor stel den Raad heeft bereikt. Heden mid dag zal onze Gemeenteraad te beslissen hebbon of hij zich met het voorstel der speciale commissie vereenigen kan die beslissing zullen onze lezers dit nummer vinden. Wij voor ons zien haar met vertrouwen te gemoet. Weliswaar moet de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatsch. alsdan nog hare goed keuring aan het plan hechten en is de door haar als bijdrage van de Gemeente Haarlem gevraagde som beduidend hoo- ger, dan die welke de commissie aan den Raad voorstelt aan te bieden, maar wij teraad en door de Holl. IJzeren Spoor weg- Maatsehappij goedgekeurd, dan zal alzoo de brug over het Spaarne worden verhoogd de zoo noodige spoorwêghaven worden ge maakt en ten slotte: zullen de gevaarlijke en hinderlijke over wegen aan den Kruisweg en aan den Jansweg maken voor tunnels van voldoende Onze plaatsruimte noopt on3, het hier bij te laten. Zoo spoedig mogelijk hopen wij evenwel op deze voor den bloei onzer gemeente zoo hoogst belangrijke zaak terug te komen. Haarlem, 19 Febr. 1890. Wij achten het niet ongepast, om onze lezers er aan te herinneren dat morgen, Donderdag de Liedertafel //Zang en Vriendschap" haar zestigjarig bestaan zal vieren en wekken allen die blijk willen geven van hunne genegenheid voor die vereeniging en haar feest op, om de vlag uit te steken, ten einde aan de stad een feestelijk aanzien te geven. CONCORDIA. De Onderofficiers-Societeit //Concor dia" gaf gisteren in de groote zaal van de wde Kroon" eene uitvoering ter gele genheid van 's Konings verjaardag. Onder de genoodigden merkte men op den Burgemeester, den Wethouder Dr, C. G. Von Reeken, den Secretaris der gemeente en tal van militaire autoriteiten. Door den voorzitter der sociëteit, den Serg. Maj. P. van Sloten werden de aanwezigen inet een korte toespraak, welkom geheeten. Daarna kreeg het zeer talrijk publiek een reeks van bewijzen van de kracht, vlugheid en behendigheid van de leden der feestgevende vereeniging. Zoo kreeg men colonne-sabel en geweer, partij sabel, lange stok, degen (holl.) en degen (fr.) en geweer te zien. Niet het minst trokken ook de oefe ningen in gymnastiek de aandacht, vooral de keuroefenicgen aan rek en ringen bewezen, dat er merg zit in de knoken veerkracht in de spieren van de jonge onderofficieren. Van spierkracht en smaak getuigden ook de //Standen." Voor den luim die den ernst moest afwisselen, zorgden een viertal vermake lijk gegrimeerde leden der sociëteit, die twee komische voordrachten ten beste ga7en, benevens een coupletzanger. Een woord van hulde aan //Concordia" voor de feestelijke wijze waarop zij den geboortedag des Koaings heeft herdacht, is hier alleszins op zijn plaats. In IJ- Haarlemmermeer- en Spaarn- dammerpolder is of wordt voor den teelt der beetwortelen gecontracteerd ƒ11 per 1000 K.G. met een voorschot van 70 per H.A. Ofschoon de contracten alzoo nog 1 minder zijn dan het vorige jaar, laat het zich aanzien dat de teelt dezeffde zoo niet meer uitgebreidheid zal verkrijgen, Dit schrijven is opgenomen in de ge drukte raadsnotulen van 1885 blz. 441 en vlgg. Men meldt ons uit Zandvocrt Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie hebben het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening goedgt keurd. Deze geldleening is gesloten ter bestrijding der kosten van het stichten van een gemeente-station nabij de halte /,Dorp Zand voort." Het is nu wel te verwachten, dat spoedig met den bouw van genoemd station een aanvang zal worden ge maakt. van Binnenlandsche Zaken benoemd wordt de heer jhr. mr. A. F. De Savor- nin Lohman, lid der Tweede Kamer. Maandag 24 dezer zullen de nieuw benoemde ministers hunne portefeuilles aanvaarden. Het voornemen is om, nadat de Tweede Kamer a. s. Dinsdag hare werkzaamheden heeft hervat, in de eerst volgende dagen in de afdeelingen te doen onderzoeken tal van wetsontwerpen, o. a. die betreffende de invoerrechten, de kanaalrechten en de overeenkomsten met de spoorwegmaatschappijen. Ter gelegenheid van 'sKo- nings verjaardag wordt er heden ten hove op het Loo eene kinderpartij ge geven, waarvan op last van H. M. de Koningin de leiding is opgedragen aan den hoer M. P. Okhuijsen te Rotterdam. Het lievelingsspel van Prinses Wilhel- minaeen groot saeeuwbombardement mot earicatuur-poppen enz., zal daarbij onder meer andere spelen eene plaats innemen. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning het Grootkruis van den Nederl. Leeuw, geschonken aan Prins Hendrik vaD Pruisen, broeder van den keizer van Duitschland. {Aif.) Tot commandeur in de orde van den Nederl. Leenw is benoemd de heer mr. A3, baron Mackay min. van Binnenl. Zaken. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd bij het wapen der inf., bij het lste reg., tot kap., de le luit. J. H. A. L. von Frijtag Drabbe, en G. F. A. Car- stens, beiden van het korps, laatstgen. bat.-adj., bij het 3e reg., tot le luite nant, de 2de luitenant W. J. Van der Stuyt, van het korpsbij het 6de reg., tot kap., de eerste luit. A. C. Verbeek;, van het 7de reg., ged. bij het kol. werfd.bij het inst.-bat., tot eersto luit., de tweede luit. J. G. SceFg, van het )rps. De ziekenoppasser Hemmes, die verleden jaar op het Loo bij Z. M. den Koning dienst deed, ontving thans namens H. M. de Koningin als souvenir een fraai gouden horloge met ketting. Uit 's-Hage wordft gemeld: Het bal Maandag door sir Horace Rumbold Bart, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Groot-Brit- tanie bij ons hol in de luisterrijk ver lichte zalen van het gezantschapsgebouw voor 260 genoocli-den gegeven, behoorde tot de prachtigste welke in de kringen der diplomatie plaats hebben. Onder de talrijke geaoodigden ver toefden in des gastheers salons de minis ters van Financiën en Marine; de bel- gisehe, oostenrijksche, amerikaansche, fransche en turksche gezanten aan ons hofde zaakgelastigden van Portugal en Italië. Dames en jonkvrouwen uit de eerste kringen der hofstad, allen wedijverende in pracht van balkleeding, verhoogden door hare aanwezigheid den luister van deze soiree, die ook vele anderen uit de hof- en regeeringskringen ten huize ren na den aanvang der werkzaamheden 1 meenen dat de Holl. Spoor zelve te zeer tot verhooging van de baan. doordrongen zal zijn van het groote be- A1 wat na verloop van dien termijn i lang dat de verwezenlijking van het plan nog op den af te stanen grond aauwe-1 ook voor haar, inhoudt, om de uitvoering zig is, wordt geacht om niet aan de ge- daarvan op dit verschil te doen schip- meente te zijn overgelaten. j breuk lijden. Zoo billijk mogelijk heeft XVDe risieo van het werk is geheel de Raads-commissie berekend, welke voor- i en zozider voorbehoud by de Maatschappijdeelen het plan aan de Gemeente Haar- 0 i) Bij het aangehaalde raadsbesluit zcerd i zjodat de gemeente Haarlem nimmer tot lem alleen, geven zal en die voordeelenchenius eervol ontslag wordt verleend aan de Maatschappij tot wederopzeggensgrooter bijdrage gehouden is dan tot devoldoende betaald geacht met 250,0001 als minister van Koloniën, en in diens vergunning verleendom de rails van den j som van &ÖO.O&&. gulden. j plaats benoemd wordt de heer mr. JC. overweg over den Jansweg 5 M. noordwaarts Alle andere kosten op deze overeen- Wordt dit plan, dat zeer zeker boven! baron Mackay, thans minister van Bin- uit te breiden. komst vallende of voortvloeiende uit de onzen lof verheven is, door den Gemeen- nenlandsche Zaken, terwijl tot minister Hedenmorgen zijn te Alkm de in het stadhuis gevestigde lokalen van de Arrondissements-Rechtbank, geheel door brand verwoest. De Koning heeft het besluit geteekend, waarbij aan den heer Keu van sir. Rumbold vereenigde. Na afloop van het souper werd een cotillon uitge voerd, waarvoor de prachtigste voorwer pen ter uitreiking aan de deelnemende paren, uit Parijs waren gekomen. Er werd tot halfdrie des nachts gedanst. Ten huize van den heer K. te Feijenoord kwamen Dinsdag bij het tappen van water uit de leiding, weder twee garnalen te voorschijn. Tusschen Hoeven en Rozen- daal is Maandag een 24-jarig meisje, dat den spoorweg wilde oversteken, door een trein orerroden on gedood. Eigen onvoorzichtigheid is hiervan de oorzaak. Een meisje van 12 jaar te Terneuzen moest bij den ontvanger de belasting betalen voor hare moeder. Zij vulde de eom zelve in, maakte de hand- teekening de3 ontvangers na en besteedde het geld aan kleinigheden. Dinsdag voormiddag ver dronk te Waarde, bij het waterhalen HOOFDSTUK XVI. Terwijl Espórance in Rilehester met groote moeielijkheden moest kampen en zij de hardheden van het leven leerde kennen, werd Gaspare* op eene niet minder zware proef gesteld, hoewel op eene geheel andere wijze. Zij schenen beiden geheel te veranderen, maar terwijl de aardsche beproevingen op Espérance eene nadeelige uit werking hadden, was dit met Gaspard geheel anders. De gebeur tenissen van het vorige jaar hadden een te diepen indruk bij hem achtergelaten, dan dat de zelfzueht, die zijn grootste font was, weer opnieuw wortel in zijn hart kon schietendaarvoor scheen hij nu door zijne eenzaamheid te moeten worden gestraft. Zijn geduld werd door het langdurige en oogenschijnlijk vruehtelooze wachten op eene zeer zware proef gesteldtoen nu de eene week voor, de andere na verliep, zijn verlangen naar werk steeds sterker en zijne j armoede steeds nijpender werd, scheen er eene nieuwe, inwendige ^kracht bij hem te ontwaken en zijne lusteloosheid en zelfzucht jamen steeds af. Jf Hij moest echter veel lijden en Daar het uiterlijk was hij even zeer veranderd als Espórance, daar hij door zyne armoede, zijne dagelijksche behoeften en zyn honger niet kon bevredigen. Boven dien ontviog hij hevige schokken door de treurige berichten, die er over den toestand van Frankrijk, in omloop warenterwijl zijne angst voor Espérance en het besef, dat hij haar niet helpen kon, hem wel de meeste smart baarde; hij wist nu wel, dat zij ongelukkig en geheel veranderd was. Ofschoon hij nog steeds geen betrekking kon krijgen, verloor hij den moed niet en bleef hij steeds hopen, terwijl hij zich vlijtig op dc studie van de engelschc taal toelegde, daar hij wist, dat hem het zoeken naar eene betrekking daardoor veel geamkkelijker zou worden. Op zekeren namiddag in het einde van October, was hij vlijtig aan eene zeer moeieiijke engelsche vertaling bezig, toen de hospita met een van gezondheid stralend gelaat binnentrad eu bezoek aankondigde. Gaspard sloeg een blik op het kaartje, dat zooals hij reeds vermoedde, van mijnheer Magnay afkomstig wa3: in haar laatsten brief had Espórance hem namelijk geschreven, dat hij van hem een bezoek te wachten had. Hij haastte zich om hem te begroeten, met de hartelijkheid van eene niet voorgewende vreugde, want evenals de arme Espórance, geveelde hij groote behoefte om met iemand te kunnen spreken en ofschoon de hospita zeer rederijk en hartelijk was, begon haar voorraad langdradige vertellingen wel wat vervelend te worden even min als het hem meer beviel om zijne gedachten overluid aan den gladharigen, spinnendon Bismarck mede te deelen. Zelfs al had hij volstrekt geen belangstelling voor Claude ge koesterd, dan zou deze hem nog hartelijk welkom zijn geweest; en toen Gaspard bemerkte, dat hij een beschaafd menach, een ge zellige prater, en niet, zooals vele Engelschen tioisch, argwanend en terughoudend was, legde hij ook de meest hartelijke vriende lijkheid aan den dag en het duurde niet lang of zij spraken zoo vertrouwelijk met elkaar, alsof zij elkaar jarenlang kenden. Zij vormden eene scherpe tegenstelling. Claude was bload, had een blank gelaat en was het toonbeeld van gezondheid, terwijl zijn geheele uiterlijk geestkracht teekende. Gaspard was bleek en ma ger, zijne scherpe gelaatstrekken duidden een niet krachtig gestel aan, en zijne spraakzaamheid 6n vrisndelijken glimlach waren in tegenspraak met den smartelijken trek, die er op zijn gelaat lag, wanneer dit in rust was. Zij spraken geruimen tijd over de fransch-duitsche oorlog, eu Gaspard had hem reeds zijne ervaringen als nationale garde me degedeeld, alvorens Claude hem nog de boodschap van Espérance had kunnen overbrengen; daarna maakte Rilehester natuurlijk het onderwerp van gesprek uit. Wordt^vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2